ELDINJECTIE VOOR NOORDEN PTT test telefoon door in gesprekken te „prikken" Okinawa 15 mei weer naar Japan Koninginnekerk op monumentenlijst? Regering grijpt in na fors gestegen iverkloosheid O Vliegtuig ontploft op Ibiza: 104 doelen Crita) Nucleaire, biologische en chemische wapens van eiland Het Kwartet Voorlopig mag Deen blijven 5 miljard nodig oor scholenbouw Tegen berg gesvlógen Regen of sneeuw Nieuwe Leidse Courant fdkantoor Leiden Zaterdag 8 januari 1972 52ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR'LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich ft ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijs p.w. 1,83, p. m. 7,90, p. kw. 23,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur. SAN CLEMENTE (AP) president Nixon en de Japanse premier Eisako Sato zijn giste ren aan het einde van hun twee dagen durende besprekingen overeengekomen, dat de Ver enigde Staten op 15 mei het eiland Okinawa aan Japan zul len teruggeven. Deze beslissing betekendle in feite een compromis. De Verenigde Staten hadden Okinawa op 1 juli aan Japan willen geven, terwijl de Japanners het eiland al op 1 april hadden wil len overnemen. In een communiqué zeiden de twee staatshoofden: „De president heeft te kennen ge geven .dat de Amerikaanse regering de vaste bedoeling heeft om de ver zekeringen ten aanzien van de nu cleaire wapens op Okinawa volledig ten uitvoer te brengen." Sato heeft gisteren op een pers conferentie gezegd, dat president Nixon hem persoonlijk verzekerd heeft dat niet alleen nucleaire wa pens, maar ook biologische en che mische wapens uit de Amerikaanse bases op het eiland Okinawa weg gehaald zullen worden. Sato zei, dat hij erg verheugd was over deze verzekering en dat hij „grote verwachtingen" koesterde over een directe lijn tussen Wash ington en Tokio waartoe Nixon en hij hadden besloten. Sato, die geschokt was door de aankondiging afgelopen zomer door president Nixon van zijn reis naar Peking en van de extra importhef fing van tien procent, zei dat hij hoopte dat hij als gevolg van het nieuwe communicatiesysteem „niet onvoorbereid zou zijn op schokken." Verschillen Er is geen opheldering over voor uitgang op het economische terrein, waar de belangrijkste verschillen liggen tussen de Verenigde Staten en Japan. Op de vraag of hij concessies van de Verenigde Staten verwachtte op het gebied van de handel zei Sato „Ik neem aan dat dit het geval zal zijn," maar hij voegde er aan toe dat hij geen bizonderheden kon geven. Op de vraag waarom hij tijdens het twee dagen durende gesprek de president niet had uitgenodigd voor een officieel bezoek aan Japan zei Sato dat de antti-Amerikaanse rel letjes die hadden geleid tot het af zeggen van het bezoek van de Ame rikaanse president Dwight D. Eisen hower aan het eind van de vijftiger jaren" mij altijd zeer zijn bijgeble ven. Sato zei, dat er een verschil be staat tussen de Verenigde Staten en Japan over hun houding ten aan zien van de normalisering van de betrekkingen met Communistisch China. HAARLEM De 26-jarige Deen Edmund Soendergaard, die het land uitgewezen zou worden mag blijven. Deze beslissing nam de heer J. D. van Maris, korpsschef van de Zandvoortse politie. De Deen en zijn verloofde mogen in Nederland blijven in afwachting van de uitslag van het verzoek dat hun advocaat mr. L. Laus aan het minis terie van Justitie zal doen ter her ziening van de beschikking tot de uitzetting. Mr. Laus moet in dit geval voor de adviescommissie voor vreem delingenzaken verschijnen en aanto nen dat zijn cliënt voldoende in zijn bestaan kan voorzien om recht te hebben op een verblijfsvergunning. Release: „We zijn erg blij met deze afloop, jammer is dat er pressie ge bruikt moest worden. We hopen voor de politie dat er in de toekomst dui- deliiker richtlijnen in het vreemde- lingen-beleid zullen komen." pL'rirp10?] ï?.P,r HEUSDEN De waterstand van Rijn. Waal en Linge is tot een abnor maal laag peil eedaald. Bh Eist in de Betuwe is de bedding, van de Linge voor een groot deel droog komen te liggen, maar ook verder stroomaf waarts bid Zetten is het water tot een bijzonder laag niveau gezakt. ROTTERDAM „Ik wil van alle leden van het be stuur van de Stichting Be jaardenhuisvesting persoon lijk horen of zij vóór of te gen de sloop van de Konin ginnekerk zijn". Met deze woorden besluit de presi dent van de rechtbank, mr. J. C. L. Reuder, opnieuw het kort geding dat evangelist Joh. Maasbach en het aktie- comité „Behoud Koningin nekerk" tegen de stichting aansoanden, aan te houden tot dinsdag 1 1 januari. Dit ondanks het feit dat de raads man van de stichting, mr. C. J. H. Brunner, herhaaldelijk aandringt op een vonnis. Zijn tegenpleitei, mr. H. C. J. M. Kronenburg, is het echter roerend met de president eens. „Ik kan natuurlijk een sloopverbod tot dinsdag uitvaardigen", stelt mr. Reu der. „Maar laten wé het aardig hou den. het gaat zo leuk." En met deze woorden doelt hij op de wonderen die zijn geschied in de afgelopen week. Wonderen waar de Stichting Bejaardenhuisvesting niet in zei te geloven. De gemeente Rot terdam is echter bereid ar.dere grond beschikbaar te stellen. De bouw van een bejaardencentrum hoeft op dit punt niet te stagneren. Bovendien is ook het miljoen dat de evangelist Maasbach te kort kwam uit de lucht komen vallen dank zij de toezegging van de oud-directeur en oud-eigenaar van de chemische fa briek Chefaro A. Kleyn, mits de kerk een waardige bestemming houdt. Zie ook elders in dit blad Van ccn verslaggever BEVERWIJK Er is vijf miljard ruiden nodig om de nu geplande pholenbouw in ons land te kunnen a-wezenlijken. Dit zei staatssecreta- 5 Schelfhout gisteren bij de opening nn een school in Beverwijk. Staatssecretaris Schelfhout sprak an een achterstand van zes jaar, lornamelijk bij scholen van voort- ezet onderwijs. Hij deed een beroep p allen die bij het onderwijs werken q zoveel mogelijk samen te werken de beschikbare grond en gebou- en zoveel mogelijk te benutten. Van onze parlementsredactie DEN HAAG In verband met de gestegen werkloosheid vermoedelijk al meer dan 100.000 man heeft het kabinet het principiële besluit genomen in te grijpen. Ter bevordering van de werkgelegenheid in Groningen, Friesland en Drente wordt 150- tot 200 miljoen gulden be schikbaar gesteld. Verdere maatregelen zijn: voor bouwwerken in Noord- Brabant en Gelderland wordt het rijksgoedkeuringsbeleid af geschaft; in de randstad worden voortaan soepeler rijksgoedkeu ringen beleid worden gevoerd. Minister-president Biesheuvel zei gisteravond na afloop van de minis terraad dat het effect van de maatre gelen in de loop van de zomer te merken zal zijn. De maatregelen, die vooral betrekking hebben op de bouw, in welke sector d werkloos heid zeer groot is, zijn genomen na uitvoerige studies van de departe menten van sociale zaken en eco nomische zaken. Uitgangspunt van het besluit is, dat de financiering van de bevordering van de werkgelegenheid in geen ge val inflatoir mag zijn. Het beleid van de regering blijft gericht op de be strijding van de inflatie. EXTRA LENINGEN De bedoeling is, aa ngemeentebe- sturen in rayons in het noorden van het land, waar de werkloosheid 7 tot 11 procent van de beroepsbevolking bedraagt, 150 miljoen gulden extra aan leningen beschikbaar te stellen. De Bank voor Nederlandse Gemeen ten zal in de gelegenheid worden ge- IBIZA (Reuter, UPI) Een twee-motorige Caravelle van de Spaanse luchtvaartmaatschappij Iberia is gisteren kort voor de landing op het Middellandse Zee eiland Ibiza tegen een berg ge vlogen, waarbij 104 inzittenden van het toestel omkwamen. Het toestel had een bemanning van zes koppen. De meeste slachtoffers zijn bewoners van Ibiza. die terug keerden van vakantie op het vaste land. Er waren slechts twee buiten landers aan boord, een Amerikaan en een Westduitser. Het toestel was gis termorgen om elf uur uit Valencia vertrokken en had een half uur later op Ibiza moeten landen. Wellicht in moeilijkheden geraakt door de dichte straat: plaats: gironr.: tel.: Betaalt P« kwartaal O maand -BON- Mijn naam: straat: plaats: Als beloning voor mijn aktiviteil ontvang ik het gezellige Pletina I schaaltje cadeau. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, antwoordnummer 267, Leiden Vandaag in ZO: Harm Lamberts: Op het platte land (van Tanzania) zwoegen vrouwen en nemen de hun gemak van Dr. C. Rijnsdorp: Heeft letter kundig specialisme zijn tijd gehad? Ber Huising: Wat is er met ons toneel aan de hand? Ton van der Hammen: Luiste rend leven Mevrouw A. C. Muller-ldzerda: Met een kasje het nieuwe jaar in Dialoog: Werk in abortuskliniek is psychisch te zwaar Mr. G. van Vorden: Tien 'een tjes'. Onze sterrenkundige: Mars ver wijdert zich Ger Kruis: Tholen, de pure na turalist A. J. Klei: Meneer Ormel en de synode Kees de Leeuw: ie moet het maken door je eigen trip (Een ver slaafde aan drugs moeizaam op terugweg) mist, is het toestel tegen de top van de 475 meter hoge Atalayasaberg de hoogste van dit toeristeneiland gevlogen en geëxplodeerd. Enkele mi nuten voordat het toestel zou landen, had de verkeersleiding op Ibiza het contact met het toestel verloren. De bemanning had geen onregelmatighe den gemeld. Juan Ribas. wiens boerenbedrijf dicht bij de plaats van het ongeluk ligt, vertelde de politie, dat hij het toestel laag zag overvliegen en ver volgens een zware explosie hoorde. Hij rende naar de plaat? van de ramp. waar hij de versplinterde res ten van mens en materiaal aantrof. Vervolgens liep hij enkele kiloipeters naar het dorp San José, waar hij de politie alarmeerde. Door de regen duurde het nog enkele uren voordat reddingsploegen het wrak bereikten en vaststelden, dat niemand de ramp had overleefd. Volgens Iberia vervoerde de Cara velle 98 passagiers in plaats van het normale aantal van tachtig, daar twee weken geleden de eerste klasse voor duchten naar Ibiza is afge schaft. Bovendien bevonden zich verschei dene baby's onder de passagies. Het was de ergste vliegramp in Spanje sinds juli 1970. *oen een toestel met 112 Britten bij Barcelona tegen een cberg te pletter vloog. steld dit extra bedrag op de kapitaal markt te betrekken. Voorwaarde voor het verkrijgen van deze extra leningen is, dat er werken worden uitgevoerd, die een verbetering van de infrastructuur van de streek betekenen. Aan rijks werken zal in het noorden bovendien nog voor 35 miljoen gulden kunnen worden uitgevoerd, ten laste van de post van 50 miljoen, die voor de be strijding van de werkloosheid nog op de rijksbegroting staat. MAATREGELEN Verder hebben verschillende depar tementen, nog steeds volgens de for mule van de niet-inflatoire financie ring, opdracht gekregen na te gaan of binnen de begrotingen nog 15 mil joen gevonden kan worden voor wer ken in het noorden. De departemen ten van sociale zaken, binnenlandse zake en financiën hebbe opdracht het pakket va maatregelen uit te voeren. Voor dit doel wordt een in terdepartementale commissie ge vormd. Deze commissie zal weer con tact opnemen met de provinciale commissies voor de werkgelegenheid. Het definitieve programma zal in de loop van februari gereed komen. De verwachting is, dat door de maatregelen enkele duizenden werk lozen weer aan het werk kunnen. Door de afschaffing van de rijksgoed keuringen zal Noord-Brabant een in jectie krijgen van 70 miljoen gulden en Gelderland van 25 miljoen. Gedood hij oversteken STEENWIJK De 72-jarige schip per K. J. Scholten uit Tuk (Ov) is gistermorgen bij het oversteken van de Tukseweg met zijn fiets door een personenautoaangereden en op slag gedood. Slechts hij heeft altijd gelijk, die weet dat hij nooit gelijk heeft. WILLIAM MOORE Ik zal u mijn schoolrapport laten zien nadat u mij mijn beloning hebt gegeven. Van de oceaan breidt de de- pressieaktiviteit zich naar de Noordzee uit. Er staat een koude vrij krachtige zuidoosten wind. Zondag nadert een zwak front met kans op wat regen of sneeuw. Belangrijk kouder wordt het niet maar wel onbestendig waarbij' de neerslagkansen groter gaan worden. Barometerstand: heden 10 uur 76 cm (1013 millibar), dalend. Tweeduizend modeontwerpers, journalisten en figuren van de Amerikaanse uitgaande wereld kozen in New York de best geklede vrouw ter wereld. De aller-allerbeste was volgens deze lijst prinses Salimah, echtgenote van prins Karim Aga Khan. Zij staat op deze verzamelfoto links boven. Andere „best- gékleden" zijn de dames Reagan en Pistell (boven), Liza Minelli, Cher Bono en Twiggy Hornby (onder, van links naar rechts). Zon en maan 9 januari: zon op 8.46, onder 16.48; maan op 2.01, onder 11.39; 9 januari 16 jan. NM 10 januari: zon op 8.45, onder 16.49; maan op 3.13, onder 11.57; 10 januari 16 jan. NM Hoog water Hoog water, 9 januari: Rotter dam le getij 10.02, 2e getij 22.44; I Scheveningen 8.3621.03; Vlissin- gen 7.40—20.10; Haringvliet aan de Zeezijde 9.04—21.30. i Hoog water, 10 januari: Rotter- I dam le getij 10.56, 2e getij 23.47; Scseveningen 9.37—22.14; Vlissin- gen 8.36—21.11; Haringvliet aan de Zeezijde 9.57—22.35. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De onderhoudsdienst van de PTT luistert dagelijks mee met telefoongesprekken zonder dat de betrokkenen abonnees dat weten. Het VVD-Eerste Kamerlid prof. Zoutendijk overweegt hier over vragen te stellen aan de regering in verband met de bescher ming van de privacy. czb'J y&caUju/nzn INTERIEURVERZORGING CPUN55UPGD MEER KEUS IN I PASSENDE OMGEVING Het meeluisteren door de PTT ge schiedt, volgens een woordvoerder, gedurende enkele seconden oip de kwaliteit van de lijn te testen. „Het is een doodnormale zaak, kwestie van onderhoud", aldus de woordvoerder. Volgens hem bestaat er geen enkel gevaar dat de meeluisterende ambte naren „ze prikken hoogstens drie seconden" iets van het gesprek aan anderen doorgeven. „Zoals iedere ambtenaar is de PTT-onderhoudsman beëdigd, hij is strafbaar als hij met onbevoegden over dit werk praat." Prof. Zoutendijk meent, zo vertelde hij in eerste reactie, dat er aan deze gewoonte toch wel enige bedenkelijke kanten zitten. „Het is dubieus of de garantie van de eed wel ver genoeg gaat, ik kan me voorstellen dat het voor zo'n monteur wel eens moeilijk is zijn mond te houden over iets dat hij toevallig hoort. Hij is er tenslotte niet voor opgeleid." Volgens de heer Zoutendijk zouden degenen die tij dens een telefoongesprek worden „ge prikt". daarvan in kennis moeten worden gesteld, zodat zij het karakter van hun gesprek kunnen wijzigen, of het gesprek kunnen beëindigen als ze niet met de test willen meewerken. ..Er zou een apparatuur kunnen wor den ontwikkeld waardooi automa tisch een bepaald sein ontstaat als in het gesprek wordt meegeluisterd." De WD-senator zal eerst verdere gegevens over het meeluisteren inza melen voor hij vragen gaat stellen. Hij zal daarbij ook aandacht geven aan de mogelijkheden die de Binnen landse Veiligheidsdienst op deze ma nier eventueel heeft om zonder veel moeilijkheden gesprekken af te luis teren. De directeur van de BVD moet, volgens de vorig jaar april van kracht geworden wet od de bescher ming van de persoonlijke levenssfeer een door de minister-president en drie ministers (Justitie, Binnenlandse .Zaken en Verkeer en Waterstaat) on dertekende machtiging hebben om gesprekken te mogen afluisteren. Het meeluisteren van de PTT heeft met name in Maastricht verzet gewekt, zonder dat er overigens klachten werden ingediend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1