Haagse bioscoop „City" volledig in de as gelegd Oppositie in Chili wint verkiezingen Vijf mensen springen uit brandend huis Oplossing in conflict Lonclen-Malta nadert Bruiloftsgasten pakken politieman pistool af Het Kwartet Prestige Allende gedeukt qüta) Strenge vorst Vijftien doden bij treinongeluk lenwe Leidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich la ghebleven m(jn hart In teghenapoetJ" Maandag 17 januari 1972 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen hfdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p.w. 1,83, p. m. 7,90, p. kw. 23,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur. De ".benden meters film in veiligheid gebracht (Van onze verslaggevers) 3EN HAAG Tot ver in de omtrek was boven de Residentie een enorme vuurgloed zien toen in de nacht van zaterdag op zondag de 42 jaar oude bioscoop „City" in de enestraat afbrandde. Met al het materiaal was de Haagse brandweer uitgerukt om uit- reiding van de vuurzee in het hartje van de binnenstad te voorkomen. Honderden toe- bouwers zagen hoe de brandweer omstreeks tien over twee het sein „brand meester" kon ven. De schade aan het geheel verwoeste complex loopt in de miljoenen. d Sirene na sirene schrikte za- twi [-dagavond even na twaalf uur 1 :n Haag op.vVanuit alle brand- rstr lerkazernes raasden de motor- aai uiten, ladderwagens en de toi ogwerkers naar de binnenstad, '0 Baar op dat moment een brand oedde die alleen te vergelijken met de catastrofe toen enke jaren geleden het gebouw or kunsten en wetenschappen vuur en vlammen opging. Vuur see jTientallen slangen kronkelden zich Ter de promenades in het centrum de stad om de brandweer vol- rnde bluswater te geven. De vuur- was echter zo immens dat er van issen geen sprake was. Het enige de brandweer overbleef was ihten de belendende percelen te It de ÏZ0ichten Toflden. Een kwartier na het aflopen van de 1 1 irstelling van de film Aristocats, nieuwste produktie van Walt Dis- zag de passerende 23-jarige kan- rbediende W. Landsmeer uit de van Nassaustraat uit Den Haag i de voorzijde van de gesloten bio- op rook uit de ventilatoren komen, ■eet waarschuwde hij de brand- lan weer die na aankomst onmiddellijk de vlammen, die toen reeds aan de voorkant zichtbaar waren, te lijf ging. In allerijl werd het gehele brand weerkorps gealarmeerd want de vlammenzee breidde zich uit naar de achterzijde van het complex, waar echter een hoge muur een eerste bar rière betekende. Het pluche van de bioscoopstoelen en het velours van de gordijnen waren een enorme voe dingsbron voor de vlammen, die hui zenhoog oplaaiden. De grote hitte maakte het de brandweer onmogelijk om het gebouw binnen te dringen tot aan de vuurzee. Problemen Een tweede blusaanval werd inge zet vanaf de achterkant van het com plex aan de Nieuwstraat. De daar aanwezige nooduitgangen werden met breekijzers en koevoeten geforceerd waarna via deze een poging werd ge waagd de vlammen te doven. Problemen deden zich hierbij rijke lijk voor omdat in de nooduitgangen roosters uitkwamen van een hoog spanningsstation dat een groot ge deelte van de binnenstad van stroom voorziet. De honderden kubieke me ters water vormden een regelrechte bedreiging voor kortsluiting, terwjjl uitschakelen van de stroom ook niet mogelijk was in verband mét even tuele paniek. Filmhluis Een tweede probleem was de aan wezigheid van een filmkluis in een belendend perceel aan de Nieuw straat waar ongeveer vijfhonderd films lagen opgeslagen ter waarde van anderhalf miljoen gulden. Het City-concern is tevens een verhuur bedrijf van films. Onder het toeziend oog van hoofdcommissaris dr. C. N. Peyster van de politie en loco-burge meester B. Bol werden de duizenden meters celluloid in veiligheid ge bracht. Onderwijl woedde het vuur steeds verder en vond elk moment nieuw materiaal dat de brand kon voeden. Met donderend geraas zakte daar door om even voor half twee het dak in. Direct maakte de brandweer ge bruik van deze situatie want nu kon men van bovenaf ongehinderd water op het vuur storten. Nauwelijks even later kon dan ook ..brand meester" worden gegeven: Uitbreiding van het vuur was toen niet meer te verwach ten. Waakzaam Nog uren lang moest de brandweer echter attent blijven om eventueel De puinhoop die overbleef van het Haagse City-theater, dat in de nacht van zaterdag op zondag in de as werd gelegd. weer oplaaiende vlammen in de kiem te smoren. Het inzetten van alle Haagse brandweerwagens bij deze calamiteit had tot gevolg dat aanvan kelijk in de kazernes geen materiaal meer paraat was om bij mogelijke andere branden ingezet te worden. Wassenaar en Rijswijk stonden daar om direct ieder een motorspuit af aan het Haagse korps, die in Den Haag werden gestationeerd. De brandweer was bijzonder ver heugd de brand tot het bioscoopcom plex beperkt te hebben gehouden. Wat de gevolgen voor de Haagse bin nenstad hadden kunnen zjjn als het vuur zich had uitgebreid is niet tc beschrijven. De intensiteit van het vuur verge leek de brandweer met de enorme vlammenzee enkele jaren geleden toen het gebouw van K en W in de as werd gelegd. De brand in „City" was volgens de brandweer echter stukken moeilijker door de nauwe straten en de onbereikbaarheid van de vlam men. Oorsaak Wat de oorzaak geweest zal zijn is nog een vraag. Ter plaatse werd ge opperd dat de brand ontstaan zou zijn op het balkon. Ook de grootte van de schade is nauwelijks te schat ten, al is door onder-directeur J. Swanink tijdens de brand reeds over leg gepleegd met verzekeringsdeskun digen. Directeur Smulders, die mo menteel op zakenreis in Griekenland verblijft, is telefonisch op de hoogte gebracht. Mogelijk zal hij zijn reis eerder onderbreken. Dc bioscoop die in 1929 word ge bouwd en gerenoveerd in 1958 had 948 zitplaatsen en maakte deel uit van het City-concern dat in Neder land veertien bioscopen omvat, waar onder dc Haagse bioscopen Rex en Odcon. De film van Walt Disney Aristocats die momenteel draaide, werd reeds voor de vierde weck ver toond en zou gezien de volle zalen die deze film trok nog minstens vier we ken blijven. Daarna werd de film van Mia Farrow verwacht: „Blind Terror" (Blinde verschrikking), waarvan het aankondigingsbord boven de rokende puinhopen nog te zien was. Inder daad, het was een verschrikking. ROME (Reuter, UPI, AP, DPA) f Het conflict tussen Engeland i Malta over de prijs die be laid moet worden voor de Brit- bases op Malta, lijkt tot een oplossing te komen, nadat de Maltese premier Dom Mintoff, de Britse minister van defensie, Lord Carrington en de secre taris-generaal van de NAVO Joseph Luns zaterdag bijna ze ven uur lang in Rome hebben onderhandeld over de prijs die betaald moet worden voor hand having van de Engelse bases op het eiland. Na afloop van de besprekingen lie ten alle partijen zich gematigd opti mistisch uit, hoewel zij weigerden ook maar iets los te laten over de zakelijke inhoud van hun overleg. In ieder geval verklaarde Mintoff. dat hij het ultimatum aan de Engelsen om voor zaterdag middernacht het eiland volkomen te ontruimen, had ingetrokken. Ook Carrington en Luns verklaar den dat er „enige vooruitgang" was geboekt. Woensdag zullen nieuwe be sprekingen volgen, nadat het Britse kabinet beraadslaagd heeft over het rapport van Carrington. Volgens Luns hadden de gemaakte vorderingen niet alleen betrekking op het bedrag dat voor de pacht van de bases betaald moet worden, maar ook op een reeks andere factoren die bij het conflict een rol speelden. De drie kinderen van Atje Keulen- Deelstra (Boukje, Kees en Goos) vliegen hun grootmoeder om de hals bij het bekendworden dat Atje de Europese kampioene is geworden. Ik geef op els nieuwe abonnee: naam: straat: plaats: gironr.: tel,: Betaalt Per O kwartaal maand BON- Mijn naam: plaats: Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik het gezellige Pletina I schaaltje cadeau. 'ostzegei is niet nodig als u op de envelop schrijft: «we Leidse Courant, woordnummer 267, leiden Men kan niemand kwaad doen zonder zichzelf kwaad te doen. E. LAURILLARD Maar het is een been dat-Ie van thuis meebracht Zon en maan 18 januari: zon op 8.39, onder 17.02; maan op 9.36, onder 19.51; wmmmmmrn® In de afgelopen nacht is de vorst erin geslaagd om ook tot west-Nederland door te dringen. De krachtige wind is meer oos telijk geworden, zodat de kou nu rechtstreeks uit Duitsland wordt aangevoerd. In noord- en oost- Nederland vroor het vanmorgen 10 graden. Deze koude lucht zal zich ook naar het westen uitbreiden, waar in de komende nachten ook strenge vorst waarschijnlijk is. Hoog water Hoog water, 18 januari: Rotter dam le getij 5.45, 2e getij 18.20; Scheveningen 4.2316.34; Vlissin- gen 3.0515.26; Haringvliet aan de Zeezijde 4.4917.03. LARISSA (UPI) Vijftien mensen, allen Grieken, zijn omgekomen bij een frontale botsing tussen de Acropolis- expres en een lokaaltrein, ca 25 km ten zuiden van Larissa in midden- Griekenland. De expres was op weg van Mün- chen naar Athene. 36 inzittenden zijn met zware verwondingen naar zie kenhuizen overgebracht. Nog geen maand geleden kwam een passagierstrein ten noorden van Athene, in botsing met een stilstaande goederentrein. Daarbij kwamen vijf mensen om en werden 36 gewond. SANTIAGO (AFP) De twee kandidaten van de opposi tie, Sergio Diez en Raphal Moreno, hebben de tussentijdse parlementsverkiezingen en twee zetels in Zuid-Chili gewonnen. De verkiezingen worden be schouwd als een belangrijke graadmeter voor de populariteit van de regering van de Marxis tische president Salvador Allende. Juichende tegenstanders van het bewind van president Allende mar cheerden in de vroege uren door de straten van Santiago en andere ste den om de overwinning te vieren. Het verkeer kwam tot stilstand voor het hoofdkwartier van de christendemo cratische partij toen de menigte zich daar verzamelde. Sergio Diez van de nationale partij won de zetel voor de kamer van af gevaardigden in de provincie Linares, die zijn partijgenoot Osvaldo Aven- dano beschikbaar had gesteld. Rafael Moreno (christendemocraat) versloeg de socialistische Hector Oli- vares bij de verkiezing om de senaats zetel van de provincies O'Higgins en Colchagua. Krachtsverhoudingen Voor de krachtverhouding ih het parlement zijn de verkiezingen niet van belang. De oppositie de rechtse nationale partij en de christendemo cratische partij, die vorig jaar de re- geringscaloitie verliet heeft in bei de huizen een meerderheid. De volks unie van Allende beschikt over 66 van de 150 zetels in de kamer en 23 van de 50 ztels in de senaat. Maar de belangstelling ging uit naar de reactie van de kiezer op het optreden van president Allende. die de, als gevolg van een motie van wan trouwen, geschorste minister van bin nenlandse zaken, Thoa, de portefeuille van defensie gaf. De oppositie beschuldigde Allende daarop van flagrante schending van dè grondwet. ROTTERDAM De brand weer van Rotterdam heeft zater dag de handen vol gehad aan twee grote branden. Bij de een, waarbij acht mensen gewond raakte gingen twee woonhuizen verloren, bij de ander betrof het een deel van het grote veiling complex aan de Albert Plesman- weg. Slechts door een sprong uit het raam konden bij de brand in een woning in de Gashoudersstraat vijf mensen hun leven redden. Hun vluchtweg was volkomen afgesne den door vuur en rook. Zes mensen werden licht gewond en zijn naar een ziekenhuis gebracht door de GG en GD. Er woonden in het huis tien mensen. De brand ontstond op de eerste eta ge. Vermoedelijk is een butagaskachel omver gelopen. Daar was op dat mo ment de achttienjarige J. Beije met haar acht maanden oude baby aan wezig. De jonge vrouw was door een veertienjarig zusje gewaarschuwd. De vlammen grepen zo snel om zich heen. dat de normale vluchtweg werd geblokkeerd. Er dreigde een paniek uit te breken toen een butagaskachel met een luide knal uiteenspatte. Ook de tweede en bovenste etage van het pand aan de Gashaudersweg werd snel in een dikke rook gehuld, waardoor de drie mensen die daar aanwezig waren, ook de ramen als uitweg moesten nemen. Toegesnelde buren maanden het wanhopige vijftal naar beneden in wollen dekens te springen, een advies dat eerst werd opgevolgd toen de si tuatie absoluut onhoudbaar was ge- weorden. Het was geen moment te vroeg. Kort na de reddende sprong kregen de vlammen vrij spel en stond het pand in lichterlaaie. Toen de brandweer met middelmateriaal arri veerde, was er nauwelijks iets meer te redden. Het vuur kolkte uit de ramen van de eerste verdieping, om snel de tweede etage in vuur en vlam te zet ten. Een rokende, zwartgeblakerde ruïne was het slot van de vuurzee. Ook de aangrenzende panden lie pen aanzienlijke schade op. De bewo ners van deze huizen brachten hun huisraad in veiligheid in hèt enkele meters verderop gelegen CJMV-ver- enigings gebouw, waar zij ook zelf wat op verhaal werden gebracht. In het huis aan de Gashoudersweg woonden tien mensen. Twee brandweerlieden kregen last van de dikke walmende rook en moesten ter plaatse worden geholpen. Van de zes die tijdens de brand naar een ziekenhuis werden gebracht, werd er zondag nog een verpleegd Het is een 35-jarige man die op straat door glasscherven werd gewond toen de gasfles ontplofte. De andere men sen hoefden maar korte tijd in het ziekenhuis te blijven. Veel rook en vlammen bij de brand in de Rotterdamse Gas houdersstraat. Van een verslaggever DEN HAAG Een Haagse politieman is na een kijkje bij een bruilofts feest in de nacht van zaterdag op zondag zyn pistool kw\jt geraakt. Het wapen werd later teruggevonden in een kratje met lege flessen. De agent was met een collega naar de feestzaal gegaan, waar een ruzie met een ongenode gast zou zijn. Toevallig werd een van de feestgangers bij hun aankomst onwel en in het rumoer werd meegedeeld, dat er was ge schoten. De politieman trok zijn pistool. Zes feestgangers vlogen op hem toe. Terwijl zij de sjaal van de politieman bijzonder stevig om diens nek trokken, werd hem zijn pistool ontfutseld. Dit gebeurde rond half twee. Het wapen werd pas om kwart over vier teruggevonden, toen kratjes met lege flessen naar de woning van de ouders van de bruid waren gebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1