Spaanse scholen krijgen driekwart ton uit actie Voor de spaarbanken was 1971 een gunstig jaar Cao-akkoorden in 3 bedrijfstakken °p grand eau Deen dreigt land uitgezet te worden Kamerleden krijgen te weinig informatie over defensiebeleid Giro voor Pedro werd enorm succes Verwarring rond stempel Oud -voorzitter van VVDM aangeklaagd VRIJDAG 7 JANUARI 1972 ern at leve s hj"' AMSTERDAM De actie ,Giro voor Pedro" van Trouw en de Kwartetbladen heeft 75.000 gulden opgebracht. Zoals bekend is het geld bestemd voor steun aan beide protestants-christe lijke scholen van de Spaanse Evangelische kerk in Madrid, die sinds de oprichting zonder enige subsidie functioneren en evenals de protstantse kerk in Spanje op hulp van buiten landse kerken en organisaties is anagewezen. Vele duizenden uit de lezerskring (Jvan Trouw en de bladen van het ij Kwartet hebben in de afgelopen we- a ken gereageerd. Bedragen, die varië- n ren van één gulden tot enkele hon- 6 derden guldens, groeiden aan tot het q prachtige bedrag, dat in ae loop van de Spaanse synode Franciso Garcia zal worden overgemaakt. De heer Garcia, een zakenman in Madrid, is h belast met een verdeling van het geld Ij ten bate van de scholen „Collegio i Evangelico Juan de Valdes" en „El J Provenir", tezamen ongeveer driehon- fj derd kinderen, van wie een aantal in li laatstgenoemd centrum „intern" is. Geweldige steun De heer J. G. Blomkwist, leraar Spaans in Amsterdam en secretaris van de thans honderd jaar oude Ne derlandse Vereniging „Het Evangelie 2j| in Spanje", heeft op ons verzoek met „Madrid" getelefoneerd en de heer Garcia de opbrengst van deze hulpac- tie meegedeeld. 1 De reactie, die mede namens de Spaanse Evangelische kerk werd ge- I geven, luidt als volgt: „We zijn bij- zonder verbaasd, dat protestanten in F Nederland tezamen een dergelijk vorstelijk bedrag hebben verzameld. Allen, die hebben bijgedragen dienen ervan overtuigd te zijn. dat het geld, hoe belangrijk ook, niet het enige is, J waarvoor onze over Spanje versprei de gemeenten van de Evangelische Kerk, dertigduizend Spaanse gezin- I nen, dankbaarheid betuigen. Deze vorm van daadwerkelijke medewer king is voor ons, die als protestanten i onder zo geheel andere omstandighe den leven en werken, een geweldige morele steun. „Het is voor ons hartverwarmend te mogen ervaren, dat we niet alleen staan, dat we niet, zoals vele jaren geleden het geval was, in een sterk isolement verkeren. Het medeleven kt uit uw lezerskring is een niet te on- a- derschatten stimulans, zowe' voor ons ?r» scholenwerk als voor de arbeid van nt de kleine kerkelijke groeperingen. Nieuwe banken Toen we enkele weken geleden tele fonisch vernamen, dat er reeds 50.000 gulden bijeen was gebracht, ging er een gejuich op bij het personeel van onze scholen en ook bij de leerlingen, aan wie wij bij de gezamenlijke mid- De „Pedro's" op de overbevolkte protestants-christelijke scholen in Madrid zien straks hun meesters en dagmaaltijd het goede nieuws bekend maakten. Pedro vroeg: „Krijgen we nu nieu we schoolbanken, komt er een gymlo kaal?" Ook andere kinderen lieten al lerlei wensen horen. De schoolbesturen zullen in de eerste plaats met het Nederlandse geld een deel van de groeiende ex ploitatietekorten dekken. Immers, niet alle ouders zijn in staat school geld te betalen. In dit verband kost het een voorbeeld veel moeite de salarissen voor het onderwijzend personeel dat uit idealisten bestaat maandelijks te'kunnen uitbetalen. Trouw en de Kwartetbladen, de of fervaardige lezerskring, hebben ons geweldig geholpen. Wij, als Spaanse protestantse kerk zien hierin vooral een bewijs van evangelische solidari- juffrouwen breed glimlachend: een goudschip vol peseta's uit Holland voor hun arme scholen teit van een dienst aan de naaste. Woorden van dank lijken in het niet te vallen. Wilt u er allen hartelijk van overtuigd zijn, dat de hard wer kende gemeenschap van de Spaanse Evangelische kerk voor u allen een monument heeft opgericht, dat wij U heel, heel dankbaar zijn. U kunt er van verzekerd zijn, dat al het geld op zeer verantwoorde wijze wordt be steed. Wanneer U in de loop van het jaar, hetzij met vakantie, hetzij voor zaken in onze stad komt, weet dan welkom te zijn op een van onze scho len." Tot zover de reactie uit Madrid. Dank voor vertrouwen Directie en redactie van Trouw- Kwartet danken de duizenden uit de lezerskringen voor het vertrouwen en de offervaardigheid. Die dank betreft gezinnen, scholen, verenigingen, dia- konieën, individuelen, bejaarden, een ieder, die heeft gegireerd, die naar vermogen heeft geholpen. Nog drie sprekende voorbeelden op de valreep, nu we deze schitterende actie mogen besluiten. De diakonie van de gereformeerde kerk in Bever wijk zond 185 gulden, de christelijke lagere school in Hollum (Fr) 250 gul den, de Nederlandse Zondagsschool Vereniging in Amsterdam 600 gulden en flanelbordmateriaal. Unieke .steun Ds. Mr. A. Voerman, voorzitter van de Nederlandse Vereniging „Het Evangelie in Spanje" zegt: „Een der gelijke steun voor de schoolarbeid van de Spaanse Evangelische kerk is uniek. De actie heeft mijn verwach tingen verre overtroffen. Duizenden protestanten in Nederland hebben een voorbeeldige daad gesteld. Zijde lings betekent dit ook een stimulans voor het werk van onze vereniging, dat nog veelal in het verborgene ge schiedt." „Mag ik er op wijzen, dat zij, die de arbeid van de Spaanse protestan ten blijvend willen steunen, kunnen toetreden als lid-donateur van onze vereniging? We geven enige malen per jaar een informatieblad uit. Een ieder, die 10 gulden of meer per jaar bijdraagt, ontvangt onze informatie over de ontwikkelingen van het pro testantisme in Spanje. Men wordt dan tevens ingelicht over de verhou ding Rome - Reformatie. (Adres: Bu reau Het Evangelie in Spanje, Jodi- chemdreef 28 Odijk (Utr) telefoon: 03405 - 1870)" Tot zover ds. mr. Voerman, die als docent verbonden is geweest aan het protestantse seminarie in Madrid (op leiding van predikanten voor de evangelische kerk in Spanje.) Tenslotte: Er is gevraagd om goede kinderkleding in de schoolleeftijd. Wij ontvangen reeds een aantal zen dingen. In november meldde zich een aantal dames, in verscheidene plaat sen, die zich met een inzameling gin gen belasten. Voor zover zij nog niet hun zending aan Amsterdam (ver zendkosten voor onze rekening) heb ben gezonden, wordt hun verzocht dit alsnoa\te doen: „Actie Giro voor Pe dro", Trouw, Nieuwe Zijds Voorburg wal 276 280, Amsterdam-C. Via een bevriende internationale hulpor ganisatie gaat de totale zending eind januari naar Madrid. Wie nog verzuimd heeft een bijdra ge voor „Giro voor Pedro" te storten kan dit nog doen op de valreep. Iede re honderd gulden méér betekent meer mogelijkheden en iets minder zorg voor de scholen in Madrid. Daarom voor de laatste maal: Giro voor Pedro: giften zijn welkom op het centrale gironummer van de NV Christelijke Pers te Amster dam: 1.69.09.68. Bedragen kunnen ook ivorden overgemaakt aan het hoofdkantoor van de Nederlandse Middenstandsbank te Amsterdam on der registratienummer 69.73.60.768. Vermelden: Giro voor Pedro! In de Poolse hoofdstad Warschau wordt de fototentoonstelling „Neder land in vogelvlucht" gehouden. De expositie is ingericht in de Interna tionale Pers en Boeken Club en is georganiseerd door het Poolse minis terie van Cultuur en Kunsten. AMSTERDAM Voor de spaarbanken in de drie grote steden en voor de Rijkspostspaarbank is 1971 een gunstig jaar geweest. Na het teleurstellende spaaranimo van 1970 boekten de vier grote spaarinstellingen in het zojuist afgelopen jaar aanzienlijk grotere overschotten. Vooral de eerste helft van 1971 droeg bij tot de betere cijfers. In de nazomer trad een zekere aarzeling op, maar het einde van het jaar was ver rassend goed. In november en decem ber plegen nogal eens ontsparingen op te treden, maar vorig jaar werd er over de hele linie meer binnenge bracht dan opgenomen. De bevredigende loop naar de spaarbanken in de afgelopen twee maanden was des te opmerkelijker door de forse hand van uitgeven, die het publiek rond de feestdagen toon de. Sinterklaasverkopen waren zeer bevredigend, in kerst-artikelen ging voor een record-bedrag over de toon bank, terwijl aan vuurwerk voor en kele miljoenen meer de lucht werd ingeschoten dan op Oudejaar 1970. Rotterdam Bij de Spaarbank te Rotterdam is in 1971 ƒ915 (768) min ingelegd en ƒ857 72(3) min opgevraagd. Dat resul teerde in een overschot van 58 (37) min. Na toevoeging van de bijge schreven rente steeg het tegoed tot 954 (853) min. December droeg in tegenstelling tot in 1970 ditmaal wel bij tot het jaar overschot. In december 1970 haalden de cliënten 1.9 min meer op dan zij stortten, terwijl in december 1971 f 2.1 min werd gespaard. Bij de Nuts- spaarbank Den Haag nam het tegoed in 1971 inclusief de bijgeschreven rente, toe met ƒ56.8 min tegen ƒ22.2 min in 1970. Per 31 december van het afgelopen jaar hadden de cliënten 1029 (972) min bij deze spaarbank uitstaan. Ook in Den Haag en om streken liep men in de afgelopen maand veel harder naar de spaar bank dan een jaar eerder. Inleggin- gen ad ƒ74.4 (63.2) min en terugbeta lingen ad ƒ71.4 (66.4) min veroor zaakten een overschot van ƒ2.0 min. In december 1970 was het spaarte goed met 3.3 min gedaald. De Spaarbank voor de Stad Am sterdam, waar tegenwoordig ook Ut recht, Zeist, Zaandam, Hoorn en Weesp onder ressorteren, zag in 1971 het tegoed groeien van ƒ1.091 min tot 1.305 min. Ook bij deze instelling was het overschot groter dan in 1970, hoewel exacte cijfers door de vele fu sies met andere spaarbanken nog niet beschikbaar zijn. Alle maanden toon den een spaaroverschot, zij het dat dit in september en december kleiner was dan vorig jaar. In december werd netto 108.9 (104.4) min. ingelegd en ƒ86.6 (79.6) min terugbetaald, wat een surplus opleverde van 4.5 (7.0) min. Zoals gemeld publiceerde ook de Rijkspost spaarbank betere cijfers. Het spaar overschot steeg van 135 min tot f 370 min. De Spaarbank voor West- Nederland meldt een tweemaal zo groot overschot als in 1970, ƒ59 min tegen ƒ28.9 min. In deze instelling zijn opgegaan de spaarbanken van Haarlem, Alkmaar en de IJmond. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM De 26-jarige Deense timmerman Edmund Soendergaard, die sinds juni vo rig jaar in ons land verblijft, heeft afgelopen maandag te ho ren gekregen dat hij ons land binnen zeer korte tijd moet ver laten. Release heeft dat vertrek weten uit te stellen tot vandaag 11 uur, tenzij de korpschef van de Zandvoortse po litie, de heer J. D. van Maris anders beslist. Soendergaard die destijds reageerde op een advertentie van Fluor Neder land, waarin werknemers gevraagd werden voor een bepaald project bij Mobil Oil, heeft tot begin november van het vorige jaar in Nederland ge werkt Toen zijn werk bij Fluor klaar was en hij officieel naar Denemarken terug moest, is hij hier gebleven om dat hij dat graag wilde. Hij liet zich inschrijven bij het Gewestelijk Ar beidsbureau in Haarlem, maar omdat Van onze Haagse redactie DEN HAAG Generaal majoor L. A. D. Kranenburg, territoriaal bevel hebber oost, heeft een aanklacht in gediend tegen de oud-voorzitter van de WDM, mr. J. Relntjes. De generaal voelt zich in eer en goede naam aangetast door enkele uitlatingen van mr. Reintjes in een interview met NRC-Handelsblad. Volgens de ex-VVDM-voorzitter had generaal Kranenburg onlangs gezegd „ik heb geen lor te maken met de WDM, dat zijn onze grootste vijan den." Mr. Reintjes sprak ook over „generaals, waarmee geen intellec tueel gesprek te voeren valt." er geen werk voor hem gevonden werd, kreeg hij tot nu toe een uit kering van 172 gulden per week. Op 15 december van het vorige jaar meldde hij zich bij de vreemdelin gendienst van de Haarlemse politie om een verblijfsvergunning aan te vragen. Die vergunning kreeg hij nog niet. Wel kreeg hij een stempel in zijn paspoort. En om dat ^tempel is nu verwarring ontstaan. Soender gaard werd toen gevraagd op 29 fe bruari terug te komen, de datum die in zijn paspoort was gestempeld. De Deen, die niet zonder inkomsten is, woont met zijn verloofde, werk zaam bij een bloembollenbedrijf in Heemstede, in een flat in Zandvoort. Daar kreeg hij bezoek van de politie die zei dat hij het land uiterlijk op donderdagavond 6 januari om 12 uur verlaten moest hebben. Tn Denemarken zou hij op een even tuele verblijfsvergunning kunnen wachten. Zijn paspoort werd hem af genomen en het stempel doorge streept. De Zandvoortse politie: „Het stempel dat hij in Haarlem heeft ge kregen is bij ons niet geldig en daar om is het doorgehaald". De politie in Haarlem op haar beurt beweert niets van een voorlopige verblijfsvergun ning of een stempel af te weten. Release in Haarlem, die zich met de zaak bezighoudt, heeft uitstel kun nen bewerkstelligen. Als de heer Van Maris beslist dat Soendergaard alsnog moet vertrekken, zal de Haarlemse advocaat mr. Laus een kort geding tegen de Staat aanspannen, zoals des tijds ook bij Ralph Waver gebeurd is, aldus een woordvoerder van Re lease. „We vinden dit een onaan vaardbare zaak. Deze Deen heeft vol doende middelen van bestaan. Als hij weggaat zal hij zijn vrouw een lange tijd niet zien. Wij zijn bij de politie in Zandvoort geweest en merkten daar, dat men niet op de hoogte was van dc inkomsten van Soendergaard. In zaken als deze zijn er vage richt lijnen voor de politie om zich aan te houden. Ze worden dan ook verschil lend geïnterpreteerd, en als dat te streng gebeurt zoals hier, moeten wij ze op de vingers tikken. De Kamer is met kerstreces. Dat maakt het aan hangig maken van deze kwestie moei lijk, maar we hebben het Kamerlid Van der Spek (PSP) bereid gevonden voor hem bij het ministerie te plei ten. (Van een verslaggever) DEN HAAG Verreweg de meeste defensie-specialisten in de Tweede Kamer vinden de in formatie die door het ministerie van defensie wordt verstrekt onvoldoende om hun werk naar behoren te kunnen doen. Deze conclusie wordt getrokken in het verslag van een onderzoek naar de informatieverwerving door kamer leden bij beslissingen over militair be leid. Dit onderzoek wordt ingesteld door een werkgroep van de afdeling politicologie van de Vrije Universiteit. De werkgroep trekt de conclusie dat de kamerleden voor vrijwel al hun in formatie afhankelijk zijn van wat het militaire apparaat biedt aan gegevens, hoe onvoldoende dat ook mag zijn. Pers. radio en televisie leveren „nau welijks" een bvdrage aan de stand puntbepaling van kamerleden. Partij, fractie en kiezers zijn als informatie bron te verwaarlozen. Monopolie Het onderzoek richtte zich zowel op informatiestromen in het algemeen als op die in een beperkt aantal speci fieke gevallen, te weten de verhoging van de defensieuitgaven a 225 miljoen In opdracht van het ministerie van landbouw wordt op het ogenblik in de Cinetone-studio de export-propa gandafilm „Holland Culinaris" opge nomen. De film onder regie van Ronnie Erends gaat op 3 maart a.s. in Parijs in première. na de inval in Tsjecho-Slowakije in 1968, de aanschaf van de Leopard- tanks, de aanwijzing van militaire oe fenterreinen en de totstandkoming van de NAVO-strategie. Gesteld wordt in het rapport dat het nauwelijks en dan nog in onvolledige vorm aanwe zig zijn van relevante informatie voor al knelt bij technisch ingewikkelde zaken als de aanschaf van de Leo- pard-tanks en de NAVO-strategie. In deze gevallen was het monopolie van de militairen „vrijwel volmaakt". „Als er tegenstrijdige belangen zijn (de militaire oefenterreinen bijvoor beeld) blijkt het eerder mogelijk te zijn alternatieve informatie te ver krijgen, ongetwijfeld in het belangrij ke mate als gevolg van het feit dat de in het geding zijnde niet-militaire be langen krachtig worden bepleit vanuit de samenleving zelf", aldus het rap port. Suggesties Het rapport geeft enkele suggesties, die het gebleken informatietekort zou den kunnen doen verminderen: bij beslissingen over de aankoop van kostbare wapens zou men de con currentieverhoudingen meer moeten uitbuiten door de concurrerende in dustrieën voor alternatieve informatie te laten zorgen wat de informatie over strategi sche aangelegenheden betreft verdient het aanbeveling het Nederlands Insti tuut voor Vredesvraagstukken mede uitdrukkelijk te bestemmen als een onafhankelijke alternatieve informa tiebron voor parlementariërs. Grote artiesten AMSTERDAM Van onze soc.-econ. redactie ARNHEM/UTRECHT Voor ruim 140.000 werknemers zfjn gisteren nieuwe cao's overeen gekomen, te weten in de textiel industrie (ruim 60.000 werkne mers), in de confectie-industrie ruim 58.000) en in de meubel industrie (ruim 22.000). De cao voor de textielindustrie voorziet in een loonsverhoging van 4"/# per 1 januari j.l. (gebaseerd op verwerking in de loonschalen van circa 9% nog niet verwerkte loons verbeteringen, waaronder de extra uitkering van 400). Van deze 4% be staat 1% uit een door de werkgevers over te nemen premiebetaling krach tens de ziektewet. Voorts zal op 1 juli nog een loonsverhoging volgen van 1% en zullen de prijsstijgingen op 1 juli en 31 december onbeperkt wor den gecompenseerd, behoudens een matigingsdrempel van 0,7°/#. De bij- drag van de werkgevers aan het vak- bondfons wordt verdubbeld tot 650.000. Voor vakantieverlenging, vakantie toeslag en werktijdverkorting zijn af spraken gemaakt op lange termijn namelijk vakantieuitbreiding met vijf dagen tot 1975 (1 dag in 1972), verho ging van de vakantietoeslag tot 8% in 1975 (6'/2°/o in 1972 met een mini mum van 750) en een arbeidstijd verkorting die eerst in 1974 zal wor den begonnen. De nieuwe confectie-cao geeft per 1 januari j.l. een loonstijging van 4waarvan 1% voorschot op de t? verwachten prijsstijgingen in 1972. Ook deze cao kent een ongelimiteerde conpensatie van prijsstijgingen (per 1 juli en 31 december), behoudens een matigingsdrempel van 0,5%. De vakanties worden met twee da gen tot zeventien dagen verlengd en de vakantietoeslagen verhoogd van 6% tot 6,8met een minimum van 745. Er zal een sociaal fonds voor de confectie-industrie (onder meer ten behoeve van vakbondsactiviteiten) worden gesticht waarin de werkge vers 300.000 per jaar zullen storten. Voorts werd besloten de nog bestaan de twee gemeenteklassen in deze cao te laten vervallen. De heer L. R. A. Ester van de Christelijke Bedrijfs groepen Centrale Unitas verklaarde ons na afloop van de onderhandelin gen tevreden te zijn over beide ak koorden die hij redelijk noemde. Een belangrijk winstpunt in de confectie- cao is z.i. dat de jeugdlonen zeer aan zienlijk zullen worden opgetrokken waardoor een gezondere beloningsop- bouw in deze bedrijfstak wordt ver kregen. Ook de bij deze cao's betrok ken industriebond-NW, die zoals be kend niet met het principeakkoord in de metaalindustrie in zee wil gaan, toont zich tevreden over de bereikte resultaten. De werknemers in de meubelin dustrie en het meubileringsbedrijf ontvangen per 1 januari j.l. een loon stijging van 4%, waarvan 1% na be taling van de compensatie voor prijs stijgingen in 1971. De prijsstijgingen in 1972 zullen onbeperkt worden ge compenseerd en wel per 1 juli (met een matigingsdrempel van 0,5%) en per 31 december. De vakantietoeslag wordt van 6op 7% procent ge bracht en de vakantie op 19 dagen (thans achttien). STOCKHOLM (AP) De secreta ris van de Koninklijke Zweedse aca demie van letteren heeft verklaard bereid te zijn naar Moskou te gaan teneinde daar de Nobelprijs voor li teratuur van 1970 te overhandigen aan de schrijver Aleksandr Solzjenit- sin. Karl-Ragnar Gierow zei, waar schijnlijk in het voorjaar naar Mos kou te zullen reizen. Ik heb Solzjenit- sin laten weten dat ik er mij op ver heug hem te kunnen ontmoeten en hem de oorkonde en de gouden me- dalje te kunnen overhandigen, aldus Gierow. AMSTERDAM Rod McKuen, Johnny Cash, Gilbert'O Sullivan, I- wan Rebroff, The Beach Boys, Hilde- gard Knef en de groep Middle of the Road zijn enkelen t van de wereldbe roemde artiesten en groepen die op treden tijdens het Granc Gala du Disque Populaire dat op 25 februari in het RAI-congresgebouw in Am sterdam zal worden gehouden. Tijdens het door de collectieve commissie grammofoonplatencampag- ne (CCGC), georganiseerde festijn worden Edisons uitgereikt aan: Her man van Veen, Johnny Woodhouse, Lenny Kuhr, Wim Overgauw, de groepen Focus en The Brass United en aan Rogier van Otterloo. Deze laatste is tevens dirigent van het 46 man sterke orkest dat die avond voor de muzikale omlijsting zorgt. Mies Bouwman en Willem Duys zorgen voor de presentatie. Verdere buitenlandse sterren zijn: Helen Reddy, George Moustaki, Gene Pitney, Peret, The Osmond Brothers en Ernst Mosch und die original Egerlander Musikanten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7