Alleen Harm Kuipers een bedreiging voor kerngroep Show met Fred Haché wordt „prima de luxe" STAHLE EN SCHENK DE BESTE SPORTLUI Feyenoord boos over uitspraak Europese competitie voor volleybalclubs eindelijk resultaat Gantwarg imponerend winnaar „Leuk, ontzettend gezellig en supermenselij k 10 DONDERDAG 30 DECEMBER Van onze speciale verslaggever EINDHOVEN De jeugd-kemploeg van Egbert van 'tOever heeft zich op de eerste dag van de B-kampioenschappen in Eindhoven enigszins gerevancheerd voor de bijzonder matige prestaties die zij een week tevoren leverde tijdens de strijd om de Gouden Schaats. Na de eerste dag van deze veredelde selectie-wedstrijd voor de na tionale titelstrijd in Deventer nemen vier van de zes kemploegleden posities in bij de eerste acht van het klassement. Niettemin kunnen bij de namen van enkele jeugdrijders grote vraagtekens worden ge zet omdat zij ondanks een vaak optimale voorbereiding er nog steeds niet in zijn geslaagd om door te breken. Ko Gilling die in feite al heel jong in de kernploeg kwam werd na zijn uitschakeling bij de Nederlandse kampioenschappen 1970 tot jeugdrij- der „gedragradeerd". Zijn prestatie niveau vertoonde in het daarop vol gende seizoen geen duidelijke sprong vooruit. Jan Derksen heeft nog altijd een uitgesproken zwakke sprint en van Jack de Koning had menigeen ook meer verwacht dan er tot op he den is uitgekomen. Leen Pfrommer, trainer van de kernploeg, heeft wat dat betreft een heel duidelijk stand punt. „Wij moeten niét te lang door gaan met jongens boven de twintig jaar als jeugd te beschouwen. Een jongen als Jack de Koning moet dit seizoen doorbreken. Lukt hem dat niet. dan moet hij plaats maken voor anderen al is zijn vader honderd keer lid van de technische commissie van de KNSB. In het bedrijven van top sport moet je nu eenmaal keihard zijn". De 45-jarige bollenkweker Egbert van *t Oever stelt zich wat dat betreft heel wat diplomatieker op. Hij vindt het nog te vroeg om nu al duidelijke uitspraken te doen. Van 't Oever: „Het enige dat ik in dit stadium kan zeggen is dat de ieugdkemploeg ook inderdaad uit jeugd zal blijven be staan". Dat betekent in feite dat het voor de vier senior-leden van de jeugdkemploeg Jan Derksen (20), Ko Gilling (21), Jack de Koning (21) en Jan Palsma (21) hoog tijd wordt om zich waar te maken. Egbert van 't Oever: „Ik heb met mijn jeugd dui delijk over deze materie gesproken. Er moet vooruitgang te bespeuren zijn en die vooruitgang moet duide lijk genoeg zijn om perspectief te bie den voor de toekomst. Maar de jon gens zijn intelligent genoeg om voor zichzelf bepaalde eisen te stellen. Als zij daaraan niet voldoen kunnen zij zelf ook gemakkelijk de conclusies trekken. Ik ben nu drie jaar bezig met de jeugdkemploeg. De technische commissie zal op een gegeven mo ment eisen dat de jeugd zich via klinkende prestaties waarmaakt." Van 't Oever vindt het niet fair de prestaties van de jeugd van 20, 21 jaar te vergelijken met die van de nationale top. „Kijk naar Eddy Ver- heyen. Vijf jaar geleden was hij nog een twijfelgeval of hij al dan niet in de kernploeg zou komen. Hij werd zelfs de inzet van een conflict. Die zelfde Verheyen heeft zich uiteinde lijk in de kernploeg gereden en zijn prestatie-niveau is steeds hoger ko men te liggen. Dat kun je nu niet verwachten van een jongen van twintig jaar. Het is gewoon niet mo gelijk om voor een jaar of vijfen twintig je top te halen. Het gaat stapje voor stapje en zo wordt er ook gebouwd met de jeugd. Je kunt de jongens niet alles tegelijk voorzetten. Dat moet groeien". Egbert van 't Oever noemt Harm Kuipers een typisch voorbeeld van zo'n step-by-step-methode. „Die jon gen is nu vierentwintig. Hij is ieder jaar een stukje vooruitgegaan. Dit seizoen heeft hij het helemaal te pak ken gekregen. Ik meet de prestaties van de jeugdkemploeg af naar zijn verricht in een en in dat verband zie ik duidelijke lichtpunten in Gerard van Gelder en Klaas Vriend, de twee juniorrijders in mijn ploeg." Het is gisteren in Eindhoven wel duidelijk geworden dat Harm Kui pers de enige serieuze bedreiging vormt voor het tweede gedeelte van Pfrommer's keurtroep. Hij herstelde Ard Schenk, sportman van het jaar. AMSTERDAM Ard Schenk is voor de derde keer gekozen lot sport man van het jaar. De wereldkam pioen schaatsen verwierf deze onder scheiding eerder in 1966, samen met Kees Verkerk en in 1970. In deze ver kiezing, georganiseerd door de AVRO. kwam de wereldkampioene waterski (figuren) Willy Stable op de eerste plaats bij de dames. Sportploeg van het jaar werd het Nederlandse dames hockeyelftal, dat in Nieuw Zeeland het wereldkam pioenschap veroverde. Sportstad van het jaar werd Amstelveen. Uit Amstelveen kwamen de volgen de nationale kampioenen. Rebattu Sr en Rebattu jr (Bridge), Karei Giete- link en Sportschool Buenting (Judo), Sonja Heltzel en Annemieke van Moorst (Tafeltennis), Peter Post (Wielrennen) en Olivier (Zeilen). zich redelijk van zijn betrekkelijk zwakke 500*meter (42,3 seconde). „Op de sprint ging het niet. Ik nam de bochten te ruim en eigenlijk had ik mijn schaatsen niet goed geslepen voor dit ijs. Maar daarvoor heb ik op de 3000 meter revanche genomen." Kuipers bleef op die 3.000 meter Van Gelder, de tweede man, precies 6 seconden voor. Achter Van Gelder fi nishte verrassend Gerrit Woudenberg ook een pupil van Egbert van 't Oever. „Hij neemt deel aan de ge westelijke training. Voor mij zijn de prestaties van Woudenberg niet zo'n geweldige verrassing. Hij heeft al va ker laten zien wel wat in zijn mars te hebben". Egbert van 't Oever vindt voor Van Gelder en Vriend de junio renkampioenschappen overigens be langrijker dan het gebeuren in Eind hoven. „Ik zie die kwalificatie niet als een kunst. Ik verwacht toch wel dat alle jongens zich via een plaats bij de eerste tien op de 5000 meter ZX zullen klasseren voor het nationaal kampioenschap. Dan zullen Derksen, Gilling, Palsma en De Koning moeten tonen wat zij waard zijn op de 5 en de 10 kilometer." Egbert van 't Oever ziet Johnny Olof als een duidelijk lichtpunt. Hij is zich op de sprint gaan specialiseren en ik ten van mening dat hij nu een prestatie heeft geleverd die perspec tief biedt. Het heeft wat langer ge duurd dan werd verwacht. Bij de IJsselcup 1970 leek hij definitief door te breken. Maar Johnny kreeg in fei te meer belangstelling dan goed voor hem was. Hij reed dat eerste jaar een tijd van 40.17 seconden. Vorig seizoen realiseerde hij niet eenmaal 41 blank. Vandaag reed hif op minder goed ijs die tijd wel. Internationaal mag het dan misschien niets voorstellen, ik geloof toch dat Olof nog duidelijk kan groeien." Bij de dames is Atje Keulen-Deel stra een klasse apart. Zij reed met opvallend gemak naar twee afstand zeges. De dameskernploeg handhaaf de zich overigens goed in het eerste gelid. Slechts twee kernploegeden sDroneen er in negatieve zin uit. Sip- pie Tichelaar en Akke Falkena. Coach Gerard Maarse: „Akke is tij dens het trainingskamp in Assen ge- onereerd aan tiaar teen. Daardoor heeft ze zes dagen lang niet kunnen trainen. Zij heeft gewoon een achter stand op de anderen. Zij zal zich via een goede prestatie op 3.000 meter echt nog wel een stuk naar boven werken in het klassement. Wat Sippie Tichelaar betreft, zij is nooit sterk geweest op de sprint. Sippie 's grote kracht ligt op de langere afstanden. Ik wil overigens niet al te veel con clusies verbinden aan deze wedstrij den. Het grote werk moet nog komen en wat dat betreft ben ik blij dat wij naar Inzeil zijn geweest. Daar hebben de dames op alle soorten ijs gestaan. En dat verhoogt de flexibiliteit van de ploeg." Eén bekend gezicht ontbrak bij de damestoo. Carrie Geijssen heeft defi nitief besloten te stoppen met de beoefenine van topsport, Tijdens de wedstrijden om de IJsselcup eindigde De uitslagen van de verkiezingen zijn: sportman: 1. Ard Schenk (schaatsen) 187 punten; 2. Jan de Vries (motorsport) 98 punten; 3. Leijn Loeveseijn (wielrennen) 61 punten; 4. Wim Ruska (judo) 52 punten; 5. Tom Okker (tennis) 26 punten; 6. Ton Sij- vental 40 punten. Sportvrouw: 1. Willy Stahle (wa terski) 152 punten; 2. Hansjé Bun schoten (zwemmen) 146 punten; 3. Anke Rijnders (zwemmen) 65 punten; 4. Mieke Jaapies (kano) 38 punten; 5. Keetie Hage (wielrennen) 37 punten; Sportploeg: 1. Nederlands dames hockey elftal 203 punten; 2. Ajax 197 punten; 3. 'Nederlands waterpolo ze vental 40 putnen. Sportstad: 1. Amstelveen 3909 pun ten; 2. Amsterdam 2357 punten; 3. Eindhoven 2068 punten; 4. Rotterdam 1779 punten; 5. Haarlem 1474 punten. Sportvrouwe van het jaar 1971, Willy Staehle, de wereldkampioene water skiën figuren. Het Nederlands dameshockeyteam, dat in Nieuw-Zeeland het wereld kampioenschap veroverde, werd sportploeg van dit jaar. zij als laatste op de 500 en de 1.500 meter. Een medisch onderzoek wees toen uit dat zij een teklemde zenuw in de rug heeft. Bovendien bleek haar ene been anderhalve centimeter kor ter dan het andere. Toen al verklaar de Carrie „Ik heb mij conditioneel, goed op dit seizoen voorbereid, maar als ik in de komende weken merk, dat het niet gaat, stop ik er mee en verschijn ik niet op de B-kampioen schappen." Heren: 500 m: 1 Van Helden 41.8, 2 Kui pers 42 3, 3 Pasman 42.8, 4 De Koning 43.0, 5 Pol 43.1, 6 Te Winkel en Woudenberg 43.3. 8 Meijer 43.6. 9 Vriend 43.8. 10 van Gelder 43.9, 11 Den Dunnen 44.3. 12 Klos en Giling 44.4; 3000 m: 1 Kuipers 4.31.4. (baanrecord), 2 Van Gelder 4 37,4, 3 Woudenberg 4.38,7, 4 De Koning 4.39.7. 5 Te Winkel 4.40,2. 6 Vriend 4.40,8, 7 Palsma 4.41,2, 8 Derksen 4 42,4, 9 Klos 4.43,9. 10 Van Helden 4.44.0, 11 Waanders en Pol 4.46,2: Stand: 1 Kuipers 87.533 2 Van Helden 89.133. 3 De Koning 89 617. 4 Palsma 89.667, 5 Woudenberg 89.750. 6 Te Winkel 90.000. 7 Van Gelder 90.133 8 Vriend 90.600, 9 Pol 90 800, 10 Meijer 91.700. 11 Klos 91.717, 12 Den Dunnen 92.067. Sprinters: 500 m: 1 Olof 41,0, 2 Demkes 41,8. 3 Van den Berk, Brouwer en Kilnz 42,6, 6 De Boer en Pasman 43,0, 8 Boer 43,1; 1000 m: 1 Olof 1.26.4, 2 Demkes zt, 3 Pas man 1.27,5, 4 KUnz 1.29,0, 5 Brouwer 1.29,2. 6 den Berk 129.9. 7. Boer 1.31.0. 8 De Boer 1.32.4. Stand: 1. Olof 84.200, 2. Demkes 85.000, 3. Pasman 86.750, 4. Kunz 87 100. 5. Brouwer 87.200. 6. Van den Berk 87.550, 7 Boer 88.600, 8 De Boer 89 200 Dames: 500 m: 1 Atje Keulen-Deelstra 46.4. 2 Wil Schenk-Burgmeljer 46,9, 3 Trij- nle Rep 47,1, 4 Annie van Dalsen 47,4. 5 Elly van den Brom 47,5, 6 Nel Köhler 47,8, 7 Akke Falkena. Rieneke Demmlng, Sijtje van de Lende. Stien Baas-Kalser 47.9, 11 Froukje Jongsma 48.0, 12 Truus Dijkstra 48.1; 1500 m: 1 Keulen-Deelstra 2.25.6, 2 Schenk-Burgmeljer 2.28, 3 Van den Brom 2.28,7, 4 Demmlng 2.29.0, 5 Rep 2.29,1, 6 Baas-Kaiser 2.30.0. 7 Westenbroek 2.31,4, 8 Tlgchelaar 2 31.9. 9 Willems 2.33,1, 10 Van Dalsen 2.33.9, Van de Lende 2.34.0. 12 Dijks tra 2.35,5: Stand: 1 Keulen-Deelstra 94.933, 2 Schenk-Burgmeljer 96.233. 3 Rep 96.800 4 Van den Brom 97.067 5 Demmlng 97.567, 6 Baas-Kaiser 97.900, 7 Van Dalsen 98.700, 8 Van de Lende 99.233, 9 Willems 99.333, 10 Dijkstra 99.767. 11 Falkena 99 967, 12 Tlgche laar 100.133, 13 Hoogkamp 100.400, 14. Köhler 100 600. JOOP HOLTHAUSEN AMSTERDAM Zoals al een paar ronden lang te verwachten was, heeft de Rus Anatoli Gantwarg het Suiker» damtoernooi gewonnen. De 23-jarige meester uit Minsk (hij is nog geen grootmeester omdat de titels maar eens in de twee jaar worden toege kend) kwam in elf ronden op een in drukwekkend totaal van 18 punten. Zeven maal won hij, viermaal moest hij genoegen nemen met een punten- dcling. Gantwarg won daarmee zijn tweede Amsterdams toernooi. Vorig jaar eindigde hij in hetzelfde toernooi op een met Ton Sijbrands gedeelde eerste plaats. Dat de afwezigheid van de twee Nederlandse grootmeesters Sijbrands en Wiersma nogal wat afbreuk heeft gedaan aan het toernooi Week in het slotwoord van drs. W. Visser van de Suikerstichting. Zonder een moment dieper in te gaan op de manier waarop dit soort toestanden ln het vervolg voorkomen kunnen worden verweet hij bijvoorbeeld via het Nederlandse tweetal de NOS een gebrek aan visie. „Omdat Sijbrands en Wiersma niet deelnamen, was het toernooi plotseling niet interessant meer voor het NOS-journaal. Omdat, er geen Nederlanders in voorkwamen. Dat kan wat worden als Fischer en Spasski elkaar ontmoeten voor de wereldtitel schaken. Daar doen ook geen Nederlanders mee." Terug naar de realiteit. De laatste ronde gaf onder meer een interessan te partij te .zien tussen Baba Sy en Koeperman. Baba Sy probeerde de Russische oud-wereldkampioen de winst te ontfutselen. Maar de taaie Koeperman slaagde er toch in een puntendeling te forceren. Het resul taat (na vijf uur spelen) werd door het talrijke publiek met applaus be groet. De Nederlander Hermelink pro beerde tegen toernooi winnaar Gant warg een Roozenburg-opstelling. Her melink ging echter te vroeg naar het centrum. Hij verloor door een drei gende doorbraak een schijf en meteen ook de partij. Wim van der Sluis boekte tegen oud-wereldkampioen Tsjegolev zijn enige succes in een toernooi waarin de Amsterdammer niet kon imponeren. In een poging van de Rus om de lange vleugel van zwart onder controle te krijgen, kreeg Van der Sluis een dam „aangeboden" waardoor hij de winst snel kon bin nenhalen. Grootmeestergroep: elfde en laatste ron de: Hermelink—Gantwarg 0—2, Kuyken— Andrelko 1—1, Van der Sluis—Tsjegolev 2—0, Baba Sy—Koeperman 1—1, Schota nus—Faal 1—1, Drost-Hlsard 1—1. Eindstand: 1. Gantwarg 18 pnt., 2. An drelko 16 pnt., 3. Koeperman 15 pnt., 4. Tsjegolev 12 pnt.,' 5 Baba Sy 11 pnt., 6. Hermelink. Schotanus. Drost en Hisard 9 pnt10. Kuyken. Van der Sluis, Faal 8 pnt. Meestergroep: negende en laatste ronde: Cordier-DeBoer 02. Llmon—Riesenkamp 1—1, Schmutz—Sanirsad 0—2, Binman-Jan- 50,54-3 sen 2—0, De Groot—Biscons 1—1. Eindstand: 1. Jansen 14 pnt.. 2. De Boer 13. 3. Sanirsad 12. i Birnman en De Groot 11. 6 Llmon 9. 7 Riesenkamp 7, 8. Biscons 3. 9. Cordler 4. 10. Schmutz Internationaal jeugdkampioenschap: Metsjanskl—Smecnk 1—1, Jubal—Tsjaver- dtan 0—2. DEN HAAG Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie keert terug op zijn zetels. Het bestuur van de KNAU trad op 10 de cember af, omdat de unieraad een voorstel om het uitsluiten van atlete Mieke Sterk voor landenploegen en de Olympische selectie nietig te ver klaren en de zaak te verwijzen naar de strafcommissie, aannam. Het KNAU-bestuur gaat in op het ver zoek dat de unieraad, na een besloten vergadering op 17 december, deed. In een brief aan de unieraadsleden heeft het bestuur van de KNAU zijn besluit tot terugkeer medegedeeld. Van een onzer verslaggevers BLARICUM „Prima de luxe" zegt VPRO-regisseur/pro- ducer Ruud van Hemert als hij bij de deur van zijn woning in Blaricum afscheid van ons neemt. Wie zich bij het horen van die in de jaren vijftig veel vuldig geslaakte kreet over spoeld voelt door een golf van jeugdsentiment, mag zich het VPRO-televisieprogramma van vanavond niet laten ontgaan. Om tien over half tien, op Ne derland 1, verschijnen daarin Fred Haché en Barend Servet met de eerste aflevering van de Fred Haché-show. Fred Haché, zegt Ruud van He mert, staat model voor de gemid delde Nederlander, een beetje auto ritaire, robuuste, maar ook waardi ge figuur, die bombastische taal uitslaat, voortdurend „prima de lu xe" roept. Barend Servet stelt daar „zo is 't maar net" tegenover; hij is de pias die er steeds van langs krijgt, maar intussen Fred Haché wel uit de nesten haalt. Hun ver houding lijkt op die van Ollie B. Bommel en Tom Poes. Fred Haché en Barend Servet („het zouden best bestaande namen kunnen zijn", vindt Ruud van Hemert) zijn gecreëerd door Wim T. Schippers, Wim van der Linden en Gied Jaspars, in nauwe samen werking met de regisseur. Schip pers. Van der Linden en Jaspars brachten vier jaar geleden de VPRO in opspraak met het na drie afleveringen van het scherm ver dwenen programma Hoepla. Een bloot meisje, een genadeloos inter view met de oude rijmelaar Clinge Doorenbos en aangeschoten militai ren kostten de VPRO honderden le den. Ruud van Hemert, in die tijd al wel in dienst bij de VPRO, maar niet bij Hoepla betrokken, wil van een vergelijking van de Fred Ha ché-show met dat berucht gewor den programma niets weten. De show, zegt hij wrevelig, heeft met Hoepla niets te maken, „al heeft die wel hetzelfde humor-level". Schandaaltjes, verzekert hij, zijn niet ingebouwd, wat niet weg neemt, naar hij somber verwacht, dat de show bij een aantal mensen wel weer misverstanden zal wek ken. Misverstanden Van misverstanden moet de show het overigens wel hebten, maar dan tussen Fred Haché en Barend Servet. Over de identiteit van deze twee figuren valt iets meer te zeg gen dan de regisseur en zijn mak kers lief was geweest. Het hadden eigenlijk twee volstrekt onbekende mensen moeten zijn, maar ondanks maandenlang zoeken waren die on bekenden die het in zich hadden bekend te worden, niet te vinden. Ten slotte werd voor de rol van Fred Haché de Haagse conferencier Harry Touw gecharterd. Harry is nog nooit voor de televisie opgetre den. maar genoot wel, onder ande re bij Rijk de Goyer, bekendheid door zijn zogenaamde warming ups voor grote shows. Hij heeft, zegt Ruud van Hemert, dat Ollie B. Bommel-achtige dat de makers van de show zochten. Barend Servet was intussen al gevonden: tussen een groot aantal gegadigden dook ineens IJffie Blokker, drummer van Ted de Braak, op. Hij bleek geknipt te zijn voor de rol van de „beetje pia'sseri- ge assistent". Ondanks de concessie die moest worden gedaan, is Van Hemert opgetogen over de manier waarop de conferencier en de drummer Fred Haché en Barend Servet gestalte geven. Het kost Ruud van Hemert dui delijk moeite onder woorden te brengen wat het duo nou precies doet in die shows. Hij mompelt iets over „misverstanden die uitgroeien tot ruzietjes", over dingen die op zettelijk verkeerd worden gedaan. Vaste onderdelen zijn in elk geval een quiz (Wat is dat?), een gesprek met een autoriteit of deskundige (Met Fred Haché op de canapé) en de actualiteitenrubriek Achter het net. Op de canapé Het gesprek op de canapé heeft de samenstellers al heel wat hoofd brekens bezorgd. In de eerste afle vering zou minister Udink naast Fred Haché plaats nemen. Het ge sprek werd opgenomen en daarna kreeg Udink de hele aflevering van de eerste show te zien. Zijn aandeel daarin wilde hij toen liever toch niet uitgezonden zien, hoewel hij er volgens Ruud van Hemert „aan merkelijk beter uitkwam dan hij zich in de Kamer voordoet". Met de daarna aangezochte PvdA-fractieleider Den Uyl her haalde deze historie zich. Den Uyl trok zich terug, omdat hij vreesde na zijn gesprek met Fred Haché niet meer serieus genomen te zullen worden. Ook de fractieleider van D'66, Hans van Mierlo, die in de tweede aflevering op de canapé zou gaan zitten, liet het afweten. Hij werd ziek, toen het gesprek gehou den zou worden, maar achtte zich volgens Van Hemert ook niet ge schikt voor een optreden in de show. Van Mierlo's partijgenoot Hans Gruijters, op wie daarna het oog van Fred Haché viel, voelde nog veel minder voor een gesprek; de hele show kon in zijn ogen geen genade vinden. Na die ontmoedi gende ervaringen zijn de samen stellers maar afgestapt van het idee een politicus naar de canapé te sle pen. In de tweede aflevering zal uit arren moede maar met een pseudo- politicus worden gepraat. Hoe het canapé-gesprek in de eerste afleve ring eruit ziet, moet worden afga wacht. Klapsigaar Ruud van Hemert, die na ach jaar bij de VPRO te hebben ge ze ten al van alles („reportages, docu mentaires. toneel, kinderprogra» ma's") had gedaan en ook wel e een show wilde maken, omschrij! het optreden van Fred Haché Barend Servet als leuk, g ontzettend gezellig zelfs, en mens lijk, supermenselijk. De show, verzekert hij, zit herkenbare situaties, is niet moe lijk en niet intellectualistisch. In d tweede aflevering, opgeboui rondom de verjaardag van Fn Haché, valt bijvoorbeeld harteli. te lachen om een klapsigaar. De si tuaties in de show, vindt de rega seur, appelleren aan de realité zonder reeël te zijn. „Ik zou", zq Van Hemert, „het jammer vinde als zou blijken dat de show alle maar door een klein publiek woft gewaardeerd." Woorden als „gezellig" associé je niet direct met de meestal geö gageerd bezige VPRO, maar oo met deze show blijkt de omroq vereniging zich van andere te a derscheiden: „Wat bij de TRO echt gebeurt", zegt Van Heme: „gebeurt hier gestyleerder; het is i gestyleerd als de pest. De show s; pelleert aan de primitieve gevo lens van de mensen." Degenen die de twee aflevering die al klaar zijn, hebben gezie waren er in het algemeen goed c te spreken. Het oordeel varieen van „leuk" tot „ontzettend leuk Maar die „voorkijkers", besé Ruud van Hemert, behoren toch een min of meer select groepje, ter wijl de makers willen dat juist c bij de „gewone" man en vrouw <1 vonk overspringt. Kruit verschieten Op het ogenblik staan er zes afl< veringen van de Fred Haché-shm op het programma, maar het kui nen er ook drie of acht worden. I worden om de vier weken op h scherm gebracht. Het is, vin Ruud van Hemert, een „ontzetten toer" steeds weer een nieuwe aft vering in elkaar te draaien, omd elke keer weer van de grond af a begonnen moet worden. „In ied aflevering verschieten we al kruit; we bewaren geen ide voor een volgende. We zijn nu bi na klaar met de derde; daarna zit we wel weer verder voor de vieif de." Behalve creatieve spelen ook nanciële problemen een rol. eerste aflevering heeft 18.000 gu! den gekost en alle volgende worde 10.000 gulden duurder. Meer da 28.000 gulden kan de armlastig; VPRO niet aan de shows spende ren. Ruud van Hemert: „Meer het ben we niet, en daardoor kunne we bijvoorbeeld niet Diana Dorr de show halen, wat we ontzettenju graag hadden gewild". Vocale mt dewerking wordt wel verleend don achtereenvolgens Tina Charles, Spaanse zangeres en danseres e Patricia Paay, een jong talent da volgens Ruud van Hemert „binni twee jaar binnen" is. „Zo is 't maar net", zou Baren Servet zeggen. Want hoe dan die Fred Haché-show wordt na tuurlijk wel „prima de luxe". Van onze speciale verslaggever ZEIST Wim van Hanegem over weegt beroep aan te tekenen tegen de straf die de tuchtcommissie van de KNVB hem gisteravond in Zeist heeft opgelegd. De tuchtcommissie heeft zicht achter gesloten deuren ruim tweeënhalf uur met de nieuwe 'zaak Van Hanegem' beziggehouden. De middenvelder van Feijenoord had op een mondelinge behandeling van zijn strafzaak aangedrongen. Van Hanegem werd op woensdagavond 15 december tijdens de vriendschappe lijke wedstrijd FeijenoordHaarlem (20) door scheidsrechter Henk Klop per opgeschreven wegens 'het in de rug trappen van de tegenstander". Die opponent was Haarlem-aanvaller Ger- rie de Goede, die samen met bestuurs lid De Boer al voor de zitting schrif telijk had verklaard, dat Van Hane gem hem in de rug had getrapt. Een uitgebreide delegatie van Feijenoord bestreed dit gisteravond voor de tuchtcommissie die onder leiding van mr. C. Winters stond zeer heftig. Zowel aanvoerder Dick Schneider als Franz Hasil en Rinus Israel verklaarden, dat Van Hanegem De Goede niet geraakt zou hebben en" dat scheidsrechter Klopper niet eer der voor een overtreding gefloten had. De zaak spitste zich toe op een fluitsignaal dat de Amsterdamse ar biter al dan niet gegeven had. Vol gens de heer Klopper had hij wel degelijk voor een overtreding gefloten en was het spel dood, toen Van Hane gem getracht zou hebben de bal te spelen. Van Hanegem: 'Ik zweer het. De scheidsrechter heeft niet gefloten. De Goede bleef vier, vijf seconden op de bal liggen. Toen deze zichtbaar werd heb ik geprobeerd hem te spe len. Klopper stond er vier meter van af. Je denkt toch niet dat ik zo gek ben om dan opzettelijk naar een te genstander te trappen'. DEDEMSVAART Het Neder lands dames-volleybalteam heeft gis teravond ook de tweede wedstrijd verloren. De Nederlandse dames slaagden er wederom niet in één set te winnen: 615, 715,1215. Van onze speciale verslaggever VOORBURG Er komt een Euro pese volleybalcompetitie. Op initiatief van de Nederlandse afgevaardigde, bondsvoorzitter P. van Dorst hebben Italië, Frankrijk, België en Nederland besloten onmiddellijk na afloop van de nationale competitie een interna tionale competitie te organiseren. Hiervoor komen de beste vier ploegen van ieder land in aanmerking in na volging van het voetbaltoernooi om de UEFA-beker. De Nederlandse volleybalbond heeft in de afgelopen twee jaar po gingen in het werk gesteld om tot zo'n internationale competitie te ko men. Men wilde hierdoor de twee topclubs Deltalloyd-AMVJ en Blok keer van de problemen afhelpen dat beide ploegen in eigen land geen ge lijkwaardige tegenstand ondervinden. Dit heeft een negatieve invloed gehad op de prestatiedrang van de topspe- lers. Tijdens het toernooi om het Europees kampioenschap in Italië lanceerde Van Dorst tijdens de ver gadering van de Europese commissie van de Internationale volleybal fe deratie opnieuw een plan voor een internationale competitie. De vijf EEG-landen toonden direct belang stelling. Tijdens een in december te Parijs gehouden vergadering van de Euro pese commissie stelde Italië voor de competitie uit te breiden van twee tot vier clubs per land. Van Dorst: „Or ganisatorisch levert dat wat bezwa ren op, maar aan de andere kant is het grote voordeel dat ie eigen natio nale competitie plotseling veel inte ressanter is geworden. Niet alleen de eerste en tweede plaats is belangrijk, maar ook de derde en vierde. Een wedstrijd Tomado-Corbulo die an ders nauwelijks in de belangstelling zou zijn gekomen, wordt plotseling erg belangrijk. Dit moet positief wer ken op het toeschouwersaantal, waardoor de recette van die clubs meteen hoger wordt. Bovendien k gen de clubs die anders altijd in schaduw van de twee grootmad moeten leven de kans intematia ervaring op te doen, wat nuttij voor de breedte van onze top". Voor Deltalloyd en Blokkeer b kent dit het einde van de fnuita situatie, dat alleen de landskampi kon deelnemen aan een Euro; toernooi, terwijl de praktisch e sterke nummer twee door het ontl ken van alternatieve mogelijklu zoals een toernooi voor beken naars, zich moest beperken tot georganiseerde vriendschappelijke temationale wedstrijden. Het is rigens wel de bedoeling dat er in een toernooi voor bekerwinn komt. Omdat de lopende competities niet op een tweede competitie ingesteld wordt dit eerste interna nale toernooi beperkt tot twee vn einden. Van Dorst: „We hebben gerekend dat in twee weekeinden wedstrijden kunnen worden gesp< Na dit jaar is deze competitie uitbreiding vatbaar. In 1973 doet West-Duitsland mee, dat dit jaar heel in beslag wordt genomen doo Olympische voorbereiding. Ik g( zeker dat dit initiatief kan leiden een veel grotere internationale c petitie, wellicht in de vorm van huidige voebal toernooien. Aan eerste cuptoernooi werd ook een beperkt aantal landen me daan". Het bestuur van de NeVoBo he zich nog bezig met de finani consequenties. Men is er zich van wust dat met name de niet gesj sterde clubs, die zich voor het toen plaatsen de hoge reis- en verblijf! ten niet alleen kunnen dragen. V zitter Van Dorst: „Er zijn hiert nog geen afspraken gemaakt. 1 schien is het het beste de recc volgens een formule, over de beti ken clubs te verdelen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 10