schaak Met een kasje 't nieuwe jaar in v ft ft ft 'fi. ft r m k Paganini's „Derde" dialoog VAN ZERVOS Renonce PUZZEL VAN DE WEEK ZATERDAG 8 JANUARI 1972 Naarmate de animo voor tuinieren toeneemt ontstaat ook meer en meer behoefte aan een kasje in de tuin. Ener zijds om tere planten tegen bevriezen te beschermen en anderzijds om de natuur een handje te helpen door vast te kunnen zaaien op een ogen blik dat dit buiten op een mis lukking zou uitlopen. Maar wie eenmaal tot een kasje overgaat, zal wel moeten be denken dat de verwarming*- factor er een grote rol in speelt. Eeuwen geleden, toen zeevaar ders planten uit tropen en subtro pen meebrachten, kwam men er al toe, oranjerieën te bouwen die door een stenen haard vorstvrlj werden gehouden. De eerste oran jerie in ons land kwam in 1609 tot stand in de Hortus in Leiden. En nog steeds spreekt men van oran- jerieplanten als men oranjebomen, laurieren. Agapanthus, Agave. Pan danus e d. bedoelt, die de zomer buiten doorbrengen maar 's win ters een temperatuur vair 5 - 8 gr. C. nodig hebben Uiteraard heeft het verwarmings systeem steeds weer verbeteringen ondergaan. Van turf en hout ging men over op kolen, stookolie, pe troleum en nu zijn 'we dan in het stadium van gas- en elektrische verwarming beland. In het normale kasje van 2x3 meter, dat door liefhebbers 't meest wordt gebruikt, kan men zich redden met een Aladdin broeikaskachel, die met petroleum wordt gestookt Een ver beterde uitvoering zorgt er voor dat dagelijks vullen niet meer no dig is. Een petroleumradiator is ook goed bruikbaar en een olie- kachel met een vat van 200 liter aan de buitenkant van de kas is nog steeds In trek. Een thermostaat aanbrengen is altijd wenselijk en uiteraard zal al tijd een afvoerbuis door de kas moeten lopen met een schoor steentje. om de afgewerkte gassen af te voeren. Planten zijn daar/oor namelijk zeer kwetsbaar. Elektrische verwarming is het gemakkelijkst en het zindelijkst. maar 't is geen goedkope oplos sing. Een kasje van 2x3 meter kan met een fanheater. dip dus warme lucht door een ventilator blaast en doet circuleren, heel goed verwarmd worden. Met een verwarmingselement van 2000 Watt kan de temperatuur 's winters op 15 gr.C. gesteld worden, met een type van 1000 watt zal dit onge veer 10 gr.C. bedragen. Zo'n fan heater is voorzien van een thermo staat. We kunnert zelf experimente ren met planten dichter of verder van de warmtebron te plaatsen, dal is een kwestie van ervaring. Waar voorkeur bestaat voor con stante bodemwarmte van de tablet ten, waarin de planten staan inge graven. zal men in ribbebuisKa- chels de meest ideale oplpssing vinden, ook weer werkend op een thermostaat op 15 cm onder het tablet en op 10 cm afstand van de buitenwand aangebracht. Welke verwarmingsbron ook ge kozen wordt, het warmteverlies wordt sterk beperkt door de b.n nenzijde van de kas te bekleden met plastic folie op roeden, .met een paar cm tussenruimte. Voor degenen die iets van de temperatuurbehoefte van hun plan ten in huis weten, is 't misschien nuttig om te horen dat in een zo genaamde koude kas een minimum van 10 gr.C. moet heersen, in een gematigde kas 15 gr.C. en in een Corraapondentie en oploaaingen aan da heer H. J. J. Slavekoorde. Goudralnetatraat 125, Den Haag. Tegenslag Iedere schaker kent in het scha ken: de tegenslag. Om het even of men dit pech, ongeluk of nog an ders noemt. Men ondergaat tegen slagen. net zo goed als men af en toe geluk heeft, een meevallertje of Iets soortgelijks. Dit soort erva ringen Is voor de schaker gemeen goed, hetzij positief, hetzij negatief. Bezien wij thans diagram 1. waarin de witspeler lelijk verrast wordt. Maar hij beschikt over een ressource, welke zo goed Is dat hij daarmee had kunnen (en moeten) winnen. Helaas op het kritieke mo ment begaat hij dan een lelijke fout en verliest toch nog. terwijl hij juist (1) Uit Mn partij Pltz—Trifunovie op weg scheen zich zo grandioos te redden. Aan U de vraag hoe dit ging, Inclusief het vinden van de beslissende foutzet van de witspe ler: een ongewone opgave, maar bepaald niet onoplosbaar. In de tweede opgave iets derge lijks. De witspeler heeft heel goed in gaten wat zijn tegenstander van plan is en wat hij dreigt. Zijn bedoeling is de zwarte listen te pareren en hl| doet een zet met zijn dame. Dat is op zichzelf juist. Maar deed hl| met die dame ook de juiste zet? Koos hi| die dan zou hij de partij kunnen houden. Koos hij de verkeerde damezet dan zou hij toch nog verliezen, ondanks het feit dat hij de zwarte bedoelingen in de gaten had. 1 A i i 4 A 1 4 X ÜL B I 1 I A A A A 4 A 1 A k fj A A A riÉ X fif jL A w a Zwart aan zet speelde 1. LxH3. Heelt wit hlortegen nog een enigermate kansrijke verdediging? Wegens de dreiging Txg3t speelde wit 1.Db2. Wat vindt U hiervan? Hoe zal het verder gegaan zijn? Correspondentie aan Ivans, Frankenslag C da heer A. J. Den Haag. Leuke momenten Het internationale Suikerdam- toernooi heeft vele leuke momen ten opgeleverd. Hiervoor zorgde ondanks zijn bescheiden plaats op de ranglijst onder meer oud- wereldkampioen Tsjegolev. Ook Andreiko blies zijn partijtje mee. In tegenstelling tot vorige toernooi en kan er zowel over zijn spel als zijn houding binnen en bulten de toernooizaal alleen maar goeds van de huidige wereldkampioen worden gemeld. Uiteraard waren er voor de Russen weinig spanningen nu de sterkste Nederlanders niet mee deden en zij alle geldprijzen in de wacht sleepten. De eerste (officieuze) wereld kampioen bij de jeugd is Mets- janski. die ongedacht nog de mees te tegenstand ondervond van Ben Smeenk. Jeroen Goudt heeft on tactisch gespeeld. Hij kon van de tweede Rus niet winnen, ging daar na op de speculatieve toer en ver loor dermate zijn hoofd dat hij In zijn partij tegen de latere winnaar in de aanval qing in plaats van naar remise te schuiven om zijn finale plaats veilig te stellen. Metsjanskl speelde hem vervolgens gewoon van het bord (1) Zwart: dammen op 6. 17, 25. 36 en schijf op 4. Wit: dammen op 46 en 47. Heel geestig speelde zwart: 47x15,, 25 20. 3647 en het spel Is uit. warme kas 20 gr. C. In verhouding moet de atmosfeer bij zo'n hoge temperatuur vochtiger zijn, waar voor een hygrometer zeker wense lijk is. A. C. MULLER-IDZERDA Hieronder oe oplossingen van de opga ven uit de rubriek van 31 december. (1) Boatner-Petteson. Na 1. Dxe7 speel de zwart „volgens plan" 1. Dd4t 2. Le3 Dxal, maar nu bleek dat zwart de bedrogen bedrieger was, want wit ant woordde 3. Dxl8+ll Kxf8 4. Lc5t Kg8 5. Te8 matl (2) Pomar-Telerp. Wit won als volqt: 1. Txg8+I Txg8 2. Pxf6 Tg6 3. Dc8+ Kg7 4. PhSt Kh7 5. Td8 Td6 (Ol 5. Txg2 6. Df5t Tg6 7. Lxf7 enz.) 6. Le2t e4 7. Lxe4 an zwart qaf het op. war- op 7. Txe4 volgt 8. Df5 mat. (3) Grünfeld - Samlsch. Neen, de volgorde der aangeqeven beglnzetten is stellig niet zonder belang. Met 1. d7t 2. Te8 Td5 3. TcStplus d8D had wit gemak kelijk kunnen winnen, maa. hl| koos de andere beglnzet: 1. Te8+ Kb7 2.d7? (maar nu volgt) 2. Tg2t 3. Khl Pfit I en zwart dreigt Pg3 mat. Wit mocht heel blij zijn dat hl| met 4. Tb6+I Ka7 5. Ta8* remise door eeuwit, schaak kon 3. d7 In de winstvariant terecht had (2) Zwart: 3. 4. 7/10, 17. 18. 22. 24. 27. 28. Wit: 25. 26. 33, 34. 36/39, 43. 44. 47. 49. Na zwarts laatste zet 1218 nam wit de afwikkeling: 3631, 27 x36; 37—32, 28x37; 38—32. 37x28; 47—41, 36x47; 4440. 47x29; 34x1. 9—13: 1—6. 13—19; 43—38, 28— 32; 38x18. 10—14. 6—9. 4x22 met remise. (3) Zwart: 1/4, 6/8. 11. 14. 15. 17/20. 23/25. Wit: 16, 28. 31/33. 35/38, 40. 42. 44, 45. 47/50. Wit mocht hier niet vervolqen met 4439? wegens 24 —29; 33x22, 4—10; 28x19, 17*28; 32x23, 20—24; 19x30. 25x411 Philips heeft een l.p. uitge bracht waarop Paganini's herontdekte derde vioolconcert is vastgelegd, uitgevoerd door het Londens Symphonie Qrkest o.l.v. Alexander Gibson met als solist de bekende violist van het wereldpodium Henryk Sze- ryng. die al vele plaatopnamen heeft gemaakt en wiens meesterschap al vele malen be zongen is. Het manuscript van dit viool concert is kortgeleden door de familie vrijgegeven, doch men moet zich dit niet voorstellen als een compleet uitgeschre ven werk. We mogen het be kend achten dat Paganinl als een duistere figuur de historie is ingegaan, waaromheen vele. Ja zelfs de meest gruwelijke verhalen zijn gesponnen, waarvan de waarheid nooit be vestigd is. In ieder geval zag men hem in het midden van de negentiende eeuw als een dui velskunstenaar, die ziin publiek biologeerde en dit tot een waanzinnige extase wist te brengen. Als violist, dacht men, was hij onnavolgbaar. De grote vlo listen van onze tijd hebben wel bewezen dat dit niet zo is, ge tuige ook deze uitvoering. Dat Paganini geen concurrenten naast zich had lag veelmeer aan zijn geheimzinnige werkwij ze dan aan zijn moeilijke mu- ziektechnische opgave, want hij schreef zijn vioolwerken uitslui tend voor eigen gebruik en be lastte die dusdanig met techni sche problemen, dat, mochten zij in handen vallen van een concurrent, zij toch onuitvoer baar waren Die moeilijkheden schiep hi| bijv door'zijn dubbel- trillers in tertsen en sexten, drie en viertonige accoorden. na- tuurliike en kunstmatige dubbel- flagioletten. dboreenstrengeling van spiccato-passages met piz zicato van de linkerhand etc. Hoe het zij, dit derde viool concert heeft vele soms lieflij ke, soms Jieftige melodieën en volkomen daaraan tegengesteld s de goedkope en laagstaande orkestpartij, als gevolg van het feit dat Paganini doorgaans ai- leen de tutti's uitschreef, die hi| dan kort voor de repetities aan- het orkest ter hand stelde en ze daarna ook weer zorgvuldig ophaalde. Dit sloot dus uiter aard een gecompliceerde or kestpartij uit. Niettemin heeft men uit zijn aantekeningen al enkele viool concerten (hij schreef er. naar totnogtoe bekend Is vijf) gere construeerd. waarvan dit derde liet het mooiste is. Voor de olatenliefhebber echter is het aen interessante l.p. temeer daar men hier-kan genieten van Szeryng's meesterlijke vertol- <ing van dit concert, dat hij een glans en een virtuoze muzikali teit meegeeft die het beluiste ren tot een genot maakt. Dit geldt vooral het mooie Adagio [Cantabile spianato). Het is zo aen prachtige opname op zich zelf die in stereo volkomen tot zijn recht komt. Philips 6500-175. Werk in abortuskliniek is psychisch te zwaar Enige stemmen uit de prak tijk Mevrouw N.N. verwachtte .haar zesde kind onder de mlse- rabelste omstandigheden. „Ik was geestelijk over mijn toeren, had geelzucht aan de lopende band, blaasontsteking, veel te hoge bloeddruk. Had een zout loos. suikerarm en vetarm dieet en bovendien nog zware bloedarmoede terwiil we finan cieel aan de grond zaten. Abor tus. dat kende ie toen nog niet. Gelukkig maar. want ik had het al zo moeilijk. Er werd een wel geschapen dochtertje heel voorspoedig geboren. God geeft kruis naar kracht. Ik vind voorkomen van zwangerschap met voorbehoedmiddelen te verkiezen boven abortus. Falen die. dan het kindje in liefde ont- vanqen. De ène keer aanvaard je het beter dan de andere, maar met zes maanden was ik er helemaal mee verzoend en schaamde me soms diep om zoveel kleingeloof." Mevrouw Bosman, Piershll schreef een lang qedicht, waar uit we het volgende overnemen. „Geef ons een hart vol van lief de/ want alles, alles gaat scheef/ Er wordt gezaaid tussen mensen maar leven komt er niet vanwij hebben andere wensenwij hakken elkaar in de pan/ wi| leven alleen om te nemen/ geven dat is er niet bij/ wij smoren het prille leven.' zijn wij nu werkelijk vrij?" „Op de vrouwenvereniging is ook over abortus gesproken, gelukkig kan dat in deze ti.d", meldt mevrouw Van Vulpen uit Goor. „Wij kwamen tot de con clusie dat het slechts In enkele gevallen geoorloofd is en dan uitsluitend op medisch advies. In geen geval vrijgeven, nu kan er nog veel afgeremd worden door de overheid. In geval van verkrachting is ieder voor een medische ingreep. Indien het gezin te groot zou worden voor moeder dan Is het beter voor behoedmiddelen te gebruiken. Mochten die een keer falen en het leven van moeder in gevaar komen wat alleen een arts kan constateren dan is het allereerst een zaak tussen man en vrouw en dan een advies van een ter zake' kundige arts. Baas In eigen buik? Larie. Zorg dan -dat er in die bulk niets komt wat je er niet in wilt heb ben. Het lijkt wel of er in onze moderne tijd geen zelfbeheer sing meer wordt geleerd. Leef maar raak en laat de staat maar zorgen dat we ongewenste kin deren van het toneel laten ver dwijnen". Mevrouw K. uit Leerbroek kan niet begrijpen dat christelij ke partijen niet meer tegen abortus zijn. „Wi| moeten bid den voor hen die in hoogheid gezeten zijn, en ook voor vrou wen In nood. Waarom wordt adoptie niet gemakkelijker ge maakt? Jezus wilde zelfs de overspelige vrouw niet veroor delen; veroordeling past ons niet. Wii zondiqen misschien op een andere manier veel erger. Je moest er in de kerk meer over horen. Wij op het platte land horen niet Zoveel. Mijn zoon, leerling mavo zegt: moe wij zijn legen abortus, zo is het ons uitgelegd. Ik hoop dat hij dat onthoudt". „Ware liefde vraagt zelfbe heersing en opoffering. Voor mij is abortus een groot kwaad, gelijk aan moord. Laten we niet breedvoerig discussiëren of het geoorloofd is. Laten we jonge ren waarschuwen dat ze het ab normale normaal gaan achten", aldus mevrouw Sprey. „Vermijdt de eerste stap: je zelf uitleven", maant mevrouw B. in Maasland. De ware liefde mag niet ontaarden in wellus ten. Laat bij een legale abortus de arts beslissen. Ook is over leg met een geestelijke nodig". „In Amerika, waar abortuskli nieken al langer bestaan, is het opvallend dat zowel artsen als verpleegsters daar maar korte tijd werken Het werk in die kli nieken is psychisch té zwaar", meldt een lezeres uit Alphen aan den Rijn. Mevrouw K. uit Den Haag Is een tegenstandster van abortus, hoewel zij de dader ervan niet tot moordenaar wil bestempe- len. Wanneer het leven van de moeder gemoeid is met een zwangerschap, is het te verant woorden, na medische indicatie. Wanneer een vrouw „geen zin" heeft in het komende kind dan moet ze niet kunnen zeggen: ik wil abortus en of'de, dokter dat nu maar even in orde wil ma ken". Deze lezeres kent uit haar jeugd verschillende geval len van clandestiene abortus; in één geval bloedde een jonge vrouw uit de rosse buurt dood, omdat er niet tijdig doktershulp was ingeroepen. „Abortusklinie ken? Een noodzakelijk kwaad! Bewandel niet de weg die tot zwangerschap voert. Jk zou het niet eens gek vinden als de man werd gesteriliseerd. Als mijn dochter met de boodschap thuis kwam dat ze in verwach ting was, dan zou ik ze op alle mogelijke manleren helpen. Wat de buitenwacht zeqt van die ba by, telt niet mee. Status, presti ge, standsgevoel zijn begrippen die bij mij niet aanslaan" „Wanneer ik lees dat al die christenvrouwen zeggen abortus is moord, dan vraag ik me wel af, hoe heeft de Christelijke Vrouwenbond kunnen besluiten voor abortus. Het gaat er bij mij niet in dat ze besloten heb ben zonder de meerderheid en toestemming der leden. Er was in die kring dan toch weinig protest! En wat adoptie betreft: waarom zitten er dan ontzettend veel kinderen in tehuizen? De moeder kan het kind nog altijd terughalen, hoor! Ik heb dat meegemaakt na acht jaar", al dus mevrouw XYZ, maar ik wens niemand dat verdriet toe, wat je daardoor voelt. Het be langrijkste nog: wat voelt zo'n kind?" COLIN FORBES 22 Hij zou graag hebben gezien dac Dietrich verder gesproken had, maar omdat de grote Duitse' niets meer zei ging hij in gedachten een dozijn mogelij khedei na, die niet alle even plezierig voor hem waren. Het overstap pen van de soldaten naar de Hydra was bijna fout gegaar. daarvan was hij zich maar al te goed bewust. Op het nippertje hadden ze kunnen verhinderen dat twintig man ii zee vielen, toen ze de eerste boot vari de Rupescu hadden ge l streken. En dat alles had Dietrich vanaf zijn patrijspoort ga degeslagen, daaraan twijfelde Burckhardt niet in het minst; En die ruwe Hahnemann had de zaak er niet gemakkelijke] op gemaakt. ,,Ik zal me zo spoedig mogelijk van uw identiteit vergewis sen," zei hij tenslotte. „Vanzelfsprekend". Dietrich trok aan zijn sigaar terwijl hi r de kolonel bekeek alsof hij zijn capaciteiten beoordeelde. „I kunt beter een draadloos bericht versturen naar Berlijn ik< kan u het adres geven." „Nog niet we moeten tot elke prijs radiostilte in acht ne- men. Mag ik de reden weten voor uw aanwezigheid op d< veerboot gedurende deze beslissende operatie?" „Wist u. dat er twee Engelsen aan boord zouden zijn?' vroeg Dietrich. „Of ik het wist?" Burckhardt was eens te meer geschrokker en onmiddellijk vreesde hij dat de een of andere fatale misre-: kening was gemaakt. „Nee," zei de kolonel. „Ik maakte me ongerust toen ik erf over hoorde, maar we hebben slechts te doen met een luite-j nant en een sergeant..." „Papieren kunnen gemakkelijk worden vervalst of er kant aan worden geknoeid, zakboekjes daarbij inbegrepen. Mis-ji schien zijn die twee wel veel belangrijker. „Ik wist dat ze aan| boord zouden komen. Ze waren al een paar dagen in Turkije! dus waarom zouden ze uitgerekend deze boot uitzoeken op de-r ze speciale tocht?" „Een paar dagen? Ze zijn toch gered van een schip dat ge-| zonken is ter hoogte van de Turkse kust..." „Welk schip?" haakte Dietrich onmiddellijk op zijn woorden' in. „Hebben ze u dat verteld?" „Ja. Luitenant Hahnemann heeft hen ondervraagd..." „Is hij van de Inlichtingendienst, deze Hahnemann?" „Nee, maar hij heeft hersens en zei, dat hun verhaal aanne melijk klonk de luitenant, Prentice, heeft hem verteld dat deze,.." „Ik heb die Britse luitenant gezien en ik zou zeggen, dat hij niet alleen zijn positieven bij elkaar heeft hij is ook -in staat om voor de vuist weg een aannemelijk klinkend verhaal te verzinnen." Dietrich zweeg, de sigaar tussen zijn tanden geklemd, in gedachten nagaand wat hij zojuist had gezegd. „Maar, natuurlijk, als ze op dit schip zijn geplaatst, hadden ze vanzelfsprekend hun verhaal gereed voor het geval dat er iets zou gebeuren." Burckhardts gezichtsuitdrukking was beheerst en gereser veerd. De man van de Abwehr was hen drie keer in de rede gevallen en hij was niet bereid zich diens aanmatigende hou ding nog langer te laten welgevallen. „Ik zal Hahnemann opdragen nog eens met hen te spreken," zei hij bedaard. „Hij sprak nu tegen Dietrichs rug. De Duitser bukte zich' om over de zee te kijken. De man van de Abwehr wiste met zijn hand een opening in het beslagen glas. „Heeft Hahne mann nog iets anders ontdekt, toen hij onze gevangenen heeft ondervraagd?" Wordt vervolgd Een van die theoretische foefjes is het spe len in een dubbele renonce. De spelers die zo'n. kaartverdeling hebben, kunnen wan neer die kleur wordt aangespeeld immers een verliezer kwijtraken In een andere kleur. Maar zoals altijd, dit is geen bindende regel. Er bestaan uitzonderingen op. Soms moet men wel eens in een dubbele renonce spelen om erger te voorkomen. Men moet dan van twee kwade mogelijkheden de minst kwade kiezen. Een voorbeeld. H 10 5 3 B 7 O B 7 A V 6 5 2 A B 7 9 9 8 4 2 O A 10 5 4 8 4 V 9 6 4 0? A V 10 6 5 V 6 2 A B 8 2 9 H 3 H 9 8 3 «f» H 10 9 7 3 Wanneer oost na een nauwkeurig biedver- loop vier harten speelt, waartegen zuid met schoppen acht uitkomt, kan het volgende af spel ontstaan. Schoppen acht wordt voor de heer, waarna noord klaveren aas en een kleintje terugkomt. Oost is dan aan slag ge komen, speelt schoppen naar de boer en een kleine troef voor de aas. De volgende slag wordt voor troef heer van zuid. Nu is de spel situatie ontstaan, zoals wij boven beschreven Ter verduidelijking de verdeling na zes sla gen. 10 5 O O B 7 4» V fi 5 A 998 O A 10 5 4 4» - Zuid moet nu wel goed opletten wil hij het contract down spelen. Wetend dat oost en west renonce In klaveren hebben, ligt het zetten van een kleine ruiten voor de hand. Correspondentie aan de heer B. J. Nuys, Burg. Baumannlaan 163c, Rotterdam Maar deze speelwijze geeft juist een slag weg. zodat vier harten valt te maken. Ruiten drie wordt immers voor de vrouw (noord moest wel de boer zetten, derde hand hoog). Daarna schoppen voor de aas en troef naar de hand. Op schoppen vrouw gaat een ruiten weg, waarna op ruiten heer wordt gesnedenl Inderdaad moet zuid in de dubbele renonce spelen. Weliswaar kan west (of oost) ander maal een ruiten kwijt, maar oost kan nu niet in de ruitenkleur snijden door de boer bij noord. Zuid is alleen gebaat bij ruiten acht of negen in de zevende slag. Die kaart dwingt de tien bij west, waarna snijden niet meer mo gelijk Is. Maar dan moet men wel precies aan voelen hoe de verdeling is. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL HOR.: 1. Nero, 5. root, 9. morel, 14. edele. 16. tram. 18. lade, 19. panier. 21. klap. 22. sen. 23. p.m.. 24. elan. 26. e.p„ 27. Etna. 29. troep, 31. Area, 32. gem, 34. ets. 35. snor, 37. polls, 39. otitis, 41. Ee, 42. ark. 43. All, 45. rat. 46. ode, 47. Rt„ 48. stereo. 50. anker, 52. peek. 53. Ens, 55. nel, 56. pair, 57. Trier, 60. karn, 61. de. 62. emoe. 64. A.E., 65. aak. 66. rage, 68. Iemand. 70. dreg, 72. mede, 74. mirte, 75. ester, 76. leng, 77. rail. VERT.: 1. neppe. 2. Edam, 3. ren, 4. olie. 6. Ot. 7. ork, 8. salep, 10. o.l., 11. raster. 12. Edens, 13. Lena. 15. eelt, 17. map, 20. rare. 2S. notoir. 27. Eros, 28. melk, 30. Est, 31. AnKa, 32. gort. 33. mi, 35. sta, 36. peer. 37. part. 38. sater, 40. Ironie, 41. edel, 44. lek, 46. oker, 48. sein, 49. eer, 51. nn„ 52. parket. 54. seml, 56. paars, 57. tegel, 58. roem, 59. pedel. 60. kade. 61. dam. 63. emir, 64. anti, 67. Ede, 69. ara, 71. ge, 73. en. Horizontaal: 1. hoog bouwwerk, 5. gehoororgaan, 7. kleurstof, 11. tijding, 12. woonboot, 14. boom, 16. rivier In Italië, 18. vaartuig, 20. water in België. 23. grondsoort. 24. Algemeen Kiesrecht, 25. tussenzetsel, 27. paard, 28. chinees in lndn„ 30. Rijksgrens (afk.), 31. oliehoudend zaad, 33. houten klepper, 34. meisjesnaam, 36. stang van metaal. 38. kweker, 39. stoom turbine (afk.), 40. aardrijkskundige aanduiding. 42. profeet, 44. rivierbed ding, 45. lidwoord (Fr.), 46. opgeld. 48. Myth, figuur, 50. niet goed door bakken. 52. baan voor balspel, 53. man. 54. plechtige gelofte, 55. boerde rij, 57. begrip, 59. hoepel. 61. oude rekening (afk.), 62. kever, 63, organi sche verbinding, 66. rechten inbegrepen. 67. reeds. 68. bende. 69. zangstem. 71. welaan, 73. plaats in Utrecht, 75. vorderen. 76. pers. voornaamw., 78. smalle weg, 79. mand. 81. telwoord, 82. maanstand, 83. bij, 85. peulvrucht, 87. plaats in Gelderland, 88. riviertje op Sumatra, 90 vermoeid, 91. Myth, figuur, 93. water in Limburg, 94. marterachtig roofdier. 95. rivier, 96. gramschap. Verticaal. 1. opgegeven werk, 2. zwaardvis, 3. muzieknoot 4. voorzetsel, 5. kleurstof. 6. lichte bedwelming. 7. stapelmeter (afk.), 8. familielid. 9. wereldtaal, 10. bloedhuis, 11. deel van het jaar. 13. Eerwaarde Heer (afk. (Lat 15. Ledger (afk.), 17. dieventaal. 19. afgesloten stand, 21 bedekt bloeiende plant. 22. plant, 25. onderricht. 26. bijrivier van de Elbe, 28. be delaar, 29. lof. 32. Maatschappelijk Advies en Inlichtingenbureau (afk 33. deugniet. 35. gezichtsorgaan, 37. geslepen vlak op een edelsteen, 39. tennisterm, 41. inhoudsmaat, 43. reeks, 45. bereide dierehuid, 46. lokspijs, 47. vreemde munt, 49. riviertje op de grens van Drenthe en Overijssel, 50. voorzetsel, 51. vruchtenat, 53. graan, 56. doortochtgeld, 57. windrichting, 58. kleurstof, 60. vordering, 62. oogvocht, 64. internationale trein, 65. roosvormig sieraad, 67. meisjesnaam. 68. kraan. 70. kippenloop, 72. wijn maat, 74. scheep8vloer, 77. bootje. 79. roofdier, 80. romeins keizer. 82. lusthof. 84. knaagdier. 85. sportterm. 86. rondhout. 87. alvorens. 89 afk van item, 90. titel (afk 92. deel van de bijbel, 93. numero (afk.). INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op briefkaart, worden voor donderdag aan ons bureau verwacht. In de linkerbovenhoek vermelden: „PUZZEL- OPLOSSING". Er zijn drie prijzen: een van ƒ10 en twee van ƒ5.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 14