Deense koning was zeer Nieuwe weg brengt belangrijke havens dichter bij elkaar Omroep spreekt reserves aan om tekort te dekken PvdA-rapport: geen totale nationalisatie verzekeringsbedrij f NS-Minitrips in eigen land Margrethe koningin Kinderbescherming in ons land zit muurvast Gratis reizen 2 januaridagen op uw 65-» kaart Geen interesse voor politiek Grote verspilling ontdekt Henri L. Pieck in Den Haag overleden Na protest geen bungalows bij natuurgebied Luns akkoord met afdoen archief-zaak Via E-10 half uur sneller van Rotterdam naar Antwerpen NUAR ZATERDAG 15 JANUARI 1972 De twee belangrijkste Europese ha vens komen hiermee op goed een uur afstand van elkaar te liggen, een tijd winst van ongeveer een half uur. De as Rotterdam-Antwerpen, die on danks de onderlinge concurrentie voor de economische groei van beide sieden van groot belang is geweest, zal duidelijk nog verder aan gewicht winnen, zo ook voor de aan deze as gelegen plaatsen zoals Breda, Dor drecht, Roosendaal en Bergen op Zoom. Met de nieuwe weg is voor het eerst ernst gemaakt met de douane unificatie, waartoe de Beneluxlanden ongeveer een jaar geleden besloten. Aar. de grens staat géén douanekan toor. Het vrachtvervoer zal zijn goe deren bij binnenkomst in de Benelux moeten inklaren, of bij vertrek uit de Benelux de douane van de vertrek plaats moeten inschakelen. Vrachtwa gens die op een of andere manier hun papieren niet in orde hebben gemaakt kunnen van de nieuwe weg géén ge- Kies uit elke dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag jaarkaart p.p. f50.- voor echtpaar f 75.- 3-maandskaart p.p. f 20.- voor echtpaar f 30.- NS-legitimatiebewijs of pasföto('s) èn een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort of trouwboekje), meebrengen. Vraag de folder aan het loket. ~v voordel^ uit met NS De E-10 zelf loopt verder over Mechelen naar Brussel en vandaar naar Mons, de Belgische-Franse grens over, waar aangesloten kan worden op de autoweg Lille-Parijs. Hoewel er in België hard aan gewerkt wordt om van de E-10 in zijn geheel een auto snelweg te maken zal dat nog wel enkele jaren duren. Over de aanleg van het nieuwe wegvak is in België destijds heel wat te doen geweest. Het oorspronkelijke tracé liep namelijk dwars door het voor de Antwerpse recreatie belang rijke Peertse Bos. Hoewel het tracé vijftien jaar geleden met instemming van alle belanghebbenden was vast gesteld, moest de Belgische overheid ten slotte zwichten voor de kritiek. De weg loopt nu om het bos heen, dwars door een aantal landgoederen. Van een landgoed bijvoorbeeld staat het kasteel aan de ene kant van de weg en het koetshuis aan de andere kant van de weg. De bijbehorende grachten zijn eveneens door de weg afgesneden. Andere eigenaars van riante villa's moesten het voor lief nemen dat de autoweg vlak langs hun huis kwam lopen. Met behulp van dijken hebben ?ij zich beschermd tegen het verkeerslawaai. De kosten van de weg zijn door deze operatie belangrijk opgelopen. Het gehele wegvak heeft 200 miljoen gulden ge kost. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Nationalisatie van het particulier verzekerings bedrijf, waarvoor het congres van de PvdA zich in 1967 heeft uitgesproken, is niet gewenst. De Wiardi Beekman-stichting, het wetenschappelijk bureau van de PvdA, is tot deze conclusie gekomen in een studie over het verzekeringswezen. In het laatste verkiezingsprogramma spreekt de PvdA zich minder duidelijk voor nationalisatie uit. Een algemene nationalisatie, aldus de heren R. van Boven en H. Vos, de opstellers van een rapport over dit probleem aan de partij, zou een kost bare zaak zijn en bovendien versto rend werken. Bovendien zou het ge vaar van een verstarrende bureau cratie, waardoor ook weer inspraak minder wordt, veel te groot worden. Wel pleit de Wiardi Beckmanstich- ting voor een sterke selectieve in greep in het verzekeringsbedrijf. Zo moeten uit de particuliere sfeer wor den getrokken en toevertrouwd aan de overheid de particuliere ziektekos tenverzekering, de w.a.-verzekering DEN HAAG In zijn woning In Den Haag is woensdag na enkele maanden ziekte, op 76-jarige leeftijd overleden de kunstschilder en teke naar Henri L. Pieck. Hij en zijn o.m. als illustrator bekende tweelingbroer Anton, zijn op 19 april 1895 in Den Helder geboren. Henri Pieck heeft vooral bekend heid gekregen door zijn portretten. Van zijn vele reizen in een groot deel van de wereld heeft hij op vele ten toonstellingen werk getoond. In het concentratiekamp Buchenwald heeft hij het grootste deel van de oorlogs jaren doorgebracht. Een album met tekeningen van hem over Buchenwald trok direct na de oorlog veel belang stelling. Van onze correspondent AVEREEST Vier grondeigenaren van het recreatie-opvanggebied De Haar, bij Balkbrug in Overijssel, hebben hun aanvraag voor de bouw vergunning van honderd zomerbun- galows ingetrokken. Tegen de plan nen van de grondeigenaren is vorig jaar veel verzet gerezen. Natuurbeschermers vreesden dat door de massale komst van bunga- lowbezitters naar De Haar de rust in de Haardennen verstoord zou worden en dat vervuiling van het milieu niet zou uitblijven. De Haardennen wordt door de na- tuurwerkgroep De Reest, die al be zwaar bij het provinciaal bestuui; van Overijssel had aangetekend, van gro te natuurwetenschappelijke waarde geacht cn van eminent belang als stiltegebied tussen de grote recreatie centra Ommen en Zuidwolde. De verkoop van de 94 kavels bouw grond was overigens in strijd met het bestemmingsplan. B. en W. van Ave- reest gaven de grondeigenaren, zon der de raad in ie lichten echter te kennen geen overwegende bezwaren te hebben tegen ie bouw van hon derd bungalows. Daartegen werden 328 bezwaarschriften op het gemeen tehuis ingediend. De vier grondeigenaren hebben nu het gemeentebestuur laten weten hun aanvraag voor een bouwvergunning in te willen trekken. Een besluit dat met veel instemming in natuurbe schermingskringen in Overijssel is begroet. per 1 februari is benoemd tot burgemeester van Brielle de heer J. Huurman, thans burgemeester van Gouderak. De heer Huurman (55) is hervormd en lid van de PvdA. Tot burgemeester van Eiber gen is (ook per 1 februari) benoemd drs. F. J. M. Cappetti, nu burgemeester van Schoonebeek. De heer Cappetti, (44) is r.k. en lid van de PvdA. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Er is sprake van gematigd optimisme aan gaande de omroepfinanciën voor het lopende jaar, aangezien de door minister Klompé destijds opgelegde reservering voor 1972 en '73 ter overbrugging van de tekorten die wel moesten ont staan bij algemene kostenverho ging en het gelijkblijven van de omroepbijdrage, nu kan worden aangesproken voor overbrugging van één jaar. De voorgeschreven reserve moest 52 miljoen bedragen, maar is door gezamenlijke krachtsinspanning van de binnenlandse omroep opgelopen tot bijna 70 miljoen. Daaruit kan gemakkelijk het thans op de begro ting 1972 optredende tekort van 48,3 miljoen worden geput. Dit is een aanvulling op de ƒ262,5 miljoen die de omroep dit jaar heeft te verwachten uit de pot omroeptrtj- drage en de STER-gelden. want de gisteren door het NOS-bestuur goed gekeurde en aan de minister verzon den begroting beloopt 310,8 miljoen tegen ƒ272,3 miljoen (met een tekort van ruim 17 miljoen) in 1971. Dat is een stijging met 14 procent, veroor zaakt door het feit, dat de omroep de verleden jaar sterk opgetreden pro grammaverschraling, althans tot op zekere hoogte wil tegengaan. Het zal toch al uiterst moeilijk blijven, om grote eigen programma's zoals opera, toneelstukken e.d., op het scherm te brengen. Maar nog meer vermagering dan er nu is ontstaan, is het kijkpu- bliek niet aan te bieden. Met verbazing heeft "het NOS-be stuur vernomen, dat de Wereldom roep een begroting heeft ingediend welke ruim 27 procent hoger ligt dan verleden jaar. Nu het besluit van mi- voor motorrijtuigen en de verplichte aanvullende pensioenverzekering voor alle werknemers. Het voordeel zal zijn, dat de overbodige onderlinge concurrentie op deze terreinen ver dwijnt en er standaardcontracten kunnen komen tegen gelijke voor waarden en premies. Door een ziektekostenverzekering wordt een einde gemaakt aan de dis criminatie op grond van het verschil in inkomen. De gezondheidszorg, al dus het wetenschappelijk bureau van de PvdA is voor het gehele volk in gelijke mate en in gelijke kwaliteit De aanvullende pensioenvoorzie- ring zou kunnen worden opgedragen door de Sociale Verzekeringsbank. De premieheffing moet worden gekop peld aan de betaling van de premie van de AOW. De premie-inning van de reeds ver plichte WA-motorrij tuigen verzeke ring zou kennen worden opgedragen aan de belastingdienst, die nu al de motorrijtuigenbelasting incasseert. Het PvdA-bureau vindt deze dras tische ingreep noodzakelijk, omdat het een grote verspilling heeft ont dekt in bepaalde takken van het ver zekeringsbedrijf. Er is een groeiend gebrek aan efficiency. Enkele cijfers tonen dit aan: in 1969 kwam in het schadebedrijf 31 procent van de ver diende premies niet rechtstreeks ten goede aan de verzekerden. Dit per centage werd besteed aan exploitatie kosten, provisie en aan de bedrijfs winst. Voor de brandverzekering ging zelfs meer dan de helft van de pre mies (51 procent) niet naar de verze kerden. De wetenschappelijke medewerkers van de PvdA stellen verder vast, dat de provisie aan de tussenpersonen drastisch moet worden verlaagd. Het is gewoon te dwaas, dat voor een ge wone brandverzekering met een con- tractduur van zes jaar een derde van de premie naar de tussenpersonen gnat. Een andere aanbeveling is, dat het kartelregister openbaar wordt. Volledig verzorgd, dus incl. reis van leder station, logies en maaltUden: 2 dagen Amsterdam f39.- 3 dagen Zuid-Limburg f48.- 3 dagen Twente f49.- 3 dagen Montferland f 49.- 3 dagen Bergen N.H. f49.- 3 dagen Drente f53.- 3 dagen Friesland f64.- 3 dagen Brabant f 66.- 5 dagen Terschelling f 89.- 5 dagen Ameland f89.- Vertrek dagelijks van 1 oktober 1971 tot 15 mei 1972. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. voordelig uit met NS Van onze parlementsredactic DEN HAAG Mr. Luns heeft zich erbij „neergelegd", dat geen vervolging kan worden ingesteld tegen de onbevoegden die in zage hebben gehad in zijn privé- archief, dat hij in de jaren dat hij minister van buitenlandse za ken was heeft aangelegd. Vice-premier mr. Nelissen heeft dit gisteravond na afloop van het kabi netsberaad meegedeeld. Blijkens mededelingen van mr. Ne lissen had de heer Luns met medewe ten van de huidige minister van bui tenlandse zaken drs. Schmelzer zijn privé-archief achtergelaten in zijn ambtswoning om de stukken later te kunnen sorteren. Sindsdien hadden, aldus mr. Nelissen, een aantal mede werkers van het ministerie toegang tot het pand. Hij wilde overigens niet zeggen dat zij in het privé-archief hebben rondgeneusd. Een onderzoek dat later, toen tal van geruchten over de inhoud van de stukken de ronde deden, werd ingesteld, leverde geen strafbaar feit op voor de betrokke nen. De vice-premier ontkende dat later personeel van de rijksgebouwendienst inzage kon hebben gehad in de ar-c- heif. De heer Luns blijkt waardering te hebben voor de handelswijze van de regering. In een brief aan het kabinet zegt hij dat de regering „geheel kor- rekt" heeft gehandeld. Nadat name lijk geruchten over het archief de ronde deden heeft de regering mr. Luns uitgenodigd naar Den Haag te komen. Van enige dwang (Biesheuvel zou gedreigd hebben de procureur- generaal in te schakelen als hij niet zou komen) is geen sprake geweest, aldus mr. Nelissen. nister Engels, de financiering van de Wereldomroep nog steeds te laten drukken op de binnenlandse omroep- post, nog meer geld van de omroepen gaat afnemen, meent het NOS-be stuur dat de tijd is gekomen om eens bij de Wereldomroep inzage van de begroting te gaan vragen. Politiek In de overleden koning Frederik zullen de Denen een geliefd vorst missen- Zij zal dus nu naar vader opvolgen. Ze is gehuwd met de Franse diplo maat Henri graaf de Monzepat. De andere dochters, Benedicte en Anne Marie zijn succesievelijk ge trouwd met de Duitse prins Zu Sayn Wittgenstein en koning Konstantijn van Griekenland. Koning Frederik wist de afstand tussen het paleis en zijn volk te ver kleinen en met zijn komst ging er een frisse wind door de paleisgangen waaien. De koning en koningin stuur den hun kinderen naar scholen, in plaats van hen Drivé onderwijs te la ten geven. Tijdens de Duitse bezetting van 1940-1945, toen koning Christiaan de nazi's zoveel mogelijk tegenwerkte, fietsten Frederik en Ingrid vaak door de straten van Kopenhagen wegens het benzinetekort. Na de oorlog bleef Frederik zélf zijn auto besturen. En kele jaren geleden ontsnapte hij ter nauwernood aan ernstig letsel toen hij op een gladde weg slipte en tegen een telegraafpaal reed. Frederiks voorliefde voor klassieke muziek was legendarisch. Vaak heeft de koning gezegd, dat hij een carri ère als dirigent' zou hebben gekozen als hij niet als koningszoon geboren was. In Stockholm trad Frederik voor het eerst in het openbaar als dirigent op tijdens een Wagnerconcert, op speciaal verzoek van zijn jarige schoonvader, koning Gustaaf Adolf van Zweden. In tegenstelling tot zijn vader, die eens een premier de laan uitstuurde die hem niet beviel, bemoeide koning Frederik zich nooit met politiek. Veel •politici waren echter persoonlijke vrienden van hem. Ook had hij veel vrienden bij de marine, waaraan hij steeds verknocht is gebleven. In in zijn nieuwjaarsrede richtte hij altijd een speciale groet tot „de mensen op zee' en hij gebruikte zijn oude mili taire registratienummer als kenteken van zijn auto. BREDA De vaak slopende autorit Rotterdam-Antwerpen, met oponthoud aan de grens en hobbelige keien en een chaotische ver keersdrukte in Brasschaat (een voorstad van Antwerpen) behoort voorgoed tot het verleden. Dit is ongetwijfeld het belangrijkste winstpunt van de nieuwe weg BredaAntwerpen, een onderdeel van de Europa-weg nummer 10, die maandag door koningin Juliana en koning Boudewijn zal worden geopend. bruik maken, maar zullen de oude route moeten nemen, waar aan de grensplaats Wernhout het douane kantoor is gehandhaafd. De verwachting is dat aanvankelijk nog heel wat vrachtwagens van het oude douanekantoor gebruik zullen maken, vaak ook omdat bij de ver trekplaats uit Nederland de douane moeilijk' is in te schakelen. Na ver loop van tijd zal dit aantal echter afnemen. Overigens betekent dit nog niet dat alle grensformaliteiten aan de nieuwe weg zijn afgeschaft. Vooralsnog blijft voor het vrachtverkeer de controle op betaalde BTW en accijns gehand haafd. Hiervoor zijn ruime parkeer plaatsen langs de weg gemaakt, zodat het personenverkeer daarvan geen hinder zal ondervinden. In Nederland verwacht men dat ook deze formali teiten binnen een jaar geschrapt kun nen worden. Voor België ligt de zaak wat moei lijker. In dit land heeft men te ma ken met een korps Vlaams sprekende douaniers, die moeilijk aan de Franse grens ingezet kunnen worden. Voor hun bestaan is het daarom van be lang dat bepaalde formaliteiten zo lang mogelijk gehandhaafd blijven. Het zal langzaam moeten slijten, zo is de verwachting. In ieder geval kan het personenverkeer „plankgas" de grens passeren, behoudens incidentele conttole. RECOROTEMPO E'e ruim veertig kilometer lange autosnelweg (11 kilometer .op Neder landse bodem en 33 kilometer op Bel gische bodem) is in record tempo ge bouwd. In juni 1970 werd de eerste spa in de grond gestoken en anderhalf jaar later was de zaak rond. In Nederland ontbreekt nog het nieuwe verkeers- circuit bij Breda. Naar verwacht wordt zal dat echter deze zomer ge reedkomen. De E 10 is dan een door gaande weg geworden. Het nieuwe wegvak is ook van es sentiële betekenis voor het verkeer van en naar Parijs. Via de rondweg om Antwerpen kan met het beste de E-3 over Gent nemen naar Kortrijk, daar de grens over gaan en in Lille de autosnelweg nemen naar Parijs. Alleen de verbinding Kortrijk-Lille levert dan nog moeilijkheden op. Bin nen afzienbare tijd zal ook daar ech ter een autosnelweg worden aange legd. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De kinder bescherming in Nederland zit ^'muurvast'. Er is onvoldoende geld beschikbaar, te weinig J aanbod van goed personeel, een I slechte organisatie, terwijl men 2; vaak niet op de hoogte is wat de juiste manier is om een kind te behandelen. Kortom, wat naar •voren komt is „een wanhoops kreet". Dat is het beeld dat tot uitdrukking komt in een onderzoek naar de pro blemen van de inrichtingen in de jus titiële kinderbescherming. Het onder zoek is verricht (in opdracht van het ministerie van justitie) door Intagon, het instituut voor toegepast sociaal Psychologisch en agologisch onder zoek van de universiteit van Amster dam. Het rapport is een neerslag van de meningen van functionarissen bij 92 kinderbeschermingsinrichtingen. Volgens het onderzoek lijkt een op lossing Wj zonder moeilijk. Funda mentele vragen, die aan het formule ren van een oplossing vooraf moeten éaan, blijken niet beantwoord. Men is onder andere verdeeld over het doel van een eventuele reorganisatie en over de prioriteiten die gesteld moe ten worden Het gebrek aan geld ervaren de in richtingen als de ernstigste moeilijk heid, blijkt uit het onderzoek. Als oorzaken worden genoemd: te laat betalen door minister of voogdijver enigingen en gebrek aan kapitaal. Het personeelsbeleid wordt, door de ondervraagden over het algemeen als slecht tot zeer slecht beoordeeld. De eventueel aanwezige deskundigheid voor het op de juiste manier behan delen van een kind, bevindt zich niet altijd op de goede plaats of wordt onvoldoende benut. De kinderen in de inrichtingen worden vaak door de maatschappij gebrandmerkt als ..in richtingskinderen". De inrichtingen blijven geïsoleerd van de buitenwe reld, onder meer doordat zij zichzelf als een gesloten eenheid zien. Volgens het Intagon kunnen de moeilijkheden niet worden opgelost zonder een stelselmatige gecoördi neerde benadering op lange termijn. Bij het Intagon is men bezorgd over het uitblijven van een opdracht van het ministerie, om daadwerkelijk iets met de resultaten van het onderzoek te doen. DEN HAAG Per 1 februari is de heer W, M, R. Wessëlink te Aerden- hout (Bloemendaal) benoemd tot bur gemeester van Harenkarspel en War- menhuizen. De heer Wesselink (47) is vakbondsbestuurder van de Katholie ke Bond van overheidsDersoneel (Ka- bo), r.k. en lid van de KVP. Koningin Margrethe de Eerste over leed in 1412. De nieuwe koningin geniet evenals haar vader een grote populariteit. Ze is 1 jaar gehuwd met prins Hendrik en heeft twee kinderen: prins Frede rik van drie en prins Joachim van twee jaar. Koningin Margrethe heeft gestu deerd in Cambridge, op de „London school of economics", aan de Sorbon- ne in Parijs en in Kopenhagen. Haar hobbies variëren van ju-jitsu en skiën tot archeologie. Eens per jaar dirigeerde koning zelf het Radio Philharmo- Orkest in het Concertgebouw tan Kopenhagen, waar niet zelden symphonieën op het pro stonden. Koning Frederik volgde als oud- zoon van koning Christiaan X en echtgenote koningin Alexandrine vader in 1947 op. Koning Chris- was toen aan een hartaanval Als Deense kroonprins had Frede- een loopbaan bij de Deense mari ne gekozen, waar hij het tot schout bij nacht bracht. Hoewel Frederik ook een graad aan de universiteit be haalde, trok hem de zee meer aan dan de wetenschap. Koning Frederik was gehuwd met koningin Ingrid Van Zweden, die thans 61 jaar is. Uit dit huwelijk werden drie dochters geboren: Mar- gerethe, Benedicte en Anne Marie. Tot 1953 voorzag de grondwet al leen maar in opvolging in de manne lijke lijn, maar in dat jaar werd Margaretha als kroonprinses erkend. Zy zal de eerste regerende koningin van Denemarken na zes eeuwen wor den. De jonge vorstin, wier naam vol- uil Margrethe Alexandrine Thorhildur Ingrid luidt, werd in feite direct na het ovrlydn vean haar vadr al konin gin Margreeethe de Tweede. (Van een onzer verslaggeefsters) KOPENHAGEN Koning Frederik de negende stond bijna een kwart eeuw aan het hoofd van Europa's oudste monarchie. Met hem is een vorst heengegaan wiens joviale hartelijkheid en ongedwongen omgang met zijn landgenoten hem en zijn gezin tot grote populariteit hebben gebracht. Hij was in de ware zin des een ..volkskoning" en een muzikaal zeer begaafd mens met een grote liefde voor de zee. Vanmiddag zal Margrethe, de oud ste dochter van de overleden Deense koning Frederik officieel worden uit geroepen tot koningin van Denemar ken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7