Engeland verlaat Malta Irak wijst 41.000 Perzen land uit Aankoop mobiel geschut beperkt Loonkosten Hoogovens 50 miljoen omhoog I u Honger dreef rovers in handen van politie iüiiü^ Nog geen vorst Het Kwartet Onderzoek tekort rijksbegroting I Schorsing voor Van Hanegem "'TA Nieuwe Leid.se Courant Donderdag 30 december 1971 52ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich Is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" joofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p.w. 1,83, p. m. 7,90, p. kw. 23,35 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur. TEHERAN. (AP) Irak heeft woensdag een groep van 30.000 Perzen uit de steden Kar- bella en Khanegheim uitgewe zen, zo heeft een regerings woordvoerder in Teheran be kendgemaakt. Volgens de woordvoerder is het totaal aantal vluchtelingen uit Irak van de afgelopen vier dagen door deze massale uitwij zing gestegen tot 41.000 perso nen. Verslaggevers berichtten woensdag uit de grensplaats Ghasser Shirin dat de Perzische mannen, vrouwen en :inderen met duizendenden bussen Tachtwagens en personenauto's van (hanegheim en Karbella naar de ;rens werden gereden. Zij moesten lun bezittingen achterlaten en wer- i geheel Amerika betogen Vietnam- tteranen tegen de nieuwe escalatie de oorlog in Vietnam. In Wash- jton marcheerde een groep oud- ijders van het Kapitool langs het itte Huis naar het Lincoln-monu- ent, waar zij een zitstaking begon- ren. Toen zij het politiebevel om op kfe stappen, negeerden, werden arres taties verricht. Een agent zette een t betoger na ie hem omver probeert te duwen. W||fK- den na tientallen jaren in de steden te hebben gewoond uit het land ver dreven. Karbella en Khanegheim zijn reli gieuze centra van de mohammed- daanse sjiieten secte. De vluchtelingen zullen worden on dergebracht in voorlopige rehabilita tiekampen nabij Ghasser Shirin en enkele andere grensplaatsen. Volgens de Iraanse veiligheidsauto riteiten bevonden zich onder de vluchtelingen enkele tientallen Iraak- se „subversieve elementen". Handgranaten Enkele van de agitatoren, die te midden van de vluchtelingen Perzië trachtten binnen te komen, hadden handgranaten en machinegeweren in hun koffers, zo berichtte de Iraanse pers. Als voorzorgsmaatregel hebben de Iraanse veiligheidsautoriteiten con trolepunten ingesteld waar de uitge wezen Perzen worden gefouilleerd. Tot dusverre heeft de Iraanse rege ring nog geen stappen ondernomen om een einde te maken aan de uit wijzingen door Irak. In politieke kringen in de Perzische hoofdstad verwacht men echter dat maatregelen zullen worden getroffen nu gebleken is dat er zich honderden agitatoren onder de vluchtelingen bevonden. Dom M into ff LONDEN (Reuter, UPI. AP) De Britse regering heeft gisteren gewei gerd op verdere financiële eisen van de regering van Malta in te gaan en haar troepen op het eiland opdracht ge geven, zich voor vertrek gereed te maken. Op Malta bevinden zich 3500 Britse militairen plus 7000 gezinsle den. Premier Dom Mintoff van de eilandrepubliek had in een ultimatum laten weten, dat de Britten Malta vóór 31 december moeten verlaten, als de regering te Londen niet op zijn eisen zou ingaan. Van belang is. dat de Britse regering slechts „voorbereiding van het ver trek" heeft bevolen. Premier Edward Heath heeft blijkbaar de mogelijkheid willen openhouden, dat premier Min toff op het laatste ogenblik toch be reid zal zijn, de deur voor onderhan delingen open te houden. Mintoff heeft eerder gesuggereerd, dat hij eventueel de Russen de plaats van de Britten zal laten innemen. Nadat hij begin van dit jaar (met één zetel meerderheid in het parle ment) aan de macht was gekomen, eiste Mintoff van Engeland een jaar lijkse betaling van circa 240 miljoen gulden voor het gebruik van de mili taire basis op Malta. De Britten be taalden toen slechts 40 miljoen, maar waren bereid, hun bijdrage bijna te verdubbelen, als andere NAVO-landen mee zouden betalen. Mintoff vond dit te weinig. Hij eiste ten minste 150 mil joen gulden. In september werd overeengekomen, dat Engeland circa 40 miljoen zou betalen in afwachting van totstandko ming van een nieuwe overeenkomst. Vorige week eiste Mintoff echter een extra bedrag ter grootte van ruim 30 miljoen. Hij voegde aan zijn eis de mededeling toe, dat de Britse troepen niet op Malta konden blijven, als dat bedrag voor 31 december niet betaald zou worden. Engeland heeft nog geprobeerd een bespreking te arrangeren tussen Min toff en de Britse minister van defen sie, Lord Carrington. De premier van Malta wilde hier niet van weten. Hij stemde toe in ondertekening van een handelsverdrag met de Sowjet-Unie, daarmee speculerend op de in Enge land en andere NAVO-landen levende vrees, dat de Russen op Malta een voet aan de grond zullen krijgen. Als de Britten Malta vaarwel zeggen (ongeveer 170 jaar nadat zij het op Napoleon hadden veroverd) moet de eilandrepubliek het niet alleen zonder de Britse bijdrage voor het gebruik van de militaire bases doen. Het moet dan ook de ruim 100 miljoen gulden missen die de economie van het ei land ten goede komen in de vorm van de uitgaven, die de meer dan 10.000 Britten jaarlijks op Malta doen. Bo vendien zijn 9.000 inwoners van het eiland voor hun levensonderhoud af hankelijk van werk op de militaire bases. Van een verslaggever DEN HAAG Maandag zal een tipje van de sluier worden opgelicht over de recente moeilijkheden met begrotingscijers. De vaste Kamercommissie voor de rijksuitgaven verwacht maandag het eerste deel van haar onderzoek met betrekking tot het begrotingstekort gereed te hebben. De feiten waren aldus: de voorma lige minister van financiën, dr. H. J. Witteveen liet de Kamer op 28 april weten dat het begrotingstekort ruim 2,2 miljard gulden zou bedragen. Maar op prinsjesdag bleek het tekort te zijn opgelopen tot 3,9 miljard. Dat was voor Den Uyl en Van Mierlo aanleiding de Kamer te verzoeken een onderzoek in te stellen. De Ka mer besloot tot een dergelijk onder zoek. laat naar hem met z'n megafoon. Van een verslaggever DEN HAAG Minister De Koster van Defensie heeft op dracht gegeven dat de aankoop van honderd stuks luchtdoelge schut niet te duur mag worden. Deze ministeriële maatregel komt erop neer dat de officieren die belast zijn met de technische specificaties voor de fabrieken, niet al te perfectionistisch mogen zijn, opdat de prijzen binnen de perken blijven. Over de hele „gesehut-affaire" is trouwens deining ontstaan. Het gaat om 35 mm snelvuurge- schut dat door radar wordt geleid, en bovendien mobiel is, dat wil zeggen gemonteerd staat op het onderstel van Leopardtanks. (Kaliber 35 mm wil zeggen dat de granaten een dia meter van 3,5 cm hebben. - red.) Eerste cao 1972 Van onze soc.-econ. redactie) IJMUIDEN De vakbonden in de metaalindustrie hebben gisteravond met de directie van het Hoogoven- concern (ruim 20.000 werknemers) een akkoord bereikt over een nieuwe één jarige cao per 1 januari a.s. Daarmee is de eerste „grote" cao voor 1972 ge sloten. Het nieuwe contract brengt voor Hoogovens een totale loonkostenstij ging mee van 11,72 procent (het door de meerdereid van de SER toelaat baar geachte percentage voor 1972 is 11,7 procent), neerkomend op 50 mil joen gulden waarvan 1 procent als voorschot op te verwachten prijsstij gingen. Terwijl de onderhandelingen in alle grote bedrijfstakken nog in moeilijk heden zitten, kwamen de metaalvak bonden en de Hoogoven-directie in grote lijnen het volgende overeen: Een loonsverhoging van 5 procent per 1 januari. Per 1 juli wordt nogmaals een looncompensatie voor prijsstijgingen gegeven en wel 300 op jaarbasis voor iedereen (gemiddeld 2 procent); Op 31 decemoer 1972 vindt een laatste looncompensatie voor prijsstij gingen plaats van maximaal 3 pro cent. De vakantietoeslag wordt verhoogd met 0,6 procent tot 6,6 procent en het minimum van ƒ800 tot ƒ1124 per jaar; de lager betaalden krijgen één dag vakantie meer: De ploegentoeslag wordt met 3 pro cent verhoogd tot 21,5 procent. De vakvolwassen leeftijd wordt te ruggebracht tot 22 jaar (thans 23); De bijdrage van het bedrijf aan het fonds van de vakbonden voor bijzon dere uitkeringen aan leden wordt verhoogd van 12.50 tot 32.50. De heer A. J. Molendijk, bestuur der van de christelijke metaalbond, toonde zich gisteravond laat tevreden over het bereikte akkoord, dat naar zijn mening overigens heel moeilijk te vergelijken is met het principe-ak koord dat een deel van de vakbonden dinsdag heeft bereikt met de werkge vers in de metaalindustrie. De heer Molendijk verklaarde dat de nieuwe Hoogoven-cao met name gunstig is voor de lager betaalden. Nu voorzag de defensiebegroting 1971 in een bedrag van 650 miljoen gulden voor de aankoop van deze ka nonnen, die speciaal ontworpen zijn tegen supersnelle, laagvliegende aan- valstoestellen. De bedoeling was dat het bedrag gespreid over vijf jaar zou worden uitgegeven, tot en met 1976. In recente persberichten dook (zoals bekend) al een prijs op die nagenoeg tweemaal zo hoog was. Het Kamerlid Keuning van DS'70 heeft de minister dan ook gevraagd of de geruchten omtrent die monsterprijzen juist zijn, en zo nee waar die geruchten van daan komen. RADAR De tweede vraag van mr. Keuning heeft regelrecht te maken met de zin van de aankoop. Hij verwijst name lijk naar de defensie-nota van de PvdA, waarin staat dat er storingsap- paratuur (tegen radar) in produktie is, die zo geperfectioneerd is dat de radar van het nieuwe luchtdoelwapen praktisch kan worden uitgeschakeld. Bovendien zou deze radar in de toe komst niet zover kunnen worden ont wikkeld dat zij de (vijandelijke) ver storing de baas kan worden. Met an dere woorden: waarom geschut aan kopen dat in 1976 operationeel in ge bruik moet komen, terwijl thans reeds storingsapparatuur in produktie zou zijn, die het essentiële onder deel (de radar) kan uitschakelen. Intussen zijn thans reeds geruime tijd proeven aan de gang die moeten uitwijzen aan welke eisen het nieuwe geschut zal moeten voldoen. Het valt te voorzien dat het wapen duurder uitvalt, naarmate aan meer gespecia liseerde en verfijnde eisen moet wor den voldaan. Het is de bedoeling dat midden 1972 een beslissing wordt ge nomen. Bij het formuleren van de eisen wordt bovendien de mogelijkheid in het oog gehouden dat de door Neder land te bestellen typen voor meer NAVO-landen aantrekkelijk zullen zijn. Dat zou kunnen betekenen dat veel grotere orders kunnen worden geplaatst tegen voordeliger prijzen. Een woordvoerder van de leger- voorlichtingsdienst zei gisteren dat de proefnemingen die in het huidige sta dium worden genomen vooral de ra- dar-apparatuur betreffen. In elk geval heeft minister De Koster een uitdrukkelijke grens aan gewezen. Hij wenst niet alsnog ge confronteerd te worden met nieuwe modificaties in het pakket van tech nische eisen. Feestelijke gekleurde dikke kaars (middel lijn 5 cm) voor wie een nieuwe abonnee op geeft. Met kandelaar van sierlijk smeed werk. Brandt minstens 40 uur. Ook leuk om cadeau te geven. Ik geef op als nieuwe abonnee: m nnnm- adres: woonpl. I betaling per kwartaal maand Mijn naam is: adres: woonpl: De Oostenrijker Kurt Vicenik, leider van de bankroof in Keulen, wordt zwaar gewond op een brancard ge legd, nadat hij door de politie is neer geschoten. 1 Stuur mij de dikke kaars met kandelaar als tegenprestatie Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden SAARBRUCKEN (Reuter) Dramatisch was ook het einde van de meest opzienbarende bankoverval in de Westduitse ge schiedenis, die in Keulen begon Honger had de drie rovers uit de schuilplaats in de dichte Saar- landse bossen gedreven, die de vele honderden politiemannen niet hadden kunnen vinden. De leider van de groep, de 44-jarige Oostenrijker Kurt Vicenik werd neergeschoten. Zijn metgezellen, de Fransen Charles Donnadillo (34) uit Marseille en Frangois Matei (24) van Corsica, konden worden overmeesterd zonder dat gebruik van vuurwapens moest worden gemaakt. Het einde van de vlucht van het drieste drietal kwam dichttflj de plaats waar zij maandagavond na een razende autorit de twee als gijzelaars meegenomen hoge Keulse politieman nen in de Saarlandse bossen achter lieten. Men was hun spoor helemaal bijster. Aangenomen werd, dat de ro vers erin waren geslaagd, over de grens naar Frankrijk te ontsnappen.' Onverwacht verschenen zij echter in Baltersweiler, een plaatsje van onge veer 1000 inwoners. Zij bleken een gijzelaar van 21 jaar bij zich te heb ben. De auto werd door een helikopter opgemerkt, toen hij het dorp binnen reed. E'it werd onmiddellijk door een grote politiemacht van de buitenwe- Van een onzer verslaggevers ZEIST De slrafcommissie van de KNVB heeft gisteravond Feijenoorder Wim van Hanegem voor drie wedstrij den geschorst en hem een boete van 250 gulden opgelegd. De strafcommis- sie, onder voorzitterschap van mr. C. Winters, sprak deze zware straf na een besloten zitting van tweeënhalf uur uit naar aanleiding van het feit dat Van Hanegem twee weken terug in de vriendschappelijke wedstrijd te gen Haarlem Gerrie de Goede in de rug trapte. Van Hanegem zal de wed strijden tegen PSV, Blauw Wit (voor de beker) en NEC niet mogen spelen. Zie ook sportpagina. ■Het Britse leger heeft woensdag 22 man in Belfast en vijf in Londonder ry gearresteerd op verdenking van IRAIactiviteiten. Een brits militair werd door een sluipschutter ioodge- schoten, waardoor het aantal slacht offers van de burgeroorlog in Ulster' in 28 maanden op 206 is gekomen. reld afgesloten. De wagen werd door een groot aantal patrouillewagens van de politie ingesloten. Honderden dorpelingen sloegen vanuit de verte de „onderhandelingen" tussen politie en rovers gade. Toen het tot een hef tige woordenwisseling kwam vielen de schoten, die Vicenik velden. Zij blijken te zijn afgevuurd door de po- litie-commissaris Julius Gross. Vice nik, die hartpatiënt is, zei tegen de officier: „Ik zou blij zijn als ik dood ging, want ik heb toch niet lang meer te leven". Vicenik werd eerst naar het zie kenhuis in St. Wendel en later naar de universiteitskliniek in Homburg (Saarland) overgebracht. Dit gebeurde per helikopter. Aanvankelijk was ge meld. dat hij dood was, vervolgens, dat hij in de borst was getroffen. Hij bleek tenslotte in de maag en aan de lever te zijn geraakt. Hij is met spoed geopereerd. Volgens de laatste be richten is hij buiten levensgevaar. De politie heeft pas geschoten, na- dal de gijzelaar zich had losgerukt. De rovers hadden hem in Batterswei- ler willen uitwisselen tegen een poli tieman, die hen naar Hamburg had moeten brengen. Bovendien hadden zij levensmiddelen, sigaretten en een vrije aftocht geëist. Politie'-commissaris Gross vertelde later dat Vicenik met een pistool in de hand uit de auto was gekomen. Vicenik weigerde het wapen te la ten vallen (zie foto). De commissaris slaagde er echter onverwacht in, zijn dienstpistool te trekken en Vicenik neer te schieten. De wijze is zelden slim MARIE VON EBNER- ESCHENBACH Ik heb mijn wagen erin gezet, als u pech mocht hebben, kunt u me in mijn vlagen naar huis brengen. Zon en maan 31 December: zon op 8.48, onder 16.37 maan op 16.00, onder 8.50 Volle Maan. Het belangrijkste weersysteem wordt gevormd door een krachtig hogedrukgebied boven Schotland, Zuid-Noorwegen en Noordweste lijk Rusland. Tussen dit druk- systeem en een uitgebreid lage drukgebied boven de Middel landse Zee is een brede noorfl- oostelijke stroming tot ontwikke ling gekomen die zich over geheel West- en Midden-Europa heett uitgebreid. Door de abnormaal hoge temperatuur van het water van de Oostzee wordt de lucht dermate aangewarmd dat deze onze omgeving bereikt met tem peraturen juist boven het vries punt. Ook heeft de lucht daarbij veel waterdamp opgenomen zo dat nu en dan wat lichte sneeuw valt die van weinig betekenis is. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76,8 cm (1024 millibar), stij gend. Hoor water Hoog water, 31 december: Rotterdam le getij 3.50, 2e getij 16.04; Scheveningen 2.16-14.36; Vlissingen 1.03-13.27; Haring vliet aan de Zeezijde 2.41-15.02.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1