Pieterskerk gaat niet naar universiteit Felle kritiek op werkschuwe profiteurs WEEKAGENDA Nieuwe leden K. van K. Hotelhouder bedreigde Noordwijkse politie met jachtgeweer Jr Voorzitter Leidse K. van K. waarschuwt bedrijfsleven Piano akkoord IÉ bender Herensingel-lijntje gaat verdwijnen Aafje Heynis zingt in Leiderdorp Burgerlijke stand van Leiden NIEUWE LEIDSE COURANT 3 DONDERDAG 6 JANUARI 1972 NOORDYVIJK Een Noord- wijkse hotelhouder heeft aan de drank heel wat ellende te wyten. Nadat hy een „tamme" avond met een fünk aantal glazen cog nac had afgerond ging hy in het holst van de nacht met zyn auto op stap. Op de Koningin Wilhelmina Boulevard botste hy tegen een geparkeerde Duitse auto, met als resultaat twee dwars op de weg staande, vernielde wagens. De hotelier meende dat hy iemand had doodgereden en vluchtte in paniek het strand op, met medeneming van een jacht geweer. Een politiepatrouille ging op onderzoek uit en trof de man by zijn hotel aan. Hy weigerde mee te gaan en dreigde, de politie te zullen doodschieten. Om dit te voorkomen verzocht de politie assistentie, waarop een hoofdagent met een politiehond te hulp kwam. De hotelhouder vluchtte naar een balkon van het hot el en be antwoordde elk verzoek om zich over te geven met schiet-dreige- menten, daarby zyn geladen ge weer richtend op zyn belagers. Nadat de in staat van razerny verkerende man het geduld van de politie geruime tyd op proef had gesteld, begaf hy zich naar de receptie om te telefoneren. Van deze gelegenheid maakte één der politiemannen gebruik het hotel binnen te dringen en het vuurwapen weg te rukken. Daarby ontstond een schermutse ling. In dolle woede sloeg de hotelhouder de hoofdagent met de hoorn van het telefoontoestel op het hoofd. De politieman liep een bloedende hoofdwond op maar slaagde er in de man te overmeesteren. Behalve zyn rybewys raakte de hotelier ook zyn jachtakte kwflt. Hy is voor de officier van justitie geleid. Puzzelprominenten Puzzel van 18 december: tien gulden mej. M. v. Dolder, Dorps straat 88. Aarlanderveen; vyf gulden J. L. Heuseveldt, Hazen- boslaan 8. Oegstgeest en J. Tuk ker. Adelborst van Leeuwenlaan 36, Sassenheim. Puzzel van 25 december: tien gulden Z. A. van der Zeeuw, Witte Singel 73, Leiden: vyf gul den J. Voogs, Annastraat 10, Kat wijk aan Zee en mevr. Winters, Van Bemmellenstraat 6, Nieuw- Vennep. Donderdag 6 januari Lakenhal, 3.30 u.: nieuwjaarsvergadering kamer van koophandel en fabrieken voor Rijnland. Kantine Adler, Rooseveltstraat. 8 uur: ledenvergdaerlng De Natuurvriend. Vrijdag 7 januari Jazz-zolder Hot House. Rapenburg 24, 22—3 u.: kwartet Rudi Brink. Burgerzaal stadhuis. 3.30—5 uur: af scheid H Bassle als directeur van de gemeentelijke werkplaats. Zaterdag 8 januari Foyer Den Burcht. 8 u.: Ons Grunneger- laand, nijjoarsverziede. Microtheater. Vestestraat 40. 8.30 uur nam.: concert blokfluit-ensemble Plet Kunst. FILMS CAMERA: „De rechter- en de linker hand van de duivel", 18 Jr.; elke avond om 7 en 9.15 uur, do vr ma dl 2.30 u.; za en wo 2.30 en zo 2 en 4.15 U. „Een Nederlandse Robinson Crusoë"; nacht voorstelling vr en za 11.30 u.: „Helza- poppln", 18 Jr. LUXOR: „in opdracht van de Marine". 14 Jr. LIDO: „Diamonds are forever". 14 jr. STUDIO: „Wat zien Ik". 18 jr. TRIANON: „Daniël". 18 Jr. De films zijn dagelijks om 2.30, 7 en 9.15 u., zo 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Apotheken Zaterdag 1 Januari t.e.m. 6 Januari: apotheek Tot Hulp der Mensheid, Hooi gracht 48, tel. 21060. en apotheek Oegst- geest. Doktersdienst Tot zaterdag 10 uur de eigen dokter raadplegen. Daarna 5 maal 2 bellen tot zondag 24 uur. Mobielkantoor ANWB Iedere maandag en donderdag van 10 tot 16 uur op de Lammermarkt. Behandeling na ongevallen De poliklinische behandeling na onge- Kamperen en reizen met de L.C.K.V. LEIDEN Het nieuwe reispror gramma van de LCKV, de Leidse Christelyke Kampeer-Vereniging, die al ruim vyf tig jaar bestaat, is gereed en begin volgende weck is de nieuwe kampfolder verkrijgbaar op by na alle scholen in Leiden en omgeving. Er zijn weer mogelijkheden voor jongeren van 8 tot 16 jaar en voor „ouderen" van 16 tot 22 jaar. Voor het onderbrengen van zo'n duizend jongeren zijn dertig kampen en rei zen gepland. Driéhonderd leiders en leidsters zullen de kamperende LCKV-ers begeleiden. Er zijn boer derijkampen, tentenkampen en kamphuis-kampen in binnen- en buitenland. Voor het eerst is er nu ook een tiener-zeilkamp. Iedere maandag- en donderdag avond houdt de LCKV spreekuur in het huis Jan van Goyenkade 26, Lei den, telef. 23646. Boshuizerwijk wil ds. Wagenvoorde beroepen LEIDEN Als vervolg op het principiële besluit dal ds. Wagen voorde in Leiden beroepen kan wor den als wykpredikant (naast zijn op dracht in Oegstgeest, voor de Vry- zinnig Hervormden) heeft nu de ker- keraad van de Boshuizerwyk een brief geschreven naar de Centrale Kerkeraad, waarin hij meedeelt gaar ne een beroep op ds. Wagenvoorde te willen uitbrengen. Ons Eiland blijft winnen LEIDEN Ons Eiland schynt in de tweede klasse B recht op het kam pioenschap af te gaan. In het belang- ryke duel tegen OSCR in de Vyfmei- hal. gisteravond, behaalde het een 7-3 overwinning. VOORSCHOTEN Lustrum De Badmintonvereniging Vlietwijk, 250 leden, viert op 22 januari haar eerste lustrum in het cultureel centrum. De plaatselijke drumband zal het feest met een rondgang opluisteren. Zater dag 12 uur is er een handicaptoernooi in sporthal Vliethorst. ZOETERWOUDE Sportcommis- sie Enkele maanden geleden be sloot de gemeenteraad tot instelling van een sportcommissie. Gisteravond waren de besturen van vrijwel alle sportverenigingen bijeen om hun ver tegenwoordigers aan het wijzen. Ty- dens een bespreking kwam de wen selijkheid naar voren één kandidaat meer voor te dragen dan de vier die een plaats zullen krijgen in de sport commissie. Bij het gemeentebestuur, worden voorgedragen: J. v. d. Meer (Meerburg), A. v. d. Heiden (zaal sporten Meerburg), J. Hulsbos (Effect '54), W. Kalkers (SJZ) en A. v. d. Poel (tennisvereniging). ZOETERWOUDE De indruk dat er door velen op de Dokter Kort- marmstraat te hard wordit gereden is bevestigd door een snelheidscontrole d)ie de politie enkele keren de afge lopen dagen heeft gehouden. Zeven entwintig maal ging een automobilist op de bon. Dat gebeurde dan voor een ruime overschrijding van de 50 km limiet. Het betrof ditmaal uitsluitend auto's die vanuit de Veldzichtstraat de Asschuurbrug passeerden. LEIDEN De Universiteit heeft officieel aan de kerkvoogdij be richt, geen gegadigde te kunnen zijn voor het huren van de Pieters kerk. Daarmee zijn jarenlange onderhandelingen nu definitief af gebroken. Zo bericht Hervormd Leiden vandaag. De eerste contac ten werden gelegd in april 1967, toen van de zijde van de universi teit de wens werd geuit de Pieterskerk te kunnen gebruiken als „auditorium maximum"". Het interieur van de kerk zou daarvoor nogal ingrijpend gewijzigd moeten worden; ook zou een ander ver warmingssysteem moeten worden aangebracht. Om dit grote pro ject goed voor te bereiden werden er drie „gemengde" (kerk- voogdelijk-universitaire) commissies benoemd: voor „financiële vraagstukken", voor „technische mogelijkheden" en voor de „ju ridische vormgeving". Vier jaar hebben deze commissies gewerkt. Er was een verbouwingsplan, voorgelegd aan de rijks-bouwmeester. Er was een concept-huurovereenkomst, aanvaard door beide par tijen. Maar de geldzorgen hebben het Curatorium van de Universi teit doen besluiten alle onderhandelingen af te brekener zijn geen financiële middelen om ook maar 't bescheidenste plan te realiseren. Hiermee is, volgens Hervormd Leiden, voor de Hervormde Ge meente een moeilijke situatie ontstaan. De kerkvoogdij is eigenaar van bet gebouw en heeft de verplichting het in goede staat van on derhoud te bewaren. Maar de kerkvoogdij is daartoe niet in staat. Er zal nu op korte termijn een beslissing moeten worden genomen, wat er mei hel gebouw gaal gebeuren. Overdragen aan het rijk (voor f 1,Een stichting vormen (bv. Vrienden van de Pieterskerk") die de nieuwe eigenaar zal worden? Het wordt een moeilijke be slissing. (Deze foto werd gemaakt tijdens de lustrumviering van 1970, waarvan het thema gewijd was aan mens en milieu. De man op de preekstoel is prof. Berkhof, die een dienst ever dit onderwerp leidde). vallen wordt van dinsdag 12 uur ('s mid dags) tot woensdag 12 uur waargenomen door het Dlaconessenhuis. Vrijdag 12 uur tot zaterdag 12 uur door het St. Elizabeth ziekenhuis (Hooigracht). Op andere werk dagen en op zondagen door het Acade misch Ziekenhuis. Doktersdienst: 5 maal 2 (zat. IC uur voormiddag tot zondag 24 uur). Brand weer: 5 maal 3. Politie 5 maal 4. EHBO: 20645. Gemeenschap Zuid-West Hulpverlenings- en informatiedienst voor Leiden Zuid-West. secretariaat Jac ques Ursusplantsoen 83; voor hulpverle ning telefoon 20460; voor informatie tele foon 33921. Academisch ziekenhuis: dagelijks, be halve op dinsdag van 19.00—19.45 uur; dinsdag van 13.00—14.00 uur; zaterdag en zondag van 14.30—15.30 uur. Bezoektijden Kliniek Verloskunde en Gynaecologie: voor patiënten van de af deling Gynaecologie en voor zwangeren: van 10.00—12.30 en van 15.00—20.00 uur. Voor kraamvrouwen: van 10.00—11.30. 15.00—17.30. 18.30—20.00 uur. Op dinsdag ls er de gehele dag geen bezoek. Bezoek Praematurenafdeling (alleen voor ouders): dinsdag niet. Ma. wo. do en vrij. van 18.30—18.45 uur; za. en zon. van 15.00—15.15 uur. Dlaconessenhuis: klasse I dag. 11.00—12.00 uur. 13.15—14.00 uur, 18.25—19.30 uur: klasse II en klasse Hl dag. 13.15—14.00 uur. 18.45—19.30 uur: kinderafdeling dag. 14.15—15.00 uur, 18.30—19.15 uur. Elisabeth ziekenhuis: volwassenen: 3de klas alle dagen van 14—15 en van 18.45—19.30 2de klas: alle dagen van 11.30—12, van 14—15 en van 18.45—19.30 uur; lste klas: alle dagen vanaf half twaalf. Kraamafdellng: 3de klas: van 15—16 en van 18.4519.30; 2de klas: van 11.30—12 (al leen vaders) van 15—16 en van 18.45—19.30. Baby's en kleuters: zo., ma., wo., vrij. en zat. van 15—15.30; dl. en do. van 18—18.30 uur. Kinderen vanaf 4 jaar: alle dagen van 15—16, dl. en do. van 18—18.30 uur. Annaklinlek: 3de klas 13.30—14.30 en 18—19 uur. 2de klas 13.30—15.30 en 19—20 uur; lste klas 11—12, 13.30—15.30 en 19—20 uur. Psychiatrisch ziekenhuis Endegeest: dinsdag en vrijdag 13 tot 14.30 uur; zondag 11 tot 12 en 2 tot 3. OEGSTGEEST Bezoekuren Jelgersma- kliniek: ma. t/m vrij. 16.45—17.45 uur; za terdag 13—15 uur; zondag 11—11.45 en 13—15 uur. ALPHEN Bezoekuren ziekenhuis ..Rijnoord"dagelijks (ook in het week end): le en 2e klas: van 10.30—11.00 uur; van 14.00—14.45 uur, van 18.00—19.00 uur; 3e klas: van 14.00—14.45 uur, van 18.00—19.00 uur; kraamafdellng: van 16.00—17.00 uur, van 19.00—19.30 uur alleen voor echtgeno ten: kinderafdeling: van 15.00—15.30 uur, van 18.00—18.30 uur alleen voor ouders. Kinderen beneden 16 Jaar géén toegang op de kinderafdeling. NOORDWIJK Sole Mio klasse-patiën ten dagelijks van 3 tot half 5 en 's avonds van 7 tot 8; zaalpatiënten zondags van 1 tot 3. dinsdag van 1 tot half 3, donderdag van half 7 tot half 8 en zaterdag van 1 tot half 3. Twcntwel, sociëteit voor kamerbewo- ners/jong-volwassenen. Geopend op dins dag-. woensdae-, vrijdag-, zaterdag- en zondagavond van 21—24 uur. Breestraat 19, Lelden. Tel. inlichtingen: Nellie Pars, tej. 31123. Secr.: Trudle Doorduin, Rijndijk- straat la. Leiden. „Een piano? 'Daar ko men wij niet aan toe". Mag Bender-K&D voor zichtig veronderstellen dat mensen die zoiets zeggen, de prijs van een piano mis schien een tikje verkeerd taxeren? Voor nog geen 2600 gulden namelijk hebt u al een piano van een kwaliteit waar Bender-K&D volledig achter kan staan. En dan niet van een merk want keus hebt u bij ons in over vloed (wij voeren minstens 11 merken). Het moet dus wel vreemd lopen, wilt u na een rustig en bijzonder infor matief gesprek niet tot een akkoord komen. kettnerStduwaer deskundig in klank Leiden: Hogewoerd 90 neerd geheel of gedeeltelijk voor verbeteringswerkzaamheden zijn af gesloten. Lof voor Alplien De heer Koningsveld stak zijn be wondering voor de gemeente Alphen aan den Rijn niet onder stoelen of banken: „Boeiend zoals véle plan nen die in Alphen aan den Rijn in uitvoering zijn of komen is het project van een definitief winkelcen trum in het snelgroeiende Ridderveld, waarbij men de winkelbezetting zo danig wil afstemmen op het centrum van de gemeente, dat een wegzuigen van de koopkracht in het centrum wordt voorkomen". Katwijkse reders Gezien de belangen van de Kat wijkse reders schonk de heer Ko ningsveld ook aandacht aan de in ternationale visserij, die in de uit breiding van de EEG een groot brok problematiek vormt. Het effect van de beperkende bepalingen ten aan zien van de haringvisserij in de Noordzee zal eerst in een later sta dium bekend worden, verwacht hij. Het visserybedryf is optimistisch gestemd ten aanzien van de 1 decem ber jl. van kracht geworden EEG- marktbeleid. Verder wordt verwacht, dat het dit jaar van kracht wordende structuurbeleid een eind maakt aan de nu zeer discriminerende concur rentieverhoudingen van de EEG- partners. LEIDEN Zoals wy eind vorig jaar berichtten, wordt het Heren- singelemplaccmcnt van de Spoor wegen met ingang van 1 februari opgeheven zodat ook de gevaarlyke spoorwegovergang op de Willem de Zwygerlaan spoedig tot het verleden behoort. De lijn heeft in de loop der jaren verscheidene mensenlevens ge- eist en het laatste ongeluk was voor de wyk (en ook voor de gemeente) aanleiding krachtig actie te voeren voor opheffing. Ineens kan dat nu. Je vraagt je dan wel af waarom dat niet eerder is gebeurd. Al jaren was de lijn een bron van zorg en ergernis. LEIDERDORP Dinsdagavond 11 januari om kwart over 8 geeft het Gewestelyk Orkest in de dorpskerk een nieuwjaarsconcert met medewer king van Aafje Heynis, alt. LEIDEN GEBOREN: Sander z v W J Peschier en J A Verra: Mar cel Joh P z v J P Blikman en W C A v d Wal; Gerrit C z v C J v Duijven voorde en M J H de Mooij; Magda d v E A G Augusiteijn en E Prins; Barrv z v H A G Bouwmeester en J J G v d WilkDennis z v L W v d Wal en J Hensing; Erik Chr z v F J Fritz en J A Oosterom; Esther J d v J A T J de Zwart en G Klein. GEHUWD: MAM Wyrwas en I B Gawronska. (Van onze stadsredacteur) LEIDEN Voorzitter A. Koningsveld van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland heeft in zijn vanmiddag uitge sproken nieuwjaarsrede het bedrijfsleven gewaarschuwd voor over matige terughoudendheid en rigoureuze inkrimping. Dit zal resul teren in een fors orderverlies wat in een sneeuwbaleffect zeer snel kan leiden tot een sterk afnemende activiteit over de gehele linie. Gevolg: een echte diepe malaise en massale werkloosheid. Daarbij zou het radicaal dichtdraaien van de investeringskraan onze ex portpotentie, zonder welke onze nationale economie niet kan be staan, zózeer verzwakken, dat ons land de aansluiting aan de kop groep van de exportlanden gaat missen, aldus de heer Koningsveld. pleitte voor een krachtige stelling neming tegen „parasitaire praktyken" en zei onder meer: „Meer en meer lopen wij op tegen de ongepaste trots waarmee min of meer professionele profiteurs zich steeds openlijker op hun vaardigheid beroepen, waarmee ze een geraffi neerd wisselend ritme van minimale activiteiten en maximale uitkeringen in hun „spel" met de Werkloosheids wet hebben weten te brengen. Hun actieve onbeschaamdheid is nog bedenkelijker dan de passieve gemakzucht van indifferente maf kikkers. die de WW en de WWV nog niet zulke gekke „werkgevers" vin den („ze betalen wel wat minder maar je hebt veel vrij!"); over de af wisselend actieve en passieve rol van de schnabbelaars zwijgen wij dan maar. Gezamenlijk zorgt dit koor er voor, dat het lamenteren over „de" werkloosheid een melodramatische begeleiding krijgt. Het is hoog tijd orde op zaken te stellen". „Vermoeid Leiden" In het begin van zyn rede schonk de heer Koningsveld ruime aandacht aan het Leiden-anno-1972 en aan de Leidse regio. Wat Leiden betreft, vindt hy. dat „wy ons niet masochis tisch moeten blyven presenteren als een vermoeide, afgetakelde gemeen schap. waar nu eenmaal toch niets kan. Dan schrikken wy niet alleen eventuele initiatiefrijke nieuwkomers af, maar jagen ook levensvatbare en op de groei gerichte eigen kernen naar elders". Wat het Leidse voetgangersgebied betreft: „De kruitdamp om de nieuwe verkeers- en parkeermaatregelen in Leiden is nog onvoldoende opgetrok ken om tot een verantwoord oordeel te komen over hun effect. Een rijtijd winst voor het openbaar vervoer is een pluspunt maar de vraag of de doorstroming en afwikkeling van het particuliere verkeer erop is achter uit gegaan, valt nog niet te beant woorden zolang alternatieve buiten routes in dit opzicht ongelukkig getimed en schijnbaar niet gecoördi- LEIDEN Voorafgaande aan de nieuwjaarsbijeenkomst in De Lakenhal hield de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land vanmiddag een gewone ledenvergadering. Tijdens deze wer den de volgende nieuwe leden voor de periode 19721976 geïnstal leerd. Ook werden onderstaande commissies gevormd. Voor de subsi dies in 1972, onder meer voor de VVV's, werden dezelfde bedragen aangehouden als in 1971. L. A. ter Meer, Sassenheim: J. C. Mul der, Oegstgeest; mr. dr. R. H. Samsom, Alphen a/d Rijn; R. Hüsen, Alphen a/d Rijn; H. van Beclcn, Noordwijk; H. H. Zondcrop, Leiden; Th. A. van Schie, Kat wijk; W. J. Ooms, Valkenburg (Z.-H.); J. den Holder, Voorschoten; C. Jongejan, Leiden; R. Niezen, Wassenaar; Chr. M. Bossaert, Leiden; H. Verdegaal, Sassen heim; W. J. Zlrk7.ee jr., Lelden. COMMISSIES: Milieuhygiëne (was afvalwaterzuivering) G Groen, A Koningsveld, R Niezen, H I J Schrandt, G C T van Dorp, N J Stok- kermans; Bedrijfsruimte A Soet, J Minnee. P M de Prle, L R van Vliet, R B van Waveren; Ontgrondingen (was bouwmaterialen- voorziening) C Sweris. H Verdegaal, G J den Heeten, D J van Herwaarden, W S v.d. Meent; Handelsregister W J Ooms. A Noort, J Schutte, S M Borgerdlng, W J Zirkzee Jr.: Industrie mr. dr. R H Samsom, C Verruyt. drs. Ph A Leembruggen, Chr M Bossaert. J den Holder Makelaardij D Algera. notaris G J Boom, G J den Heeten, F de Ridder, R B van Waveren Middenstand P Goddljn, P Houwllng, mr. W J M Kerckhoff. C F Meerpoel, A Noort. J Schutte, L R van Vliet, H H Zonderop, lrkzee jr Onderwijs P J Borgmeyer. drs. Ph A Leembruggen, H Ottens, drs. J Sloos, E Verspoor. W v.d. Geyn; Prijsuitreiking —CF Meerpoel, A Noort, R Hüsen. HIJ Schrandt, H Ver degaal. drs. Ph A Leembruggen, H van Beelen Uitverkopen CF Meerpoel, A Noort, L R van Vliet, P Houwellng; Vervoer en verkeer J Brummer, A Koningsveld, C Jongejan, E S Prins, F C Wieder, Th A van Schle; Planologie (nieuw) A Koningsveld, mr. dr. R H Samsom, J C Mulder, mr. W J M Kerckhoff, H van Beelen, C Jonge jan, N Parlevliet jr. A. KONINGSVELD: mafkikkers Positieve punten in de huidige ont wikkeling, gekenmerkt door een nog al laat en ruw wakkergeschrokken- zijn uit de welvaartsdroom van de laatste jaren, zijn volgens de heer Koningsveld onder meer het onlangs bereikte monetaire akkoord van Washington en „binnenshuis" de vooralsnog incidentele stabilisatie van het prijsniveau en de zich steeds duidelijker manifesterende werke lijkheidszin van brede lagen der be volking. Werkloosheid Sprekend over dc werkloosheid, voor vele betrokkenen een moeilyk te verteren zaak, trok de heer Ko ningsveld fel van leer tegen het mis bruik. dat van het sociale verzeke ringspakket wordt gemaakt. Hy

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 3