Appelboompje bij de kerk Astmakliniek Davos g"gjj in iinanciele zorgen «ei Thans 6(1 mille voor Pedro c ,.i cn Pater Krekelberg zal overleg hervatten Record aantal joden verlaat Sow jet-Unie Euratom uit impasse Boersma verwacht: werkloosheid ver boven de Prof. Romme (75) minister van Staat Duitse gift voor Anne Frank stichting Bangla Desj COMMENTAREN Puzzelhoek 1 Een n oord voor vandaag Dit jaar 12.000 man naar Israël Scheepvaart Unie rekent op lager jaarresultaat DAVOS (ANP) Dr. P. Zui- dema, geneesheer-directeur van de Nedrlandse astmakliniek 'Eu genia' (het voormalig sanatorium voor tuberculose-lijders) in het Zwitserse Davos wil dat de Ne derlandse overheid de kosten van deze kliniek volledig draagt In 1969 en in 1970 heeft de kliniek vrij omvangrijke verliezen geleden, mede omdat de overheid de kosten van het internaat, de school en de werkplaats waar de patiënten maat schappelijk en pedagogisch worden begeleid, slechts gedeeltelijk subsidi eert. Het nadelig saldo kan maar voor een deel worden gecompenseerd uit incidentele giften en bijdragen van het Nederlands Astma Fonds. In 1969 bedroeg het exploitatieverlies 311.909 gulden en over 1970 442.917 gulden. Het verblijf en de medische verzor ging van de in Davos verblijvende astmapatiënten worden betaald door ziekenfonds of ziektekostenverzeke ring. Waar de schoen financieel ge zien wringt, is de maatschappelijke en pedagogische begeleiding, die slechts gedeeltelijk door de overheid wordt gesubsidieerd. Het ministerie van onderwijs draagt volgens dr. Zui- dema ongeveer 80.000 gulden bij aan de aan de kliniek verbonden school terwijl de kosten daarvan ongeveer 230.000 gulden per jaar bedragen. Voor de kosten van de werkplaats, waar de volwassen patiënten dagelijks bezig zijn, wordt helemaal geen sub sidie ontvangen. De kliniek in Davos telt 70 tot 80 patiënten terwijl de capaciteit zeker 90 patiënten bedraagt. „Ik geloof dat die onderbezetting een gevolg is van een betrekkelijke onbekendheid in Nederland", aldus dr. Zuidema. Hij is er van overtuigd dat een aantal pa tiënten, die momenteel in Nederland wegens astma of astmatische aandoe ningen wordt verpleegd, zeker baat zou vinden bij een verblijf in Davos. Met name geldt dit volgens hem BRUSSEL Tot vijf uur vanoch tend is de Europese ministerraad in Brussel bezig geweest de veertien da gen geleden ontstane impasse rond Euratom, de Europese gemeenschap voor atoomenergie, op te lossen. Die oplossing werd tenslotte ge vonden, nadat de ministers van drie uur gistermiddag tot vijf uur vanoch tend vergaderd hadden, in het aan nemen van een resolutie waarin na drukkelijk is vastgesteld .datr begin volgend jaar een programma' opge steld moet worden, gericht op fun damentele research en dat §en aantal jaren moet beslaan. Om het personeel van het gemeen schappelijk onderzoekscentrum van Euratom aan het werk te houden is een overgangsprogramma vastgesteld dat volgend jaar zal moeten worden uitgevoerd. De Nederlandse bijdrage aan dit programma is bepaald op on geveer 23 miljoen gulden. voor jonge kinderen, omdat die in het hooggelegen Davos (1500 meter boven de zeespiegel), gecombineerd met het uitzonderlijk gunstige klimaat aldaar en de vrijwel absolute afwezigheid van zogenaamd huisstof, in aanzien lijke mate kunnen genezen en ook 'goed' blijven als zij na hun verblijf weer terug keren in Nederland. De thans ruim 70 patiënten in Qa- vos zijn verdeeld in twee zogenaamde seniorgroepen, ouder dan 30 jaar, vier juniorgroepen, van 15 tot ongeveer 28 jaar en tenslotte is er een groep kin deren van 11 tot 14 jaar. De patiën ten ouder dan dertig verblijven ge middeld 6 tot 8 maanden in Davos, de anderen drie tot vier jaar Kwartet - Trouw De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactie: J. de Berg (voorzitter), H. P. Ester. G. J. Brinkman, J. van Hofwegen. HILVERSUM Minister Boersma van sociale zaken verwacht dat het werkloosheidscijfer aanmerkelijk tot boven de honderdduizend zal stijgen. De minister zei dit gisteren in een NOS-radioprogramma over de werk loosheid. Minister-president Biesheuvel zei in dit programma dat de regering na gaat of het mogelijk is regionaal ver sterking van de werkgelegenheid te bewerkstelligen. Volgens de premier is het niet de bedoeling dit op natio- naai niveau te doen. DEN HAAG Prof. mr. C. P. M. Romme, die per 1 januari a.s. de Raad van State verlaat in verband met het bereiken van de 75-jarige leeftijd, is benoemd tot minister van Staat. Er zijn nog zes Nederlanders die deze eretitel dragen: mr. E. N. van Kleffens, jhr. mr. A. W. L. Tjar- de van Starkenborgh Stachouwer, prof. dr. L. J. M. Beel. dr. W. Drees. mr. J. M. L. Th. Cals. mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé. Prof. Romme was jarenlang fractieleider van de KVP in de Tweede Kamer. AMSTERDAM De Westduitse ambassadeur in ons land, dr. Hans Arnolo. heeft gisteren in het- Anne Frankhuis in Amsterdam na mens de Westduitse president Heine- mann een cheque van 10 000 mark overhandigd aan de gelijknamige stichting, als bijdrage in de restaura tiekosten van het huis aan de Prin sengracht. De stichting zal het geld gebruiken voor de betaling van een rekening van de PTT, voor de aanleg van een nieuwe telefooncentrale in het huis. Gereformeerde centra voor werkende jeugd ZWOLLE Gereformeerde organi saties hebben besloten eigen vor mingscentra voor de werkende jeugd op te richten. Het is de bedoeling het vormingswerk per 1 augustus te be ginnen in de provincies Zuid-Holland, LTtrecht. Overijssel en Groningen, zo deelde het gereformeerd maatschap pelijk verbond gisteren mee. De plaatsen van vstiging zijn nog niet bekend. Geloven (6) De wat negatieve reacties op het artikel „Geloven doe je op het platte land" hebben mij wel verbaaèd. Ken nelijk werd niet begrepen, dat de heer Klei niet tornde aan de gebrach te liederen integendeel maar aan de onbijbelse romantiek, waar door ze begeleid werden. Ik ben het heel met hem eens. Dat is ook mijn bezwaar tegen onze manier van kerstfeestvieren. Met overdadige maaltijden, die aan mil joenen dieren het leven kosten. Ook met heel wat alcohol. Terwijl voor het Kind, waarover het gaat. een voerbak in een beestenstal het begin betekende van nameloos lijden. Ver zoenend en plaatsbekledend. Om on- zentwil. 't Is als met die televisieuit- HOE ZELFSTANDIG WORDT BANGLA DESJ? Het staat wel vast dat deze vraag het politieke leven in de nieuwe staat zal gaan beheersen, zo dra het feestgedruis over de door India op het Westpakistaanse leger bevochten overwinning is verdwenen. deErfr 1h8 zal het 8ejuich wel met duren' want Banrf» n ,waarmeo de leidende elite van Bangla Desj worden geconfronteerd, zijn meer dan er^.W, f "a °S W'jWeI eUt gebied heerst de grootste ellende. Zonder langdurige hulp van In dia zal men niet in staat zijn de bevolking van Bangla Desj enig uitzicht op een minimaal be staan te verzekeren Premier Indira Gandhi heeft er in het recente verleden bij herhaling op gewe zen dat de zorg voor tien miljoen vluchtelingen uit Oost-Pakistan al spoedig te zwaar zou worden voor India. Thans is zij gedwongen op te treden als beschermvrouwe van de gehele bevolking van het tot Bangla Desj geproclameerde Oost-Pakistan, wat India handen vol geld zal gaan kosten. Men kan moeilijk verwachten dat India al zijn machtsambities over boord zal zetten en Bangla Desj op volkomen onbaatzuchtige wijze gaat hel pen. India wenst het gehele gebied dat tot 1947 Brits-Indië heette, te beheersen en is in belang rijke mate schuldig aan de vijandschap, die in Pakistan jegens India bestaat. De afscheidingsbe weging in Oost-Pakistan heeft India een prachtige gelegenheid gegeven om zijn aartsvijand een zwa re slag toe te dienen. De ontwikkeling is niet denkbeeldig dat India de banden met Bangla Desj zo nauw zal aanhalen, dat het nationalisme van de nieuwe staat zich al spoedig gaat keren tegen de overheersende invloed van de beschermende staat. De beste oplossing op lange termijn lijkt, dat een zelfstandig Bangla Desj zich los werkt uit de Indiase omarming en gaat proberen tot een nor male vorm van samenwerking te komen met West-Pakistan. Men zou kunnen denken aan de vorming van een confederatie, die de naam Paki stan laat voortbestaan en de bevolking van Bangla Desj alle mogelijkheden biedt tot nationale ont plooiing. Een dergelijke oplossing is niet gemakkelijk te verwezenlijken en is alleen denkbaar, indien Bhoetto, de nieuwe president van West-Pakistan, gaat streven naar een vorm van vreedzame coëxistentie met India. Maar juist voor een derge lijk beleid is Bhoetto niet de meest aangewezen figuur. Zijn buitenlandse politiek heeft tot nog toe voornamelijk bestaan uit het opzwepen van de haatgevoelens tegen India. Hij moet nu wel sterk in de verleiding komen de anti-India-gevoelens verder aan te wakkeren, aangezien hij dan de illusie kan hebben de leider te zijn van een eens gezind West-Pakistan. De harde werkelijkheid voor Bhoetto is echter dat Pakistan als eenheidsstaat opgehouden heeft te bestaan en dat men met krijgshaftig gezwets het verleden niet kan herstellen. Alleen een poli tiek van tegemoetkomendheid jegens India en Bangla Desj biedt hem als leider van Pakistan een kans, zij het wel een zeer geringe, om de misdadi ge blunders van zijn voorganger, Jahja Khan, nog enigszins te herstellen. De onmiddellijke vrijlating van Sjeik Moedji- boer Rachman zou de eerste spectaculaire daad kunnen zijn. waarmee president Bhoetto bewijst meer oog te hebben voor de toekomst dan voor <*eu smadelijk verleden. Autoverzekering Wij haken in op uw rubriek Auto biografie van 15 december. Waarom moet de ANWB genoemd worden, alsof daar de premie zo aantrekkelijk is? Het is bekend dat maar een klein percentage via de ANWB de auto laat verzekeren. De reden: premie niet aantrekkelijk en (voor velen) de bui tenlandse maatschappij. Nederland heeft voldoende grote en zeer solide maatschappijen. De premie in uw artikel is voor privérijders die minder dan 20.000 km per jaar rijden. Over de groene kaart wordt niet gesproken; W.A. dekking zal wel 1.000.000 zijn. De premie die U doorgeeft is aan de hoge kant. Er is ook een polis te koop bij een grote Nederlandse maatschappeij die heel wat voordeliger is, controleer zelf maar. W.A. dekking ƒ1.000.000; Groene kaart inbegrepen; Ongeval lenverzekering voor inzittende tot en met de 2e graad inbegrepen. Premie: 2 C.V. ƒ647; Fiat 127 ƒ695; V.W. 1300 ƒ723; Opel Kadett 751; Peugeot 204 787; Renault 16 TL ƒ887. Een ver schil van 150 liter benzine per jaar. Capelle a. d. IJssel II. W. de Wit Protest In de rubriek „Uit de Kerkbladen" (14 dec.) lees ik dat prof. Kuitert in een gesprek met mr. Aantjes vroeg waarom de ARP niet protesteerde toen de Ver. Staten een atoombom lieten ontploffen. Om de uiting van de heer Kuitert op juiste wijze te kunnen waarderen zou ik gaarne weten wat en" waar hij gevraagd heeft toen China boven gronds kernbommen liet exDloderen en Rusland (zeer vuile) H. bommen bij Nova Zembla tot ontploffing bracht jaren geleden, ook boven gronds! Deze proef van de V.S. bij de Aleoeten was ondergronds en bracht geen stralingsgevaar. Jammer dat dit moest, overigens. Mag ik ook weten waar prof. Kui tert protesteerde toen mensenvlees hing te lillen bij het prikkeldraad langs de Berlijnse muur? En hoe hij vragen stelt nu het land van de vre desapostel Ghandt aanviel en kinde ren bombardeerde? Schiedam F. v.d. Zandc Geloven (4) Ook ik heb genoten van de zeer mooie uitzending. Een lied van alle tijden", en heb ook meegezongen. Waarom toch deze onjuiste kritiek, het schijnt mode te zijn, alles af te breken, waarmede men het niet eens is. Helaas zijn er niet veel van deze uitzendingen. Leiden mej. M. W. E. Neuteboom Geloven (5) Ook ik wil me graag aansluiten bij de woorden van de heer Reine over hef commentaar van de heer Klei (zondagsblad). Ook ik heb genoten van het programma ..Een lied van al le tijden".. Wat geeft het nu. of 't een lied is vari dunning en of je een or gel ziet of niet ziet? Het gaat er toch uiteindelijk maar om wat er gezongen wordt, en dat was hartverwarmend. Het geeft een mens moed om door het duister van deze donkere wereld op te zien, naar het licht van de ster van Bethlehem. Meeuwen. Mevr. Vos-Van Rijsbergen Van onze Haagse redactie DEN HAAG Op aandrang van de president van de Haagse rechtbank, mr. J. H. C. Slote- maker, zullen de Jezuïetenpater Ed Krekelberg (58) en het Je- zuïetenbestuur van het Delftse St. Stanislas-college alsnog een oplossing trachten te vinden voor het conflict in verband waarmee de pater een kort geding heeft aangespannen. Mr. Slotemaker had duidelijk wat moeite met de elkaar bekampende je zuïeten. „Tussen broeders moet toch een oplossing mogelijk zijn", meende hij. De diepe oorzaak van alle moeilijk heden is het „dwarse" standpunt van pater Krekelberg (bekend door het ingooien van de ruit van een sexwin- kel) jegens allerlei veranderingen in de maatschappij. Dit leidde tot een conflict dat zo hoog gelopen is, dat de generaal der jezuïten in Rome, pater Arupe. een afgezant naar Nederland stuurde, di,e momenteel in de zaak tracht te be middelen. Het conflict heeft twee hoofdpun ten. De pater werd medio 1970 de toegang tot het paterhuis in Delft ontzegd. Hij ging op kamers wonen en eist nu, omdat hij sindsdien niet meer door de orde werd gehuisvest en gevoed, zijn volle lerarensalaris vanaf medio 1970 op. Vervolgens werd het de pater, dit jaar, na een 2 3 4 5 6 7 Invul-puzzel Vul horizontaal in: 1. gesponnen garen, 2. luidruchtig feest. 3. soort hert, 4. livreiknecht, 5. bui, 6. plaats in Drenthe, 7. uitruster van schepen. Bij juiste oplossing vormen de begin- en de eindletters beide van boven naar beneden gelezen de naam van een be roep. Oplossing vorige puzzel Hor.: 4. trepaan, 5. andoorn, baal, 7. mirabeL 6. ver- Vert.: 1. krenterig, 2. oplosbaar, 3. vaarwater. zending: wij maken er een brok ro mantiek van en dat is niet best! Utrecht A. Witzel. Geloven 7 Graag wil ik mijn instemming be tuigen met het artikel van A. J. Klei. De schrijver wil in dit artikel de be kende en geliefde geestelijke liederen de ereplaats geven, die hen toekomt. Daarom moeten deze liederen dan ook uitgezonden worden zonder alle overbodige franje, die de kijker al leen maar afleidt van de eigenlijke boodschap. Een sollen met de liederen, zoals in het bewuste programma gebeurde, karakteriseert men ook wel eens als „verkrachting". De heer Klei pleit zelfs voor een aparte rubriek voor deze liederen. De zoete walm, die van het programma opsteeg, snoof hij ook wel eens in streekromans. De nega tieve reacties op zijn artikel zijn alle een schoolvoorbeeld van lezen wat er helemaal niet staat. De gelijkenis is daarom zo opvallend, omdat geen er van ingaat op de essentie van het betoog van de heer Klei. Amstelveen F. W. Worst (Discussie gesloten red.» nieuwe reeks conflicten onmogelijk gemaakt nog langer wiskundeles te geven op het St. Stanislascollege. De pater eiste gisteren ook de lessen te mogen hervatten. Namens de pater verweet de advo caat mr. L. van Heijningen het schoolbestuur onrechtmatig te hebben gehandeld. „Het schoolbestuur had hem kunnen berispen, schorsen of ontslaan, maar dat is .niet gebeurd. Hierdoor miste de pater de bij de wet geschapen mogelijkheden tot ver weer." De verdediger van het schoolbe stuur. mr. P. Schwanebeek wees erop dat deze formele weg juist niet was gevolgd omdat het hier een broeder in het geloof betrof. Wat betreft de eis tot terugbetaling van het salaris zei hij, dat een van de peilers van de orde der jezuïeten de gelofte tot ar moede is. Alles wat een ordebroeder verdient gaat naar de orde die hem dan een toelage van 600 gulden per maand geeft. Ook pater Krekelberg kreeg dat bedrag. Een ordebroeder die zelfstandig de beschikking over het inkomen wil hebben, plaatst zich buiten de orde, zei mr. Schwanebeek. Een schikkingzal daarom moeilijk zijn. Ook hervatting van.de lessen zal niet zonder moeilijkheden verlopen. De pater-rector van het St. Stanislas college liet gisteren weten momenteel geen mogelijkheid te zien dat pater Krekelberg zijn lessen hervat. Onder aandrang zegden beide partijen toe het gesprek te hervatten. Rich teren springt merkwaardig om met de geschiedenissen van richters. Van sonfmigen lezen we weinig meer dan de naam. anderen worden hele hoofdstukken gewijd. Zo gaat het van Samgar, de man met de ossestok, eigenlijk verloren Ehud en Debora. Trouwens, wie is eigenlijk de volgende richter na Samgar? Is Debora die het Woord Gods spreekt, of generaal Barak, de b sem, die de vijand op de vlucht jaagt, of Jaè'l, die „Sisera de vermorzelt"? Is het belangrijk? Eigenlijk niet. Zoals Othniël en Ehud iedei eigen wijze als het ware een portret zijn van Christus, zo vort zij een drieluik dat heen wijst naar de komende Heer. En dit het opmerkelijke. HeV overwinningslied van de profetes Deb zou je zo naast het boek Openbaring kunnen leggen. En tt lijkertijd zit er een stuk vervulling in van de eerste Messiasbi te van „de kop vermorzelen". We lezen vandaag: 2 Samuel 7:1-1 la. TEL AVIV (Reuter) Een record-aantal van 12.000 joden is dit jaar uit de Sow jet-Unie naar Israël geëmigreerd, na een op zienbarende verandering in de Russische emigratiepolitiek in de laatste maanden. Het getal, dat nu een piek van ruim 1.500 immigranten per week bereikt, is drie keer het totaal van de afgelopen vier jaren. De aantallen Sowjet-emigranten Senator Verburg: verkeersinformatie moet op tv blijven Van onze correspondent DEN HAAGHet Eerste-Kemer-- lid Verburg (PvdA) heeft de ministers Engels en Drees gevraagd te bevorde ren, dat de verkeersinformatie op de televisie blijft bestaan, eventueel in de vorm van overheidsvoorlichting. In vragen aan beide ministers noemt het Kamerlid het voortbestaan van dit TV-programma mede uit economische overwegingen van be lang, vooral omdat het grote bespa ringen oplevert, wanneer de ver keersdeelnemers tijdig op de hoogte zijn van eventuele stagnaties en weg werkzaamheden. Hij vraagt om welke redenen de NOS met het programma wil stoppen, hoewel gebleken is dat het in een duidelijke behoefte voor ziet. Verdachten ontvoering West-Duitse mil jonair zouden alibi hebben ESSEN (DNA AFP) De in ver band met de ontvoering van de West duitse miljonair Theo Albrecht zon dag in Düsseldorf aangehouden Udo Rieser -en Dieter Westerhoff hebben (volgens hun advocaat) niets met de zaak te maken. Verbetering De recensie van „Ik herinner mÜVrijmoedige herinneringen van mr. J. M. A. H. Luns in ons blad. van zaterdag 18 december 1971 was geschreven door onze redacteur .J Kuijk. (Zijn naam was helaas wegge vallen-Red.) waren steeds gecensureerd, maar Arieh Pincus, de voorzitter van het bestuur van het joodse bureau, ont hulde het getal tijdens een vergade ring van het centrgle comité van de Israëlische Arbeiderspartij in Tel Aviv. Waarnemers hadden de hoe veelheid Sowjet-emigranten dit jaar geschat op 5.000 of meer. Vooral de laatste weken vindt er een ware exodus plaats, nu wekelijks tien toestellen vol emigranten in Is raël landen. De nieuwste Sowjet-emi granten zeggen dat er op het ogenblik geen problemen zijn voor jóden die de Sowjet-Unie voor.. Israël willen ruilen. Deze uitspraken' staan in gterk contrast met eerdere berichten over officiële bedreigingen van Sowjet- burgers, die om visa verzochten. Tegenwoordig schijnt de behande ling van visa-aanvragers beleefd en zakelijk te zijn. Ongeveer 40 procent van de huidige emigranten zijn ge schoolde krachten en intellectuelen. Maar de grootste groep vormen ech ter de over het^ algemeen ongeschool de joden. Goldstein Pawel Goldstein, die onlangs in Is raël is aangekomen en in september de woordvoerder was van 93 joden, die probeerden de leiders in het Kremlin te spreken te krijgen, zei gisteren te geloven dat de Russen hebben ingezien dat de joodse zaak niet alleen een familie-reünie was, maar een nationale zaak. Goldstein, die 17 jaar in Russische werkkampen doorbracht, verklaarde dat de belang rijkste ontwikkeling was dat acade mici van internationale standing, zoals prof. Alexander Lerner, vice- president van de internationale cy bernetica maatschappij, ook visa heb ben aangevraagd hoewel hun levens standaard er in Israël op zal ach teruit gaan. RIJSWIJK De resultaten van de Nederlandse Scheepvaart Uhie zijn in de tweede helft van 1971 gunstiger dan die van het eerste halfjaar. Dit is o.m. het gevolg van een betere vul lingsgraad van de lftnvrachtschepen op een aaptal trajecten. Wel zal het totale jaarresultaat wat achterblijven bij dat van 1970. Over 197Ó bedroeg de bruto concern winst ƒ108,0 min en de nettowinst 61,8 min, waaruit een dividend van 7 werd uitgekeerd. De actie „Giro voor gaat in de richting van driebi ton! Tot dusverre is 60.000.ontvangen voor a aan beide protestantse scholai Madrid. Deze Trouw-Kwarte» tie wordt tot eind december houden. Enkele duizenden fc ze lezerskring hebben gerc Scholen en verenigingen!! zich niet onbetuigd. Zo zond de chr. mavo i(i U| muiden 450. Wij herhalen: beide Madi se scholen van de kleine Spd Evangelische kerk. die subsidie functioneren, zijn 1 evenals de protestantse kerk I aangewezen op hulp uit het tenland. Wij doen een bert allen, die op welke wijze dan<| de vreugde van de kot kerstdagen gaan beleven, werkelijk te denken aan minderheid in Spanje, die op ninklijke wijze pioniert. Het testants-christelijk onderwijs I dat land verdient krach steun. De in januari honderd ji oude Nederlandse Verenig „Het Evangelie in Spanje" 1 veelt onze* actie hartelijk Met een vorstelijk bedrag sta 1 onze lezerskring ook indirect h werk van deze steunverlena organisatie. Onverminderd blijft de la „Giro" voor Pedro". Zendt een via het gironummer van de De Christelijke Pers te Ami dam: 1.69.09.68. Bijdragen zijn ook welkom banknummer van de Chr. bij het hoofdkantoor van de 1 Middenstandsbank in de h« stad: 6.97.36.60.768. Vermelden svp.: Giro voor dro. Bericht voor hen, die kin kleding hebben ingezameld: uw zending voor onze fl ning dezer dagen sturen- Trouw-actie Pedro, Nieuwe 5 Voorburgwal, Amsterdam, aanwijzing van „Het Evangf" Spanje" wordt de totale zend begin januari naar Madrid gi pedieerd. Uit het veertiendaagse blad ELK der lutheranen dit verhaal: „In het plantsoen bij de Maarten Lutherkerk in Amsterdam stond in vroeger jaren een fraaie eike boom. In de oorlogsjaren verdween hij, waarschijn lijk „in rook opgegaan." Er werd een nieuwe boom geplant, maar enkele jaren geleden viel deze ten offer aan een straat of trottoiromlegging. Het plantsoen bleef leeg en nie mand dacht meer aan de boom. Niemand, behalve een trouwe lutherana die de boom miste en zich ergerde aan de lege plaats. Ze belde de plantsoenen dienst op, en nog eens en nog eens, want dat soort dingen gaat niet Zo vlug in Amsterdam. Tot ten slotte de toezegging werd gedaan: we zullen een nieuwe boom planten. Nog was onze lutherane niet tevreden en ze belde weer: Kan het ook een appelboompje worden Grote verbazing: een appelboompje in een stads- plantsoen Toen vertelde ze hoe Maarten Luther eens gezegd zou hebben: „Al wist ik dat morgen de wereld zou vergaan, dan zou ik nog vandaag een appelboompje planten Mevrouw kreeg haar zin, want zo zijn ze in Amsterdam dan ook wel weer. Maar toen ze voor stelde om de plechtige boomplanting dan te laten plaats vinden op hervormingsdag, zei het hoofd van de plantsoenendienst-Zuid, ook al een trouw luthe raan: „Ik heb veel respect voor Luther, maar op zondag krijgt hij ons toch niet aan het werk Het werd de vrijdag ervoor en in tegenwoordig heid ^an een aantal gemeenteleden en buurtbewo ners, met een toespraakje van de dominee en koffie met appeltaart voor alle aanwezigen toe, vond het appelboompje zijn plaats voor de kerk. in de hoop dat het tienjarig jubileum met appelkoeken van eigen oogst gevierd zal kunnen worden. In deze rubriek is al een paar maal het gedenk teken voor wijlen ds. H. vdn Lunzen te Odoorn ter sprake gekomen: via een voorstander, via een tegenstander en via iemand die vond dat je de zaak 't beste maar blauw-blauw kon laten. Zwingli, maandblad in principieel-vrijzinnig christelijke geest (tevens orgaan van de Nederlandse unita- tiërs), Verhaalt nu in twee achtereenvolgende num mers over de onthulling van het gedenkteken te Odoorn op de 30ste oktober j.l. Bij die gelegenheid, zo lezen we in het decembernummer van Zwingli. is op de melodie van gezang 121 een lied gezongen dat mevrouw PorteWit op ds. Van Lunzen had gemaakt en dat aansloot op het eerste vers van gezang 121 (het bekende: God roept ons broeders tot de daad). Hier zijn de twee laatste coupletten van dit lied: Ook buiten Odoorns enge kring Bleef ge die roep getrouw, Toen in de oude „Grote Kerk" Er leertucht komen zou. „Vrijzinnigheid verdraagt geen dwang. Dit kan nooit samengaan." Gewaarschuwd hebt ge door uw woord. Maar ge werd niet verstaan. Toen volgde op uw woord de daad Het Zwingliblad ontstond. Een kudde over 't land verspreid. In u haar herder vond. Zo zwoegde g'aan een dubbele taak: Odoorn en Nederland. Wie zulk een zware taak aanvaardt. Wacht kracht van hogerhand." In het hervormde blad Woord en Dienst 1 ds. R. Kaptein overv„gericht huisbezoek.",! betoog dit fragment: „Vroeger had het grootste deel van ons 1 vaste woonplaats. Men verhuisde eventueel de gemeente, maar daar was het mee Steeds meer mensen trekken nu van stad t( van gemeente naar gemeente. Dat betekent vt geloofsleven, dat het nu veel meer dan v aankomt op het eigen initiatief en de ini* kracht van de gezinnen en de alleenwon Vroeger werden zij vastgehouden door de sft de gemeente, door de zede ook. Dat valt weg. Elke mogelijkheid tot geestelijke op* moet dus worden benut, opdat de gemeente! daad de geestelijke weerbaarheid krijgt nodig heeft. Vandaar dat de gedachte aan het zgn. huisbezoek opkwam. Deze aanduiding beteken1- het huisbezoek niet meer „blanco" gedaan zoals vroeger meestal het geval was, maar da> wel de bezochten als de bezoeker voorbereid».1' het samen bespreken van een bepaald onder* dat voor de bezochten van belang is of ten»» door de kerkeraad van belang wordt geacht"

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2