Sociale supermarkt en medisch centrum Adj .-directeur Van Egmond verlaat Kwartet-bladen Gemeenschappelijke normen Belgisch-Ned. havenbeleid N Politiewagen wordt door computer in de peiling gehouden ACTIEGROEP STUURT oliescherm voor MINISTER TELEGRAM ,,avenmonden Op advertentie lats Zoeter meer 213 reacties B. en W. van Maassluis pleiten voor Man stak eigen huis in brand s" een video-displax. Op het Oorzaak roetdeken Zoetermeer: defect in de ontsteking I NVV-leden boos over sloop-plan Rotterdam krii«t Ook Maasbae li kan Koninginnekerk niet meer redden Corrie Hartoiis geëerd Eén lijn in milieubeheer DONDERDAG 30 DECEMBER 1971 ■zei EN HAAGZOETERMEER Dc oners van Den Haag hebben nog in overstelpende mate gereageerd ie advertentie in de Haagse bla- tvaarin is aangekondigd, dat Zoe- ,eer enige honderden vierkamer- ingen voor Haagse ingezetenen gereserveerd. Tot op heden het Haagse Bureau voor de ivesting 213 belangstellenden ien boeken. Zoetermeerse wethouder A. legaal verwachtte op de datum de plaatsing van de advertentie en veel meer aanvragen dan zr ingen zijn'". Die uitspraak is lopig nog niet uitgekomen, maar woordvoerder van de gemeente ermeer was nog steeds ..dik te len". „Circa 260 mensen hebben al ons naar de vierkamerflats in de Meerzicht geïnformeerd. De in- itieve avonden iedere vrijdag in Jokhut in het gemeentehuis wor- druk bezocht, vooral door Hage- s met interesse voor de in de ad- entie aangeboden woningen". MAASSLUIS Het ziet ernaar uit,"dat Maassluis binnenkort de beschikking krijgt over een Medisch Centrum! In dit centrum zullen huis- en tandartsen hun groepspraktijk kunnen uitoefenen. Daarbij kunnen in het gebouw nog tal van andere voorzieningen worden gerealiseerd. Afhankelijk van de grootte van het pand kunnen daarin ook specialisten, kruisverenigingen, paramedici spreekuur gaan houden. Eveneens krijgt Maassluis een sociale super markt van waaruit tal van voorzie ningen op sociaal en maatschappelijk terrein gebundeld gerealiseerd kun nen worden. Dit staat vermeld in een zojuist verschenen nota betreffende sociale aangelegenheden en volksge zondheid in de gemeente Maassluis ■schE venals in vele andere gemeenten er ook in Maassluis een te aan tandartsen. Tal van inwo- Maf moeten voor tandheelkundige naar plaatsen in de wijde om- -Bfing. Al niet veel beter staat het Ma: kii met het aantal praktizerende huis artsen, waaraan ook een tekort be staat. Alhoewel men hier nog niet kan spreken van een noodsituatie, aldus een zojuist verschenen nota over sociale aangelegenheden. Ma: e B :ste Ma I Hat -Jul [-1 -Jul ;stei ~Vq )EN HAAG De politie rdt thans in staat gesteld nog Jui lier te reageren bij het inzet- j1 I van de achtervolging van 2; i sdadigers door een nieuwe nputer-peilinstallatie, door av0 mens ontwikkeld en momen- op proef bij de Neurenberg- politie, die de gebundelde in- :staj van de patrouillewagens ver- lt. istei terwijl de wagens lot dusver op gorde per mobilofoon hun exacte I—l itie aan de centrale moesten door is en, kan men t'hans via een beeld- frm doorlopend op de hoogte blij- van de positie van wagens. Wan- ,st r er alarm wordt gegeven, kunnen :SJei dan zonder tijdsverlies optimaal :St®j ir de plaats van het misdrijf gedi- eerd worden. Met als bron de re- P matig uitgezonden radiosignalen Beti de afzonderlijke surveillance o's berekent de computer hun po- stratenplan worden dan de nummers van de patrouillewagens zichtbaar. Het gebruik van de nieuwe compu- ter-peilinstallatie hoeft niet beperkt te blijven tot de achtervolging van misdadigers. Ook bij grote brandmel dingen of ernstige ongevallen kan zij haar dienst bewijzen. Politie, brand weer en ziekenhuizen kunnen op deze manier via een centrale post, van manier via een centrale post, van waaruit de gehele operatie geleid wordt wellicht efficiënter samenwer ken. Deze nota zal aan het einde van ja nuari in de raad behandeld worden. Veel aandacht in de nota wordt aan het verschijnsel van de buitenlandse werknemers besteed. Gezegd wordt, dat deze werknemer een permanent verschijnsel in ons land zal zijn. Er zijn namelijk steeds meer werkzaam heden, waarvoor de Nederlandse ar beidskrachten zich niet meer beschik baar willen stellen. Werknemers Ook in de gemeente Maassluis wordt door een groot aantal bedrij ven gebruik gemaakt van buitenland se werknemers. Het aantal bedraagt rond de zevenhonderd arbeidskrach ten. Hiervan komen 43 uit Spanje, 78 uit Turkije, 7 uit Portugal, 4 uit Joe goslavië, 11 uit Italië, 29 uit Marokko, 2 uit Griekenland, enz. Het beleid ten opzichte van de buitenlandse werkner mers in Maassluis kan volgens de no ta zich echter niet beperken tot die genen. die bij de plaatselijke bedrij ven werkzaam zijn. Met betrekking tot de Nederlandse bevolking vervult de gemeente Maas sluis een functie, die in niet belang rijke mate is gericht op de verbinding tussen woon- en werkgemeente. Op grond daarvan, zo meldt de nota, is het aantal buitenlandse werknemers, dat een funktie vervult in bedrijven, die in andere gemeenten gevestigd zijn en zich evenals hun Nederlandse collega's in deze gemeente vestigt vrij groot. Naar de opvatting van B.' en W. van Maassluis verricht de Stichting Hulp aan Buitenlandse werknemers op dit terrein goede diensten. De in deze gemeente woonachtige buiten landers worden zoveel mogelijk be trokken bij de aktiviteiten van het in Vlaardingen gevestigde centrum. Sinds kort worden van dit centrum uit ook cursussen Nederlands georga niseerd voor de Turkse werknemers. Programma over de Schilderswijk wordt niet meer afgerond DEN HAAG Door het vertrek van de medewerkers van het weke lijkse radioprogramma VPRO-vrij- dag, waarvan het „Schilderswijk - uur" de laatste weken een onderdeel vormde, komt de follow-up van dit project in het water te vallen. Zoals bekend heeft een aantal'me dewerkers na een intern conflict met de VPRO-leiding besloten per 1 ja nuari niet meer voor deze radio-om roep te werken. De vier samenstellers van het we kelijkse uur met als onderwerp de Schilderswijk, Jan en Nico Haas- U-oek, Bob Visser en Jan Biersoff, behoren ook tot degenen die vertrek ken. Voor het project-Schilderswijk vinden deze vipr dat jammer, want na elf radio-uurtjes dachten zij toch wel iets bereikt te hebben. Het effect was groter geweest, als zij in staat waren geweest voor een goede fol- low-up te zorgen. De serie uitzendingen wordt op 31 december besloten met een feest in het centrum „E-e Houtzagerij" in de Schilderswijk, dat gedeeltelijk wordt uitgezonden. TILBURG Woensdagavond heeft de 35-jarige Tilburgenaar T. H. In zwaar beschonken toestand het huis waar hij woonde in Tilburg in brand gestoken. Ér waren op dat moment geen verdere bewoners aanwezig. De benedenverdieping brandde geheel uit, de grootte van de schade is niet be kend. H. is aangehouden en Ingesloten, omtrent zijn motieven is niets bekend. en brengt de uitkomst te voor- Hal PRANG-CAPELLE De ere- Be isieclub FC Den Bosch heeft twee- 1V0 lasser Wit-Zwart uitgenodigd Be r het spelen van een vriendschap- av0 ijke wedstrijd in het stadion De 'ert op zondag 2 januari. Het be ur van Wit-Zwart kon deze uitno- ing niet aanvaarden, omdat Wit- art sedert de overgang naar het erdagvoetbal in 1961 geen wedstrij- meer speelt op zondag. 'oor FC Den Bosch was er geen -gelijkheid de ontmoeting vast te El Hen op een andere dag. ROTTERDAM Tijdens dc eerst volgende vergadering van de Bel gisch-Nederlandse conferentie voor zechavenovcrleg zal van Belgische zjjde een rapport worden overgelegd waarin de plannen tot ontwikkeling dan wel uitbreiding van Belgische zeehavengebieden zullen zjjn ge ïnventariseerd. Van Nederlandse zjjde is reeds in oktober in Brugge een dergelijk rap port overgelegd. Er is reeds een rapport besproken over de exploitatierekeningen van de havens in Antwerpen, Amsterdam en Rotterdam over 1969 en er is even eens gediscussieerd over de mogelijk heden te geraken tot een gemeen schappelijk standpunt ten aanzien van een eventueel zeehavenbeleid in de Europese gemeenschap. Een belangrijke factor in het over leg is de ernst van het vraagstuk van de verontreiniging van bodem, water en lucht in de zeehavengebieden. De gesprekspartners zijn het er over eens. dat in alle industriële ha vengebieden van betekenis een meet net tot stand moet komen dat van moment tot moment de verontreini ging van lucht en water registreert. In de verschenen nota wordt ge zegd, dat er een groot tekort aan tandartsen in Maassluis is. Sommige patiënten zouden voor tandheelkundi ge hulp zelfs gebruik moeten maken van artsen in wijde omgeving van deze gemeente. Ook is het aantal praktizerende huisartsen beslist te laag. Op een aantal van bijna 28.000 inwoners komt men tot de berekening, dat elk van de zes huisartsen een praktijk zou hebben van rond 4.500 personen. Des ondanks zijn B. en W. van me ning, dat beslist niet van een noodsi tuatie gesproken mag worden. Deze mening wordt ondersteund door plaatselijke artsen. Een goede genees kundige verzorging kan dan ook nog steeds worden gewaarborgd. Van de bedoelde artsen nemen er twee geen ziekenfondspatiënten meer aan en een arts schrijft uitsluitend patiënten uit de Vogelwijk in. Op deze wijze komt er van de vrije artsenkeuze voor een groep van deze bevolking niet teveel terecht. Men meent verder in de nota. dat ook aandacht moet worden geschon ken aan de zogenaamde para-medi sche voorzieningen. Het college is van oordeel, dat het tot stand brengen van paramedische voorzieningen in de eerste plaats een taak is voor het particulier initiatief. B. en W. zijn bereid steeds initiatieven op dit ter- ren te stimuleren. Van de zijde van de overheid zal er in zekere mate een kwaliteitscontrole moeten kunnen worden uitgeoefend In de nota besteden B. en W. veel aandacht aan het bejaardenwerk. Vooral de financiële positie levert daarbij moeilijkheden op. In geval van opname in een verzorgingstehuis wordt de situatie veelal nog schrij nender. De nieuwe verzorgingstehui zen moeten tengevolge van hoge bouwkosten en personeelslasten reeds maandpensionprijzen per persoon in rekening brengen van 800 tot 1000 en zelfs hoger. B. en W. van Maassluis zeggen in de nota blij te zijn met het constate ren, dat de geuite klachten van de bevolking over de luchtverontreini ging resulteren in een meer bewuste houding tegenover dit probleem. Deze mentaliteitsverandering is op zich een zeer verheugend verschijnsel. Men is van mening, dat de overheid moet beschikken over een deskundige staf van personeel, die in staat is in juiste voorwaarden, waaronder een bedrijf in werking mag worden gesteld te omschrijven. Kwantitatief zowel als kwalitatief dient aan de bemanning van deze dienst de grootst mogelijke zorg te worden besteed. Het komt hen dan ook gewenst voor zulk een staf van deskundigen in dienst te stellen bij een regionaal orgaan. Slechts op deze wijze kunnen de financiële offers op gebracht worden, die zulk een staf aan salarissen en apparatuur vordert. ZOETERMEER Dc zwarte roet deken die op eerste kerstdag enkele Zoetermeerse straten bedekte, is ver oorzaakt door een defect in een deel van deontstekingsinstallatie. Gedu rende korte tijd kwam roet vrij, dat echter geruime tijd nodig had neer te slaan. Aldus een woordvoerder van Nutricia, die met klem ontkent dat van eni go,p,zet" sprake zou zijn. Deze woordvoerder: „Op gezette tijden moet worden ontroet, maar dat gebeurt uitsluitend wanneer de wind polderwaarts is gericht. In dit geval was 'het defect de oorzaak en door de duisternis hebben wij de roetver- spreiding niet tijdig kunnen opmer ken Het had niet mogen voorkomen, maar van opzet was geen sprake." Overigens zou het drie jaar geleden zijn, dat Zoetermeer van Nutricia overlast ondervond door een gelijk soortig euvel. iog J ROTTERDAM De advocaat mr. J. C. W. van Dam heeft na mens het Aktie Comité Behoud Koninginnekerk woensdagavond een telegram gezonden aan staatssecretaris H. J. L. Vonhoff van de volgende inhoud: „Ver zoek om Koninginnekerk aan de Boezemsingel te Rotterdam aan te wijzen als monument. Meeste spoed vereist. Sloop start op 2 januari 1972. U ontvangt binnen kort gegeven." iHet Aktie Comité krijgt dagelijks telefoontjes en heeft ook brieven van NVV-leden, die hun lidmaatschap van het NVV willen opzeggen als de sloop van de Koninginnekerk werke lijk wordt doorgezet. Het Comité schat dit aantal zeker op enkele hon derden. Er zijn zelfs leden, die hun gouden lidmaatschapsspeldje willen retourneren, aldus het comité. Toen de Koninginnekerk in 1907 gereed kwam, is er een foto gemaakt. Van deze foto is nu een ansichtkaart gereproduceerd. Op de kaart is dui delijk te zien aan de glanzende kope ren koepels, dat de kerk zojuist is voltooid. Voor de kerk was toen geen tramrails én ook ziet men de school kinderen nog in oude klederdrachten. De ansichtkaart is verkrijgbaar a 30 ct. bij Grammofoonplatenctntrum De Indonesische regering zal de kranten verbieden rechtstreeks nieuws te betrekken van buitenlandse persbureaus. Dit heeft minister van voorlichting maarschalk Moedjardo gezegd. Het nieuws uit het buitenland mag slechts via een Indonesisch pers bureau komen, om concurrentie te voorkomen." „Canto di Vangelo" landstraat 30. Tweede Middel- ROTTERDAM Het college van gecommitteerden tot de zaken der Hervormde Gemeente Rotterdam acht de kansen, dat de evangelist Joh. Maasbach er in slaagt de Rotterdamse Koninginnekerk te kopen en deze al dus voor sloop te behoeden als „vol slagen nihil". Zoals bekend wil Maasbach, die in Den Haag indertijd een bioscoop theater heeft gekocht, dat thans een bekend evangelisatiecentrum is, van de Koninginnekerk een dergelijk cen trum maken. Op de dagen dat daarin geen evangelisatiesamenkomsten zou den worden gehouden, zou de kerk kunnen worden gebruikt als cultureel ontmoetingspunt. De ontwikkeling van de procedure aangaande de sloop van de Koningin nekerk en de bouw op de vrijkomende plaats van een bejaardencomplex van de woningbouwvereniging „Onze Woongemeenschap" is echter reeds zover gevorderd, dat het onmogelijk is, deze thans te stoppen. Alle contracten zijn getekend, zowel met slopers als met de ACB, die het bejaardencomplex gaat bouwen. Het produktieschema van de ACB is reeds opgesteld, stoppen en terugdraaien van de gang van zaken zou tientallen miljoenen kosten. Onmiddellijk na de jaarwisseling gaan de slopers aan het werk, over ruim een half jaar moet de eerste paal in de grond. ROTTERDAM B. en W. stellen de Rotterdamse gemeenteraad voor 300.000 beschikbaar te stellen voor de aanschaf van een roestvrij stalen oliescherm met bijbehorende uitrus tingstukken. Dit oliescherm is noodzakelijk om een havenmond te kunnen afscher men bij het optreden van ernstige waterverontreiniging, bijvoorbeeld als gevolg van het morsen van olie. Het scherm moet dan ook zo spoedig mo gelijk worden aangeschaft. Het is de bedoeling, dat het wordt ingedeeld bij de brandweer. Gezien de uitgestrektheid van het Rotter damse havengebied zal, om het snel en doelmatig te kunnen gebruiken, vervoer over de weg noodzakelijk zijn. Daarvoor zal een oplegger ge schikt worden gemaakt. Het zal moeten worden geleverd door de Franse onderneming Société Nantaise 'de Voilerie DEN HAAG Aan Corrie Hartog, oud-directrice van de dansacademie van het Rotterdams Conservatorium, die deze maand afscheid nam als directrice van het Centraal Dans- beraad in Den Haag, is in opdracht van minister Engels van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk het bijzondere eregeld uitgereikt. Daarmee wordt tot uitdrukking ge bracht de waardering van de overheid voor het vele belangrijke werk, dat mevrouw Hartong gedurende een lan ge reeks van jaren in ons land heeft verricht in het belang van de dans kunst waarop zij als kunstenares een wel zeer bijzonder stempel heeft ge drukt. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Op een bijeenkomst in» onze bedrijfskantine nam vanmiddag, na 27 jaar in dienst te zijn geweest van de vier kwartetbladen De Rotterdammer. Nieuwe Haagse Courant, Nieuwe Leidse Courant en Dordts Dagblad, adjunct-directeur Van Egmond wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid van ons bedrijf. Verder is men het er over eens, dat in geval van nieuwe industriële ves tigingen de strengste voorwaarden moeten worden gesteld die technisch verantwoord zijn, dat aan bestaande industrieën het gebruik van zuive ringsinstallaties moet worden opge legd en dat de kosten van dergelijke installaties in principe door de onder nemers moeten worden gedragen, al zal het onder sommige omstandighe den nodig kunnen zijn, dat van over heidswege wordt gesubsidieerd. De verantwoordelijkheid van dit overleg berust bij het comité van mi nisters van de Benelux en het ge schiedt op grond van het Benelux- verdrag. Het is voorts de bedoeling, dat met betrekking tot de bescherming van het leefmilieu in de havengebieden van beide landen er gemeenschappe lijke normen worden opgesteld, zodat het milieubeheer geen punt kan zijn in de concurrentie tussen de Belgische en Nederlandse zeehaven- en indus triegebieden. Aldus B. en VV. van Rotterdam in hun antwoord op schriftelijke vragen van het soc. gemeenteraadslid drs. A. J. Lems. Zijn afscheid betekent óók de afsluiting van een voor de Kwar tet-bladen heel belangrijke pe riode, die de heer Van Egmond van het begin af heeft meege maakt op een sleutelpositie, eerst als hoofd van de boekhou ding, later als algemeen procu ratiehouder, weer later als lid van de directie. Over zijn loopbaan bij de christe lijke pers in Nederland en vooral wat hij daarin zag als zijn persoonlijke Taakopvatting hadden wij een ge sprek. „Laat ik feiten geven", zegt de heer Van Egmond, ,,dan kan ieder zelf zijn conclusie trekken". Hij vertelt: Op 15 mei 1945, de eerste dag dat De Rotterdammer weer verscheen, was er bij het Ne derlandse publiek een enorme kran- tenhonger. Die honger werd veroorzaakt door het zeer beperkte aantal kranten dat maar mocht verschijnen. Die bladen waren in de eerste plaats die, welke in de oorlog illegaal waren uitgegeven, zoals Trouw. Ver der was er een aantal goede bladen, dat door hun gezindheid door de Duitsers was verboden, zoals alle vier bladen van Het Kwartet. De groei van deze bladen was groot. De Kwartet-bladen kregen een abonnementenaantal dat meer dan twee maal zo hoog werd als voor de oorlog ooit het geval is geweest, er was zelfs een wachtlijst van tiendui zend mensen, die abonnee wilden worden, maar die niet konden wor den bediend omdat er niet meer pa pier werd toegewezen! Naar gelang via de perszuivering steeds meer oude kranten een ver schijningsvergunning kregen, liep vooral het abonnementental van de oud-illegale bladen, ook van Trouw sterk terug. Het abonnementental van de Kwartet-bladen bleef constant, er was hier geen terugval. „Ik heb me afgevraagd, wat daar van de oorzaak is", zegt de hepr Van Egmond. Hij ziet drie punten als be- - palend. VAKMANSCHAP Van het begin af heeft Het Kwartet een vaste koers gevaren en de vier bladen trachten die vaste koers nog altijd te handhaven. Verder wilde en wil nog steeds Het Kwartet een positief christelijke krant geven voor protestants Zuid-Holland. En als derde zeer belangrijke factor zag de heer Van Egmond. dat de lei ding van de Kwartet-bladen in alle sectoren, zowel (directioneel) als re dactioneel, altijd heeft bestaan uit all-round vakmensen op hel gebied van het krantenbedrijf. Vooral wat de laatste factor betreft ontbrak het zijns inziens nogal bij de oud-illegale bladen. Zij moesten hun koers nog leren vinden en dientenge volge was er een groot verloop bij de abonnees. BOODSCHAP „De postief christelijke krant heb ik altijd gezien als mijn ideaal voor de Kwartet-bladen", zegt dc heer Van Egmond, „en onder een positief christelijke krant versta ik een krant die een open oog houdt voor de ont wikkelingen op elk terrein, maar dan getoetst aan dc Evangelische Bood schap in haar volle omvang. Dit was mijn beweegreden om bij een christe lijke krant te gaan werken. Ik heb er nooit spijt van gehad deze stap te hebben gedaan. Die basis voor mijn werk is nooit veranderd". Samenwerking met Trouw dateert al uit 1945, aldus het verhaal van de heer Van Egmond. Eigenlijk al van af de opzet van Trouw als illegaal blad. Direct na het verschijnen van de Kwartet-bladen begonnen de bespre kingen met Trouw. HAND IN HAND Begin 1946 was er in Rotterdam een feestavond voor de personeelsle den Trouw en de Kwartet-bladen, waarop die samenwerking werd be klonken. Velen, die zich de indertijd wel eens onverkwikkelijke strijd tus sen De Standaard en De Rotterdam mer herinnerden, juichten dit toe. Na de oorlog werd besloten de Nieuwe Utrechtsche Courant het Kwartet was voor de oorlog een kwintet! niet meer te laten ver schijnen. Het Utrechtse versprei dingsgebied werd .overgegeven aan Trouw. De Prot. chr. Journalistenkring gaf in een uitgebreid rapport een aantal aanbevelingen om aan deze samen werking gestalte te geven. In de praktijk is echter gebleken, dat samenwerking niet zo'n eenvou dige zaak was als aanvankelijk was verondersteld. Het Kwartet en Trouw gingen hun eigen weg. Tot 1971, toen integratie vanwege de fi nanciën niet meer te vermijden was. De Rotterdammer kon in de loop der jaren goede reserves opbouwen. Zo is in 1958 het nieuwe gebouw op de hoek van de Hartmansstraat en Witte de Withstraat verrezen zonder financiering van buitenaf, geheel uit de eigen winstreserves. Ten slotte memoreert de heer Van Egmond nog de bezielende figuur van directeur J. Groenewegen, die van 1945 af tot zijn overlijden in 1965 de Kwartet-bladen een zeer krachtige leiding heeft gegeven volgens de koers, welke de heer Van Egmond in ons gesprek heeft beschreven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5