1 treret. synode wnst bezwaren van ds. Hegger tegen drs. Baarda af Ook andere bedrijven gaai met Angola-comité over de koffie praten Problemen met opleiding bio-chemisch ingenieur Bisschop Bluyssen wil flinke schaalvergroting Uw probleem r j 1 is het J J onze BEROEPINGSWERK Malta Verdeeldheid bij Britse baptisten Een ivoord voor vandaag COM M ENTAAR Aantjes: Polak uitte politiek dreigement Vreemdelingenbeleid in Nederland is soepel Solzjenitsyn weerspreekt kritiek Onbehagen in VVD over Mansholt VRIJDAG 14 JANUARI 19 Brieven die niet A tas naam en adres kannen niet in behandeling worden genomen. Ge heimhouding is verzekerd Vragen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een galden aan post zegels te worden ingesloten. Vraag: Ik ben 20 jaar en in het bezit van het M.T.S.-diploma electro tech niek en wil verder gaan studeren voor een leraarsaJcte de N.O. akte NV., die bevoegdheid verleent tot het geven van onderwijs in vaktekenen, technisch schetsen een theoretisch- technische vakken aan de vakrichting elektrotechniek. Wat is het honora rium van een dergelijke leraar? Antwoord: Volgens de handboeken en de leraars die we opbelden, duurt de studie zes jaar. Het beginsalaris van een leraar L.T.S. met akte NV, leef tijd 26 jaar bij 29 lesuren, was op 1 april 1235,het eindsalaris 1828,—. Sindsdien is er een verhoging geweest van 41/4#/s. Wat het precies zal zijn op het ogenblik dat we dit publiceren, is niet te zeggen en het salaris over zes jaar is helemaal een slag in de lucht. Voor een leraar N.V. aan een M.T.S. is het beginsalaris 1274. het eindsalaris f 1915. Het eindsalaris wordt bereikt op een leef tijd van 44 jaar. Het beste is, eens tec gaan spreken met een van de oplei dingsscholen. De leiding is in handen van het Nederlands genootschap tot opleiding van leerkrachten van het nijverheidsonderwijs, Theresiastraat 8, Den Haag, 's avonds na zevenen te bereiken. Vraag: Kunt u mij inlichten over de acties van het Anjerfonds en zijn werkwijze? Antwoord: De Anjerfondsen zijn locale organisaties, die zich beijveren voor het doel, dat door het Prins Bemhardfond nagestreefd wordt. Dit zal u ongetwijfeld bekend zijn. Alle inlichtingen zijn te krijgen bij het Anjerfonds Zuid-Holland. Koningska de 1, Den Haag, telefoon 070 - 624121. Uw probleem een artikel over Stanley Jones. Hij heeft een boek geschreven "De wens van een oud man" of was de titel anders? Is dit boek in het Hollands of uitsluitend in het Engels? Wie is de uitgever? Antwoord: Dit boek werd in onze bladen besproken door ds. H. J. Teut- scher te Borssele. De juiste titel is: "A song of accents, a spiritual auto biography". van B. Stanley Jones, Abingdon Press, New York. Van een onzer redacteuren LUNTEREN De gerefor meerde synode heeft gisteren de bezwaren die ds. H. J. Hegger in gebracht had tegen publikaties van de nieuwtestamenticus drs. Tj. Baarda, lector aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, afge wezen. Deze formulering komt voor onze rekening: een synode, en zéker de gereformeerde syno de, drukt zich omzichtiger uit en de letterlijke synodale uitspraak luidt: „Zij (d.i. de synode) ziet geen reden om aan te nemen dat drs. Baarda zich op de door ds. Hegger aangevochten punten buiten de grenzen van het belij den der kerk zou hebben be geven". Nu kwam deze omzichtige (of wil men: voorzichtige) formulering niet uit de lucht vallen. Het was nl. zo dat de nota van de deputaten, die de re latie met de theologische faculteit van de VU onderhouden, vergezeld ging van een minderheidsnota van één van hen, de Beverwijkse dr. B. Wentsel. Deze was van oordeel dat drs. Baarda ernstig vermaand diende te worden om zijn visie op de evan geliën te herzien (de bedenkingen van ds. Hegger betroffen met name ook het boekje van drs. Baarda over de betrouwbaarheid van de evangeliën). NED. HERV. KERK Aangenomen: naar Zoutelaride: P. Bergkotte, kand. te Oosterbeek. Mej. Van Lynden is niet benoemd tot ziekenhuispred. aan het acad. zie kenhuis te Groningen (verb, ber.) GEREF. KERKEN Beroepen: te Andijk: R. Klijnsma te Wirdum. Aangenomen: naar Treebeek: K. W. Kakes te Idskerhuizen. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepen: te Enumatil: H. K. Poel man. voorheen geref. pred. te Kam perland. BAPTISTEN GEMEENTEN Aangenomen: naar IJmuiden: R. Reiling te Leiden. Van onze redacteur wetenschappen DELFT Het symposium Me dische techniek van de techni sche hogeschool Delft hield zich gisteren niet meer bezig met de vraag of het nu zo nodig moest. Gegeven het feit dat de medische sector vraagt om ingenieurs met begrip voor medisch-biologische problemen, vroeg men zich af hoe je zulke mensen moet opleiden. Die behoefte is trouwens ook nog wel problematisch. Met nadruk vroeg prof. ir. D. H. Bekkering (medische elektrotechniek. Eindhoven) om een behoeftepeiling voor de toekomst, uit te voeren door de overheid. Pas dan kunnen we met een duidelijk gerichte opleiding beginnen, vond hij, we moeten niet voor de verrassing ko men, dat er in de praktijk geen ar beidsmarkt voor deze mensen blijkt te zijn. Tot er zekerheid is moeten we doorgaan met wat we nu doen: me disch toegespitste colleges geven voor studenten die in deze richting willen werken, gelegenheid bieden om in medische onderwerpen af te studeren. Dat levert in ieder geval ingenieurs op die competent zijn in een van de „klassieke" vakrichtingen (zoals werktuigbouw, elektrotechniek, tech nische natuurkunde), die dus in voor komend geval ook buiten de medisch- technische sector terecht kunnen. Toespitsing Dat een „bio-medisch ingenieur" in principe eerst een degelijke inge nieursopleiding moet krijgen, met in een later stadium een medisch-biolo gische toespitsing, was trouwens de algemene opvatting, ook van de bui tenlandse sprekers, prof. Kingma uit Canada en prof. Savers uit Engeland. Tussen de drie Britse universiteiten die aan medische techniek werken is spontaan een soort taakverdeling ont staan, vertelde Sayers. De opleiding aan het Imperial College in Londen, waarvan hij zelf wel ongeveer de va der is. specialiseert zich op de regel systemen in het menselijk lichaam, en de kunst om uit metingen van de lichamelijke toestand medisch zinvol le informatie te halen. De beide an dere, in Glasgow en Guildford, rich ten gich meer op „biomechanica". Daaronder valt zowel het ontwerp van protheses (bijvoorbeeld kunsthanden) als verbeteringen aan hart-longmachines en de ontwikke ling van betere membranen voor kunstnieren. De Britse situatie is dus overzichte lijker dan die in Nederland. In zijn openingsrede woensdag noemde mi nister Stuyt een goede arbeids- en terreinverdeling tussen de diverse in stellingen „dringend geboden". Over zijn eigen specialisme had prof. Sayers boeiende dingen te zeg7 gen. „De mensen weten op het ogen blik nog niet hoe ze medisch nuttige informatie uit hun meetapparatuur moeten wringen, hoewel het gevoel dat je meer moet meten algemeen is. Maar verwerking van de signalen die je dan krijgt op de uit de techniek bekende manier lukt gewoon niet. „Met routinemethoden ontdek je al leen dat (en hopelijk waarom) het niet lukt. Vanaf dat punt moeten we nieuwe methoden ontwikkelen". Charles Westphal (73) overleden MONTPELLIER (Reuter) Ds. Charles Westphal is aan een hartaan val overleden. Hij werd 75 jaar. Hij was lange tijd voorzitter van de pro testantse federatie in Frankrijk. Baanda De overige deputaten deelden deze mening niet, al vroegen zij zich af of drs. Baarda „in zijn intensieve aan dacht voor de „menselijkheid" van de Schrift en voor de historisch-culture- le bepaaldheid van de tijd waarin de evangeliën tot stand kwamen", in zijn wijze van schrijven soms te weinig rekening had gehouden „met de bij anderen, o.a. bij ds. Hegger levende zorg over de onmiskenbare klem van de verkondiging die zich moet kun nen beroepen op het „Zo zegt de HE- RE", dat door de Schrift telkens wordt gevindiceerd". Ter synode zei drs. Baarda hierover dat hij de men selijke en de goddelijke factor in de bijbel niet als concurrerende zaken ziet en naast elkaar plaatst: zijn aan dacht voor dat menselijke erin komt hiervandaan, dat God juist via dat menselijke element tot ons spreken wil. Geen reden Hoe dit zij, omdat mede door de bedenkingen van dr. Wentsel in het deputaatschap de gehele methodiek van drs. Baarda in discussie was ge komen. sprak de nota van de deputa ten over „onvoldoende reden om" enz. De synode echter vond dat zij alleen te maken had met de bezwaren die ds. Hegger op haar tafel neergelegd had, en die bezwaren, daar was nage noeg de ganse synode het over eens, leverden „geen reden" enz. op. Toch verloor de synode de algeme ne problematiek niet uit het oog en zij sprak verder uit te menen „dat het bij de achtergronden van de hier aan de orde zijnde zaken gaat om kwesties, die in het gesprek van de deputaten met de theologische facul teit van de VU aan de orde dienen.te blijven". De zo gecompleteerde syno dale uitspraak mishaagde de Middel burgse ds. P. van Til zeer: eerst zeg je dat er niks aan de hand is en dan beweer je iets, waarmee je met zo veel woorden zegt dat er toch wél wat aan de knikker is.... Bij de nek Eerder had ds. Van Til prof. dr. C. Augustijn bijgevallen in diens be zwaar tegen het feit dat er zoveel synodale tijd heengaat met het pra ten over bepaalde personen. Precies!, riep ds. Van Til uit, de proffen moe ten elkaar maar onderling bij de nek nemen en de problemen niet meteen via cahiers voor de gemeente op straat gooien. Prof. dr. Herman Rid derbos uit Kampen vroeg zich ook af of de theologen onder elkaar niet wat steviger moestendiscussiëren in plaats van dat telkens kwesties als de onderhavige in de kerk en (dus) in de synode komen. Ja maar, zei prof. dr. J. van den Berg, de situatie is helaas zo dat als je je bezwaren tegen ie- Kwartet - Trouw De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. Premier Dom Mintoff van Malta, die vorige week nog overtroefd leek te zijn door zijn Britse tegen speler Edward Heath, houdt het been stijf nu Ame rika en Italië zich kennelijk vele zorgen maken over de toekomst van het strategisch nog altijd belang rijke Middellandse zee-eiland, Malta. Engeland was eind vorig jaar tot de conclusie gekomen, dat het beter Malta kon ontruimen dan zich telkens genoodzaakt te zien onder druk van premier Mintoff hogere bedragen beschikbaar te moeten stellen voor het gebruik van militaire bases. De Britse regering kon dit besluit nemen, omdat de rol van Engeland in dat deel van de wereld vrijwel is uitgespeeld. Bovendien meende zij reden te hebben om aan te nemen, dat Mintoff zijn dreige ment met betrekking tot overdracht van de bases aan de Russen, toch niet zou kunnen uitvoeren. Vooral omdat Washington en Rome de Maltese premier verder tegemoet wilden komen dan Engeland. Mintoff wil echter geen andere dan Britse militairen op zijn eiland hebben. Hij wil geld heb- mand uit, die bezwaren meteen in een andere context komen, waardoor je prompt ingedeeld wordt bij de voorstanders van die en de tegen standers van een ander. De keuken Is dat zo, vroeg de Amsterdamse dr. D. van Swigchem, dat wij direct met onze vragen te koop lopen? Is het niet veel meer zo dat wij op z'n minst veertig jaar lang een embargo op deze kwesties hebben gelegd? Drs. Baarda viel hem daarin bij toen hij zei: ik gooid mijn aanpak niet met een op straat, mijn methode was al jarenlang getest en gebruikt in ande- re kerken. Drs. Baarda zei dit ook in verband met opmerkingen, dat de theologen hun zaakjes eerst maar eens in de keuken moesten uitzoeken. Daarover gesproken, toen bedenkingen werden geuit over de forse manier waarop ds. Hegger zijn bezwaren had geformu leerd. zei dr. Wentsel dat ds. Hegger niet precies wist wat er in de keuken gaande was en daarom in zijn formu leringen er naast was. Dit bestreed prof. Berkouwer: ds. Hegger ging juist de keuken in en verklaarde daar dat er met het eten geknoeid werd! (ds. Hegger beschuldigde nl. drs. Baarda van „knoeierij in de woorden van Gods Zoon"). Ds. J. C. Seegers uit Goes wilde uitgesproken hebben dat de manier waarop ds. Hegger deze punten aan de orde had gesteld, „een vruchtbaar gesprek hierover onmogelijk maakt". Prof. Van den Berg verklaarde dat wanneer hij hardop zou zeggen wat hij van de door ds. Hegger gebruikte kwalificaties dacht, hij „onwelvoeg lijke" woorden zou moeten gebruiken. Toch zou hij ds. Seegers niet steunen: liever zag prof. Van den Berg dat ds. Hegger pastoraal vermaand* zou wor den. Kon dat misschien via het mode- ramen? Toen praeses dr. A. Kruys- wijk (wiens ontspannen leiding veel LONDEN Een diepgaand me ningsverschil onder de Britse baptis ten heeft geleid tot het aftreden van dr. George Beasly-Murray als voor zitter van de baptisten-unie. Aanleiding is een rede van de rec tor van het baptistencollege in Man chester, Michael Taylor, waarin deze stelde, dat Jezus slechts een gewoon mens was en dat Gods tegenwoordig heid in Hem zich Hiet onderscheidde van die in andere mensen. Beasly-Murray, die zelf rector is van het Spurgeon-college in Londen, trad af, nadat het moderamen van de baptisten-unie geweigerd had. zich van Taylor's opvattingen ts distantië ren. Het moderamen heeft in zijn laatste vergadering wel zijn geloof in dé godheid van Christus bekrachtigd, maar niet formeel de inzichten van Taylor afgewezen. Dertig voorgangers overwegen, uit de unie te treden. waardering ontmoet) dit toezegde, trok ds. Seegers zijn amendement in. Onbehagen Er was ter synode ook onbehagen over het feit dat een bezw&ar van één predikant tegen een publikatie van één lector kon uitgroeien tot „de zaak-Baarda". Het was o.m. de dia ken mevrouw drs. G. J. Lassing-Rid derbos die aan dit onbehagen uiting gaf Vandaar ook (en zo cirkelt ons verhaal aldaar om de formulering van de synodale uitspraak) dat de sy node met haar „geen reden" een punt onder de zaak-Baarda wenste te zet ten en dan de kwestie via de woor den: „de hier aan de orde zijnde za ken", uit de persoonlijke sfeer trok. Niet afgerond De discussie over wat we nu voor 't laatst de zaak-Baarda noemen liep zo uit dat de synode gisteren niet meer toekwam aan de (voorlopige) afron ding van de behandeling van de kwestie-Kuitert. Overigens verliep het debat op goede toon en de leven digheid ervan werd in niet geringe mate vergroot door de spitse manier waarop de heer Baarda zijn verdedi ging voerde. Het is een wonderlijk moment als Petrus voor het eerst bij de He re Jezus komt. Christus zag hem aan, lezen we. En dan spreekll Hij hem toe: „Gij zijl Simon, de zoon van Johannes, gij zult /ie-BaP ten Cephas, wat vertaald wordt met Petrus. Christus ziet Petrus aan en dan blijkt dat Hij hem kent. Hij precies wie hij is en wiens zoon hij is. We kunnen de Heiland nu voor de gek houden. Hij kent ons toch wel. Er zijn mensen die zich vromer voordoen dan 2e zijn. Ze trekki voor hun omgeving een bepaald pakje aan. Ze willen indruk ma ken. Maar er zijn er ook die zich voor God anders voordoen dan ze zijn. Ze proberen hun geestelijk minderwaardigheidscomplex zelfs in hun gebed te maskeren door geestelijke zelfoverschatting. I De Heer kijkt er doorheen. Hij weet wat en wie we zijn. Maai Hij ziet meer. Hij ziet ons niet alleen zoals we er nu uitzien, maar ook zoals we er straks uit zullen zien. Gij zijt Simon, dat is het heden. Gij zult heten Céphas, dat is dt toekomst. Gods Woord gaat het leven van Simon veranderen, ver nieuwen. Dat Woord maakt hem straks tot een rots in de bran dingtot een Petrus. We lezen vandaag 1 Samuêl 2:6-11. Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM Het besluit van Albert Heijn om geen koffie meer te importeren uit Angola, heeft grote indruk gemaakt bij de andere grote koffie-importeurs in ons land. Sommige bedrijven hebben al min of meer besloten het voorbeeld van Albert Heijn zij het niet direct zo drastisch te volgen, andere bedrijven zul len gesprekken voeren over deze zaak met het Angola-comité de instelling die de grote koffie- importeurs per brief heeft ge vraagd de import van de Ango lese koffie stop te zetten. Bij Dou- we Egberts bijvoorbeeld over weegt men de invoer van koffie uit Angola terug te brengen. „Wij zijn al geruime tijd bezig het aandeel van de Angola-koffie in ons assortiment terug te brengen. Vijf jaar geleden zaten we nog ruim bo ven de 30 procent wat de invoer van Angola-koffie betreft, op het ogenblik Van een onzer verslaggevers DEN BOSCH Het aantal priesters, beschikbaar in de parochies van het bisdom Den Bosch, is sedert 1966 gedaald van 669 tot 553. Het percentage kerk gangers daalde in de periode 19671970 van 69 tot 51 procent. Harde feiten dwingen tot een andere kerkopbouw op korte termijn. Dit wordt gesteld door bisschop J. Bluyssen van Den Bosch in een be leidsnota, getiteld „De opbouw van de kerk". In deze nota zet de bisschop zijn plannen uiteen voor een radikale reorganisatie van de pastoraal in zijn bisdom. De visie van bisschop Bluyssen komt neer op schaalvergroting. De bestaande situatie van autonome pa rochies en autonoom pastoraal wer ken kan niet gecontinueerd worden. De bisschop denkt aan nieuwe pasto rale werkeenheden, waarin vijf tot tien pastores werkzaam zijn en die 10.000 tot 25.000 mensen omvatten. Solidair ben van Engeland en niet van de NAVO. Engeland weigerde tot nog toe nieuwe onder handelingen met Mintoff te beginnen, ondanks een bemiddelingspoging van mr. Joseph Luns, de veel besproken Nederlandse secretaris-generaal van de NAVO. Toch ziet het er naar uit, dat de Britten aan het kortste eind gaan trekken. Op Malta hebben de tegenstanders vata Mintoff het reeds nuttiger ge oordeeld, een toontje lager te zingen dan zij enkele weken geleden deden. In Engeland heeft de Labour-oppositie een delegatie naar Malta gezonden, die met de even eens socialistische Mintoff besprekingen moet voeren. Van groot belang is tevens de druk die met name door de NAVO-bondgenoten Amerika en Italië op Engeland wordt uitgeoefend. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de Britse regering nu morgen de termijn verstrijkt, waar op de ontruiming van Malta een feit moet zijn zich alsnog bereid zal tonen tot een gesprek met Mintoff. Hoewel iedere pastoor in eerste in stantie verantwoordelijk blijft voor de pastoraal in zijn deelgebied, die- Van onze parlementsredactic DEN HAAG De fractieleider van de ARP in de Tweede Kamer, vindt dat prof. Polak, voorzitter van DS'70 een onverholen dreigement heeft geuit, dat niet zonder risico is voor de politieke situatie. Mr. W. Aantjes schrijft in Neder landse Gedachten, het weekblad van de ARP, dat prof. Polak nogal opzien heeft gebaard met zijn radiopraatje, waarin hij de regering te kennen geeft, dat ze moet ingrijpen in de loon- en prijsontwikkeling. In een reactie op deze uitlating zei premier Biesheuvel vorige week, dat de woorden van prof. Polak voor de politieke situatie niet ter zake Waren. Bluyssen nen de pastores solidair de gezamen lijke verantwoordelijkheid te dragen voor het totale pastorale werk voor alle mensen in het hele gebied. Bis schop Bluyssen hoopt op deze wijze ook de polarisatie tegen te gaan. Om de herindeling mogelijk te ma ken, moeten alle pastores hun functie aan d? bisschop ter beschikking stel len! In onderling overleg kan dan worden bepaald, welk deel van—het pastorale werk door ieder zal worden verricht. DEN HAAG „Nederland is soe pel in het opnemea van mensen, die niet voldoen aan de normale eisen van toelating." Dit heeft staatssecre taris mr. J. H. Grosheide (justitie) ge zegd in een interview met „Neder landse Gedachten", het weekblad van de ARP zitten we tussen de 15 en 20 procent", aldus een woordvoerder van Douwe Egberts, die verder te kennen gaf, dat men bij dit bedrijf alle respect en waardering had voor de activiteiten en overwegingen van het Angola-co mité. Zoals bekend streeft het Angola-co mité naar een totale stopzetting van de koffie-import uit Angola omdat de opbrengst ervan door Portugal voor een belangrijk deel gebruikt wordt voor de oorlogvoering in de Afri kaanse koloniën. Albert Heijn heeft woensdag, als eerste grote koffie-im- porteur (17 pocent afkomstig uit An gola) laten weten „omdat commerciële redenen" geen koffie mee uit deze Portugese kolonie te zullen importe ren. .Het Angola-comité heeft het ver zoek om de invoer stop te zetten ver der gericht tot de Edah (een groot winkelbedrijf in het zuiden van Ne derland), de Co-op, Simon de Wit, De Gruyter, Van Nelle en Niemeyer. Men heeft al een gesprek gehad met de directie van de Edah, de Co- op heeft maandag een gesprek met dr. S. Bosgra van het Angola-comité en de directie van De Gruyter ont vangt het Angola-comité woensdag. Bij Simon de Wit, van Nelle en Nie meyer is de zaak nog in studie. Het Angola-comité is erg blij met de reactie van Albert Heijn op zijn verzoek de import van Angola-koffie te stoppen. „Hoewel er in de top van Albert Heijn wel enkele mensen zit ten. die het met onze inzichten eens zijn, moeten we, geloof ik, toch niet denken dat Albert Heijn dit besluit uit principiële overwegingen genomen heeft. Dat heeft men zelf trouwens ook gezegd. Men spreekt van „com merciële motieven". „Wij- hebben de indruk dat men bij Albert Heijn erg geschrokken is van ons plan om een grote actie te gaan voeren tegen Albert Heijn in verband met zijn import van Angolese koffie. Vijfhonderd actiegroepen zouden daaraan meewerken. Albert Heijn en Douwe Egberts zijn bedrijven, die voldoende op Amerikaanse leest ge schoeid zijn, om terdege rekening te houden met de stemming van het pu bliek. Wanneer wij een grote actie tegen Albert Heijn hadden gevoerd, zou dat natuurlijk van invloed zijn geweest op het publiek. En dat risico wil Albert Heijn beslist niet lopen", aldus een woordvoerder van het An gola-comité. Die acties tegen het bedrijfsleven gaan overigens wel door op 16 fe bruari. maar ze zijn nu niet tegen Albert Heijn gericht, maar tegen an dere bedrijven, die wél doorgaan met het importeren van de koffie uit An gola. Overigens is het niet genoeg voor het Angola-comité dat de bedrijven mondeling meedelen, hun invoer van koffie uit Angola te zullen stopzetten. „Wij willen het zwart op wit heb ben en ook dan zullen we nog een nauwkeurige controle uitoefenen. Wij hebben deskundigen in ons comité, die precies kunnen uitmaken waar bepaalde koffiesoorten vandaan ko men. Die zullen regelmatig de koffi assortimenten van de bedrijven co troleren, Verder houden we de kw< taalcijfers van het CBS terdege in gaten. Wanneer daar opeens toch weer lerlei cijfers over de import van Af golese koffie zouden zijn te lezei zullen we de zaak térdege onderzoj I ken", aldus het Angola-comité. Mi jche MOSKOU (UPI) Aleksandr Sol Ses jenitsyn. de Russische schrijver <\>uu Nobelprijswinnaar op wiens laats®/- boek, Augustus 1914, officiële kriüefcn is uitgeoefend door het literaii|io weekblad Literatoernaja Gazet en heeft zich daar krachtig tegen ve ert weerd. en Solzjenitsyn ontkent dat hij m ich zijn jongste boek de Sowjet-Unie piot discrediet heeft willen brengen. en In een felle reactie op de kritiek i iar< Literatoernaja Gazeta, waarin o.a. gfate: zegd werd dat Solzjenitsyn rijl roc voorouders heeft gehad, zegt Sal schrijver dat dit sterk overdreven i n d Het literaire weekblad had daarvo< er. een Westduitse correspondent aange jjm haald, die naar het noorden van d [00 Kaukasus was gegaan om familie! iet den van Solzjenitsyn te bezoeken. Volgens Solzjenitsyn is het verha over zijn familieleden niet geschre* ven door de Westduitse corresponder Hi zelf maar had deze het kant en klaa in) opgediend gekregen van Russisch 5ch collega's. „Der Stern" (het Westduits Irir weekblad) ontving zijn materiaal va Ie i Russische correspondenten die vori lezi jaar augustus mijn tante bezochtei iinj De bezoekers waren geen buitenlanle ders maar landgenoten en presenteei len den zich niet als correspondente pv maar als goede vrienden uit Lenii lie grad, die uit liefde jegens mij e i/ai mijn verwanten gegevens wilden vei ilel zamelen over mijn familie." |de Solzjenitsyn heeft ontkend dat zij de ouders en voorouders buitengewoa va; rijk zijn geweest. Zij waren welva rende boeren, zoals zovele anderen i Stavropol voor de revolutie, aldus d y schrijver. rijk (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Het Eerste Kamer lid ir. Baas (VVD) heeft de regering gisteren schriftelijk gevraagd haar standpunt kenbaar te maken over de bemoeienissen van dr. Mansholt, vi- ce-voorzitter van de Europese Com missie met de Nederlandse politiek. De Europese Commissie zou dan van dit antwoord op de hoogte moeten worden gesteld. De vraag van de heer Baas wordt gevoed door het onbehagen van een bepaalde hoek van de VVD over het optreden van de heer Mansholt. Men vindt dat hij als Europees commissa ris zijn boekje te buiten gaat. Men kan het bovendien maar matig waar deren dat de heer Mansholt een poli tiek verkondigt die tegen de lijn van het kabinet-Biesheuvel gaat. 1. medeklinker. 2. holte in een n 3. vervoermiddel. 4. begrip. 5. gunstig gezind. 6. kleine huidopening. 7. schat ten. 8. toiletartikel. 9. medeklinker. Bij juiste invulling leest men op de middelste verticale rij de naam van een vis. Oplossing vorige puzzel 1. komkommer, 2. moedeloos, 3. deko ratie, 4. intonatie, 5. assistent, 6. pasti- naak, 7. verstoord, 8. teleskoop. 9. strin gent. KOKOSNOOT.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2