N 1972 BOUWSTOP OOR ZIEKENHUIZEN Er w voor Hem geen plaats Werkgevers sluiten zich aaneen tegen vakbonden tuyt aan Nationale Ziekenhuisraad: Koningin las het Kerstevangelie Tankers in aanvaring, olie op zee s OGEM en Van Eesteren praten over fusie Het Kwartet BULTHUIS Jagers jagen op gifstrooier (RITA) Groene kerst Bijna 14.000 personeelsleden Nieuwe Leiclse Courant Vrijdag 24 december 1971 52ste faargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" dkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p.w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur. Met anderen holde ik naar de plek waar we zou den vinden waar we al eeuwen naar zochten. Naar het scheen een stal. Van alle kanten kwamen de mensen toegestroomd. Er werd gevochten wie vooraan behoorde te staan. Zij, die zich het eerst geformeerd hadden traden naar voren en getuigden van hun oprechte liefde en bedoelingen. Anderen daarentegen meenden dat de eersten zich te weinig hadden bekommerd om het vertrouwde brood en de blindelings te vinden beker. Weer anderen stormden nader met geopende ze gels van rechtvaardiging en heiligmaking. Ik wankelde, raakte achter, toen m'n blik werd getroffen door iemand die terzijde stond. Ik zag de ogen die iets in me wakker riepen. Of vergiste ik me De eerste wierpen zich op hun aangezicht, werden vertrapt door volgenden die bazuinen hadden ge heven. En allen aanbaden God en juichten en zongen zo dat het weerkaatste tegen de anderen als onze lof en onze heerlijkheid en onze wijsheid en onze eer en onze macht en onze sterkte Hij die terzijde stond liet de blik rusten op de menigte. Zijn ogen maten de tijd van nu tot Bethle hem. Ze dwaalden langs de stenen voor z'n voeten. Aarzelend hief Hij de hand op, ik zag een litteken. Het leek 'of Hij een glimlach wilde verbergen J. van der Does it een onzer verslaggevers DEN HAAG In 1972 komt er een bouwstop voor zieken- jzen. Er zullen geen goedgekeurde schetsplannen voor nieuw- of verbouwing van ziekenhuizen of verpleeginrichtingen Jen worden uitgevoerd. ster Stuyt (volksgezond- d en milieuhygiëne) heeft dit égedeeld in een brief van december an de Nationale kenhuisraad. De minister schrijft dat er een uit zondering moet worden gemaakt voor kleinere of medisch urgente projecten van bestaande ziekenhuizen. Psychia trische inrichtingen en inrichtingen voor zwakzinnigenzorg met een bouwsom van boven 10 miljoen gul den vallen buiten het aangekon digde temporiseringsbeleid. Ook de bouwplannen voor verpleegtehuizen zullen, met het oog op het regerings beleid ten aanzien van het bejaarden- probleem, worden uitgevoerd. Op de hellin? De minister licht toe dat in 1673 aal worden onderzocht of het door de bo venstaande maatregelen te verwach ten „stuwmeer" van hangende bouw opdrachten eventueel zal worden ge kanaliseerd. Volgens de brief zal in 1972 worden bestudeerd in hoeverre ons huidige systeem van ziekenhuis- bouw op de helling moet. De minister meent dat het tekort aan ziekenhui zen pas kan worden overzien als hij beschikt over het zogenaamde lande lijke ziekenhuisplan, dat moet voor zien in een bundeling van de be staande provinciale plannen voor de bouw van ziekenhuizen. De brief van de minister is tot stand gekomen na overleg met de Nationale Ziekenhuisraad; ook de vaste commissies voor volksgezond heid van de Eerste en Tweede Ka mer, de Ziekenhuiscommissie, het centraal orgaan ziekenhuistarieven en de colleges van Gedeputeerde Staten van de provincies zijn in de plannen gekend. ons in een commentaar mee de maat regel reëel te achten. „De thans voor bouwplannen uitgetrokken 8 miljoen is onmogelijk te financieren, zonder de kapitaalmarkt zodanig te belasten dat de woningbouw in de knel komt." Drs. Tilanus meent dat in de eerste plaats naar een ander systeem in de ziekenhuisbouw moet worden gezocht „Thans is hét aantal bedden van een ziekenhuis gekoppeld aan de specia list, die per dag meer verdient aan een patiënt in bed dan aan een pa tiënt aan de polikliniek. In de eerste plaats zou deze honorering moeten worden omgekeerd en in de tweede plaats zouden tal van mensen zonder in een ziekenhuis te verblijven poli klinisch kunnen worden behandeld." HAARLEM Koningin Juliana en prins Bemhard hebben gisteren een telegram van deelneming gestuurd aan de weduwe van de woensdag overleden schrijver Godfried Bomans. (Van onze soc-.econ. redactie) DEN HAAG De werkge vers in de metaalindustrie moe ten voorkomen dat „ook maar enige voet wordt gegeven" aan eventuele pogingen van de vak bonden om het collectieve werk geversstandpunt te doorbreken door in afzonderlijke onderne mingen verdergaande afspraken af te dwingen. Dit schrijft de Federatie Metaal- en Elektrotechnische industrie in haar richtlijnen, die gisteren zijn toegezon den aan alle leden van de in de F.M.E. samenwerkende organisaties van werkgevers in de metaalindus trie. De FME wil daarmee bereiken dat tegenover dreigende acties van de vakbonden één houding wordt aange nomen. „Hangende de huidige impasse in de onderhandelingen raden wij u dringend aan geen overleg met vak verenigingen te plegen over nieuwe zaken m.b.t. wijziging van arbeids voorwaarden, daar u hiermee het werkgeversbeleid zoudt kunnen door kruisen", aldus de FME, die meent dat de vakbonden „ongetwijfeld zul len trachten in afzonderlijke onder nemingen verbeteringen tot stand te brengen, die verder gaan dan de 4 procent loanstijging, die de onderne mers per 1 januari willen geven." De FME doet de aanbeveling deze 4 pet. (waarvan 3 pet voor compensatie van prijsstijgingen op basis van de indexclausule in het huidige contract en 1 pet reële loonsverbetering) toe te passen nadat de bekende extra uitke ring van 400 gulden in de lonen is verwerkt. De federatie wijst er op dat eventueel gebruikelijke verhogin gen zoals normale periodieke en leef tijdsverhogingen doorgang kunnen vinden, maar dat het op grond van de geldende wettelijke bepalingen ver boden is wijziging te brengen in rechtens geldende lonen en andere arbeidsvoorwaarden. Met andere woorden: bestaande arbeidsvoorwaar den blijven onveranderd van kracht. Dreiging De FME dringt er bij de metaal werkgevers met „de meeste nadruk" op aan om, zodra er enig symptoom van optreden van de vakbonden is, contact op te nemen met de organisa tie. De ondernemers wordt voorgehou den, dat er alleen een beroep op de onderlinge FME-steunregeling (ver goeding van ƒ11 per gestaakt man uur) kan worden gedaan, indien de gegeven richttlijnen zeer nauwkeu rig worden nagekomen. Een andere dreiging tervville van het behoud der solidariteit is dat de besturen der werkgeversverenigingen zullen optre den met alle middelen, die in de sta- Begrip s de traditionele kerstviering van de koninklijke familie op paleis Het [had prins Alexander veel plezier met de Urker Vissers, die op dit feest pgen hadden. Hij kreeg een boek en mocht een tijdje rondwandelen met 'een echte Urker visserspet ov het hoofd. In een commentaar op de brief ver klaart de Nationale Ziekenhuisraad begrip te hebben voor de macro- economische overwegingen, die de minister tot de bouwstop hebben ge bracht. De Ziekenhuisraad behoudt zich echter de vrijheid voor in indivi duele gevallen voor de belangen van zijn leden op te komen. De raad acht het wel merkwaardig dat de minister de maatregelen via een brief in de openbaarheid heeft gebracht. Reëel Het Tweede Kamerlid drs. A. D. W. Tilanus, specialist voor de volksge zondheid van de CHU-fractie, deelde Speciale aanbieding RANKENKAST Fraai uitgesneden beeldhouwwerk 1890,- Luxe uitvoering 2150,- Een sieraad in uw woonkamer BOTERMARKT 23 NIEUWE RIJN 25 jnlg ZO: Na vier weken f indaag F Ds. E. Pijlmai Advent Je., fludi Römer: Antwoord ff A. J. Klei: Geen takjes hulst als 4,1 t „boeken der leken" Ger Kruis: Nieuw Jaar Wensch Pawel Litwinows toespraak tot de rechtbank die hem tot vijf jaren ..verbanning veroordeelde ihh 'e"e ^ep: °verschreeuwde meerderheid J. van Doome: W. F. Hermans over de mens en zijn lot Mevrouw A. C. MullerIdzerda: Kerstroos symbool van reinheid Dialoog: Laat dan een kind liever adopteren Mr. G. van Vorden: Gemengd trio T. Slijk: Eenzaam dennetje zat opeens vol sterren Tussen Enkhuizen en Hoorn: IJs- ïolmeerzoom weldra kaler? rfc-V HAAG De staatssecretaris -Wfinanciën. mr. W. Scholten, heeft 3 toepassing van de zogenaamde heidsclausule een regeling ge en, waardoor in bepaalde geval- inhouding van loonbelasting t beperkt, zodat in elk geval dc of AWW-uitkering onverkort t ontvangen. Deze maatregel voor het jaar 1972. (Van een verslaggever) UDDEL Het koninklijk gezin, uitgezonderd prinses Irene en haar echtgenoot, heeft gistermiddag in het dorpshuis te Uddel het kerstfeest met het personeel gevierd. Dit was deze keer voor het me rendeel afkomstig van paleis Het Loo in Apeldoorn. Voor het eerst waren de prinsjes Willem-Alexander en Maurits met hun ouders meegekomen. De genodigden luisterden naar het Kerstevangelie, het tweede hoofdstuk van Lucas, dat koningin Juliana voorlas. In tegenstelling tot andere keren hield prins Bernhard geen toespraak, maar las een kerstverhaal voor. Hij had hiervoor een vertelling van Godfried Bomans gekozen, getiteld „de engel". De Prins noemde de overleden schrijver een ongelooflijk begaafd en goed mens. die voortijdig is gestorven. Het kerstfeest werd opgeluisterd door het christelijk Urker visserskoor „Crescendo" onder leiding van de heer M. Kramar. Zij zongen onder meer" Nu daagt het in het oosten", „Hij heeft gedacht aan Zijn genade" en „Klok- kenklanken." Na afloop van de bijeenkomst schonken de leden van het koninklijk gezin chocolademelk en overhandigden zij aan het personeel het kerstpakket, be vattende een pro juventute-kalender en een kerststol. COMPLETE KUNSTSTOF KEUKENS toonzaal hope rijndijk 25 leiden oDeninqstüden dagelijks van: 900-17.00 u donderd. v. 19.00-21 00 u zaterdags v 9.30-13 30 u Van onze correspondente ROERMOND Jagers die hun jachtterreinen hebben ip „De Grote Jacht" in Echt, hebben een beloning uitgeloofd voor de man die dc ge heimzinnige gifstrooier kan aanbren gen. die de afgelopen dagen aan de rand van het jachtveld aan de pro vinciale weg Bosch en Broek vergif tigde tarwekorrels heeft gestrooid, als gevolg waarvan een groot aantal fa zanten en ander wild stierf. De vergiftigde tarwekorrels waren over een lengte van ruim 900 meter gestrooid. Verleden week werd op hetzelfde jachtterrein een groot aan tal konijnevellen bengelend aan strikken in de struiken gevonden. Volgens een der jagers is het alle maal werk van een man of een groep, die wil laten voorkomen dat sinds het vertrek van jachtopziener Wolters van de Jachtcombinatie Echt, „De Grote Jacht" een dorado is voor stro pers. Volgens deze jager, de heer F. Feyts uit Oirsbeek, bestond al vanaf de aanstelling van de heer Wolters grote onenigheid over het afschieten van schadelijke konijnen. De werkgever van de heer Wolters. de Jachtcombinatie. verbood dit hem. De jagers zouden daar zelf voor zor gen. De onenigheid over dit punt liep uiteindelijk zo hoog op dat de heer Wolters in juli j.l. overspannen raak te. Sindsdien wordt toezicht gehouden door het rayon Limburg van het Fau nabeheer, de rijkspolitie en de jagers zelf. Volgens de overspannen jachtop ziener hebben boeren waarschijnlijk met het strooien van de korrels het recht in eigen handen willen nemen. BIJ VERDUYN INTERIEURVERZORGING R IJ N S B U R G MEER KEUS IN PASSENDE OMGEVING Wij vragen een Nette vlotte verkoopster die bekend is met onze branche woningtextiel. Wij bieden haar een prettige werk kring en goede verdiensten, 's Maandagsmorgens vrij en om de veertien dagen een vrije zaterdag. Soil. mond. tussen 3-6 uur n.m. of na tel. afspraak. Rapenburg IB - Tel. 01718- 13036 tuten en huishoudelijke reglementen zijn gegeven, tegen leden die zich niet aan de beleidslijn houden. Intussen is de kans op vakbondsac ties in de metaalindustrie na 1 janua ri (als de huidige cao afloopt) op nieuw groter geworden, want twee informele gesprekken tussen de werkgevers- en werknemersvoorzit ters, die werden gehouden op verzoek van de vakbonden, zijn (evenals de plenaire onderhandelingen) op een mislukking uitgelopen. (voor vervolg zie pag. 9) ROTTERDAM Op acht mijl voor Hoek van Holland zijn van morgen in d mist twee tankers met elkaar in aanvaring geko men. Het zijn de Noorse tanker Elisabeth Knudsen van 107.000 ton en de Liberiaanse tanker Theogenitor van 20.000 ton. Het Noorse schip heeft een lek waar uit olie de Noordzee op stroomt. Het schip is even buiten de olie vaargeul aan de grond gelopen. De aanvaring ontstond op elfhon derd meter ten noorden van Maas- vlakte-Noordboei. De Liberiaanse tan ker was leeg en zojuist uit Europoort vertrokken. Na dc aanvaring is het schip opnieuw beloodst en ging weer terug naar de Nieuwe Waterweg. De Elisabeth Knudsen was zwaar geladen met ruwe olie afkomstig van Khor Island in de Perzische Golf. Het schip was bestemd voor BP in Euro poort Esso treedt op als agent. Onmiddellijk na het ongeluk voer een vloot van bergingsvaartuigen en slepers uit om te proberen het lek kende schip te bergen. Omdat de Noor aan de grond zit, kan het 6chip niet verder zinken. Over de hoeveel heid uitstromende olie was vanmor gen nog weinig bekend. Het oliebe- strijdingsvaartuig van Rijkswater staat, de Smal 8, was gewaarschuwd en zou op onderzoek uitgaan. In verband met de heersende wind is het niet uitgesloten dat de uitstro mende olie het strand van het West- land tot aan Scheveningen zal -be smeuren. De hele morgen heeft een aantal slepers getracht de Noor vlot te trek ken. Men had er weinig hoop op om dat het afgaand tij was. De bergings specialisten verwachtten dat men het schip pas in de loop van de middag zou kunnen vlottrekken. Het olieverlies scheen mee te val len. Volgens de Rijkswaterstaat spe cialisten aan boord van het bestrij- dingsvaartuig Smal Agt is er geen reden tot bezorgdheid. Maar het is niet bekend wat er gebeurt als het schip eenmaal vlot is. DEN, HAAG Met geconcentreer de acties, waarbij al het beschikbare materieel zal worden ingezet, gaat de overheid de controle op de motorrij tuigenbelasting uitbreiden. Deze waarschuwing aan het adres van de „zwartrijders" deed mr. W. Scholten. staatssecretaris van finan ciën, gisteren in de Tweede Kamer. Boven alle lof verheven Is hij, die goed spreekt van degene, die slecht spreekt van hem. ARTHUR SCHOPENHAUER Papa, nu u toch met stopgaren bezig bent, wilt u een gaatje In mijn panty dicht maken? De kerstdagen zullen ook een flink boven normale temperatuur te zien blijven geven. Een hoge- drukgebied- boven Frankrijk zorgt ervoor dat er weinig of geen neerslag valt maar de mist- kansen worden wel iets groter. Het lijkt waarschijnlijk dat ook de laatste week van december temperaturen tloven normaal blijft brengen, eerst begin janua ri gevolgd door vorst van enige betekenis. Barometerstand: heden 10 uur 76,6 cm (1021 millibar), stügcnd. Zon en maan 25 December: zon op 8.7, onder 16.32 maan op 12.12, onder 0.51 Eerste Kwartier. 26 December: zon op 8.48, onder 16.33 maan op 12.28, onder 2.16 31 dec. V.M. 27 December: zon op 8.48, onder 16.34 maan op 12.49. onder 3. 31 dec. V.M. Hoor water Hoog water, 25 december: Rotterdam le getij 9.33, 2e getij 22.24; Scheveningen 8.0720.37; Vlissingen 6.5719.39; Haring vliet aan de Zeezijde 8.38-21.07. Hoog water, 26 december: Rotterdam le getij 10.29, 2e ge tij 23.26; Scheveningen 9.07-21.42; Vlissingen 8.00-20.44; Haringvliet aan de Zeezijde 9.34-22.10. Hoog water, 27 december: Rotterdam le getij 11.41; 2e ge tij -; Scheveningen 10.23-23.00; Vlissingen A. 12-21.57; Haring vliet a cfn de Zeezijde 10.44-23.35. (Advertentie) N.V. A. SLUYTER A ZN. VERZORGT AL UW TRANSPORTEN DOOR HEEL NEDERLAND Rotterdam Telefoon 010—37.34.28 ROTTERDAM Tussen Ogem nv en Verenigde Bedrij ven J. P. van Eesteren NV, Rot terdam, zijn besprekingen geo pend over een mogelijke samen werking. De directies verwach ten in de loop van januari 1972 nadere mededelingen te kunnen doen. Bij Ogem werken bijna 12.000 personeelsleden, van wie bijna 9900 in Nederland. Van Eesteren (aannemingsmaat schappij) heeft ongeveer 1800 man in dienst. De werknemersorganisaties in de bouwnijverheid zijn over de gang van zaken ingelicht. Een mogelijke samenwerking zal geen nadelige gevolgen voor het per soneel hebben, aldus de directie van Van Eesteren. J. P. van Eesteren is hoofdzakelijk werkzaam in de utiliteits- en woning bouw. Over '1970 werd een omzet van 150 min exclusief btw bereikt. In Amsterdam zijn door het bedrijf on der meer gebouwd het stationspost kantoor en het gebouw van de Ne- derlan&sche Bank. In Rotterdam is gebouwd de Medische Faculteit en in Den Haag het pas opgeleverde Zie kenhuis Leyenburg. Onlangs is begonnen aan de bouw van een ABN-computercentrum in Amstelveen. Bij de woningbouw heeft men zich toegelegd op de bouw van bejaardencentra en serviceflats. In de woningbouw maakt men onder meer gebruik van een eigen geïndus trialiseerd woningbouwsysteem. Enige tijd geleden kwam het be drijf ook in het nieuws bij de fusie besprekingen tussen de aannemersbe drijven Van Hattum en Blankevoort. Boelc en Van Eesteren en van Splun- der. In eerste instantie nam J. P. van Eesteren ook aan dc fusieonderhan- dclingen deel, maar trok zich later terug. De drie overige 'maatschap pijen vormden de STEVIN-groep. OGEM (Overzeese Gas- en Electri- clteitsmaatschappij) heeft in Neder- lijk elektrotechnisch, groothandel (door 52 pet. oelang in Technische Unie) en oefent verder industriële ac tiviteiten uit. Ook worden activiteiten in het buitenland gevoerd. In 1970 was de omzet 843 min. Woensdag deed OGEM eveneens van zich spreken bij de bekendma king dat de deelneming Technische Unie beheer samen met Stokvis mo gelij khedn tot samenwerking bestu deert. Bij deze mogelijke fusie zijn 6300 personen betrokken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1