ASSENRELLEN RHODESIË Vogels op de vlucht voor invallende koudegolf egering voldoet piet aan verzoek é^illem J. Oltmans vl „Haags structuurplan ondeugdelijke basis voor de Leidse Baan" Het Kwartet Uit protest tegen akkoord met Engeland Zeven Ieren ontsnappen van gevangenissschip Fries dorpje geïsoleerd mcii» VWmmW*, Strenge vorst VVD-er Wiegel waarschuwt NVV PSP achter N W-bond OPRUIMING 798,- nu 207,— BULTHUIS iïeowe Leidse CoiaramiU Dinsdag 18 januari 1972 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mjjn hert in teghenspoet!" Jfcofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 5893ó Abonnementsprijs p.w. 1,83, p. m. 7,90, p. kw. 23,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur. J GWELO (Reuter, UPI, AP) het eerst sinds Rhodesiës izijdige onafhankelijkheids- erklaring zyn grootscheepse >senonlusten uitgebroken. In welo, Rhodesië's derde stad st de politie gisteren met iangas een menigte van 8.000 frandstichtende en plunderende Lfrikanen verspreiden, die het luropese centrum van de stad ^ilde binnen rukken. De Britse commissie, die de mening ui de bevolking moet peilen over de jorwaarden voor het Brits-Rhodesi- ïhe akkoord over de toeokmst van »t land was juist in het centrum van stad aangekomen. Het tonen van 1 ongenoegen^ over deze regeling i de commissieleden was het ken nelijke doel van de menigte. Ze wer den steeds opnieuw teruggedreven door zwaar bewapende politie. Toen de politie waarschuwde tot hardere acties te zullen overgaan, keerden de betogers om. Ongeveer 4.000 renden naar spoor wagon, waar ze met vereende kracth- ten een goederentrein bekogelden. Mi litairen met machinegeweren en nor male geweren stonden paraat om in te grijpen, zodra de politie het niet rr.eer aan zou kunnen, maar zij hoef den niet in actie te komen. De voor genomen peilingen van de Britse ccmmissie, die vandaag zouden be ginnen, zijn gisteravond tot nader or der uitgesteld. In de nacht van zondag op maan dag hadden zich in de stad ook al rellen op kleinere schaal voorgedaan. De betogers bestookten toen auto's met stenen, richtten vernielingen aan W DEN HAAG De regering is niet voornemens te voldoen aan Jet het verzoek van de Amsterdamse free lance-journalist Willem -u. Oltmans een vervolging te laten instellen tegen oud-minister nfcr. J. M. A. H. Luns. De heer Oltmans deed zijn verzoek ndat hij meent dat „mr. Luns als inister van buitenlandse zaken ge urende een aantal achtcrecnvolgen- e jaren de minister-president, de aste kamercommissie voor buiten- mdse zaken en het gehele Neder- indse volk opzettelijk heeft misleid lOlfn zijn fatale beleid in de Indonesi- Jie kwestie te .kunnen voeren". o« Oud-premier dr. W. Drees sr. dis- ^ntieert ,zich van de beschuldigingen e Oltmans aan het adres van de d-minister van buitenlandse zaken et J- M. A. H. Luns heeft uitge- e ti acht- veel succes zal hebben met zijn po ging om getuigen tegen mr. Luns te verzamelen. Desgevraagd zei hij maandagmiddag: „ik kan me moeilijk voorstellen, dat hij van mij een ge tuigenis verwacht. Bij geen van de beide conferenties waarover hij spreekt, ben iik aanwezig geweest en ik kan er geen oordeel over geven." Dertien jaar geleden vond reeds een briefwisseling plaats tussen de toenmalige minister-president Drees en de journalist Oltmans. „Ik heb hem toen geschreven, dat ik hem niet wilde ontvangen. Daar heeft hij nooit J °P gereageerd. Nu, dertien jaar later, Dr. Drees denkt met. dat Oltmans komt bij in twee brievenJ in noga; dreigende bewoordingen op die zaak terug. Ik zie geen reden mij nu nog in die zaak te verdiepen." Over het artikel in Vrij Nederland: „Direct na lening heb ik de heer Luns laten weten, dat ik mij niet in die zin had uitgelaten. Ik heb er van afge zien een correctie in te sturen, omdaf het slechts een enkele zin in het ge wraakte artikel betrof", aldus dr. Drees. Mr. Luns heeft gisteren in Brussel op de stappen die de journalist heeft ondernomen gereageerd met: „Gezien de persoonlijkheid van de heer Olt mans, geen commentaar". Vliegtuig vermist CATANIA SICILIË (AP) Vlieg tuigen van het Amerikaanse vlieg- dekschip John F. Kennedy nemen deel aan de speurtocht naar een twee- motorig vliegtuig van de Amerikaan se marine dat maandag op een vlucht van Sicilië naar Napels verdwenen is. De marine neemt aan dat het vlieg tuig, met zes militairen aan boord, verongelukt is. in zes bier-lokalen en smeten met molotow-cocktails. De eigenaar van de bierlokalen, die bekogeld werd door de demonstran ten. verklaarde: „Ik weet niet wat de aanleiding ervoor is, maar sommigen van hen droegen ANR-speldjes. Zij trekken altijd naar bierhallen als ze opgewonden raken." ANR staat voor Afrikaanse Natio nale Raad, een kort geleden opgerich te organisatie, die sterk gekant is te gen de voorgestelde overeenkomst tussen Engeland en Rhodesiëë. Giste ren patrouilleerde de politie in ver scheidene negerwijken van Gwelo. De agenten droegen stalen helmen, knuppels en oproerschilden. De pa trouilles zouden voornamelijk bedoeld zijn om de werkwilligen te bescher men, maar de meeste Afrikanen ble ven gisteren thuis van hun werk. De bussen, die naar de negerwijk Mkoba reden om er Afrikaanse arbeiders op te halen, moesten leeg uit het stads- dee' vertrekken. Tenminste 5.000 jonge Afrikanen trokken door Mkoba onder het schreeuwen van „nee, nee, nee" en onder het zingen van oude Afrikaan se liederen. Het was de grootste Afri kaanse anti-demonstratie sinds Rho- desië in 1965 zich eenzijdig onafhan kelijk verklaarde. Op meegevoerde borden werd steun betuigd aan de ANR. De mars voerde naar een heu vel in Mkoba, waar een demonstratie plaats vond tegen het Brits-Rhodesi- sche akkoord. Sprekers, die op stoelen stonden of op de schouders van hun vrienden zaten, richtten het woord tot de menigte. Op enkele honderden meters afstand wachtte de politie af. Europeanen, die de negerwijk betra den, werden uitgejouwd door Afri kaanse jongeren, maar er zijn geen verwondingen gemeld. Voor de mid dag eindigde de bijeenkomst en trok ken de deelnemers naar huis. De po litie grendelde daarop de stadswijk af De Rhodesische regering zou van plan zijn de pas opgerichte ANR te verbieden. De organisatie wordt voor namelijk geleid door leden van de verboden Afrikaanse Volksunie en de Afrikaanse Nationale Unie, die al eens eerder met de justitie in aanra king zijn geweest. De ANR wordt door de regering schuldig geacht aan de recente onlusten. Premier Ian Smith zou echter nog aarzelen de or ganisatie te verbieden, daar in de re geling met Engeland wordt opge roepen tot zover mogelijk gaande vrijheid van meningsuiting in politie ke zaken. Koningin Juliana en koning I}oude- iDijn zitten samen in de bus, die hen gisteren naar en langs de E 10 heeft gebracht. BELFAST (Reuter - UPI) Noord- ierse politie en honderden Britse mi litairen kammen sinds maandagavond de rooms-katholieke marktwijk van Belfast uit op zoek naar zeven ver moedelijke IRA-leden, die ontsnapt zijn van het in de haven van Belfast liggende schip Maidstone, dat als ge vangenis wordt gebruikt. De mannen waren in het water ge sprongen nadat zij de spijlen voor een patrijspoort hadden doorgezaagd. Sléchts gekleed in hun ondergoed zwommen zij 200 meter door het ijs koude water naar de kade. Daar hiel den zij een bus aan waarmee zij zich uit de voeten maakten. De bus werd later leeg teruggevonden. De Maidenstone werd beschouwd als een gevangenis waaruit ontsnappen onmogelijk was. De gevangenen moe ten voor het grootste deel van de dag benedendeks blijven. Wanneer zij voor het luchten aan dek mogen staan zij constant onder bewaking. De mannen ontsnapten toen de meesten van de zeventig gevangenen aan dek gelucht werden. Van onze verslaggevers ROTTERDAM Het Haagse structuurplan is een ondeugdelijke basis voor de Leidse Baan, omdat de werkgelegenheid in Den Haag niet toe-, maar afneemt. Er is van veel te hoge cijfers uitgegaan. Dit stelt drs. H. J. E. Berkhuijsen, medewerker van het instituut Stad en Landschap in Rotterdam, in het preadvies over de Leidse Baan dat donderdag (met nog enkele andere adviezen) ter sprake komt op een dis cussiebijeenkomst over de Leidse Baan in Diligentia in Den Haag. Als voorzitter treedt op ir. W. F. Schut, oud-minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Volgens dr. Berkhuijsen tonen de uitkomsten van het bedrijfsregister aan, dat de arbeidsbe^etting in Den Haag jaarlijks met 2.000 tot 3.000 man vermindert. In het structuurplan wordt er echter vanuit gegaan, dat de werkgelegenheid in 1988 tot 160.000 man zal zijn gestegen tegen 127.000 nu. Bovendien is er, volgens drs. Berkhuijsen, een goede kans dat de Haagse gemeenteraad zich zal verzet ten tegen de aanleg van 30.000 par keerplaatsen voor langparkeerders In de stad en de aanleg van ringwegen om de stad. In elk geval is er voorlo pig geen geld voor, aldus drs. Berk huijsen. Hij stelt verder dat, afgezien van de mogelijkheid de vervoersstroom tussen Leiden en Den Haag voor een groter deel met het openbaar vervoer af te wikkelen, het ook zinvol is te trachten de vervoersstroom ir. zijn totaliteit te beperken. Dat kan door beperking van de werkgelegenheid en door opvoering van de woningcapaci teit in Den Haag. Intussen heeft de stichting Weg in een brief aan provinciale Staten van Zuid-Holland instemming betuigd met de aanleg van de Leidse Baan. Gesteld wordt dat het argument, als zou de aanleg van de;ze verbinding de vernietiging betekenen van een na tuurgebied van 1800 hectare onjuist is, omdat de weg vrijwel geheel ge projecteerd is langs de rand van het gebied. Bij het uitstippelen van het tracé is volgens de stichting zorgvul dig rekening gehouden met het na tuurschoon. Provinciale Staten zullen 27 januar over de Leidse Baan be slissen. ROTTERDAM De recht streeks uit Siberie aangevoerde koudegolf heeft voor paniek ge- zorgt^ in de vogelwereld. Grote groepen eenden, ganzen, kieviten plaats: j, girona tel: Betaalt per O kwartaal O ma tod -BON- Mijn naam: strut: plaats: Al» beloning voor miin aktiviieit ii ontvang ik het gezellige Pictiiui I m. Stllaa',Jc cadeau. M niet nodig als u op envelop schrijft: Courant, 267, Leiden Te snel komt even laat aan als te traag'. WILLIAM SHAKESPEARE Sapperloot! Ga je uit, Ellen? Ik dacht dat je naar bed ging Zon en maan 19 januari: zon op 8.38, onder 17.03; maan op 9.51, onder 21.15; Laatse Kwartier. DE BILT In de nacht van maandag op dinsdag is het in het gehele land met uitzondering van het uiterste zuidwesten tot stren ge vorst gekomen. Het vliegveld Eelde bij Groningen meldde met min 14 graden de laagste mini mumtemperatuur. De koude oostelijke luchsstro- ming wordt in stand gehouden door een krachtig en uitgestrekt hogedrukgebied met centrum van meer dan 1040 mb, boven Fin land. Barometerstand: heden 10 uur 75,6 cm (1008 millibar), stjjgend. Hoog water Hoog water, 19 januari: Rotter dam le getij 6.22, 2e getij 18.56; Scheveningen 4.5817.09; Vlissin- gen 3.4516.07; Haringvliet aan de Zeezijde 5.2817.39. en andere soorten trekken in snelle vaart naar het westen en zuid-westen, voortgestuwd door de harde oostenwind. Ze vliegen zowel zeer hoog als zeer laag, waardoor de roep van de vogels goed te horen is. De luchtmachtbases in ons land is verzocht de vogelbeweging in de ga ten te honden. De vorst heeft het Friese dorp De Bird honderd inwoners sinds zondagavond geïsoleerd: de veerpont, de enige verbinding met de buiten wereld, vaart niet meer. De veerbaas zag er geen brood meer in, omdat de schroefkokers van de pont dichtvroren. Pogingen om met een melkschouw enkele voet gangers en fietsers over te zetten lie pen vast door de ijsgang. Het dorp is vandaag ook geheel op zich zelf aangewezen. Voor de meeste -kin deren betekent dat een dagje vrij af van school. Pas als het ijs begaan baar is of de vorst verdwijnt, kan De Bird weer normaal functioneren. Een helicopter van de vliegbasis Leeuwarden heeft maandagmiddag twee mensen van Staatsbosbeheer van de Rottumerplaat gehaald. De twee mannen waren vrijdagmorgen door een boot op de plaat afgezet, met de bedoeling de vogelstand ter plaatse te bestuderen. Door de sterke oostenwimv kon de boot, die hen maandagmiddag zou afhalen, niet af meren. De mannen waren totaal ver kleumd, omdat hun gasverwarming bevroren was. De nachten brachten ze door in het zogenaamde reddings huisje. In verschillende gemeenten zijn de ijsbanen al geopend.- Het scheepvaart verkeer naar de Waddeneilanden is gestremd door ijsgang. De veerboot naar Schiermonnikoog is aan de grond gelopen. Hier en daar wordt gevreesd voor een toenemend aantal ratten In de woonwijken. De grond raakt bevro ren waardoor de dieren genoodzaakt worden hun voedsel elders te gaan zoeken, meestal in tuinen, waar ge- ROTTERDAM De fractie voorzitter van de VVD in de Tweede Kamer, de heer H. Wie gel, heeft maandagavond op een vergadering van zijn partij in Rotterdam gezegd, dat stakingen thans niet kunnen worden ge riskeerd. Deze zouden de werk gelegenheid in gevaar kunnen brengen. Het zou volgens hem uitermate onverantwoord zijn als de Industriebond NW bij de onderhandelingen over de me taal-cao op haar standpunt zou blijven staan. De voorzitter hoopt, dat de Indus triebond zich bij de andere partijen die het metaalcontract wel hebben aanvaard zal aansluiten. De VVD vindt het contract aan de hoge kant, maar nog hoger zou een te grote ver snelling van de geldontwaarding te weeg kunnen brengen, terwijl juist nu de inflatie het hardst dient te worden bestreden. Bovendien zou dit het risico met zich brengen, dat vele zwakkere be drijven het loodje moeten leggen en daardoor de werkgelegenheid in ge vaar komt; dit laatste vond de heer Wiegel een ernstige zaak. In het hotel Atlanta aan de Cool- singel zei hij voor een volle zaal: „De regering moet kunnen ingrijpen bij cao-overeenkomsten, die inflatoir werken. Niet nu, maar als het nodig is moet het zeker gebeuren." AMSTERDAM (ANP) De oplos sing van het probleem van de werk loosheid ligt in verkorting van de werktijd, niet in het betalen van lage lonen. Lage lonen betekenen nog meer werkloosheid, zo stelt de PSP in een manifest dat deze partij bij bedrijven zal verspreiden. De PSP acht de krachtige opstelling van de industriebond NW verant woord. Door de houding van de con fessionele bondsbesturen bij het af sluiten van de metaal-cao komt de eenheid in de vakbeweging in gevaar, aldus het manifest. De PSP-leden zullen hun beste krachten inzetten voor een krachtige eenheidsbeweging in de bedrijven tegenover het gesloten ondernemersfront, zo wordt in het manifest gesteld. HOOGPOOL SMYRNA KARPETTEN Er zijn nog enkele zéér fraaie tapijten bij HATCHLY /lUQ 225 X 325 NU S'OO,— HANDGEWEVEN SUPER KWALITEIT 200 x 300 van 1195,- voor CRIPPER WOL - AXMINSTER 200 x 300 225 x 320 NU 238,- DIVERSE KOOPJES IN FAUTEUILS - 2-ZITS BANKEN RANKENKASTEN - EETKAMERS BOTERMARKT 23 strooid is met de bedoeling de vogels te voeren. In het noorden van het land vroor het vandaag tien tot elf graden. De winterperiode houdt voorlopig aan. Het ziet er niet ,naar uit dat er flinke hoeveelheden sneeuw zullen vallen. Het weer zal voorlopig droog en vrij zonnig blijven. Noord Italië zucht voor een groot deel onder een fiks pak sneeuw, dat misschien aantrekkelijk is voor ro mantische lieden, maar dat funest is voor het rail- en wegverkeer. Op de foto het plein voor de kathe draal van Milaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1