id Anti-alcohol implantatie kan soms gevaarlijk zijn SLOOPGEVAAR VOOR KONINGINNEKERK MINDER DREIGEND Hans van Z. opnieuw voor rechter - maar nu als eisende partij Kamervraag over munitieschepen „Zonder reclame geen vrije meningsuiting" Bemiddeling tussen bezetters en staf neerlandici faalde Winnaar Grollenher gprijs: Samenstelling van geneesmiddelen op verpakking Minister ivil de democratisering teru «schroeven ZATERDAG 8 JANUARI 1972 ei' tiov Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De medi sche consultatiebureaus voor al coholisme boeken gunstige re sultaten met het gebruik van de anti-alcoholpil „Esperal". Van de 150 alcoholisten, bij wie dit middel operatief in de buik werd geplaatst, bleef 70 procent zes maanden of langer „droog". Sommigen van hen lieten voor het eerst sinds hun jeugd voor een langere periode de drankfles staan. Deze gegevens werden gisteren be kendgemaakt door de staf van de Jel- linekkliniek, het medisch consultatie bureau voor alcoholisme in Amster dam. De aan deze kliniek verbonden psychiater W. G. Mulder maakte dui delijk dat „esperal" alleen in uiterste gevallen wordt toegediend. Dr. Mul der: „De man aan wie we voor het eerst esperal gaven, was al verschil lende keren in de kliniek opgenomen. Soms zag hij kans om in een half uur na zijn ontslag zoveel te drinken dat hij door twee broeders terug naar de kliniek moest worden gedragen. Psychose Iemand, die na de implantatie van esperal toch alcohol- gebruikt kan ten minste rekenen op verschijnselen als Van een verslaggever AMSTERDAM De bemiddelings poging van een staflid van het insti tuut voor de neerlandistiek van de Amsterdamse universiteit een eind te maken aan de moeilijkheden binnen het instituut is gisteren op niets uit gelopen. Volgens de studenten, die het insti tuut sinds woensdag bezet houden, besloten de docenten het congres over de verworvenheden van de democra tisering niet langer tegen te werken. De heer E. Endt, de docent die de bemiddelingspoging deed, zei evenwel dat dit nooit is gebeurd. De mededeling van de bezetters, als zou de staf trachten de raad als be stuurlijk orgaan opnieuw in te stellen zoals die voor de democratisering van mei 1969 werkte, noemde de heer Endt leugenachtig. Hij verklaarde dat alle docenten tegen dit orgaan zijn. Inmiddels hebben naast de ASVA ook de kritische leraren Amsterdam en het dagelijks bestuur van de stu dierichting sociologie aan de Amster damse universiteit zich solidair ver klaard met de actie van de bezetters van het instituut. De studenten willen het instituut bezet houden. Dr. Mulder vaatverwijdering (rood hoofd), pols slagversnelling, misselijkheid en braakneigingen. In sommige gevallen kan er een tijdelijke toxische psycho se optreden. (Een door vergiftiging veroorzaakte krankzinnigheid, die ge paard gaat met desoriëntatie en ach tervolgingswaanzin) In zeldzame gevallen kan het ge bruik van alcohol in combinatie met esperal de dood tot gevolg Rebben, een reden waarom sommige artsen medische bezwaren tegen toediening van dit middel hebben. Dr. Mulder verklaarde dat hem geen gevallen met fatale afloop bekend zijn. Wel zijn er in de medische literatuur pa tiënten beschreven die overleden na het gebruik van alcohol in combinatie met een té grote dosis refusal. De gegevens, waarover de Jellinek- kliniek beschikt, zijn ontleend aan de ervaringen van de op 24 december plotseling overleden stafmedewerker dr. Th. van Erp, die de esperal-im plantatie naar Frans model in sep tember 1969 in Nederland invoerde. Esperal is het Franse woord voor re fusal. een oraal middel dat zij het! in een lagere dosis met hetzelfde doel wordt gebruikt. Bij de espe- ralimplantatie wordt na een eenvou dige operatieve ingreep een doorlaat bare plastic capsule in de spierweef sels van de buik geplaatst. Het mid del gezuiverde refusal lost in de loop van zes maanden op en geduren de deze periode kan de patiënt alleen op straffe van ziekteverschijnselen drank gebruiken. Bom De werking van esperal berust op een verstoring van de afbraak van alcohol in het lichaam. Normaal wordt in de lever een van de giftige afbraakproducten direct ontgiftigd, maar na toediening van esperal blijft deze stof in het lichaam bestaan, waardoor er ziekteverschijnselen op treden. Vanwege de risico's espe ral wordt wel eens „een bom in het lichaam" genoemd moet de psychiater ervan overtuigd zijn dat iemand, die met esperal in zijn buik loopt niet tussentijds gaat drinken. De patiënt moet lichamelijk geschikt zijn, overtuigd zijn van de noodzaak zonder alcohol door het leven te gaan en hij moet bereid zijn contact te on derhouden met het bureau. Dr. H. Defourny, als alcohol-specia liste verbonden aan de Jellinek-kli- niek, verklaarde gisteren dat uit een tussentijds onderzoek van dr. Van Erp is gebleken, dat van 95 patiënten na de esperal-implantatie er 31 stopte met drinken, 18 vroegen er na een korte drinkperiode opnieuw een im plantatie en 5 patiënten dronken tij dens de kuur toch en kregen de in het vooruitzicht gestelde heftige reac ties. De overige patiënten hadden tij dens deze momentopname juli (1971) de zes maanden durende kuur nog niet beëindigd. Op 't ogenblik is er een „generatie" alcoholisten, die al voor de derde keer een implantaat hebben gekregen. Omdat het middel zonder alco- holgebruik onschadelijk is kan de implantatie steeds worden herhaald. De patiënten die niet op het middel reageren en dat met behulp van een borrel constateren zijn niet re- fusal-gevoelig of er heeft zich rond om de capsule een bloeduitstorting dan wel bindweefsel gevormd, zodat de esperal niet in de bloedbaan kan komen. De heer Krauweel, de directeur van de Jellinek-kliniek, verklaarde ten slotte dat de suggestie moet worden vermeden dat er een soort tovermid del tegen drankzucht zou zijn ont dekt.. „Het middel is alleen geschikt wanneer andere pogingen hebben ge faald en dan nog kan het alleen on der bepaalde voorwaarden psychi sche en lichamelijke geschiktheid en een gunstige prognose worden toe gediend", aldus de heer Krauweel. Links drie leden van het bestuur van de Stichting Bejaardenhuisvesting, rechts de evangelist Joh. Maasbach, inzet de president van de rechtbank, Van onze correspondent KAMPEN Het Tweede-Ka merlid Wim Meijer (PvdA) heeft staatssecretaris Vonhoff (GRM) gevraagd voor welke grote pro blemen hij zich geplaatst ziet door de vraag of er reeds inter - departementaal overleg plaats vindt over een nieuwe ligplaats voor de elf munitieschepen in het natuurreservaat Het Zwarte- Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Wie een aan val doet op de reclame, valt daar mee ook de vrije keuze en de vrije meningsuiting aan. Deze stelling verdedigde gistermid dag de reclameman Jan Woer- lee, lid van de directie van het Rotterdamse reclamebureau Lin- tas, in zijn dankwoord bij de uit reiking van de Willem Grollen- berg-prijs. Evenals de heer E. G. Stijkel, voor- I zitter van de Stichting Wiilem-Grol- lenbergprijs, die hem de prijs, be staande uit een geldbedrag en een oorkonde, uitreikte, ging de heer 'Woerlee in op de kritiek waaraan de Reclame vooral de laatste tijd bloot staat. De prijswinnaar merkte op dat de J reclame in West-Europa, met name in radio en televisie, aan banden wordt gelegd. Hij zag daarin „tekenen die indiceren dat men af wil van het sys teem van vrije economieDe Neder landse reclamestichting, die waar- schijnlijk dit jaar gestalte zal krijgen en waarvan de heer Woerlee een be langrijk voorvechter is geweest, zou naar zijn mening de betekenis van de reclame moeten gaan evolueren. De heer Stijkel stelde vast dat re clame in de 'egenwoordige maat- schaopii niet is weg te denken en dat zonder reclame de stijging van het welvaartsDeil ondenkbaar zou ziin geweest Kritiek oo reclame, zei hij, is dan ook maatschappijkritiek. De heer Stiikel constateerde verder dat reclame ..irritatie kan wekken en dat ook doet". Die irritatie zou naar zijn mening kunnen worden wegge nomen door een functioneel gebruik van de reclame. Die uitspraak toe lichtend, oV'tte hii e**voor de consu ment inzicht te verschaffen in dat wat wordt aangeboden. De heer Stijkel merkte ook noe op dat reclame steeds meer een onder werp wordt van wetensehaopelijke studies, waarbii verschillende disci plines zich met net fenomeen bezig houden. Het zou wepceliik zUn. vond de heer Stijkel. als die studies wer den eeïntesrperd -mdat. van de recla me een totaa'bee'd zou ontstaan. De Stiehtlp? WUlem Gro'lenbers- prijs is opgericht in 1963 bij het af treden van de heer W. A. Grollenberg als president van de Algemene Publi- citeits-unie. De prijs werd gisteren voor de vijfde maal uitgereikt. Twee jaar geleden ging de Willem Grollen- berg-prijs naar de Stichting ideële reclame (SIRE). De heer Woerlee kreeg de prijs voor, naar de woorden van het beoor delingsrapport, de uitzonderlijke dy namiek en volharding waarmee hij zich meer dan 40 jaar voor de ver- rieuwing van structuren in het recla mewezen heeft ingezet. Onder meer heeft de prijswinnaar pionierswerk verricht met betrekking tot het me- diaonderzoek. Op 24 november van het vorig jaar stelde Meijer aan de staatssecretaris de vraag of het aangekondigde over leg reeds plaatsvond. Op 3D december liet de heer Vonhoff het Kamerlid weten „niet binnen de gebruikelijke termijn in staat te zijn tt antwoor den". Nu heeft Meijer gisteren ge vraagd of „de staatssecretaris kan meedelen voor welke grote problenien hij zich gesteld ziet, nu hij na ruim zes weken er nog niet in is geslaagd een antwoord te vinden op de zeer simpele vraag of er reeds interdepar tementaal overleg plaatsvindt over het vinden van een andere ligplaats van de schepen. Midden vorig jaar werden de mu nitieschepen afgemeerd in het reser vaat. Na hevige protesten van na tuurbeschermers, een motie met het verzoek de schepen weg tc halen van Provinciale Staten van Overijssel en ettelijke Kamervragen, kwam in het najaar van de regering dewr.ededeling dat een commissie van de diverse be trokken ministeries een alternatieve ligplaats zou zoeken. Kamerlid Meijer heeft nu ook ge vraagd. indien het interdepartemen tale overleg inmiddels mocht zijn af gerond, de uitkomst onverwijld ter kennis van de Kamer te brengen. (Vervolg van pag. 1) Nog een derde .tegenslag" kreeg de stichting te verwerken. Staatssecreta ris Vonhoff van CRM is bereid de Koninginnekerk op de monumenten lijst te plaatsen. Gebeur dit, dan treedt automatisch een slocpverbod in werking. Ondanks al deze ontwikke lingen weigert de stichting nog steeds te onderhandelen met de evangelist Maasbach over de verkoop van de kerk. RECHT Juridisch gezien staat de stichting volkomen in haar recht Het is er haar om te doen zo snel mogelijk met de bouw van het bejaardencentrum te beginnen. Uitstel van de bouw zou UTRECHT/DEN HAAG Wie door de arts voorgeschreven genees middelen in dg apotheek afhaalt, zal voortaan op de verpakking kunnen zien wat hij meekrijgt. De Neder landse organisaties van artsen en apothekers zijn het erover eens gew orden dat het oude standpunt is ach terhaald dat het geneèsmiddel ter be scherming van de patiënt onherken baar moet worden afgeleverd. Aan de ene kant heeft de patiënt er in principe recht op dat hij weet wat hij krijgt, anderzijds is het van be lang van de behandelende arts, spe ciaal in spoedgevlalen en bij waarne mingen, direct kan zien wat de pa tiënt gebruikt. Dit staat in een geza menlijke verklaring die de hoofdbe sturen van artsen en apothekers gis teren publiceerden. D arts kan op de regel een uitzon dering maken. Als hij het niet wense lijk vindt dat het af te leveren ge neesmiddel herkenbaar is, kan hij dit voorkomen met de aantekening „sine formula" op het recept. Overleg is nog gaande over het probeem van de „bijsluiter" met me dische informatie over het genees middel, die nog steeds door d eapo- theker moet wordn verwijder dten- zii de arts anders voorschrijft. De g-e achten gaan in de richting van een soeciaal op de Datint afgestemde bij sluiter. De medisch-technische infor matie voor de arts, die nu ook op de bijsluiter staat, zou dan op een ande re manier moeten worden overge bracht. Door ZETTIE LEEUWENBURGH aanzienlijke financiële gevolgen heb ben. „De publieke opinie keert zich te gen de stichting", merkt rr.r. Kronen burg op. „Ik zou haast kwade trouw veronderstellen. De stichting heeft met de heer Maasbach gesproken. Toen was men nog bereid te onder handelen. Nu is er een miljoen meer. Nu willen zij echter niet meer. Hoe wil het bestuur dat gezegd heeft „Wij _r_,TI T1VT/-, zijn geen kerkenslopers maar bou- VEILING wers van bejaardentehuizen, dit rij men?" zorgen. In de akte van overdracht van de kerk overgelegd door de advocaat van de stichting vond mr. Reuder een clausule, die om op heldering vraagt: Nimmer zullen op de plaats van de Koninginnekerk hofjes mogen worden gebouwd. Een sumier lichtpuntje waarou mr. Kro nenburg direct inhaakt: „Dus ook geen bejaardencentrum." Juridisch zal nu onderzocht moeten worden of men onder het oude woord „hofje" nog een bejaardencentrum kan rang schikken. Ook dit zal enige tijd ver gen. Mr. Kronenburg wil de volgende keer zonodig getuigen meebrengen die zijn juridisch standpunt willen onderstrepen. Mr. Reuder antwoordt hierop: „De stichting is niet gebon den. Zii handelt niet onbehoorlijk. Natuurlijk kan ik de sloop verbieden, maar dat zou onrechtvaardig zijn." GEEN HOFJES „Toch heb ik reden om de zaak nog aan te houden." En dan komt het vierde wonder uit de bus: een kleine hindernis, die voor genoeg ruimte kan Tijd, tot dinsdag, de kijkdag voor de veiling van de smeedijzeren bui tenhekken, de zes kapitale handgesto ken neogothieke entreedeuren, alle binnendeuren, het orgel, de koorban ken, kerkbanken en kerkkronen. Woensdag gaap zij onder de veiling- hamer. Daarna volgt de kerk onder de sloopershamer mits... „Ik wil de stichting tegen zichzelf beschermen", stelt mr. Reuder. „Woensdag imoet er nog geveild wor den. Veel tijdverlies zal het wachten met de slopershamer tot die tijd niet betekenen. Bovendien... de bouwver gunning voor het bejaardentehuis is nog niet verstrekt. Het is niet zeker dat het plan wordt goedgekeurd." mr. J. G. L. Reuder. Achter de twee partijen de raadslieden Brunner en Kronenburg. GRONINGEN Minister De Brauw gaat niet akkoord met de tussenvoorstellen van de Gro ningse universiteit voor inpas sing van de tussentijdse be stuursvorm aan deze universi teit in de wet universitaire be- stuurshervorming. Dit is volgens een mededeling van de Groningse studentenraad gebleken bij informatie bij het ministerie. Het univèrsiteitsbestuur had na raadpleging van de universitaire ge meenschap op een massa-meeting de minister een reconstructienota toe gestuurd, waarin werd getracht een brug te slaan tussen de bestaande be stuursvorm in Groningen en de nieu we wet. Eén onderdeel daarvan wil de minister in ieder geval niet accep teren, namelijk de passage over het college van bestuur. Dit betekent dat de student en het lid van het tech nisch en administratief personeel, die thans in het bestuur zitten, weg moe ten. De minister zoekt, naar de studen ten is gebleken, thans naar alterna tieven, waarbij hij denk, aan een vorm als bijvoorbeeld de raadscom missie inneemt ten opzichte van B en W en de gemeenteraad. De Gröningse studentenraad heeft inmiddels al aangekondigd niet ak koord te gaan. De komende verkie zingen zullen dan ook. aldus de Grónstra, „niet alleen door srtudertten, maar ook door een groot deel van het personeel worden geboycot. De een heid van de universiteit zal niet lan ger op bestuurlijk niveau tot uitdruk king komen, maar de eenheid zal zich uiten in het massale verzet tegen de afbraak van het onderwijs door Den Haag. Volgeiis een oud Italiaans gebruik wordt de politie ieder jaar op Drie koningen door de bevolking van presentjes voorzien als dank voor het verrichte werk. Drie Amsterdamse zakenlieden vonden dat zoiets dit jaar ook in Amsterdam moest gebeuren. En zo werden twee Amsterdamse agenten op de Dam voorzien van een fles Italiaanse vermouth en een fles likeur. Op de foto' de drie zaken- lideen en de twee gelukkige agenten voor een draaiorgel op de Dam. Van een onzer verslaggevers UTRECHT Hans van Z., tot levenslang veroordeeld voor eni ge moorden en poging tot moord en roof, stond gistermiddag weer even centraal voor de justitie. Voor de Utrechtse rechtbank trad hij op als eisende partij in een civiele procedure, omdat hij zich in zijn eer en goede naam acht aangetast door enkele vak artikelen in het tijdschrift voor de politie, eind 1969, begin 1970. Van de auteurs die destijds mede met het onderzoek belast waren, de heren R. Trip, commissaris van poli tie. chef justitiële dienst te Utrecht en Tj. P. de Vries, commissaris bij de rijksrecherche, destijds hoofdinspec teur bij de Utrechtse recherche, eiste hij voorts schadevergoeding, alsmede het op hun kosten aanplakken van het vonnis. Voor Van Z. trad op mr. F. R. van der Laken te Breda (Van Z. verblijft in de Koepel-gevangenis aldaar). Hij wilde beginnen duidelijk onderscheid te maken tussen het tijdschrift voor de politie, waar iedereen een abonne ment op kan nemen en het algemene politieblad, dat louter intern is. Met opzet zouden de auteurs het eerste tijdschrift met open publicieit heb ben gekozen. In de gewraakte artikelen gaat het Van Z. vooral om het eerste, waarin een uitvoerig relaas over het opspo ringswerk. inclusief enkele van de gruwelijkste fotos' zijn geplubiceerd. In de slotbeschouwing wordt een aantal regelrechte beschuldigingen geuit: Van Z. zou nog meer ernstige mis drijven hebben gepleegd waarbij dan de aandacht wordt gevestigd op een aantal onopgeloste moorden in Neder land, Duitsland en België, terwijl voorts vast zou staan dat Van Z. in Duitsland gepoogd zou hebben een prostituée te wurgen, hetgeen even min bewezen is. Ambtsgeheim Mr. Van der Laken vroeg zich af of zoiets nu zo maar gepubliceerd mag worden en zo ja of er dan geen gren zen zijn, die een politiefunctionaris in acht moet nemen t.o.v. de privé-be- scherming van veroordeelde. Hij ver wees daarbij naar het ambtsgeheim en de ambtsinstructie. Geen journa list (en een politieman is beperkter in zijn mogelijkheden ter publikatie) zou deze uitlatingen voor zijn rekeningen durven nemen. Is iemand vrijgespro ken, dan mag men hem de zaken nooit meer voor de voeten werpen. Er is hier volgens pleiter sprake van een gebeuren in de sfeer van belediging of onrechtmatige daad. Dat hoef' niemand te nemen, ook Van Z. niet. Mr. Van der Laken stelde ten slotte onder meer, dat de schrijvers zich objectief kwetsend hebben uitge laten en dat er duidelijk nieuws in de passages zat, anders had de pers er zich niet zo op geworpen. Voor de twee gedaagden trad op mr E. Droogleever Fortuvn, landsad vocaat. Hij stelde, dat beide politie mensen door deze civiele procedure worden belast Hun artikelen waren niet de enige. Ook in het algemeen politieblad is een nabeschouwing over deze gecompliceerde zaak gegeven. De bedoeling van belde vaktijdschrif ten was voorlichting te geven door met name in te gaan op gemaakte feuten en tekortkomingen bij het on derzoek. waarmee de politie in de toekomst zijn voordeel zou kunnen doen. Het ging over een zaak, die slechts ten dele tot oplossing is geko men. Het gold een sober relaas zon der sensatie, geen ophef over eigen prestaties, vaktechnisch instructief en voor Van. Z. beschermend. De gepu bliceerde .foto's hadden wel degelijk hun functie als aanknopingspunten bii de opsporing. Door twee ontwikkelingen na de publikatie waren de gedaagden ver rast Ten eerste, dat er in de pers uit werd geciteerd. Gedaagden dachten slechts voor vakkringen te schrijven, wisten niet dat het blad voor leder een voorhanden was. Hun vraag: waarom zo uitvoerige aandacht, nadat eiser al twee jaar tevoren was ver oordeeld? Ir. de kranten leken het nieuwe onthullingen. Maar dat was niet zo, alles was in de publieke strafzittin gen behandeld. Wat Elly Hagers be treft. de officier van justitie achtte destijds moord door Van Z. op haar bewezen maar dat werd niet bewezen geacht. Er is geen ambtelijke geheim houdingsplicht geschonden, want al les was ter zitting al gezegd, dus openbaar beworden. Beide heren zijn dan ook niet op het matje geroepen. Integendeel, hun superieuren waren blij met hun artikelen. Weerzinwekkend" 99 Ten tweede waren gedaagden ver rast door de vordering van eiser mr. Droogleever Fortuyn: „Hij zit le venslang na zich weerzinwekkend misdragen te hebben. Hoe kan zo iemand zich beledigd en in zijn eer en goede naam aangetast gevoelen? Op een gegeven moment kan het peil wat eer en goede naam betreft zo laag gezakt zijn, dat verdere verla ging niet meer mogelijk is". Voor „laster" achtte mr. Drooglee ver Fortuyn nodig „oogmerk om te beledigen". Dat oogmerk ontbrak to taal. het vermoeden dat Van Z. meer op zijn kerfstok heeft was niets nieuws. Het was bekend en dat wist ook de pers. Zelfs al zou een stelliger overtuiging van schuld bij deze poli= tiefunctionarissen dan destijds bij de officier van justitie zijn gebleken, dan nog kan niet van belediging ge sproken worden. Er is zelfs een uit spraak van de Hoge Raad. dat fouten en gebreken in een justitiële zaak nuttig kunnen worden gemaakt voor allen, die soortgelijk onderzoek moe ten doen. Bij de replieken merkte mr. Van der Laken nog op, dat Van Z. patiënt is. wiens behandeling moeilijker wordt als hij niet met rust wordt ge laten. „Van Z is van deze affaire heel onrustig", zei hij. Dat zijn cliënt „zich onmogelijk gegriefd zou kunnen gevoelen noemde pleiter een vogelvrij verklaren van een veroordeelde, waar hij zich tegen verzet. Daarover merkte mr. Droogleever Fortuyn weer op: „Als dit alles Van Z. werkelijk zo stoort, dienen er meer feiten (van psychiaters) op tafel te komen. Maar dan nog blijft de vraag: waarom rakelt hij dan alles weer op in dii proces? De president van de rechtbank, mr. K. S. Bleger, bepaalde de uit spraak op woensdagmorgen 16 fe bruari.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7