Geboortencijfer 1971 gedaald jrieken verdacht van overvallen Gewapende overval op auto met postzakken coebergh Werkgevers Firmant licht groothandels op voor f 250.000 Voorwasmiddel blijkt overbodig Twee NKV'ers uit PPR gestapt Scherpe Deense kritiek op Luns Maria Franssen met kerst thuis Levering Fokker aan Portugal roept wagen op „Romans in Trinlo" wordt herhaald Vier vrouwen beroven bejaarde vrouw coebergh is beste maatjes met up dranken tonic of sodawater Veel ambtenaren afgekeurd wegens psychische klachten Huib Hendrikse gaat naar NIVV VR J DAG 24 DECEMBER 1971 Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM De politie leeft met de arrestatie van drie [rieken vier gewapende over vallen in Amsterdam en twee in ie provincie Utrecht opgelost. )e gearresteerde verdachten, de 1-jarige D. N., de 36-jarige V. en de 32-jarige D. H. maken, volgens de politie deel uit van bende, die louter uit Grieken «staat en die zich vooral op ge- rapende overvallen heeft toege- jgd. Andere bendeleden zijn nog voort- luchtig. Zij verblijven, volgens de olitie. in Frankrijk. Zwitserland en •iekenland. De politie verwacht yerigens op korte termijn nog meer rrestaties. Het onderzoek, dat nog in volle ang is, wordt verricht in samenwer- ing tussen de rechercheteams van msterdam en Utrecht, de districts- :herche in Utrecht en de rijkspoli- r in Loenen. De overvallen, die volgens de poli- e door de Griekse bende zijn ge leegd zijn: - die op een geldtransport van de :heepswerf en machinefabriek Ver- chure en Co. in 1969 in Amsterdam oord (buit 160.000). -Op het postkantoor op de hoek .ijnbaansgracht en Bloemgracht op oktober van dit jaar (buit 18.000). Op het Utrechtes hoofdpostkantoor (Vervolg van pag. 1) De metaalbonden hebben de afgelo- i dagen pamfletten verspreid bij ondernemingen, waarin zij de ver gillen tussen hun en de werkge- ersstandpunten uiteenzetten en waa- in o.m. het volgende wordt gezegd: 11e werkgevers in Nederland hebben handen ineen geslagen. Met welk iel? Hebben de werkgevers nooit innen verkroppen dat wij bij vorige iderhandelingen een klein stukje in hun welvaart en hun macht heb- n afgeknabbeld? Hebben ze alleen aar toegegeven omdat ze bang wa- dat hun personeel naar andere idernemingen over zou lopen? Dat vaar is er in hun ogen nu dan jkbaar niet meer. Ze hebben vol- ende geprobeerd om u bang te pra- met verhalen over een doodzieke nomie en dreigende werklooshid. hebben enquêtes ingesteld om te Innen bewijzen dat u al bang bent. u niet wilt staken. Op deze ma- jier hebben ze elkaar blijkbaar zo erk gepraat, dat ze aan de hand van akkenist alle cao-voorstellenafwij- in. Ook de voorstellen die de econ- nie geen pijn doen. Wij vertrouwen op dat u zich niet op deze manier de luren laat leggen. Wij wensen strijd niet, maar als hij ons wordt L gedrongen, schuwen we de strijd it. De metaalvakbonden, die deze li eek druk intern beraad hebben ge- a luden zullen als er geen verande- jj ng in de situatie komt begin ja- lari speciale vergaderingen houden, Ij aarin in overleg met hun beleidsor- ie nen definitieve besluiten over de te 7 leren acties zullen worden genomen, illicht zal voordien nog een ultima- im aan de werkgevers worden ge- ht. Afwachten j inmiddels verlopen de onderhande- 'i leen over cao's in andere grote be- ijfstakken uitermate stroef. Zo kon j ze week geen overeenstemming u «"den verkregen over nieuwe con- j; icten voor de textielindustrie, de ojpfectie-industrie, de sigarenindus- en Hoogovens, terwijl reeds vori- week de onderhandelingen over de ven-cao's ziin vastgelopen. •PjDe vakbonden van werknemers in havens van Rotterdam en Amster- n hebben zich dezer dagen bereid rk'aard het eesorek od korte ter- in te hervatten, maar overeenstem- d ne is dit iaac nit meer te ver- chten. De onderhandelingen in de tiel-, de confectie- en de sisaren- ■ustrie ziin verschoven naar janua- In vriiwei alle bedrjifstakken wil "Jn kennel'ik afwachten hoe de 'j. Bi°ende eon'rcntatie in de metaal- ^lustrie af'oont. op 4 november van dit jaar (buit 30.000). Op een spaarbank in Loenen op 5 november van dit jaar (buit ƒ14.000). Op de boekhouder van een hotel aan het Roelof Hartplein in Amster dam enkele jaren geleden (buit enke le duizenden guldens). Op de beheerder van een post agentschap aan de Plantage Parklaan in Amsterdam. Deze overval leverde geen buit op, omdat er geen geld in huis was Een van de verdachten werd deze maand aangehouden nadat er in een bagagekluis in- Utrecht twee geladen revolvers waren aangetroffen. De wa pens waren het eigendom van N„ die ze daar had klaargelegd om bij twee geplande overvallen te gebruiken Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM De 24-jarige Rot terdammer A. W. K., firmant van een Cash- and Carrybedrijf in Rotterdam en Tilburg heeft woensdagmiddag bij de Amsterdamse recherche bekend in de maanden oktober en november ze ven wijngroothandelaren in o.a. Am sterdam, Schiedam en Rotterdam voor een kwart miljoen gulden te hebben opgelicht. Behalve K., die zaterdag al is gear resteerd, is ook de 25-jarige mede firmant .J G. uit Tilburg aangehou den, verdacht van heling. Hij heeft nog niets bekend. De zaak, kwam aan het licht, nadat K. bij een Amster damse groothandel een bestelling had geplaatst voor de levering van wijn en sherry voor een bedrag van 80.000 gulden. Hij stelde zich bij deze groot handel voor als inkoper van het sla- gersbedrijf Kroes, dat in het hele land vestigingen heeft. Bij het Amsterdamse bedrijf kreeg men echter argwaan, toen veertien dagen na de levering de rekening nog steeds niet was voldaan. De argwaan werd nog groter, toen bleek dat de dranken in Tilburg ver beneden de inkoopprijs werden verkocht. DEN HAAG Uit een onder zoek van de stichting vergelijkend warenonderzoek naar de werking van biologisohe 'totaalwasmidde len en voorwasmiddelen blijkt dat een voorwasmiddel eigenlijk overbodig is. De was wordt net zo schoon als men alleen een totaalwasmid del of een gewoon wasmiddel ge bruikt. Met een speciaal voorwas middel slijt het goed weliswaar minder, maar de witheid gaat er niet op vooruit, integendeel. Het gebruik van biologische totaalwasmiddelen is volgens het rapport eveneens vrij nutteloos. Zij verwijderen het normale vuil niet beter dan gewone wasmid delen en wassen ook niet witter, zelfs niet als de biologische mid delen in een speciaal hiervoor be doeld bio-programma wordt ge bruikt. Het is volgens het rapport niet zeker of de enzymen die soms in de middelen zijn verwerkt nog iets uitrichten tegen de tijd dat ze worden gebruikt vooral als het wasmiddel in een warme en voch tige omgeving wordt bewaard, gaat de kracht van de enzymen sterk achteruit. Van de 28 onderzochte was middelen kan de stichting er 7 aanbevelen. Deze ontlopen elkaar qua waskracht niet veel. De uit eindelijke keus van de stichting valt op Hemax-compleet als men de nadruk legt op prijs en pres tatie. Wil men een wasmiddel dat goedkoop is en het minst schade lijk voor het milieu, dan krijgt Rhenomatic de voorkeur. Prins Bernhard, de jongste zoon van prinses Margriet en mr. P. van Vollen- Het koninklijk gezinuitgezonderd prinses Irene en haar echtgenoot, heeft gistermiddag in het dorpshuis van hoven, wordt morgen twee jaar. Foto: Max Koot. Uddel het kerstfeest met het personeel gevierd. Op de foto past prins Willem-Alexander de hoed van een jachtopzichter. ZEIST Drie mannen hebben gisteravond bij Zeist een gewa pende overval gepleegd op een vrachtauto met postzakken. Zij zijn er met 5 tot 7 zakken van door gegaan. Hoe groot de buit is weet de politie nog niet. De totale waarde ain contant geld van lading die de vrachtauto ver voerde (28 zakken) bedroeg on geveer tienduizend gulden. De chauffeur, die na de roof werd gekneveld en in de laadruimte opge sloten, is ongedeerd. Hij kon van een van de overvallers een positief signa lement geven. De politie vermoedt met een beruchte Utrechtse inbreker, een zekere S., te doen te hebben. In zijn woning in Utrecht is inmid dels in de loop van de nacht de 32- jarige S. aangehouden. De verdachte heeft nog geen bekentenis afgelegd. De vrachtauto is eigendom van een vervoermaatschappij in De Meern, en wordt voor dagelijkse transporten door de PTT gehuurd. Meestal vervoert de auto meer geld, aldus de directeur van het postdistrict Utrecht, H. Snel. Chauffeur Th. F. Quick (46) wilde gisteravond bij Driebergen de snelweg baar Zeist oprijden, maar de weg werd hem versperd door een grijze Citroen, die hem stond op te wachten. Uit de Citroën kwam een man, die naast de chauffeur in de cabine ging zitten. Hij trok een pistool en dwong "de man naar Zeist te rijden, aphter de Citroën aan. In een verlaten deel van Zeist moest Chauffeur Quick stoppen en de sleutel Van onze Haagse redactie DEN HAAG Twee secretarissen van het NKV, de heren P. J. J. van Hout en W. Spit, zijn uit de PPR getreden. Bij het uittreden van de ex-PPR-Kamerleden Paul Jansen en Annie van Kessel werd al gemeld dat deze stap in de katholieke vakbewe ging sympathie ondervond. Deson danks heeft, aldus PPR-voorzitter Dolf Coppes, het door vele verwach te vertrek van enkele honderden le den uit de partij niet plaats gevon den. Wel verlieten 40 leden de PPR. maar 33 nieuwe leden meldden zich aan. De bewoners van het bejaardente huis Taxandria in Valkenswaard. die wegens een verbouwing van het huis een vakantie van drie maanden in Spanje hebben doorgebracht, zijn gistermiddag op Schiphol terugge keerd. Op de foto begroet de oudste bewoner van het huis. de 91-jarige Jan Gall, zijn achterkleinkind. van de laadruimte afgeven. Samen met de twee inzittenden van de Ci troën haalde de overvaller vijf tot zeven zakken weg, waarna de over vallers vluchtten met de Citroën. De auto, die de dag tevoren in Utrecht bleek te zijn gestolen, werd 300 meter verder leeg aangetroffen. KOPENHAGEN (Reuter) De Deense minister van buitenlandse za ken Andersen heeft uiterst scherp ge reageerd op kritische uitlatingen van NAVO-secretaris-generaal Joseph Luns ten aanzien van Denemarken en Noorwegen. Luns had woensdag in een Noors televisieprogramma zijn ongenoegen geuit over de herhaalde aanvallen van de twee landen op het militaire regime in Griekenland en het. Portugese kolonialisme in Afrika tijdens de minstersbi eenkomsten van de NAVO. „Ik zeg alleen, dat Luns als neuwe secretaris-generaal er verstandig aan doet gewend te raken aan het feit, dat de regering van elk lidstaat het volledige recht heeft de eigen verant woordelijkheid vast te stellen inzake internationale problemen en het volledige recht hun meningen over deze zaken te geven", zei Andersen in een door het ministerie van buiten landse zaken uitgegeven verklaring. Luns had in het interview met de Noorse televisie gezegd dat kritiek op militaire of niet-democratische regi mes thuishoort in de Verenigde Na ties, zelfs als deze regimes ^NAVO- bondgenoten zijn. Van onze correspondente MAASTRICHT/PARIJS Maria Franssen, het Heerlense meisje dat sinds 23 november in de gevangenis van Montpellier in gijzeling werd ge houden is vrij. Maandag werd via Release in Amsterdam het bedrag van 27.000 guldens dat voor haar vrijlating nodig was, aan de Franse douane overgemaakt in de hoop dat het meisje hierdoor nog voor de kerst thuis kon zijn. Aanvankelijk zag het ernaar uit dat dit niet zou lukken omdat men maandag in Frankrijk verklaarde dat het regelen van de vrijlating wel een dag of acht in beslag zou gaan ne men. Maria Franssen werd deze zomer veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden omdat in de auto van een Amerikaan en een Engels man, met wie zij vanuit Spanje naar Frankrijk meeliftte 7 kilo hasj werd gevonden. Naast de celstraf moest zij, omdat zij de kortste tsraf kreeg, voor haar vrijlating het gehele bedrag van 27.000 gulden aan douanerechten betalen. Dit bedrag kwam uiteinde lijk bijeen dank zij acties van Relea se Amsterdam en Brandpunt T V. auto-inzittenden brand glas inbraak ongevallen rechtsbijstand reis storm wettelijke aansprakelijkheid voor particulieren ziekte KINij ziektekosten .om zéker te zijn! Rijnmond-verzekeringen o( wend u rechtstreeks tot n.v. verzekeringsmaatschappij \s-Bravendl|kwel 88 r*de m-3 tel. 010-386844^ Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het ARP-Kamerlid Scholten h eeft minister Schmelzer (buitenlandse zaken) verzocht de le vering van een Fokker-Friendship aan de Portugese staatsluchtvaart maatschappij DTA te verhinderen totdat zeker is dat dit toestel niet voor de oorlogvoering in de Portugese kolonies in Afrika wordt gebruikt. Het Kamerlid herinnert de minister aan diens toezegging aan de Kamer om te onderzoeken of Fokker- Friendships voor militaire doeleinden in Angola worden benut. De minister verklaarde zich toen, op aandrang van de Kamer, tevens bereid na te gaan of materiaal van DAF en Phi lips in de koloniale oorlog dienst doet. Volgens een bericht in de Neue Zürcher Zeitung dit jaar zou een Por tugese burgerluchtvaartmaatschappij die met Fokkers vliegt, een contract voor troepenvervoer met de Portuge- se strijdkrachten hebben afgesloten. DEN HAAG Het geboortencijfer is in 1971 opnieuw gedaald. Was het van 1969 op 1970 al teruggelopen van 19,2 tot 18,3 per 1.000 inwoners, dit jaar zijn per 1.000 inwoners maar 17,4 kinderen levend geboren. Het sterfte cijfer daalde van 8,4 tot 8,3. Dit blijkt uit „Het jaar 1971 in cij fers", een uitgave van het Centraal Bureau vopr de Statistiek. De bro chure laat vorder zien dat het per centage buitenechtelijk geborenen weer geleidelijk daalt na tot 1969 ieder jaar te zijn gestegen. Cijfer voor 1971: 19,8 per 1.000 geborenen tegen 20,9 in 1970. Per 100.000 personen zijn dit jaar iets minder mensen aan hart- en vaatziekten overleden dan in 1970, nl. 380 tegen 386. Een onderdeel van de hart- en vaatziekten zijn de hartin farcten, waaraan tot nog toe een sterk groeiend aantal mensen dood ging: 67 per 100.000 in 1953 en 181,6 in 1970. Dit jaar kwam het cijfer op 181 uit. De stagnatie in onze economie valt af te lezen uit het indexcijfer voor HILVERSUM De NCRV-televisie heeft het voor 1 januari geplande programma „Bomans in gesprekm te 1972' in verband met het overlijden van de schrijver moeten laten verval len. Het programma was nog niet op genomen. In plaats daarvan wordt nu „Bomans in triplo' heruitgezonden. In deze uitzending heeft Bomans ge sprekken met zijn broer en zuster die in een klooster leven. Van een verslaggever VLAGTWEDDE Vier vrouwen hebben gisteren in Vlagtwedde de tachtigjarige mevr. Begeman in haar huis van 800 beroofd. De vrouwen kwamen binnen ter wijl de bejaarde vrouw bezig was geld o.m. haar AOW in een trommel op te bergen. Zij zeiden dat ze honger hadden, omsingelden de vrouw en wisten het geld te pakken. Omwonenden zagen de vier vrou wen in een zwarte auto stappen, die door een man werd bestuurd. Een on derzoek van de politie in de wijde omgeving leverde tot dusver niets op. Neem de proef maar op de som: Bij 2 literflessen Coebergh bes senjenever - van bovenstebeste bessen - krijgt u een fraai long drinkglas cadeau, 'n Scheutje Coebergh beste bessen met Seven Up, tonic of sodawater-en als u wilt een blokje ijs - maakt de feestdagen nóg feestelijkerl het nationaal inkomen (basis 1963 100). Van 1969 op 1970 nam het in dexcijfer toe van 142 tot 149, voor 1971 heeft het CBS 153 berekend. Een andere illustratie geeft het indexcij fer voor de uitgaven aan duurzame consumptiegoederen: 130 in 1969, 146 in 1970 en 145 in 1971. Voor voedings- en genotmiddelen is de reeks: 108 - 112-114. Eén van de duurzame consumptie goederen, het televisietoestel, is nu wel volkomen ingeburgerd. Op iedere 100 Nederlanders bezitten 24 (v.j. 23) ccn apparaat. De criminaliteit ten slotte is nog steeds stijgende. Ter kennis van de politie zijn in 1971 per 1.000 inwoners 22,2 (20,4) misdrijven gekomen. Van een verslaggever UTRECHT Van het totaal aantal ambtenaren dat invaliditeitspensioen wordt toegekend, is ongeveer 36 oro- cent niet meer in staat om te werken op grond van psychische stoornissen. Daarmee zijn deze ziekten verreweg de belangrijkste oorzaak van afkeu ring. De als volksziekten bekend staande hart- en vaatziekten komen op de tweede plaats met 23.5 procent. Er zijn voor ambtenaren in 1970 in het totaal 4270 ongesdhiktheidsver- klaringen afgegeven. Een groeiend aantal keuringen resulteert in invali- diteitsverklaringen van 80 procent en meer. Dit gebeurt niet altijd op me dische gronden. Het betreft in dat ge val over het algemeen oudere men sen, voor wie het meestal niet moge lijk is om hun „restcapaciteit" nog in te zetten. Deze cijfers blijken uit mededelin gen van het Algemeen Burgerlijke Pensioenfonds. AMSTERDAM Huib Hendrikse, die sedert einde 1966 chef van de re dactie buitenland van Trouw is ge weest. gaat de krant aan het einde van dit jaar verlaten. Hij treedt als wetenschappelijk medewerker in dienst van het Nederlands Instituut voor Vredesvraagstukken te Den Haag. waar hij zich vooral zal gaan bezig houden met de Sowjet-Unie en Oost-Europa. Als redacteur van Trouw publiceerde Huib Hendrikse een boek over de Sowjet-Unie onder de titel 'Rusland in beweging'. Kijk hem nog maar eens goed aan. De kerstboom. „Men" zegt, dat kerstbomen bin nen enkele jaren tot de zeldzaamhe den zullen behoren. Natuurlijk staat het plastic boompje al klaar, maar er zijn romantische zielen, die daar niet aan willen. Wie het alleen om de bijbehorende dennegeur van de sparreboom gaat, hoeft zich geen zorg te maken, want er is dennenaaldenaroma in spuit bussen te koop. De kunst staat voor niets. Maar wie de rulle stam, de prik kende en prikkelende naalden, de scheve tak en de moeilijke top als factoren van romantiek ziet (en dat doe ik. de ellende van een boom is juist zo heerlijk om te overwinnen) die moet wel ongerust worden. Wat doen we er aan? Dit jaar wordt boom plus kluit verkocht. Dat is al iets. Nu een jaar lang koesteren in tuin of tobbe op het balcon. Best kans dat het lukt, al kan ik me niet voorstellen dat een volwas sen boom zich straffeloos elk jaar uit- en in laat graven. Toch behoeven we niet triest een sparreloos tijdperk in te gaan. Onze zuiderburen geven een voor beeld. Naar mij verteld is gaat het daar zo. Wie een lapje grond heeft, die plant daar bij de geboorte van een kind sparrebomen op. Zodra het kind een beetje handkracht krijgt wordt het onderhoud van dit minia- tuurbos aan hetSvurm toevertrouwd. Dat onderhoud bestaat er voorname lijk uit te zorgen, dat de voet van de Kerstboom stam in rulle grond staat. Er moet dus naarstig gewied worden rond de stammetjes. Die stammetjes groeien en groeien en als het kind achttien is, wat daar blijkbaar de huwbare leeftijd wordt geacht te zijn. dan is het rooien ge blazen. De bomenbruidschat wordt dan omgezet in klinkende munt en die weer in handdoeken en lakens en wat er meer bij een huishoudelij ke uitrusting behoort. Wel werd erbij bericht, dat er steeds minder sparren geplant wor den wanneer er weer een stukje grond van een achttienjarige vrij komt. Dat wieden schijnt niet zo (n trek te zijn bij de moderne Ardenner jeugd. We zouden nu een actie kunnen ontketenen: kweek uw eigen kerst boom. Nu planten en over een paar jaar is de kerstboom er. Acht jaar schijnt de beste sparreleeftijd te zijn. Dus wel opschieten, niet nog eens een jaartje wachten. De overbruggings tij d zal al moeilijk genoeg worden. Zo'n privé sparrebos zou boven dien nog een gunstige invloed heb ben op ons leefklimaat, dennegeur op het balkon, een zitje in de tuin onder de sparren. We kunnen ook een boom voor het raam planten en als de Noren doen. die buitenboom versieren en voor het venster gaan zitten kijken. Moge uit dit alles blijken dat er voor een genoegelijk leven nog wel meer alternatieven zijn dan het ge bruik van plastic!

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7