5 goede voornemens lapkaas uit't vuistje K tfi TV-commentaar Derde arrestatie in COLIN FORBES VAN ZERVOS 10 VRIJDAG 7 JANUARI 19 Eelt Een ernstige jongeman, die vroeger probeerde ons van het roken af te krijgen, trachtte ons gisteren VPRO's Vrije Geluiden aan te praten. De le- denwerfakties, waarop de omroepen ons avond aan avond trakteren, be ginnen een beetje irritant te worden, maar de manier waarop de VPRO en Hans van Willigenburg van de KRO het doen, maken veel goed. Maar er was meer belangwekkends te zien op ons scherm. Het was wat je noemt een geva rieerde avond, als je nu en dan van I naar II schakelde. Na de vervallen Kinkerbuurt, waar landgenoten met kennelijk veel eelt op hun geweten als dat technisch kan nog handen vol geld aan krotten verdienen, draaiden we dit uitstekende VPRO- programma af en gingen naar de Tros. Net te laat om prinses Anne in mi ni-rok te zien, maar niet te laat om haar te paard door Afrika te zien draven, te zien duiken en dansen. Prinses Anne heeft ons hart gestolen. Niet alleen door de deskundigheid waarmee zij over het trainingskamp voor jongens in Kenya praatte, maar vooral door de manier waarop. Ze kwam bij ons over als eerlijk („Ik ben lui"), humoristisch en, zoals een jonge Kenyaan zei, die met haar ge danst had, als erg gezellig. Ze moest zaak-Theo Albrecht ESSEN (DPA) De Westduitse po litie heeft in verband met de ontvoe ring van de supermarktmiljonair Theo Albrecht een derde man gear resteerd, die ervan verdacht wordt een deel van het verdwenen losgeld, betaald voor de vrijlating van Al brecht, geïnd te hebben. Eerder zijn aangehouden de 47-ja- rige advocaat Heinz-Joachim Ollen- burg en de 39-jarige Paul Kron, in de onderwereld bekend als „Diamanten- Paul". eigenlijk koningin van het Verenigd Koninkrijk kunnen worden. In het Leerhuis van IKORJConvent van Kerken gaat het de komende tijd over de verzoening. Simon Wiesen- thal was er gisteravond te gast en hem werd de vraag gesteld: hoe rijmt u uw rusteloze jacht op nazi-misdadi gers met verzoening, met barmhartig heid. Wiesenthal antwoordde onder meer dat de nazi-misdadigers zich buiten de menselijke samenleving hebben geplaatst en dat de barmhar tigheid ophoudt, waar het voor ande ren verkeert tn onbarmhartigheid. De overlevenden konden alleen een nieuw leven beginnen omdat ze wis ten dat de schuldigen hun straf niet zouden ontlopen. Voor hen leeft Wie senthal. „Ik kan mij niet verzoenen met de moordenaars van duizenden moeders. Misschien nog wel met de moordenaar van mijn eigen moeder". Hij merkte nog op dat tijdens de on geveer 20.000 processen tegen nazi's, die hij heeft meegemaakt, er maar vier waren die berouw toonden. H.L. 1Ik zal in 1972 nooit meer 's avonds laat uit bed stappen en alle kaas soldaat uit 't vuistje maken. 2. Ik zal mijn kinderen minder snoep geven en meer kaas uit 't vuistje. 3. Ik zal zorgen dat er altijd genoeg kaas in huis is zodat binnenwaaiers iets bij de borrel hebben. 4. Ik zal alle advertenties van kaas uit 't vuistje tot de laatste letter lezen. 5. Ik heb trek gekregen en ga nu... (verdere tekst ontbreekt) Een scène uit de Liesbeth List-show, die, onder regie van Bob Rooyens, op maandag 24 januari wordt uitge zonden. Vanavond te zien NEDERLAND 1 NOS 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal TROS 19.05 Nancy 19.30 De laatste sporen Oostenrijk - Spanje, natuurfilm NOS 20.00 Journaal TROS 20.21 Interview 20.30 Toestel AE 612 mag niet landen 22.10 TROS-sport NOS 22.50 Journaal NEDERLAND 2 NOS 4 18.45 De Fabeltjeskrant 18.55 Journaal NCRV 19.05 Zo Vader, zo dochter 19.30 Gouwe Ouwe: tophits NOS 20.00 Journaal NCRV 20.21 Hier en Nu 20.30 Farce Majeure 20.55 Het leven is heerlijk; gesprek met Fie Carelsen 21.40 Waar of niet 22.20 Nws uit de klass. en religieuze discotheek NOS 22.30 Journaal 22.35 Uit de Kunst BELGIE-NEDERLANDS 18.00 Kleur: Fabeltjeskrant 18.05 De Lek: Rijn, die bij Wijk bij Duurstede verandert van naam in Lek, heeft van alle rivieren de dichtstbewoonde oevers. 18.30 Kleur: Tienerklanken 18.50 Spoorslags door de Ardennen, documentaire film 19.20 Programmaoverzicht voor de volgende week 19.33 Keurig Frans en Zoeklicht 19.39 Mededelingen en de weerman 19.45 Nieuws 20.10 Panorama 20.55 Kleur: De eeuwige echtgenoot, tv-spel 22.30 Nieuws 22.35 Inspraak 72. HILVERSUM Volgende maand begint de NCRV-televisie met een se rieprogramma. waarin doodgewone gezinnen de hoofdrol spelen. In „Alles goed thuis?" in vier, als alles goed gaat, vijf uitzendingen van een half uur onderverdeeld wordt weinig of geen commentaar ge leverd en komen geen deskundigen hun visie geven. De gezinnen vertel len zelf hun verhaal, hun problemen en gedragswijze, in spontane en geën sceneerde situaties, een soort „lucht foto's". Aan de serie is een voorbereidings periode vooraf gegaan, waarin de ouders, begeleid door andragoge Mimi Bremer, geregeld in groepen bijeen kwamen. De eerste uitzending valt op 16 fe bruari, de andere volgen steeds vier weken na elkaar. 20 Hij zag hoe e Rupescu langzaam zonk in de steeds woe liger wordende zee. Spoedig was er niets meer dat er op wees dat de Rupescu ooit had bestaan. Nadat hij zijn hoofd terug getrokken had sloot hij de patrijspoort met een klap, draaide het licht aan en ging zitten aan de kleine tafel bij zijn kooi. De scherpe nachtlucht had hem wakker gemaakt en zijn ge dachten gescherpt. Dat kwam goed van pas want het liep te- een middernacht toen ze naar zijn hut kwamen. Luitenant Hahnemann ontsloot de deur, draaide de kruk om en stootte vervolgens de deur open met zijn voet, het machi nepistool onder zijn arm geklemd. Hij vond Dietrich zittend aan zijn tafel, nog steeds met zijn jas aan en zijn benen, die bij de enkels waren gekruist, voor zich uit gestrekt. Hij rook te een verse sigaar. Hij keek naar Hahnemann zoals iemand kijkt naar een stuk slecht gebraden vlees, waarna hij zijn aandacht verplaatste naar de lange man met de snavelvormi- ge neus, die Hahnemann energiek gevolgd was, een opvallen de Duitser van vooraan in de veertig, die zeer recht stond ter-' wijl zijn koude, blauwe ogen de zittende man bestudeerden. Onder zijn burgerjas die van voren open stond, zag Dietrich de schoenen en het uniform van het Alpenkorps. „Dit is kolonel Burckhardt," deelde Hahnemann hem op- scherpe toon mede. Hij zweeg alsof hij de een of andere reac tie verwacht had. „Gewoonlijk staan de mensen in aanwezig heid van een kolonel," ging hij somber verder. „Zeg deze man ons alleen te laten, zodat we een ogenblik kunnen spreken." Dietrich richtte dit voorstel tot Burckhardt, die met belangstelling op hem neerkeek. Hij had zich niet be wogen sinds ze de hut hadden betreden. „U kunt met ons beiden praten," begon Burckhardt kortaf. „Tenzij u een heel goede reden -hebt om-me alleen te willen spreken." Evenals Hahnemann vroeger óp de avond vroeg Burckhardt zich af waarom hij geantwoord had op een ma nier die hij helemaal niet van plan was geweest. Maar toch.... „Wat ik te bespreken heb is niet bestemd voor de oren van jongere officieren." Dietrichs vriendelijke stemming was van korte duur en keek de kolonel grimmig aan. „Ik denk dat u niet veel tijd te verknoeien hebt, zullen we dus maar een beetje opschieten?" Burckhardts gezichtsuitdrukking onderging geen verande ring, maar inwendig voelde hij zich een beetje onzeker hij had op het punt gestaan precies hetzelfde te zeggen en nu was deze vreemde passagier hem voor geweest. Hij had het rare gevoel dat hij, hoe dan ook, terrein verloor. Hij sprak vastbe sloten. „Hahnemann, u hebt nog andere bezigheden laat me met deze man alleen tot ik u roëp." „Misschien is hij gewapend," protesteerde Hahnemann. „Natuurlijk ben ik gewapend." Dietrich had snel gesproken, nonchalant, maar weer was hij Burckhardt voor geweest. Een lager geplaatst man dan kolonel Heinz Burckhardt zou zich misschien hebben geërgerd, maar de kolonel was iemand die van onderen was opgeklommen tot zijn huidige positie, tot be velvoerder over een keuronderdeel van de Wehrmacht en hij reageerde geamuseerd. „Ik haal nu een Luger pistool tevoorschijn," legde Dietrich uit en hij keek Hahnemann aan alsof hij misschien geen Duits zou verstaan, „dus houd uzelf in bedwang èn uw wa pen!" Terwijl hij het pistool uit zijn zak nam merkte hij op dat het geladen was en toen hij dit zei, draaide hij de Luger, zodat die een ogenblik regelrecht op Burckhardt gericht was. „Ik had uw kolonel kunnen bedreigen," zei hij grimmig tegen Hahnemann, „en u kunnen dwingen dat wapen neer te gooien of hem neer te schieten. U had me persoonlijk het pistool •moeten afnemen." Terwijl hij sprak legde hij de Luger op de tafel'. 21 AD jteur Een ogenblik lang vroeg Hahnemann zich af of hij hetfoisse wapen zou nemen, maar Dietrichs aandacht richtte zich zopeg. duidelijk op de kolonel en hij was zich zo duidelijk niet meei^e cl bewust van zijn aanwezigheid, dat hij niet wist wat hij moestjs de doen en naar Burckhardt keek voor verdere instructies. vijf „Laat ons een ogenblik alleen. Over enkele minuten kom iktjUb op de brug." itbal). Ze wachtten tot de hutdeur gesloten werd, waarna de kolo- acht nel zonder te spreken op en neer begon te lopen, lichtjes metj *01 zijn handschoenen op zijn dijen slaand. Toen stond Dietrich'eers op. Deze daad deed Burckhardt, die een meter tachtig grootyaide was, schrikken. Hij had begrepen dat Dietrich een grote man het was, maar nu eerst zag hij, dat de Duitser zeven tot tien cen-*m V timeter boven hem uitstak. Hoewel hij zelden onder de indruk kwam van iemands lichamelijke aanwezigheid, merkte, Burckhardt, dat hij een zeker ontzag voelde voor de grote Jj®n burger, die voor hem stond met naar voren hangende schou ders en zijn handen achter zijn rug. Na een ogenblik stakpn Dietrich een hand in zijn zak en deponeerde iets op de tafel. „Mijn papieren, kolonel Burckhardt." Met een groeiend gevoel van teleurstelling bladerde Burck hardt nauwgezet door de papieren, waarna hij opkeek en zag hoe Dietrich hem nietszeggend aankeek. „U bent archeoloog, Dr. Dietrich?" Hij slaagde er niet in de vlakheid uit z'n stem te weren. „Kijk er goed naar," spoorde Dietrich hem geduldig aan. „Ziet u er iets bijzonders aan?" „Nee!" antwoordde Burckhardt na een nader onderzoek. Zijn stem klonk nu kortaf. „Goed!" Dietrich trok zijn schouders recht en torende boven de kolonel uit, terwijl hij met vernietigend sarcasme verder sprak. „Ik reis op een Griekse veerboot over de Egéische Zee een veerboot die ieder ogenblik kan worden aangehouden en uitgekamd door een Britse torpedoboot jager. Verwacht u werkelijk, dat ik onder deze omstandigheden de papieren bij me draag waaruit blijkt dat ik een officier van de Abwehr ben?" Burckhardt stond volkomen stil en de moed zonk hem in de schoenen. De Abwehr! Die verwenste inlichtingendienst van t(? de ongelooflijk invloedrijke admiraal Canaris. Nooit vertelden ',on ze iemand wat ze gingen doen altijd pas er na. Nooit vertel den ze iemand waar ze'naar toe gingen, totdat ze er geweest waren en teruggekeerd waren in Berlijn. Ze waren aan nie mand verantwoording verschuldigd, behalve aan de geslepen, oude admiraal, die zijn carrière begonnen was bij de Marine inlichtingendienst en de admiraal was alleen verantwoording ^schuldig tegenover de Führer persoonlijk. De Abwehr werd gehaat gevreesd was misschien een beter woord door al le andere takken van de inlichtingendienst, omdat zij een af zonderlijk leven leidde, maar zelfs nog meer om haar legen darische record aan coups. Op de een of andere geheimzinnige wijze kreeg de admiraal steeds gelijk met zijn voorspellingen omtrent vijandelijke plannen, hetgeen ongetwijfeld de achting verklaarde, die Hitier voor hem koesterde. O ja, Burckhardt PjJ: had gehoord van de Abwehr, maar dit was de eerste keer dat Lvr^ hij een van haar medewerkers ontmoette. Hij wierp een korte blik op Dietrich en hervatte toen zijn heen en weer geloop. Was deze duivel aan boord geplaatst om de operatie te volgen, omdat er een maritieme fase mee ge moeid was het veroveren van de Hydra en de daarop vol gende. reis naar het doel? Wordt vervolgd lengt Z( AD iet fc ha IAD mier Zeve gevii ir vc k SS de alwi ik r was inti n V! eker >e i lijk ;d o erd£ IAD Vanavond te horen HILVERSUM 1 KRO 19.00 uur Auditie: muzikale talenten 20.00 uur Verzoekplatenprngramma 22.00 uur Voetlicht op: cabaret, show en musical 22.50 uur Goal, sportprogramma HILVERSUM 2 VPRO en VARA 16.03—20.30 uur VPRO-Vrijdag 20.30 uur (NOS) Muziek uit de barok 21.00 uur Groot Omroepkoor, -orkest en solisten 22.30 uur Nederlandse chansons 23.20 uur Muziek van Nederlanders Momma VAT is NOU MIJN zot MiNhMetsjes, (WlM/-BAANTJES, MlNl-mUTIJDE(\t /W/WI-BeZ0EKJ£S.l MARY PERKINS Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel voor harp en orkest nr. I In C gr t. II. Hector Berlioz. „l'En- fance du Christ". Hilversum I 402 m KRO: 18.30 Nieuws. 18.41 Actualitei ten. 18.50 Marktberichten. 18.52 Grammofoonmuzlek. 19.00 <S) AU - dl tie; muzikale talenten. 20.00 Verzoekplatenprogramma. 22.00 (S) Voetlicht op: kabaret, show en musical. 22.25 Over weging. 22.30 Nieuws 22.38 Den Haag vandaag 22.50 (S) Goal (sport)programma met veel muziek. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II Mi m - VPRO: 18.00 Nieuws: 18.20-18 30 Uitzen ding van D'86: :ooo Nieuws. NOS: 2030 <S) Muziek uit de Barok (opn.) VARA 21.00 <S) Groot omroepkoor. Omroepor kest en solisten. 22.30 (S) Ne derlandse chansons met or kestbegeleiding 22.55 Medede lingen 23.00 Nieuws. 23-10 Ac tualiteiten. 23 20 Muziek van Mederlanders 23.55-24.00 Nieuws. GRAMMOFOONPLATEN DRAADOMROEP VANAVOND I. Ernst Elchner. Concert RADIO MORGEN Hilversum I 402 m TROS: 7.00 Nieuws. 7 02 (S) Lichte grammofoonmuzlek. reporta ges en berichten (7.30 Nieuws: 7.41-8.00 Actualiteiten: 8.30 Nieuws; 8.41-8.50 Actualiteiten). 10.00 Verzoekplatenprogramma. (10.30-10.32 Nleuwsi 11.55 Mede delingen. 12.00 Route - A: amusementstourlsme In Neder land. (Overheidsvoorlichting: 12.16 Franco huls Informatie voor het bedrijfsleven: 12.26 Mededelingen t.b.v land- en tuinbouw; 12.30-12.41 Nieuws). 14.00 (S) Steiger - B: Radio show. (14 03 Sportkompas: 14.33-15.00 (S) Tross-Country 15.30 Nieuws: 15 33-16 00 (S) Jazz-cocktail: 17.30 Nieuws; 17.32-17.50 Actualiteiten). 18.00 Top-Toen: licht muziekpro gramma. Hilversum II 298 m VA RA: 7.00 Nieuws en ochtend gymnastiek. 7.20 (S) Z.O ge varieerd programma (7.33 Van de voorpagina: 7.54 VPRO: De ze dag: 8.00 Nieuws; 8.11 Ac tualiteiten: 9 35 Waterstanden; 10.05 Voor nu en later, ge sprek.) 10.30 (S) Zaterdag In formatie: muziek en Informa tieshow met om li.oo Nieuws. 13.00 Nieuws. 13 11 Actualitei ten. 13.23 VARA-Varia. 13.25 (S) Dit ls het begin....: Jongeren programma. HIRO: 14.35 HI- RO-Magazine. NOS: 15 05 De komende week In het Neder landse muziekleven. 15.30 Frans - Duits - Engels: een luisterprogramma (16.00-16.03 Nieuws.) 16.15 NOS-Jazz. 16 45 Inzet: programma over ama teuristische muziekbeoefening. 17.15 De Vrije Gedachte. 17.30 Ontwikkelingswerk ln Afrika, discussie. VARA: Mededelin gen. Hilversum III 240 m NCRV: 7 00 Nieuws. 7 02 Pop- station. (8.00 Nieuws) 9.00 Nieuws. 9.03 Pers vers. 10.00 Nieuws. 10.03 Muziek bU de koffie. (11.00 Nieuws.) 12.00 Nieuws. 12 03 Elpee Pop. 13.00 Nieuws. 13.03 Nee. we geen namen. (14.00 en 15.00 Nieuws) 15 30 Meisjeskoor Sweet Sixteen en licht instru mentaal sextet. Intermezzo door het Miller Sextet. 16.00 Nieuws. 16.03-18.00 Sportshow: sport en muziek. (17.00 Nieuws.). TEI.EYISIE - - tMORGKNfl, TELEAC: 10.00 Technisch en Wetenschappelijk Engels - les 13. 10.30 Elementaire Economie - les 13. 11.00 Esperanto - les 1 (herh.) 11.30-12.10 Spaanse les - les 2 (herh.) NOS: 15.30 Natio nale Kampioenschappen Schaatsen te Deventer. 16.00 (K) Journaal. AVRO: 16.02-17.40 (ged.K) Gevarieerd kinderpro gramma. NOS: 17.40-18.2S Na tionale Kampioenschappen Schaatsen te Deventer. België - Nederlands: 13.30 (K) De avonturen van Robin Hood, speelfilm uit 1938. 15.10 Trefpunt: gesprek over actuele problemen. 16.00 Volksuniver siteit. 41. „Nou wat heb ik ge zegd?" riep de bankdirec teur opgetogen uit. „Die Staffelaar da's een pien tere knaap, hoor! Ik wist wel, dat de snaak in staat zou zijn dit schriftuurtje te ontraadselen! Ja, ja, als staf felaar zich op een document werpt, dan is er geen vuil tje meer aan de lucht! Daar draait die jonge zijn hand niet voor om! Hebbe jullie het gehoor? Een halve bood schap staat erop. Die Staf felaar toch! „Héél knap", zei smidje Verholen smalend. „Werkelijk hééél knap! Zo ver was ik namelijk zelf ook al gekomen. En kan die zelfde doctorandus mis schien nu nog even zo'n sprong in de peilloze diepte maken en mij vertellen waar ik de andere helft van die waardevolle boodschap vinden kan?" „Dat is eenvoudig genoeg", antwoordde drs. Staffelaar. „De andere helft van die waardevolle boodschap vinden we op iets blauwgeruits „Natuurlijk! Op die blauw-geruite kiel" vulde Mr. Jonathan H. Goutvinck van Opulenten aan. „En slim als U bent, heeft U natuurlijk ook al ontdekt, dat het de blauw-geruite kiel is", beet de smid scherp van zich af.Doch toen trok de knappe doctorandus vragend zijn schriele wenkbrauwen omhoog. „Mijnheer. Verholen is onnodig scherp", zei hij droog. „Bovendien is hij belachelijk voorbarig. Waarom zou da! blauwgeruite.iets speciaal de blauw-geruite kiel moeten zijn? „Omdat"J- probeerde de smid nog. „Niks omdat", onderbrak de doctorandus „Hoe komt U daarbij meneer? Waar staat het, meneer? U gokt, voorbarige conclusies! Uit hoegenaamd niets blijkt, dat het de bl moet zijn! Dat heeft U zelf maar verzonnen! Trouwens, hoe verbergt I heime boodschap in zo'n kiel? Gewoon met een papiertje in een t zeker? Kom nou, ik wou U wijzer hebben!" i Ipi FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 10