ïnder toeristen uit de VS Nieuw echtscheidingsrecht geeft rechtbank veel werk amer trekt deze week I geen demonstranten Staphorst straft bruidegom af Vooral ongeschoolde meisjes worden Voelbaar gevolg devaluatie dollar: I^TOCH GESPRËK UITSTEL Taxichauffeurs in Utrecht staken Vermiste jongen in hut gevonden Situatie bij ongewenst zwanger viswater loopt uit de hand Salarisverhoging voor ambtenaren Man rijdt door na dodelijk auto-ongeluk Klaverblad Hoevelaken opengesteld Kampeerders blijft dicht bij huis DINSDAG 21 DECEMBER 1971 SCHIPHOL Een der direct voelbare gevolgen van de deva- tie van de dollar zal zijn, dat Europa voor de Amerikaanse toerist rder wordt en daardoor minder aantrekkelijk. Er moet dus reke- a gehouden worden met een zekere afremming van de stroom [Amerikaanse toeristen. Dit zei minister van financiën, mr. R. J. issen, maandag bij zijn terugkomst uit Washington op Schiphol. Ve zijn er in geslaagd aan een pde van onzekerheid en van jende belemmeringen in het beta- l- en handelsverkeer een einde te en en dat om te zetten in gereg- ■nteerde internationale betalin- aldus minister Nelissen. Welis- zullen op verwante terreinen iwfc problemen opdoemen, „maar Nederland mag het bereikte re- iat zonder reserve positief wor- beoordeeld." Bescheiden iderland heeft een bijdrage gele- in de vorm van een bescheiden iven opwaardering van zijn munt opzichte van het goud met 2.76 »nt, maar ten opzichte van zijn elspartners in de OESO komt vergeleken met mei van dit jaar op ongeveer 1 procent. Dat bete een duidelijke verminderen der ardering vergeleken met de eerste helft van deze maand en een veel evenwichtiger verhouding van de waarden van de munten in het kader van de Zes en met Engeland. Of de kapitaalstroom, die in de af gelopen maanden uit Amerika naar Europa voerde nu terug zal keren naar de VS achtte de bewindsman niet onwaarschijnlijk. Gevaarlijk voor onze economie zou dat kunnen zijn, wanneer dit zich in een bijzon der hoog tempo zou voltrekken. Dr. Zijlstra voegde er aan toe, dat men hierbij onderscheid moet maken tussen het korte en het lange kapi taalverkeer. Een eventuele korte termijn te verwachten kapitaalstroom ligt in de sfeer van het korte kapi taalverkeer. Dat speelt zich primair in de sfeer van de liquiditeit van het bankverkeer af en raakt dus niet di rect het probleem van het functione ren van het economisch bestel in het algemeen. Woensdag vergadert de Europese Commissie in Brussel over de nieuwe onze parlementsredactie EN HAAG Het ziet er naar uit, deze week geen demonstranten het Binnenhof zullen trekken. minste, de agenda van de Tweede ner geeft geen directe aanleiding, het moeten ontevreden synodele- »n;n. wanneer het vorige week ichorte debat over het slaken de financiële band tussen kerk iaat wordt voortgezet. Maar de worde en zeer eerwaarde heren l-rr r',n krachtens hun kerkelijk ambt dmerleden toch wel beïnvloeden hebben geen spandoeken nodig, zij toch wat onwennig zouden ik zouden voor een wandeling het Binnenhof mogelijk teveel aanmaningen en deurwaarders iagde belastingbetalers in aan- ing komen naar aanleiding van .andeling van de begroting van i'én. Het is overigens opvallend, [tl de demonstraties altijd wor- •houden een uur voor de Kamer lijk vergadert. Voor eventueel 1ning aanvragende demonstran- de begintijden van de Twee- er: dinsdag twee uur 's mid- ioensdag een uur 's middags, irdag 11 uur 's morgens. halve de begroting van financiën ft!; eldt de agenda verder de wijzi- ft!; van de wet op het minimumloon 'X een snellere aanpassing aan de itwikkeling) en het slot van het over de begroting van onder en wetenschappen. De Kamerle- iuden vandaag reageren op het rd van wetenschapsminister uw. Bij deze laatste ronde van lerwijsdebat moet blijken of er inschikkelijkheid bestaat aan int van de ministers en er bin- begroting gelden vrij gemaakt m worden voor urgente zaken, liggen op tafel enkele voorstel en de oppositie, die niet slecht 'allen bij de regeringspartijen, weet. ontstaat er een nuttig ge- Anders zal het verwijt van de tie weerklinken, zoals ook na '.RM-debat het geval was: „Het tent is nog verder uitgehold", '.rdag moet dan voltallig wor- ingetreden voor de stemmingen de wijziging van de grondwet tweederde meerderheid van men is nodig) voor uitkeringen -<Sen belastingvrijdom voor de ko- ■X in en andere leden van het Ko- 5=^ lijk Huis. Ook moet nog gestemd en over de financiële verhouding n kerk en staat. laatste activiteit van de Tweede er van dit jaar is dan de stem- over d ebegroting van onder en wetenschappén. Donderdag en redelijke tijd (er is geen dvergadering) gaat de Tweede per op reces. J Eerste Kamer heeft maar liefst: fegrotingen van acht departmen- lop de agenda staan. Die worden rr en het mag uniek worden ge lid in de parlementaire geschiede- - met een enkele hamerslag aan- tnen. Denk niet, dat deze Kamer- £ef doodvonnis is van de senaat. Ministers hebben weliswaar hun begrotingen binnen, maar zij moeten beloven, dat ze het volgend jaar des gewenst in de Eerste Kamer verschij nen om hun beleid te verdedigen. Voor de Tweede Kamer op reces gaat houdt voorzitter mr. Van Thiel nog een toespraakje over de verrichte prestaties. Helemaal juichend kunnen zijn woorden niet zijn, want in te genstelling tot vorig jaar zijn net al le begrotingen behandeld. Defensie is blijven liggen tot na het reces, dat tot 2 jaunari duurt. De verschillen, die er over onze verdediging bestaan tus sen regeringspartners KVP en VVD zijn misschien niet helemaal vreemd aan dit voorstel. Maar na een maand ziet alles er misschien wat vriendelij ker uit als iedereen weer goed is uit gerust. De Tweede Kamer mag donderdag naar huis. De Kerstrapporten zouden uitgereikt kunnen worden. Goede cij fers verdienen de debuterende Ka merleden Wilbers (D'66), Schouten (ARP). Vermaat (ARP), De Ruijter (PvdA) Zelissen (KVP) en mevrouw N. Smit-Kroes (VVD). Trouwens meester Biesheuvel kan voor zijn ploegde eerste rapportcijfers noteren mei,"we gissen maat wat, pen 5 voor Engels en een 8y« voor Boersma landbouwprijzen en zullen mogelijk additionele maatregelen inzake de bandbreedte worden getroffen. Daar om kan de wisselmarkt eigenlijk pas donderdag opengaan, zo redeneerde men. De uitvoerend directeuren van het Internationale Monetaire Fonds zijn akkoord gegaan met het besluit van de ministers van financiën van de „Groep van Tien" de marge binnen welke de koersen van valuta's van hun officiële pariteit mogen afwken, te vergroten van 1 tot 2.25 procent. Die regeling is echter tiidelijk. Landen die van de marge van 2.25 procent gebruik maken tegenover hun interventievaluta's kunnen hun eigen geldeenheid niet meer dan 4.5 procent ten opzichte van andere va luta's van koers laten afwijken. Le den van bepaalde valutagebieden," bijv. het sterlinggebied en het Fran- se-frankgebied, mogen hun huidige interventiepraktijken aanhouden met het doel de koersen van hun valuta uitgedrukt in hun interventievaluta te laten bewegen binnen marges van 1 procent. Het besluit van de uitvoerend di recteuren van het IMF is bedoeld om de leden van het fonds in de gelegen heid te stellen tijdens de overgangs- periodè voor de vaststelling van offi ciële valutapariteiten de doelstellin gen van het fonds zoveel mogelijk na te leven. De westduitse minister van eco nomische zaken en van financiën, Kari Schiller, is van oordeel dat het resul taat van de onderhandelingen in Washington een duurzame oplossing van de monetaire moeilijkheden is. Bij zijn terugkeer uit de VS zei de minister als het bela.ngrijkste resul taat te zien dat de wereld voor een algemene handelsoorlog gespaard is gebleven. Over de gevolgen van de nieuwe situatie voor de Westduitse economie zei hij dat de revaluatie van de mark ten opzichte van de valuta's van an dere landen slechts 4 pet. bedraagt en niet 6 pet. zoals tot dusverre, dóór het „zweven" van de mark het geval was. Van grote betekenis is verder dat nu de, deviezetfbeheersirtg in andere lan den wordt ingetrokken. Van een verslaggever DEN HAAG De griffies van de rechtbanken hebben het al in oktober drukker gehad door de invoering van het nieuwe echtscheidingsrecht op de eerste van die maand. Zo was de si tuatie althans in de randstad Holland. Bij de griffie in Amsterdam zijn de eerste tien weken na 1 oktober onge veer 850 echtscheidingszaken aange bracht, (bijna 300 meer dan het vorig jaar). In Den Haag dienden in die periode wekelijks gemiddeld 100 za ken, wat volgens die griffie ongeveer twee keer zoveel is als vroeger. In Rotterdam is het verschijnsel minder duidelijk. „Er zijn natuurlijk meer aanvragen om ontbinding van het huwelijk na scheiding van tafel en bed, maar het is niet zo dat we zeggen: O, o, wat hebben we het druk", zei men daar. De Rotterdamse rechtbank behandelde na 1 oktober wekelijks 60 tot 80 echtscheidingsza ken, een gemiddelde dat daar voor heen ook normaal was. Bij geen van de drie rechtbanken had men overigens al overzichtelijk cijfermateriaal, waaruit gefundeerde conclusies kunnen worden getrokken. Bij de genoemde aantallen zitten ook nog zaken volgens het oude recht. Volgens het nieuwe recht is het wat makkelijker geworden om te scheiden, nu er maar een echtschei- Van onze correspondent STAPHORST Dat de 22-jarige Staphorster Jan Compagner, na jarenlange verkering met een dorpsgenote uiteindelijk tóch met een ere Staphorster schone, de 18-jarige Aaltje Veijer trouwde, is aaii- hng geweest voor een volksgericht in Staphorst. Uit woede over het huwelijk tussen Jan Compagner met een an- meisje dan waarmee hij lange tijd verkering had, richtten jongeren het dorp in de nacht van donderdag op vrijdag een schandboog op 1 het erf van het ouderlijk huis van Aaltje. Daarna reden zij onge- twintig boerenwagens rond het huis. ivaarvan er tenminste één zat met stinkend kuilvoer (ingekuild gras). Deze wagen werd op het 1 omgekiept waarna de boerderij met het stinkend voer werd be- triird. Tegen drie uur in de morgen was de omgeving van de boerde- D herschapen in een enorm smerige chaos. Dat volksgerichten, die nog vaak in Staphorst worden gehouden, lel °f< zoals in dit geval, dagen na het gebeurde buiten het dorp be- e"a worden ligt aan de geslotenheid van de Staphorster gemeenschap, vereen in het dorp bewaart het diepste stilzwijgen over het gebeurde, rijiijl ook de autoriteiten niet erg mededeelzaam blijken. De Staphorster politie geeft toe dat er donderdag een boog is op- ihcht op het erf van de familie Veijer, maar spreekt van een „ple dge ereboog" UTRECHT De 70 chauffeurs van het Utrechtse taxibedrijf Ratax zijn vanaf vanmorgen 6 uur in staking gegaan. Dit om kracht bij te zetten aan hun looneisen. Begin december waren deze eisen aan de directie aan geboden via de drie vervoersbonden, maar volgens bonden en chauffeurs is op die eisen geen antwoord ge komen. De 'chauffeurs willen een vast loon van 240,per week en afschaffing van het provisiesysteem, dat zij een jaagsysteem noemen dat alleen maar de verkeersveiligheid in gevaar kan brengen. De provisie bestaat momen teel uit 33 of 35 procent van het opge reden bedrag en een gegarandeerd minimumloon van 180,per week. De chauffeurs eisen verder een 49- urige, vijfdaagse werkweek, betaling van overuren en toeslagen voor nacht diensten en dienst op zon- en feest dagen. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De twaalfjarige Henk Overweg is zondagmiddag door zijn moeder teruggevonden in een hut, die was gebouwd op een stuk terrein aan de Egelantiersgracht. De jongen verkeert in goede gezondheid. Henk Overweg werd sinds 8 decem ber vermist. Zijn vriendjes hebben hem een keer op de Dam gesignaleerd en een paar dagen geleden moet hij een bezoek aan Artis hebben gebracht. De politie vermoedt wel, dat die vriendjes op de hoogte moeten zijn ge weest van de weritelijke verblijfplaats van Henk. Maar zij hebben de kaken stevig op elkaar gehouden. De jongen voorzag in zijn onderhoud dooi wat geld te verdienen met klusjes opknappen voor een karrenverhuurder. Na het verzoek van opsporing meldde de karrenverhuurder vrijdag, dat de jongen bij hem werkte. Na het week einde zou hij terugkomen. Henk is in het verleden al vaker van hiiis weggelopen. Een kunstwerk van de beeldhouwer Ben Guntenaar aan het Confucius- plein is nog steeds niet officieel ont huld. Niemand begrijpt trouwens ook maar iets van het werk. Als protest hiertegen heeft de voortrekkers- groep ,De zwervende wolven" een alternatief kunstwerk onthuld (zie foto) dat gistermorgen te bewonde ren viel in het plantsoen aan de Thomas a Kempisstraat. LELYSTAD Het rüke viswater by dc Flevocentrale van de Provin - ciale Gelderse elektriciteitsmaat schap word aan alle met hekken af gesloten. Het lauwe afgewerkte koel water van de centrale trok in zo rui me mate niet alleen vissen maar ook vissers aan dat de toestand uit de hand ging lopen: beschadigingen van de dyk, beklimming van de installa ties vanuit clandestien gemeerde roei bootjes en toenemende vervuiling. Nu met name ook aan die vervui ling een einde komt, neemt de PGEM de kans waar om in dc afgesloten koclwateruitlaat uitgebreid biologisch onderzoek te gaan verrichten. Nog al tijd is veel te weinig bekend over de invloed die het afgewerkte water van ongeveer dertig graden heeft op het biologisch evenwicht van dc waterbe woners en -planten. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het zijn voor al ongeschoolde meisjes beneden de 20 jaar, die ongewenst zwan ger worden en zich daarom wil len laten aborteren, zo blijkt uit het gisteren gepubliceerde on derzoek van het NISSO (Neder lands Instituut voor Sexuologisch Onderzoek). De enquête werd in de maanden november en oktober gehouden onder 900 meisjes en vrouwen, die werden geaborteerd in een van de Stimezo klinieken (Utrecht, Beverwijk, Arn hem en Rotterdam) in de NVSH-kli- niek in Den Haag en door ziekenhuis teams van het WG in Amsterdam en het AZ in Leiden. Naar schatting werden in die periode nog 300 legale abortussen verricht, zódat deze en quête redelijk representatief genoemd kan worden. dingsgrond is: duurzame ontwrichting van het hywelijk. Ontbinding van het huwelijk na scheiding van tafel en bed is zonder meer mogelijk als beide echtgenoten erom vragen; Als slechts één van de twee ontbinding verzoekt moet hij wachten tot drie jaar na de scheiding van tafel en bed. De verwachting, dat velen die al van tafel en bed waren gescheiden, van de nieuwe wet gebruik zouden maken om ontbinding te krijgen, lijkt uit te komen. In Amsterdam was het de griffie opgevallen dat er relatief veel verzoeken om afschriften van vroegere vonnissen van scheiding van tafel en bed zijn gedaan, waarbij het vaak ging om tamelijk oude vonnis sen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De ambtenarensala rissen worden per 1 januari verhoogd met een percentage dat zal wórden vastgesteld wanneer er meer duide lijkheid is in de loonontwikkelingen in het bedrijfsleven. Deze, vorige week door het kabinet genomen beslissing, heeft minister Geertsema (binnenlandse zakerf) van daag meegedeeld aan het centraal ge organiseerd overleg in ambtenarenza ken. De precieze verhoging zal pas na overleg met het CGO worden vastge steld. Van een verslaggever HEERLEN De zestienjarige- Hu- bert Maassen is omgekomen toen hij op de Heiweg in Bocholtz (gemeente Simpelveld) door een auto gegrepen werd. De automobilist is na de aan rijding doorgereden. De politie vond slechts een reflector, die duldt op een bepaald type auto. De auto reed drie op de weg lopen de jongelui van achteren aan. Een van hen is zwaargewond en een an der is met een shock naar het zieken huis gebracht; Hubert Maassen is vrij spoedig daarna overleden. Het vierde „klaverblad" van Ne derland na Oudenrijn, Schiphol en Kerensheide is vanochtend bij Hoevelaken voor het verkeer openge steld. Klaverblad Hoevelaken vormt de kruising tussen rijksweg 28 en rijksweg 1 van Amsterdam in de richting Apeldoorn. Tussen Baarn en Hoevelaken is rijksweg 1 echter nog steeds niet vol tooid. Dit zal door bezuinigingsmaat regelen van minister Drees (verkeer en waterstaat) eerst eind volgend jaar mogelijk zijn. In de zomer van 1972 blijft de filevorming dus tussen Baam en Hoevelaken nog bestaan. Maar Hoevelaken zelf heeft ook al met de komende kerstdrukte een grotere capaciteit voor de verkeersaf wikkeling gekregen. Er is bijna zes jaar aan het klaver blad gewerkt en de kosten bedragen 22 miljoen gulden. Hoevelaken was sedert 1968 een „ruit". Op de foto het klaverblad gezien vanuit de richting Apeldoorn. Boven aan is een deel van de weg naar Baarn zichtbaar, linksaf loopt de weg naar Amersfoort en rechtsaf naar Zwolle. En ik doe het niet! Dit jaar echt niet. Dat heb ik me zelf beloofd. Ik stuur geen kerstkaarten Argumenten genoeg. Het is een gemakkelijke flauwe nianier om te doen alsof je enige aandacht voor een ander hebt... het is eigenlijk eigen ijdelheid... het is zo wat iedereen doet... Een paar keer heb ik mezelf be trapt op het stilstaan voor een uit stalling kaarten. Die voor Timmy in Heiloo en die voor Lizzy? Maar ik ben flink gebleven een besluit is een besluit. Toen rolde de eerste kaart mijn eigen bus binnen. Een hertje en een huisje, waar lichtjes in pinkten over de sneeuw buiten- Zo vertederend... ik zette hem goed in het zicht op de schoorsteen. De volgende was commercieel, van het hotel waar we vakantie hielden. Toch leuk... op de schoorsteen- Ik ontdekte dat ik tussen de post stukken nu elke dag gauw graaide naar de kaarten en er aldoor weer een glimlach voor had .Dat ze aan me gedacht hadden...! Maar dan is er een luchtpostbrief uit Amerika en omdat ik het direct zag.... een brief van mijn zoon... liet ik al het andere en snelde naar bo ven met het kostbare Niet vlug vlug in de gang al lezen. Neen zoiets moet je intens genieten. Ik ging er voor zitten— Het was een dikke en veloppe— En dan... erin een kaart... een oubollige kerstman die in vrije val als parachutist aan komt zweven... Merry Christmas... Wat vlugge woorden erbij. Veel liefs... Toch doen IJt smelt weg... de mooiste plaats voor deze kaart— ik moet er toch een terug sturen... de kerstbrief was niet voldoende... een kaart met mo lentjes en schaatsenrijders... al is het maar om de Hans-Brinkersimage van ons landje voor de vrienden daar op te houden... En dan koop ik er toch een voor Timmy en Lizzy en o ja, voor de zendster van het hertje, en die leuke lui in Amsterdam en... laat ik nu eerst een lijstje maken... als ik het direct doe dan komen ze nog net op tijd... De post houdt niet op. Daar is een brief van vrienden, jarenher, mij- lenver. Al het nieuws van de fami lie, wat belevenissen en hoe het mij gaat? Die moeten een brief hebben... Daar is een groet van een vrien din, we waren samen op de lagere school en speelden toen het spel dat we tweelingzusters waren. Het bracht onze moeders tot wanhoop, want 'we eisten dezelfde kleren... en het was in de jaren dat moeders de kleren voor hun dochters zelf maak ten. Die moet een brief hebben - Iemand stuurt in plaats van een kerstkaart een miniatuur kerst kransje van gouden glimmers en cellofaan— dat is een goed idee... Omdat er geen boom dit jaar zal zijn (we zijn de kerstdagen weg) pak ik snel een diepgroene fles van de Ettaler monniken, die daar hun kloosterlikeur in verkopen. Pruts de krans om de hals. sier hem verder op tot een pronkstuk, kaars in top... Ik heb nog meer van die flessen... aan de slag... er zijn best een paar mensen waar ik ook eens Iets aar digs aan kan doen... De race tegen de tijd is begon nen... ik geloof dat ik volgend jaar toch maar weer vroeg begin met net sturen van kerstkaarten. Bijna een kwart van de geënquê teerde groep bleek twintig jaar of jonger te zijn. Dit is veel omdat de Nederlandse vrouwelijke bevolking (1550 jaar) maar voor 17,6 procent bestaat uit minderjarige meisjes, van wie er bovendien maar 19 procent seksuele contacten onderhoudt. Een tweede nogal onthullende constate ring is dat deze meisjes bijna alle maal ongeschoolde of geschoolde ar beidsters zijn. Het zijn dus vooral de kwetsbaarste groepen die in moeilijk heden zijn gekomen. Deze meisjes bleken meestal geen voorbehoedmiddelen te gebruiken en hadden ook de grootste weerstanden om naar de huisarts of een consulta tiebureau te gaan. Twintig procent van alle geënquêteerden had nog nooit van de morning-after pil ge hoord en vijftien procent kregen van hun huisarts een onverbiddelijk nee te horen, toen zij om een abortus vroegen. Een enkele huisarts wist zelfs helemaal niet dat er speciale abortusklinieken bestonden. Behalve voor minderjarigen is abortus ook een probleem voor vrou wen die hun 3e, 4e. 5e kind verwach ten en vrouwen die zich te oud voe len om nog een kind te krijgen. Van de voorafgaande zwangerschappen was 52 procent gepland. Het minst gepland was de derde zwangerschap (31 procent). De eerste zwangerschap gaf vaker dan de volgende grote pro blemen, vooral bij de werkende meis jes (men moest dan trouwen of een huis zoeken). Het NISSO constateert op grond van deze enquête dat, om abortus bij werkende meisjes te voorkomen, vooral deze groep speciale aandacht verdient. Er zal betere voorlichting moeten komen over voorbehoedmid delen, over de morning-after pil en over abortus. De huidige voorlichting ligt vaak op een te hoog niveau, waardoor zij voor deze groep on toegankelijk is. Er zouden bijvoor beeld speciale spotjes op de t.v. moe ten komen of voorlichting moeten worden gegeven via buurtblaadjes of via jongeren-bladen. Zo bleek bijvoorbeeld dat het kort geding dat tegen de abortusfilm van de NVSH was aangespannen er niet onbelangrijk toe heeft bijgedragen dat juist deze werkende meisjes de weg naar de NVSH-kliniek in Den Haag hebben weten te vinden. In de maanden oktober en november wer den daar vrijwel uitsluitend onge schoolde of geschoolde arbeidsters be handeld. Het NISSO meent ten slotte dat het rapport een belangrijke rol kan spe len bij de totstandkoming van de abortus-wetgeving, nu gebleken is dat juist werkende meisjes vaak het slachtoffer worden van een onge wenste zwangerschap. „De regering zal een voorlichtingsbeleid moeten voeren en zo weinig mogelijk drem pels in de abortuswetgeving moeten aanbrengen," aldus dr. Van Linscho- ten voorzitter van de stichting Stime- BORN Meer dan de helft van de Nederlanders zoekt een stukje zeker heid bij de recreatie, een vaste stand plaats van tent of caravan en liefst zo dicht mogelijk bij de vaste woning. Dit zei secretaris H. Verdouw van de Nederlandse Kampeerraad gisteren in Born (L). Hij sprak daar over „de toekömst van het kamperen" op de jaarvergadering van de Limburgse WV. De behoefte aan recreatie-zeker heid is gebleken bij recente peilingen. Van de geënquêteerden sprak 55 pro cent zich ervoor uit. De heer Verdouw deelde nog mee dat de Nederlandse Kampeerraad de ze week nog aan staatssecretaris Vonhoff (erm) advies zal uitbrengen over een wettelijke regeling van het kampeerwezen. Rat mee naar kantoor KOETARADJA (Antara) Het districtshoofd van Koetaradja. in het zuidoostelijk deel van Atjeh, heeft bepaald dat elke ambtenaar voortaan een rat mee naar zijn kantoor moet nemen. Zuidoost-Atjeh heeft de laat ste td te Iden van een ware ratten- plaag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7