Disconto verlaagd van 5 tot 4,5 pet Rente in 1972 4% 42% 5% postspaarbank a Verschil van inzicht bij commissie orkestenbestel Militair tuchtrecht wordt waarschijnlijk ingrijpend gewijzigd Onder invloed ontwikkeling buitenland Ook in België Koekoek wil niet meer dan f 40.000.- Pleidooi voor samensmelting uitkeringen Verdovende middelen Uit de Haagse hof geplukt verdwenen na inbraak DONDERDAG 6 JANUARI 1972 gewone spaar rekeningen en giro renterekeningen spaarbewijzen Algemene Premie spaarregeling jeugdspaarreke- ningen, ambtenaren- spaarrekeningen, verschillende gepre mieerde bedrijfs- spaarrekeningen en winstdelingsspaar- rekeningen beleggingsrekenin gen met opzeggings termijn vanJ3_maanden beleggingsrekenin gen met opzeggings termijn van 12 maanden beleggingsrekenin gen met opzeggings termijn van 24 maanden Het is mogelijk op beleggingsrekeningen geld op te nemen zonder voorafgaande opzegging. AMSTERDAM De Neder- landsche Bank heeft het wissel disconto (de officiële rentevoet) met ingang van vandaag ver laagd van 5 tot 4,5 procent. Ook de andere tarieven van de cen trale bank zijn omlaag gegaan. Zo bedraagt het promessendis- conto thans 5 (was 5,5) pet, de rente voor voorschotten in re kening-courant en beleningen voor particulieren 6 (6,5) pet en voor anderen 5 (5,5) pet. De laatste maal dat het disconto in ons land werd verlaagd was op 15 september j.l. Toen werd het nl. ge bracht van 5,5 op 5 pet. Begin april van het vorige jaar ging het disconto omlaag van 6 tot 5,5 pet. Zoals De Nederlandsche Bank mee- Trala de boerenkielOp de modeshow Vrouw '72", die in het Amsterdamse Hilton hotel werd gehouden liet Pierre d'Aloy Al eerder werd bekend dat nieuwe tuchtreglementen een drastische be perking zullen inhouden van de strafbevoegdheid van de militaire commandanten. Het streng arrest, eenzame opsluiting, wordt afgeschaft evenals de tuchtklasse te Nieuwer- sluis. De commandant houdt dan zelf de strafbevoegdheid voor lic'nt en verzwaard arrest. De Kamer heeft er bij minister De Koster echter middels een motie op aangedrongen in gevallen waar de vrijheid van meningsuiting in het ge ding is, een commandant alleen nog de bevoegdheid te laten tot het geven van licht arrest. De nota, die ook hierover uitsluitsel zal geven, wordt verwacht voordat de defensiebegro ting op 5 februari in de kamer aan de orde komt. Op dit laatste punt is voornamelijk de aandacht gevestigd door de straf (3 maanden Nieuwersluis), die de mi litairen Dona en Schul gekregen heb ben wegens een publikatic in een WDM-blad, waar hun meerderen het niet mee eens waren. Beide militairen verblijven, na een kort kerstverlof, nog steeds in Nieuwersluis, hoewel deelt, moet de verlaging van het dis conto in ons land worden gezien te gen de achtergrond van de daling van de rente in het buitenland. Nadat Duitsland ons op 23 december j.l. a! was voorgegaan met een verlaging van het disconto van 4,5 tot 4 jjct. en ook gelet op de daling van het rente peil in de Ver. Staten komt de stap van De Nederlandsche Bank niet als een verrassing. Het gevaar dreigde nl., dat Neder land zou worden overstroomd net middelen uit het buitenland, die hier dan zouden profiteren van de relatief hoge rente. Een en ander zou niet zonder gevolgen zijn geweest voor onze binnenlandse economie met na me doordat de inflatie door deze geldstroom zou worden aangewak kerd. In geldmarktkringen werd al gerui me itijd 'rekening gehouden met een discontoverlaging gezien de ontwik deze boerenkiel met pantalon zien. Bezoeksters kregen alvast een indruk van de voorjaars- en zomermode op deze show, die gisteren werd gehouden. vlak voor Kerstmis geruchten de ron de deden dat de rest van 'hun straf kwijtgescholden zou worden. kelingen in het buitenland. Vooral na de maatregel in België verwachtte men ook een verlaging in Nederland. In kringen van de geldmarkt wordt de verlaging bovendien een aanpas sing genoemd aan de huidige situatie op de geldmarkt, waarbij de renteta rieven al vooruitliepen op de ver schillende verlagingen. Men ziet verder in de maatregelen een stimulering voor de Nederlandse economie. Het bedrijfsleven zal goed koper krediet kunnen opnemen. Op de Amsterdamse effectenbeurs kwam de discontoverlaging evenmin als een grote verrassing. De beurs reageerde echter positief op het voor het Neder landse bedrijfsleven gunstige nieuws, waardoor de lust tot investeren een stimulans kan krijgen. In de niet-of- ficiële nabeurshandel gingen de koer sen van de internationals na het be kend worden van de discontoverla ging alle iets omhoog. Op basis van het promessendiscon- to berekenen de banken hun renteta rieven voor kredieten en leningen aan het bedrijfsleven. Een kredietne mer van een handelsbank betaalt over het opgenomen bedrag het pro- messendisconto plus een zekere op slag. Een verhoging van dit disconto wordt vaak toegepast om een kre dietrestrictie te ondersteunen. Voor particulieren is het tarief voor voorschotten in rekening-courant en beleningen minder belangrijk, omdat de Nederlandsche Bank bijna geen particuliere klanten meer heeft. Het wisseldisconto, het tarief met de grootste signaalwerking, is het laag ste tarief. De praktische betekenis van een wijziging gaat in eerste in stantie alleen op voor de „financiële wereld". Volgens beurskringen in Parijs zou Frankrijk ook voornemens zijn het disconto te verlagen. Gesproken wordt over een verlaging met 1'4 pet. tot 6 1 '4 pet. Op 28 oktober j.l. werd het Franse disconto eveneens met 1/4 pet. verlaagd. BRUSSEL Evenals in Nederland is woensdag in België het bankdis- conto verlaagd. Met ingang van van daag bedraagt het in België 5 pet. tegen 5.5 pet. voordien. Op 23 septem ber jl. werd het disconto het laatst verlaagd, nl. van 6 naar 5,5 pet. De bank heeft verklaard dat zij tot de verlagingen is overgegaan in ver band met de daling van de rentevoet op de binnenlandse kapitaalmarkt. Voorts omdat die ontwikkeling naar haar mening-onder de huidige eco nomische omstandigheden dient te worden aangemoedigd. Vroeger op school leerde ik. dat een van de opmerkelijke eigen schappen van het Engelse volk was, dat op straat nooit iemand zich ver wonderde over wat anderen op die straat deden of droegen. De Engelsman bemoeit zich niet met andermans zaken, was de con clusie. Er kwamen dan een paar duidelij ke voorbeelden. De leraar beweerde het zelf gezien te hebben hoe een man in pvama met een bolhoed op door Regent Street marcheerde.... En geen mens. die er van op of naar om keek. Ik heb dat altijd een machtig ver haal gevonden. Bij ons in het dorp zou je dat nooit gepresteerd hebben. Het jouwen en sjouwen achter iemand, die iets anders was dan de anderen was er een algemeen ge bruikelijk vermaak van de jeugd. Maar ja, dat is lang geleden. Wat betreft het reageren op an dermans en vrouws-uiterlijk zijn we wel op het Britse peil gekomen. Maar we hebben toch iets behou- Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Geertsema (binnenlandse zaken) heeft een wets ontwerp opgesteld om de schadeloos stelling (honorarium) van de Tweede- Kamerleden voor een jaar te bevrie zen. De voorzitters van de fracties zullen dit ontwerp onmiddellijk na het kerstreces bestuderen. Beslist moet nog worden of het ontwerp van de minister bij de Tweede Kamer wordt ingediend of dat de Kamer zelf met een initiatiefontwerp komt. De schadeloosstelling bedraagt mo menteel 47.155 gulden. De heer H. Koekoek heeft inmiddels minister Geertsema laten weten, dat hij slechts bij wijze van voorbeeld een schadeloosstelling van ƒ40.000 gulden wil hebben. Verder zal de eenmans fractie van de Boerenpartij geen aan spraak maken op de vergoeding, die wordt toegekend voor de secretaria ten en medewerkers van de fracties. De eenmansfractie van de heer Koe koek zou recht hebben op 36.500 gul den. Verder heeft de heer Koekoek laten weten, dat zijn parti' straks, als de wet van kracht is. geen aanspraak zal maken op de subsidies voor de wetenschappelijke bureaus van de politieke partijen. Van een verslaggever DEN HAAG De nieuwe voorzit ter van rie raad van arbeid in Dor drecht, de heer R. Baarda heeft ge pleit voor het samensmelten van uit keringen wegens werkloosheid ar beidsongeschiktheid en pensionering tot een algemene voorziening van uit keringen. Hij sprak gistermiddag over deze zaken bij zijn installatie tot voorzitter van de raad van arbeid. De heer Baarda meent dat zo'n al gemene voorziening bereikbaar is via studies die aan de gang zijn over een nieuwe opzet van de sociale verzeke ringsvoorzieningen. Zo'n voorziening zou z.i. moeten waarborgen een welvaartsvaste ont wikkeling van het laatst verdiende inkomen tijdens de tot de actieve pe riode te rekenen levensjaren en een waardevaste uitkering tijdens de post-actieve periode. De heer Baarda zei zich te realiseren dat aan die op vattingen een groot aantal bezwaren kleeft. Een dergelijke ingrijpende wijzi ging in het stelsel der sociale verze kering is een zaak van lange adem. Veel heilige huisjes zien zich daarbij bedreigd, maar alleen een grondig aantasten van de uitvoeringsstructuur maakt z.i. wezenlijke wijzigingen mo gelijk. den van eigen houding. Namelijk de gewoonte om op alles een extra schepje te doen. We kijken niet meer op of om als er een vreemd uitgedoste figuur in het gezichtsveld komt, we trekken ons helemaal niks meer van een an der aan. \if( op of om Zoals het oude heertje, dat strui kelde en viel en dat met een ter sluikse blik door de voorbijgangers bekeken werd. terwijl geen mens een hand uitstak om hem op te hel pen. Dat was pijnlijk. Maar helemaal gek was wat ik gister zag. Op de Markthof lien een ietwat zwaar beladen koopster. In elke hand een verzameling zakken en tassen. Het kon niet uitblijven... één zak begaf het... er stroomde een la wine appelen uit.... In verbijsterend tempo rolden ze alle kanten tegelijk uit Giechelend bleven een paar dames Van onze muzickredactie ZW.OLLE Een eerste sug gestie voor de verbetering van staan roepen van „Oh, gunst Een jongen nikte er gauw een op en verdween, een man schalde „pech gehad, zus..." De vrouw stalde de overige zak ken ergens tegen een pui en begon te rapen. Ontdekte toen. dat de vraag bleef waar de oogst te bergen. Nam een andere half volle zak en begon die op te laden. De honende kijkers waren al doorgelopen en de nieuwe passanten toonden niet de geringste belangstel ling. Eindelijk waren de appels verza meld maar nu was de last gevaar lijk voor de andere zak geworden. Je zag het gewoon aankomen... Ze tilde... en prrrt.... daar scheurde I de baal. er kwamen geen appels te I voorschijn maar uien..pas na die stortbui volgde het ooft.. Nou ja, het is toch nog goed afge lopen. Een langharige knul nam het heft in handen. Ging aan een kraam een plastic zak halen, een kanjer, hielp rapen en gaf haar een schou derklop na... de functionering van het Neder landse orkestbestel is vastgelegd in het interimrapport van de Commissie Orkestenbestel dat gisteren in plenaire openbare vergadering van deze commissie in Zwolle is besproken. De voornaamste conclusie uit dit rapport is, dat het orkest in staat is de creativiteit in de ruimste zin te bevorderen wanneer het zich een breder cultureel-maatschappelijk doel stelt, door het stimulerende middel punt te vormen van het muziekleven in zijn totaliteit. De commissie ziet het orkest dan ook als een instrument in dienst zowel van de cultuurover dracht, als van de cultuurvernieu wing. Een principieel verschil van inzicht in deze materie bij de uit 16 leden bestaande commissie komt tot uiting in de zienswijze van een minderheid van ten minste zes leden, die meent dat deze taken van het orkest niet verwezenlijkt kunnen worden binnen de bestaande structuur van het or kestwezen. In een minderheidsnota is deze zienswijze nader toegelicht. Daarin wordt onder andere gesteld, dat alleen integratie in een nieuwe organisatiestructuur, waarin de cultu rele activiteiten van de gehele regio zijn gebundeld, en waarvoor de bena ming „muziekcentrum" is gekozen, het betrekkelijke isolement van het symfonieorkest, van kamermuziekge zelschappen en individuele artisten zal kunnen opheffen. In de huidige situatie, aldus de minderheidsnota, bereiken de symfonieorkesten nauwe lijks 10 procent van de bevolking, terwijl het een cultureel-maatschap- pelijke noodzaak is dat 90 procent van de bevolking aan de muziekcul tuur in haar ruimste betekenis deel neemt. Met de mening van de meerderheid van de commissie, dat de ruimere cultureel-maatschappelijke doelstel ling van het orkest het beste kan worden gerealiseerd vanuit de be staande instellingen, is de minderheid het flagrant oneens. Zij ziet alleen mogelijkheden voor de verbreding van de taakstelling in een nieuw en groter organisatie verband: het mu ziekcentrum, waarvan er diverse in de verschillende regio's zouden moe ten komen. Ervaringen Overigens wordt de zienswijze van de meerderheid van de commissie,- zoals die in het interimrapport is neergelegd, gesteund door de ervarin gen opgedaan tijdens de vier openba re hoorzittingen, die in verschillende delen van het land zijn gehouden. Daar kwam tot uitdrukking, dat een taakverbreding alleen wenselijk wordt geacht als deze plaatsvindt vanuit de. bestaande situatie en met behulp van een andere subsidiestruc tuur. orkesten alle in het rapport omschre ven wenselijke functies optimaal kunnen vervullen. Er zal ook specia lisatie moeten worden bedreven en er moet samenwerking en uitwisseling van programma's komen. Daarbij wordt dan ook opgemerkt dat sommi ge orkesten enkele nieuwe taken al vervullen. Beperkt Ja, zegt het m inderheidsrapport dan, een aantal van die in het inte rimrapport vrijblijvend aanbevolen ta ken wordt inderdaad door sommige orkesten reeds lang gerealiseerd, maar meestal als particulier initiatief van de leden en ten koste van veel vrije tijd. En dat alles nog binnen een beperkte actieradius. En dan wordt gedetailleerd betoogd, waarom en waardoor noch de organisatori sche structuur, noch de omvang en de samenstelling van de bestaande or kesten berekend is voor datgene wat de commissie in zijn geheel ais wenselijk ziet Straks gaan het interimrapport en de minderheidsnota via de Raad voor de Kunst naar minister Engels. Doel van het rapport was, enkele funda mentele richtlijnen aan te geven waarop het toekomstige beleid van de orkesten en van de overheden zich kunnen baseren. Maar daarvoor moe ten ook nog een paar andere onder werpen bestudeerd worden. Daartoe behoren: het subsidiestelsel, beheers vorm en democratisering, functie van de omroeporkesten in het orkestenbe stel, verhouding tot de kamermuziek- ensembles, muziekdramatische sec tor, hedendaagse muziek en vele an dere. Deze commissie (de zesde ministe riële commissie die rapport uitbrengt over het orkestwezen) is de eerste waarin de orkestwereld zelf in ruime meerderheid (elf van de zestien le den) is vertegenwoordigd. Zij werd in juni 1971 ingesteld en heeft onder v oorzitterschap van drs. J. J. Voogd binnen recordtijd haar eerste rapport uitgebracht. Voor de onderwerpen die alsnog onderzocht en uitgewerkt moeten worden, zegt de commissie behoefte te hebben aan o.m. de uitkomsten van sociaal-wetenschappelijk onderzoek. Zij doelt daarmee op de door de Boekmanstichting uit te geven studie ..Concert en publiek" en op een so ciaal-wetenschappelijk onderzoek over structuur en functies van het muziekbestel dat in voorbereiding is. Ondanks de bijzonder snelle werk wijze van de commissie zal het nog wel heel lang duren voordat alle nu nog nauwelijks ter sprake ge komen vraagstukken behandeld en in deelrapporten aan de Raad voor de Kunst en aan de minister zullen zijn voorgelegd. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het nieuwe militaire tuchtrecht, waarover minis ter De Koster (Defensie) naar verwachting nog deze maand een no- ta publiceert, zou naar verluidt als belangrijkste straf de geldboete bevatten. Waar elders in Amsterdam een metro tunnel wordt gegraven voor modern vervoer wordt op hetzelfde moment over de Nieuwe Herengracht bij de Amstel een originele houten ophaal brug gebouwd. De brug lijkt op de Magere Brug. die een houten onder bouw heeft. De nieuwe brug heeft echter een stenen onderbouw. Tijdens de vergadering van giste ren kwam wel naar voren, dat de commissie als geheel het over de doelstelling wel eens is, maar dat de middelen om die te bereiken door een minderhid principieel anders gezien worden. In details gaat het interim rapport in op deze doelstelling, die zowel het orkestrepertoire, de bege- leidingstaken in de amateuristische sector als de educatieve taken betreft. Het is ook volgens de meerderheid van de commissie ondenkbaar, dat de DEN HAAG Bij een inbraak in een apothekersgroothandel aan de Korte Poten is in de nacht van 4 op [5 januuari voor 1400 gulden aan verdo vende middelen gestolen. De diefstal werd gepleegd nadat een raam aan de achterkant was ingeslagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9