bij Geen garanties stemprocedure ruilverkavelingen Wassenaarse bolgashouder overleefde aardgasrage VOOI* metrobaan op j straatniveau Fabriek in Dordrecht veroorzaakte „stank" Veel klachten hij Rijnmond r^olitie sluit Minister Lardinois voor CBTB-ers ^,nmoon' 's ongerust over sexpanden Rotterdam Wj on I Ommoord wordt nu langekleed" Acties in metaal niet deze maand Verkoop Noors water blijft ongemoeid Ouwe Kees70 jaar in dienst bij één familie Jasper in a in bl: 'SJielrol Frisse en nette verpakking in haven 5 VRIJDAG 14 JANUARI 1972 WASSENAAR In de moder ne, straklijnige, structuur van de bebouwing in het Wassenaarse uitbreidingsplan Zijlwatering zorgt dit merkwaardige bouwsel voor een ou"bollige" onderbre king. Het is de bolgashouder van het Wassenaarse gas- water- en elektriciteitsbedrijf, die zich be vindt tussen de Starrenburglaan en de Oostdorpcrweg. Niet lang geleden had deze bol gashouder gezelschap van twee „ouderwetse" ronde gashouders, maar die zijn afgebroken omdat zij geen functie meer hadden na de komst van het aardgas. De „bolgashouder" is blijven staan, en dat is maar gelukkig ook, want een jaar of 14 geleden was deze gashouder de trots van de gemeente Wassenaar, die op 11 november 1957 met veel feestelijk vertoon door de toenmalige bur gemeester, S. F. A. C M. Baron van Wijnbergen, officieel in ge bruik werd gesteld. Burgemeester Van Wijnbergen had alle reden om trots te zijn op deze nieuwe aanwinst in de gemeente: Wasse naar was toen de tweede ge meente in Nederland die voor de berging van de gasvoorraad de „bolvorm" gekozen had. Wat was het probleem? Capaciteit In 1912 werd in Wassenaar in eigen beheer begonnen met de produklie van gas. Er werd een gashouder gebouwd met een in houd van 800 m3. Acht jaar later bleek de capaciteit van die gas houder te klein te zijn. Er werd een tweede gashouder gebouwd, met een inhoud van 1200 m3. In 1928 staakte Wassenaar de eigen gasproduktie en werd Lei den de gasleverancier. Maar de bergingscapaciteit van gasvoorra den bleek op de duur onvoldoen de. De tweede gashouder werd, kort na de bevrijding „telesco- pisch" gemaakt en de bergingsca paciteit werd opgevoerd tot 4800 m3. Ook dat was te weinig op de duur. Omstreeks 1955 kwam Wassenaar voor de vraag te staan, hoe die capaciteit kon wor den opgevoerd. Eigenlijk zou er een enorme gashouder in de oude stijl gebouwd moeten worden, die torenhoog zou uitsteken boven de over het algemeen lage be bouwing van Wassenaar De keu ze viel op een bolgashouder, waarin het gas onder een druk van niet minder dan 8 atmosfe ren zou kunnen worden opgebor gen. Half miljoen Duitse lasspecialistcn kwamen er aan te pas om uit 24 segmen ten. die elk 6000 kilo wogen, een betrouwbare bol te bouwen, waarin niet minder dan 17.000 m3 gas veilig opgeborgen zou kunnen worden. Voor het vullen van de gashou der was een speciale compressor installatie nodig. De gemeente raad voteerde een half miljoen gulden voor deze bol plus com pressor-installatie. Op 11 novem ber 1957 drukte burgemeester Van Wijnbergen op een knop om de installatie in bedrijf te- stellen. Doordat het aardgas onder een hogere druk aangevoerd wordt dan het vroegere stadsgas, is de compressorinstallatie overbodig geworden. Maar de bolgashouder zelf doet nog steeds dienst als re servoir voor een reserve-voorraad gas. ROTTERDAM Bij dc centrale meld- en regelkamcr van Rijnmond zijn donderdag weer klachten bin nengekomen over de zogenaamde ..kattepislucht". De eerste meldingen kwamen uit Barendrecht. Daarna kwamen achtereenvolgens telefoon tjes binnen uit Rotterdam-zuid, Dclfshaven, Rotterdam-west en Den Haag. Volgens Rijnmond is er sprake ge weest van een storing in een fabriek van Dordrecht die de stank veroor zaakte. Donderdagavond kwamen er geen klachten meer binnen. Rijnmond zoekt nog steeds naar de oorzaak van bijna 200 klachten over kattepislucht, die vorige week uit vrijwel alle plaatsen langs de Water weg binnenkwamen Men vermoedt, dat deze stankoverlast werd veroor zaakt door lozing van een chemisch produkt in het water van de Holland se IJssel. Volgens Rijnmond moet dat in de buurt van Krimpen a/d IJssel zijn gebeurd. AMSTERDAM, 13 jan. - Contante prijzen Lenden 8.21 -8.22'8. New V'.fK 3.2111—3.22,'.. Montreal 3.19 3.1911. Parijs 61.94—61.99. Brussel '1.23'J—7.24. Frankfort 69 731..—99.84' 2. Stockholm 66.61—66.66. Zürlen 82.33— 82.33. Milaan S4.21's--5f.36'j. Kopen hagen 45.63—45.68. Oslo 47.81 '.2—47.86'2. Wenen 13.70'j—13.711Lissabon niet niet genot.. Madrid 4 80—6.05. OTTERDAM Op advies van dc terdamse politic heeft het college B en W van de maasstad de slui- bevolen van twee ..sexpanden" [otterdam. Het gaat hier om een in do Osseweistraat en een ding in de Osseweistraat en een louwd pakhuis aan de Aal- htskade. waar volgens de politie 'ende" sexshows werden gegeven waar gelegenheid voor prostitutie geboden. olgens de Rotterdamse zedenpoli- speelden zich in de bewuste pan- zeer stuitende taferelen af. Men tot sluiting over op grond van 49 van de algemene politieveror- die oa. de instelling van pte bordelen" verbiedt. Tegen exploitanten van de sexpanden procesverbaal opgemaakt, actie houdt verband met het 'en van gemeente en justitie in irdam om uitzaaiing van prosti- in de stad tegen te gaan. Men centralisering van het prostitutie- ijf op Katendrecht. 'ERDAM Elf projektgroe- zullen zich in Ommoord gaan be- iouden met gerichte plannen in kader van de wijkopbouw. Don- lagavond werd tijdens de verga ing van de Stichting Wijkgemeen- Ison aP Ommoord doel en werkwijze n de groepen besproken. lit een toelichting vanuit de start- .ep, die het plan heeft opgezet, ™i dat een gefaseerde werkwijze aar worden gevolgd, waarbij men op duur tot een groot plan komt, J irin alle projekten zijn itegreerd. Wel wil men bepaalde 11 et kritische" (vaak kleinere) pro- ^jten sneller afwerken, om zowel neentebestuur als bevolking te to- .i, dat er wordt gewerkt. )e projekten vallen onder vier ca- orieën: groenvoorzieningen, sport- irzieningen, kindervoorzieningen algemene akkommodaties. De elf gekten zijn groenvoorzieningen, lkzwemtted, trimbaan, algemene trtakkommodaties, kinderboerderij, iderbouwspeelplaats (die reed9 vol- ïde maand wordt uitgevoerd), elvoorzieningen in en rond flats en gbouw, speeltuinen, wijkgebouw, gd- en jongerencentrum en com- nicatiecentrum (officieus in no- (l( nber te verwachten). Oe projektgroepen, waarin iedere kbewoner zitting kan nemen, wer- onafhankelijk van de Stichting arkgemeenschap Ommoord. Wel nen bepaalde regels met betrek- iele Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het staat nog niet vast, dat de veel gewraakte gang van zaken bij stemmingen over ruilverkavelingen binnenkort wordt gewijzigd. Minister Lardinois zei dit gisteren op de bijeen komst van de CBTB West-Nederland in Delft. Vanuit de zaal was de minister de vraag gesteld of deze haast wilde ma- I: ken met het invoeren van een meer demokratische stemmingsprocedurc. De meeste boeren ervaren de huidige BUEk procedure als ondemocratisch, omdat de wet bepaalt, dat de mensen die |p j geen stem hebben uitgebracht bij de m --1 voorstemmen gerekend moeten wor- W-JM den. Lardinois wilde niet beloven dat dit wetsartikel geschrapt zal worden. Hij zei: „De ruilverkavelingswet zal op korte termijn op enkele wezenlijke punten veranderen. Misschien is de stemmingsprocedure daar bij, maar dat is niet zeker. Een totale herzie ning van de wet zal nog wel enkele jaren op zich laten wachten." Onvrede Pal S tot rapportage en publiciteit in t X te worden genomen. Betrokken e jkbewoners hebben in het al dan tot stand komen van een projekt belangrijke stem, waarvoor de taf'jljcedure nog nader besproken zal irden. •erigens zal met geen der pro- tgroepen worden gestart voordat officiële toezegging tot subsidie- Tg van de stuurgroep die zich bezig a^( idt met de zes miljoen gulden voor l^g lerimenteel welzijnsbeleid binnen otte !Jaaf kee a nl De minister ging in Delft ook in op de onvrede die er bij de boeren be staat over de rem die de regering vorig jaar zette op de verhoging van d'e melkprijs. Ir. Lardinois rekende zijn gehoor voor, dat de melkprijs in de tijd van één jaar 9 cent per liter omhoog is gegaan. „Omdat de melkprijs politiek ge voelig ligt was het niet mogelijk nog verder te gaan", verdedigde de mi nister het standpunt van de regering. Hij voegde eraan toe dat de boeren achteraf bekeken, dank zij een maar regel van het produktschap voor zui vel, toch nog vrijwel volledig aan DORDRECHT Op korte termijn kunnen nog geen acties van de In dustriebond NVV in Dordt en omge ving worden verwacht. Eerst moet overleg zijn gepleegd met de leden en ook het hoofdbestuur zal een stem hebben hoe, waar en wanneer acties zullen worden gevoerd. Dit alles zal zoveel tijd in beslag nemen dat het eerste optreden niet voor februari kan worden verwacht. De bond is overigens niet van zins voortijdig aan te kondigen, waar acties zullen wor den gevoerd. „Het moet een „verras sing" blijven", aldus bondsbestuurder J. W. Bod. hun trekken zijn gekomen. Het ru moer over deze kwestie kwam hem daarom wat overbodig voor. De akkerbouwers bond de minister op het hart niet te rekenen op een erg gunstige ontwikkeling van de graanprijzen. „Er zijn gebieden in Europa waar ze aanmerkelijk goed koper graan kunnen produceren", waarschuwde "hij. Over de prijzen van de naaste toekomst durfde Lardi nois zich niet uit te laten. De afspraken die zijn gemaakt over herwaardering van nationale munteenheden brengen grote onder linge verschillen voor de zes EEG- partners mee. Daardoor zal voor de vaststelling van de landbouwprijzen een heel pakket maatregelen geno men moeten worden. De minister he rinnerde eraan, dat van de kant van Amerika sterke druk wordt uitge oefend vooral wat betreft de graan prijzen. Wat de Amerikanen eisen. noemde Lardinois volstrekt onaan vaardbaar, maar hij wilde de druk van de Amerikanen niet onderschat ten. Wat rooskleuriger ziet het eruit voor de telers van suikerbieten. De prijzen op de wereldsuikermarkt zijn dc afgelopen periode sterk gestegen en naderen het peil dat in de EEG kunstmatig in stand wordt gehouden. Lardinois acht ,het niet uitgesloten dat 'het EEG-peil zelfs overschreden zal worden. Dan zal de EEG waar schijnlijk de import van suiker gaan subsidiëren om een prijsstijging bin nen de gemeenschap tegen tc gaan Voor de Nederlandse suikertelers komt deze ontwikkeling erg goed uit want zij hebben een buitengewoon grote oogst binnengehaald. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De verkoop van Noors drinkwater blijft ongemoeid Noors drinkwater in Rotterdam blijft ongemoeid. Er is goed leidingwater tegen een aanzienlijke lagere prijs beschik baar, zodat ik geen aanleiding zie om tegen de verkoop van het Noorse wa ter op te treden", aldus minister Langman (economische zaken) in ant woord op schriftelijke vragen van de Kamerleden Lems en De Ruiter (bei den PvdA). In het zelfde antwoord zegt mi nister Stuyt (volksgezondheid) dat het Noorse drinkwater voldoet aan zowel bacteriologische als chemische eisen die aan kwalitatief goed drinkwater worden gesteld. Er is nog een onder zoek gaande naar de houdbaarheid van dit drinkwater. SCHOONHOVEN Ouwe Kees" in de buurt schap Willi ge-Langer ak viert deze maand een uniek jubi leum: zeventig jaar in dienst van de familie Schep-Kooi- man. Hetzelfde aantal jaren is de 89-jarige jubilaris ook „kostganger" van de familie. In 1902 deed hij z'n intrede op I de boerderij van de grootvader Ivan mevr. Schep-Kooiman en sindsdien heelt hij het bedrijf niet meer verlaten. Het is zijn thuis geworden en hij is er als J een huisgenoot opgenomen. Blijk baar beviel het zo goed dat nooit aan trouwen werd gedacht. Bij de burgerlijke stand staat I Ouwe Kees. zoals iedereen hem kent. ingeschreven als Cornells Simon Nico Rietveld, geboren in 1882 te Vlist. De nog vitale Kees vertelt dat hij als oudste uit een gezin van zes kinderen al vroeg aan de slag moest. Nauwelijks was hij elf jaar of hij moest van school om zijn vader thuis te hel pen. Na verloop van drie jaar waren z'n broers oud genoeg om vader te helpen en ging Kees naar een boer om het gezin een extra in komen te verschaffen. In 1902 moest hij loten voor de dienst plicht. maar toen Kees vrij lootte veranderde hij meteen van baas. Boer Kooiman aan de Tiendweg in de toen nog zelfstandige ge meente Willige-Langerak had ge vraagd bij hem te komen en daar had Kees wel oren naar. Voor f175,-- per jaar boven kost en inwoning, verhuurde hij zich bij de heer C. Kooiman als daggel der. Toen deze in 1923 de boerderij overdeed aan z'n zoon Dirk, gaf dit voor Kees geen verandering. Hij bleef er werken, ook toen de heer J. Schep, die met een doch ter van Dirk Kooiman trouwde, in 1938 de boerderij voortzette. Vanaf 1965, toen de heer Schep vanwege een handicap aan z'n benen waardoor hij niet meer kan lopen, met het boeren stopte en het bedrijf inbracht in de sa nering. heeft Kees het wat ge makkelijker gekregen. Aan het vroege opstaan 's ochtends om de koeien te melken kwam een ein de. Toch heeft Kees er wel moeite mee dat hij het nu rustig aan kan doen. ..Ik verveel me nu wel eens", merkt hij op. Niettemin zijn er voldoende karweitjes rond de boerderij die hij verricht. 's Avonds leest hij veel en kijkt we! eens naar de televisie, maar voorkeur voor bepaalde program ma's heeft hij niet. Kees vindt dat er om hem heen niet zo veel vernaderd is. ..Ja. er wordt nu wel veel meer machi naal op de boerderij gedaan dan vroeger, toen alles met de hand Pmg", aldus Kees. „Ik zeg wel eens", schertst hij, „dat ik te vroecf ben geboren." Van de gemeente kreeg Kees een onderscheiding toen hij vijf tig jaar bij de familie in dienst was. Tien jaar later, toen hij de zestig volmaakte, bedacht de ge meente hem met een oorkonde. En wat hem nu boven het hoofd hangt, is nog niet bekend. Dat -al zich mogelijk openbaren als bin nenkort het platina jubileum wordt gevierd. ROTTERDAM De Stichting Wijkgemcenschap Ommoord zal mi nister Drees (verkeer en waterstaat) uitnodigen aanwezig te zijn op de voorlichtingsavond over de metro plannen in Ommoord, op 17 februari. In de uitnodiging aan de minister spreekt het wijkorgaan zijn veront rusting uit over de plannen voor een metrobaan op straatniveau, waardoor delen van de wijk een geïsoleerd be staan zullen gaan leiden en boven dien de verzorgingsflat van delen van Ommoord zal worden afgezonderd. Men wijst er voorts op, dat de be volking van Ommoord op geen enkele wijze betrokken is geweest bij het ontwerp voor de metroplannen. De Stichting zou het zeer op prijs stellen, zo stelt men in de uitnodi ging, het standpunt van de minister op 17 februari toegelicht te zien. Op de vergadering zullen vertegen woordigers van gemeentelijke dien sten aanwezig zijn. Ook wethouder Jettinghoff heeft toegezegd, aanwezig te zullen zijn. 6.l3.0berlR pvea ROTTERDAM Karl Guttmann, de nieuwe leider, en samensteller van het Nieuw Rotterdams Toneel, dat voor het ene seizoen 1972-73 zo zal blijven heten, heeft, vrij vlug al, plannen bekend kunnen maken. Hij engageerde Jasperina de Jong voor een hoofdrol in Occupe toi d'A- mélie, een blijspel van George Fey- deau Die zal zij tot aan december van dit jaar kunnen spelen. Daarna bëgint zij weer aan een eigen show. Johnny Kraaijkamp krijgt een clownachtige rol, met veel mime, in De Neef van Rameux, een blijspel van Diderot. Luc Lutz gaat De Baby sitter van René d'Obaldia spelen. Ge orgette Hagedoorn, Anny de Lange, Johan Schmitz, Jan Teulings, Steye van Brandeberg, Peter Aryans blij ven aan het gezelschap verbonden. Joan Remmelts, Wil van Seist, Lex van Del den worden er aan toege voegd. Met andere acteurs en actrices wordt nog onderhandeld. Marius Kip, de voormalige zakelijke directeur, en Anty Westerling, de dramaturge van het Nieuw Rotterdams Toneel, blijven het gezelschap adviseren. Het zal de Rotterdamse Schouwburg en het Hof plein-theater gaan bespelen. Wat er met het Piccolo-theater gaat gebeu ren is nog niet bepaald. Inmiddels brengt het oude Nieuw Rotterdams Toneel in dit seizoen nog twee stukken uit: Een op de Zes van Ron Clark en Sam Bobrick, onder re gie van Julés Royaards, en De Vijan den van Maxim Gorki, bewerkt door Arther Adamov, geregisseerd door Eric Schneider, GOUDA De BBK afdeling Gou da en omstreken heeft besloten en bloc over te gaan naar de „BBK '69". De leden van de afdeling Gouda zijn unaniem van mening dat zij niet meer achter het beleid van de „oude" BBK kunnen staan. Deze vereniging ontwikkelt zich naar hun mening steeds meer als een politieke partij van extremisten, terwijl hun doelstel lingen nauwelijks meer gericht zijn op belangenbehartiging van beelden de kunstenaars. ROTTERDAM Ook in de havens van Rotterdam geldt het motto: „Alles in frisse, nette, hy giënische verpakking". Bij het bedrijf van Burger in de Eemha- ven werd gisteren gedemon streerd met een krimpoven. Links op de foto gaat de pallet in de oven en even later komt de pallet er uit met het plastic om hulsel. Op de foto hiernaast is het personeel bezig de vellen plastic ruwweg over het stuk goed te leggen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5