ECONOM GESTEGEN IN TEKEN PRIJSPEIL Betere aanpak va ki nd erm i shand eliii Regeringspartijen niet eens over ingrijpen in proef kabeltelevisie Fusietendens zette dit jaar door Veel bedrijven moesten dit jaar sluiten BOEKENHOEK Hoofdredacteur Lücker weg bij De Tijd Weer praten over Elfstedentocht Het weer in Europa Kruidendokter in gijzeling Bankrover maakt 17.000 gulden buit For ester sprijs vo Marcel van Daijb Op 22 janu. ondertekening Engeland in E Se DONDERDAG 30 DECEMBER Mevrouw G. Lootsma-Smidsma uit Bolsward, aan wie de Friese roman- prijs is toegekend voor haar manu script „De Dwersbalke". DEN HAAG Een krachtige stijging van het prijsniveau, ver minderende rentabiliteit van be drijven, gepaard gaande met be drijfssluitingen en -inkrimpin gen, een verzwakking van de con currentiepositie van de export op de wereldmarkt, een aanhoudend tekort op de betalingsbalans en teruglopende werkgelegenheid. Ziehier een aantal van de meest in het oog springende ontwikke lingen in de Nederlandse econo mie in 1971. Vele kleinere en middelgrote be drijven moesten dit jaar sluiten waardoor in totaal ongeveer 20.000 mensen zonder werk kwamen. Bij grote ondernemingen, zoals Philips en DSM-Staatsmijnen, zag men zich ge noodzaakt tot rationalisatie, hetgeen eveneens op vermindering van de werkgelegenheid neerkwam. De matiging van lonen en prijzen AMSTERDAM Hoewel min der sterk dan in 1970, toen circa 500 fusies plaats vonden, heeft de fusiestendens zich in 1971 voort gezet. Circa 400 fusies, overne mingen en andere vormen van concentratie eisten de aandacht op. Zij waren in het algemeen minder spectaculair dan in 1970. Daarnaast was 1971 het jaar van „Een Hollander ontdekt Vlaande ren" door Godfried Bomans. Uitg. El sevier, Amsterdam, 279 pag., prijs 11,90. De Vlamingen, zo onderricht ons Godfried Bomans, zijn allemaal klei ner dan de Nederlanders. Het scheelt wel vijftien centimeter en dat is veel. De vrouwen zijn er, zoals bij ons, weer kleiner dan de mannen en op die manier blijft er niet veel meer van over. Dat is jammer, want als een vrouw mooi is wil je er toch zo veel mogelijk van zien en nu was 't in een wip bekeken. Aldus Bomans, die ons ook attendeert op de neiging van veel Vlamingen, hun heil van bo ven te verwachten, waarmee overi gens niet het Opperwezen wordt aan geduid, maar de instantie vlak daar onder: de regering te Brussel. Aldus weer Godfried Bomans, geci teerd uit deze pas verschenen forse paperback, waarin de (actuele) ge sprekken gebundeld staan die hij ten gerieve van de Vlaamse t.v. met ruim dertig (om niet te zeggen: een kleine veertig) Vlamingen gevoerd heeft: met Antwerpens burgemeester Craeybeckx („wiens naam heel an ders gespeld wordt dan een Hollander in zijn oneindige onschuld vermoeden kan"), met prof. Eyskens (die heeft gehoord dat er in Nederland 28 poli tieke partijen zijn. Bomans: „Wij houden ons nog in. Het streefgetal is dertien miljoen en elke Nederlander ook de enige stemmer op zijn eigen partij"), met gouverneur Vandeputte van de Nationale Bank („Het leer van zijn stoel is, dit heb ik even vastge steld, niet echt. Het is kunstleer. Men gooit daar het geld van de spaarders niet roekeloos over de balk"), met schouwburgdirecteur Van Langen- donck (die sprak met een blijmoedig heid „die mij even bewonderenswaar dig als ongegrond voorkwam"), met de dochter van Felix Timmermans, Lia (bij erg mooi weer ging het gezin picknicken en dan schreef Timmer mans altijd: „Mijn kinderen zijn gis teren niet naar school kunnen komen wegens onvoorziene doch ernstige fa milieomstandigheden"). met bisschop De Smedt („de koffie die men op het bisschoppelijk paleis serveert, bleek op Hollandse wijze gezet en was der halve ondrinkbaar"), en met vele an deren, 't geheel gelardeerd met straatinterviewtjes en uitgeluid door een gesprek met Michel van der Plas. Zonder dat wij 't wisten is Bomans twee maanden in Vlaanderen geweest en zijn fans kunnen met voldoening vaststellen dat hij daar niet stilgeze ten heeft. En wie bezorgd vraagt wat wij voor boodschap aan al die Vla mingen hebben, houdt nog genoeg Bomansiana over om toch dit boek te willen kopen, 'k Zou zeggen: doen maar! AJK AMSTERDAM De heer J. M. Lücker is op zijn verzoek met ingang van 1 januari eervol ontslag verleend als hoofdredacteur van het dagblad De Tijd. Dit heeft de directie van De Tijd vandaag meegedeeld. Het com munique van De Tijd vermeldt onder meer: „Aan de heer Lücker is op zijn verzoek met ingang van 1 januari a.s. eervol ontslag verleend als hoofdre dacteur van het dagblad De Tijd met dankbetuiging voor de als zodanig door hem verleende belangrijke dien sten. Dit verzoek houdt verband met een hem binnen het kader van de V.N.U. N.V. verleende nieuwe op dracht. De heer Lücker is, samen met drs. A. J. Cuppen, hoofdredacteur van De Tijd geweest sinds 1 januari 1966." vele (massa-) ontslagen en be drijfssluitingen. Vooral in de laat ste maanden van het jaar ging men ook op grote schaal over op werktij dverkortingen. Niet in alle gevallen verliepen de overnemingen vlekkeloos. Het bod van Hoogovens op Bernet van 250 pet werd gevolgd door enig rumoer, om dat een groep aandeelhouders het bod te laag achtte. In een buitengewone vergadering werd het geschil bijge legd. Onenigheid Ook het bod van 180 pet door Lan- dré en Glinderman op Ruhaak werd inzet van onenigheid. Er verscheen de dreiging van een hoger tegenbod, dat echter op de valreep niet doorging. Voorgenomen fusies die niet plaats vonden waren die tussen Mosa en Sphinx en die tussen KNP en Van Gelder. Het Amerikaanse concern Crown Zellerbank neemt nu voor 50 pet. deel in het kapitaal van Van Gel der. Verder lopen nog besprekingen tussen Homburg en ITT, Wolters- Noordhof en ICU, terwijl spoedig een bod wordt verwacht op het incourant verhandelde bouwmaterialenbedrijf Loevestein. Bedrijfssluitingen (geheel of ge deeltelijk) waren aan de orde van de dag. Spectaculaire ontslagzaken wa ren o.a.: Honeywell met 360 ontsla gen. van Houten (540), Swarttouw (400), Tricobest (500), Groninger Kle ding Unie (1100), Fokker (930) Ver enigde Touw (360), Werkspoor Am sterdam (300), Konersmann (500) en British American Tobacco (300 man). LEEUWARDEN (ANP) Het be stuur van de Vereniging de Friesche Elf Steden gaat ervan uit, dat de naam van Reinier Paping, gebeiteld in de sokkel van het beeld De Elfste- denrijder, niet de laatste zal zijn. De 3.920 leden tellende vereniging heeft haar jaarvergadering al in Leeuwar den gehouden en daar bleek duidelijk, dat men het' optimisme nog niet heeft verloren. De weerkundige van de vereniging voorspelt zelfs, dat de kans op een koude strenge winter voor de komende tijd groter wordt. Men mag namelijk aannemen, aldus deze weerkundige, dat het verloop van een golfbeweging in koude winters, die in ongeveer 1870 begon, zich zal voortzetten. Het is be paald te vroeg om te veronderstellen dat het onmogelijk is, een Elfsteden tocht te houden' aldus de secretaris van de vereniging, mr. G. G. Witsen Elias in het jaarveslag. heeft noch op het stuk van de loon kostenontwikkeling noch op dat van de prijsontwikkeling over het geheel genomen geleid tot een minder sterke stijging dan in 1970. Eensgezindheid van werkgevers- en werknemersbon den dat om de inflatie tot een aanvaardbaar peil terug te dringen matiging op het stuk van de loonstij ging moest worden betracht, leidde niet tot eensgezindheid omtrent de mate en het tempo daarvan. Men liet van vakbondszijde weten, dat men er niet voor zou schromen het stakingswapen te hanteren om kracht bij te zetten aan de eis, dat er in 1972 niet alleen compensatie voor de stijgende prijzen maar ook reële inkomensverbetering dient plaats te vinden. Volgens de werkgevers is dit laatste niet mogelijk. Zij willen bin nen twee jaar de geldontwaarding te rugdringen tot een peil van 3 a 4 procent, terwijl dit volgens de werk nemersbonden slechts in drie jaar mogelijk zal zijn, Wèl tot een oplossing kwam dit jaar de monetaire crisis, maar al be tuigde de regering zich tevreden met het bereikte resultaat, het bedrijfsle ven, dat reikhalzend naar het einde van de door deze crisis veroorzaakte onzekerheid had uitgezien, vond de revaluatie van de gulden ten opzichte van belangrijke valuta's als de dollar, de Franse frank en het pond sterling, een „aanzienlijke prijs". Nu een nieuwe wisselkoersverhou ding met de dollar is bereikt, is de verwachting, dat het tijdelijk in Ne derland uitgezette dollarkapitaal naar Amerika zal terugkeren. Van ban kierszijde is er al eerder dit jaar op gewezen, dat vele bedrijven slechts met behulp van dit tijdelijke finan cieringskapitaal het bestaan nog kon den rekken. Als dit kapitaal zou gaan vertrekken, zou zo voorspelde men blijken hoe zwak de positie van een aantal bedrijven eigenlijk wel is. Het aantal werklozen bereikte eind november een totaal van 90.000. Het ministerie van sociale zaken heeft een verdere krachtige stijging voorspeld, die gedurende de eerstkomende maanden n\instens 5.000 man per maand zou bedragen, nog afgezien van de seizoenswerkloosheid. Het aantal werklozen zou in 1972 wel eens de 150.000 kunnen bereiken. De produktiestijging van de Neder landse industrie (de bouwnijverheid niet meegerekend) is in 1971 kleiner geweest dan in 1970. Volgens het CBS bereikte de produktie van de nijver heid in 1971 186 pet van het niveau van 1963, tegen 175 pet. in 1970 en 159 pet. in 1969. Dit betekent, dat de pro duktie dit jaar ca. 6,3 pet. is gestegen tegen een produktiestijging van onge veer 10 net. in 1970. In 1971 ziin de investeringen van het bedrijfsleven minder sterk toe genomen dan in 1970. De totale bru- to-investeringen in vaste activa van bedrijven worden voor 1971 op 'f 26.5 miliard'geraamd, tezen ƒ24,1 miljard in 1970 en ƒ20.6 miliard in'1969. Dit betreft de investeringen in alle secto ren van het bedrijfsleven, dus ook die van de landbouw, het verkeer en het Consumptie Per hoofd van de bevolking werd in 1971 2.2 pet. meer geconsumeerd dan in 1970, nadat in 1970 de gecon sumeerde hoeveelheid met 6,3 pet. was toegenomen. Daarbij valt op te merken, dat het verbruik van duur zame verbruiksgoederen (huishoude- liike apparaten, radio's, televisietoe stellen, auto's enz.) met ongeveer 0,6 weer max. min. neer temp. temp. slag gist. gist. Amsterdam sneeuwbui 2 1 0.1 Brussel zw. bewolkt -0 -1 0 Frankfort geh. bewolkt 0 0 Genève geh. bewolkt 2 0 Innsbruck 'geh. bewolkt 2 -3 0 Kopenhagen geh. bewolkt 1 0 Londen regenbui 4 3 Luxemburg zw. bewolkt -2 -3 0 Madrid zw. bewolkt 5 2 36 Majorca zw. bewolkt 15 8 5 MUnchen sneeuw l -1 0.1 Nice geh. bewolkt 10 5 12 Parijs zw. bewolkt 2 -1 0 Rome h. bewolkt 13 7 10 Wenen geh. bewolkt -0 -0 0.2 Zürlch geh. bewolkt -1 0 pet. is verminderd, nadat zich in 1970 nog een stijging van ongeveer 12,5 pet. had voorgedaan. De aankopen van nieuwe auto's liepen dit jaar met 22.000 terug tot 410.000. Het aantal verkochte tweedehandsauto's steeg daarentegen met 34.000 stuks tot 900.000. De waarde van de Nederlandse uit voer (behalve de uitvoer naar België en Luxemburg, waarvan geen gege vens beschikbaar zijn) is dit jaar naar rarping met ca. 13,5 pet. geste gen. In 1970 kon nog èen stijging van 23 pet. worden geregistreerd. In hoe veelheid steeg de uitvoer eveneens met ongeveer 13,5 procent, na een stijging van 13 procent in 1970. De invoerprijzen lagen over het geheel genomen een kleine 6 pet. hoger. De uitvoer bracht gemiddeld 2 pet. meer op. DEN BOSCH De advocaat van de als kruidenspecialist bekend staande W. van de Moosdijk uit Cas teren heeft bij de rechtbank in Den Bosch een verzoek om vrijlating van zijn cliënt ingediend. De heer Van de Moosdijk wordt sinds dinsdagmiddag gegijzeld op verzoek van mr. C. van de Meeren, curator in het onlangs uitgesproken faillissement van de „kruidendokter". De curator had aan de rechtbank gevraagd tot gijzeling van de heer Van de Moosdijk over te gaan, omdat deze zich niet zou hebben gehouden aan de bij het faillissement opgelegde verplichtingen. Zo zou hij zich meer dere malen niet hebben gemeld op het kantoor van de curator wanneer hem dit gevraagd was. Op last van de officier van justitie werd de heer Van de Moosdijk dins dagmiddag in zijn woonplaats Caste ren opgehaald en in het huis van be waring in Den Bosch opgesloten. De gijzeling, die voorlopig dertig dagen duurt, kan met evenveel dagen wor den verlengd. Volgens mr. Van Bakel heeft zijn cliënt wel aan de opgelegde verplich tingen voldaan en bestond er geen enkele aanleiding om tot gijzeling over te gaan. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Bij wijze van experiment zijn in de regio's Amsterdam, Arnhem, Groningen en Rotterdam speciale vertrou wensartsen aangesteld om kin dermishandeling beter te signa leren en te behandelen. Tot dusverre was er vrijwel geen sprake van een goed ge organiseerde aanpak van de kindermishandeling, uitgezon derd de praktijk van enkele (kinderziekenhuizen. De regering heeft tot cjeze proef be sloten op aanbeveling van een inter departementale commissie die een rapport over de kindermishandeling uitbracht. Over een jaar zal worden bezien tot welke resultaten de proef heeft geleid en zal worden besloten of ook in andere steden tot de aanstel ling .van een vertrouwensarti worden overgegaan. Adviezen De vertrouwensarts heeft it eerste plaats tot taak het geven adviezen. Een ieder, die met es val van kindermishandeling geconfronteerd of op goede gn een dergelijk geval vermoedt, zich tot de vertrouwensarts we In Amsterdam is dat A. J. Koen - 142455), in Arnhem E. van 8 (085 - 423157), in Groningen Rijkmens (OijO- - 162003 en in Ro dam J. J. Pieterse (010 - 128110), Deze artsen, die de gevallen kindermishandeling niet zelf bt delen, vragen andere mensen o! l., stanties zich met de desbetrei 19 kwestie te willen bezighouden de fungeren als advies-, overleg' a pf middelingsinstantie. In de brochure „kindermish gei ling" van het ministerie van vi zondheid en milieuhygiëne woi gemerkt dat naar de omvang kindermishandeling in ons slechts kan worden gegist. Schi gen spreken van vele honderde vallen per jaar, waarvan enige tallen met dodelijke afloop, steekproefgewijze onderzoek ondfrf Nederlandse huisartsen heeft wezen, dat deze groep medici lijks met ongeveer 1100 gevall ,mi aanraking komt. Kindermishandeling is veelal gevolg van een slechte relatie 1 ouders en kinderen. De basis dj_°5 is dat die ouders hun agressie doende in de hand hebben. Het overgrote deel van de mii delde kinderen is niet ouder da jaar. Juist deze groep is veelal sterk afhankelijke positie ouders verzorgers en is daardoa ^j* weerloos en kwetsbaar. «i lanf Pia Lindstrom, de dochter Van de actrice Ingrid Bergman, is in New York in het huwelijk getreden met Daly Pose. Pia werkt als journaliste bij een locaal televisiestation. De moeder van de bruid was wel bij het huwelijk aanwezig maar wilde niet met haar op de foto. Uschi Badenberg is een aantrekkelijke Miinchenerin, die zich graag met de dashond Waldie op de foto laat zetten. Waldi is de mascotte voor de Oym- pische Zomerspelen 1972. Geschat wordt, dat in zo'n 100 landen meer dan twee miljoen exemplaren in verschillende variaties worden verkocht. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Er is verdeeld heid ontstaan tussen de vijf rege ringspartijen over het ingrijpen van minister Engels van CRM in de snelle ontwikkeling van de kabeltelevisie. Zoals bekend, zal slechts voor enkele kabelnetten een vergunning worden verleend voor het uitzenden van plaatse lijke en regionale uitzendingen. De VVD en DS'70 zijn ontstemd over de ministeriële maatregel die is genomen zonder dat de Tweede Ka mer ook maar enigszins was ingelicht. De drie confessionele partijen daarentegen stemmen in met het be sluit van het kabinet, de regionale televisie aan banden te leggen en slechts hier en daar een beperkt ex periment toe te staan. In een debat over deze zaak, dat kort na het reces in de Tweede Ka mer is te verwachten (de VVD over weegt een interpellatie) zullen de verschillen naar voren komen. „Het is juist, dat de regering heeft ingegre pen", aldus het standpunt van de heer M. W. Schakel (ARP). „Ons land is veel te klein voor al die kabelnet ten. Als het nodig is, kan men voor de regionale voorlichting via de kabel ook gebruik maken van de radio." De reactie van VVD-fractieleider H. Wiegel wès: „Als er zo'n ontwikke- Van een onzer verslaggevers HUIZEN Met een nylonkous over het hoofd heeft woensdagmiddag een ongeveer dertigjarige man een gewapende overval gepleegd op het bijkantoor van de Raiffeisenbank in een winkelcentrum in Huizen (NH). Hij ging er vandoor met een bedrag van rond de 17.000 gulden. De overvaller kwam gewapend met een pistool of iets wat daarop leek omstreeks twee uur het bankgebouw binrten, waarin zich op dat moment twee lokettistes en een klant bevon den. Onder bedreiging gaf de ene lo- kettiste de man een hoeveelheid bankbiljetten, waarna de overvaller er te voet vandoor ging. Tot nu toe ontbreekt nog elk spoor. De man sprak volgens het bankper soneel goed Nederlands. Hij droeg een bruine loden jas en was ongeveer 1.70 meter lang. ling gaande is als met de kabeltelevi- wens toch wel ter sprake als het Ver sie. moet je dat toch laten gaan en de onica-wetje aan de orde is en het initiatiefnemers een kans geven." De heer Schakel, die het standpunt van de ARP-fractie vertolkt en het op prijs stelt, als de zaak in een ka merdebat wordt uitgepraat, legt er vooral de nadruk op, dat door de lan delijke televisie-reclame tal van lan delijke dagbladen' in moeilijkheden zijn gekomen. De regionale televisie brengt straks de regionale reclame mee. Dat betekent dat na de landelij ke nu ook de regionale bladen in moeilijkheden kunnen komen. De VVD-fractieleider Wiegel merkt over deze kant van de zaak op, dat het nu toch goed gaat met de regionale bla den. Een bezwaar van de VVD is vooral dat de minister, omdat het experi menten betreft, het aantal vergunnin gen zeer beperkt wil houden. Bij de bekendmaking van de beschikking zei premier Biesheuvel, dat het aantal op een hand is af te tellen. In de be schikking heeft minister Engels het over systemen, die geheel of vrijwel geheel gereed zijn. Regeerakkoord Op de achtergrond van het geschil tussen de regeringspartijen speelt het regeerakkoord een rol. Afgesproken is, dat aan het omroepbestel niets wordt veranderd. „Dat is een conces sie van ons geweest", zegt VVD-frac tieleider Wiegel nu. „Maar dat bete kent toch niet, dat je de gehele rege ringsperiode van vier jaar niet over de omroep kunt praten. En je mag zo'n maatregel van de minister wel kritiseren." De heer Schakel: „Volgens het re geerakkoord komt er geen wijziging in het omroepbeleid." Drs. E. F. B. Verwoert van DS'70 heeft dit com mentaar: „Dat regeerakkoord bete kent niet, dat er niets gedaan mag worden in vier jaar. Wat de minister heeft gedaan is dubieus sleutelen aan de omroep. Het regeerakkoord mag niet betekenen, dat nieuwe initiatie ven worden lamgelegd." Het blijkt dat de heer Verwoert vooral juridische bezwaren heeft. Ar tikel 48 van de omroepwet biedt on voldoende grond om in dit geval in te griipen. Een andere grief van de DS'70-er, is dat de minister handelt zonder overleg met de Tweede Ka mer. Minister Boersma heeft dat trouwens ook gedaan met zijn nieuwe regeling voor de beeldende kunste naars. aldus de heer Verwoert. Vol gens hem moet over de omroepkwes- tie worden gesproken. Anders worden we werkelijk gevangenen van het re- '"koord. De kwestie komt trou- voorstel tot wijziging van de omroep bijdragen. HILVERSUM Marcel van krijgt op 1 januari in een r jaarsuitzending van VARA-ra* Forester-prijs een bedrag 1500 gulden en een beeldje voa lende een hertje (zinnebeeld zachtmoedigheid). De Foresters stelden de prijs voor de eerste keer wordt uitg? in 1970 in, ter gelegenheid va negentig-jarig bestaan. De orgai wil daadwerkelijke steun, ln raad geven aan ieder, die dit heeft. Marcel van Dam krijgt dei scheiding als dank voor zijn v ombudsman, o.m. voor bejaai gehandicapten en in schrijnen* viduele gevallen. geri NEW YORK (AP) Geoffrey But< pon, de Britse onderhandelaar b het Europese Economische Gemeens pies heeft gezegd dat de formele ond dat kening van de documenten die I >ela land lid zullen maken van de laa op 22 januari in Brussel zal pl Hee: vinden. no§ Rippon, voegde daaraan toe 00 1 „het parlement nog enkele wettel 170 moeten aannemen voordat wij len meel lid worden". M s Na de ondertekening en de rati tie door het parlement zal Engf jat op 1 jan. 1973 het volledige lidn iet schap van de Europese Gemeeni woc krijgen, aldus Rippon. Mr. Pieter van Vollenhoven aan de vleugel in het oudejaarsprogrammajj^., Seth Gaaikema (achtergrond), dat in het Concertgebouw is opgenomen f de AVRO-televisie. Het programma „Met mekaar op Ouwejaar" worói 31 december om 22.30 uur via Nederland-1 uitgezonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 6