„Lamberts blijft de beste" TIMMAN VERSLAAT REE Competitie mogelijk vervroegd van start TAAKVERANDERING RAAD VOOR L.O. Zuid-Afrika weer in tennistoernooi TV-commentaar Stien Baas-Kaizer: Wereldkampioenschap dit seizoen het belangrijkste Wereldtijd van Rov Schuiten op achtervolging Doorstroming" van huurders neemt snel toe A-omroepen groeien rustig door VAN VEEN IN VRAGENUUR Ook Jan Hein Donner na zege op derde plaats Extra Zeskamp voor Bladel en Zelhem „Ministerie-cabaret" ZATERDAG 15 JANUARI 1972 C C Tan onze speciale verslaggever ÏNZELL Het damesschaat- en is nationaal zowel als inter- ationaal een onderontwikkelde port. Records en trainingsme- hodieken zijn in de verste verte geen afgebakende terreinen, tamesschaatsen heeft ook nau welijks een historie. Het streven aar erkenning van de pionier- )f |ters van het eerste uur begint las de laatste jaren enige vruch- en af te werpen. De Koninklijke 'ederlandse Schaatsenrijders- ond heeft voor die erkenning iet voorop gelopen. In feite is 11 et Stien Baas-Kaiser geweest ie het fundament heeft gelegd waarop het Nederlandse dames- ihaatsen verder bouwt. Maar !at gevecht om erkenning heeft ang geduurd. „Tè lang", oor- eelt de 33-jarige oud-wereld- ;ampioene. „Dat het dames- aatsen in Nederland onder- intwikkeld is is te wijten aan de -~KNSB. Die heeft het vier jaar te (aat aangepakt." Stien Baas zag in 1960 bij de Olym- ische winterspelen in Squaw Valley ia het televisiescherm Helga Haase en gouden plak winnen op de 500 leter. „Toen zei ik over vier jaar wil er ook zijn. Ik dacht toen: Dames- :haatsen is een Olympische Sport eworden. De KNSB zal het nu wel erieus gaan nemen. Maar dat bleek en falikante misrekening. Er gebeur- e in feite niets" Stien Baas vocht zich een weg naar e Nederlandse top. Dat gevecht was feite niet zo moeilijk want voor nige serieuze concurrentie kon zeker de eerste helft van de jaren 60 auwelijks worden gesproken. De oen 25-jarige Stien Kaiser werd in 964 voor de eerste keer Nederlands ampioene. Stien werd gepasseerd oor de vertegenwoordigende teams. Te oud" luidde het harde en echtvaardige oordeel van de KNSB- Konzen. Stiens antwoord was in 1965 en nieuwe titel en toen werd zij wel itgezonden naar de internationale Demooien. „Maar daarvoor had geen nkele damessChaatster in Nederland ans om internationaal hoger op te omen. Dat zijn in mijn ogen vier ■erloren jaren geweest. Jaren waarin ervaring had kunnen verzamelen". In die ervaring he je als schaatsen- ijdster wel hard nodig. Neem maar trd Schenk bij de heren. Hoeveel aar heeft hij in feite er niet voor lodig gehad voor dat hij internatio- aan de top stond? Als het dames- chaatsèn in Nederland meteen na de pelen in Squaw Valley was aange sast, zouden we nu op hoger plan taan. ""-Het heeft weinig zin öm fe vijzen op de internationale situatie ie weinig beter is. Het gaat erom dat je een sport in je eigen land ontwik- telt. Want het damesschaatsen heeft yel degelijk een toekofnst. Let maar lens op de ontwikkelingen in Ameri- ;a en Japan. Ze zitten daar heus niet tü. Stien Baas vormt met Atje Keulen le top van de Nederlandse dames- chaatsen. Zowel in leeftijd als in irestatie steken zij ver boven de ove- ige kernploegleden uit. Stien: „Toch ;eloof ik niet dat damesschaatsen een cwestie van leeftijd is. Er is in het 'erleden en ook nu nog wel te reel gekeken naar leeftijd. De bond leeft liever iemand van 15 die bijna Stien Baas-Kaiser: „Ik kan moeilijk mijn mond dichthouden". niet vooruit komt dan een meisje van 26-27 jaar die plotseling heel goede tijden rijdt. Ik vind dat je alleen af moet gaan op prestatie. De leeftijd mag in de beoordeling geen enkele rol spelen". Voor Stien Bqas-Kaiser is het kli maat waarin zij haar voorbereidingen treft voor het leveren van toppresta ties het afgelopen jaar wat gunstiger geworden. „Sinds ik ben getrouwd kan ik overdag gaan trainen. Toen ik nog werkte moest ik altijd 's avonds in het donker nog even naar de baan. Het ligt „nu gewoon wat, gemakkelij ker". Desondanks heeft Stien Baas dit seizoen nog geen imponerende presta ties geleverd. Tijdens de selectiewed strijden in het voorseizoen en tijdens het B-kampioenschap in Eindhoven bleef zij zelfs in de achterhoede van de kernploeg. Alleen tijdens het A-kampioerischap liet zij af en toe zien tot welke prestaties zij in staat is. „Ik was met het A-kampioenschap in Deventer echt niet in een beste vorm. Ik was ziek geweest en daar door was de vorm aangetast." De zesvoudige Nederlandse kam pioene heeft sedert haar debuut op het internationale toemooiveld in 1965 nog "nooit ontbroken op het ere podium van de wereldkampioen- AMSTERDAM De begeleidings- :ommissie van het Nederlands elftal, wstaande uit Henk Zon, Jack van lanten. Van der Ven, Strous en bonds- :oach Fadhronc, zal binnenkort met iet voorstel komen de competitie voor iet volgend seizoen inplaats van op 13 op 6 augustus te beginnen. De com- nissie ziet dat als een noodzaak om it Nederland in het najaar wed- rijden (op 1 november thuis tegen doorwegen en uit tegen België op 19 november) moet spelen voor het we reldkampioenschap in 1974. De begeleidingscommissie stelt voor tn aan het begin van de competitie Van onze Haagse redactie DEN HAAG De belangstelling om „door te stromen" neemt in snel tempo toe. Dit blijkt althans uit de beschikbaar gekomen gegevens over het aantal huurders, dat heeft gepro fiteerd van een doorstromingssubsi die, zegt minister Udink in antwoord óp vragen van het Kamerlid Scholten (ARP). Sinds de inwerkingtreding van de doorstromingssubsidie op 1 januari 1970 liep het aantal „subsidiabele" gevalen op van bijna 3.000 in 1970 tot ruim 16.000 in 1971. Aangezien de ge meenten na afloop van ieder kwar taal declareren zal het totaal aantal gevallen in 1971 nog aanzienlijk gro ter zijn. Bovendien is er een duidelij ke neiging tot verdere groei. Voor een doorstromingssubsidie omt ieders huurder in aanmerking die verhuist naar een woning, waar van de huur tenminste vijftig procent ook op de woensdagavonden wedstrij den te spelen, zoals dat nu in de eerste divisie is gebeurd. Bij de mees te eerste divisieclubs zijn die woens dagavonden goed ontvangen, omdat bleek dat de publieke belangstelling vrij groot was. Competitieleider Jan Huijbregts heeft toegezegd dat dit een van de mogelijkheden is om wat meer ruimte in het programma te krijgen, mede in verband met een' eventuele langere winterpauze rond de feestda gen in december. Ook zal de KNVB proberen volgend seizoen de kwestie van de lichtinstallaties rond te krij gen. De begeleidingscommissie stelt verder voor op de zondag voor de wedstrijd tegen Noorwegen geen com petitievoetbal te laten spelen. Voorts wil de commissie onderzocht zien of het mogelijk is vlak voor belangrijke interlands geen competitietoppers vast te stellen als Ajax-Feyenoord. Vervroeging van de start van de competitie betekent voor veel clubs een omschakeling in de voorbereiding. Ajax en FC Utrecht bijvoorbeeld hebben al afspraken gemaakt over trainingskampen, terwijl bij veel an dere clubs de vakantieafspraken vast liggen. Het plan van de begeleidings commissie zal op 22 januari in de sectie betaald voetbal van de KNVB besproken worden. Daarna zullen de clubs hjan mening over de zaak geven. Dat niet alle clubs vrede met de voor stellen van de commissie hebben blijkt uit de reactie van Feyenoordmanager Guus Brox: ,Zes augustus beginnen, vind ik wel wat vroeg, maar het hangt ook af wanneer we met het lopende seizoen klaar zijn. Er moet nog wel tijd voor vakantie overblijven. Com petitietoppers hebben wij liever vóór een interland dan erna. Je kan wel altijd in het belang van het Neder lands elftal gaan denken, maar de belangen van de clubs moeten niet vergeten worden'. hoger ligt. Per 1 januari zijn de gren zen voor de subsidie gesteld op de verhuizing uit een huis van beneden de 160 gulden naar een huis van maximaal 325 gulden. De premie be draagt maximaal 1250 gulden, die van gemeentewege wordt verstrekt. Stien Baas-Kaiser is aan haar laatste seizoen bezig. Niet een ge brek aan ambitie, maar privé- omstandigheden maken het haar onmogelijk de sport voort te zet ten: „Mijn echtgenoot vindt het allemaal niet zo fijn als ik lang van huis ben. Daarom zal het na dit jaar wel afgelopen zijn". sing omdat ik toch klassementschaat- ster ben. Maar ik kan me wel voor stellen dat anderen daar behoefte aan hebben. Er wordt zo gauw gezegd: we hebben geen sprintsters. Maar waar om wordt de training daar dan niet op gericht, waarom wordt dat niet van tevoren aan de kernploegmeisjes gevraagd? Ik vind dat de training te veel op de groep gericht is en te wei nig op het individu. Je loopt duidelijk de kans dat het trainingsprogramma voor de minder sterken te zwaar is en dat daardoor talent misschien wordt verknoeid." De loting had het volgende resultaat: 500 meter: Eerste rit: Atje Keulen (Ned) Monlka Pflug (WDld): tweede rit: EUy v.d. Brom (Ned) Sigrid Sundby (Noorw); der de rit: Wanda Krol (Polen) Tuula Vilkas (Fin): vierde rit: LJoedmilla Savroellna (Rus) Ruth Budzisch - Schleiermacher (ODld); vijfde rit: Vera Kranova (Rus) Silvia Filipsson (Zwe); zesde rit: Lisbeth Berg (Noorw) Ljoedmilla Titova (Rus): zevende rit- Trijnie Rep (Ned) Rosema- rie Taupadel (ODld); achtste rit: Paula Dufter (WDld) Stien Baas (Ned); negen de rit: Sylvie Chevauchet (Fr) Ylva Hedlund (Zwe): tiende rit: Romana Troic- Ka (Pol) Nina StatkevitsJ (Rus); elfde rit: Annell Repola (Fin) Linda Rombauts (Belg); twaalfde rit: Wil Schenk (Ned) Krist) Biermann (Noorw): dertiende rit: Kapitolina Seregina (Rus) alleen. 1500 meter: Eerste rit: Savroelina Krol; tweede rit: Statkevitsj Vilkas: aerde rit: Keulen Sundby; vierde rit: V. d. Brom —Taupadel; vijfde rit: Pflug Filipsson: zesde rit: Budzich Rep; ze vende rit: Berg Chevauchet; achtste rit: Baas Troicka; negende rit: Hedlund Seregina: Üende rit: Dufter Titova: elf de rit- Rombauts Repola: twaalfde rit: Schenk Biermann; dertiende rit: Kra- snova alleen. ROTTERDAM Zelfs bonds coach Frans Mahn, toch wel het een en ander gewend, werd er even stil van. „Ik zal je is wat vertellen", merkte hij verheugd op, „Balk en Schuiten rijden weer samen". Met de Rotter damse zesdaagse in het vooruit zicht was dit als favoriet bestem pelde koppel enkele weken ge leden na een kleine onenigheid uit elkaar gevallen. Klaas Balk probeerde het met Ger Knetemann en Roy Schuiten zocht Ger Fens als nieuwe ploeggenoot op. Daarmee gooiden ze duidelijk hun eigen glazen in, want niet zij hadden nu de beste papieren voor het ko mende wielerfestljn in de Ahoy', maar de Engelsen Bennet en Thomas zouden nu als de te kloppen renners van start gaan. Gelukkig zegevierde het verstand. Schuiten en Balk bewe zen gisteravond tijdens de populaire reeds uitstekend op elkaar te zijn in gespeeld. Hoewel Zij, evenals dë kop pels Bravenboer-Hill en Van der Lans-Van Leeuwen een ronde handi cap moesten goed maken, waren zij oppermachtig. Zij hadden gedurende de koppelkoers over 45 minuten slechts af te rekenen met Bravenboer en Hill, maar door een knappe eind- rush wisten zij beslag te leggen op de eerste plaats. Het steeds populairder wordende koppel Breur-Van der Leist eindigde als derde, terwijl Ja nus van Tol met Martin Venix als vierde over de meet gleed. Er werden tevens twee baanrecords gebroken. Rov Schuiten geweldig op dreef klopte „ontdekking" Mar tin Rietveld in de achtervolging ruim. Met een tijd van 4.51.4 over de vier kilometer reed de Ketting-coureur zelfs een wereldtijd. Larooy moest bij de ploegachter volging zijn meerdere erkennen in de soepel draaiende machine van Ket ting. Kees Valentijn. Fred Niemeijer, Rov Schuiten en Klaas Balk reali seerden een tijd van 4.49.4 (vier kilo meter). ROTTERDAM Tijdens het jaarlijkse diner van de Rotterdamse Raad voor de Lichamelijke Opvoeding zei wethouder H. van der Pols dat de gemeente een groot deel van de taak van de Raad gaat over nemen. Zo zal het beheer van sportvelden en tot de sport behorende accommodaties door de gemeente worden verricht. schappen. Tweemaal stond zij op de hoogste tree van het ereschavot. Slechts eenmaal miste zij het podium in een internationale kampioenschap. Dat gebeurde vorig jaar bij dt Euro pese titelstrijd in Leningrad, toen Stien toen nog Kaiser deelde in de malaise van de Broekman-équipe. De grootste aspiraties van het oudste kemploeglid liggen in Heeren- veén bij het toernooi om het wereld kampioenschap. „Ik heb dit seizoen echt niet speciaal op de Olympische 'Spelen niet meer voor dan een ander Spélen niet mere voor dan een ander kampioenschap. Misschien dat het bij de mensen wat meer tot de verbeel ding spreekt, ook al omdat het maar eens in de vier jaar wordt gehouden. Maar geef mij maar een klassements wedstrijd. Dan heb je tenminste wat te rekenen. Dan is er de sfeer, daar geniet ik van. Want schaatsen is bij mij op de eerste plaats het rijden van wedstrijden". Stien Baas-Kaiser werd het afgelo pen seizoen als de grootste rellen- maakster gezien in de serie conflicten om de benoeming van de nieuwe trainer. De feiten hebben zeker achteraf de rebellen in het gelijk gesteld. „Ik weet niet hoe het komt dat ik als aanstichtster werd be schouwd. Misschien wel omdat ik mijn mond niet kan houden als naar mijn mening iets niet in de haak is. Maar ik kan het gewoon niet hebben, wanneer er iets verknald wordt in de sport terwijl er zoveel inzit. De bond doet er echt nog niet alles aan om ons rustig voor te bereiden op een sei zoen. Er wordt weieens vergeten dat wij een geweldige training achter de rug hebben. Het hele jaar door ge troost je je een geweldige inspanning. Gelukkig hebben wij de afgelopen periode één front gevormd. Daaraan hebben wij tenslotte te danken dat de huidige situatie is ontstaan. En het bevalt me echt wel. Ook de benoe ming van Ab Rozijn tot arts van de dameskernploeg vind ik in dat ver band erg belangrijk." Stien Baas behoorde in de afgelo pen periode tot de aanhangsters van Henk Lamberts. In de Deventer in specteur lichamelijke opvoeding ziet Stien nog altijd de beste Nederlandse trainer. „Hij is in mijn ogen de beste. Ik geloof ook stellig dat hij voor alle kernploeglederi acceptabel zou zijn geweest. Ook nu ik Maarse al ruim een maand ken, vind ik Lamberts toch de beste. Maar dat impliceert niet dat ik ontevreden zou zijn met Gerard Maarse. Ook Broekman vind ik echt niet slecht. Hij was misschien wat zacht en goedig. Maar dat hij je minder op je fouten wees dan Maarse dat geloof ik niet". De verwikkelingen rond de dames kernploeg in de afgelopen tien jaar hebben uiteraard in psychologisch opzicht problemen opgeleverd bij de sehaatsters. Stien Baas: „Het is na tuurlijk niet al te best als je van de ene naar de andere trainer moet switchen. Maar ik geloof wel dat ik het mentaal nu wel allemaal ver werkt heb. Door de jaren heen heb ik natuurlijk wel uitgedokterd welk trainingsprogramma voor mij het beste is. Bij Maarse gaan alle meisjes twee keer per dag het ijs op. Door de jaren heen heb ik last gehad van mijn knie. Als ik twee keer per dag het ijs opga. krijg ik er echt last van. Daarom ga ik in overleg met Maarse n.aar één keer per dag rijden. Tij dens de andere training ga ik wat lopen. Ik moet er bovendien rekening mee houden dat ik geen achttien meer ben. Als oudere herstel je niet zo snel meer. Twee keer ijstraining per dag zou voor mij echt te veel van het goede zijn." Stien Baas is van mening dat he( damesschaatsen in de training beter aangepakt kan worden. „Ik wil Ben Holleboom niet afkraken. Want dooi de prestaties is bewezen dat zijn con ditietraining goed is. Maar ik vraag mij toch wél af waarom er niet wat meer specialistisch- wordt getraind. Zeker in een olympisch jaar als dit. Voor mijzelf is het niet van toepas- Tot op heden belast de Raad zich daarmee. „We staan toch aan de vooravond van ingrijpende wijzigin gen in het sportbeleid". De wethouder maakte tevens dui delijk dat de wijkraden een groot aandeel daarin zullen krijgen. De Van onze radio en t.v.-redactie HILVERSUM Na NCRV en KRO meldt nu ook de VARA een beschei den ledenwinst in 1971, namelijk een aantal van 2.619, waardoor het totaal nu op 488.271 komt. Dit betekent dat de A-omroepen geen vrees behoeven te hebben voor hun bestaan, want ook na aftrek van het, percentage wettelijk niet-geldige leden blijven zij alle ruim boven de 400.000-grens. HILVERSUM In de programma serie „Praten met de minister" zendt de NOS-radio maandagochtend om 10 uur op Hilversum II een gesprek uit, waarin tien Nederlanders van diverse pluimage de minister van onderwijs, mr C. van Veen, onder vragenvuur mogen nemen. Allerlei onderwerpen op het gebied van onderwijs komen aan de orde. HILVERSUM Bij de VARA-te- levisie gaat op vrijdag 21 januari een Britse politieserie lopen, welke zich op een andere toer ontwikkelt. Het gaat nu niet tegen moord en ander geweld, maar voornamelijk tegen knoeien met andermans geld door verduistering, chantage, teveel ambi tie of ook wel goede bedoelingen. Meestal zijn de gezochten geen mis dadigers, maar mensen die uit wan hoop of juist uit goede hoop van het rechte spoor weken. Voornaamse per sonen in deze reeks „Afdeling Frau de" zijn inspecteur Gamble en zijn vrouwelijke assistente Vicky Hicks. LONDEN (ANP) Na twee jaar uitgesloten te zijn geweest is Zuid- Afrika weer toegelaten tot het tennls- toerooi om de Davis Cup. In 1970 werd Zuid-Afrika uitgesloten omdat de deelneming van tennissers uit dit land het toernooi in gevaar zou bren gen. Het jaar daarvoor namelijk wei gerden Polen en Tsjechoslowakije uit te komen tegen Zuid-Afrika vanwege de in dit land gevoerde apartheidspo litiek. Ook in 1971 werd Zuid-Afrika om dezelfde reden als in 1970 niet toegelaten. In tegenstelling tot de inschrijving van Zuid-Afrika werd die van Rho- desië niet geaccepteerd. Basil Reay, secretaris van 't Comité dat de wed strijden organiseert, lichtte de afwij zing van Rhodesië toe met: „Van de 26 Europese landen, die voor het toernooi hebben ingeschreven, kun nen er tenminste 23 geen visa aan de Rhodesische spelers verstrekken in verband met de bepalingen van de Verenigde Naties." Het Nederlandse team zal in de eerste ronde van het toernooi een thuiswedstrijd spelen tegen Noorwe gen. Zou Nederland die wedstrijd winnen dan moet in de tweede ronde worden aan aangetreden tegen Italië of Oostenrijk. De loting voor de Europese zone van het toernooi is: Groep a: voorronde: Israël - Iran Eerste ronde: Roemenië (geplaatst als nummer 1) - Zwitserland, winnaar Israël - Iran tegen Egypte. Italië (8) - Oostenrijk. Nederland - Noorwegen, Joegoslavië (4) - Polen. Finland - Denemarken. Rusland (5) - Hongarije en Libanon - Marokko. Groep b: eerste ronde: Luxemburg - Monaco. Portugal - Zuid-Afrika (6), Frankrijk - Groot-Britannlë, Bulgarije - Spanje (3), Ierland - Turkije. Griekenland - West- Duitsland (7). Zweden - Nieuw Zeeland en België - Tsjechoslowakije (2). WATERSTANDEN DEN HAAG Konstanz 256 min 1; Rhcinfelden 164 min 2: Straatsburg 144 onv; Plittersdorf 287 min 2: Maxau 340 plus 3: Plochlngen 132 onv: Mannheim 142 plus 6; Stclnbach 125 plus 2: Matnz 168 plus 4; Bingen 74 min 5: Kaub 90 min 7; Trier 154 n-lti 8: Koblenz 112 plus 2; Keulen 2662 plus 7; Ruhrort 209 plus 3: Lobith 821 plus 6; Pannerdense kop 798 plus 5: Nijmegen 625 plus 2: IJsselkop 773 plus 4: Eefde Ussel 300 plus 2; Deventer 182 min 4: Monsin 5470 onv; Borgharen 3891 plus 9; Belfeld 1093 min 4. Grave beneden de sluis 505 plus 4. Op het terrein van de Floriade 1972 aan de Europaboulevard te Amsterdam is een reuzenrad geplaatst. Hierin kunnen de bezoekers van de Floriade plaats nemen om dan een prachtig overzicht te krijgen van de interantionale bloemen- en plantententoonstelling die van maart tot oktober wordt gehouden. WIJK AAN ZEE In de vierde ronde van het Hoogoven-schaaktoer nooi hebben Jan Timman en groot- mseester Jan Hein Donner zich op de derde plaats genesteld. Timman ver sloeg in tweede zitting nationaal kam pioen Hans Ree en Donner won van Hartoch. Met nog vier anderen wach ten zij nu op een misstap van een van de regenten van het eerste uur. In de eerste plaats kan dan worden gewacht op het resultaat van de partij tussen Fomar, die in de eerste drie ronden ongeschonden bieef, en Smys- lov. De partij werd vrijdag afgebroken en zonder twijfel heeft de oud-wereld kampioen uit de Sowjet-Unie een voor deel, maar op basis daarvan durfde niemand een redelijke winstkans te voorspellen. Zou Smyslov er niettemin in slagen een winstgang te bewande len dan zou hen het toernooi een dienst bewijzen door het terugbrengen van de spanning. Lajos Portisch handelde bijzonder tactisch. Hij kwam met Benko pijlsnel remise overeen en bewerkstelligde daarmee in feite twee etmalen vrijaf, want vandaag zal niet worden ge speeld. Niemand minder dan Vladimir Hort meent dat Portisch als een van de kandidaten voor de eerste prijs in dit toernooi moet worden gezien. De Russische kampioen Savon was ontroostbaar. Hij stond goed tegen Browne, toen hij een wat 'stoffige' tac tische wending over het hoofd zag. Het gevolg was regelrecht verlies. Dat hij nog een rol vai betekenis zal spe len in het toernooi mag nauwelijks worden verwacht. De strijd tussen Timman en Ree was bijzonder fel. Timman kreeg al snel voordeel, blunderde echter en de strijd werd afgebroken in een positie die Ree enige reden tot optimisme kon geven. De sterke jonge Hongaar Ribli won in de meestergroep voor de vierde keer achter elkaar. Alleen al om hem volgend jaar in de grootmëestergroep aan het werk te kunnen zien, mag worden gehoopt op een prolongatie van zijn opmerkelijke reeks successen in de meestergroep. GROOTMEESTERGROEP: vierde ronde: Donner (Ned)-Hartoeh (Ned) 1—0: Timman (Ned)-Ree (Ned) l—O: Langcweg (Ned)- Sr.iejkal (TsJ) »/i; Smyslov (Rus)-Pomar (Sp) afgcbr.:Benko (VS)-Portlsch (Hong) 'it—'It-. Ivkov (Joeg)-Adorjan (Hong) 1 Ljubojevlc (Joeg)-Hort (Tsj) Savon (Rus)-Browne (Austr) 0—1. stand na 4 ronden: 1. Pomar 3 l af- gebr.: 2. Portisch 3 pnt; 3/7 Browne. Ador- jan, Benko. Ivkov, Donner en Timman 2 8 Ree. Ljubojevic. Savon. Hort. Smejkal l'/t: 14. Smyslov 1 -f 1 afgebr.; 15. Hartoch 1 pnt; 16. Langeweg '/- pnt. Meestergroep: vierde ronde: Cortlever (Ned)-Sahovlc (Joeg) afgebr.; Schmidt (Po- ler.)-Riblt (Hohg) 0—1: Garcia (Cuba)-Kmic (Joeg) Karaklalc (Joeg)-Enklaar (Ned) afgebr.; Hecht (Wdld)-Lehmann (Wdld) Van Scheltinga (Ned)-Scholl (Ned) 1-0: Denker (VS)-Cafferty (Eng) l—0: Gereben (Zwlts)-Mcdina (Sp) ',iMs. Stand na 4 ronden: l. Ribli 4 pnt: 2/5 Gereben, Krnlc. Hecht, Van Scheltinga 2'. •5. Enklaar 2 1 afgebr 7/8 Cafferty. Leh- mann 2 pnt: 9/10 Karaklaic. Cortlever l'/t l algevr.; 11 14 Denker. Medina. Schmidt. Garcia l'/t pnt:15. Scholl 1 pnt; 16. Sahovlc 0 afgebr. Wit: Savon (Sowjet Unie) Zwart: Browne (Australië) 1 Pgl—f3. c7—C5: 2. &2—g3. g7—g6: 3. Lfl—g2. Lf8g74. 0—0. Pb8—c6; 5. c2—C3. dl—d3: 6. d2—d4. c5xd4; 1. c3xd4. Pgg—f6: 8. Pf3—e5, 0-0; 9. Pblc3. Lc8-f5: 10. Pe5xc6. b7xc6; 11. FC3a4. Pf6-d7; 12. Lel—14. Dd8a5; 13. Lf4d2. Da5—b5: 14. Ld2—C3. Ta8—c8; 15. Tal-cl. Tf8-d8; 16. b2—b3. eï-«5: 17. d4xd5. Pd7xe5: 18. Lc3—d4. Pe5d3: 19. Pa4c3. Db5—a5; 20. Ld4xg7. Pd3xcl21. Ddld4. Da5xc3. Wit geeft zich gewonnen. heer Van der Pols merkte verder op dat er voorzieningen voor de sport en recreatie zullen worden gebouwd die de burgers graag willen hebben en voegde er aan toe: „Let op wat we doen". De bewindvoerder kwam tot die uitspraken nadat de voorzitter van de Raad voor de L.O. dr. H. van Zuylen hem min of meer had uitgedaagd om te zeggen waar men nu eigenlijk aan toe is. Hij wees erop dat alle leden van de Raad hun werk pro deo ver richten en dat de buitenwacht er soms perplex van staat hoe soms on mogelijke zaken vooral ten behoeve van de jeugd in Rotterdam worden opgelost. „Het wordt tijd dat er te dien aanzien een beslissing valt in het belang van de Rotterdamse jeugd en ouderen!" De wethouder zei overigens nog in zijn antwoord dat het nooit de bedoe ling van de gemeente is geweest om de Raad uit te rangeren. Integendeel er zullen nog taken genoeg overblij ven met een intensieve inbreng van het georganiseerde sportleven. De heer A. Scljwantje, die 22 jaar lid is geweest vdn het dagelijks bestuur van de Raad en zich thans nog steeds met het organiseren van de huisvrou- wengymnastiek bezig houdt, kreeg goud opgespeld voor zijn verdiensten. Vooral die huisvrouwengyrrtnastiek, die in de Maasstad veel dames vreug de bezorgde, is dank zij de heer Schwantje tot grote hoogte gekomen hetgeen dr. Van Zuylen in een geesti ge toesoraak, eveneens geestig door de onderscheiden heer Schwantje beantwoord, benadrukte. Zilver was er voor Theo Goud. de tennisexpert van de Raad die beslo ten heeft er als bestuurslid mee op te houden, hoewel de Raad wanneer dat nodig mocht zijn altijd nog een be roep op hem mag doen. De middenstanders mogen dan te klagen hebben over de gang van za ken, aan belangstelling ontbreekt het hun de laatste tijd niet. Nadat de KRO vorige week een Utrechtse win kelier volgde in zijn dagelijkse strijd om een belegde boterham, hadden E. Peereboom en F. Hagenaar gisteren voor de AVRO de sombere situatie van de middenstand gek woord eigenlijk tot onderwerp van een documentaire gemaakt. Het was een goede aanvulling op het KRO-pro- gramma van vorige week. Zij beperk ten zich niet tot een winkelier om de hoek, die het kasregister minder hoort rinkelen, maar lieten ook Al- bert Heijn, kruidenier, aan het woord, afgewisseld door staatssecre taris Oostenbrink en de man, die met zeventig uur werekn in de week nog geen f6.000 per jaar verdient, en niettemin zegt, dat hij tevreden is. Het was een goede informatieve do cumentaire. Peereboom interviewde helder en zakelijk. Nu zou ik graag ophouden, maar na alle voorpubliciteit moet ik natuurlijk wel iets zeggen over 'n Zomerzotheid, een musical naar de gelijknamige vooroorlogse roman van Cissy van Marxveldt, die de KRO uitzond. Op gevaar af, dat alle oma's, moeders en dochters die 'n Zomerzotheid gelezen en herlezen hebben, me een hoop le lijks zullen toewensen, moeten we toch bekennen, dat we het niet twee uur hebben volgehouden. H.L. Van on^p radio en t.v.-redactie HILVERSUM Omdat in NCRVs Zeskamp de gemeenten Bladel en Zelhem met een gelijk aantal punten (88) eindigden eh één van beiden moet afvallen voor het voortzetten van de strijd, besloot de NCRV déze gemeenten een beslis3ingszeskamp te laten spelen. Bij uitzondering is deze overdag gehouden en werden er op namen gemaakt, die op vrijdag 21 ja nuari op de televisie zijn te zien. Er werd gekampt op het marktplein van Bladel en rondom het zwembad van Zelhem en er kwamen auto's, skies en ballen aan te pas. Over de uitslag nog geen woord, want voor de kijkers moet de spanning erin blijven. HILVERSUM „Blauwe maan dag" is de titel van een zesdelige, politiek getinte cabaretserie van de KRO-televisie, die maandag start en om de vier weken te zien zal zijn. Elke aflevering heeft betrekking op de werkzaamheden van een bepaald ministerie; dat van justitie komt het eerst aan de beurt. In het program ma. waaraan Marnix Kappers en Martin Brozius vaste medewerkers zijn en daarbij steeds steun krijgen van een wisselend cabaretgezelschap, acteurs en vocalisten, zullen lyriek en politiek voor een smakelijk geheel zorgen. Jan de Visser in hel zilver Van onze radio en t.v.-redactie HILVERSUM In de reeks van zilveren omroepjubilea schittert op maandag radioman Jan de Visser, die in 1947 bij de NCRV in dienst trad als verslaggever bij de Radiokrant Vandaag en in 1963 overstapte naar AVRO's Radio Journaal, waarvan hij thans hoofdredacteur is. Hij werkt nog steeds met hart en ziel, want niet alleen het nieuws, maar ook de radio heeft zijn grote liefde. „Dit werk blijft een sport", zegt hij „maar je moet weten dat je niet altijd kunt winnen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9