Maandblad Burgerrecht bestaan Normen voor logementen worden veel strenger AOW en AWW per 1 januari weer omhoog Uw probleem is het onze ,Wat ongezonde VPRO kan, kunnen wij ook" Bezwaar tegen proefschrift dr. Wiersinga BER0EP1NGSWERK Een woord voor vandaag Serie ontwikkelingshulj op schoolradio en -tv COMMENTAREN Praten met de sjeik Limburgse gemeente Burgerrecht voor rechter wegens afgraven zandlaag Hermans wil andere wijze van college geven Spaanse regering „kuist" verklaring Justitia et Pax Puzzelhoek Brieven die niet ilJn voorxlen van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Ge heimhouding Is verzekerd Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten |n afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gnlden aan post zegels te worden Ingesloten. Vraag: Waar zou ik in Rotterdam een .cursus voor medisch secretaresse kunnen volgen? Antwoord: Volgens de handboeken van Samson zijn er de volgende op leidingen 1. Opleidingcursus in de afdeling inwendige geneeskunde van het Leids Academisch Ziekenhuis; toelatings leeftijd 18 jaar, duur 11 maanden, di ploma na examen en voldoende rap porten over de stages; 2. Opleidingen van de Kon. Ned. Mij. tot Bevordering der Genees kunst: a. Ned. instituut voor opleiding praktijkassistenten voor artsen Nipa, Prinsengracht 586, Amsterdam; b. Amsterdamse stichting tot oplei ding van praktijkassistenten Asop, Lutmanstraat 13-15, Amsterdam; c. Leidse onderwijsinstellingen. Zijlsingel - Oosterkerkstraat, Leiden; d. Instituut Maria Immaculata, Doornburgh de Cloese, Maarssen (in terne dagODleiding); 3. Schriftelijke cursussen N.S.S.C. Culemborg, de reeds genoemde L.O.I. te Leiden en Ned. Instituut voor op leiding van doktersassistenten, Mar- nixkade 3a, te Groningen. Helaas hebben we te Rotterdam niets kunnen ontdekken. Informeer eens bij het artsencentrum, Mathen- nesserlaan 333. Rotterdam, telefoon 236625 Vraag: De laatste tijd wordt veel reclame gemaakt voor paprika's. Zijn deze gezond en welk vitamine bevat ten ze? Antwoord: Inderdaad zijn paprika's zeer gezond voedsel. Men kan ze rauw, gebakken, gekookt en in azijn ingemaakt, kortom op velerlei manie ren eten. U weet dat u de zaadlijsten verwiideren moet voordat u ze eet. Vooral vitamine C is erin aanwezig, wanneer ze rauw zijn. Er bestaan heerlijke gerechten, waarbij men van deze vruchten gebruik maakt. De groenteboer heeft folders voor de klanten beschikt/aar. Daar zal zeker iets op staan, wat te maken heeft met rode en groene paprika (er is geen smaakverschil). In elk kookboek vindt u recepten. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Het maandblad Burgerrechtblijft bestaan. Even leek het er op, dat dit rechtse orgaan de moeilijkheden waarmee de Nederlandse pers kamptniet sou overleven. Maar Burgerrecht hoefde zijn lezers maar één keer te vertellen hoe hoog de nood ivas gestegen, om een flinke stroom van toezeggingen los te maken. „Als een stel ongezonde lieden als de VPRO kans ziet zich van verdrin king te redden dan moet Burgerrecht dit ook kunnen", schreef de gealar meerde lezer „Z. te H." De brief schrijver kan gerust zijn, want even als de VPRO heeft Burgerrecht het vege lijf voorlopig gered. Het is mogelijk, dat een „vrij gro te" Amsterdamse uitgeverij de ex ploitatie van deze periodiek zal over nemen en zal proberen het aantal abonnementen aanzienlijk uit te brei den. In dat geval zal Burgerrecht de komende jaren waarschijnlijk zelfs aanzienlijk aan invloed winnen. Maar de onderhandelingen met de uitgeve rij zijn nog niet rond. Als het gesprek mislukt, zal de exploitatie van Bur gerrecht op de oude voet worden voortgezet. In beide gevallen zal het redactioneel beleid onveranderd blij ven. Dat beleid is al 26 jaar heel kort samengevat: pleiten voor een eco nomisch leven, waar de overheid zich zo weinig mogelijk mee bemoeit en zoveel mogelijk wordt overgelaten aan het particulier initiatief. Van onze soc.-econ. redactie DEN HAAG De AOW- en AWW-uitkeringen zullen met ingang van 1 januari opnieuw omhoog gaan. De verhoging, die ongeveer één procent bedraagt, moet nog worden goedgekeurd door de Eerste Kamer. Wanneer de Eerste Kamer akkoord gaat met het nieuwe wetsontwerp zal de volgende verhoging op 1 juli a.s. vallen. De nieuwe AOW uitkeringen zijn per maand voor: Gehuwde bejaarden ƒ598.50 592,50) Ongehuwde bej. 422,50 418, De AWW-uitkeringen bedragen per maand voor: Weduwen zonder kinderen ƒ422,50 Weduwen met kinderen ƒ598,50 Wezen tot 10 jaar 136. Wezen van 10 tot 16 jaar ƒ200,50 Wezen van 16 tot 27 jaar ƒ261,50 De kinderbijslaguitkeringen blijven gelijk evenals het maximumdagloon, waarnaar de uitkeringen ingevolge de ziektewet, de WAO en de Werkloos heidswet worden berekend (ƒ112,40). Met ingang van 3 januari zal evenwel het minimumdagloon voor kostwin ners, die een WW-uitkering krijgen ƒ46,71 bedragen. Het minimumdag loon ingevolge de WAO bedraagt sinds 1 november 45,65. De uitke ring krachtens de Werkloosheidsvoor ziening bedraagt 75 procent van het dagloon, (maximum dagloon 122,40 en minimumdagloon voor kostwin ners ƒ49,49). EJr moet rekening wor den gehouden met het feit, dat deze bedragen geen uitkeringsbedragen zijn, doch de daglonen waarop de uit keringen zijn gebaseerd. Voor de ziek tewet en de Werkloosheidswet be draagt de wettelijke uitkering 30 procent van het dagloon. De bedrijfs verenigingen kunnen de ziektegeld- uitkering op een hoger percentage vaststellen. Defensie bestudeert andere methoden salaristoekenning Van een verslaggever DEN HAAG Het departement van defensie zal een studie laten ma ken over het honoreren van militai ren naar functie inplaats van zoals nu het geval is naar rang en dienstjaren. Dit heeft staatssecretaris Van Es meegedeeld aan de vaste Tweede-Kamercommissie voor defen sie. Met name onder artsen, technisch personeel en beroepspersoneel dat po litiediensten verricht, bestaat onte vredenheid over de tegenwoordige methode van bezoldiging. Het bestuur van de marechausseevereniging heeft zijn instemming met het voornemen om deze zaak te bestuderen al be tuigd. Het blad is het orgaan van de Stichting Comité Burgerrecht, een club, die tijdens de oorlog is ontstaan. Het voornaamste doel van deze groep was na de bezetting een blad uit te geven, dat zich duidelijk tegen een geleide economie zou keren. Daarvoor richtte zij op de uitgeverij Civitas Humana. Deze naam is ontleend aan het boek van de Duitse econoom Wil helm Röpke, één van de bekendste pleiters voor een zo vrij mogelijk handelsverkeer. Dr. Röpke, die in 1933 voor Hitier op de vlucht ging en zich toen in Zwitserland vestigde, was na de oorlog in Nederland mede werker aan Elseviers Weekblad. Slechte sigaar Een uitspraak van de in 1966 over leden econoom: .Geleide economie is als een slechte sigaar. Bij iedere trek, die je er van neemt, word je misselij ker." Directeur van Burgerrecht werd de Amsterdamse zakenman F. A. A. Wolking. Deze importeur van glas- en aardewerk is nog steeds de zakelijke en redactionele leider van Burger recht. Het blad, dat aanvankelijk we kelijks verscheen, kon in de eerste jaren van zijn bestaan zichzelf ge makkelijk bedruipen, maar de moei lijkheden met de exploitatie dateren niet van gisteren. De oplage is nooit erg groot geweest en schommelt nu al jarenlang om de 10.000. Maar het blad heeft ook nooit grote bedragen nodig gehad. Men werkte vooral met losse medewerkers, die het meeste niet vroegen, en de administratie en verzending werden voor een groot deel Verzorgd door mensen, die in dienst waren van de heer Wolking. Toch dwong gebrek aan geld Burger recht geruime tijd geleden al de sta tus van weekblad te verwisselen voor die van maandblad. En nu was het blad dan bijna helemaal verdwenen. De heer Wolking is duidelijk opge lucht over de offervaardigheid die zijn aanhang bleek te bezitten. De re acties, die hij de afgelopen maanden kreeg, hebben hem gesterkt in zijn overtuiging, dat er in Nederland wel plaats is voor een blad als Burger recht. Hij gelooft ook, dat de basis heel wat breder zou kunnen zijn dan 10.000. „Maar wij hebben het appa raat niet om een flinke campagne te voeren", verklaart hij. Daarom hoopt hii, dat de onderhandelingen met de uitgeverij, die zo'n apparaat wel heeft, resultaat zullen hebben. Hiltermann Maar er is één punt, waarop de 'neer Wolking geen concessies wil doen: het redactionele beleid mag niet veranderen. Hij is mede-eigenaar van de Haagse Post geweest en was er bij toen dit blad werd verkocht aan mr. G. B. J. Hiltermann. Volgens hem is toen duidelijk afgesproken, dat de Haagse Post een rechts blad zou blijven. „En kijk nu maar eens. Het is een D'66-blad geworden. Zoiets zal mij met Burgerrecht niet gebeu ren." Volgens hem zou met het laatste blad verdwijnen, dat nog onverkort optreedt tegen een geleide economie. Van de weekbladen staat Elsevier het dichtstbij, maar dit blad is hem toch te commercieel en te weinig principieel als het er op aan komt. Dat zelfde bezwaar heeft hij tegen de dagbladen, die bekend staan als rechts, althans als niet-links. Bovendien moeten dagbladen aan veel meer zaken aandacht schenken dan Burgerrecht, dat zich voorname lijk beperkt tot het economisch leven. Buitenlandse politiek, om maar wat te noemen, krijgt nauwelijks aan dacht In het blad en het valt niet mee in een gesprek aan de heer Wol king uitspraken te ontlokken, die niet betrekking hebben op het economi sche terrein. Hij taxeert de economische toe stand in Nederland als zeer somber en voorspelt voor volgend jaar een grotere werkloosheid dan de regering in haar meest pessimistische progno ses. Schuldig aan de malaise zijn in elk geval de overheid en de vakbon den. De regering heeft een slecht be leid gevoerd, waarvan de zelfstandige ondernemers vooral de slachtoffers zijn geworden. En de vakbonden heb ben hun leden nooit goed voorgelicht over de,gevolgen, die loonsverhogin gen hebben voor het algemeen be lang. De pers krijgt in dit verband van Wolking ook een tik op de vingers, omdat zij ook steeds verkeerd gerich te voorlichting geeft. De Nederlandse jeugd, die volgens hem vol idealen zit, is daardoor ook duidelijk nadelig beïnvloed. Diezelfde jeugd staat trou wens ook bloot aan een goed georga niseerde communistische beïnvloe ding. „De bewijzen daarvoor liggen" voor het grijpen", meent de heer Wolking. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Verontruste gereformeerden en mensen van het gereformeerd confessioneel beraad hebben een gezamenlijk bezwaarschrift tegen het proef schrift van de Amsterdamse ge reformeerde studentenpredikant dr. H. Wiersinga ingediend bij de Amsterdamse kerkeraad, bij de classis Amsterdam en bij de generale synode. Dit bezwaar schrift staat thans volledig af gedrukt in het blad Waarheid en Eenheid. Na een uitvoerige bestrijding van de studie van dr. Wiersinga over de verzoening eindigt het stuk aldus: „Het doet ons leed iemand te moe ten beschuldigen en aanklagen. Het zal dr. W. wellicht meer dan ons leed berokkenen. Niettemin zijn we van oordeel dat de leer van Dr. W. tekort doet aan de volheid van de Schrifto penbaring, het hart van de waarheid raakt en de prediking van het evan gelie in gevaar brengt. Zij doet tekort aan de enige troost in leven en ster ven en betekent een verarming, zelfs uitholling van de bijbelse boodschap. Het is om deze reden, dat wij u dringend verzoeken Dr. W. nader hierover te horen, mede gezien het feit dat hij zich door ondertekening van het ondertekeningsformulier aan de belijdenisgeschriften gebonden heeft en beloofd heeft een gravamen in te dienen als hij tegen deze ge schriften bezwaar mocht hebben. Wij verzoeken u dringend Dr. W. in broe derlijke samenspreking te overtuigen van het gelijk van onze belijdenisge schriften inzake de leer der verzoe ning en voorts, als dit geen resultaat heeft maatregelen te nemen die een onschriftuurlijke interpretatie van wat de bijbel zegt in de toekomst we ren. Ware slechts sprake van een ze kere eenzijdigheid bij Dr. W., we zouden dit bezwaarschrift niet heb ben ingestuurd. Wie eenzijdig is legt de nadruk op een bepaald facet zon der de andere facetten te ontkennen. Bij Dr. W. is sprake van een duidelij ke. onomwonden, welbewuste looche ning van het zeer belangrijke en cen trale facet der voldoening en daarme de van het hart van de bijbelse leer van de verzoening. Wij wensen u de leiding van Gods Geest toe voor de moeilijke beslissin gen waarvoor u komt te staan". Het bezwaarschrift is ondertekend door: ds. M. P. van Dijk, ds. W. C. van de Brink, H. W. Maaskant, dr. E. Masselink, drs. J. Vlaardingerbroek en ds. M. Vreugdenhil. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Ermelo: R. Petersen te Roden. GEREF. KERKEN (Vriigem.) Beroepen: te Drachten: H. D. van Herksen te Heemse. Hij kwam tot het zijne, en de zijnen hebben hem niet aan# nomen. De apostel Johannes zegt het. zonder enige restrictie, u de proloog van zijn evangelie. Hij, Christus, was niet wezens vreemd aan de mensen: Hij kwam als kind in de stal van Bethit hem, tot ons mensen, zijnde van het goddelijke geslacht. Hij ver. eenzelvigde Zich met ons, die onze afkomst hadden verloochend en zo diep beneden de ons toebedeelde stand leefden. Maar zijnen hebben Hem niet aangenomen. Liever dan weer te gaar, leven op het peil, dat overeenkomt met het zijn van Gods w. slacht, hebben wij Zijn- toegestoken hand weggeduwd en zijn ver- der gegaan op onze dwaalwegen. He1 is hard dit le moeien co». etaleren, maar wie, die maar een heel klein beetje liel eigen hm kent, durft het te ontkennen? Onze zelfgekozen armoede is blijk baar le verkiezen boven een aangeboden rijkdom, waarbij slechts van ons wordt gevraagd de minste te willen zijn. Laten wij el kaar over ons zelf toch niets wijsmaken! Zegt u niet, dat m onszelf op die manier in de put praten - onze afwijzing val Hem, Die kwam tot het zijne, is radicaal. Maar let dan ook 01 de andere kant, die Johannes zó aanduidt: „Allen, die Hem heb ben aangenomen, hun heeft Hij macht gegeven kinderen Gods u worden". Dat is namelijk óók de waarheid, maar die is dan ook weer zó, dat wij radicaal verlost worden van onze afwijzing! We lezen vandaag: Romeinen 8 vers 24 tot 27. Van een onzer redacteuren HILVERSUM Vijf radio-uit zendingen en vier televisiepro gramma's, onderstuend door een dia-serie, een grote, dikke map vol documentatie en een verha lenboek: het project Ontwikke lingssamenwerking voor school kinderen van tien tot dertien jaar wordt groots aangepakt. De afdelingen schoolradio en -tele visie van KRO en NCRV en de Ne derlandse Onderwijs Televisie zijn, met steun van vele deskundigen en 90 mille subsidie van de Nationale commissie ontwikkelingsstrategie 1970 - 1980, vele maasden in de weer ge weest om dit ongekend gevarieerde pakket aan de scholen aan te bieden. De bedoeling is: de leerlingen van de vijfde en zesde klas van de basis school en van de brugklassen de juis te mentaliteit te helpen verkrijgen om het ontwikkelingsvraagstuk te zien als een gezamenlijk probleem van arme en rijke landen. Het gaat erom bij de kinderen het verlangen naar rechtvaardigheid en menselijke solidariteit te vergort en hun zo een gelegenheid te bie zich kennis en vaardigheid eigen maken om aan dat verlangen vont 1 'geven en iets van de eigen ven 1 woordelijkheid in deze et ontdekt Vi r Men gelooft namelijk dat kinda van tien tot dertien jaar in staat deze problematiek et verwerken, kennen de problemen al van tv, kn en demonstraties, ze hebben grote teresse voor de medemens, vn zich voortdurend af waarom de 1 wassenen het zover hebben laten men, zijn bereid naar oplossing» zoeken en willen (en kunnen) ook veelal daadwerkelijk inzettej aldus de handleiding voor de oré wijzer, die bij het pakket behoort. Het onderwerp „ontwikkelii menwerking" is gekozen in het van het streven, gedurende het de ontwikkelingsdecennium van Verenigde Naties (1970-1980) de bare meningsvorming in rijke me landen te activeren. Land en van het Westafrikaanse Ghana concreet onderwerp voor dit sch« pakket gekozen, omdat Ghana nw kan staan voor de totale problei tiek. Ghana heeft verschillende i bindingen met Nederland: historil (slaventransporten van de Goud) naar Suriname) en eigentijdse (vi gingen van moderne industrieën). hi Harde" vragen Van onze parlementsredactie DEN HAAG Om verdere wantoestanden bij de huisvesting van buitenlandse werknemers, studenten en bejaarden in hotels, pensions en logementen tegen te gaan, zijn strenge maatregelen te verwachten. Zo zal onder meer worden bepaald, dat iedere bewoner een bepaalde hoe veelheid leefruimte moet hebben. Het is dan ook de bedoeling het aantal De beroepspoliticus Bhoetto die in West-Pakistan de beroepsmilitair Jahja Khan verving, heeft lang moeten wachten om zijn bekwaamheid te tonen. Maar nu hij dan eindelijk aan zet is, blijkt de moeilijkste partij uit de geschiedenis van zijn land voor hem gereserveerd te zijn. Namelijk: een eerst politiek en vervolgens militair verspeeld ge biedsdeel terug te praten binnen een staat. De meest effectieve stap in die richting zou al ten koste moeten gaan van zijn eigen ambities. Dat zou zijn: sjeik Moedjiboer Rachman, met wie hij thans in gesprek is, niet alleen vrij te laten maar hem zelfs het presidentschap aan te bieden van heel Pakistan waar deze gezien zijn verkiezings overwinning van vorig jaar recht op heeft. Maar de onderdrukkingsoorlog waarmee generaal Jahja Khan heeft gereageerd op de verkiezingsoverwin ning van deze Oostpakistaanse leider heeft de kans dat deze thans die rol op zich zou willen nemen wel erg klein gemaakt. En indien Moedji boer het al zou willen president van een her enigd Pakistan worden dan zou het nog de vraag zijn of hij dit idee aan zijn Oost-Pakistaanse thuisfront zou kunnen verkopen op een moment dat de hartstochten tegen West-Pakistan daar nog altijd hoog oplaaien. De zeer ambitieuze Bhoetto zou zich dus kunnen troosten met de gedachte dat hij zich niet hoeft op te offeren omdat het presi dentschap van de sjeik toch geen haalbare kaart is. Maar herstel van de staatkundige eenheid met Oost-Pakistan onder Moedjiboers leiding zou wél een grandioze overwinning van het militair ver slagen Pakistan tegenover India zijn. Officieel zou India er weinig op kunnen aanmerken want het heeft destijds zelf ook zijn sympathie voor Moed jiboer en zijn federatieplannen niet onder stoelen of banken gestoken. Het verwachtte van diens verkiezingsoverwin ning zelfs een periode van betere betrekkingen met Pakistan. Maar de oorlog heeft ook dat veranderd. Als loon van zijn strijd zal India niet alleen meer verlangen dat het van de enorme last van de Bengaalse vluchtelingen afkomt, maar ook dat aan iedere band tussen Oost- en West-Pakistan een eind komt. Toch moet ook India in zijn relatie met Oostpakistaanse leiders op zijn tellen passen. Enige wrevel tussen de nieuwe burgerlijke leiders van Bangladesj en de Indiase bevrijders werd al duide lijk ten aanzien van het vraagstuk van de berech ting van oorlogsmisdadigers en collaborateurs. In dia moest voor de wereld een reputatie hooghouden door een bijltjesdag te verhinderen, maar het kon dit ook weer niet te lang doen zonder in Oost-Paki stan van bevoogding te worden beticht. Zo kunnen buitenstaanders tot de conclusie ko men dat een presidentschap van sjeik Moedjiboer toch eigenlijk maar het beste zou zijn. Maar voor „binnenstaanders" wordt die weg versperd door allerlei irrationele machten die oorlogen plegen op te roepen. Het feit dat de publieke opinie in West- Pakistan generaal Khan kwalijker neemt dat hij de oorlog verloor, dan dat hij door zijn optreden in Oost-Pakistan die oorlog uitlokte spreekt in dit opzicht boekdelen. len, dat nog o Van een verslaggever OIRSBEEK De Limburgse ge meente Oirsbeek (ten zuidoosten van Sittard) heeft zich ten onrechte een bedrag van 20.000 gulden toegeëigend, zo meent de stichting „De Limpens". Zij gaat de gemeente een proces aan doen, omdat deze een stuk grond in gebruik als stortplaats voor vuil heeft afgegraven. Er bleek een zand laag van vijftig meter aanwezig te zijn. De gemeente beschouwde dit als een buitenkansje, vond een afne mer en incasseerde 20.000 gulden. Klandestien en wederrechtelijk toeëigenen van bodemschatten, zo be titelt de „De Limpens" het optreden van de gemeente Oirsbeek. De stich ting die grondbezit van een Lim burgse familie beheert had Oirs beek toestemming gegeven de grond als stortplaats te gebruiken. De stichting hoorde van buiten staanders over de winstgevende zandlaag. mensen, dat in een wooneenheid ge huisvest mag zijn, sterk te beperken. In samenwerking met deskundigen' van de brandweer en van de ministe ries van Volksgezondheid en milieu hygiëne, van Volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, van CRM, van Justitie, van Sociale zaken en van Binnenlandse zaken heeft de vereni ging van Nederlandse Gemeenten een speciale verordening opgesteld, die de brandveiligheid regelt. Tot nu toe hebben de gemeenten weinig moge lijkheden om op te treden tegen de misstanden bij collectieve huisves ting, omdat de normen ontbraken. In de verordening, die de gemeen ten kunnen overnemen, komen de volgende belangrijke bepalingen voor: In een wooneenheid mogen nooit meer dan acht mensen worden onder gebracht. Een wooneenheid moet in beginsel bestaan uit een kamer, een afzonder lijk toilet, een afzonderlijke bad- en doucheruimte en een aanrecht met gootsteen. Kwartet - Trouw De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN De schrijver en lector in de fysische geografie W. F. Hermans, heeft in een brief aan de Sub-faculteit geografie voorgesteld veranderingen in zijn werk aan te brengen. De heer Hermans kwam on langs in het nieuws omdat hij wei gerde colleges te geven. Over zijn werkwijze zijn nu door de Kamerle den Van Leeuwen en Vermaat (ar) vragen gesteld. Niet alleen bij de stu denten maar ook bij de staf bestaat een grief tegen Hermans. Dat blijkt onder meer uit uitlatingen van pro fessor dr. R. Tamsma, die Hermans verwijt dat hij slechts weinig werk verricht voor het volledige lectoren- salaris van rond 40.000.--. Hermans, die sinds 1598 lector aan de Groninger universiteit is, is be kend als schrijver en ook om zijn aanvallen op andere schrijvers in Ne derland. Dit jaar heeft Hermans zich nog niet op het instituut laten zien. vorig jaar één keer. Het antwoord van de subfaculteit op Hermans' brief zal half januari door de subfaculteits raad worden behandeld en daarna aan hem worden verzonden. De sanitaire ruimten zijn gebonden aan minimumafmetingen. Aan vluchtwegen om aan brand te ontkomen worden strengere eisen ge steld. Bou w verordening O De Vereniging van Nederlandse Ge meenten laat het niet bij deze veror dening. Binnenkort is eveneens een model te verwachten met strenge be palingen voor de bouw van bejaar denoorden, internaten en voor pen sions voor buitenlandse werknemers. Ook wordt gewerkt aan een model bouwverordening voor logiesgebou wen als hotels, logementen, conferen tie- en vakantieoorden. Bovendien komt binnenkort een verordening voor de gemeenten gereed, waarin de exploitatie van verblijfgebouwen aan een streng vergunningenstelsel wordt gebonden. MADRID (KNP) De Spaanse re gering heeft de publicatie van een verklaring van de Spaanse commissie Justitia et Pax tegengehouden om daarna een „gekuiste" versie ervan voor -publicatie vrij te geven. Verantwoordelijk voor de censuur is het ministerie van voorlichting, dat aan de Spaanse staatstelevisie op dracht gaf geen aandacht aan de ver klaring te besteden, het gaf ook de persbureaus, dag- en weekbladen het consigne de verklaring van Justitia et Pax niet te publiceren. Het ministerie dreigde met de perswet, welke malse straffen in petto heeft voor overtre dingen. Ondanks de censuur publiceerde het avondblad „Noticiero Universal" van Barcelona een samenvatting van de verklaring, voordat deze door Ci- fra onder handen was genomen. In haar verklaring zegt Justitia et Pax o.m. dat er in Spanje een mentaliteit is gegroeid om de vrede te handhaven met machtsmiddelen. De commissie schrijft dit toe aan de manipulatie van de publieke opinie. Degenen, die de macht daartoe in handen hebben, komen makkelijk in de verleiding er mistfruik van te maken, meent Justi tia et Pax, die hieraan dan ook toe schrijft, dat het begrip vrede een oor logswapen is geworden en gebruikt wordt als een propagandistische slo gan. De negen radio- en tv-programi worden tussen 7 januari en 4 febn b1 uitgezonden. Zoals alle schoolj gramma's zijn ze toegespitst op gebruik dat er in de klassen en gr pen van gemaakt wordt, maar i name de vier in Ghana gefilmde portages-in-kleur zullen ook door le moeders thuis gevolgd worden, dat isvoor het samenspel school- zin alleen maar prettig. In'de vierde tv-uitzending op 1 bruari discussieert prins Claus, vooriztter is van de Nationale missie ontwikkelingsstrategie, een groep Utrechtse kinderen, worden in dat gesprek wat je nol „harde" vragen gesteld, en als op i scholen de kinderen zich straks inzetten, lijkt ons het project al v een groot deel geslaagd. Dat gaat n trouwens na de uitzendingen wdjj schappelijk onderzoeken. 1« LONDEN (AFP) De journalilè d- van de Britse radio en televisie hl ben gedreigd hun activiteiten Noord-Ierland te staken els de B|si niet onmiddellijk een einde aan de „censuur" en de uitoefen! gi van „druk", waardoor de norm nieuwsgaring over de gebeurtenisi in Ulster wordt beknot. In een niet ondertekende circula n aan de BBC wordt er de nadruk gelegd dat degenen die verantwa delij'k zijn voor de uitzendinl d steeds vaker weigeren onderwerp i op te nemen met betrekking tot I Noordierse vraagstuk, uit vrees ze het laatste moment te moeten schrl pen. Invul-puzzel 1. boom der tropen. 2. zangstuk, 3. ge weven band, 4. Z. Amer. thee. Oplossing vorige puzzel 1. rob, 2. mos, 3. rad, 4. kol. 5. dol, 6. Ie* 7. ben, a ode. 9. rib. 10. nok, 11. den. RODONDENDRON tr

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2