^eiders Bangla Desj Dacca aangekomen Gebruiken onze kinderen misschien ook marihuana? Tito dreigt leger in te schakelen EEG-bevolking vindt zich onvoldoende voorgelicht Igypte zou nog even van vechten afzien Economie krijgt steeds meer stagflatiebeeld Hartapparatuur in twee Bredase ziekenauto's Soldaten krijgen toch een boete Kerr* ontploffina; in Sow5 et-Unie Rode-Kruisteam naar gewonden in Oost-Pakistan Man schuldig aan dood weduwe? Kwartaalverslag Ned. Bank: ©QNDERiDAG 23 DECEMBER 1971 ACCA (Reuter, UPI, AP) De leiders van Bangla Desj zyn eren voor het eerst in hun hoofdstad, Dacca, aangekomen, waar enthousiast begroet werden door naar schatting één miljoen ndc Bengalen, die van pure vreugde politie-cordons omver Indiase autoriteiten was [waardige begroeting" in elkaar- maar daar kwam niets van te- De oostpakistani's drongen bij nden op. Er werd geroepen, ge en omarmd. Afzettingen wer- rerbroken. De chaos was volko- Boven het gejuich van de men- >u hoorde men de fluitjes van de militaire politie, die wanhopig erde de orde er een beetje in te en. waren zes tanks en ongeveer militairen op het vliegveld inge- eld om de menigtë in toom te maar toen de acht leiders jangla Desj met een toestel van idiase luchtmacht arriveerden, de massa uitgegroeid tot een van anderhalve kilometer, lekt met bloemen en omgeven opgewonden Bengalen inspec- nderbescherming egen registratie oor de computer Van een verslaggever ARLEM Het kinderbescher- e*j sberaad is erop tegen dat ver- J* relijke gegevens van kinderbe- mingspupillen in verbinding met iel onsnamen door een computer ee[ en geregistreerd. Het feit dat in- teling van de computer in be- e gevallen wel eens tot snellere lerlening kan leiden, doet aan andpunt niets af. beraad sprak zich in deze zin 'O ijdens een extra vergadering in Horst" in Driebergen. Op het de- vi ment van justitie heeft het voor- r'* en tot het verwerken van per- gegevens wel bestaah. Er j zelfs geruchten dat het ge- van de computer in dit geval en soort „proef" voor een latere i nene persoonsregistratie per uter zou gelden. Onder druk van otesten is daarna van dit voor- afgezien. teerde waarnemend president Sijed Nazroel Islam de ere-wacht van In diase militairen en leden van de Moekti Bahini. Velen van de toegestroomde Benga len schreeuwden: „Zindabad Sjeik Moedjib" (lang leve sjeik Moedjib). Sjeik Moedjiboer Rachman was de grote afwezige tijdens "het feestru moer in Dacca. Functionarissen van Bangla Desj hopen dat de sjeik zal worden vrijgelaten in ruil voor de repatriatiëring van de voormalige Van een verslaggever BREDA Twee Bredase zieken auto's zijn sinds gisteren uitgerust met extra apparatuur die een eerste behandeling van hartpatiënten al mo gelijk maakt voordat zij in het zie kenhuis zijn aangekomen. De apparatuur kosten 50.000 gul denwerd gisteren aan de Bredase GG GD overgedragen. Ruim drie vijfde van het bedrag werd beschik baar gesteld door de Nederlandse hartpatiëntenvereniging. De Bredase apparatuur is eenvou diger dan de uitrusting van de „hart- renwagen" die bij wijze van proef in Utrecht wordt gebruikt. Hiervan lijkt het vrij waarschijnlijk dat het nut niet tegen de aanzienlijke kosten zal opwegen. Bij de officiële overdracht in Breda werd bekendgemaakt dat bij het be volkingsonderzoek op tbc, komend voorjaar, de meest bedreigde groepen ook op hart- en vaatziekten zullen worden onderzocht. Het gaat hierbij om bejaarden, huisvrouwen en kleine middenstanders. (De gebruikeliike ri sicogroep „mannen van middelbare leeftijd" komt niet in aanmerking, omdat die in Breda niet in het bevol kingsonderzoek op tbc is opgenomen, maar via de bedrijven wordt onder zocht.) 9JRO (AP, Reuter, UPI) jpte heeft te kennen gegeven [de pogingen om de crisis in widden-Oostèn langs diplo me weg op te lossen ook in zullen worden voortge- Egyptische blad Al Gomhoe- heeft bericht dat VN-bemidde- runnar Jarring zijn activiteiten eerste helft van januari zal ingen en dan contact zal opne- i met Egypte en Israël. dit bericht, dat afkomstig was Ie correspondent van Al Gom- a in Washington, wordt afge lat Cairo het niet al te nauw met diverse plechtige uitspra- ïj at het conflict voor de jaarwis- I langs vreedzame weg of an- K door middel van oorlog, gere kt moet zijn. ^leiders van Egypte, Lybië en zijn gisteren voor topbespre- i bijeengekomen om de crisis Midden-Oosten onder de loep ien. President Sadat ontving de :he president Khadaffi en zijn collega Hafez Assad in het E& van de Arabische federatie, die dit jaar door de drie landen [ericht. Israëlische minister van bui- |dse zaken Abba Eban heeft gis- verklaard dat een oorlog met t volgens hem wel mogelijk, niet onafwendbaar is. „Het be tover vrede en oorlog ligt nu in handen van Egypte. Israël blijft oor log voor mogelijk houden, maar niet onvermijdelijk", aldus Eban. GOLDA ME1R Premier Golda Meir van Israël heeft gisteren fel van zich afgebeten, naar aanleiding van kritiek op mi nister van financiën Pinhas Sapir, diens onderminister Zvi Dinstein, en minister van justitie Yaakov Shim- shon. In een rede voor haar partij hekel de mevrouw Meir de Israëlische kran ten, radio en tv, die de betrokken bewindslieden hadden gelaakt we gens „wanbeleid" bij het beheer van olievelden op bezette Egyptische ge bieden, en de sluiting van een staats- automobielconcern. „Er hangt in dit land een merkbare atmosfeer, die me doet denken aan de heksenjacht van (senator) McCarthy in de Verenigde Staten", zo reageerde mevrouw Meir. „De be schuldigingen en aantijgingen zijn de veiligste weg naar het fascisme", zo vervolgde zij. „Het lijkt wel of de radio en de televisie door de oppo sitie woren geleid." Felle kritiek leverde mevrouw Meir op een tv-satire, waarin een forse aanval op minister Sapir was gedaan en waarin zijzelf was afgeschilderd als iemand die onnozel en nergens van op de hoogte was. „Het was sma keloos en het was niet het eerste pro gramma van dit soort", aldus me vrouw Meir. Oostpakistaanse regeringsfunctiona rissen en de ongeveer 30.000 Westpa- kistaanse militairen, die op het ogen blik nog in Dacca gevangen worden gehouden Pakistans president Bhoet- to verklaarde gisteren dat hij binnen kort naar Peking en Moskou zal gaan, maar dat hij allereerst de kwestie- Rachman wil oplossen. De in Dacca gearriveerde leiders van Bangla Desj hebben echter wei nig .tijd om feest te vieren, want ze moeten gigantische problemen aan pakken. Zo zullen ze ervoor moeten zorgen dat de belangrijke jute-indus- trie zo spoedig mogelijk op gang komt. Verder zullen speciale ge rechtshoven worden opgezet die „oor logsmisdadigers" en collaborateurs zullen berechten. Ook zal er een tij delijke constitutie moeten komen. Inmiddels is „tijger" Siddikwi ge arresteerd, die ervan wordt beschul digd wraakoefeningen tegen collabo rateurs te hebben aangemoedigd. Vol gens de Indiërs komen dergelijke wraakoefeningen nu nog sporadisch voor. Pakistan heeft gisteren ontkend- dat zijn troepen ruim 200 vooraan staande burgers van Dacca hebben ver moord, maar de nieuwbakken inspec teur-generaal van de politie van Bangla Desj zegt dat het overspoeld wordt met berichten over massagra ven. „Wie weet hoevele miljoenen omgekomen zijn door het leger? U zult massagraven vinden in iedere plaats. Het zijn er velen. Soms werd niet eens de moeite genomen hen te begraven. Ze werden opgegeten door de gieren, honden en hyena's. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het hoog militair gerechtshof heeft gisteren zes dienst plichtige soldaten elk een boete van 150 gulden opgelegd wegens de ver vaardiging en verspreiding van een VVDM-bulletin. De zes zijn gelegerd in de Juliana van Stolbergkazerne in Amersfoort. Ze waren door de krijgs raad in Den Haag vrijgesproken, waarna de auditeur-militair in hoger beroep was gegan. Tien andere redacteuren van VVDM-bladen, uit de Juliana van Stolbergkazerne en uit Havelte, zul len binnenkort eveneens voor de krijgsraad worden gedagvaard. De bladen is indertijd een voorlopig ver spreidingsverbod opgelegd. De commandant van de legerplaats De Lier bij Den Haag heeft twee af delingsbestuurders van de VVDM een strafrechtelijke vervolging aangezegd. De twee zijn al twee keer door de marechaussee gehoord. De comman dant acht de pamfletten die de twee op het kazerneterrein hebben ver spreid en waarin wordt opgeroepen tot de protestmars naar Nieuwersluis, in strijd met de krijgstucht. De com mandant is onder meer gevallen over de in die pamfletten gebruikte woor den: „De VVDM eist". Volgens de commandant heeft de VVDM niets te eisen. WASHINGTON (AP) De atoom energiecommissie heeft gisteren be kendgemaakt, dat er aanwijzingen zijn voor een ondergrondse kernontplof- zou de ontploffing, de 12de proef die dit jar geho ihcltseile.wdu nerzalnaarbi dit jaar gehouden is, wellicht voor vreedzame en niet voor militaire doel einden zijn veroorzaakt. De ontploffing zou volgens metin gen ten noorden van de Kaspische Zee zijn ondernomen. De kracht van de ontploffing kwam uit op een equiva- Maar liefst meer dan veertig maal is de 15-jarige Philip Davison van school en huis weggelopen.De laatste twee maal deed hij dat op de moderne toer: per vliegtuig. De eerste keer belandde hij in Bern en dezer dagen ge lukte het hem weer in een straalvliegtuig te slippen waarin hij de t?ip naar Florida (VS) maakte.Natuurlijk moest de reislustige jongeman linea recta naar huis waar hij door de politie werd opgewacht. BELGRADO (AP, Reuter, UPI) President Tito heeft de Joegoslaven op het hart gebon den dat hij niet zal aarzelen het leger in te zetten tegen binnen landse vijanden, die de eenheid van zijn land bedreigen. Dit dreigement, dat speciaal aap het adres van de Kroatische nationa listen was gericht, volgde kort na het aftreden van de Kroatische premier Dragoeting Haramija. Een paar uur voordat Tito een rede hield ter ge legenheid van de 'dag van het leger' arresteerde de politie in Kroatië 352 studenten tijdens een razzia in een studentenverblijf in Zagreb. Zes pisto len en pamfletten met 'vijandige propaganda' zouden in het verblijf zijn aangetroffen. SOCIALISME In zijn toespraak tot het leger, die door de radio werd uitgezonden, zei de 79-jarige Tito gisteren dat de strijdmacht niet alleen de territoriale onafhankelijkheid moet verdedigen, maar ook het socialisme dient te be schermen. In aanwezigheid van de legerleiding vervolgde Tito dat hij niet zal toe staan dat buitenstaanders in Joe goslavië orde zullen komen schep pen. Na deze duidelijke hint in de richting van de Russische invasie in Tsjechoslowakije van 1968, vervolgde Tito dat 'de klassevijand' met alle be schikbare middelen moet worden be streden. DEMOCRATIE Er is de laatste tijd een situatie Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De bevol king van de EEG is niet zo erg tevreden over de wijze waarop ze wordt voorgelicht. Bij een opiniepeiling van de voorlich tingsdienst van de EEG zei de meerderheid van de ondervraag den, dat ze onvoldoende geïnfor meerd was over verschillende re gionale, landelijke en Europese zaken. Eén van de vragen was: „Bent u Van een verslaggever DEN HAAG Het Nederlandse Rode Kruis heeft een medisch team van zes personen samengesteld, dat gedurende twee maanden chirurgi sche hulp gaat verlenen aan slachtof fers van het contlict IndiaPakis tan. Het team zal oorlogsgewonden benandelen, waarschijnlijk in een districtshospitaal in Oost-Pakistan. Het medisch team staat onder leiding van prof dr. M. Vink, chirurg bij het academisch ziekenhuis te Leiden. Het ministerie van defensie heeft voor het team een veelomvatende medische uitrusting ter beschikking gesteld, omdat het team gedurende twee maanden geheel self-supporting moet zijn. Deze uitrusting zal volgen de week woensdag met een van de KLM gecharterde DC-8 samen met een hoeveelheid voedsel en dekens voor de Oostpakistaanse vluchtelin gen in India naar Calcutta worden gevlogen. Mogelijk gaat ook het me dische team met dit toestel mee. voldoende geïnformeerd over de economische ontwikkeling van uw streek In alle zes EEG-landen beantwoordde de grootste groep met „nee". In Luxemburg was het aantal nee-zeggers 45 procent. In de. andere landen lag dit percentage boven de 50; in Nederland was het 60. Van de ondervraagde Nederlanders zei 22 procent, dat de informatie over eigen streek voldoende was, 18 procent had geen mening. LANDBOUW Ook de informatie over de land bouw laat te wensen over volgens de meerderheid. In Nederland zei 26 procent ja en 59 procent nee op de vraag. „Bent u voldoende geïnformeerd over de landbouw in uw land?" Eveneens 26 procent was naar eigen oordeel goed geïnformeerd over de Europese gemeenschappen, 61 pro cent vond van niet. Dit percentage was alleen hoger in Frankrijk, waar 63 procent onvoldoende en 27 procent voldoende voorgelicht was. In de an dere landen lag het percentage nee- zeggers tussen de 50 en 60. Opvallend is, dat van de Duitsers 39 procent zei wel voldoende te zijn voorgelicht over de EEG. TELEVISIE De voorlichting, die de televisie verschaft, blijkt ook lang niet aan ieders wensen te voldoen. De vragen waren, of de televisie voldoende in formatie gaf over de streek, het land en Europa. In alle landen zei de meerderheid, dat de streek niet vol doende belicht werd door de televisie. De negatiefste score kreeg de televi sie in Nederland, waar 60 procent zei, dat dit medium onvoldoende informa tie gaf over de streek en 17 procent voldoende. Alleen in Duitsland zei een kleine meerderheid, dat de tv wel voldoende informeert over eigen land (48 pro cent tegen 34 „onvoldoenden"); in alle landen waren de verhoudingen omge keerd. Nederland: 26 procent vol doende, 53 procent onvoldoende. Ook de informatie door de televisie over Europa oogst in Duitsland het meest succes. Van de Duitsers zei 53 procent „voldoende" en 31 procent „niet ge noeg". Nederland: 27 procent vol doende en 53 procent „niet genoeg". De voorlichtingsdienst van de EEG wijst er nog op, dat bij de opiniepei ling vooral het platteland onder vraagd is. ontstaan, die het nodig maakt de democratie opnieuw te bekijken, aldus Tito. Het is gebleken dat de proble men van de binnenlandse ontwikke lingen en de binnenlandse betrekkin gen niet alleen op democratische wij ze kunnen worden opgelost, zo ver volgde hij. 'Wij moeten niet bang zijn voor een paar uitwassen. Maar als het erge nog erger wordt, als het nood zakelijk wordt de binnenlandse orde te verdedigen dan is hier het leger' BUITENLAND Tito wees erop dat riu scherpe maatregelen tegen de 'klassevijand' zijn getroffen een bepaald deel van de buitenlandse pers plotseling gaat zeggen dat Joegoslavië weer 'stalinis tische stellingen gaat innemen'. 'Dit is heel interessant. Dit toont aan dat de negatieve ontwikkeling in Joegoslavië en de klassevijand, die de kop opricht, zeer vaardig, diep gaand en hardnekkig van buitenaf is gevoed'. De communistische partij van Joe goslavië is de 'enige kracht die onze revolutie, onze socialistische ontwik keling naar het einddoel kan voe ren', aldus Tito. Van een onzer verslaggeefsters HARMELEN De rijkspolitie van Harmeien heeft de 28-jarige aanne mer Ton van L. gearresteerd, die er van wordt verdacht iets te maken te hebben met de dood van de 48-jarige weduwe O. van Engelen- van Breu- kelen. Het lijk van de vrouw, moeder van vijf kinderen, werd zondagavond in een sloot in Harmeien gevonden. Uit sectie is gebleken, dat ze verdron ken is. Volgens de rijkspolitie in Harmeien en mr. W. H. Overbeek, hoofd van het parket in het arrondissement Ut recht. is het nog een onduidelijke zaak in hoeverre Van L. bij de ver drinking van de vrouw betrokken is geweest. De mogelijkheid bestaat dat het slachtoffer na een worsteling met Van L. te water viel en verdronk. Ook bestaat de mogelijkheid dat er sprake is van een ongeluk en dat de vrouw, die nogal wat sterke drank ophad, in het water is gevallen. Op het lichaam werden, volgens mr. Overbeek geen sporen aangetroffen, die wijzen op een gevecht, maar wel was op de plaats waar de vrouw werd gevonden het gras platgetrapt, wat v/él op een worsteling zou kun nen duiden. Van L. heeft tot nu toe ontkend schuldig te zijn. AMSTERDAM De Nederlandse conjunctuur, die in het eerste halfjaar van 1971 nog een gevarieerd beeld vertoonde, krijgt meer en meer de kenmerken van een 'stagflatie' ofwel een economie zonder groei, waarbij de sterke inflatoire loon- en prijsont wikkeling geen (noemenswaardige) afflauwing te zien geeft. Aldus dr. J. Zijlstra in het bericht over het derde kwartaal van de Nederlandsche Bank. Daarnaast houdt volgens de bank het tekort op de lopende rekening van de betalingsbalans aan en vertoont, naar zich thans laat aanzien, zelfs weer een tendentie tot toeneming. In de verwerkende industrie bleef een verdere stijging van de produktie uit, terwijl de bedrijvigheid in de bouw zich bleef bewegen rond het niveau dat reeds een jaar geleden werd bereikt. De voornaamste oorza ken hiervan waren stagnaties in de binnenlandse consumptie, de bedrijfs investeringen en de buitenlandse vraag, die althans blijkens de bouw- produktiecijfers wel nog een zeke re groei te zien gaven, waren de wo ningbouw en de investeringen in de overheidssector. De ontwikkeling van de vraag heeft geleid tot een verder oplopen van de werkloosheid, vooral in de bouwsec tor maar o.a. ook in de metaalnijver heid. Doordat dit gepaard ging met een verdere daling van de aanvragen naar personeel, sloeg het statistisch tekort aan mannelijke arbeidskrach ten in oktober om in een overschot, dat in november toenam. Aan de an dere kant zijn de loon- en prijsstij gingstendensen in het derde kwartaal, na het beëindigen van de loonpauze en de intrekking in augustus van de prijzenbeschikking. versterkt. In okto ber lagen de regelingslonen voor man nelijke handarbeiders in bedrijven 12,5 pet. en het prijspeil voor de gezins consumptie 8,25 pet. boven dat van een jaar tevoren, tegen 8,5 resp. 7,75 pet. in het Tweede Kwartaal. b n i De meest riskante investering, i een Midden-Amerikaan ooit gedaan, zijn zijn kinderen. ilf had hij vroeger niet zoveel bu nu heeft hij zijn kinderen ;iu< es gegeven, wat hij in zijn in igd niet had. Ze hebben hem el geld gekost, want iedere n ii jkr is er nog steeds één. Dik- ;bei jls ergert hij zich er aan dat SP n kinderen hun luxe als de rmaalste zaak van de wereld ïjgi [schouwen. Dat ze een zekere ;tec inachting hebben voor geld en en. t tegelijkertijd met handen boe 1 uitgeven. Maar het ergste it hem kan overkomen is, dat a kinderen, ondanks al zijn idei °fferingen, hem de rug toe- en aaien, lachen om zijn waar- I'! den en hun haar laten groeien, *nt een gelukkig gezinnetje is één van zijn hoogste idealen en pronken met je kinderen is het. fraaiste rendement voor je in vesteringen. Ouders stellen hun kinderen al snel bloot aan de dwingende wedij ver van de Amerikaanse maatschap pij, door hen te stimuleren op zoveel mogelijk gebieden uit te blinken. Gelukkig zijn er mogelijkheden ge noeg om een onderscheiding te krij gen. Je kan de beste van de klas worden, maar ook scholier van het jaar. Verenigingen en scholen heb ben genoeg ere-baantjes. Of je kunt vechten voor een plaatsje in het plaatselijke footballteam. Als meisje kun je je ouders het gelukkigst ma ken door gekozen te worden tot plaatselijke „miss", want dan schit ter je op ieder publiek evenement en haalt je foto vele malen de kranten. Toen in het naburige voorstadje Reynoldsburg, dat zich er op be roemt „de tomatenhoofdstad van de wereld" te zijn Miss Tomaat gekozen moest worden, puilde de zaal dan ook uit van ouders, familieleden en kennissen, wier harten vol verwach ting klopten .De hele pers was er. Zelfs de internationale, kondigde de organisator aan. want ik was aange zocht om als jury-lid op te treden. Achttien meisjes, die uren lang ach ter hun kaptafel hadden gezeten, pa radeerden langs de jury tafel, even nauwlettend bekeken door hun ouders als door de jury-leden. Maar, zo had de organisator ons op het hart gedrukt, doorslaggevend is niet het uiterlijk, maar het innerlijk: wat ze denkt en hoe ze zich uitdrukt en nog belangrijker wat ze - voor de maatschappij heeft gedaan. Want al ben je nog zo jong, de filosofie van de Midden-Amerikaan wil dat je je onverdroten inzet voor het blanke bolwerkje. waarin je leeft. Natuurlijk won mijn favoriet niet. De Congresman uit Washington, die een kans zag zijn foto weer eens in de kranten te krijgen, drukte de kroon op het hoofd van Debbie Tar- tell. Met haar werd niet de schoon heid, maar de deugd bekroond. On danks haar 18 jaar had ze al zoveel dingen gedaan, dat ze twee-en-een- halve pagina nodig had om die bij haar inschrijving te vermelden. En haar aanbevelingsbrief loog er ook niet om: „Debbie is actief in school-, kerk- en gemeenschapsza ken. Haar laatste jaar op de middel bare school was druk. Ze behoorde tot de Y-teens, Raideretts Drill Team, American Field Services, was FHA-Dresident, FHA-historicus voor Franklin County en divisie-hoofd voor het jaarboek. Ze stond voortdu rend op de erelijst, werd gekozen tot de Nationale Ere Maatschappij en werd derde in een poëzie-wedstrijd. Ze won ook een studie-beurs. Ze is tien jaar zeer actief geweest bij de padvinderij. Ze werd „eerste klas padvindster", werd gekozen tot „padvindster van het jaar 1969" ver wierf verscheidene onderscheidingen en werkte als vrijwilligster in het kinderziekenhuis". Na afloop dronken de organisator en ik een borrel. „Kijk", zei hij te vreden, „dit waren nu jonge mensen, waar de gemeenschap trots op kan" zijn. Stuk voor stuk. Er wordt te genwoordig zoveel gezegd over de Amerikaanse jeugd en je zou de in druk krijgen, dat het allemaal lang harig tuig is, dat ze allemaal tegen de oorlog in Vietnam zijn, dat ze allemaal drugs gebruiken. Maar dat is niet waar, de jeugd is anders en het bewijs heb je vanavond gezien". Ik onderbreek het lofdicht door te vragen of er hier dan helemaal geen drugprobleem bestaat. Hij ontkent heftig. „Een probleem? Nee. Er zijn misschien wel een paar jongeren, die drugs gebruiken. Maar een probleem is het zeker niet". Hij denkt even na en zegt dan: „Nog niet". Over drugs wordt door ouders niet gesproken, hooguit gefluisterd, zelfs als het plaatselijke weekblaadje een grote kop op de voorpagina heeft: „Politie onderschept drug-handel en maakt arrestaties". Marihuana, LSD en andere verdovende middelen ter waarde van 1.000 dollar werden buitgemaakt in Westerville. Drie jongelui van 18, 22, en 23 jaar wer den opgepakt. Ouders schudden het hoofd cn vragen zich in stilte af of hun kinderen misschien ook drugs gebruiken. „Ik heb mijn kinderen gewaarschuwd", zegt één van hen. „Ik heb gezegd dat als .ik merk dat ze drugs gebruiken, ik hen onmid dellijk uitlever aan de politie. Want dan zijn ze op de verkeerde weg. Als je er eenmaal mee begonnen bent, kom je er niet meer af. Hoe komt een schoolkind aan genoeg geld om zich dat spul te veroorloven? V moet stelen. Drugs maken van jon gens dieven en van meisjes prosti tuees" „Op de meeste feestjes wordt ma rihuana gerookt", vertrouwt een stu dente me toe. „Het is heus niet moeilijk om er aan te komen. Ik heb het zelf nooit gedaan, maar niet om dat ik geloof dat het schadelijk is. M'n vriendinnen zeggen dat het he lemaal niet erg is. Maar zie je, ik wil lerares worden en als ik dan een keer gesnapt wordt met drugs, kan ik dat wel opgeven, want dan krijg ik nooit een baan. En ik weet niet wat m'n vader zal doen. Ik denk dat hij me dood slaat" Waarom roken jullie dan mari huana? „Och, het hoort erbij, net zoals je een borrel drinkt. Het brengt de stemming er een beetje in". „Chief Schutte", het hoofd van de plaatselijke politie, noemt drugs het grootste probleem van Westerville, hoewel hij de indruk heeft dat het iets afneemt. Maar het blijft bij schattingen, want niemand weet er het ware van. „Kijk", zegt hij, „de genen, die ze gebruiken, zeggen dat iedereen ze gebruikt en degenen, die ze niet gebruiken, staan meestal niet in contact met hen, die ze wel ge bruiken. Maar we houden ons niet zozeer bezig met de drug-gebruiker, zolang die geen moeilijkheden maakt, maar met de drug-leveran ciers. Zij maken grote winsten ten koste van de jeugd niet alleen in geld, maar ook in gezondheid". „We zijn laat met het drug-pro bleem in aanraking gekomen, maar daarna is het snel gegaan", stelt een inwoner van Westerville vast. „Ik geef1 ons zelf er ook een beetje ;chuld aan. Het komt namelijk voor 3en deel, dat onze maatschappij zo georiënteerd is op verdovende mid delen. Kinderen zien hun ouders pil- en slikken voor alles. Maar ik ge loof dat het voornamelijk komt, om dat wij weigeren onderscheid te ma ken tussen verschillende soorten verdovende middelen en ze allemaal over één kam scheren. We noemen meestal marihuana een narcoticum, wat het niet is. Op de een of andere manier zijn we niet eerlijk geweest tegenover de jeugd over de hele kwestie van moraal". Zijn vrouw stemt daarin mee: „De jongelui van tegenwoordig kijken door een hele boel dingen heen. Ze weten dat het niet altijd zo is als wij beweren". Maar de meeste ouders zoeken de oorzaken niet bij zichzelf en zij trachten het probleem uit de wereld te helpen door het te kleineren, het te verzwijgen of door zondebokken aan te wijzen. „Het is het werk van de onderwereld", zegt de een. Ande ren geven de pers de schuld, die er zoveel aandacht aan besteedt en daardoor de zaak vertekent en acti veert. „Onze jeugd is niet zo", had de miss-verkiezingsorganisator me verzekerd. Enkele weken later ont moette ik Miss Tomaat op h?t To maten-festival, waar ze bekertjes to matensap stond uit te delen. Op kor tte afstand van haar stond de ge meentepolitie pamfletten uit te rei ken, waarin voorliching werd gege ven over drugs. „De generatie kloof". was de titel van het pamflet. Dit is het vijfde artikel in een se rie van zes. Morgen: De over schreeuwde meerderheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7