Scholenbouwprobleem in Alphen Reinigingspolitie is in de eerste plaats preventief Milieubehoud begint onszelf bij 10% KORTING DE WOLBAAL KATWIJK GRANDIOZE UITVERKOOP BOEKHANDEL VAN DER LEE TON-GROG Warenhuis Parlevliet Telef. 14810 - KATWIJK Voor POSITIEKLEDING naar HAASNOOT op de Sluisweg Katwijk aan Zee - Telefoon 12541 J. HAASNOOT herenschoenen ƒ25,- - ƒ27,50 j Schoenhandel HAASNOOT GEMEENTE WARMOND Voorbereidings- besluit Drs. v. Ravenzwaa| direkteur Cebelon, De heer J. Langmuur uit Katwijk: Kassa gestolen Bijbelstudie brengt mensen samen NIEUWE LEIDSE COURANT 4 VRIJDAG 14 JANUARI 1 GEDURENDE JANUARI uitgezonderd merk artikelen. H. Brouwer VOORSTRAAT 25 - KATWIJK TELEFOON 12363 POCKETS 3 voor 1.50. Verschillende TALENCURSUSSEN op grammofoon platen van ƒ7.50 voor ƒ3.95. ZOEKLICHT-ENCYCLOPEDIE van ƒ330 nu ƒ89.50 en verder ROMANS, JEUGDBOEKEN, enz. enz. voor minder dan de helft van de prijs. Kom gauw kijken bij -/ Princestraat 38 Katwijk aan Zee Telefoon 12492 TEGEN DE GRIEP (medicinale citroendrank) 3,45 per fles. PRINCESTRAAT 6 op de SLUISWEG 18 en ADM. DE RUYTERLAAN 6. KATWIJK AAN ZEE. Haasnoot Schoenhandel biedt u Extra zware zool. Voorstraat 52 Princestraat 3 Tel. 12265 Tel. 13484 Hoornesplein. ALPHEN Zoals in vele andere „groeigemeentcn" in ons land, kent men ook in het zich sterk uit breidende Alphen aan den Rjjn het probleem van de bouw van scholen. Met het maken van plannen, waarmee men in Alphen bepaald niet achter is, komt men er echter niet. De belangrijkste medewerking zal van hogerhand moeten komen. Het gemeentebestuur van Alphen deelt de bezorgdheid, die de ge meenteraad onlangs uitte bij de behandeling van de gemeente begroting. „Het probleem van de financiering is niet plaatselijk, maar landelijk", zo reageerden burgemeester en wethouders op de bezorgdheid van de raad. Zij onderschrijven de mening, dat de uitkeringen voor het onderwijs niet voldoende zijn en bovendien vinden zij. dat het aantal leerlingen in verschillende klassen bij de diverse soorten van onderwijs nog te hoog is. Kleuterscholen Bij de planning van de bouw van permanente scholen is uitgegaan van het gemiddelde aantal leer lingen voor geheel Alphen, dus inclusief het oudere gedeelte. Vooral bij de bouw van kleuter scholen wordt er rekening mee gehouden, aldus B. en W., dat het huidige aantal kinderen in Ridder- veld, de grote nieuwbouwwijk in Alphen-Noord, hoger is dan nor maal. Voor het kleuteronderwijs wordt daarom voor een deel in de behoefte aan schoolruimte voor zien door de bouw van nood- lokalen. Basisscholen Op het ogenblik telt Ridderveld zes basisscholen. Een zevende zou er eigenlijk al moeten staan. Plannen voor de achtste en negende liggen al klaar. Ten westen van de Heren weg. waar de huizenbouw goed opschiet, komt de zevende lagere school. In de eerste tijd zullen de voor deze school bestemde kinderen in drie andere scholen onderdak krijgen. Besprekingen tussen het gemeente bestuur en het bestuur van de bijzondere school voor buiten gewoon lager onderwijs (voor ver standelijk minder begaafde kinde ren) hebben nog niet tot een defi nitief resultaat geleid. Het school bestuur denkt nog oyer uitbreiding. Hiermee hangt samen de beant woording van de vraag of in plaats van de geplande uitbreiding ge streefd moet worden naar het stichten van een tweede school. Het bouwen van een openbare b.l.o.-school kan pas in overweging worden genomen bij een aantal leerlingen van de openbare lagere scholen van ongeveer 1000. Op het Ontwerp-bestemmingsplan „West" De burgemeester van Warmond maakt ingevolge het bepaalde in artikel 23 van de Wet op de Ruim telijke Ordening bekend, dat met ingang van 17 januari 1972 gedu rende één maand ter gemeente secretarie voor een ieder ter inzage ligt het ontwerp-bestemmingsplan „West". Het ontwerpplan omvat het gebied gelegen tussen de Herenweg, be grenzing bestemmingsplan ..Ende poel". de spoorbaan Haarlem-Lei den. de grens met de gemeenten Oegstgeest en Sassenheim. de Dins- dagsche Wetering, alsmede van de gronden rondom het Huys te War- mont. Gedurende genoemde termijn van een maand kan een ieder schrifte lijk bij de gemeenteraad bezwaren indienen tegen het ontwerp. Warmond, 14 januari 1972. De burgemeester voornoemd, drs. F. K. Langemeijer. De burgemeester van Warmond maakt ingevolge het bepaalde in artikel 22 van de Wet op de Ruim telijke Ordening bekend, dat de raad dier gemeente bij besluit van 21 december 1971 (opnieuw» heeft verklaard dat een bestemmings plan ..Oranje Nassaulaan" wordt voorbereid voor het gebied, gele gen ten westen van de spoorbaan Haarlem-Leiden, begrenzing be stemmingsplan „Oranje Nassaulaan Oost" ten noordwesten van de Lee- de en de grens van de gemeente, een en ander volgens een begren zing zoals met een rode lijn is aan gegeven op de bij dit besluit be horende kaart nr. 3226-S-l. Daarbij is tevens bepaald, dat het verboden is binnen het aangege ven gebied zonder of in afwijking van een schriftelijke vergunning van burgemeester en wethouders inanlegvergunning» dc in het be sluit omschreven werken of werk zaamheden uit te voeren. Genoemd voorbereidingsbesluit ligt met de bijbehorende kaart ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage. Warmond, 14 januari 1972. De burgemeester voornoemd, drs. F. K. Langemeijer. ogenblik is dit aantal rond 650, dus voorlopig maakt zo'n school nog geen kans. Wat betreft een school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijk heden, een zogenaamde L.O.M.- school, zeggen B. en W., dat een zo breed mogelijke oecumenische opzet zeker mogelijk zal zijn. Deze maand zal over de plannen een beslissing moeten vallen. MAVO's De nieuwe openbare Mavo-school wordt waarschijnlijk gebouwd op een terrein ten noorden van het ziekenhuis Rijnoord. Een voorlopige goedkeuring voor de bouw is al binnen. De nieuwe school zal in de plaats komen van de oude aan het Thorbeckeplein. Voor de bouw van de protestants-christelijke Mavo- school is een stuk grond aan de Diamantstraat in Ridderveld ge reserveerd. Al lange tijd wordt gewacht op een goedkeuring voor de bouw. Het R.K. Schoolbestuur heeft voor de definitieve bouw van zijn scholen voor Mavo en Havo het oog ge vestigd op een terrein in het plan Kerk en Zanen (Alphen Zuid). Zo lang in dit nieuwe bestemmings plan geen terrein beschikbaar is, zullen elders in de gemeente nood- lokalen moeten worden geplaatst. Verder wordt in Alphen gedacht aan stichting van een R.K. Atheneum, een R.K. lagere technische school, een openbare Havo en een open baar Atheneum. Bibliotheek V'schoten wil centraal onderdak VOORSCHOTEN Het jaar 1971 is voor de Openbare Bibliotheek goed geweest: rond 155.000 uitleningen, verstrekt aan 3682 leden en een ver groting van het boekenbezit tot 19.000. Omdat het allemaal zo goed ging, werd het gebrek aan goede huis vesting dagelijks gevoeld. Vele activiteiten worden onmoge lijk gemaakt omdat er geen ruimte voor is. De leeszaal is teruggebracht tot een simpele tafel met enige stoe len. Voorleesmdddagen zijn drastisch beperkt. De leden worden verdeeld in 2111 volwassenen en 1571 jeugdleden. Directrice mej. G. C. Cal is riet nog steeds de scheiding tussen de jeugd bibliotheek, die aan de Veurseweg is gehuisvest en de volwassenbiblio theek in de Schoolstraat als een grote handicap. Niet alleen ligt de jeugd bibliotheek ver uit het centrum, maar bovendien vinden vele ouders de plaats te gevaarlijk langs de zeer drukke Veurseweg. V erkeersbrigadiertjes in Nieuwkoop zonder werk NIEUWKOOP Aan het werk van de verkeersbrigadiertjes is een eind gekomen. Enkele jaren hebben zij gezorgd voor een veilige over steek van vele schoolkinderen. Voor al d's laatste tijd werd het verkeer op verschillende punten bijzonder intensief en is een aantal oversteek plaatsen verlegd. Zo is de overgang nabij het Groe ne Kruisgebouw niet meer „bewaakt omdat de kinderen uit de Oranje- wijk het trottoir kunen volgen tot aan de oude geref. kerk. Daar is weer 'n „oranje-gejaste bewaakster" om de kinderen over te zetten. Van daar kunen zij via de Achterweg tot aan de nieuwe Geref. Kerk het trot toir volgen en ook daar is weer een bewaakster present. Voorts is er be waking bij de Kennedylaan nabij het kruispunt Achterweg. De bewaking is overgenomen door ouders. Elke ouder hoeft slechts één maal in de drie weken „dienst" te doen. ALrHEN De montage van het twee bouwlagen tellende kantoor voor de N.V. Ned. Spanbeton Mij. te Alphea aan den Rjjn is binnen vyf weken gerealiseerd. De gehele ruw bouw, op 9 augustus van start gegaan met het slaan van de eerste paal, heeft daarmee slechts een kleine 4 maanden in beslag genomen. Bij dc bouw zjjn nooit meer dan 15 bouw vakkers tegelijkertijd betrokken ge weest. Plan voor overdekt bad in Hillegom HILLEGOM De commissie voor sport en recreatie besprak gistera vond de plannen voor de bouw van een overdekt instructiebad. Als „leidraad" was een maquette aan wezig. Het architectenbureau Groe nendijk uit Heerlen maakte in sa menwerking met NV Sleutelbouw uit Alphen a. d. Rijn een ontwerp. Het omvat een bad van 10X25 meter en een instructiebad van 8X10 meter. De kosten worden geraatnd op 1,5 miljoen. DS. J. P. VAN ROON JUBILEERT (25) KATWIJK Woensdag 19 jan. is ds J. P. van Roon vijfentwintig jaar predikant in de Hervormde Kerk. Hij werd destijds in het ambt bevestigd te Kortenhoef. Daarna diende hij de gemeenten te Zierik- zee en Ermelo. Binnenkort verwis selt hij Katwijk voor Zeist. Ds Van Roon is consulent van de wijkgemeente in woording „Hoor- nes-oost" en wijkpredikant van „Noord-west". Hij is zeven jaar in Katwijk werk zaam. In verband met het jubileum zal eind deze maand een kerkdienst worden gehouden. Er komt geen re ceptie, omdat het echtpaar Van Roon in december recipieerde in verband met zijn zilveren huwelijk. Aanleg tennisbanen Ter Aar begonnen TER AAR Loco-burgemeester H. A. Egberts mocht met een kraan van de firma PI. Roos uit Abbencs, de eerste „hap" grond scheppen voor de aanleg van tennisvelden in het uitbreidingsplan Aardam-west. Voorzitter W. Keulemans van de tennisvereniging toonde zich zeer verheugd dat met het werk werd be gonnen. Ook ir. A. Groeneveld, voor zitter van de sportraad, woonde de gebeurtenis bij. Over drie maanden zal men kunnen tennissen, zo zei hij. Loco-burg. Egberts vond het ple zierig dat het gemeentebestuur zo gauw aan het verzoek van de vereni ging kon voldoen. De tennisvereniging heeft momen teel 112 leden. Er staan er elf op de wachtlijst. LEIDEN Tussen dinsdag en don derdag is aan de Kristalstraat 218 m vieraderig elektriciteitsdraad gesto len, De waarde i9 1417 gulden. sfc Uit een wasserette aan de Le liestraat is een kassa met inhoud van f 200 ontvreemd. De daders kwa men binnen door de toegangsdeuren te forceren. De waarde van de kassa is eveneens 200 gulden. J. LANGMUUR: zo moet het niet ALPHEN Voor de in de grote zaal van de Opstandingskerk gehou den forumavond van het Chr. Natio naal Vakverbond bestond vrü veel belangstelling. Namens het CNV-be- stuurderscontact Zuid-Holland-Noord had dc heer J. H. van der Jagt. be stuurslid van de Ned. Chr. Bond voor Overheidspersoneel, de leiding. Hij werd in het forum geassisteerd door de heren Nederveen van de Me taal. Van der Wint van het HBV en v. d. Jagt var Hout en Bouw. Na mens Werkende Jeugd kwam Bram Kooman kennismaken. Om wait leiding te geven aan het gesprek waren enkele punten in de uitnodiging aan de orde gesteld. Eerste was de economische terug gang. Zoals bij alle zaken die aan de orde kwamen, zeiden de forumleden beslist niet. dat ze het in de achter liggende tijd zo voortreffelijk hadden gedaan. Wat bijvoorbeeld het zojuist genoemde punt betreft, werd opge merkt, dat kort na de oorlog wel sterk cangedrongen is op industriali satie. .-naar da' men wel wat te veel in de breedte, te weinig in de diepte heeft geïnvesteerd, waarvan men nu do gevolgen ondervindt door ontsla gen en fusies Over de lonen werd door een der vragers opgemerkt, dat men bij de onderhandelingen nu weer eens moest afstappen van procenten, maar meer moet gaan werken met centen, waardoor men de ongelijkheid in de lonen wat zou kunnen terug dringen. Een der forumleden zei, dat bij de procentuele verhogingen de beter betaalden toch procentueel minder ontvangen, omdat bij hen de afro ming groter is. en dat er de laatste tien jaar geen sprake van is, dat de lonen en salarissen verder uit elkaar zijn gegroeid. Daar was niet iedereen het mee eens: een gepensioneerde merkte op, dat door de vakbeweging na de oorlog is aangedrongen op het beperken van de verlangens, om de economische opbouw mogelijk te ma ken, maar dat hij in de loop van de jaren och wel het gevoel had gekre gen, dat hij zichzelf, door daaraan mee ie werken, te kort heeft gedaan. Uite-aard kreeg ook het punt mi lieuverontreiniging nogal wat aan dacht. Was er enerzijds de opvatting, dat men er nationaal maar weinig aan kan doen en dat men interna tionaal tot verdragen zal moeten ko men. een der forumleden merkte op, dat men hier bij zichzelf moet begin nen. Iedere roker werkt mee aan mi- lieu verontreiniging (hij rookt zelf niet): men doet mee aan de klaag zangen over verontreiniging om een uur later zelf een hoop vuil in het waten te deponeren. De jeugdleider merkte op, dat jongeren in Rotterdam achter de spandoeken lopen tegen de veronl reiniging en na afloop de brommer pakken om die rustig tien minuten voor een brug staande te la ten doordraaien. ZOETERWOUDE De vierde bij eenkomst in het kader van het pas toraal plan „Toerusting" stond gis teravond in het teken van de Bijbel. In aansluiting op de uiteenzetting die elke, deelnemer vooraf had ont vangen gaf pater Grollenberg een toelic.iting op de gespreksstof. Hij sprak de verwachting uit dat de be geleiding van de bijbelstudie mensen van verschillende confessie dichter bijeen zal brengen. Daarvoor is de samenstelling van bijbelvertalingen niet noodzakelijk. Er was zoveel animo voor de dis cussie dat voorzitter A. H. Paarde- kooper zich om kwart voor elf ge dwongen zag deze te beëindigen. Hoe wel de tijdslimiet hiermee met een kwartier was overschreden kwam dit voor sommigen toch nog te vroeg. De cyclus wordt voortgezet op 10 februari wanneer ds. Klink een in leiding zal houden over „Religieuze opvoeding". HAZERSWOUDE Omdat verte genwoordiger H. Hoppenbrouwer uit Hazerswoude op 12 januari 25 jaar in dienst was van de Vleeswarenfa- briek „Hazerswoude N.V." biedt de directie hem op 19 januari een re ceptie aan, tussen 17.30 en 20.00 uur in restaurant „Groenendijk". HAZERSWOUDE De gymnas tiekvereniging Hou Vast te Hazers- woude-dorp heeft tot een ledenstop voor kleuters moeten besluiten. HAZERSWOUDE Vanavond zet de toneelgroep- van het Plattelands Jongeren Kontakt „Dolle Mina's" op het toneel van het Hervormd Vere nigingsgebouw. KATWIJK Deze week heeft Katwijk voor het eerst kennis ge maakt met een nieuwe autoriteit in de gemeente: de reinigingspolitie. De heer J. Langmuur heeft deze functie voorlopig op zich genomen. Samen met hoofdagent Cremer van de Kat- wijkse politie rijdt hij per fiets door de gemeente en waarschuwt eenieder die zich niet aan de voorschriften houdt. Dozen, blikken en vuilnisbakken zijn in Katwijk taboe. Alles moet verpakt worden in plastic zakken van deugdelijke kwaliteit, liefst KO- MO-gekeurd. De zakken mogen ech ter ook weer niet te dik zijn (zoals bijv. kunstmestzakken), want dan kan de kraakwagen ze weer niet ka pot krijgen. „Het liefst had ik dat ieder zijn huisvuil voor eigen deur zette. Dan kunnen we tenminste gemakkelijk nagaan van wie het afkomstig is", zegt de heer Langmuur, een gemoe delijke Katwijker die al jaren met dit bijltje gehakt heeft. Negentien jaar was hij chauffeur van één der vuilnisauto's. „Gisteren hebben we met z'n tweeën in een flat bij iedereen aan gebeld om de eigenaar van een paar zakken, te vinden, die niet goed wa ren afgesloten. Natuurlijk waren ze van niemand. Toch werkt dat pre ventief en als zoiets regelmatig bij dezelfde flat blijft gebeuren wordt er gepost. In ieder geval is men daar nu gewaarschuwd. Er zijn mensen die van drie hoog hun vuilniszak naar beneden gooien. Zoiets kan natuur lijk niet". De taak van de reinigingspolitie is in de eerste plaats preventief. Toch krijgt deze „politieman" de bevoegd heid proces-verbaal op te maken. De woensdag is voor de reinigings politie de drukste dag. Dan wordt er namelijk grof vuil opgehaald en zijn de overtredingen het grootst. De maximaal toegestane „maat" van het grof vuil is 50x50x125 cm. Grotere afmetingen kunnen de kraakwagens niet verwerken. Dat houdt in dat iemand die een spiraalmatras kwijt wil, deze eerst doormidden zal moe ten zagen. Stoelen of soms hele bankstellen zal men eerst moeten slopen en de onderdelen deugdelijk bijeen binden. „Velen vinden dat slopen te inge wikkeld en proberen dus allerlei ma nieren om van hun rommel af te ko- men. En dat geeft de reinigingspoli tie dan weer handen vol werk". De reinigingspolitie gaat ook letten op die mensen, die meestal 's avonds vuil storten in stille of doodlopende straten en vooral op 't industrieter rein 't Heen. Elke veertien dagen moet er een gemeentereinigingsauto uitrijden, om de illegaal gestorte vuilnis weer weg te halen. „Er liggen hele bulten en dat kan zo niet langer. Ook op het strand, de zeereep,-parkeerterreinen e.d. zal ge controleerd en geverbaliseerd wor den". DEN HAAG Tot directeur vo het Adviescentrum voor Beleidson wikkeling Cebelon NV in Den Haa is benoemd drs. J. F. van Rave zwaaij (39) te Oegsgteest. De he Van Ravenzwaaij heeft geneeskuni gestudeerd te Amsterdam. Daan heeft hij zich gespecialiseerd in psychiatrie aan de Rijksumversitf te Groningen. Na zijn studie te hel ben voltooid ging hij in dienst bij h Nederlands Instituut voor Praevei tieve Geneeskunde TNO te Leide waar hij zich vooral toelegde op tussenmenselijke problematiek in o ganisaties. Hij hoopt binnenkort Dromoveren op een onderwerp u deze sektor. Hij heeft de afgelope jaren op dit gebied vooral gewerl in de industrie, in ziekenhuizen, vei pleeginrichtingen, gezondheidsorgi nisaties en andere instituten. Afsluiting Noordivijl Hoofdstraat in raai NOORDWIJK Dinsdagavoi 18 januari om 8 uur, komt de meenteraad bijeen. Een der belan rijkste punten is de afsluiting van kop van de Hoofdstraat tussen Pal ceplein en Maarten Kruytstraat. Verder vermeldt de agenda voorstel tot uitbreiding van de alg mene begraafplaats, het verlem van een hijdrage in het exploitati tekort van het jeugdcentrum Rank" en de regeling van de braak van de Palace-garage. Aan de raad worden krediet! gevraagd voor de verlichting vs de Lageweg, het slopen van para en de verbetering van het parkee terrein bij ht raadhuis. Tenslotte ingebruikgeving van grond bij Vuurtoren voor een kinderautobaai tje; verpachting van het parkee terrein aan Langevelderslag; aanli en naamgeving van een voet- en ri wielpad tussen Nieuwe Zeeweg Weteringkade (het veelbesproke Jan Bedijnpad voor de schooljeugd! de aankoop grond aan Bronckhors straat voor straatverbreding. ALPHEN De Vereniging „Al phens Belang" houdt maandag 17 jaunari om 8 uur in Centraal de al gemene vergadering. Aan het ver slag dat is uitgegeven ontlenen wij: De vorig jaar door ons bestuur aan leiding en leerkrachten van alle on derwijsinstellingen gerichte brief over de vervuiling van de straten heeft geen of nauwelijks effect ge had. ondanks het feit dat op verschil lende scholen er bij herhaling aan dacht aan gegeven is of wordt. Voor al na de pauzes van de scholen voor voortgezet onderwijs liggen de straten en plantsoenen in de omgeving vaak bezaaid met papier en zakjes. Zelfs de regelmatig verschijnende reini gingsdienst kan daar kennelijk niet tegen op. ALPHEN Bij dc in aanbouc zijnde rioolwaterzuiveringsinstallatl aan de Kennedylaan had gistermid dag een ernstig arbeidsongeval plaats Een monteur. D. A. Hoekstra ui Groningen, was met een elcktriscli| slijptol bezig in een put. De dunni slijpschijf liep vast in een veertig ca dikke buis. De slijptol werd hierdod uit een hand geslagen. Dit lichaams deel en de pols werden zwaar ge kwetst. De man is ongenomen in he ziekenhuis Ry noord. HAZERSWOUDE Op 1 februai gaat in Hazerswoude-Ryndyk d burenhulpdienst van start. In Hl zerswoude-dorp werd wat dit be treft al eerder het voorbeeld gege ven. Het initiatief tot deze diens aan de Rijndijk is genomen door d dames E. Timmerman-Sanders en I Dekker-v. d. Spek. De hulp zal grati worden verleend. Alleen rekenen d initiatiefneemsters erop dat zich vel dames zullen aanmelden. NOORDWIJKERHOUT Vandaag is de eerste paal geslagen voor de bouw in Victor III. In dit plan zijn behalve woningen ook een scholen complex en een bejaardencomplex opgenomen. In totaal zullen er 374 woningen komen. Ook een plan voor winkels met bovenwoningen. De reali sering van deze woonwijk geschiedt in twee fasen. De eerste omvat de bouw van 42 woningwet woningen (eengezinsbouw). 43 woningwetwonin gen (drie woonlagen), 26 premiever koopwoningen 72 vrije-seotorwoningen, 1 school (12 klassen) e\ een bejaardencentrum. De bouw is in handen va\ bouw- en aannemingsmaatschappij Noorlander d Zonen N.V. te Leiderdorp.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 4