Novum in Leidschendam stiltecentrum voor het winkelende publiek Ilai Verticillata takken zijn het klapstuk van Boskoop Anton Goedman verlaat Prinsenstad Mannenkoor Rijnmond staat DE BESHULST IS voor raadsel VERDRONGEN In derde kwartaal ruim 9000 klachten Aktiegroep „Voorne" gaat Oostvoornse meer symbolisch dempen Lips en Keller bouwen dok voor Rijnmond Van een onzer verslaggevers EIDSCHENDAM In het nieuwe winkelcentrum Leidsen- temidden van rinkelende kassa's, staat het „stiltecentrum"' fSchakel. Daar kan iedereen met ingang van morgen geduren de winkeluren naar de kerk. Dat wil zeggenniet op de geijkte r. Er worden geen diensten gehóuden, maar diensten ver- jid. Welke? Dat zal ervan afhangen. op deze manier nog niet dadelijk klaar voor ogen. Er is geen enkel voorbeeld. Een inmiddels opgericht besturend college, de stichting De Schakel, koos uit de vele mogelijkheden voorlopig voor het aantrekken van een soort ombudsman, die vooral maatschappe lijk informatief bezig zou kunnen zijn. Een sociale raadsman met een pasto rale tic of een pastorale raadsman met een sociale tic, net zoals je het maar zou willen opvatten. De tijd drong en de gedachte was: wellicht dat uit het rooms-katholieke arsenaal van gekwalificeerde krach ten iemand acuut beschikbaar zou kunnen komen die op zijn minst het begin zou kunnen maken. Het bisdom Rotterdam werd benaderd, mgr Simo- nis liet er geen gras over groeien en stelde drs. Van der Meer, die direct „in" was, beschikbaar, een priester, juist teruggekeerd van een buiten landse opdracht. naar gelang de aanvragen, de 1 igen en de mogelijkheden", [dé zojuist bij De Schakel in funk- ;omen raadsman drs. S. van der voorzichtig. „Laat het begin als een mosterdzaadje zijn, diep grond. Een mosterdzaadje is klein. Het heeft tijd nodig, ruim- vooral: goede grond." gebouw waarin hij deze woor- :eekt doet overigens qua aan- volstrekt niet aan een onaan- zaadje denken. Maar ja, het ook door het kapitaalkrachtige 'ntrum dr. A. Dreesmann initiatiefnemer aan de kerk, de raden van kerken uit de geschonken. Een unieke zaak in rland. —t heeft bovengronds plexiglas die gebukt lijken te gaan een zwaar betonnen dak. Een kundig grapje dat een aandacht jj! end effect heeft. Wie de trap af- de ruimte bevindt zich inder- als het genoemde mosterdzaadje de grond komt in een trape- ichtige, speelse ruimte, waar je middellijk thuisvoelt. is ook de bedoeling, want dit D ecentrum", zoals het van de aan- is genoemd, wil iedereen die zin ei zich eens even te verpozen, In rij ontvangen. Om er aan de te ifel eens een tijdschrift, boek of ra te pakken, om er zo maar eens (Iten of te praten, of om er raad SI wel informatie te ontvangen, r voor de raadsman, zoals hijzelf Z onnadrukkelijk aanwezig wil feite is de kerk wel een beetje dit cadeau overvallen. Ruim een geleden hoorde de raad van ker- ;D 'an het plan; zei, dat de kerk er in zou willen springen omdat nen boeiende zaak, een uitdaging d! Het winkelcentrum startte toen cu idellijk met de bouw. Maar nu ie raktijk. lej itrale vragen: hoe zal het „stilte- rj im" moeten gaan functioneren issi at zal dat de (arme) kerken moe- rm [aan kosten? Want al heb je in- :31 een prachtig toegeruste ruimte ei n nog prachtiger punt iedere eüer, horecaman of toneeldirec- |zou er wel weg mee weten staat een presentie van de kerk het. centrum op het principe van vrij willigheid zal moeten voortbouwen. Het zal verder juist door zijn ligging moeten leven van het contrast, mede ook om het verwijt te ontgaan dat het in dienst staat van (foutieve zijden van) consumptiemaatschappij en ka pitalisme. Daarom onder anderen te- enover overvloed - soberheid, „opper vlakkigheid - „diep"gang, veelheid - eenvoud, dienst naar geld - dienst naar behoefte, betaalde hulp - hulp om niet. En vul verder maar in. Wat dat in concrete gaat betekenen? Over een jaar pas zal er wellicht echt iets zinnigs over te zeggen zijn. De financiering is voorlopig ook nog een puzzel. De eerste duizendjes via kerkcollecten zijn er. Maar de vas- ROTTERDAM De centrale meld en regelkamer van Rijnmond staat voor een raadsel. Sinds zondagavond komen er klachten binnen over een soort kattepislucht. Gebleken is dat de oorzaak niet of slechts ten dele terug te voeren is op de inmiddels berucht geworden Erabantse rivier de Roode Vaart. Aanvankelijk werd de chemische fabriek Vondelingenplaat gezien als hoosdoener omdat de ge melde overlast overeenkomt met in het verleden geconstateerde stank, die op deze fabriek van toepassing was. Was het in het verleden zo dat de oorzaak van een probleem negen van de tien keer op een lek of ongeluk was terug te voeren, ditmaal staat Riinmond voor een raadsel. Vondelin genplaat heeft de produktie terugge bracht maar dat sorteerde geen enkel effect. Volgens de Rijnmondvoorlichter moet de oorzaak gezocht worden in atmosferische omstandigheden. Er is sprake van een cocktailvorming waarbij de genoemde lucht over- h"ort. Men vermoedt dat de stank afkomstig is van een hoge bron. De vochtigheid van de lucht speelt ver moedelijk ook een rol. Jonge solisten bij mannenkoor SCHIEDAM Aan het kerstcon cert, dat het Schiedams christelijk mannenkoor op dinsdag 21 december in de Magnalia Deikerk geeft, werken twee jonge solisten mee. In de eerste plaats de jongenssopraan Henry Schipper (12 jaar). Hij zingt tijdens de uitvoering vier kerstliederen en samen met het mannenkoor „Gloria in Excelsis Deo" en ,,'t Is geboren". Reeds vanaf zijn negende jaar zingt Henry regelmatig in kerken en sa menkomsten. Toen hij 11 jaar was werd al een plaatopname gemaakt voor een aktie ten bate van een kin dertehuis in Paramaribo. Sindsdien zijn nog acht platen opgenomen, waarin hij één of meer liederen zingt. De orgelsolist is de 16-jarige Ben van Oosten uit Den Haag. Op negen jarige leeftijd kreeg hij zijn eerste pianolessen en op veertienjarige leef tijd de eerste orgellessen. Toen hij 15 jaar was verzorgde hij deeerste concerten. Ben kreeg toen colc de benoeming tot organist van de Nieuwe Zuiderkerk in Den Haag. De cr-a-rst hrenr*t twee soli ten gehore. te kracht, hoe bescheiden ook, moet blijvend kunnen worden betaald. Om nog maar te zwijgen van de andere vaste lasten. VRIJDAG 17 DECEMBER 1971 ROTTERDAM Het Scheeps- schroevenreparatiebedrijf Lips-Keiler en Machinefabriek Keller in Rotter dam hebben besloten bij hun bedrijf aan de Schaardijk in Rotterdam een dok te bouwen met een maximum hefvermogen van 450 ton. Het is echter mogelijk in het dok schepen tot 4000 ton te helpen, omdat voor de werkzaamheden aan schroef en schroefas slechts het achterschip drooegezet behoeft te worden. Tot nu toe moesten de schepen op een bij het bedrijf gelegen zandplaat worden drooggezet. Het dok is inwen dig 14 meter breed en daardoor ge schikt voor de grootste Rijnschepen. Met een beetje fantasie en hand vaardigheid is van het materiaal uit Boskoop heel wat te maken. BOSKOOP ln de donkere weken vóór Kerstmis is Europa's sierteeltcentrum gevangen in de greep van twee grootheden. Er is één permanente greep bij, dat is de hefbrug. Daar valt ook geen ontkomen aan. Als de scheep vaart tergend langzaam het kwe kersdorp in tweeën glijdt vormen de files auto's op beide opritten het zoveelste refrein van een chronische klacht: die rotbrug! Een prettiger greep wordt be vorderd door de vraag naar kerstsfeer. Op het noordelijk halfrond wil men tegen de jaar- wende in het groen zitten, tussen de kaarsen en de bessen en de aandoenlijke stukjes met denne- appels, mos en sierlijke hulst. De Boskoopse veiling, die na de aan gename herfstmaanden aan het eind van haar latijn leek fleurt weer op onder de karrevrachten produkten die de romantiek moeten helpen bevorderen. De handel is gretig, maar helaas ontbreekt de laatste jaren steeds meer een welkome kerstbode: de bes hulst. Je had van die mooie, weet u nog wel? Van die goud- en zilverbon- te hulst, gele en rode, met grote en kleine bessen. „O grote grutten", zei een geroutineerde kweker, „je had vroeger zoveel van die soorten. Trou wens in die bonte hulst is nog steeds een behoorlijke aanvoer". Maar het is eigenlijk goed fout met de beshulst. Dit jaar 's het helemaal mis. De bloe sem bevroor in mei door de nacht vorst en dan kun je wel naar de bes sen fluiten. Informateur Overleg leidde ertoe dat de raad- mangedachte weliswaar niet zou wor den losgelaten, maar dat toch beter zou kunnen worden gesproken van een „informateur", die uit de vele, vaak tegenstrijdige, ideeën en gedach ten over het „hoe" tot een bruikbare werkformule zou kunnen komen. De heer Van der Meer heeft pre cies een maand voorbereidingstijd ge had „en stort zich met ingang van heden in de afgrond", zoals hij laco niek opmerkt. Maar dat ligt hem wel. Voorlopig is zijn verzoek aan winke lenden. winkeliers en winkelpersoneel: „Laat iedereen maar eens komen kij ken en praten als hij daar zin in heeft." (Dat zal wel lukken want voor de opening werd al veelvuldig aan de deur gemorreld.) „Want wy hebben nu wel bepaalde ideeën, maar hoe de ont wikkeling wordt zal ook en vooral af hangen van de vragen, verlangens en voorstellen van de mensen zelf. Een Ideeënbus staat er niet voor niets." „Een vergeet niet: laat het begin maar simpel zijn, juist als het evangelie, dat toch de eigenlijke gangmaker is. Grote dingen gebeuren in stilte en: zij die geloven, haasten niet. Geen tri omfalisme, alsjeblieft." De heer Van der Meer gelooft dat Vervuiling Rijnmond TERDAM In het derde ial heeft de Centrale Meld- {egelkamer in het Rijnmond- d 3000 klachten meer te ver en gehad dan in hetzelfde rtaal van het vorig jaar. Dit taal werden 9005 meldingen ingen (vorig jaar 6100). Bo en waren 1377 klachten bin- jekomen over beruchte kat- plucht, waarvan de oorsprong rij het sterk verontreinigde van de Roode Vaart. De stijging van het aantal klachten werd vooral veroorzaakt door de pe riode vanaf 16 september, toen sprake was van een ernstige luchtverontrei niging. Bovendien was vanaf 13 sep tember de kamer tijdens kantooruren bereikbaar via drie telefoonlijnen. Volgens het kwartaalverslag van de centrale- en meldregelkamer maakt vooral deze laatste omstandigheid het trekken van conclusies en een verge lijking met klachtenaantallen moei lijk. In het algemeen is het aantal voorvallen een objectiever gegeven dan het aantal meldingen alleen. Het blijkt dan, dat het aantal voorvallen sinds 1970 varieert tussen ongeveer 400 en 600 per maand. In het derde kwartaal werd waarschuwingsfase drie vijf keer uitgegeven. Wat het lawaai betreft is men in middels begonnen geluidsmetingen te verrichten rond fabrieken, die in aanbouw zijn. Fabrieken in aanbouw zijn gekozen om te kunnen vaststel len wat straks de bijdrage van het geluid is wanneer de fabrieken in be drijf zijn. Het ligt in de bedoeling om het gehele Rijnmondgebied, inzake het lawaai, in kaart te brengen. „Ik heb er heus tegenop gezien" DELFT/DEN HAAG „Ik kan beter nu weggaan dan dat ze zeggen: je moet weg. Ik heb er heus wel tegen opgezien". De bekende koordirigent An ton Goedman volgend jaar wordt hij 70 leidt vanavond in de Delftse Nieuwe Kerk aan de Markt zijn laatste concert met het Prinsenstad Mannen koor. De 47 leden zingen dan zeven kerstliederen a capella. Goedman: „De muzikale begelei ding is vaak te hard. Met a capella leert men zelfstandig zingen." De di rigent die op 18 januari tijdens een contactavond van het koor in Delft afscheid neemt is nooit gemakkelijk geweest voor de zangers. „Het kostte me altijd wat moeite het koor erop te wijzen dat het uit 't hoofd zingen het beste is. De zang komt dan heel wat beter uit". Enthousiast vertelt hij in zijn wo ning aan de Loosduinsekade in Den Haag over de tijd bij het Prinsen stad Mannenkoor waaraan hij sinds 1956 verbonden is. In 1970 werd het zilveren jubileum van het koor met een feestelijk concert gevierd, het geen Anten Goedman als een hoog tepunt in zijn dirigentschap ervaart. De muziek zegt hij uiteraard niet vaarwel. Vele Haagse koren heeft hij in de loop der jaren geleid, zo veel dat het wel eens te gek werd. Nu hij Delft vaarwel zegt kan hij zijn hobby altijd nog in de leiding van het Dameskoor „Mendelssohn" en de begeleiding van het Haagse Vredeskoor en de Jubilee Singers uitspelen. „Ik kan 't wel aan", zegt hij in vol vertrouwen. Anton Goedman die voor zijn 40-jarig dienstverband bij de Uitge versmaatschappij Leopold in Den Haag de eremedaille in goud ver bonden aan de Orde van Oranjc- Nassau kreeg uitgereikt kan met smaak over zijn werkzaamheden die hij als procuratiehouder had vertel len. Verdedigde hij op vele avonden het bestaan van de mannen-, vrou wen- en gemengde koren, overdag moest hij zich met de uitgave van belletrie en populair-wetenschappe- lijke lectuur bemoeien. „In de uitga ve van poëzie was geen brood te verdienen", zo merkt hij op. Zijn oom bracht hem op vroege leeftijd de liefde voor de muziek bij. Aanvullende lessen van de oud-diri gent van Die Haghe Sanghers, Jos Vrancken, resulteerden in het feit dat hij zelf ging begeleiden en diri geren. Daaraan vooraf ging een ac tief lidmaatschap van de Kon. Zang vereniging Excelsior en het Christe lijk Residentie-Mannenkoor. Trots wijst Goedman op het diploma koor dirigent dat hij van de Federatie van Nederlandse Zangersbonden kreeg. Het is boven zijn volgeladen bureau aan de muur geprikt. Veel plezier heeft Anton Goedman in de begeleiding van dc Jubilee Singers, waarmee hij het hele land afreist. Bij het Leger des heils en in Youth for Christ-kringcn zijn deze zangers populair. „Daar ben ik blij om, want de be langstelling voor het geestelijk lied is de laatste jaren zo verminderd. De jeugd apprecieert het als er in de kerk geapplaudiseerd kan worden, dat gebeurt met de Jubilee Singers altijd". Het heeft hem altijd aangetrokken het evangelie zingend uit te dragen. Dat wil niet zeggen dat uitsluitend geestelijke werken werden uitge voerd. Ook in het genre van het Ne derlandse volkslied hebben zijn ko ren zich danig geweerd. De komende weken moet Goed man vaak op reis. Er is een hausse in kerstconcerten. Zaterdag a.s. be geleidt hij de Jubilee Singers op twee kerstvieringen in Rotterdam, donderdag 23 december in de Verrij zeniskerk in Alexanderstad. vrijdag avond 24 december bij het Leger des Heils in Den Haag en op de ochtend van Eerste Kerstdag in Amsterdam- Noord. Zijn vrouw die hem meestal ver gezelt tijdens de concerten zegt: „Tot zijn dood zal hij met de muziek bezig blijven". „Nee meneer, waar het thans hele maal om gaat is, dat met de beshulst geen boterham te verdienen meer valt". De heer C. Bulk, die niet alleen een sierteeltcentrum heeft maar ook nog penningmeester is van de veiling, weet er nog alles van. „In de twintiger, dertiger jaren hadden we hier in Boskoop nog een zeer redelijke kweek. Je zag grote hoeken met beshulst met dat frisse groen ertussen. Maar ja, aan deze kweek zaten nu eenmaal flinke risi co's vast. Beshulst bloeit al in mei. Even een nacht vorst je erover en je zit met de brokken. Het is een beetje een verloren zaak. Van de specifieke Boskoopse beshulstveilingen is geen sprake meer. Daarvan hadden we hier vroeger het monopolie. Voorbij, uit, fini?. VINDINGRIJK In dit opzicht heeft Boskoop zijn kroon verloren. Beshuilst wordt nu geveild door het gehele land. Maar gelukkig is men in het tuincentrum vindingrijk. Er is een welkome ver vanger voor de beshulst: de Ilex Ver ticillata, een bladverliezende heester met rode besjes bij de vleet. De ver- ticillata-takken zijn pu hét klapstuk van Boskoop in de voor-Kersttijd geworden. Ze zijn wat kaal en sprie- terig, maar ze hebben „het" verder helemaal. Bijna niet te betalen, maar er zijn afnemers genoeg. Op het land zijn de struiken nu van hun takken ontdaan. Eigenlijk een vreselijk gedoe en duur ook met die eindeloze visnetten, die aan palen boven en naast de kweek worden ge spannen. In november begint men al verticillata te veilen, in hoofdzaak voor de export, en dan hebben de kwekers met hun aanhang een paar dagen handenvol werk. Mevrouw Bulk is blij. dat ze er weer voor een jaartje vanaf is: „Je moet al die blaadjes eraf trekken. Feitelijk moeten die er af vriezen. Dan is het pas goed. En dan die aan getaste besjes. Allemaal ertussen uit pulleken. Hoewel, dit jaar viel dat best mee. We hebben een mooie, dro ge zomer gehad met veel gave bessen. De veldmuizen hebben ons wel par ten gespeeld. Die kruipen gewoon door de mazen van het net en gaan in de struiken hangen. Een paar hebben ze totaal kaal gevreten. Toen we val len gingen zetten hoéfde het al niet meer". Met dc visnetten proberen de kwe kers ook de lijsters van de bessen weg te houden. Maar dat zijn drom melse dieren. Die lopen rustig lang het netwerk en als ze een opening vinden glippen ze naar binnen en kan de maaltijd beginnen. „Eerlijk gezegd kan ik geen besje meer zién. 's Nachts droom ik nog van al dat rood voor m'n ogen", bekent me vrouw Bulk. die deze Ilex geen ge schikt artikel vindt voor de particu lier om zelf te kweken. Je moet er een flinke oppervlakte voor hebben, omdat je in elk geval een mannelijke heester erbij moet hebben voor de bestuiving. Anders komen er geen ro de bessen. Ze heeft „de mannen" laten zien. Om de regel of drie staat er wel een man bij, bes-loos maar noodzakelijk. Haar man zal geen Boskoopse uitzon dering vormen als hij een beetje warm loopt voor de Verticillata. De nachtvorst heeft er nauwelijks vat op, want de heester bloeit pas in juni. Daarom heeft men de beshulst vaar wel gezegd en roepen de kwekers „hoera" tegen de bladverliezende Ilex. „De Verticillata is een schitterend betaalde zaak, zeer rendabel. Als je een flinke hoek hebt kan je er rustig van bestaan", vertrouwt de kweker me toe; „drie gulden per stuk voor eerste kwaliteit takken. Kun je je voorstellen, dat er dan wel een behoorlijke opbrengst moet zijn?" De „moderne manier" van bes- hulst, zoals de heer Bulk de Verticil lata noemt, is geheel een Nederlandse affaire, waarin Boskoop voor onge veer 75 procent meedeelt. Het vorig jaar ging het al goed, dit jaar wordt het nog beter! Hup, de takken in bundels in een plastic hoes en dan zo naar het vliegtuig. De vervoerder doet het niet voor niets en de Duitse bloemenman wil de bessen ock met winst „aan de juf frouw kwijt" (zoals de Boskoopse kwekers zeggen). Bulk: „Dat wordt hardstikke duur. Onbetaalbaar. Het Nederlandse publiek is niet dadelijk bereid zevenvijftig neer te tellen om zo'n klein bosje op tafel te krijgen". PRIJZIG De Boskoopse vakman vindt het best. De Verticillata is dit jaar bij zonder aan de prijs. Het is een leuke zaak. Hij kan er de Duitse Weihnachten mee opfleuren en ook de Haagse gro te modemagazijnen: tien van die gro te takken in de etalage, licht erop, prachtig... Na een week zijn de takken door de warmte verdord en komen er nieuwe zware bessendragers. „Je hebt een hoop rijke mensen hoor", vindt de heer Bulk, „echte richards. Nou, en van Duitslan, de modemagazijnen en van Duitsland, de modemagazijnen ben". Voor Duitse concurrentie is Bos koop niet benauwd. „Ze kunnen er wel een rauwe conifeer kweken, maar die fijne grond hebben ze niet. Ook de vakkennis niet, trouwens. We zijn in Boskoop, als je het goed be schouwt, echt wel een beetje ver wend". Gestolen zand gedijt niet (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Gewapend met schoppen, spaden, emmers en kruiwagens gaat de Aktie groep Voorne zaterdag om 14.15 uur een kar Maasvlaktezand le gen in het Oostvoornse meer. Een symbolische handeling die kracht bij moet zetten aan de eis van de aktiegroep èn vele inwoners van Oostvoorne om het Oostvoornse meer geschikt te maken voor re creatie. Het meer is op het ogenblik onge veer veertig meter diep, terwijl er vrijwel geen glooiing is. Zwemmen is hier onmogelijk, ten eerste door de grote temperatuurval die als gevolg van de diepte optreedt. Ten tweede is het levensgevaarlijk vooral voor kinderen, omdat er geen Harmonische glooiing is. waardoor kinderen plotseling in bijzonder diep water terecht zouden komen. Mans hoge hekken schermen het meer op het ogenblik af. De aktiegroep Voorne wil nu van de ongeveer 100 miljoen m3 zand, die Mj het graven van de Maasvlakteha vens beschikbaar komen, 25 miljoen m3 hebben om het Oostvoornse meer ondieper te maken. Dit onder het motte „gestolen zand gedijt niet", want voor het opspuiten van de Maasvlakte is het Oostvoornse meer leeggezogen. Dc aktiegroep heeft bovendien groot bezwaar tegen het voornemen het zand dat vrij zou komen in zee te storten Men stelt: „Het is een ere- plicht te zorgen dat Oostvoorne een behoorlijk recreatiemeer krijgt. En zo vlak voor Kerstmis kan bij een dergelijke aktie, zoals die zater dag wordt gehouden, natuurlijk de Kerstman, die een groot gevoel heeft voor rechtvaardigheid niet ontbreken. Daarom zal hij voor de aktiegroep de eerste schep zand in het Oostvoornse meer gooien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5