GEVARIEERDE TOPSNELHEID WORDT SPOEDIG INGEVOERD Oppositie stemt tegen onder wij sbegr oting Ondernemers niet m stilte herdacht Drees: evenals in buitenland aanpassen aan situatie Incidenten in Tweede Kamer: (R'TA) HET WEER Zacht weer Dr. Veringa legt voorzitterschap KVP-fractie neer Uitkering aan kerken uit wet Roofoverval in Rotterdam, man gegijzeld D'66: waardering voor De Brauw KVP, AR, CHU en D'66 verontrust Monetair akkoord voor arme landen nadelig I u MEUBELSHOWROOM W. J. ZIRKZEE N.V. Donderdag 23 december 1971 52ste jaargang Leicis e Courant Steenstraat 37 Postbus 76 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 Giro 58936 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijs p.w, 1,63, p. m. 6,95, p. kw. ƒ20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur. Van onze Haagse redactie DEN HAAG In navolging van België, Engeland. Zweden en Frankrijk zal ook Nederland een gevarieerde maximumsnelheids beperking gaan hanteren op ons wegennet. jDEN HAAG De enkele ogenblikken stilte, „als waardering voor de onder- jmers die na slapeloze nachten het loodje moesten leggen", zyn gisteren in fc Tweede Kamer niet doorgegaan. De heer Jac. N. de Jong (afgescheiden ndenstandsparty) had by het debat over de begroting van financiën twee loten van zijn spreektijd voor deze „herdenking" gereserveerd, laar nauwelyks waren enkele seconden van de stilte voorby, toen voor- |kr mr. Van Thiel een einde maakte aan de vertoning door te zeggen: „Het brd is aan de heer Wisselink. Wilt u zo vriendelijk zyn spreekgestoelte te laten." De heer Wisselink, Kamerlid voor de CHU, liep naar het sprcekge- leltc, maar het zwygende Kamerlid De Jong, ging geen stap opzy, en trot- ferde het verzoek van de voorzitter. Mr. Van Thiel herhaalde de vraag te vcrdwynen, toen de heer De Jong :ef weigeren te gaan, maar nog wel opmerkte, dat een spreektijd zelden kttiger werd besteed, schorste de voorzitter de vergadering vyf minuten. Na I schorsing kon de heer Wisselink cindelyk zyn financiële beschouwing hou- Deze indruk althans wekt minister Drees (verkeer en waterstaat) in zijn antwoord op schriftelijke vragen van het Kamerlid dr. Imkamp (D'66). Hij komt daarin tot de conclusie dat „aan beperkingen van de snelheden niet te ontkomen zal zijn". Er wordt rekening mee gehouden dat zo'n maximumsnelheid voor auto snelwegen ruim zal uitvallen, tussen de 130 en 140 kilometer en voor de overige wegen zal zijn gebaseerd op de gemiddelde rijsnelheid op die we gen, zodat daar excessen kunnen wor den aangepakt. INDRUKKEN Dr. Drees baseert zjjn uitspraak op de intensiteit en snelheid van het hui dige verkeer. De verkeersdeelnemer krijgt thans zoveel indrukken te ver werken dat de grens wel zo ongeveer bereikt is, zo meent de minister. In principe heeft de regering al besloten een minimumsnelheid in te voeren op autosnelwegen. Tezamen met een invoering Van een maximumsnelheid zal dan een uni forme verkeersafwikkeling kunnen worden bereikt, die de verkeersveilig heid, naar wordt aangenomen, duide lijk verhoogt. De indruk dat Nederland spoedig snelheidsbeperkingen wil invoeren is anderhalve week geleden ook geble ken op een conferentie van de Euro pese verkeersministers in Parijs. Staatssecretaris Kruisinga (verkeer en waterstaat) stemde daar in met een resolutie om een uniform Europees systeem in te voeren van snelheids beperkingen. De resolutie werd aan genomen tegen de achtergrond van de verkeersonveiligheid op de Europese wegen. Alleen in de EEG-landen vie len er in de periode van 1960 tot. 1969 420.000 verkeersslachtoffers (zwaar of dodelijk gewond). MOEILIJK Bij het invoeren van snelheidsli mieten doet zich echter de moeilijk heid voor dat de verkeersdeelnemers de verschillende wegtypen onvoldoen de herkennen. Alleen autosnelwegen worden zonder meer herkend. Het aanbrengen van variabele snelheids beperkingen op de overige wegen zal echter gemakkelijk tot verwarring leiden. Hoe graag zouden we dikwijls laf ijn! doch het ontbreekt ons aan ertoe! OTTO WEISS Kllenl Je bent toch niet vergeten dat 11 de afwas moet doen tijdens mama fear ziekte? DE BILT Nog steeds bevindt zich boven Europa een hogedruk- lebied gevuld met zeer wanne ucht. Het front dat de scheiding vormt tussen deze warme lucht o0 en een kouder weertype lag van- o{ morgen juist boven ons land. De koudere lucht kan even ter- rem w nnen boven ons land, maar ™zal morgen- weer verdrongen "orden door aanvoer van zachte oceaanlucht. De kans op een witte kerst is dan ook bijzonder klein. Het blijft waarschijnlijk ook na morgen nog zeer zacht voor de van het jaar. Barometerstand: heden 10 uur 76 cm (1013 millibar) dalend. Zon en maan 24 December: zon op 8.47, onder 16.32 maan op 11.58, onder 25 dec. E.K. Hoog water Hoog water, 24 december: Rotterdam le getij 8.40, 2e getij 21.25; Scheveningen 7.15-19.38; Vlissingen 6.06-18.41; Haring vliet aan de Zeezijde 7-46—20.07. Van een verslaggever DEN HAAG Dezer dagen is de benoeming te verwachten van dr. G. H. Veringa tot Lid van de Raad van State. De benoeming zou op 1 fe bruari a.s. ingaan. Op 1 januari legt hij het voorzitter schap van de KVP-fractie in de Tweede Kamer neer, maar tot 1 fe bruari blijft hij lid van de Kamer. Dr. Veringa (47) was bij de jongste Kamerverkiezingen landelijk lijst trekker voor de KVP. Niet lang na zijn benoeming tot fractievoorzitter werd hij ernstig ziek en lag hij gerui me tijd in het ziekenhuis St. Joannes de Deo in Den Haag. Enkele maanden geleden verliet hij het ziekenhuis. Tijdens zijn ziekte werd het frac tievoorzitterschap waargenomen door mr. F. H. J. J. Andriessen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Met overgrote meerderheid, alleen de SGP stemde tegen, is de Tweede Kamer akkoord gegaan met schrapping uit de grond wet van de verplichting voor de staat een aantal kerken jaarlijks een uitke ring te geven. De regering wil hele maal van deze relatie kerk-staat af en gaat nu een wetsontwerp tot af koop van de financiële verplichtingen voorbereiden. Een minderheid in de Kamer (KVP, CHU en een deel van de PvdA) is voor subsidiëring van de kerken. Naar verwachting zal het af koopwetsontwerp pas op zijn vroegst eind 1973 worden ingediend. De kamer ging voorts, met de stemmen van 5 socialisten tegen, met grondwetswijzigingen akkoord over het inkomen en de belastingvrijdom van het koninklijk huis. Als gevolg van deze wijziging moet nu bij wet worden bepaald wie precies verstaan worden onder het begrip „lid van het koninklijk huis" om voor speciale fi nanciële en fiscale faciliteiten in aan merking te komen. Buit: ƒ90.000 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vanmorgen om even na .tienen hebben drie met re volvers gewapende mannen een overval gepleegd op het cargadoors-, reis- en passagebureau Dammers en Van der Heide aan de Boompjes 57. Het drietal, dat kennelijk de overval van tevoren had beraamd, stond al enige tyd te wachten voor het ge bouw. Toen de 22-jarige caissière, me vrouw F. J. van den Berg-Middcn- dorp beneden in het gebouw, by de Bank of America, het salaris voor het personeel van Dammers en Van der Heide had gehaald, drong het drietal met getrokken revolvers naar bin nen. Een bezoeker werd als gyzclaar mee de lift in getrokken. Boven, by het reisbureau, dwong men de cais sière een bedrag van 90.000 af te geven. De drie mannen wisten, nog steeds onder bedreiging met hun revolvers, het gebouw uit te komen en te ont snappen in een grijze Ford Taunus, kenteken GH 81-82. Waarschijnlijk waren de mannen Ambonezen. De politie heeft inmiddels de stad afgezet. Welke automobilist herkent bij voorbeeld, behoudens de autosnelwe gen, de overige autowegen? Een inter departementale overheidswerkgroep heeft dit als een probleem naar vo ren gebracht. Wèl meent de werk groep dat op korte termijn over dit vraagstuk een beslissing moet worden genomen. Een andere moeilijkheid vormt de controle. Zo heeft de Invoering van een maximumsnelheid in België enke le maanden geleden het ongevalscijfer duidelijk gedrukt. Verkeersdeskundi- gen menen echter dat dit gunstige re sultaat alleen voor de eerste paar maanden opgaat. Daarna zou de invloed op het onge valscijfer gering zijn, omdat de auto mobilist al snel in de gaten ksijgt dat er van een effectieve controle geen sprake kan zijn. In Frankrijk is men daarom al min of meer op de invoe ring van snelheidslimieten in sommige gedeelten van het land teruggekomen. CIJFERS Hoe groot de verkeersonveiligheid in ons land is illustreert minister Drees met deze cijfers. Blijkens de diagnose-statistiek ziekenhuis 1966, 1967 en 1968 van het C.B.S. bedroeg de verpleegduur van ongevalspatiën ten in 1968 rond tien procent van de totale verpleegduur van alle patiën ten. Het aantal verkeersslachtoffers hier van bedraagt circa een derde. De eco nomische schade als gevolg van ver keersslachtoffers kan in ons land per jaar worden geraamd op circa twee miljard gulden. De helft van dit be drag wordt toegeschreven aan het verlies van arbeidsproduktie en de andere helft aan materiële schade. Een charmante inwoonster van Parijs toont hier het nieuwste wapen tegen overvallers. Het is een paraplu, waarin in het handvat een reservoir met traangas is ingebouwd. Een druk op de knop is voldoende om het gas te doen ontstromen. Mocht dit nog niet voldoende zijn dan is de paraplu ook nog voorzien van een bijzonder scherpe punt Van onze parlementsredactie DEN HAAG De oppositiepartijen in de Tweede Kamer heb ben gisteren het beleid van de bewindslieden van onderwijs en we tenschappen veroordeeld en tegen hun begroting gestemd. Zoals bekend heeft ook de begroting van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk niet de stem van de oppositie gekregen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De drie grote confessionele partijen en D'66 zijn ongerust over de positie van de ontwikkelingslanden na het afsluiten van het internatio naal monetair akkoord in Washington. Drs. M. J. J. van Amelsvoort (KVP) drong er, namens de KVP, ARP en CHU bij minister Nelissen op aan een tegemoetkomende houding aan te ne men tegenover de arme landen bij de besprekingen over de uitwerking van het akkoord. Hij pleitte in het bijzon der voor het leggen van een band tussen de toewijzing van de bijzonde re trekkingsrechten in het kader van het Internationaal Monetair Fonds en de verstrekking van de ontwikke lingshulp. Dr. A. J. Vermaat (ARP) werkte deze gedachten tijdens het debat over de akkoorden van Washington en de begroting van financiën uitvoerig uit. Hij kwam onder meer tot de conclu sie. dat de koppeling van trekkings rechten (monetaire reserves als pa piergoud) en ontwikkelingshulp een nieuw akkoord nodig zou maken over lijn 5 cm) voor wie een nieuwe abonnee op- fundamentele zaken van het interna tionale geldstelsel en het gedrag aan de deelnemers van de overeenkomst. De ontwikkelingslanden komen omdat de speciale trekkingsrechten Feestelijke gekleurde dikke kaars (middel- een belangrijker rol gaan spelen \r net internationale monetaire bests Deze ontwikkeling betekent, dat jaar- vÓiïis00?; SeeJL Met kandelaar van sierlijk smeed- r,raa„vade werk- Brandt minstens 40 uur. Ook leuk en 1/3 aan de arme landen. De be staande internationale inkomensonge lijkheid wordt hierdoor nog groter, omdat de arme landen minder van de stijgende koopkracht profiteren. Daarom noemde drs. M. B. Engwirda (D'66) het leggen van een band tussen de schepping van speciale trekkings rechten en een verhoogde ontwikke lingsfinanciering zeer redelijk. Het was de D'66-er vooral te doen om dit principe, dat een belangrijk onder werp zal zijn op de derde UNCTAD- conferentie in Chili. om cadeau te geven. Ik geef op als nieuwe abonnee: naam:. adres: |woonpl.. De Tweede-Kamerleden, die over dit onderwerp spraken waren het hele maal niet eens met minister Nelissen die had verklaard, dat de akkoorden van Washington niet nadelig waren voor de ontwikkelingslanden. I betaling p kwartaal maand Mijn naam is: adres: wnnnpl- Stuur mij de dikke kaars met kandelaar als tegenprestatie Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden De PvdA is niet blind voor de be perkte mogelijkheden, die het kabi net heeft. Maar het kabinet heeft de belangen verkeerd afgewogen. Minister Van Veen heeft de veront rusting zo zegt de oppositie on voldoende begrepen. Dat is geble ken uit zijn reactie op het Utrechtse onderwijsprótest en tijdens de be handeling van de begroting. Slechts op enkele onderdelen is minister Van Veen aan de wensen van de opposi tie tegemoet gekomen. De heer Laban klaagde: wèl de schoolgeldverhoging, de vermindering van het aantal lesuren, de vergroting van de groepen bij het lager beroeps onderwijs, de taakverzwaring van de vormingsleiders en de verhoging van de collegelden zonder gelijktijdige in voering van een nieuw financierings stelsel. Ook is er geen uitzicht op een spoedige leerlingenschaalverlaging, zo meende de .heer Laban. D'66 maakte in de beoordeling van het beleid een duidelijk onderscheid tussen minister Van Veen en staats secretaris Schelfhout van onderwijs en minister De Brauw van weten schapsbeleid. De eerste twee bewinds lieden, zo betoogde drs. W. A. F. Wil- bers, hebben maatregelen getroffen die tegen de democratisering van het onderwijs ingaan. Een deel van het beleid van minis ter De Brauw kon D'66 niet ongunstig beoordelen. Toch stemde D'66 (met uitzondering van mejuffrouw mr. A. Goudsmit), tegen de gehele begroting om zo het kabinetsbeleid te veroor delen. Alles verworpen Voordat de oppositie tegen de be groting stemde liad de Tweede Ka mer alle moties en amendementen van de PvdA, D'66 en de PSP ver worpen. Ook de amendementen die niet waren gebaseerd op de alterna tieve begroting haalden het niet. Zo zal er voorlopig niets worden gedaan aan de taakverlichting voor de hoof den van grotere scholen. Verschillen de amendementen vonden de rege ringspartijen te waarderen. Maar de financiering volgens de alternatieve begroting was steeds het bezwaar. Sympathiek vond minister De Brauw het amendement van de heer Masman (PvdA) 1.500.000 extra uit te trekken voor de personeelskosten in verband met de komende herstruc turering van het wetenschappelijk on derlijs. Het amendement werd ver worpen. Maar minister De Brauw had reeds beloofd voor dit doel zo nodig een bedrag uit te trekken. De motie van mevrouw N. Smit- Kroes (VVD) met het verzoek expe rimenten mogelijk te maken om de leeftijd voor toelating tot de kleuter school te verlagen kreeg alleen de stemmen van het GPV en SGP niet. De motie van D'66 om de verminde ring van het aantal lesuren van 32 tot 30 uit te stellen, werd eveneens verworpen. Voor stemden behalve de oppositie, het GPV en de heer Jac. de Jong. Mevrouw Smit-Kroes (WD), die zeer getoornd had tegen de ver mindering van de lesuren stemde met haar fractie toch tegen. De moei lijkheid was weer de financiering. Dr. A. Veerman (ARP) prikte nog even door deze motie heen door er op te wijzen, dat slechts uitstel wordt gevraagd en D'66 zich helemaal niet tegen de vermindering heeft ver klaard. De motie van de PvdA, af te zien van de verhoging van het collegegeld, werd eveneens van de tafel geveegd. „De ouders worden het slachtoffer van deze maatregel", merkte drs. Wil- bers, nog op. Drs. Van Leyenhorst verklaarde namens KVP, ARP en CHU niet voor de motie te stemmen omdat de minister ook compensatie beloofde voor de zogenaamde mid dengroepen. We zullen dit nauwkeu rig in de gaten houden, zo verzeker de de CHU-er de minister nog. Omdat de minister had verklaard, dat de zaak zijn aandacht had, trok de heer P. Jongeling zijn motie m om het vak godsdienstonderwijs bui ten het wettelijk aantal lesuren te brengen. ZEEMANLAAN 22 LEIDEN TELEFOON 42627

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1