Olievlek op plek waar de SCH110 verging Twee plannen voor Seinpost-complex WEEKAGENDA hetkarpettenhuis f Toenemende nuancering bij Toonkunst orkest SNELLE HULP KATWIJKER EN VLAARDINGER REDDE LEVENS Burgerlijke stand van Leiden Appartementenhotel met theater of... volledige restauratie WILMS N EIDEN Geen hulp Oostenrijker door defecte davids EUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 14 JANUARI 1972 SC HE VENINGEN (Van een onzer verslaggevers) Nog beverig op de benen van de schrik en met verfomfaaide kleren Jje-tap1611 gisteravond om kwart over zes de bemanning van de gezonken SCH 110, de „Ali", in fjmuiden van de VL 90 „Caroline"' die ben bad opgepikt ter hoogte van Vlieland, ruim 25 mijl M'e#klNW van Den Helder. De directie van Jaczon NV was aanwezig om de opvarenden van de aan- ,U gevaren hektrawler te ontvangen. Tot grote vreugde van de maatschappij kon meegedeeld worden geen van de bemanningsleden ernstig bij de aanvaring gewond was geraakt. Slechts schipper Harteveld en kok B. Buys verblijven momenteel in het gemeenteziekenhuis te Den Helder, beiden maken het goed. in het gemeenteziekenhuis opgeno men. THUIS De overige geredden stapten van de KW 44 over op de VL 90, die zijn visreis onderbrak en de schipbreuke lingen naar IJmuiden bracht, waar zij gisteravond om kwart over zes aankwamen. De bijzonder korte tijd waarin het gehele vissersschip ten onderging was te wijten aan het feit dat het Oostenrijkse schip zich juist ter hoogte van een waterdicht schot in de SCH 110 boorde, waardoor er geen houden meer aan was. LEIDEN Geboren: Marcel A L J, z v J van der Most en W A M H de Ridder; Hugo, z v D van Veen en M J van der Snoek; Jacobus J L. z v L J M van, der Laan en J H Dubbelaar; Cornelia C, d v J Q M vr.n der Slot en C G van Dongen; Wi'Ihelmina J M, d v J Wijnands en E A Langhout. Ondertrouwd: C Smit en C Dek ker; R J P Starre en M C Wijling; NAM Beerefenger en J CdeMeij; J E P Advocaat en H Gauger; W E S Coumou en T Ulder; AHA Gold berg en E E de Jong; J H Nieuwen- huis en J S Schipper; D C van den Oever en C M I Nauta; T H Schild- meijer en M de Vries; F A Veer kamp en A M A J van Baarle. Gehuwd: N C J Osseweijer en M J Palthe; R Daams en M M Lopes Cardozo; E L Huussen en M A PI Knibbeler. Overleden: W M Blom, 13 ?pr 1915, echfcgen v W W van der Heijden; H van Gulik, 4 nov 1916, man; G Berkheij, 31 jan 1891, wed v K Dub belaar; H J Sennef, 2 sep 1906, man; P J den Os, 29 apr 1996, wed v P W Brandt; F H Snaar, 14 nov 1886, man; J Paauw, 26 mrt 1891, wed v A Ma- der; A A van Ginniken, 28 ?pr 1953, dochter; J Steenbergen, 23 dec 1898, wed van J de Hoge. Hoog en laag water KATWIJK AAN ZEE Zaterdag 15 januari: hoog water 2.31 en 14.44 uur, 10.42 en 22.57 uur. Kritiek op onderzoek in Voorschoten VOORSCHOTEN De fractie voorzitter van de VVD in de gemeen teraad, Koetsier, heeft vragen ge steld aan B en W naar aanleiding van persberichten n.a.v. een door so- ciologie-studenten van de Amster damse universiteit ingesteld onder zoek over het onderwerp „bouwen en wonen" in Voorschoten. Mr Koetsier vraagt of B en W niet van mening zijn, dat de conclu sies van de studenten bijzonder een zijdig zijn en allerminst recht doen aan de gecompliceerde problematiek van „bouwen en wonen" en of B en W het niet juist vinden, dat het ge meentebestuur stelling neemt tegen het rapport. Minister De Brauw brengt werkbezoek aan Leiden LEIDEN Op woensdag 26 en donderdag 27 januari zal de minister zonder portefeuille, belast met de aangelegenheden betreffende het we tenschapsbeleid en het wetenschap pelijk onderzoek, jhr. mr. M. L. de Brauw een werkbezoek van ander halve dag aan de Leidse Universiteit brengen. In het kader van dit be zoek zal de minister op woensdag 26 januari het nieuwe gebouw van het Centraal Reken-Instituut en het Ma thematisch Instituut aan de Wasse- naarseweg openen. KLASSIEKE KWAUTEITSMEU8Q.EH DEALER VAN ELK BEKEND KAMERBREEOWjf1 LEIDEN, HERENSINGEL 10 -1M2,TEL 26003 RUNSeURG.OEGSTGEESTtRWffi 46.TEL. 01718-16813 Plattegrond Leiden LEIDEN Boekhandel De Kier heeft een negende, geheel bijge werkte druk van zijn plattegrond van Leiden, Leiderdorp en Oegst- geeest uitgegeven, gecompleteerd door een alfabetisch straatnamenre gister. Er is nu ook aandacht geschon ken aan het éénrichtingsverkeer al missen wij in de Breestraat de aanduiding hiervan alsmede aan de parkeerterreinen. Zelfs de betrek kelijk weinige urinoirs die Leitden heeft, zijn op de kleurrijke platte grond aangegeven. Mistig weer. Een half uur voor „kok :hep op" (12 uur) stampt de SCH 110 ior het woelige water van de Noord ie een dikke 25 mijl Noord-Noord- lest van Den Helder. Niet ver uit de 't trekken de KW 44 „Rijnmond tH" en de VL 90 „Caroline" hun net- voort op jacht naar vis. De SCH 10 van de redery Jaczon nv, juist en dag tevoren uit Scheveningen vertrokken en op weg naar visgron- en voor de Noorse kust, stapt voor zichtig vanwege de mist door. 'lotseling duikt aan bakboordszyde en hoge, scherpe boeg uit de mist flarden op. Nauwelyks een seconde g< ater volgt een- enorme klap en een rii' root vrachtschip, de Oostenrijker Salzachtal" ruim 7000 ton, boort zich :n iln de twintig keer kleinere hektraw- rvo«er. De gevolgen zyn afschuwelijk, inge linnen vier minuten heeft het koude n d ioordzeewater zich gesloten boven .Hellet gehavende lichaam van de „Ali". ;lva HULPGEROEP rhai Hulpgeroep knetterde vlak voor het inken van de SCH 110 door de ether, isch ichipper S. Harteveld riep steeds uits Iringender om hulp voor zijn zinken- va Ie schip, waarop de bemanning druk ;zig was een rubbervlot en een hte iinghy over boord te zetten. Terwijl bemanning van boord ging wer- tee&en de hulpkreten door de radio op- ;nte jevangen door de KW 44 en VL :nir lie in de nabijheid aan het vissen j e varen. Op hun radar was de onheils- >lek duidelijk waar te nemen door ie aanwezigheid van een groot schip zijide „Salzachtal" die in de omgeving voa vas gebleven). VASTGEROEST Veel hulp werd er door de Oosten rijker niet gegeven. Men bepaalde zich tot het uitwerpen van een aan tal reddingsboeien naar de vissers die in het water dreven. Geen reddings boot of -vlot werd gestreken, naar later bleek was dit onmogelijk daar de sloepen in vastgeroeste en defecfe davids hingen en niet te water gela ten konden worden. Inmiddels aar zelden de Katwyker en Vlaardinger niet. Volle kracht richting van de juist gezonken SCH 110. Eenmaal op de plaats van de aanvaring zagen deze vissersschepen niets adders dan een enorme olievlek en twee rubber- vlotten die ronddobberden. HR. MS. VAN GALEN Op de bak van de Vlaardinger de „Caroline" werd scherpe uitkijk ge houden en weldra ontdekte men een hoofd van een drenkeling die temid den van de olie rondzwom. Hard ach teruitslaan bracht het schip in zijn nabijheid, waarna de rubberboot met de matrozen Wardry Roos en Arie Pronk te water ging. Uit alle macht roeiden zij naar de drenkeling en na men deze aan boord. Het was schip per Harteveld, die zoals later aan boord bleek olie binnen had gekregen en met spoed naar een ziekenhuis moest worden overgebracht. Ook bij de overige bemanningsleden was nog een slachtoffer, de kok B. Blys, die zijn arm en enkele ribben had ge kneusd. De KW 44 had inmiddels de schipbreukelingen van de reddings vlotten opgepikt. Goede raad om de beide gewonden met spoed naar een ziekenhuis over te brengen was niet duur, want de Marine was present met het fregat Hr. Ms. Jan van Galen, die direct de schipper en de kok en de schoonzoon van de schipper, stuurman P. Spaans, die als begeleider meeging, overnam en volle kracht richting Den Helder ging. Daar werden beide gewonden LEIDEN In TRIANON: „Le Mans", een film, die lijkt te zijn'gemaakt voor hen ,die willen weten hoe het in de moordende 24-uurs races van Le Mans toegaat. Steve McQueen speelt de hoofdrol in deze voor lichtingsfilmover autoraces. Lief hebbers krijgen hier meer van het spektakel voorgeschoteld dan zij ooit in werkelijkheid kunnen zien. Van alle kanten en onder allerlei omstandigheden hebben de came ra's het geros op de baan van Le Mans vastgelegd en ook het ner veuze gedoe in de pits komt goed uit de verf. Wie wil zien hoe dat sleutelen, tanken en van banden verwisselen in z'n werk gaat, komt hier goed aan zün trekken. Voor een in zijn soort goede Franse politiefilm kan men deze week te recht in STUDIO: „De ontvoering" Le Voyou". Verder prolongaties: „In opdracht van de marine" in LUXOR, „De rechter- en de linkerhand van de duivel" in CAMERA en „James Bond - Diamonds are for ever" in LIDO. Ten slotte voor de sekszoe- kers: „Huwelijk in groepsverband" een Deense film over liet „lief deleven" in een commune. LEIDEN Mocht het Toonkunst- orkest-, o.l.v. Henk Briër, wat hoog hebben gegrepen, er werd met meer begrip en nuancering gemu siceerd dan voorheen. Het eerste deel van Mozarts symfonie in Bes KV 182 en de boekdelen en het menuet uit Schuberts derde sym fonie toonden wat ongelijkheden, o.m. bij violen en koperblazers. Hiertegenover, stonden een grotree doorzichtigheid en een beter even wicht tussen de instrumentale groepen. Als begeleidend ensemble kweet het Toonkunstorkest zich voorbeel dig van zijn taak in 3 aria's uit De bruiloft van Figaro (Mozart). Leny Stevens-Ridderhof maakte hiermep. haar rentree in de concertwereld. Haar stem leent zich uitstekend voor Mozarts werken. Alleen de voordracht had wat dieper in de karakters van resp. Suzanna en de page Cherubino mogen doordringen. Toch meen ik dat in aria's en liede ren uit-dit tijdperk Leny Stevens' sterkste troeven liggen. Haar leerlingen voerden, gesteund door leden van het orkest, met Ada v. d. Bent aan het orgel en dirigent Briër aan het clavecimbel, J. S. Bachs mis no 4 in G uit. Vooral het Gloria (laudamus te) viel op door de warme klank en de goede stem menverhouding. Van de vier amateursolisten hoor den wij de sopraan Wendela van Ditshuyzen en de bas Aad Hase- noot al eerder; vocalistisch is eerstgenoemde verder dan de laat ste; ze heeft meer discipline en een gelijkmatigere ademtechniek. Ha- senoot zal zich moeten concentreren op de overgangen tussen de diverse registers en op meer egaliteit in de ademverdeling. De tenor Gijs Kos ter sloeg geen slecht figuur: als hij zijn angst voor de hoge tonen kan overwinnen, liggen er op solistisch gebied voor hem mogelijkheden. Janny Schellingerhout heeft een wat weinig naar onder uitgebouwd, volume, maar paste zich in het duet goed aan. Dat Rob Jonquiere (cello) .en Han Kapaan (hobo) zit ting in dit orkest hebben droeg zeker tot het welslagen van de avond bij. Dra. A. van der Veen-Wiersma Drive-in-woniiigen (24) in Oegstgeest OEGSTGEEST In 1965 werden 3 percelen grond, gelegen in de Oudenhofpolder, nabij de President Kennedylaan. tussen de Hazenbos- laan en de Hofbrouckerlaan, ver kocht aan de N.V. Strokenbouw. de N.V. Nederlandse Woningbouwfinan- ciering Maatschappij, en aan de Coö peratieve Flatexploitatieverenigingen „Oudenhof I". ..Oudenhof II" en .Oudenhof IIP'. Het was de bedoe ling 3 flatgebouwen te realiseren, in exploitatie te nemen door de 3 coö peratieve flatexploitatieverenigingen. De N.V. Coördinatiebouw te Hilver sum is inmiddels volledig in de rech ten van de N.V. Strokenbouw getre den. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling de flatgebouwen te reali seren in de gesubsidieerde sector, maar door de te hoge bouwkosten bleek dit niet mogelijk te zijn. Er is nu een plan voor de bouw van drive- in-woningen ontwikkeld. Tegen het bouwplan werd door 11 bewoners van de Floris Versterlaan en de Men- so Kamer!ingh Onneslaan bezwaar ingebracht. Teneinde aan de bezwa ren tegemoet te komen hebben B. en W. besloten, dat in plaats van 3 blok jes van 9 woningen, 3 blokjes van 8 huizen gebouwd worden. De afstand van de kopgevels tot de daartegen over liggende woningen kan hierdoor vergroot worden van 15 m tot 20": m. OEGSTGEEST Gisterochtend kwamen een personenauto en een zandwagen op de Haarlemmcrtrck- vaart met elkaar in botsing. Het on geval ontstond toen de zandauto. deze ging richting Warmond, linksaf een oprit wilde inrijden. De perso nenauto werd geheel vernield en de chauffeur een 24-jarige man uit Apeldoorn is met ernstige verwon dingen naar het AZ vervoerd. Met de schrik in de benen en ver fomfaaide kleren stapten gisteravond de bemanning van de gezonken SCH 110 van boord van de VL 90 die hen naar IJmuiden had gebracht en daar voor speciaal de visserij had onder broken. (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN Dc toekomst van het Seinpostcomplex is nagenoeg beklonken. Onlangs zijn twee plannen van de tekentafel gekomen, waaruit de nieuwe directie binnen een week een keuze zal maken. Het restaurant zal in beide gevallen blijven bestaan. De uitspraak van wethouder W. H. A. Nuy, dat Seinpost wellicht met Pasen weer open gaat, wordt door de nieuwe directeur A. Teekens voorbarig ge noemd. „Dat is voor zijn rekening. Ge lukkig heeft de heer Nuy er niet bij gezegd in welk jaar die Pasen valt". Het meest functionele plan wordt de bouw van een flat annex appartemen tenhotel genoemd, dat achter het be staande restaurant schuin op het zui den zou kunnen komen te staan. Daar voor zal vrijwel het gehele Seinpost complex moeten worden afgebroken, zodat de koepels hun langste tijd heb ben gehad. WINKELGALERIJ De nieuwbouw, met op de parterre een winkelgalerij en daaronder een parkeergarage, kost 10 miljoen gulden. Daarbij zal van de bioscoop een theater worden gemaakt, met de mo gelijkheid van filmprojectie. Niet uit gesloten is dat deze ruimte bestemd wordt voor een roulettezaal, hoewel de exploitatie daarvan niet direct in het voornemen van de directie ligt TWEEDE PLAN Het tweede plan omvat een volledi ge restauratie met verbeteringen van het bestaande Seinpostgebouw. Kosten daarvan bedragen twee miljoen gul den. Vermoedelijk zal voor de nieuwe Seinpostexploitatie een n.v. worden opgericht, met aan het hoofd de koper van het object, E. Teekens (371, die in Leiden en omstreken een aantal slage rijen heeft. De heer G. M. Groothuis, eveneens 37 jaar, is benoemd tot di recteur van Seinpost. Als binnenhuis architect is aangetrokken de heer K. Clason (23). terwijl de verschillende toekomstmogelijkheden op paper gezet werden door het architectenbureau Romke de Vires. De plannen van Seinpost, aandach tig bekeken door (v.l.n.r.) G. M. Groothuis, E. Teekens en K. Clason. Vrijdag 14 januari Rapenburg 24, 22 - 3 u.i Jazz-zolder Hot House, kwintet Jan Rath- Herman de Wit. Boshuis, achter Hollaan 76, 7 - 9.30 u.: ruilbeurs voor verzamelaars. Zaterdag 15 januari Vestestraat 40, Micro-theater, 8.30 u.: chr. toneelgroep Imperium, première „Droomezeven". aid. Leiden e.o. Prot.-chr. Kostersverenl- Hooglandse Huijs, Moriaansteeg, 4 u.: ging, jaarvergadering. Hooglandse kerk, 7 - 7.30 u.: avondge bed. Dinsdag 18 januari Zaal Zuiderkerk, ii u.: afd.' Centrum Christenvrouwenbond, ds. J. Batelaan te Voorschoten, over „Gevangenen en ontsla genen". Stadhuis, 7—8 u.: spreekuur Bouwfonds. Breestr. 19. 7—8 u.: spreekuur Chr. Emi- gratiecentrale. Steenschuur 5, 88.30 u.: spreekuur Hulsvesting Werkende jongeren Pieterskerkstraat 1 ,8 u.: Jaarvergade ring Leidse Assurantieclub. Woensdag 19 januari Gehoorzaal. 8.15 u.: Don Konzakken Koor. Stadhuis, 46 u.: spreekuur sociale raadsvrouw. Donderdag 20 januari Stadsgehoorzaal. 8.15 u.: Residentie-Or kest. m.m.v. Jorg Gltlls viool. Vrijdag 21 Januari School Kagerslraat 7. 2.15 u.: bijeen komst oerocpenvoorllchtlng voor vrouwe lijke eindexamenkandidaten v.w.o. en h.a.v.o. te Lelden, Oegstgeest. Woerden. Alphen en Gouda. Rijnlands Lyceum Oegstgeest. 8.15 u.: Jasperina-show. Rapenburg 24. jazz-zolder, 22—3 u- kwintet André Drop. Vestestraat 40, microtheater. 8.30 u.: Im pel iuin met „Droome-zeven". De Kleine Burcht. 8 u.: Friese Vereni ging. Zaterdag 22 januari Vestestraat 40, microtheater, 8.30 u.: Im perium met „Droomezeven". FILMS CAMERA: De linker- en de rechter hand van de duivel, 14 Jr., 7 en 9.15 u„ do vr ma dl 2.30 u. Charley Brown en het kleine grut. a.L, za en wo om 2.30 en zo 2 en 4.15 u.. nacht voorst, vr za 11.3 0 u., De Ballad of cable Hogue. LUXOR: In opdracht van de marine, H jr.: LIDO: James Bond, Dlamons are forever, 14 jr.; STUDIO: Le Voyvu, 18 jr.: TRIANON: I.emans van Steve Mac Queen, 14 j.; REXHuwelijk ln groeps- band, 18 jr.; al deze voorstellingen zijn dagelijks om 2.30, 7 en 9.15, zo 2.30, 4.45„ 7 en 9.15 uur. Apotheken Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807. De apotheken Voorschoten en Leiderdorp hebben ook dienst. Tot zaterdag 10 uur de eigen dokter raadplegen. Daarna 5 maal 2 bellen tot zondag 24 uur. Mobielkantoor ANWB Iedere maandag en donderdag van 10 tot 16 uur op de Lammermarkt. Behandeling na ongevallen De poliklinische behandeling na onge vallen wordt van dinsdag 12 uur ('s mid dags) tot woensdag 12 uur waargenomen door het Dlaconcssenhuls. Vrijdag 12 uur tot zaterdag 12 uur door het St. Elizabeth ziekenhuis (Hooigracht). Op andere werk dagen en op zondagen door het Acade misch Ziekenhuis. Doktersdienst: 5 maal 2 (zat. IC uup- voormiddag tot zondag 24 uur). Brand weer; 5 maal 3. Politie 5 maal 4. EHBO. 20645. Gemeenschap Zuid-West Hulpverlenings- en informatiedienst voor Lelden Zuid-West. secretariaat Jac ques Ursusplantsoen 83; voor hulpverle ning telefoon 20460; voor Informatie tele foon 33921. Raad Oegstgeest vergadert OEGSTG EEST De gemeente raad komt donderdag 20 januari om half acht bijeen. De agenda vermeldt o.m.: straatnaamgeving; bouwgrond transacties met nv Coördinatiebouw; vernieuwing dakgoten 19 woningen Javastraat; krediet voor verbetering ijsbaan; eervol ontslag mevrouw Lambert-Stigter als onderwijzeres Terweeschoolverlening onderwijs- kredieten; behandeling deelnota's 2 en 3 gewest Leiden. LEIDEN Zickcnverzorgsters De volgende kandidaten zijn in het Academisch Ziekenhuis geslaagd voor het eindexamen ziekenverzorg- ster: E. Brabander-Carton; J. J. Hoogstad; G. K. Malestein; M. Nap; M. E. C. Sidler-Pfister.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 3