SPIJKENISSE BEGINT NU SEN STAD TE WORDEN Nog geen kopers voor leegstaande Hippolytuskerk lEALISATIE DIVERSE GROTE PROJECTEN GAIT BEGINNEN Rijnmoiidraad vraagt bouwprogramma voor komende vijf jaren Brug blijft handicap ontwikkeling gemeente Rijnmond stelt centrale milieudienst in Oostxlakkee wil grafhorzen voor recreatie Plannen voor pastoraal centrum 5 D. N'S D>AG 21 DECEMBER i. \PIJKENISSE Spijkenisse hard op weg om een slad te aden. Naast de centrale QTzieningen die onlangs zijn opend of die binnenkort dien worden geopend, nemen annen voor uitbreiding leeds vastere vormen aan. Dat b ijn die voor het stadscentrum, Ie voor een nieuw en defini- ief winkelcentrum in de wijk P \roenewoud de bouw van een ekenhuis voor Voorne en utten en tenslotte de plan- voor de nieuwe wijk Wa aland (in het zuid-oosten van gemeente, grenzend aan lekelingen Spijkenisse heeft om vele rede- ien tijdelijk passen op de plaats noeten maken. De groei is daar- achtergebleven evenals de mtwikkeling van het stadscen- nm. Binnen twee jaar echter allen de eerste bewoners in Saterland moeten komen. De erste palen voor de woningen wijwei geheel laagbouw) wor den volgend jaar geslagen. Draglines en andere grondverzet- nachines zijn al geruime tijd bezig dat stuk polder gereed te maken r de bouw van woningen. Er zal vlot tempo worden gebouwd. De eente hoopt 600 woningen per te bouwen. Waterland zal onge veer 10.000 nieuwe Spijkenissers Keten herbergen. Daarna volgt de Ijk De Akkers (westelijk van Wa- iland en ten zuiden van Sterren- Sartier) waar eveneens 10.000 men- szullen gaan wonen, jje 26.602 inwoners van nu zullen jd 1980 ,zijn uitgegroeid tot 61.000. Hfeer dan de tachtigduizend waar- Smen altijd had gestreeld. De.eer- IjX aanzet voor Waterland, in de 1 ^Snnen nog aangeduid als „vlek B" j! nu helemaal uitgewerkt. Daar zul- i ook de eerste woningen worden ibouwd. Dat zullen er 187 worden. Het gehele plan Waterland is ont- orpen als een vlekkenplan, zonder E' irecte maten aan te geven. Bijzonder daarbij dat Spijkenisse niet eerst hele polder ontdoet van bestaande - ebouwing, bestaande wegen, sloten i groen. Een aantal bestaande pol erweggetjes met voor Spijkenisse «n onbekende namen zoals Gatdijk, eeldijk, Middelweg, Kruisweg en Ijkwal zullen worden gebruikt als fletgangersroutes. INGWEG De opzet is namelijk dat er om Wa- irland een grote ringweg komt. Bin- m de wijk een buurtverzamelstraat, ie enkele verbindingen met die ring- eg heeft. Aan deze buurtverzamel- !g liggen de diverse buurten. Deze urten hebben dan elk een eigen wormige weg die voor doorgaand lerkeer verboden zal zijn. Zo ont- in grote voetgangersgebieden, die r middel van oversteekplaatsen ■er de ringweg leiden naar het cen- 'vm van Waterland. Wil men van de naar de andere buurt rijden dan oet men steeds naar die ringweg. De aanwezige bomengroepen zullen, War mogelijk, blijven bestaan even- Is andere bestaande polderbebou- Jing. De,ze boerderijen zullen worden lericht als tuinderscentrum (in het ïtrale wijkpark waarop diverse, nu keds bestaande wegen, uitkomen) als kinderboerderij en als ontmoetings centrum annex clubgebouw. Die laatste grenst bovendien aan de Cidelijke groengordel waarin sport- «reinen zijn geprojecteerd. Niet al leen polderwegen worden gehand haafd, ook waterkeringen en vooral je twee wielen, Grote Wiel en Kleine "iel aan de voet van de Gatdijk. FIJZIGING'EN In het grote plan hebben GS van «lid-Holland enkele gelukkige wijzi- Wgen gebracht. Daarbij behoren wee wijkparkjes. De gemeente streeft er naar om met de aanleg van 'et eerste wijkpark reeds dit jaar te beginnen. Zodat als de eerste wonin- ien gereed komen, de bewoners als binnen beschikken over groen. Ook sparen van bestaande boomgroe- 'en geeft de wijk dan een prettiger janzien. Het sportcomplex zal wezen- jjlk worden betrokken bij de wijk. 0e gemeente Spijkenisse wil er na- melijk geen hekken omheen zetten. De opzet van buurtontsluitingswe- gen> buurtver.zamelstraten en ringwe gen levert wel problemen bij de ont wikkeling van Waterland. Omdat be paalde buurten slechts bereikbaar zullen zijn als bepaalde delen van de "ocudwegen ziJn aangelegd. WEUWE TYPEN De eerste buurt krijgt nieuwe wo- wngtypen waardoor het mogelijk is huizen aan zeer smalle woon- ■tfaatjes te bouwen en toch voor vol doende privacy te zorgen. Deze wo- ingen zijn ontworpen door het ar- «itectenbureau G. J. W. Snelder uit Maastricht en .zij zullen worden gc - ouvvd door Bredero's bouwbedrijf in ?.e^bt. De 187 woningen zullen be- ïkken over 246 parkeerplaatsen aarvan 69 in eigen carports of gara- ges. In de eerste buurt komen vijf speelplaatsen. Deze zijn geprojecteerd aan de autovrije zijde van de woon straten. Deze eerste buurt zal, zoals dat vaak wel gebeurt bij nieuwbouw, niet verstoken zijn van winkels. Hoewel het winkelcentrum van Waterland pas later zal worden gebouwd, kun nen die nieuwe bewoners vlakbij, in Groenewoud, gaan winkelen. Daar, aan de Hazelaarstraat gaat Bredero s bouwbedrijf zeer binnenkort begin nen met de bouw van een, gedeelte lijk overdekt, winkelcentrum voor veertien winkels. Dit complex dient ter vervanging van het tijdelijke winkelcentrum aan het Goudenregenplein dat sinds vijf jaar in bedrijf is. Aanvankelijk dien de dit noodwinkelcentrum zowel voor de wijken Groenewoud als voor Sler- renkwartier. Deze laatste wijk heeft dit jaar een eigen definitief centrum gekregen. Het nieuwe centrum aan de Haze laarstraat ligt voor de wijk Groene woud veel centraler dan het Goudefi- regenplein. Het zal veel lijken op het winkelcentrum de Sterrenhof, al leen zal het voetgangersgedeelte ge heel overluifeld worden. Het is van dezelfde architect. Bredero Vast Goed .zal het in huur geven. Winkeliers van het Goudenregenplein krijgen voor rang bij de uitgifte. STADSCENTRUM Een ander plan dat in de discussie is gebracht is de aanzet tot het stads centrum. Het is veel eenvoudiger van opzet dan het vele jaren geleden ge plande. De eerste fase zal vqorna- melijk bestaan uit een groot stads kantoor ten zuid-oosten van het oude centrum. De architect Ir, C. Hooge- veen heeft bij het ontwerp rekening gehouden met niveau verschillen in het terrein. De oude dijken van üc vroegere Nieuwstraat zullen gedeeltelijk wor den gehandhaafd en aansluiten op het dak van de winkels dat wandel gebied wordt en tevens de toegang Het vlekkenplan van de nieuwste Spijkenisser wijk Wa terland. Bovenaan de Heem raadlaan nu de grens van de zuidelijkste wijk. Groenewoud. Op dit plan is een "vlek", bo venaan uitgewerkt. vormt tot het stadskantoor en de bo venverdieping van het warenhuis. Op de begane grond is een winkelcom plex geprojecteerd. Het warenhuis krijgt twee, het stadskantoor vier verdiepingen in een brede toren. Op de eerste verdieping, dus op het dak van de winkels, komen in dat stadskantoor de publieke ruimten. Deze aanzet ,zal later worden uitge breid naar het zuiden. Waar zal het metrostation moeten komen. Winkels, bedrijven en woningen moeten het geheel opvullen evenals een definitief gebouw voor de scholengemeenschap Albert Einstein, een overdekt zwem bad en een grote markt. Vlakbij het nieuwe centrum is sinds vorige week het centrale nieu we postkantoor geopend. Gok dit kantoor is op de groei van Spijkenis se gebouwd. De posterijen kunnen met dit gebouw een gemeente met 60.000 inwoners aan en na enkele wijzigingen veel meer. Het gebouw dat samen met een bank een geheel vormt is zeer aantrekkelijk gebouwd met veel ruimte, veel glas en veel kleur. Er is ook een zelfbedienings ruimte in ondergebracht. Het is ruim tien keer ,zo groot als het oude vervallen kantoortje in het oude centrum waar in drukke tijden de mensen zelfs buiten moesten wachten. Een postcaravan in de wijk Braband heeft de postale zorgen tij delijk verlicht. Deze caravan zal nu ook verdwijnen. BIBLIOTHEEK Een buurman in het oude dorp was voor de post de bibliotheek. Ook in een veel te klein en moeilijk bereik baar pandje. Aan de Marrewijklaan, niet ver van het nieuwe postkantpor, is nu een nieuwe bibliotheek met egn verrassende vormgeving in aanbouw. Dit complex met diverse speels naast elkaar gebouwde ruimten zal volgend jaar maart worden geopend. De grootste zorg van Spijkenisse De plattegrond van het nieu we winkelcentrum ter vervan ging van het Goudenregenplein. Het wandelgebied tussen de win kels zal geheel worden overdekt. Het winkelcentrum kan ook dienst doen voor de eerste aan zet van wijk Waterland. op de weg naar volwassenheid vormt het ontbreken van een goede verbin ding over de Oude Maas. Al jaren lang schreeuwt Spijkenisse om ver vanging van deze te kleine, te oude en wrakke brug. Aangezien er nog geen uitzicht is op vervanging, of aanvulling in de vorm van een Zoom- setunnel zullen die zorgen nog stij gen. Niet alleen Spijkenisse groeit, ook de andere gemeenten op Voornp en Putten. Ook over het doortrekken van de metro heeft de regering zich nog steeds niet uitgelaten. Zowel Rijn mond, Provincie, Rotterdam als Spij kenisse hebben zich achter het me troplan gezet. Men hoopt nu maar dat die doortrekking zal starten zodra de metro in Hoogvliet rijdt, in 1974. Over de Zoomse tunnel is nog hele maal niets bekend. De eerste aanzet van Water land. Een afgerond geheel met alleen laagbouw. Er komt geen doorgaand verkeer in dit wijkje. Wel kunngn alle bewoners dicht bij hun auto's kwijt. Er is daar voor een auto- in- en auto-uit gang bij de letters A en B, de oo- genaamde buurtontsluitingsweg. Het wijkje zelf komt weer te liggen aan de ringweg van Wa terland. Er komen in deze "vlek" T87 woningen. ROTTERDAM De raad van Rijnmond heeft gisteravond be sloten tot instelling van een dienst centraal milieubeheer. Men sprak verder de wenselijk heid uit dat het milieubeheer zoveel mogelijk onder dit open baar lichaam gaat ressorteren. B en W van Rotterdam hebben reeds besloten al hun taken en be voegdheden inzake het milieubeheer aan Rijnmond over te dragen. Zij zijn bhulpzaam bij de opbouw van de dienst, met name door het beschik baar stellen van alle daarvoor nodige medewerkers. Gecommitteerde De Jong (PvdA) antwoordde de liberaal Bliek niet pessimistisch te zijn dat de industrie Rijnmond op juridische gronden zal aanspreken als ze van deze bevoegd heden ingevolge de Hinderwet ge bruik maakt. De liberale fractie achtte die uit spraak niet voldoende en stemde te gen het daarop betrekking hebbende onderdeel van het besluit. Gecommitteerde Van Leeuwen (VVD) verzekerde dat het personeel van de milieudienst een zo groot mo gelijke inspraak in de organisatie krijgt. Volgens hem zijn de rechtspo sitie en de promotiekansen bij Rijn mond ten minste even goed als bij de gemeenten, waar ze nu werkzaam zijn. Hij had er overigens nog geen idee van hoe de organisatie eruit zal gaan zien. De financiële consequenties van het besluit worden nog aan de Rijn- mondraad voorgelegd wanneer onge veer bekend is hoeveel ambtenaren van Rotterdam en de andere gemeen ten, die de milieubevoegdheden nog aan Rijnmond moeten 'overdragen, erbij betrokken zullen worden. De heer Van Leeuwen vond selectie van andersmans ambtenaren die bij Rijnmond te werk worden gesteld, ongewenst Tegen misbruik door de andere zijde biedt naar zijn mening de Rijnmondwet bescherming, met name wat de financiële kant betreft. OOSTFLAKKEE Het gemeente bestuur van Oostflakkee gaat in be roep bij de Kroon vanwege het be sluit van de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk om de grasgorzen tussen Stad aan 't Haringvliet en Den Bommel en tus sen Den Bommel en Hellegatsdam tot een natuurbeschermd gebied te ver klaren. Het gemeentebestuur en meerdere particulieren hebben echter het oog gericht op de ontwikkeling van dat' gebied voor recreatieterreinen, jachthavens etc. De Hippolytuskerk aan de Voorstraat DELFT Nog steeds is geen be stemming gevonden voor de St.-Hip- polytuskcrk aan de Voorstraat in Delft. De 86 jaar oude kerk is op 3 januari van dit jaar voor de laatste maal gebruikt en staat sindsdien leeg. Sluiting bleek noodzakelijk door on der meer de ontvolking van de bin nenstad en de moeilijker wordende financiële positie. Het actiecoimité, dat het afgelopen jaar gevochten heeft ZIEKENHUIS Dan is er tenslotte het plan voor een regionaal ziekenhuis. De eilan dengemeenschap heeft daarover on langs een rapport samengesteld. Daarin wordt Spijkenisse aangewezen als plaats voor dat ziekenhuis. Een werkgroep is nu bezig de plannen verder uit te werken. Dit ziekenhuis dat aanvankelijk in het nieuwe centrum was geplanned, zal vermoedelijk in het westen wor den gebouwd vlakbij de uitvalswe gen. Spijkenisse is van plan vol gend jaar al deze plannen in een grote expositie aan de be volking te tonen. Via hoorzit tingen hoopt het gemeentebe stuur de bevolking zeer nauw bij de ontwikkeling ervan te betrekken. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Rijn mondraad heeft gistermiddag zijn dagelijkse bestuur bij mon de van het D'66-raadslid R. Schie- ven een forse brok huiswerk voor de eerstvolgende maanden mee gegeven: in een motie die overi gens een ruime meerderheid haalde en zonder dralen door het dagelijks bestuur werd overge nomen, vraagt de raad liefst vóór 1 mei 1972 een programma met concrete bouwplannen voor de jaren 1972 tot en met 1975. Deze plannen moeten naar kwanti teit en zo mogelijk ook naar kwaliteit zijn afgestemd op de behoefte van de bevolking van het Rijnmondgebied, alles bijeen rond de 1,1 miljoen zie len, en bovendien ook aansluiten op die bestaande infrastrukturele voor zieningen die nog niet overbelast zijn. De Rijnmondraad draagt het dage lijks bestuur daarnaast op, in het programma ook een overzicht te ge ven van de te treffen infrastrukurele en andere voorzieningen voor de ja ren 1976 tot 1980 en de periode van 1980 om stagnaties na 1975 te vermij den door het achterblijven van de in- frastruktuur. Financiering De verlanglijst is daarmee overi gens nog maar half afgewerkt: de Rijnmondraad verlangt daarnaast nog een financieringsplan voor de wo ningbouw en de voorzieningen, met bovendien nog eens een overzicht van de mate waarin andere overheden bereid zijn mee te werken aan de realisatie van het beleidsprogramma. De motie waarin dit alles wordt ge vraagd, was ondertekend door D'66, PvdA, PSP, KVP en CPN. De Rijnmondraad was tot het in dienen van deze motie gekomen op grónd van het feit dat per jaar in het Rijnmondgebied rond veertienduizend woningen gebouwd moeten worden, terwijl er echter een grote achter stand is in de infrastrukturele voor zieningen in en naar de voor woning bouw in aanmerking komende gebie den. Niet minder doorslaggevend wa ren overigens de overwegingen dat enerzijds de investeringen in de wo ningbouw in Rijnmond al jarenlang zijn achtergebleven, terwijl ander zijds nog zeer onlangs minister Udink extra steun heeft toegezegd aan de grote agglomeraties. Een tweede motie,ingediend door de communist G, van Oosterum, kon echter geen meerderheid van de Rijnmondraad bekoren: de motie wil de de raadsleden er bij de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening met klem op laten aandrin gen dat de in uitvoering zijnde huur- harmonisatie niet van toepassing zou worden gemaakt in het Rijnmondge bied, omdat dit gevolgen zou hebben voor het woningtekort voor de groe pen van de bevolking met een bruto- jaarinkomen van f 18.000.- en minder. Rijnmond-gecommitteerde drs. F. L. Burger, wiens beleidsnota volks huisvesting gistermiddag de agenda vulde, raadde de raadsleden metrsuc- ces af zich achter deze motie te stel- lën, omdol volgens hem het oorzake lijk verband tussen de beide delen van de motie op zijn minst discutabel Een derde motie werd zelfs niet eens op papier gezet, hoewel dat niet wegneemt dat de intentie achter de motie-in-wording meer dan serieus was: na bijna vier uur vergaderen stond plotseling de Rotterdamse wet houder mr. H. C. G. L. Polak, quali- ta'c qua ook lid van de Rijnmond end. on van z'Jn stoel cn verzocht de raad een motie aan te nemen w'aarin diezelfde raad zijn afkeuring zou moeten uitspreken over zijn eigen manier van vergaderen. „We hebben nu vier uur lang ver gaderd," aldus de heer Polak in zijn voor het behoud van de kerk en met een uitgebreid rapport de mogelijk heid van het voortbestaan van de Hippolytuskerk wilden aantonen, heeft haar pogingen opgegeven. Hoewel het kerkbestuur van de voormalige Voorstraatparochie con tact heeft gehad met enkele geïnteresseerden, is er momenteel geen sprake van serieuze kopers. Het blijkt moeilijk om een bestemming te vinden voor het gebouw of de grond. „Ach, het is een groot project. Maar er zijn nog wel enkele kansen", zegt dr. A. P. J. Hoogeveen, voorzitter van het kerkbestuur. De kerk heeft vol gens hem van het jaar leegstaan wei nig geleden. „Als we onze schulden maar kunnen inlossen, de obligaties. Voor de rest zijn er geen zorgen. Tot nu toe hebben we aan onze verplich tingen kunnen voldoen", aldus de heer Hoogeveen. Het actiecommité tot behoud van de kerk heeft, vooral in het begin, fel geageerd tegen de sluiting. Men heeft geprobeerd de kerk op de monumen tenlijst te krijgen en men heeft er zelfs contact voor gezocht met Rome. De protesten hebben niet mogen ba ten en het comité heeft zich daarom, tegen haar zin, bij de situatie neerge legd. ROTTERDAM Er is een comité opgericht, dat op interkerkelijke basis wil trachten, de ongeveer tienduizend christelijke Surinamers op te vangen, die in Rotterdam en omgeving wonen en werken. Het initiatief is van ds. R. Baudert, predikant van de evangelische Broe dergemeente. De meeste protestantse Surinamers zijn lid van dit kerkge nootschap. Maar ook de Rooms-ka- tholieke, de Evangelisch Lutherse kerk en de Geref. Kerken werken of ficieel mee, terwijl de Hervormde kerk eveneens belangstelling toont. Het comité wil komen tot de stich ting van een oekumenisch pastoraal opvangcentrum, waar ruimten zijn voor kerkdiensten, filmavonden, op vang van jongeren, diskussie, vor ming en gesprek, terwijl ook aan spreekkamers voor predikanten en sociaal werkers wordt gedacht. Secre taris van het comité is pater H. Bou- mans te Nieuwerkerk a/d IJssel. Uitgangspunt van het comité is het feit, dat de meeste Surinamers zich in de Nederlandse kerkgenootschappen niet gemakkelijk thuis voelen, en het feit dat men wel zending en missie kan bedrijven in Suriname, maar niet mag vergeten, dat veel Surinaamse christenen in Nederland aan hun lot worden overgelaten. Daar wil het co mité nu wat aan gaan doen. hartekreet. „maar het is nu zover dat we zelfs het grote belang niet meer zien van het onderwerp waarover we aan het praten zijn. Ik vind dit signi ficant voor de werkwijze van deze raad!" Na deze woorden, die overi gens qua inhoud de Rijnmondraad nauwelijks vreemd in de oren zullen klinken, viel er in de raadszaal een beklemmende stilte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5