Leidse Cooramü OPNIEUW DREIGT BREUK Gratis S Sadat slechts offensief uitgesteld Christelijke bond wil haven-cao aanvaarden Zuinig rijden service Treinkaartje duurder: minder reizigers Conflict (je) tussen Nelissen en Boersma Het Kwartet „Oplossing blijft mogelijk" NAVO biedt Malta 105 miljoen voor handhaving bases Toestand van Deense koning zeer ernstig (RITA) HIT WIER Kouder Biesheuvel naar Nixon Onze eerste modestunt in1972 dit geweldigepak en nog zuiver wol ook,voor 3995 29.951 39.95 IJ antel pecialist Vrijdag 14 januari 1972 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen oofdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 Giro 58936 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" r Hieuw Abonnementsprijs p.w. 1,83, p. m. 7,90, p. kw. 23,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur. ROTTERDAM De Christelijke Bedrijfsgroepencentrale - Unitas (CBUin Rotter dam, een van de drie bij het cao-gesprek voor de haven betrokken vakorganisaties, is in principe bereid de thans op tafel liggende werkgeversvoorstellen te accepteren, als de werkgevers genegen zijn op detailpunten zodanige concessies te doen, dat er sprake is van een reële verbetering van de lonen. CEES ZWIJNENBURG niet op de spits Met dit standpunt dreigt opnieuw een scheuring tussen de vakorganisa ties een feit te worden. Eerder brak het vakbondsfront in de metaalindus trie omdat de vijf confessionele bon den in de metaal een cao hebben af gesloten zonder het NVV. De NVV- bond bereidt zich voor op stakingsac ties om de werkgevers alsnog te ver leiden tot meer concessies. De CBU zou dit principe-standpunt vanmorgen aan de werkgevers mee delen tijdens het gesprek in Den Haag, met welk gesprek de partijen de vastgelopen loononderhandelingen weer op gang willen proberen te brengen. CBU-districtsbestuurder Kees Zwijnenburg heeft zijn principe-be sluit donderdagavond meegekregen van een in Rotterdam gehouden ka dervergadering. Naar wij vernemen is in werkge verskringen de nodige bereidheid aanwezig tot honorering van de con cessies, die de CBU in gedachten heeft, zodat niets de CBU-bestuur- ders in de weg stond met een positie ve opstelling ten opzichte van de voor te stellen cao bij hun leden aan te komen. UTRECHT De president-direc teur van de NS, ir. N. G. de Bruin, verwacht in december van dit jaar weer een verhoging van de "hpoorta- rieven. Dit verklaarde hij gisteren in Sjttrecht op de Nieuwjaarsconferentje. Hij denkt niet dat dc tarieven, evenals vorig jaar, reeds deze zomer omhoog zullen gaan omdat, de mi nister geen voorstander is van fre quente aanpassingen. Met welk percentage de tarieven dit jaar zullen stijgen kon hij nog niet zeggen. Met ingang van de dienstregeling 1972/1973 zullen er meer treinen gaan rijden op de baanvakken Leeuwarden - Harlingen, Nijmegen - Venlo - Roermond. Maastrivcht - Luik en (in de zomermaanden) op de baanvakken Amersfoort - Zwolle en Utrecht - Leiden. Dc opwaartse ontwikkeling in het reizigersvervoer bij de Ne derlandse Spoorwegen is vorig jaar vrijwel tot stilstand geko men tengevolge van dc tariefs verhogingen die vrij sterk boven de geldontwaarding uitgingen. suaaU plaats: gironr.: tel.: Betaalt per Mijn naam: In Bunnik en Maarn worden nieu we stations in gebruik genomen. In 1970 nam het aantal reizigerski lometers nog met ruim 500 miljoen toe tot 8.011 miljoen, maar in 1971 was de stijging slechts 54 miljoen rei zigerskilometers. De president-directeur van de NS, mr. M. G. de Bruin, vestigde er giste ren op de nieuwjaarspersconferentie de aandacht op, dat de invloed van de forse tariefsverhoging van gemid deld 9.5 procent in december 1971 pas dit jaar duidelijk voelbaar zal wor den. Hij verwacht dan ook geen ver dere groei van het vervoer. Het financiële tekort over 1971 wordt nu op 246 miljoen gulden ge raamd (1970: 142 miljoen gulden). Zonder de rijksbijdrage voor be- drijfsvreemde lasten zou het verlies nog 70 miljoen gulden groter zijn ge weest. De totale ontvangsten stegen van 873 tot 923 miljoen gulden (waar van reizigersvervoer met 45 miljoen tot 512 miljoen gulden) terwijl de to tale kosten ooiiepen van 1.015 miljoen tot 1.170 miljoen gulden. Voor het eerst kwam meer dan de helft van de uitgaven voor rekening van de post personeelslasten- 682 miljoen (1970: 510 miljoen) gulden. Met tariefsverhogingen alleen kan niet worden voorkomen dat de kosten sneller blijven stijgen dan de op brengsten. Mr. De Bruin zei dat daar naast wordt gestreefd naar kosten verlaging. Opbrengstverhoging acht hij mogeliik door de rail dichter bij de potentiële treinreizigers te brengen (nieuwe stations en nieuwe lijnen), door nauwe samenwerking met het regionale en stedelijke openbare ver voer en door bevordering van het se lectieve autogebruik. Het wagenladingenvervoer blijkt steeds grotere verliezen op te leveren Afvloeiing Eind vorig jaar hadden de NS 27.900 werknemers. Mr. De Bruin zei. -lat in verband met de reorganisatie van het goederenvervoer het totalp personeelsbestand geleidelijk zal Het is aan te nemen, dat de bij het NVV aangesloten NBV haar eerder ingenomen standpunt zal handhaven. Een NBV-woordvoerder deelde ons mee, dat er van de zijde van deze bond vanmorgen in Den Haag weinig anders kon gebeuren dan geven van een toelichting op het NBV-stand- punt. Daarmee zou dus de breuk tus sen de vakorganisaties volkomen zijn. LOONNIVEAV „De werkgelegenheid staat bij ons voorop", zo licht Kees Zwijnenburg het CBU-standpunt toe na afloop van de vergadering in Rotterdam. „Het huidige 'loonniveau in de haven in vergelijking met dat in andere be drijfstakken kan volgens ons de toets der kritiek doorstaan". De loonexplosie in 1970 heeft voor alle bedrijfstakken de vierhonderd gulden golf gebracht, een golf die in de lonen van 1971 is verwerkt. Voor de haven betekende dit een loonsver hoging met 25 met verwerking van 1300 in de lonen van 1971. Voeg daarbij de stijging via het bekende novemberakkoord verkregen (pbm. 20 gulden per week) dan is duidelijk dat de reële verhoging van het loon over de afgelopen twee jaar aanzienlijk is geweest. „Wij wilden de zaak in de Rotter damse haven niet op de spits drij ven". aldus Kees Zwijnenburg. „Hard onderhandelen is mooi, maar het moet niet ten koste van alles gaan. Wij als CBU zijn duidelijk van me ning dat de huidige cao-voorstellen, met de eerder genoemde concessies ..gepakt" moeten worden". VOORSTELLEN De werkgeversvoorstellen komen neer op de volgende materiële pun ten: Doortrekken van de bestaande indexering per 1 november 1971 met 2 procent. Deze 2 procent met de reeds uitgekeerde 6 procent indexe ringstoeslagen in de lonen van 1 ja nuari 1972 verwerken en daarboven opnieuw een indexeringstoeslag bepa len van maximaal 6 procent voor •1972. Verder de klosverplichting op za terdag in het bestaande schema 1 op 3 handhaven met de afspraak dat partijen voor 1-4-1972 hierover een gezamenlijke oplossing zullen vinden. Een fonds vormen van 1 procent van de loonsom (3 min.) ten behoeve van een mogelijke ervroegde pensio nering. Tenslotte zouden de bespre kingen dan rond juli opnieuw ge opend worden om in de dan bestaan de economische situatie te bezien of verdere verbeteringen voor 1972 mo gelijk zijn. De onderhandelingen liepen rond de Kerstdagen vast omdat de vak-r bonden vast bleven houden aan een reële verbetering van drie procent in de lonen, geen maximering van de prijsindexering en werktijdsverkor ting. FONDS Over de vorming van een fonds voor oudere werknemers zijn dc drie vakbonden het wel eens. De haven-cao heeft betrekking op 15.000 werknemers en geeft samen met de metaalindustrie de toon aan als het gaat om een landelijk stij gingspercentage van de Ionen vast te stellen. Op 1 januari 1972 liep de tdeejarigc cao in de haven af. moeten dalen. De NS zullen de ver mindering zo soepel mogelijk laten verlopen, onder meer door bij na tuurlijke afvloeiing vervanging na te laten of door in de vacatures te voor zien door herscholing van eigen per soneel of overplaatsing. Op het ogen blik omvat de natuurlijke afvloeiing door ontslag op eigen verzoek, pen sionering en overlijden 1100 a 1200 NS-ers per jaar. De vermindering van het personeelsbestand zal in de orde van grootte van 500 a 600 men sen per jaar liggen. Kinderen in hel N oordisraëliscii plaatsje Kiryul Shmona doen een spelletje waarin een gat wordt be trokken dat veroorzaakt is door een granaatinslag. Kiryat Shmona werd woensdag vanuit Zuid-Libanon door guerrilla's bestookt CAIRO (Rdtiter, LTI/AP) De Egyptische president Anwar Sadat heeft gisteravond ver klaard, dat hij in december een oorlog tegen Israël op het laatste moment heeft uitgesteld wegens het uitbreken van het conflict tussen India en Pakistan. Maar hij voegde daar aan toe, dat uit stel in dit geval niet tot afstel zal leiden. Toch wilde hij de deur voor een politieke oplos sing niet geheel sluiten. Sadat, die sprak voor radio en tele visie. zei dat alle offensieve plannen klaar waren, taen het conflict in Azië uitbrak. Hij gaf daarom zijn minister van defensie, Sadek, opdracht de Egyptische aanval uit te stellen. De reden was, dat de aandacht van de wereld was gevestigd op het Indische sub-continent, waar Egypte's voor naamste bondgenoot, de Sowjet-Unie, verplichtingen had, zo zei Sadat. De Egyptische president heeft in de herfst vorig jaar herhaaldelijk ver klaard, dat Egypte voor de jaarwisse ling de door Israël bezette Arabische gebieden zou bevrijden. In zijn toespraak zei de president ook, dat „de flagrante en onbe schaamde tarting van het Arabische volk door de Verenigde Staten en Is raël ons dwingt tot gewapende strijd". Wij zullen strijden, maar zelf het tijdstip van de slag bepalen, al dus Sadat. „Wij beginnen met ingang van heden met de mobilisatie van Egypte en nodigen de hele Arabische natie uit ons vqorbeeld te volgen", aldus de president, die zei op dit punt overleg te hebben gepleegd met Syrië en Lybië. Egypte's partners in de Fe deratie van Arabische Republieken. Oplossing Het bekendel blad Autovisie heeft tests 1 uitgevoerd gericht op zuiniger rijden.w Compleet rapport (6 pagina's) met frappante resultaten en tal van zuinig-rijden-tips bij uw Esso dealer, zolang de voorraad (Esso) strekt. S O kwartaal maand BON - plaats: Als beloning voor mijn aktiviteit Vontvang ik het gezellige Pletina I schaaltje cadeau. M Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden o WASHINGTON (Rtr) De NAVO- landen. ongerust over de mogelijke uitbreiding van de Russische invloed in de Middellandse Zee, zijn overeen gekomen Malta ongeveer 33 miljoen dollar (ruim 105 miljoen gulden) aan te bieden voor de handhaving van de Britse bases op het eiland. Dit hebben diplomatieke kringen in Washington gisteravond meegedeeld. Premier Mintoff van Malta heeft tot dusver vastgehouden aan een bedrag van ruim 150 miljoen gulden als jaar- pacht voor de bases. President Nixon heeft gisteren een nieuwe ambassadeur op Malta be noemd. maar volgens het Witte Huis heeft dit niets te maken met het con flict over de bases. De nieuwe man wordt John Getz. Kopenhagen De toestand van de 72-jarige Deense koning Frederik van Denemarken werd vanochtend in een medisch bulletin zeer slecht genoemd. De koning bevindt zich in een diepe bewusteloosheid en zjjn bloeddruk daalt. De vorst l^gt in een diepe coma. De krachten van de koning nemen af en de kans op herstel wordt thans miniem beschouwd. Volgens specialisten kan uit deze bewoordingen de slotsom worden ge trokken, dat de artsen het hof i en het land op het onvermijdelijke aan het voorbereiden, zijn. Hebben en niets geven is in vele gevallen slechter dan stelen. MARIE VON EBNER- ESCHENBACH Wil me alstublieft de .eerstvolgende uren niet storen, ik ga in bad! DE BILT De algemene lucht- circulatie wordt bepaald door een krachtig hogedrukgebied boven West-Rusland en een depressie ten westen van Ierland. Fronten van deze depressie zullen over het Iberische schiereiland naar de Middellandse Zee trekken en daar de luchtdruk weer doen dalen. Als gevolg van deze ontwikke ling blijft er in ons land een zwakke tot matige wind uit oost tot zuidoost waaien waardoor koudere lucht zich langzaam over ons land naar het zuidwesten zal uitbreiden. De neerslagkansen blijven gering. BAROMETERSTAND: lieden 10 uur 75.6 cm (1008). stabiel. Zon en maan Hoog water, 15 januari: Rotter dam le getij 3.38. 2e getij 16.06; Scheveningen 2.2514.38; Vlissiti- gen 1.0013.18; Haringvliet aan de Zeezijde 2.43—15.00. Hoog water 15 januari: zon op 8.42, onder 16.57; maan op 8.20, onder 15.43; 19 jan. L.K. Sadat zei echter ook, dat zijn be sluit om ten strijde te trekken niet betekent, dat alle inspanningen om tot een politieke oplossing te komen, moeten worden gestaakt. „Maar van nu af aan moet iedereen, die zich di plomatieke inspanningen wil getroos ten, zich richten tot Jarring. Wij steunen de resolutie van de Veilig heidsraad en de missie van Jarring en we stellen twee absolute voor waarden. namelijk, dat geen centime ter Arabische grond zal worden opge geven en dat er niet valt te marchan deren over de rechten van de Pale- stijnen", aldus Sadat. Hij zei ook nog. dat over al deze zaken permanent contact op het hoogste niveau wordt onderhouden met Moskou. Uit New York wordt vernomen, dat VN-gezant Gunnar Jarring nieuwe voorbereidingen heeft getroffen om Israël en Egypte dichter tot elkaar te brengen. Hij heeft vandaag waar schijnlijk een onderhoud met de Is raëlische VN-ambassadeur Josef Te- koah. DEN HAAG Premier Biesheuvel zal 25 januari een beleefdheidsbezoek brengen aan president Nixon in het Witte Huis te Washington. Dat ge beurt op de terugweg naar Nederland van zijn reeds eerder aangekondigde bezoek aan Suriname en dc Antillen. De president-directeur van de NS heeft gisteren in zijn rede tot de pers medegedeeld dat de NS de opdracht zal krijgen voor de aanleg en de ex ploitatie van de Zoetermeerlijn, die een belangrijke verbinding zal vor men tussen de stad Den Haag en de Haagse agglomeratie. Hier een kaar tje, waarop de toekomstige lijn is ingetekend. O.a. in de kleuren: donkerbruin, zwart, brique en écru. Maten 36 t/m 46. Coats I Mantels Leiden» Haarlemmerstraat 163 a Van onze sociaal-econ. redactie DEN HAAG Tussen de minister van sociale zaken (drs. J. Boersma) en zijn ambt genoot van financiën, mr. R. J. Nelissen, bestaat al bijna ander halve maand verschil van me ning over de noodzaak om onge veer anderhalf miljoen gulden uit te trekken voor de ver betering van een aantal arbeidsvoorwaarden in de sociale werkvoorziening. Deze verbeteringen, waarover minister Boersma op 1 december vorig jaar overeenstemming bereik te met de organisatie van over heidspersoneel, zijn: doorbetaling van 100 pet netto loon tijdens ziekte; een half uur arbeidstijdver korting per dag voor werknemers van 60 jaar en oudef; uitbreiding van de vakantie fnet één dag voor deze oudere werknemers. Overeengekomen werd dat de verbeteringen, die in 1972 een last van ongeveer anderhalf miljoen gulden voor de rijkskas zouden be tekenen. per 1 januari j.l. zouden ingaan, maar tot op heden heeft minister Nelissen geweigerd deze som beschikbaar te stellen. Met an dere woorden: hij is het met de door zijn collega van sociale zaken afgesloten overeenkomst niet eens. Minister Boersma, die thans met vakantie is. is nogal gebelgd over dit standpunt van zijn ambtgenoot, temeer daar hij aan de verbeterin gen grote waarde hecht. De Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel zei gisteren teleurgesteld te zijn over de „vertraging in het interdeparte mentale overleg over deze zaak". „We kunnen ons voorstellen dat de minister van financiën nog leeft onder de druk van het „gat van Witteveen", maar dat bezorgdheid voor een „gat van Nelissen" zo groot moet zijn dat deze maatrege len moeten worden afgewezen, wil er bij ons niet in. Een woordvoerder van het minis terie van sociale zaken zei ons dat het interdepartementale overleg over deze kwestie „intensief wordt voortgezet". „Wij blijven vasthou den aan de invoering van de verbe teringen per 1 januari j.l., thans met terugwerkende kracht dus."

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1