Dagtekst voor Brand voor Pedro Vrede: het broze kind van liefde en gerechtigheid Platteland krijgt meer niet-agrarisch aspect Nederland besmet met nieuw heidendom Kritiek op ontwerpwe regeling lijkbezorging Puzzelhoek Kerstboodschap van Blake Bevers Naudé moet gebouw uil door apartheid COMMENTAREN De haan en de zonsopgang Sep* onering Druggebruik op middelbare school in 1970 verdubbeld Een woord voor vandaag BEROEPiNGSWERK 2 DONDERDAG 23 DECEMBER Driehoek-puzzel Horizontaal woorden invullen dic.be- 1. medeklinker, 2. spil van een wiel, 3. knaagdier, 4. breekbaar, 5. marterach tig roofdier, 6. prijslijst Bij juiste invulling vormen de begin letters de naam van een vis. Oplossing vorige puzzel L grendel, 2. profeet 3. krakeel, 4. pienter, 5. passant, 6. uitgaaf, 7. respect GRANAAT. (Van een onzer verslaggevers) GENÈVE Er is meer nodig dan goede wil om de vrede te vesti gen.'Er is meer nodig dan macht om haar te handhaven. Vrede is het broze kind van liefde en gerechtigheid. Het kan alleen leven in een klimaat van ootmoed, gevoeligheid en inlevingsvermogen, van liefde voor gewone mensen en een diepe eerbied voor het leven. Dat is wat de christelijke kerken met Kerstfeest vieren. Aldus dr. Eugene Carson Blake, de secretaris-generaal van de wereldraad van kerken, in zijn kerstboodschap, vermoedelijk zijn laatste, want volgend jaar zal zijn opvolger worden gekozen. j DEN HAAG (ANP) Omdat in het gebouw van het Christelijk Instituut in Johannesburg negers gebruik heb ben gemaakt van toiletten, die alleen voor blanken bestemd zijn, heeft de eigenaar van het gebouw tegen fe bruari 1972 de huur opgezegd aan Het Christelijk Instituut. Dominee C. F. Bevers Naudé, het hoofd van het Christelijk Instituut, dat zich in Zuid-Afrika tegen de apartheid keert, ziet zich nu genood zaakt de bouw van het nieuwe Oecu menische Centrum- in Johannesburg "af te wachten. Deze nieuwbouw ten behoeve van het Christelijk Instituut wordt voor het grootste deel gefinancierd door de Evangelische Kerk in West-Duits- land. Blake vervolgt: Er is niets senti menteels aan de melding van God, die zijn macht opzij gezet heeft door een mens te worden, en ook nog een arm mens. Alle lieflijke kinderliede ren en alle folklore over de hele we reld kunnen de harde werkelijkheid van de oorspronkelijke gebeurtenis alleen sprake van een nieuwgeboren niet verduisteren. Want daarin is niet kind en van engelen, maar ook van machtsmisbruik, dakloosheid, misère en maatschappelijke uitstoting. Het vraagt moed om deze geschie denis te herdenken. Want één ding is meteen wel duidelijk: om deel aan dit feest te kunnen hebben, zal men zelf een vredestichter moeten worden. Als wij de Vredesvorst niet willen kwijtraken in onze kerstvieringen, dan moeten wij Hem achterna naar die plaatsen, waar de vrede het bit terst nodig is. Bevel en belofte Het Kerstfeest eist een verbintenis, niet om oorlogen te winnen, maar om vrede te bewerkstelligen en te bewa ren. Het is de tijd om onze politieke activiteiten nog eens te overzien, èn ons huishoudbudget èn de manier, waarop wij onze tegenstanders be schrijven en onze belangen verdedi gen. Voor allen die Christus als hun Heer aannemen, ligt hier een bevel en een belofte. En voor alle mensen is het een be de, afkomstig van hen die geen vrede kennen. In 1971 heeft de mensheid Kwartet - Trouw De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester, G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. 9? ROME (KNP) Volgens de ka tholieke wereldbond voor bijbelapos- tolaat is Nederland samen met Dene marken een land, dat besmet is met het nieuw-heidendom. De wereldbond heeft een studiebij eenkomst gehouden om wegen te vin den, het bijbelapostolaat te bedrijven onder degenen, die in gebieden Teven, welke „nog wel christelijk worden genoemd, maar Christus niet volgen." Deze nieuw-heidense-wereld, aldus de wereldbond, kenmerkt zich door een gering gebruik van de bijbel en door een onverschillige, zo niet apa thische houding tegenover iedere geïnstitutionaliseerde godsdienst. Als bijzonder door het nieuwe heidendom geïnfecteerde landen noemt het com muniqué Nederland en Denemarken en verder de Verenigde Staten, maar ook jonge christen-gemeenten in Afrika. Van een onzer verslaggevers ZEIST Bij de inrichting van het platteland zullen in de toekomst de niet-agrarische be langen steeds meer nadruk krij gen. Aan de nieuwe wet op de landinrichting, die in de maak is en die waarschijnlijk de ruilver- kavelingswet gaat vervangen, zal dit duidelijk te merken zijn. Ir. J. M. Koopman, directeur van de Cultuur-Technische Dienst, zei gisteren op een conferentie van de CBTB in Zeist, dat het doel van de nieuwe wet zal zijn behartiging van agrarische en niet-agrarische belan gen. Deze laatste groep wordt in de ruilverkavelingswet niet genoemd. BELANGEN De al vele malen gewraakte stem mingsprocedure, die bij ruilverkave lingen wordt gevolgd, zal in de nieu we wet waarschijnlijk niet terugke ren. Ir. Koopman zei gisteren, dat hij niet wist hoe een nieuwe procedure er eventueel zou moeten uitzien. Ir. Koopman verheelde voor de CBTB-ers niet, dat de belangen van de landbouw en van natuur- en land schapsbehoud vaak kunnen botsen. De landbouw is er mee gediend, dat bij een ruilverkaveling de waterbe heersing in het gebied wordt verbe terd, de ontsluiting van de agrarische bedrijven zo goed mogelijk wordt en de kavels groter worden. De deining en de uitbarsting van geweld rondom de stemming over een ruilverkaveling in Tubbergen zijn beslist niet nodig geweest om aan te tonen dat de thans geldende wet op de ruilverkavelingen op heel wat punten verouderd is. Als de leider van de actie, drs. Huub Wenniger zich achteraf rechtvaar digend op de borst slaat omdat hij nu dan zou hebben aangetoond hoe vreemd de stemprocedure is, maakt hij dezelfde fout als de haan uit de fabel die ook dacht dat de zon op zijn gekraai opging. De fouten hadden al heel wat mensen vóór hem ontdekt en daarom is al geruime tijd een nieuwe wet in voorbereiding; een wet op de landinrichting waarin bij ruilverkaveling of herinrichting van het land ook andere dan de agrarische belangen zullen worden gewogen en mede bepalend zullen zijn. Deze praktijk is trouwens onder de oude wet al gegroeid. Terecht is van agrarische zijde daarop gewezen toen tijdens de jongste verkiezings campagne Drees jr. het zg. profijtbeginsel kritisch wilde toepassen op de activiteiten van allerlei agrarische technische diensten. Het is nu al heel gebruikelijk dat er meer pro jecten worden opgezet die meer dan één doel en belang nastreven. Het is zonder meer duidelijk dat bijvoorbeeld met een betere ontsluiting van een streek door nieuwe wegen niet uitsluitend de boeren gediend zijn (heel dikwijls schieten er op een ruil verkaveling ook recreatieve objecten over), even min worden ze uitsluitend uitgevoerd ten gerieve van de in de agrarische sector werkende minder heid van ons volk. Juist zou zijn dat in een dergelijke wet de be slissing over zaken als deze wordt onttrokken aan de grondeigenaren. Een dergelijk recht toe te kennen aan de grondeigenaren (het nu geldende gebruik) is op zichzelf al onbillijk omdat in veel gevallen de grondgebruiker nog meer belangheb bende is dan de grondeigenaar, maar ook deze en dat moet niet uit het oog verloren worden vertegenwoordigt dikwijls slechts een deelbelang. De nieuwe wet zou dit alles kunnen oplossen door de beslissing over dergelijke herindelingen van land te leggen in handen van politieke en be sturende lichamen als de provincie. Dan kunnen Hoewel alle vragen rondom de zg. PZEM- kwestie (de bouw van een kostbare bungalow voor bedrijfsdirecteur Bogerd en de houding van de provinciale autoriteiten tegenover deze direc teur) nog niet beantwoord zijn, is er geen reden sceptisch te staan tegenover de beslissing van de Middelburgse officier van justitie om geen straf vervolging in te stellen. Op 10 juni van dit jaar is in deze commentaar- rubriek een aantal kritische vragen gesteld over deze zaak met daarbij de kanttekening „Om mis verstand te voorkomen: de vragen worden niet gesteld om zonder meer te suggereren dat er straf rechtelijk moet worden vervolgd". ook de belangen van andere betrokkenen (niet- grondeigenaar, niet-grondgebruiker) worden ge wogen. Een dergelijke politieke beslissing past trouwens meer in de Nederlandse democratische traditie, die voorziet in een democratie van het gemachtigde vertrouwen. Een dergelijke opzet maakt de landbouw tot een deelbelang. Het is daarom goed dat bij de tech nische voorbereiding ook andere belanghebbenden betrokken worden; de planologen voor de ruimte lijke ordening, maar ook de recreatiezoekers en -brengers, de landschapsbeschermers en niet in de laatste plaats de wetenschap (want hoeveel weten schappelijk interessant landschap is er niet door ruilverkaveling verloren gegaan?). Een dergelijke voorbereiding moet geen farce worden in die zin dat de betrokken partijen slechts passief kunnen kennisnemen van wat voor het ge heel of onderdelen reeds is bekokstoofd, zonder dat er nog iets op essentiële punten teruggedraaid kan worden. Daarom is het van het grootste belang dat bij de hele voorbereidingsprocedure steeds alle alter natieven worden geproduceerd en ook steeds weer de bereidheid aanwezig is, als daar behoefte aan bestaat, alternatieven onder ogen te zien. Het moet steeds mogelijk zijn, dat buitenstaanders dat amateurs de gehele zaak kunnen overzien en be oordelen. Een oplossing van het probleem van de controle door uitbreiding van het aantal voor bereidende technocraten met controlerende inge wijden doet onrecht aan het principe van het gemachtigde vertrouwen, dat openheid en lenigheid veronderstelt. Het gaat in wezen (en daarmee brengen wij de zaak misschien bij de stedeling terug) bij besluit vormingen als deze om precies dezelfde principes die gelden of moeten gelden bij sanering of her structurering van stadswijken. Een laatste vraag (die wij vooralsnog maar on beantwoord zullen laten, hoe boeiend hij ook is) bij welke instantie of welk ministerie moet de voorbereiding en de coördinatie en afweging van dergelijke deelbelangen nu worden gelegd of het nu gaat om plattelands- of stadssanering? Het zal' duidelijk zijn dat de kritische vragen toen niet gesteld werden uit behoefte om bloed aan de paal te zien, maar slechts (mede) uit de behoefte dat althans ook de strafrechtelijke kant van deze zaak zou worden onderzocht. Dat is nu gebeurd door een met deskundigen versterkt justitieel apparaat en door het horen van 63 getuigen. De grondigheid van het onder zoek is boven alle twijfel verheven. Dat de sepo nering op formele gronden is geschied, is nog geen reden om over „de doofpot" te spreken, want in dit opzicht onderscheiden zich bedrijfsdirecteuren niet van wie dan ook: onzekerheid en twijfel werken in het voordeel van de verdachte. Bij alle drie punten kunnen het landschap en de natuur-wetenschap- pelijk belangrijke gebieden worden aangetast. LANDSCHAP Hij voorspelde, dat men in gebie den, waar modernisering van de landbouw moeilijk is door te voeren zonder dat het landschap wezenlijk wordt aangetast, in toenemende mate voor beheersovereenkomsten zal wor den gekozen. Hierbij wordt overeengekomen dat de boer bij het voeren van zijn be drijf nadrukkelijk het landschap be schermt. Als hem dat treft in zijn inkomen, doordat hij bijvoorbeeld niet tot de meest doelmatige bedrijfs voering kan komen, wordt hij scha deloos gesteld. De Chr. Mavoschool, Nassaulaan, (Haarlem, zamelde ƒ315.in voor de actie „Giro voor Pedro". De Ichthus- school vöor chr. mavo in Alphen aan de Rijn bracht het fantastische be drag van ƒ500.bijeen. We zijn thans: voor de hulpverlening aan bei de protestantse scholen van de Spaanse Evangelische Kerk in Ma drid op weg naar de 70.000.— Een kleine minderheid staat daar opde bres voor protestants-christelyk ke onderwijs. Laat dit streven, aan de vooravond van het kerstfeest, ons mogen aanspreken. Daarom vragen we degenen, die om welke den dan ook, nog niet hebben bijge dragen om een kerstgift: Actie „Giro voor Pedro". Giften kunnen worden overge maakt op het postgironummer van de NV De Christelijke Pers te Amster dam: 1-69-09 68. Bijdragen zijn ook welkom via het banknummer van de Chr. Pers bij de Ned. Middenstands- bank, hoofdkantoor in de hoofdstad: 6-97-36 60-768. Vermelden svp.: Giro voor Pedro. DEN HAAG Het druggebruik op de middelbare scholen in Nederland is het afgelopen jaar bijna verdub beld. vergeleken bij 1969. Ruim 73 procent van de scholieren heeft hasj of marihuana gerookt, waarvan 14 procent regelmatig. Ruim 33 procent van de hasjgebruikers is hiermee het laatste half jaar gestopt. Dat is onge veer tien procent meer dan in 1969. Deze cijfers zijn afkomstig van een onderzoek, dat de Groningse hoogle raar in de criminologie, prof. W. Buikhuisen en zijn medewerker drs. H. Timmerman in 1971 hebben inge steld onder middelbare scholieren in Nederland. De resultaten van dit on derzoek zijn gepubliceerd in het Ne derlands Tijdschrift voor Criminolo gie. Zij hebben in ruim dertig plaat sen in Nederland op tweehonderd middelbare scholen (MMS, HAVO, HBS-a, HBS-b, atheneum en gymna sium) ruim 1750 scholieren geën quêteerd. 26,7 procent van de gebruikers, heeft wel eens kennis gemaakt met hard-drugs, al dan niet in combinatie met hasjiesj. In 1969 was dit percen tage 35,2. Na hasjiesj zijn amfetaminen en LSD de meest populaire verdovende middelen. Het gebruik daarvan is ten opzichte van twee jaar geleden onge veer gelijk gebleven. Dit jaar ge bruikte 14,7 procent wel eens amfeta minen (in 1969 13.7 procent) en 11.7 procent LSD (in 1969 12,3 procent). Het laatste halfiaar hield 41.7 procent van de LSD-gebruikers ermee op en ruim 56 procent van de gebruikers van opiaten. Het druggebruik blijkt evenals in 1969. het grootst te zijn op kunstscho len (ruim 50 procent van de scholie ren). Op de HTS en de middelbare scholen is het percentage eebruikers praktisch aan elkaar gelijk (18,5 en 18.8 procent). In de derde klassen van de middelbare scholen worden aan merkelijk minder drugs gebruikt dan in de eindexamenklassen. De onderzoekers zijn van mening, dat het druggebruik in Nederland zich niet in ongunstige zin ontwik keld heeft. Volgens hen zou het drug gebruik wel eens op wee kunnen zijn naar een verzadigingspunt. We lezen vandaag: 2 Samuel 7:17-19; 25-29. NED HERVORMDE KERK Aangenomen het beroep door de gen. syn. tot pred. buiteng. werkz. (vlootpred.)A. M. Kalkman te Eiber gen; naar Oostelijk Flevoland (wijkg. Lelystad); H. P. Swets te Lunteren; maar Zeist: drs. E. Verwaal te Ke- thel; naar Loosduinen (geest. verz. psych, inr. Bloemendaal)H. v. d. Linden te Groningen. Bedankt: voor Amersfoort: H. Jon- gerden te Veenendaal; voor Ouder kerk a. d. IJssel; J. C. Schuurman te Putten; voor Ede H. A. van Slooten te Nij kerk. GEREF. KERKEN Beroepen te Amstelveen-Noord/- Buitenveldert: D. Kloppenburg te Drachten. GEREF. KERKEN (VRIJG BV) Beroepen te Amsterdam-Zuid: J. M. Smelik te Rotterdam-Overschie. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Zwolle, dr. J. de Vuyst te Zutphen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Sunnyside (V.S.): D. Hakkenberg te Dordrecht. Van een verslaggever DEN HAAG Veel kritiek op de ontwerp-wet op de lijkbezorging is binnengekomen bij de bijzondere Ka mercommissie die de behandeling van het ontwerp voorbereidt. Naast negatieve reacties van parti culieren kwam kritiek van de „Stich ting Nederlandse Centrale voor het Begrafeniswezen", van een aantal kerkelijke gemeenten in ons land en van de „deputaten bij de hoge over heid van de Gereformeerde gemeen ten in Nederland". Ook de Vereniging van Nederland se Gemeenten heeft „ernstige bezwa ren" tegen de voorgestelde regeling geuit. De vereniging betreurt het on der meer dat in de nieuwe bepalingen de verlenging van het recht op een eigen graf op verzoek van rechtheb bende imperatief is gesteld. Op deze wijze wordt volgens de vereniging de bepaling die het tegengaan van het vestigen van altijddurende graf ten inhoudt illusoir, althans vezi De vereniging acht een verderg regeling van het begrip „recht 0j eigen graf" gewenst. Uit de particuliere reacties 1 dat men bevreesd is voor het aa ten van verkregen rechten. Er aangedrongen op het behouden ven van „eigen" graven, zolar: rechthebbenden op dat graf bi zijn. Het ontruimen van g waarvoor in het verleden grafrechten verleend werden, onjuist genoemd. Ook blijkt ernstig bezwaar staan tegen de mogelijkheid v alsnog cremeren van stoffelijk ten, die na ruiming van eei worden opgegraven. Ook de i ontwerp neergelegde mogelij khe het bestemmen van lijken van voorbeeld onvermogenden voor ding in een universiteit ontmoet kritiek. Na Gideon volgen twee richters, wier namen slechts in een gel of twee worden afgedaan. Maar dan komt weer een uitvo ger verhaal, misschien wel het merkwaardigste uit het gei boek, het verhaal van Jefta. De man wordt een held genoemd, maar er is een bijsman aan. Zijn geboorte achtervolgt hem. Hij is door zijn eigen fa lieleden uitgestoten. Hij heeft zelfs zijn land moeten verlaten, in de ogen van het verbondsvolk zijn de mannen die hij om heen heeft vergaderd „lichtzinnige mannen". Maar ajs de nood aan de man komt'heeft Israël Jefta na De bezwaren wegen niet op tegen zijn leiders gaven, zijn ken $n zijn ervaring. En weer zien we in Jefta de weerschijn van Ander, van de Messias. Zoals Israël tegen Jefta aanzag, zo heeft het tegen Chrl aangezien. Met de oudsten van Israël in die dagen van Jefta moeten duidelijk maken dat er geen ander is die kan verlossen. W, wie Hem als Verlosser heeft leren kennen, zal zich niet meer i ten aan Zijn afkomst. Hij zal beseffen dat Christus van God geven is. Geloof brengt ons tot aanvaarding van de maagdek geboorte, niet de aanvaarding daarvan tot geloof. weer miljoenèn het slachtoffer zien worden van agressie en terreur. Of 1972 een jaar van vredestichting zal worden, hangt van ons allen samen af. Door H. Biersteker Ook al waarschuwen dominees vaak te gen het gebruik van bijbelse dagteksten als rechtstreeks persoonlijk op te vatten mede delingen, bisschop Kurt Scharf van West- Berlijl had er eentje die hij niet onder stoe len of banken kon steken. Want wat vond de ze evangelische voorman, die hevig meeleeft met Brandts oostwaartse verzoeningspolitiek en die zeer beducht is dat de oppositie roet in het eten zal gooien? Op de dag dat.de toe kenning van de Nobelprijs voor de vrede aan Brandt bekend werd luidde de aan de orde zijnde dagtekst: „Ik zal u rust geven van al uw vijanden" (2 Samuel 1 vs. 11). Hij liet niet na om dat bij de eerstvolgende ge legenheid aan Willy Brandt te vertellen. De bonds kanselier op zijn beurt kon dat goed gebruiken voor de rede die hij half december in Stockholm moest houden bij de aanvaarding van de prijs. Hij besloot er zelfs zijn toespraak mee en leverde min zaam het volgende commentaar: „Welnu, dat zal wel niemand onder ons durven hopen. Maar we zouden al een aardig eind op weg zijn als enkelen van zijn binnenlandse politieke vijanden. Maar dragen de vérvulling van deze belofte niet in de weg gaan staan". Daarmee trok hij een conclusie uit die dagtekst, die bisschop Scharf zeker niet be doeld had. Scharf was natuurlijk getroffen door het feit, dat op de dag van deze tekst Brandt via die toekenning van de Nobelprijs een zekere rust kreeg van diegenen die evenals ik verantwoordelijkheid Brandt keek wel uit om dat in Stockholm te zeggen. Als een goed politicus gaf hij niet deze persoonlijke KANSELIER BRANDT: EINDELIJK RUST. Dr. E. C. BLAKE BISSCHOP SCHARF: DAGTEKST. „toepassing" maar een veel bredere, waarbij hij zijn i binnenlandse tegenstanders hartelijk inlijfde in een n gezamenlijke verantwoordelijkheid voor de vredes- politiek. Volgens een verslag van de Evangelische Presse- dienst werden in Brandts toespraak „op verschei- dene plaatsen de christelijke bestanddelen van de vredespolitiek der huidige Bondsregering duidelijk". Zo verklaarde hij onder meer, dat de huidige ethi sche en sociale begrippen „voorgevormd en ge stempeld" zijn door tweeduizend jaar christendom. „Ondanks vele dwalingen onder het veldteken der rechtvaardige oorlog zijn toch telkens weer nieuwe pogingen en inspanningen te zien om tot vrede in deze wereld te komen. „De overgang van de klas sieke machtspolitiek naar de zakelijke vredespoli tiek die de Bondsrepubliek volgt is een verande ring van doel en methode. Een vergelijk tussen de belangen inplaats van de doorzetting ervan. Die verandering zal volgens Brandt moeten leiden uit „het geheiligde egoïsme der natie" naar een Euro pese en een mondiale binnenlandse politiek, die zich verantwoordelijk weet voor een menswaardig bestaan van allen. Het gaat naar hij zei ook voor de mensen binnen het bereik van het christendom niet alleen om de vrede in de eeuwigheid maar ook om de vrede in de tijd." De vrede is het thema van het Nieuwe Testament, dat daarmee tegelijk een verlangen van de mens tot uitdrukking brengt. De vrede op aarde is een belofte waarop men niet hoeft te zitten wachten, maar die men zelf door zijn daden naderbij moet brengen. Tot zover de preek van de sociaal-democraat die ons buurland regeert. Wie hem horizontalistisch vindt, moet dat maar aan bisschop Scharf schrijven. Misschien vindt deze er wel weer een dagtekst op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2