rts moet over abortus kunnen beslissen Koning Frederik van Denemarken overleden Londen zet handel met Malta voort Hoogovens fusioneert met Hoesch Het Kwartet abinet: overleg met team verplicht Noren en EEG eens over de vis Grieks schip vastgelopen in Waterweg i U&cdux/n ME.UB ELLENI cpunsburg: Arrestaties in Ghana (R'TA) HET WEER ieiiwe Leidse Courant Zaterdag 15 januari 1072 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR'LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich Is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Steenstraat 37 Telefoon 31 441 Giro 58936 Abonnementsprijs p.w. 1,83, p. m. 7,90, p. kw. 23,35 DEN HAAG De uiteindelijke beslissing of abortus provocatus worden verricht, zal behoudens natuurlijk de toestemming de vrouw zelf worden genomen door de arts. Dit is de kern het wetsontwerp met betrekking tot het afbreken van zwanger- p waarover het kabinet gisteren overeensemming heeft bereikt. et wetsontwerp wijkt af van het .«eerakkoord, waarin als grondslag fr het al dan niet toestaan van een irtus het advies van een weten- appelijk multidiciplinair team van jselende samenstelling werd voor schreven. In het wetsontwerp wordt de overheersende rol van zo'n dat dan meestal zal bestaan uit "T maatschappelijk medewerker, een niwenarts of een psychiater, afge stapt. Wel is de arts verplicht voor hij tot abortus besluit met een team over leg te plegen („een meerhoofdig be raad"). De vrouw zelf behoeft daar aan niet deel te nemen. Mocht dit beraad tot verschil van mening aanleiding geven dan „wordt de arts de mogelijkheid gelaten de be slissing tot uitvoering van de ingreep te nemen naar eigen waardering van de concrete omstandigheden," staat in een communiqué, dat na afloop van het kabinetsberaad werd uitgereikt. Meer concrete details over het wets ontwerp werden niet gegeven. De zaak ligt politiek niet al te gemakkelijk en bovendien moet de Raad van Staten over het wetsontwerp nog adviseren. Zo is niet duidelijk gemaakt of de bestaande abortus-klinieken in het kader van het nieuwe wetsontwerp gehandhaafd kunnen blijven. Ook is geen termijn genoemd, waarbinnen abortus nog geoorloofd is. De vice-premier Nelissen deelde bij afwezigheid van premier Biesheuvel mee, dat aan het wetsontwerp ten grondslag ligt de gedachte dat de on geboren vrucht duidelijk bescherming behoeft. Het geestelijk en lichamelijk welzijn van de vrouw kunnen echter zwaarder wegen. Het wetsontwerp wijkt volgens mr. Nelissen duidelijk af van het door de Partij van de Arbeid ingediende wets ontwerp. De indieners van dat laatst genoemde wetsontwerp, dr. Lamberts en dr. Roethof leggen het zwaarte punt bij de beslissing van de vrouw en de arts. Maar zij schrijven niét het verplichte overleg voor van de arts met een multi-diciplinair team. b Engele matroos Keith Welch is deze week haastig het huwelijksbootje gestapt, nadat de Maltese regering een snel vertrek van de Britse marine id geëist. Welch nam de Maltese schone Henrietta Mallia tot vrouw en oeg haar bij afwezigheid van een echtelijke drempel aan boord van zijn schip om er de receptie te houden. ROME, LONDEN, VALETTA \P, Reuter, UPI) Premier om Mintoff van Malta en de ritse minister van defensie Lord arrington doen in Rome een latste poging de crisis op te los- ?n over de huurprijs die Malta an Engeland wil hebben voor lilitair gebruik van het eiland. Be Britse minister is gisteren met secretaris-generaal van de NAVO, «eph Luns, in Rome aangekomen n met Mintoff te spreken. Mintoff as al eerder in de Italiaanse hoofd- ad aangekomen. Hij was opgehaald et een vliegtuig van de Italiaanse chtmacht, waarna regeringsleiders Rome al besprekingen met de Mal se premier hadden gevoerd. Engeland heeft volgens regerings- gslieden in Londen de VS en zijn •dere NAVO-partners laten weten et van plan te zijn ook maar een nt meer voor het eiland te betalen >n het aangeboden bedrag van 9,5 iljoen pond sterling. Londen heeft Bn de Maltese premier geëist, dat hij volgende voorwaarden inwilligt bij 'n eventueel akkoord: Mintoff moet zijri ultimatum in- ekken. De Maltese premier had af- cht van Britse troepen voor 15 ja- Uari geëist, mits 4,5 miljoen pond an de gevraagde 18 miljoen direct erd betaald; Mintoff moet een degelijk ak- oord tekenen en beloven er gedu nde een vastgestelde periode niet terug te komen; Mintoff moet zijn eis intrekken J1 de Sowjet-Unie en andere landen an het Warschau Pact Malta mogen andoen Engeland moet definitief weten °or welke gebiedsdelen van Malta. waar bases worden aangehouden, wordt betaald. Engeland heeft steeds hardnekkig volgehouden niet meer dan 9.5 mil joen per jaar voor bases op Malta te betalen. BRUSSEL (AP) Na lange en moeilijke onderhandelingen heeft Noorwgen gisteravond de voorwaar den voor het lidmaatschap van de Europese Economische Gemeenschap aanvaardt. Noorwegen zal nu het EEG-verdrag ondertekenen tegelijk met Engeland, Ierland en Denemarken op 22 januari in Brussel. Het voornaamste kenlepunt was welke garanties Noorwegen zou krij gen ter bescherming van zijn visserij na een periode van tien jaar waarin de visserij grenzen nog van kracht zouden blijven. ROTTERDAM Het Griekse vrachtschip „Dimitrios Giorgios" van 3370 brt. heeft vrijdagavond twee uur vastgezeten op de Nieuwe Waterweg tussen Hoek van Holland en Maas sluis. Het schip was met een lading stuk goed op weg naar zee, toen het door onbekende oorzaak uit het roer liep en aan de grond kwam te zitten. Om streeks half negen trokken twee sleepboten de „Dimitrios Giorgios" los. Het schip kon op eigen kracht terugkeren naar de Waalhaven in Rotterdam. Later zal worden beke ken. of het schip schade heeft opge lopen. Een ideale foto ter onderstreping van pleidooien, dat mensen uit de Derde Wereld eigenlijk zouden moeten mee praten bij de beslissingen die hier vallen endaar hun uitwerking heb ben: Afrikanen van de geassocieer de landen van de EEG in de Tweede Kamer waar gisteren de parlemen taire conferentie van de Associatie werd afgesloten. Links op de voor grond de Nederlandse parlementa riër W. J. Schuijt. Het wetsontwerp wijkt ook af van een onlangs door de Koninklijke Maat schappij van Geneeskunst ingenomen standpunt, waarin de beslissing werd overgelaten aan de arts, bijgestaan door een vrouwenarts (gynaecoloog). Binnen de confessionele partijen be staat over de abortus-wetgeving ver schil van mening. Velen in die kring geven er de voorkeur aan onverkort aan te houden aan het regeerakkoord. Het is daarom nog zeer de vraag in hoeverre in deze kring het wetsont werp zal worden geaccepteerd. AMSTERDAM Oppositieleider drs. J. M. den Uyl verklaarde direct na een uiteenzetting van vice-presi dent Nelissen in KRO's Brandpunt dat hij was geschrokken van de kabinets beslissing. „Als blijkt dat zoveel vrouwen vin den dat zij zelf moeten en kunnen beslissen over een eventuele abortus, getuigt het van hoogmoed en hovaar dij tegen een ongewenst zwangere vrouw te zeggen dat zij de beslissing aan de arts, bijgestaan door een des kundig team moet overlaten," aldus drs. Den Uyl. De oppositieleider sprak ook het vermoeden uit dat geen enkele vrouw een abortus als een geringe zaak zal beschouwen. „Zij zal daar zwaar aan tillen." Vervolgens verklaarde Den Uyl dat de nieuwe abortuswetgeving naar zijn mening niet zal werken. „Uit hearings is gebleken dat ook protestante en katholieke instellingen menen dat de beslissing over een abortus een zaak is tussen vrouw en arts. Het is voor mij ondenkbaar dat een regering dit besluit aan een bevolking oplegt," al dus Den Uyl. VEILIG GEKOCHT 1 1BL/DE VAKMAN Betaalt per BON - Mijn plaatc Als beloning voor mijn aktiviteil Vontvang ik het gezellige Pielina I schaaltje cadeau. M Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur. Vandaag in ZO: Huib Goudriaan: Chaos in de hon denwereld Dr. C. Rijgsdorp: Jezus in slecht gezelschap Ger Kruis: Moderne kunst uit Fin land een tegenvaller Jac. S. Hoek: Rome, de laatste der ultramontanen J. van Doorne: Nieuw Nederlands proza Dr. H. S. Visscher: Claude Cha- brol en de burgerlijke waarden i. J. M. Kiggen: Diaconessen op zegels geëerd Dialoog: Wij leven als vóór de zondvloed Prof. dr. J. de Graaf: Ondergronds christendom in Rusland A. 1. Klei: 't Staat in Voorlopig Harm Lamberts: Verschrikkel.jk veel koeien, maar groot gebrek aan vlees (in Tanzania) Rlmmer Mulder: Landbouw kan techniek niet bijhouden Een soldaat van de Cambodjaanse 22e legerbrigade houdt zijn zoontje tegen zich aan in een park te Tay Ninh in Zuid-Vietnam. Hij was daar donderdag nadat hij de grens was ge passeerd op de vlucht voor commu nistische troepen nadat de 2400 man sterke brigade was weggelopen van hun posten op rubberplantages in Krek, Cambodja. Alle officieren en manschappen besloten eenstemmig hun posities in de steek te laten toen de officieren verklaard hadden dat er geen kans was deze te houden na dat Zuidvietnamese troepen zich uit de verdediging hadden teruggetrok ken. KOPENHAGEN (AP, Reuter, UPI) Koning Frederik van Dene marken is gisteravond op 72-jarige leeftijd in het stedelijk ziekenhuis van Kopenhagen overleden, zo heeft het Deense hof bekend ge maakt. De koning, die bijna een kwart eeuw heeft geregeerd, is onmiddellijk opgevolgd door zijn oudste dochter, de 31-jarige prinses Margrethe. De koning werd op 3 januari in het ziekenhuis opgenomen nadat hij door een hartaanval was getroffen en leek begin deze week weer aan de bete rende hand, maar vanaf dinsdag ver slechterde zijn toestand. Hij bracht de laatste uren van zijn leven door in een coma, nadat de bloedcirculatie in de hersenen terugliep. Aan zijn sterfbed waren zijn in Zweden geboren vrouw, koningin In- grid (61), en zijn drie dochters met hun echtgenoten: de oudste dochter Margrethe en prins Henrik, koningin Anna Marie van Griekenland en ko ning Constantijn, prinses Benedikte en prins Richard van Sayne Witt genstein. De staatsbegrafenis vindt volgens traditie negen dagen na de dood van de monarch plaats en zal waarschijn lijk worden bijgewoond door ver scheidene leden van vorstenhuizen en andere leidinggevende persoonlijkhe den. Koningin Margrethe wordt de tweede regerende vorstin in de dui zend-jarige geschiedenis van de Deense monarchie. Zie verder elders in dit blad. DORTMUND/IJMUID EN De fusie tussen Hoogovens en het grote Duitse staalbedrijf Hoesch uit Dortmund is een feit. Uit de steeds inniger wordende samen werking tussen de beide onder nemingen is een concern tevoor schijn gekomen met 75.000 werk nemers. een staalcapaciteit van 12.5 miljoen ton en een omzet van ruim zes miljard gulden. Een bijzonder aspect aan deze fusie is, dat voor het eerst bij een Neder landse onderneming werknemerscom missarissen zijn benoemd. Van de 12 Nederlandse c ommissarissen worden er vier geacht het vertrouwen van de werknemers te hebben. Van hen wor den twee door de ondernemingsraad aangewezen en twee door de vak bond. Volgens de heer J. W. Martijn van de Industriebond-NW is de gevon den constructie wat de werknemers- commissaris betreft een compromis. In Duitsland zitten in de metaalin dustrieën al de helft van de commis sarissen namens de werknemers en voor Hoogovens is het nieuw. De Nederlandse vakbonden zijn niet helemaal gelukkig met de manier waarop de werknemerscommissaris sen zullen worden gekozen. De twee daarvoor in aanmerking komende personeelsleden moeten namelijk ook lid zijn van de ondernemingsraad. De bonden voelen niet zoveel voor deze beperking. „Het moet geen onderonsje wor den", aldus de heer Martijn, die ove rigens wel meent dat er in de onder nemingsraad mensen zitten die het commissariaat „aankunnen". Hij stpat bovendien op het standpunt, dat de combinatie van het lidmaatschap van de ondernemingsraad en dat van de raad van commissarissen de betrok kenen wel in een heel moeilijke posi tie brengt. DEN HAAG Tussen oktober 1970 en begin oktober 1971 is de helft van de Nederlandse bevolking met vakan tie geweest: (6.4 mirioen mensen). Een vijfde deel van die vakantie gangers neemt meer dan eens vakan tie. Een Nederlandse vakantie duurt gemiddeld 14,8 dagen, een buiten landse 16,6 dagen. Van de zomerva kanties werd 55 procent in eigen land doorgebracht. Advertentie N.V. A. SLUYTER ZN. VERZORGT AL UW TRANSPORTEN DOOR HEEL NEDERLAND Rotterdam Telefoon 010—37.34.2S ACCRA (UPI) De nieuwe mili taire bewindhebbers van Ghana heb ben leidende leden van het afgezette burgerkabinet gevangen genomen. Dit is gisteren uit Accra vernomen. De leden van rie regering van ex- premier Boesia, die donderdag is af gezet door overste Atsjampong, zijn in „beschermende bewaring" geno men, zo is meegedeeld. Overste Atsjampong. de nieuwe lei der van Ghana, heeft via de radio bekendgemaakt dat er een Nationaal Vernieuwingscomité is ingesteld, dat de regering van ex-premier Boesia vervangt. Atsjampong is er de voor zitter van. Het comité telt naast zes militairen één burger. In Ghana begint het normale leven weer op gang te komen. Winkels en regeringsbureaus waren gisteren weer open en buitenlanders werden uitgenodigd terug te keren. De grens tussen Ghana en Ivoor kust zit nog steeds potdicht, zo is uit Akikro in Ivoorkust gemeld. Men doet vaak goed om straffe loos kwaad te kunnen doen. la rochefoucauld U komt 't te weten bij de ochtend post! Zon en maan 16 januari: zon op 8.41, onder 16.58; maan op 8.53, onder 17.03; 19 jan. L.K. 17 januari: zon op 8.40, onder 17.00; maan op 9.17, onder 18.27; 19 jan. L.K. HERBERT POTHORN AAP EN MENS IN DE EVOLUTIE Wie waren onze vooroudersT De vorderingen van het on derzoek en de strijd der meningen einde Darwin. Een populalr-wetenschappelljke oriëntatie. lO QO Gebonden l/.SU Verkrijgbaar m Sa boafcHandal lomar A Kaunlng Wagerfttgae Barometerstand: heden 10 uur, 75,6 cm (1008 millibar), stabieL Hoog water Hoog water, 16 januari: Rotter dam le getij 4.21, 2e getij 16.54; Scheveningen 3.07—15.20; Vlissin- gen 1.42—14.02; Haringvliet aan de Zeezijde 3.25—15.42. Hoog water, 17 januari: Rotter dam le getij 5.05, 2e getij 17.39; Scheveningen 3.4815.57; Vlissin- gen 2.2414.45; Haringvliet aan de Zeezijde 4.08—16.23.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1