Cairo: Assoeandam is geen nationale ramp Bhoetto wil ook naar Dacca gaan „Japan dreigt met eigen kernmacht en pro-Chinese politiek*' Egypte wil invoering vrouwen-clienstplicht Westers protest tegen straf voor Boekowskv Horoscopen sinds 2500 jaar onzin? Anderson vervolgt onthullingen: Al Acliram pleit voor sancties tegen Amerika Ontvoeringen in Buenos Aires VRIJDAG 7 JANUARI 1972 WASHINGTON (Reuter, AP, UPI, AFP) Japanse politici hebben Amerika te verstaan ge geven, dat hun land zich wellicht van Washington zal afkeren, een eigen kernmacht zal opbouwen en toenadering tot Peking zal zoe ken, als Nixon zou pogen con cessies van China te krijgen ten koste van de onafhankelijkheid van Japan. Dit blijkt uit nieuwe onthullingen van Jack Anderson, een kroniek schrijver van onder meer de Washing ton Post, die zegt te putten uit' ge heime gegevens van het Witte Huis. Met name zou hij de beschikking hebben over een exemplaar van een dossier, dat voor president Nixon is opgesteld met het oog op diens over leg met de Japanse premier Sato, dat gisteren in Californië is begonnen. Volgens Anderson, wiens stukken in ongeveer zevenhonderd bladen over de gehele wereld verschijnen, hebben de Japanners verklaard te vrezen, dat Nixon tijdens zijn overleg in Peking zal aanbieden de Japanners af te houden van de vorming van een groot leger. Hij zou. volgens de Japanners, kunnen proberen Peking ervan te overtuigen, „dat het Japans- Amerikaanse vredesverdrag Japan ervan weerhoudt een geheel zelfstan dige politiek te voeren en zijn mili taire macht te herbouwen". Volgens Anderson hebben de Japanners ge waarschuwd, dat dit het toenemende wantrouwen van Japan jegens de VS verder zou stimuleren. Anti-Amerika Volgens de Amerikaanse journalist blijkt uit het dossier, dat de autori teiten in Washington tot de overtui ging zijn gekomen, dat de anti-Ame rikaanse gevoelens in Japan zich van de oppositie langzamerhand ook tot de regeringspolitici gaat uitbreiden. Aanleiding hiertoe vormen onder meer het voor Tokio onverwachte besluit van Nixon om naar Peking te gaan en de Amerikaanse econo mische politiek, die voor Japan na delig was en is. Jack Anderson heeft ook de tekst bekendgemaakt van een telegram, dat de Amerikaanse ambassadeur in India, Kenneth Keating, op 8 december aan minister van buitenlandse zaken, William Rogers, heeft gestuurd. De ambassadeur meent, dat de argumen ten op grond waarvan de Ameri kaanse regering besloten heeft tot haar pro-Pakistaanse politiek, niet in overeenstemming zijn met de feiten. Hij protesteert onder meer tegen een verklaring van de presidentiële ad viseur Henry Kissinger aan de pers, waarin hij zei, dat Washington er geen flauw vermoeden van had, dat er een militaire operatie op touw werd gezet. Keating schreef, dat hij al op 12 november zijn regering had gewaarschuwd, dat er zeer binnen kort een oorlog zou uitbreken. Lek Midden in de controverse over het feit, dat geheime regeringsdocumen ten in handen komen van journalis ten, die ze daarop publiceren en de regering in verlegenheid brengen, staat onder meer de Washington Special Action Group (WASG), die onder de Nationale Veiligheidsraad ressorteert en die dient als een soort commandopost van de regering in onverwachte crisissituaties. In deze hoedanigheid is de WASG vorige maand bijeen geweest ter bespreking van het Amerikaanse beleid in het conflict tussen India en Pakistan. Dokumenten, die binnen de WASG circuleren zijn nu door Anderson ge publiceerd. Aan de besprekingen in de WASG hebben deelgenomen Henry Kissinger, CIA-chef Richard Helms, onder-minister van defensie David Packard, chef-staf Thomas Moorer en onder-minister van buitenlandse zaken Johnson. Verder waren nog aanwezig deskundigen op allerlei ge bieden, die gedeelten van het beraad bijwoonden. De staf van de groep is zo klein mogelijk en tot de vergaderingen worden zo weinig mogelijk mensen toegelaten om de discussies bondig te houden en het gevaar van uitlekken te verminderen. Hoe Jack Anderson aan zijn materiaal is gekomen, wordt momenteel door de FBI en andere instanties onderzocht. Men vermoedt, dat het lek in de Nationale Veilig heidsraad zit. De regering stelt, dat onthullingen als die van Anderson de nationale veiligheid in gevaar bren gen. e Amerikaanse journalist Jack An- erson toont geheime dokumenten, ie in hoofdzaak gaan over de hou- ing, die Amerika heeft aangenomen in het conflict India-Pakistan. De nieuwe onthullingen zouden het Wit te Huis hebben geschokt. LAKARNA (AP, Reuter, UPI) - President Bhoetto van Paki- tan heeft gisteren in zijn woon- laats Larkana verklaard bereid e zijn naar Dacca te gaan ter oortzetting van de dialoog met ieik Moedjiboer Rachman. Bhoetto deelde de pers mede, dat j vandaag terugkeert naar Rawal- ndi voor een laatste gesprek met [oedjiboer, voordat hij hem onvoor- aardelijk vrijlaat. Over zijn aanbod in naar Dacca te reizen, zei Bhoetto )g: „Ik geloof, dat de bevolking van Dst-Pakistan nog steeds veel sym- ithie koestert voor Pakistan. De staande realiteiten zijn niet nood- CAIRO (AFP) De hoofdredacteur an het gezaghebbende Egyptische lad Al Achram, Heikal, heeft gepleit oor sancties tegen Amerikaanse Maatschappijen in het Midden-Oosten ls vergelding voor het Amerikaanse esluit, meer Phantoms aan Israël te sveren. Hij zei, dat de activiteit van eze maatschappijen in de Arabische Wereld zou moeten worden beperkt. Ook zou het opleggen van een be- rijdingsbelasting aan de maatschap pen aldaar kunnen worden overwo- en, die gebruikt zou moeten worden oor de financiering van het bevrij- en van bezet Arabisch gebied. Heikal schrijft voorts dat de Ara- Meren moeten vragen om een spoed- lijeenkomst van de Veiligheidsraad Ier bestudering van het Amerikaanse [esluit om Israël meer wapens te jerschaffen. BUENOS AIRES (AP) In Buenos Aires zijn gisternacht een priester en ten zakenman door gewapende lieden pntvoerd. Men meent dat het hier een Jolitieke ontvoering betreft door Fechts-extrenvstische elementen. De ontvoerden zijn de 43-jarige pa lter Alberto Fernando Carbone, één tier leider van de priesterbeweging in de derde wereld en de 39-jarige Ri- cardo Beltram, een man die aktief is In Peronlstische kringen. Pater Carbone is destijds, op 29 mei £1969, tot twee jaar voorwaardelijke gevangenis veroordeeld in verband friet medeplichtigheid aan de moord pp oud-president van Argentinië Pe- jdro Aramburu, die was uitgevoerd door verzetslieden die pro-Peron zijn. fTuoa"»f,'*o-«nierrilla,s beemd? "en bestand MONTEVIDEO (EFE) Tupama- rc-guerrillastrnders hebben een ra- liozender bij Montevideo bezet en om Ie tien minuten een boodschap uitge- onden. Daarin verklaarden zij, dat iet bestand, waartoe zij voor de pre- identsverkiezingen van november ladden besloten, is beëindigd. Ook is in de hoofdstad een commu- ïiqué verspreid, waarin de Tupama- 'os zeggen dat de bevolking te lijden leeft van honger, werkloosheid, ge vangenschap en martelingen. „Daar- >rr maken wij een einde aan het be stand. dat wij eenzijdig bij het begin van de verkiezingen in acht hadden Kehomen. Wij zullen de strijd voort- 'pMojj zakelijkerwijs de permanente reali teiten." Hij herhaalde, dat Pakistan bereid is een dialoog met India te be ginnen. Voor het eind van deze maand gaat Bhoetto naar Peking. Hij heeft ook contact opgenomen met de Rus sische leiders, maar hij heeft nog geen plannen voor een bezoek aan Mos kou. De Indiase premier Indira Gandhi heeft een uitnodiging aanvaard om Bangladesj te bezoeken, zo is giste-' ren uit officiële bron in New Delhi vernomen. Een definitieve datum is nog niet vastgesteld. De uitnodiging werd overgebracht aan mevrouw Gandhi door de minister van buiten landse zaken van Bangladesj, Abdus Samad, die thans een vierdaags be zoek aan New Delhi brengt.' De Pakistaanse minister van finan ciën, Moebasjir Hasan, heeft gisteren berichten tegengesproken, als zou hij hebben gezegd, dat de regering de banken en verzekeringsmaatschappij en heeft overgenomen. Naar aanlei ding van deze berichten van dinsdag was een stormloop op de banken ont staan. CAIRO (UPI, Reuter, AP) Egypte overweegt invoering van de militaire dienstplicht voor vrouwen, zo meldde gisteren het Egyptische dagblad al Achram. In Egypte zijn al bijna een mil joen mannen onder de wapenen. Het plan is volgens het blad ont wikkeld door de minister van socia le zaken, mevrouw Rateb. Tot dus ver bestaat nog in geen enkel Ara bisch land de militaire dienstplicht voor vrouwen. Alleen in Sijrië maken vrouwelijke vrijwilligers deel uit van de volksmilitie, een soort burger wacht. Zij worden geoefend in het gebruik van wapens, maar vervul len daarnaast adminisartieve taken. In Israël bestaat wel de dienstplicht voor vrouwen. Zij vervullen taken m de „achterhoede" en maken mannen vrij voor de frontlinies. Egypte heeft gisteren zijn cam pagne voor Arabische acties tegen Amerikaanse economische belangen verder opgevoerd. Het semi-officiële dagblad Al Achram schreef: „De Arabieren moeten een veto uitspre ken tegen de Amerikaanse politiek in het Midden-Oosten en terugslaan met maatregelen, die de Amerikaan se belangen zullen raken, zodat het Witte Huis zal voelen, dat zijn pro- Israëlische politiek de Amerikaanse economie zal schaden". Het was de derde Egyptische oproep in een week om acties te ondernemen tegen Ame rikaanse belangen, omdat Amerika Israël weer Phantoms wil leveren. Amerikaanse maatschappijen zijn betrokken bij 58 procent van de to tale Arabische oliewinning en wer ken in twaalf van de vijftien Ara bische staten. Bompakketten In Israël zijn gisteren opnieuw bompakketten aangekomen, die voor al uit Oostenrijk en Joegoslavië zijn SANTIAGO, (Reuter) Het Chi leense huis van afgevaardigden heeft een motie van afkeuring aanvaard, die de oppositie tegen de minister van binnenlandse zaken Jose Toha had ingediend. gezonden aan vooraanstaande Israë li's. De helse machines zijn zonder Ongelukken gedemonteerd. De pak et- ten waren onder meer bestemd voor de directeur-generaal van de Israë lische vliegtuigindustrie. Al Schim- mer, en het hoofd van de Israëli sche Jaarbeurs. De Israëlische auto riteiten hebben meer dan zes Euro pese landen gewaarschuwd, dat wel licht via hun postdienst bompakket ten naar Israël worden verzonden. Een woordvoerder van de PTT in Den Haag deelde desgevraagd mee, dat bij de centrale directie van de PTT tot dusver geen waarschuwing van de Israëlische autoriteiten is ont vangen, dat wellicht vanuit Neder land bompakketten naar Israël wor den gezonden. Een foto van aartsbisschop Michael Gonzi van Malta. De 66-jarige bis schop vloog gisteren naar Rome als eerste stap van een geheime missie, nadat hij eerder met premier Mintoff van Malta had gesproken. ROME (AFP) Een Ita liaanse professor, Renato No- velli, heeft in de astrologische wereld een revolutie ontke tend met zijn onthulling dat alle horoscopen vair de afgelo pen 2500 jaar op een vergissing berusten. Want, zo zegt de pro fessor, de as van de aarde heeft een andere stand aange nomen, terwijl niemand ooit op het idee is gekomen de te kens van de Dierenriem aan de veranderde situatie aan te passen. Wie meent een Steenbok te zijn is in werkelijkheid een Boogschut ter en wie zich tot de Stieren re kent is in die 25 eeuwen een Ram geworden, zo meent professor No- velli. Zo heeft bijvoorbeeld de horoscoop van de paus, getrokken door een Vaticaans correspondent, alle betekenis verloren. De vrees voor het „vreselijke besluit", dat de paus in februari 1972 zou nemen en voor de „fatale crisis" die hem in september talrijke vijanden zou bezorgen, blijkt geheel ongegrond, aldus Novelli. Een jong meisje dat dagelijks haar horoscoop raadpleegt kan daar beter mee ophouden, want in feite bestudeert zij de horescoop van Cleopatra of die van een Babylo nische dame", zo vervolgde hij in een televisie-interview. Ter ge ruststelling verzekert de hoogle raar dat alles over 26.000 jaar weer in orde komt: dan is de dgaaiing van de aardas terugge keerd tot het uitgangspunt van 2.500 jaar geleden. Overigens heeft Novelli nog een wetenschappelijke blunder ont dekt in het hóroscoopwezen: horo scopen worden getrokken op grond van de geboortedatum, maar vol gens Novelli telt alleen de dag van de bevruchting. NEW YORK De havenarbeiders aan de oostkust van de Verenigde Staten hebben een akkoord met de werkgevers bereikt. Dit voorziet in een loonsverhoging van 32,6 procent in drie jaar, hetgeen het uurloon zal brengen van 4,60 dollar op 6,10 dollar. De overeenkomst moet echter nog worden goedgekeurd door de loon- commissie, die in de tweede fase van de economische maatregelen die de regering-Nixon heeft afgekondigd, toezicht houdt op de loonsverhogin gen. BRUSSEL, MOSKOU (AP, Reuter, UPI) De Internatio nale Federatie van oudstrijders in het verzet en voormalige poli tieke gevangenen in Brussel heb ben de Russische procureur-gene raal Roedenko verzocht het proces tegen de 29-jarige Wladimir Boe- kowsky in hoger beroep te laten behandelen. Ook is gevraagd bij dit volgende proces de buitenlandse pers gelegen heid te geven aanwezig te zijn. Boekowsky, een Russische filoloog, die in het buitenland aandacht heeft gevraagd voor het opsluiten van Rus sische kritici in psychiatrische in richtingen, is woensdag in Moskou tot de hoogste straf veroordeeld, die op „anti-sowjetlaster" staat Boe kowsky kreeg twee jaar gevangenis straf plus vijf jaar dwangarbeid, die gevolgd wordt door vijf jaar verban ning. De Russische procureur Roedenko, die door de Federatie van Oud strijders is aangeschreven, was des tijds aanklager op de Neurenberger processen tegen Duitse oorlogsmisda digers. Het Russische persbureau TASS heeft gemeld, dat Boekowsky „schul- di° bevonden is aan handelingen, ge richt' op het ondermanen en ^ver zwakken van de Sowjet-macht. Buitenlandse waarnemers in Mos kou zien in het zware vonnis voor Boekowsky een bewijs van onwil van de Moskouse rechtbank rekening te houden met de reactie van de buiten wereld. De rechter heeft met het von nis kennelijk de bedoeling gehad, an dere Russen te waarschuwen tegen het publiceren van wantoestanden in het eigen land in het buitenland, al dus de waarnemers. Boetedoening Boekowsky heeft in de afgelopen elf jaar zwaar moeten boeten voor het openlijk uiten van kritiek op de Rus sische autoriteiten en publiceren van gegevens over wantoestanden. In 1960 toen hij in de hoogste klas van de middelbare school zat, kwam Boe kowsky o.a. in conflict met het gezag wegens publikatie van een satirisch blad. De Martelaar. De affaire bete kende ontslag voor Boekowsky's schoolhoofd en een berisping voor de vader van Boekowsky wegens „on vermogen" zijn zoon „in de communis tische geest" op te voeden. Kort nadat hij aan de universiteit van Moskou was toegelaten om bio- physica te studeren, werd Boekowsky van de universiteit verwijderd, om dat hij zich had aangesloten bij een groep kritische jongeren, die tegen de zin van de autoriteiten, op een Mos kous plein gedichten hadden voorge dragen. In 1962 organiseerde Boe kowsky een expositie van abstracte schilderijen, die door de autoriteiten werd gesloten. Om arrestatie te voor komen sloot Boekowsky zich aan bij een geologische expeditie, die voor een half jaar naar Siberië vertrok. In mei 1963 werd hij voor het eerst gearresteerd, nadat hij was aangetrof fen met kopieën van het boek „De Nieuwe Klasse" van de „revisionisti sche" Joegoslavische schrijver Milo- van Djilas. Boekowsky werd zonder berechting zeven maanden in het psy chiatrische Serbsky-instituut in Mos kou opgesloten en daarna in de psy chiatrische inrichting in Leningrad, waar hij „15 maanden in een hel leefde", zoals hij zelf schreef. In februari 1965 werd Boekowsky ontslagen uit de inrichting. Hij had rheuma opgelopen en een hartkwaal. Maar in december van hetzelfde jaar werd hij weer opgepakt omdat hij een verboden betoging had helpen organi seren. Weer ging hij acht maanden de psychiatrischè inrichting in. In januari 1967 werd hij opnieuw vastgezet en een maand later tot drie jaar werkkamp veroordeeld, omdat hij een illegale betoging had georga niseerd ten gunste van een vriend.de schrijver Andrej Almarik, die ook we gens anti-sowjet laster is veroor deeld. Nadat hij deze straf had uit gezeten was Boekowsky veertien maanden op vrije voeten, totdat hij in maart vorig jaar opnieuw werd op gepakt omdat hij in brieven aan en gesprekken met westerse vertegen woordigers geklaagd had over de praktijk van opsluiting in psychia trische inrichtingen in zijn land. SAN CLEMENTE (AFP/Reuter) De Verenigde Staten en Japan hebben eenzelfde houding inzake het norma liseren van hun betrekkingen met China en de kwestie-Taiwan. Dit heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Rogers, gis teravond meegedeeld na de eerste ontmoeting van president Nixon en de Japanse premier Sato. Rogers zei dat de Verenigde Staten van plan zijn betrekkingen met Taiwan te blij ven onderhouden. Hij geloofde, dat de Japanezen het zelfde voornemen heb ben. Vele vluchtelingen, die door de re- deze moeder aangetroffen, die haar cente Indiaas-Pakistaanse oorlog in doodzieke zoontje koestert. Het kind Bangladesj zijn opgejaagd, lijden aan verkeerde in een verregaand stadium cholera. In de buurt van Dacca werd I van cholera met minimale overle vingskansen. door Samilia Tawfik Egyptische functionarissen reageren woedend op westerse berichten, dat de kolossale As soeandam de trots van de Egyptische revolutie een ramp gaat worden. De dagbla den in Cairo hebben er vele ko lommen aan besteed om de verhalen in westerse kranten te ontkennen en om tegen te spreken dat de reusachtige dam schadelijke gevolgen heeft. De bouw van de darr heeft tien jaar arbeid sn 2,5 miljard gulden gekost en kon verwezenlijkt wor den door grootscheepse Russische hulp. De dam werd gc-bouwd met de bedoeling de Nijl te beteugelen, de irrigatie te bevorderen en elek triciteit te produceren. In de Westerse berichten werd gezegd dat de dam, die begin vorig jaar officieel in gebruik werd geno men. de vis van de Middellandse- Zeekust heeft verjaagd, de oevers van de Nijl heeft geërodeerd, mil joenen hectaren grond met verzil- ting bedreigt en de bodem berooft van het slib, dat de akkers vrucht baar maakt. Functionarissen in Cairo ontken nen dat de planning van tien extra stuwdammen een paniek-maatregel is geweest om te voorkomen dat de bruggen over de Nijl instorten door de erosie van de bodem. De nieuwe stuwdammen zullen met Russische hulp worden gebouwa tussen As- soean en de Middellandse-Zeekust over een lengte van 1000 km naar tiet noorden. Het project, dat zo'n 850 miljoen gulden gaat kosten en bekend staat als de „Xijl-cascade" h bedoeld om de elektriciteitsproduktie via stuw dammen van de hoge Assoeandam aan te vullen, aldus dc functiona rissen. Zij wijzen er ooi: op dat de erosie van de Nijloevers al begon nen is voordat de Assoeandam werd gebouwd. Nijlslib Ze ontkennen dat het verschijn sel iets te maken heeft met de gro tere snelheid waarmee het heldere water nu uit de gigantische turbi nes 3troomt. Op het argument, dat de hoge dam. de Egyptische bodem van het Nijlslib berooft, antwoor den experts in Cairo dat dit niet als een verrassing komt, maar voor zien was. Behalve de gebieden, die nieuw uit de woesttjr. gewonnen zijn, is al het Egyptische landbouw gebied opgebouwd uit sedimentaire bodem, die samengestelc' is uit la gen Nijlslib dat zich in de loop van de eeuwen heeft opgestapeld. Het verlies aan slib zal voelbaar worden in de nieuw gewonnen ge bieden, maar de planners rekenen erop dat dit vervangen zal kunnen worden door het gebruik van mod der, aarde die afkomstig is van uit gebaggerde irrigatiekanalen en kunstmeststoffen. De kunstmest wordt ter plaatse in voldoende hoeveelheden gepro duceerd om het merendeel van de behoeften van het land te vervul len. Zo wordt er in Cairo op gewe zen dat de Nijl in feite het grootste deel van de Egyptische landbouw gronden niet meer heeft over stroomd sinds 1933, toer. de oude Assoeandam werd opgehoogd. De hoeveelheid zout in de bodem is een eeuwenoud probleem dat ve le landen kennen. Daarover zeggen de Egyptische experts dat de As soeandam bestemd is het zoutge halte te verminderen door het ni veau te verlagen van het zoute wa ter van de Middellandse Zee in het land, waarmee het verziltingspro- bleem helemaal niet gecompliceer der zou zijn geworden. Daar komt bij dat een tienjarig programma op gang is gebracht voor het draineren van de bodem, een project dat bijna 3 miljard gul den gaat kosten. Daarmee moet het ophopen van water en de daaruit voortvloeiende verzilting worden bestreden. In Cairo wordt beweerd, dat Egypte al een van de beste drainage-systemen ter wereld bezit. Visvangst Over de visvangst in de Middel landse Zee wordt door Egyptische deskundigen erkend dat de vermin dering van Nijlslib het plankton heeft gereduceerd, het organische voedsel waarmee de sardines voor de kust van Egypte zich plegen te voeden. Sardientjes worden nu ver der uit de kust op zee gevangen, aldus de experts. Zij geven toe dat de visvangst in de afgelopen jaren is teruggelopen. Maar volgens hen ligt de oorzaak in verschillende factoren, die variëren van te inten sieve visvangst tot watervervuiling en wellicht ook door natuurlijke oorzaken. Aan de andere kant bloeit een nieuwe visindustrie op aan het Nasser-meer, het door mensen ge creëerde reservoir achter de As soeandam. Volgens deskundigen van de VN wordt daar jaarlijks zo ongeveer tussen de 50.000 en 100.000 ton vis gevangen. Het hoogste vis- vangstcijfer zou ongeveer gelijk waardig zijn aan de totale Egypti sche visvangst elders. Er zijn meldingen geweest van een drastische toename van de bil- harzia, een ernstige ingewandsziek te die wordt veroorzaakt door wor men die welig tieren in de irriga tiekanalen. Bilharzia is een volks ziekte in Egypte en de regering is al jaren bezig deze kwaal te be strijden met hulp van de WHO. de Wereldgezondheidsorganisatie. Met de bouw van de Assoeandam kan bilharzia worden verwacht in de 280.000 hectare grond, die voorheen afhankelijk was van overstromin gen, maar die nu aangesloten is op het irrigatie-netwerk. Electriciteit De Egyptische functionarissen benadrukken dat de voordelen van de Assoeandam, door het brengen van elektriciteit in de> Egyptische dorpen, ruimschoots opwegen tegen de schadelijke neveneffecten. Er is een project aan de gang om elektri citeit vanaf de centrale in Assoean naar 5000 dorpen te brengen. Dit project waarin de Russen eveneens geld hebben gestoken, zt»! naar ver wacht over vijf jaar gereed zijn. Samiha Tawfik is correspondent van het Britse persbureau Reuter in Cairo.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9