Zeker twintig gewonden na rellen in Tubbergen Godfried Bomans (58) plotseling overleden Oudere ambtenaren mogen 'n half uur eerder naar Bankroof met gestolen cheques mislukte 0e thant °p Het Kwartet Boeren in opstand tegen ruilverkaveling het weer Minder zacht Massale jacht in druk Rotterdam Waldheim volgt Vijf doden bij f amilie-tra gedie in Hamburg Wraakoefening per auto kost ni an het leven LEIDSE SPAARBANK Nieuwe Leidse Courant ifdkantoor Leiden Woensdag 22 december 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijs p.w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 1 8.00—19.00 uur een onzer verslaggever? TUBBERGEN'Tot laat in de avond is gisteren gevochten ssen politie en demonstrerende boeren in het Twentse dorpje ibbergen, waar de omstreden ruilverkavelingsplannen in stem ing kwamen. Bij de gevechten vielen twintig gewonden: negen ilitie-agenten en elf burgers. De belanghebbenden waren iteravond overigens naar huis aan. Het waren vooral jonge- die nog met de politie v'och- en overal brandjes stichtten. !en politieman, de agent Van de ugt uit Rijssen, moest naar het zie- ihuis worden gebracht, nadat hij rerse messteken in de rug had op lopen. Een andere agent, de heer Finneman uit Apeldoorn moest met een maagbloeding naar het ziekenhuis worden gebracht. Hij was door een steen geraakt. Beide gewonden kon den gisteravond naar huis worden overgebracht. De daders van beide gevallen waren gisteravond nog niet bekend. Verder bleef van de ruiten van het gemeentehuis, de Boerenleenbank, het huis van de burgemeester, mr. L. P. H. Schepers en de woningen van en kele raadsleden niets heel, doordat de duizenden demonstranten met stenen en bieten gooiden. De brandweer kon ternauwernood voorkomen, dat het huis van de bur gemeester in vlammen opging. Hoe wel de brand tamelijk snel werd ge blust. is er toch voor enkele duizen den guldens schade aan de woning aangericht. Het gezin van de burge meester is elders ondergebracht. Er was gisteravond slechts één ar restatie verricht: een meisje, dat een lantaarnpaal beschadigd had door er met stenen naar te gooien. Gisteravond kwam er nog een nieu we mobiele eenheid van de politie uit Enschede naar Tubbergen. Deze een heid, bestaande uit vijftig man, ver ving andere politiemannen. De politie Leden van de mobiele brigade van de Rijkspolitie voeren een charge uit tijdens de onlusten in Tubbergen. Niemand heeft medelijden met de marten der ijdelheid. SAMUEL JOHNSON Crita) lijk nou eensl Daar komt Ellen met cadeautje! Ik wist niet dat U aarnaar verlangde, mama! Het front dat de scheiding &rmt tussen zeer zachte lucht oven Midden- en Zuid-Europa koudere lucht op hogere reedten zal in eerste instantie o; boven of dicht bij ons land lijven. Langs dit front bevindt ich een zone met veel bewol- ing. Storingen welke in dit front ttstaan en snel oostwaarts trek- in brengen daarbij perioden tgen. Dit zal vooral donderdag- Aten d het geval zijn. Later op dag zal aan de achterkant van 1 dergelijke storing de koudere icht weer over ons land uit- romen. BAROMETERSTAND: heden 10 or 76,6 cm (1021 millibar), sta id. ver sa stij- ;che loek iter- aarsfc. Zou en maan 23 December: zon op 8.46, onder »-3l maan op 11.24, onder 23.28 dec. E.K. loog water Hoog water, 23 december: Rotterdam le getij 7.54, 2e getij 1034; Scheveningen 6.29-18.50; Wissingen 5.20-17.49; Haring- 'liet aan de Zeezijde 7.00-19.18. van Tubbergen had enkele dagen ge leden al om versterking gevraagd, omdat allang duidelijk was. dat de stemming niet zonder moeilijkheden zou verlopen. Er waren gisterochtend al ruim 140 politiemannen in het dorp, drie mobiele eenheden uit Zwol le, Apeldoorn en Nijmegen. Nadat gisteravond om achter uur tent, waar de stemming werd gehou den werd gesloten, trad er enige tijd rust in, maar om half negen braken er nieuwe gevechten uit tussen de demonstranten en de politie. Er wa ren toen 27 stemmen uitgebracht van de in het totaal 2900 belanghebbenden bij de ruilverkaveling. Hoofd van het stembureau, de gedeputeerde mr. dr. H. H. Schoemaker zei, dat door deze stemming (vijftien stemmen vóór en twaalf tegen) de ruilverkaveling is aangenomen. Van de ochtend af hadden de boe ren het 'stemlokaal' een tent met brandbommen, stenen en bieten bekogeld. Het terrein, waar de tent stond, ^as met prikkeldraad en dranghekken beveiligd. Daarachter was een aantal vracht- en kraanwa gens als barricade opgesteld. Tegen twee uur in de middag wist een groepje betogers op tractoren en bulldozers toch door deze barricade heen te breken. De politie-agenten werden toen met een flinke straal gier bespoten. Na enkele korte char ges leken de ongeregeldheden afgelo pen. Burgemeester Schepers zei al opgeruimd 'Het verloopt goed, een enkel incidentje daargelaten'. Maar enkele uren later stond zijn eigen huis in brand en moest zijn gezin naar elders worden overgebracht. 'Het lijkt hier Belfast wel', schreeuwde een mevrouw, terwijl de boeren haar huis bekogelden. De boe ren, die met allerlei leuzen, zoals 'Zij die sterven gaan. groeten u' en onder het zingen van liederen als 'Wij leven vrij, wij leven blij' optrokken naar het stemlokaal, zetten hun leuzen kracht bij door met stenen, bieten en brandbommen te gooien. De ruilverkaveling (kosten 42 mil joen gulden) is voor de boeren een onverteerbare zaak. Voor de kleine boeren zijn de kosten van de ruil verkaveling te groot. En omdat her hier in veel gevallen om oudere boe ren gaat. die over niet al te lange tijd uit het bedrijf zullen stappen, willen zij deze hoge kosten niet meer maken. Voor vervolg zie pag. 2 Van een onzer redacteuren HAARLEM Op 58-jarigc leeftyd is in zyn huis in Bloemendaal overleden de schrijver Godfried Bomans. Hij was sinds enkele dagen ziek. Godfried Jan Arnold Bomans werd 2 maart 1913 in Den Haag geboren. Hij studeerde rechten in Amsterdam en psychologie in Nijmegen. Tot de eerste pockets, die uitgeverij Spectrum ging uitgeven hoorden Pie- ter Bas (1935) en Erik of het kleine insectenboek (1939). Uit deze twee overigens geheel verschillende boe ken bleek overduidelijk het humoris tisch talent van deze schrijver. Eerst na de oorlog volgden vele an dere boeken, zoals Kopstukken, Sprookjes, Buitelingen, Notenkraken en niet te vergeten de serie over Pa Pinkelman en tante Pollewop, een stripverhaal in de Volkskrant. Niet zo lang geleden verschenen van hem de boeken Beminde gelovi gen en Van dichtby gezien. In al deze werken manifesteerde Bomans zich niet alleen als een veel zijdig schrijver, maar bleek ook ver vuld van een levenswijsheid met een glimlach, relativerend, wijs van in zicht Bomans. stuntelig en onhandig, ont popte zich als een uitnemend televi siepresentator. onder andere in zijn reis naar het Heilige Land en de reeks van Jan van Hillo voor de NCRV- televisie. Bomans kreeg zijn fans en zijn onverzoenlijke tegenstanders, Tijdens de rellen in. Tubbergen gis teren maakt een politieman een brandbom onschadelijk, die door de betogers in de tent was geworpen, waar de stemming werd gehouden over het ruilverkavelingsplan. DEN IIAAG Minister De Brauw (wetenschapsbeleid) heeft gisteren in de Tweede Kamer gezegd bezorgd te zijn over wetenschappelijke mede werkers aan de universiteiten die verboden nevenfuncties uitoefenen in de tijd van de baas. Zij zouden dan niet alleen gebruik maken van de ideeën van de universiteiten en insti tuten, maar ook van het instrumenta rium. VAN BERKELS MELK GOED VOOR ELK Telefoon 176551 -E- 1SITTW VDRk' /Duulor ITDTI HAMBURG In Wedel bij Ham burg zijn dinsdag vijf mensen het slachtoffer geworden van een bloe dige familie-tragedie. De politie trof in hun woning de lijken aan van het echtpaar Elisa en Kurt Hoelga, hun zoons Joachim en Klaus van respec tievelijk 16 en 12 jaar en van een kennis, de 45-jarige Hilde Baehnke. Allen waren met pistoolschoten om het leven gebracht. De politie vermoedt dat Elisa Hoel- ge de anderen heeft gedood en daar na zich zelf van het leven heeft be roofd. Zij werd aangetroffen met een klein kaliber pistool in haar hand ge klemd. De vrouw zou aan depressies hebben geleden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Na een woes te jacht in een van de drukste Rotterdamse hoofdstraten, waar aan ongeveer vijftig mensen heb ben deelgenomen, heeft de Rot terdamse politie dinsdagmiddag een internationale oplichter en bankrover kunnen grijpen. De handlanger van de man is nog spoorloos. De mannen hadden hun buit nog niet kunnen bin nenhalen. Het begon, toen dinsdagmiddag te gen een uur of drie een man naar de kassier oordeelde een Alge rijn in het bijkantoor van de AMRO-bank aan de Stadhoudersweg zes travellcrscheques van elk duizend Amerikaanse dollars ter verzilvering aanbood. De nummers kwamen de kassier heel bekend voor. Hij herin nerde zich de nummers cn waarden te hebben gezien op een circulaire, waarop was vermeld, dat die cheques op 8 december waren gestolen uit het reisbureau Cook and Sons in Rome. De kassier waarschuwde de directeur die de politie waarschuwde. Maar de Algerijn rook onraad, schuifelde stiekem naar buiten en nam de benen in de richting van een wagen met een Belgisch nummerbord, die met draaiende motor gereed stond, een handlanger aan het stuur. BUITENLANDS GELD reisverzekeringen BONDSSPAARBANK De man haalde het niet, en dat had hij te danken aan de procuratiehou der en de jongste bediende van de bank, die de achtervolging inzetten. Omstanders bemoeiden zich er mee én al spoedig had de man een stuk of vijftig mensen achter zich aan. De jongste bediende kreeg ten slot te de man te pakken, door een „snoek sprong" zoals op een rugbyterrein. Hij kon daarmee de man bij de benen grijpen en toen was het gauw af gelopen: in triomfale optocht werd onze vriend naar de bank terugge bracht, waar de politie hem arresteer de. Tegen de politie vertelde hij eerst Argentijn, later Portugees te zijn. Hij had een Argentijns paspoort op zak, aan de echtheid waarvan de politie twijfelt. Verder had hij"' nog elf van deze gestolen cheques op zak. De handlanger met de auto heeft de loop der dingen maar niet afge wacht. Hij ging er met de auto van door, later vond men de wagen leeg aan de kant van de weg staan. NEW YORK (Reuter, UPI) De Veiligheidsraad heeft de Oostenrijkse afgevaardigde Kurt Waldheim aanbe volen als opvolger van secretaris-ge neraal Oe Thant. Waldheim kreeg elf stemmen voor en geen veto. De termijn van Oe Thant loopt dit jaar af. De secretaris-generaal wordt gekozen door de algemene vergade ring van de Verenigde Naties op aan beveling van de Veiligheidsraad. Ver wacht wordt dat de algemene verga- derine zondermeer akkoord zal gaan met de keuze van Waldheim als vier de secretaris-generaal van de wereld organisatie. De verkiezing van de Veiligheids raad kwam als een grote verrassing. Al twee zittingen had de raad aan het onderwerp gewijd, zonder tot re sultaat te komen. De afgevaardigden waren pessimistisch de derde verga dering begonnen, omdat zij een Chi nees veto vreesden. Waldheim is oud minister van buitenlandse zaken en werd bij deze presidentiële verkiezin gen van dit jaar met een kleine mar ge verslagen. (Zie ook elders deze krant). maar als enfant terrible ging hij on verstoorbaar door. Vooral in de laatste jaren verdiepte zich zijn talent, toen hij, wellicht uit een soort heimwee naar het rijke roomse leven, hoe langer hoe meer zich bezig ging houden met geeste lijke vragen. Zijn interviews, schuchter en zoe kend. met zijn broer en zuster, die in het klooster waren, trokken alge mene aandacht, ook zijn latere ge sprekken met vertegenwoordigers van andere geestelijke stromingen, trok ken bijzonder veel kijkers. Zijn laatste t.v.-gesprek met Johnny Kraaykamp maakte diepe indruk. Bomans was in deze gesprek ken, wat hij altyd en overal was geweest een toeschouwer, een beschouwer, hij drong zich niet op, hy trachtte niet te domi neren (hoewel hy meestal de geestelijke meerdere was), hij wilde alleen maar mens en leven bekijken met een warm hart, vol van humor, vreugde, liefde. Godfried Bomans, wiens werk koninklijke erkenning vond in zijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau, was lid van verschil lende verenigingen en genootschap pen, waaronder: de Maatschappij der Nederlandse letterkunde, de Vereni ging van letterkundigen en het PEN- centrum Nederland. De begrafenis is op 24 december op het Sint Adelbertkerkhof in Bloemen daal, na een eucharistieviering, die om drie uur begint in de parochie kerk van de Allerheiligste Drie-F.en- heid in Bloemendaal. ARNHEM Een wraakoefening per auto heeft het leven gekost aan de 32-jarige fabrieksarbeider G. van der Pol uit Lunteren. Van der Pol was zondagnacht met vrienden uit in Arnhem, waar ze in een café een bos- arbeider en een houthakker uit Hars kamp ontmoetten. Er vielen klappen over en weer toen de vrienden schampere opmerkingen over het werken in bossen hadden gemaakt. Op de weg terug werd het busje van de vijf mannen opgewacht en van de weg gesneden door de hout hakkers. De wagen reed tegen een boom. De 19-jarige bestuurder en een passagier werden gewond naar een ziekenhuis gebracht. Van der Pol had zo te zien niets en liet zich door een taxi naar huis brengen. Maandagmid dag vond men hem daar dood op bed. Gisteren arresteerde de politie op aanwijzing van Van der Pol's vrien den de 21-jarige bosarbeider C. J. en de 27-jarige houthakker A. N. wegens poging tot doodslag. Van een verslaggever DEN HAAG Werknemers in burgerlijke rijksdienst van zestig jaar en ouder kunnen, wanneer ze dat willen, voortaan een half uur per dag minder werken. Dit besluit van de raad voor de rijksdienst (een vast college uit de minis terraad), is door minister Geertsema van Binnenlandse Zaken per brief aan zijn collega's meegedeeld. Bovendien is aan alle colleges van b. en w. in Ne derland een afschrift van de brief gezonden, waarbij de minister deze colleges in overweging geeft de rijksmaatregel ook op gemeentepersoneel toe te passen. Feestelijke gekleurde dikke kaars (middel lijn 5 cm) voor wie een nieuwe abonnee op geeft. Met kandelaar van sierlijk smeed werk. Brandt minstens 40 uur. Ook leuk om cadeau te geven. Facultatief De maatregel is genomen, aldus de brief, „omdat de belastbaarheid van de „gemiddelde" mens afneemt naarmate hij ouder wordt". Om aan deze vermin derde belastbaarheid tegemoet te komen is de mogelijkheid gecreëerd om da gelijks een half uur minder te werken voor personen van zestig jaar en ouder. De maatregel is uitdrukkelijk facultatief en de betrokken werknemers mogen dus zelf beslissen of zij van de geboden mogelijkheid gebruik maken. Ik geef op als nieuwe abonnee.- adres.-_ Onderwijzers niet ■woo^p, De maatregel geldt niet voor onderwijzend personeel, wat begrijpelijk is in I betaling per verband met roosters, waaraan op scholen de hand moet worden gehouden. g Het besluit is genomen in afwachting van nader beraad over de problematiek van de ouder wordende werknemers. Een dergelijk beraad is nog niet afgeslo ten. maar de raad voor de rijksdienst heeft op deze wijze alvast een gebaar willen maken in de richting van de oudere werknemer. kwartaal maand Mijn naam is: adres: woonpl: Stuur mij de dikke kaars met kandelaar als tegenprestatie J Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: N- •jwe •.®*Hj° Courant - antwoordnumm»*! 267 leid1»

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1