Geassocieerden van het erste uur" blijven bezorgd Ambtenaren snuffelden in privé-archief Luns Unieke archeologische vondsten in Amsterdam NVV wil verdere maatregelen tot werkloosheid Heffing op afvalwater is doodsteek voor strokartonfabrieken Aantjes Hans van kapittelt den Doel Oucl-minister boos en geprikkeld 7 VRIJDAG 14 JANUARI 1972 sierschool, een HTS voor de confec- tie-industrie, gebruikten vele meters textiel om de Dam „aan te kleden:' ter gelegenheid van de viering van het 20-jarig bestaan van hun school. Van een verslaggever TRECHT „De werkloos- Jdcijfers hebben het totaal van Jp.000 ruim moeten overschrij- 3i, voordat het kabinet-Bies- pvel een eerste gerichte maat hei trof voor de stimulering i de werkgelegenheid." jit schrijft het NVV in het blad Vakbeweging" van deze week, en hieraan toe: „Verlangd mag Fden dat het hierbij niet zal blij- i. De bestrijding van de werkloos- d zal in het beleid van de overheid i grotere voorrang moeten krijgen h tot dusverre. Dpgemerkt wordt dat de 200 mil- |n gulden voor het Noorden niet ier dan een aanzet kan zijn tot een ibuiging van een beleid, zoals dat afgelopen jaren is gevoerd en dat th nu wreekt. „Het is toch te zot", [wordt gesteld, „dat er nu geld be- pkbaar wordt gesteld voor nieuwe ijecten die nog op gang moeten tden gebracht, terwijl het werk p andere objecten, dat was stilge- ïd, nog steeds niet mag worden pat". In dit verband wordt, de pningse universiteit genoemd. 'et wordt onverantwoord geacht iwvakkers, die vandaag de dag zo i de slag kunnen gaan, werkloos te en blijven omdat zij moeten wach- tot alle voorbereidende fases van uwe projecten, die soms vele we- of enkele maanden duren, achter rug zijn. laatste tijd te zwart afgeschilderd. Opgemerkt wordt dat de ondernemin gen er „aardig" in zijn geslaagd het rendement redelijk op peil te houden. Verwacht wordt dat de lonen in 1971 met 13 procent .zijn gestegen in plaats van 14 procent, zoals het Cen traal Planbureau raamde. Voor 1972 verwacht het NW dat de loonsom per werknemer met 11.5 procent zal toenemen, terwijl dit percentage vol gens de macro-economische verken ningen 13.5 procent bedraagt. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De resolutie die de parlementaire conferentie van de Euro-Afrikaanse associatie gaat aannemen bevat verschei dene zinsneden, waarin de be langen van de „geassocieerden- van-het-eerste-uur" worden be nadrukt, bij alles wat de toe komst brengen moge als gevolg van de uitbreiding van de Euro- pese Gemeenschap. Maar de afgevaardigde Perret uit Niger vond het wel nodig om nog eens krachtig te waarschuwen tegen het „mondialismé" dat hij in de EEG meende waar te nemen en waarbij de bestaande associatie vaak onderge schikt blijkt te worden. En de afge vaardigde van Mauretanië, Ahmed Ould Die, die in bloemrijke taal de lof van „de horizontale en de vertica- le solidariteit" had gezongen, waar- I schuwde dat voor elk land van het Gemenebest dat er eventueel bij zou I komen, stuk voor stuk moet worden jjj nagegaan wat zijn exportmogelijkhe den naar de EEG zijn, en de verdra gen daarop af te stemmen om te voorkomen dat de bestaande geasso cieerden er schade van ondervinden. Daar tegenover stelde de Neder landse afgevaardigde, mr. C. Berk houwer, dat de vergroting van de Europese Gemeenschap noodzakelij kerwijs uitbreiding van de associatie betekent. Hij vestigde de aandacht op Indonesië, „een groot Aziatisch land waarmee wij nauwe relaties onder houden", dat ook na vergroting van de gemeenschap «rbuiten zal blijven vallen en dat zich gesteld ziet tegen over een zekere discriminatie van de EEG. Mr. Berkhouwer pleitte ervoor dat de vergrote gemeenschap in de toe komst ook wijd open staat voor de export van Indonesië. De Nederlandse afgevaardigde steunde de suggestie uit Ivoorkust om «en monetaire unie tussen de EEG en de geassocieerde landen in het leven te roepen, naar het voorbeeld van de gemeenschap van Frankrijk'met 14 van zijn vroe gere Afrikaanse koloniën. Mr. Berk houwer stelde voor dat de Euro-Afri kaanse associatie op de komende Unctad-besprekingen een gezamenlijk beroep op alle industrielanden zou moeten doen om geen wapens meer te leveren aan ontwikkelingslanden. Hij zei er moeite mee te hebben om van de „derde wereld" te spreken. In de daarmee bedoelde landen zijn im mers ook rijke streken, vond hij. Bo vendien hebben we steeds meer pro blemen gemeenschappelijk, „zoals de ontvolking van het platteland en de verpaupering van de steden". De Franse Gaullist Louis Brïot knoopte daar dankbaar bij aan: „Wat is die derde wereld eigenlijk? Het is toch in ieder land zo dat de een arm wordt geboren en de ander rijk, dat is de natuur. Laten we ons er niet pp blind staren of er waardeoordelen aan ontlenen". Wel hoopte hij dat de Britse toetreding verrijkend zou zijn, „niet alleen fipancieel maar ook filo sofisch?. Wie weet kan ook hij met dat laatste zijn voordeel doen. AMSTERDAM Afgelopen jaar zijn in ons land 402.708 personen- en combinatieauto's verkocht tegen 432.231 in 1970. Dit is een daling van 6,8 procent. Deze cijfers zijn afkomstig van de kentekenregistratie van de RAI in Amsterdam, waar verwacht wordt dat de verkopen dit jaar een onge veer gelijk beeld te zien zullen geven pis in 1971. let NW acht overigens herstal de economie nog dit jaar moge- c. Het verbond meent dat er geen evens zijn, die een al te groot pes- lisme rechtvaardigen. „Integendeel, zijn aanwijzingen die eén zeker imisme voor een vrij spoedig her- 1 kunnen rechtvaardigen." De posi- van de bedrijven is naar het oor- :1 van het NVV in het algemeen de Opt imisme oofddader postroof krijgt vier jaar Van een correspondent &JTPHEN De Zutphense recht- nk heeft vier jaar gevangenisstraf gelegd aan de 35-jarige dumphan- laar A.B. uit Sneek. De rechtbank Mte bewezen, dat hij begin vorig ar meedeed aan het kraken van de tis in het postkantoor te Apeldoorn, e een buit van 900.000 gulden ople gde. De eis tegen Anton B., die van aet af aan heeft ontkend, was vier i half jaar gevangenisstraf, fre tweede verdachte in de postroof, 22-jarige koopman Martin A. uit leek, werd veroordeeld tot drie en 'f jaar gevangenisstraf met aftrek n voorarrest. Tegen hem was vier ar geëist. Van een medewerker GRONINGEN De strokarton industrie wordt met een totale liquidatie bedreigd als het voor stel van het provinciaal bestuur om de lozing van industrieel af valwater te belasten met hoge heffingen, wordt aangenomen. Drieduizend werknemers komen dan op straat te staan. Dit zei gisteren tijdens een hoorzit ting van de provinciale waterstaats commissie, ir. J. J. de Jongh, voorzit ter van de vereniging van kartonfa brikanten. Het Gronings provinciaal bestuur heeft een verordening op stapel staan waarin betaling van de vervuiling van het oppervlaktewater wordt ge regeld. i Sommige fabrieken, zoals de stro kartonfabriek „De Union" in Oude Pekela, zouden per jaar 1.6 miljoen gulden op tafel dienen te leggen voor haar aandeel in de vervuiling van de Oostgroningse kanalen. Ir. De Jongh noemde de verorde ning yoor de strokartonindustrie on aanvaardbaar. Hij pleitte voor een permanente uitzonderingspositie voor deze bedrijfstak. Tegen de provinciale zuiveringsver ordening zijn 43 bezwaarschriften in gediend. De meeste Oost-Groningse bedrijven vinden niet alleen de voor gestelde heffingen te hoog. maar ont kend wordt ook het nut van dt smeerpijp naar de Eems. Als de rege ring de strokartonindustrie financieel steunt, dan is zuivering bij de bron mogelijk. Ook de Avebe, nu nog de grootste watervervuiler in West-Europa, zegt geen behoefte meer te nebben aan de smeerpijp. Volgens directeur Roelofs heeft de aardappelmeelindustrie een overschot aan schoon water. Zelfs het probleem van het waswater, dat .on geveer vijf procent van de vervuiling oplevert, noemde de heer Roelofs bin nen twee jaar overwinbaar. De om wenteling bij de Avebe is mogelijk geworden doordat de proeven in de fabriek in Gasselternijveen zijn ge slaagd. Men 'kan hierdoor de vervui lende delen uit de aardappel halen voordat de ^etmeelproduktle begint. De regering beeft deze proeven met elf miljoen ondersteund. Overblijfselen van een van de ge vonden schepen aan het Waterloo- plein in Amsterdam. Het schip moet volgens archeoloog prof. Glasbergen uit een tijd vóór 1550 dateren. Op de voorgrond de keien, waarmee het schip was geladen. W Van onze parlementsredactie DEN HAAG Rond het privé- archief van mr. J. M. A. H. Luns is deining ontstaan doordat amb tenaren enkele stukken hebben gelezen. Het gevolg was, dat allerlei geruchten ontstonden over de vroegere minister van buitenlandse zaken. De affaire bleek zo ernstig te zijn, dat mr. Luns, (nu secretaris-generaal van de NAVO), werd uitgenodigd door premier Biesheuvel voor een ge sprek. Eind oktober is deze voor mr. Luns onverkwikkelijke zaak met de premier en met Schmelzer uitgepraat. Over het snuffelen in het privé-ar chief van mr. Luns heeft het ministe rie van buitenlandse zaken de vol gende verklaring uitgegeven: „Enige maanden geleden is de minister van buitenlandse zaken gebleken, dat on bevoegden inzage hadden genomen in het privé-archief van mr. Luns, met als gevolg enige volstrekt ongefun deerde geruchten. De minister-president en de mi nister van buitenlandse zaken hebben daarop mr. Luns eind oktober uitge nodigd voor een gesprek om hem over een en ander in te lichten en met hem te overleggen over de vei ligstelling van zijn archief en over de wijze waarop deze ongefundeerde ge ruchten de kop konden worden inge drukt. Dit gesprek vond omstreeks een week later plaats". Memo's Over zijn archief verstrekt de heer Luns trouwens gegevens in het boek „Luns: ik herinner mij", verzameld door Michel van der Plas. De be windsman vertelt in dit boek, dat hij 1.500 geschreven memo's heeft ach tergelaten. Dte memo's geven gedach- tenwisselingen weer met politici en diplomaten. Luns zegt: „Vrij geregeld maakte ik het kabinet deelgenoot van mijn gesprekken. Het is dus niet zo, dat in die 1.500 memoranda uitslui tend geheime dingen staan, maar men kan wel zeggen: sommige zijn zeer geheim...." Om de lezers nog nieuwsgieriger te maken, vermeldt de heer Luns: „Ik heb memo's samengesteld naar aan leiding van lange gesprekken met de huidige paus, maar deze bevinden zich bij mij thuis, aangezien zij ge heel vallen buiten ministeriële ver antwoordelijkheid Hetzelfde geldt voor sommige delicate kwesties en een paar conflicten, waarvan ik het Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Onder de metro-caissons op het Waterloo- plein in Amsterdam zijn, temid den van een woud van palen, drie schepen gevonden, die uit de zestiende eeuw of mogelijk van nog vroeger dateren. Zij vormen de obstakels, waarop bij het afzinken van de eerste metro-caissons is gestuit. „Ik werd geconfronteerd met een fraai schouwspel, volkomen uniek in In deze tijd van vouwfietsen kan het niet uitblijven: een vouw-mens. Hier is hij dande 40-jarige Maurice Del- monte, die het presteert zichzelf sa men te persen in een glazen kistje van 49 x 49 x 49 cm en dat door een deurtje van 27 x 27 cm. Om nog tenslotte alle gaatjes te vullen voor ziet hij zich opgevouwen en wel van het gezelschap van een slang van aanzienlijke afmetingen. de wereld van de archeologie", zegt de heer J. M. Baart van het Instituut voor pré- en protohistorie van de Universiteit van Amsterdam, die een onderzoek instelde naar de archeolo gische vondsten. „Touwen, gedeelten van tuigage, met koper beslagen boordplanken, overnaads genagelde scheepswanden en kromme spanten gaven de indruk van een scheeps- kerkhof", vertelt hij. „Eén van de schepen was geheeld gevuld met op gestapelde zwerfkeien, sommige met een diamter van één meter." Behalve de schepen werden ook munten, aardewerk en benen schaat sen aangetroffen, die niet later dan uit het midden van de zestiende eeuw dateren, ook werd er aardewerk uit de veertiende en vijftiende eeuw ge vonden. Eén van de munten droeg het jaartal 1502. Vakken nodig achtte de waarheid erover op papier te zetten". Ttot slot onthult de heer Luns nog, dat hij honderden stukken heeft ver nietigd na zijn aftreden. Maar alles wat van belang was. werd bewaard. Van zijn eigen memoranda werd er niet één vernietigd. Privérekening De geruchten, die na het doorsnuf felen van het archief ontstonden, gin gen over brieven aan leden van het koninklijk huis en aan belangrijke internationale politici over bijvoor beeld de Nieuw Guinea-kwestie. Ver der had het de aandacht getrokken, dat mr. Luns een privérekening had geopend in New York. Het zou om een ƒ30.000 gaan. Maar mr. Luns zou dit hebben gedaan na de belasting dienst hierover te hebben ingelicht. De vroegere minister van buiten landse zaken moet zich zeer geïrriteerd hebben getoond in het ge sprek met de ministers Biesheuvel en Schmelzer. Overigens moet mr. Luns niet al te zeer verrast zijn geweest over het „raadplegen" van zijn archief, want in het boek van Michel van der Plas vertelt hij nog: „Er is voorts ook het feit, dat de putflieke moraal zo zeer gezonken is, dat mij enkele malen is gebleken, dat linkse ambtenaren er geen been in zien anti-gouvernemen tele leden van het parlement in te lichten over vertrouwelijke stukken, in de hoop daardoor kritische vragen aan de bewindsman vanwege het parlement te kunnen ontlokken. Ik heb dan ook verschillende malen vrij belangrijke dingen geheim moeten houden voor het ministerie met uit zondering van enkele hoge ambtena ren". In het woud van palen staan naast ronde groene palen ook zware behak- te eikehouten palen, Zij waren op een rij ingeheid in de lenterichting van het caisson. Loodrecht op deze rij staan systemen van vier palen, die het geheel in vakken indelen. Dit moeten, volgens de heer Baart, zinkstukken zijn, die de grond snel moesten ophogen. Het was in die tijd ook gebruikelijk op deze wijze gaten in dijken te dichten. „Een nader on derzoek zal moeten uitwijzen of we wellicht te maken hebben met een oud type zeedijk", aldus de archeo loog. Hij sluit de mogelijkheid van een scheepswerf op deze plaats overi gens niet uit. Drs. H. van Regteren Altena van het Instituut, zegt niet verbaasd te zijn dat dergelijke resten te voor schijn zijn gekomen. „Schepen die in verval raakten werden kort en klein geslagen voor het funderen van de huizen, die tot 1550 van hout waren. Het vroeg-middeleeuwse Amsterdam staat op de door het zeewater hard- geworden scheepsresten. Ze liggen op grote diepte doordat de bodem sinds de zestiende eeuw ongeveer twee en een halve meter is ingeklonken". weer actueel gemaakt. Volgens het Instituut is hierop door de Commissie voor Begeleiding van het Oudheid kundige Bodemonderzoek in Amster dam al herhaaldelijk aangedrongen. Als de voorstellen van de commissie niet worden verwezenlijkt zullen vol gens het Instituut de wetenschappe lijke mogelijkheden die zich onder het eerste metrocaisson hebben voor gedaan en die zich waarschijnlijk bij nog vele volgende caissons zullen voordoen, niet worden benut. Prof. W. Glasbergen, directeur van het Instituut, wijst tenslotte nog op de vele communicatiestoornissen rond de vondst. „Ondanks een vooronder zoek, de monumentenwet en de bege leidingscommissie is deze zaak pas naar voren gekomen door publicaties en discussies in de pers. Hierdoor kregen we het idee, dat er iets be- langrijkers aan de hand was, dan we vermoeden." Hij, noemt de gang van zaken een „te primitieve opzet van een archeologische bereddering in één van de belangrijkste delen van de ze ventiende eeuwse stad." Pensioen-onrecht (4) Waarschijnlijk gaat het in deze dis cussie om de speciale categorie van ambtenaren met zeer lage pensioenen, die momenteel 75 jaar of ouder zijn. Deze kleine categorie heeft de korting van de AOW van 80 pet. in 1960 te-; ruggebracht gezien tot 56 pet 'en zelfs! het vooruitzicht van nog tweemaal 28 pet. en de korting was voor deze groep verdwenen. Daar komt bij, dat deze ambtenaren de premie van de AOW tot hun 65ste jaar hebben be taald, want na 1962 werd de premie door de werkgever betaald. De AOW is een aparte wet en nie mand had het ooit in zijn hoofd ge haald op de ambtenarenpensioenen te gaan korten als er geen AOW zou zijn geweest. Thans kan het bijna als afgedaan worden beschouwd, want er wordt 5700 afgehouden van het ABP. Juridisch kan dit niet, want iedëreen krijgt de AOW. Gouda Een gepensioneerde van voor 1962 (naam en adres bij redactie bekend) Pensioen-onrecht (5) Met de opmerking van de heer J. Dekker omtrent de mopperende amb tenaren, die klagen over pensioens- recht, ben ik het geheel eens. De mopperaars mogen wel eens beden ken, dat een deel van hun A.O.W.- pensioen in het ongunstigste geval 20 pet. van dat bedrag een waar devaste toeslag vormt boven hun waardevaste pensioen. Dit pensioen tesamen met die toeslag is het pen sioeninkomen, dat gedeeltelijk wordt uitbetaald door de Raad van Arbeid in de vorm van 100 pet. A.O.W.-en voor het overige door het Pensioen fonds. De som van deze beide betalin gen is altijd gelijk aan, althans nooit minder dan het bovenbedoeld pen sioen-inkomen. De „beruchte" inbouw heeft nooit tot gevolg, dat minder dan dat pensioen-inkomen wordt afgere kend. Ieder krijgt wat hem volgens de wet toekomt. Laten de mopperaars het maar nare kenen. De hiervoor nodige gegevens zijn in hun bezit. Den Haag J. C. de Bruyn Actueel De archeologische vondst heeft de kwestie van de instelling van een Ge meentelijke Archeologische Dienst Van onze parlementsredactie DEN HAAG De fractie voorzitter van de ARP, mr. Aantjes heeft in het jongste nummer van het ARP-weekblad Nederlandse Gedachten het Kamerlid dr. Hans van den Doel op de korrel genomen. Nadat de heer Van den Doel vier jaar lang kritiek heeft geleverd op oud minister Schut (volkshuis vesting), „bluft en blaft hij nu weer over een zijn inziens te ver wachten terugloop in de toekom stige woningproduktie", zo schrijft de fractievoorzitter. Volgens Mr. Aantjes treft oud-mi nister Schut geen blaam, zeker niet nu is gebleken dat het jaar 1971 een record te zien gaf voor de woning bouw. Verwacht wordt dat de defini tieve cijfers voor dat jaar ver boven de 130.000 woningen komen te liggen, zodat gerekend over een periode van vier jaar ir. Schut zijn programma ruimschoots zal hebben gerealiseerd. „Maar", aldus mr. Aantjes, „on danks het feit dat ir. Schut deze keer ten goede in het vooruitzicht stelde raasde Van den Doel maar door. Er kwam de ene motie van afkeuring na de andere. Schut was de enige mi nister in het kabinet, tegen wiens be groting de oppositie stemde. Nu blijkt echter", zo meent Aantjes, „dat Schut, gemeten naar de maatstaf waarmee de PvdA en Van den Doel hem hebben gemeten, een succes is geweest". In dit verband neemt de heer Aantjes het de heer Van den Doel kwalijk dat hij niet meer praat over woningen van de vorige periode. „Volgende week komt volkshuis vesting aan de orde in de Eerste Ka mer zodat de regeringsfracties de PvdA-fractie daar eens aan de tand kunnen voelen. Een kans die zij zich niet mogen laten ontglippen nu de PvdA-fractie in de Tweede Kamer als serieuze deelnemer in de woning- bouwdebatten voorlopig kan worden afgeschreven", aldus de heer Aantjes.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7