ÏINDE AAN STRIJD INDIA-PAKISTAN lel len schoolgeld kan tijdelijk zijn BIJ NS MOETEN 2500 MENSEN AFVLOEIEN Nederlands bestuursstelsel buitensporig eentralistisch kernproeven stopzetten fcwestie van do Het Kwartet lemanning in brandend chip gered Prachtige NKEN en FAUTEUILS BULTHUIS 'eking: India overschreed Jiinese grens Haagse wethouder uit kritiek: Tito is tevreden over afloop van crisis in Kroatië Drie PvdA-ers stappen uit raad Rotterdam Crita) met weer Koudere ïiaeht Twee doden en drie personen zwaar gewond Nieuwe leidse Coraramnt Vrijdag 17 december 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert h» teghenspoet!" lantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijs p.w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur. Van onze parlementsredactie )EN HAAG Als de Tweede Kamer dat wenst, kan de heffing schoolgeld voor leerplichtige jongens en meisjes bij het voort- iet onderwijs tijdelijk zijn. De heffing, waarvoor in februari een svoorstel wordt ingediend, is namelijk een kwestie van doel- igheid. De nodige dekking moet aanwezig zijn voor de onder- uitgaven. De Tweede Kamer kan deze zaak dus altijd weer aan irde stellen, zei minister Van Veen gisteren. schoolgeld wordt naar draag- ht geheven. Minister Van Veen >fde, dat het inkomen, waar be- n men geen schoolgeld hoeft te fors wordt opgetrokken. Een iellng van de leerplicht en het betalen van schoolgeld vond mi- Van Veen In deze tijd niet voor de hand liggen. Overigens voor het basisonderwijs nooit tolgeld betaald behoeven te wor- verzekerde mr. Van Veen. iHet is ledoeling. dat het schoolgeld aan centraal door de belasting it wordt geïnd. tweede instantie zette de heer A. jschemaekers, sprekend namens ARP en CHU een streep onder ijdelijk zijn van de schoolgeld- lg voor leerplichtigen, heer A. J. Hermes deed, even- lamens de drie confessionele jtteen klemmend beroep op de tl»' iets te doen voor de hoofden W zeven-klassige scholen door instellen van parttimekrachten jk te maken. „Er moet in'ge- overleg toch wat te bereiken viel de lieer Hermes op een en ogenblik uit. „We moeten le indruk vestigen, dat alles,van en al is geregeld". IA, D'66 en PR hebben onder over deze zaak een amendement iend. Minister Van Veen had r in het begin van zijn betoog imendementen van de oppositie klem ontraden. Het geld moet in gezocht in de sfeer van de ktiviteit had hij gezegd. Dat aar had de minister ook tegen de rfcingen van de heer Lanser, itter van het CNV. naar aanlei- RWICK (AP) In een kokende is op het Spaanse vrachtschip lania brand uitgebroken in de van Biscaje. Met behulp van ngsboten zijn 22 bemanningsle den te ontkomen. Later zijn zij >ikt door een Engels vrachtschip, konden het vuur. dat in het eer- uim uitbrak niet meer onder con- houden. Nieuws uit Italië ONTVINGEN uit het zonnige eed met Rundleder atuur-kleuren. Botermarkt 23 Nieuwe Rijn 25 'N'GKONG, TOKIO (AP, AFP, er, UPI) China heeft India er- beschuldigd de Chinese grens te overgetrokken. In een krachtig ®st aan New Delhi zegt Peking Indiase troepen de Chinese grens •it het district Sikkim hebben schreden. dia heeft de Chinese beschuldi- totaal ongegrond" genoemd. ding van de grote betoging - in U- trecht. Over deze demonstratie merkte mr. Van Veen nog op, dat zanglessen, les sen handenarbeid en sinterklaas voor de kinderen waren gebruikt om tegen de minister te protesteren. „Als we zo met elkaar moeten omgaan", ver zuchtte de bewindsman. iHeftig verzette de minister zich te gen verwijten als zou de verminde ring van het aantel lessen bij het voortgezet onderwijs de kwaliteit van het onderwijs aantasten en het aantal zitten blij vers doen toenemen. De maatregel wordt zo uitgewerkt, dat de scholen bijvoorbeeld ook het aan tal lesuren kunnen handhaven, maar de duur van de les verminderen van 50 minuten tot 45 minuten. Ook kun nen de scholen lessen gaan sparen door bepaalde groepen leerlingen bij elkaar te zetten. De basistabellen moeten in ieder geval zo gehanteerd worden, dat de tegenwoordige ex pressievakken worden gehandhaafd. En in geen geval mag de verminde ring ten koste gaan van het gods dienstonderwijs. Voor vervolg zie pag. 11 President Jahja Khan van Pakistan hééft gisteren nog in een bewogen radio rede verklaard dat zijn land blijft doorvechten ook al is Oost-Pakistan nu in handen van India. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Haagse wethouder W. H. A. Nuij van stadsontwikkeling heeft gister avond tijdens de begrotingsbe handeling in de gemeenteraad de lage produktiesnelheid van het overheidsbestel scherp bekriti seerd. Er wordt in de openbare lichamen te weinig over gespro ken, aldus de wethouder. „Het Nederlandse bestuurstelsel is buitensporig centralistisch." „Het is een zaak die mij benauwt, als de gemeente in haar werk het vereiste tempo heeft aangelegd en dan bij de rijksoverheid tegen een BELGRADO (UPI) President Ti to van Joegoslavië is „tevreden" over de afloop van de crisis in de deelre publiek Kroatië. De 79-jarige staats leider zei dit in een uitvoerig verslag over de buitenlandse politiek aan het parlement. Tito verklaarde dat de uitkomst van de Kroatische crisis be wezen heeft dat Joegoslavië in staat is zijn eenheid en onafhankelijkheid te handhaven. Hij verwees hiermee naar de arres taties en het vonnissen van Kroati sche betogers en de ontslagen van Kroatische partijleiders, nadat Tito felle kritiek Had geoefend op het we- deropleven van „Kratisch nationa lisme". In zijn buitenlands verslag heeft Tito verder opgemerkt dat het gevaar van een wereldconflict nu het kleinst is sinds de Tweede Wereldoorlog. ROTTERDAM Aan het einde van de begrotingsbehandeling in de Rot terdamse raad hebben drie leden. Nieuw Linksers van de PvdA-fractie hun mandaat ter beschikking gesteld omdat ze het niet eens ztfn met de gang van zaken in hun fractie. Po gingen van zes PvdA-Kamerleden, die eerder op de avond naar de Maas stad waren gekomen om deze drie leden van hun voornemen te weer houden. mochten niet baten. De PvdA-ers die terugtreden zijn de lieren dr. H. Lamberts jr. F. van Heezik en J. Riezenkamp. Door hun vertrek wordt een gevoelig verlies in de fractie geleden, zo zeiden de ove- van Nieuw Links wordt belangrijk rige PvdA-raadsleden. De invloed gereduceerd. Hun plaatsen zullen worden ingenomen door minder pro gressieve figuren, die bij de gemeen teraadsverkiezingen ten gunste van Nieuw Links op onverkiesbare plaat sen waren geplaatst. muiir loopt. De hoofdoorzaak ligt er bepaald niet in dat ambtenaren min der kordaat zouden optreden dan bij voorbeeld zakenlieden. Dat is gewoon onwaar. Het tegen deel is waar. Onze ambtenaren wer ken hard. De leidinggevende amb tenaren werken zich kapot. Enkele van de beste zelfs letterlijk." De wethouder haalde het bedrijfs leven aan waar de moedermaatschap pij de algemene directieven aan geeft, waarbinnen de leiders der dochterondernemingen met een gro te vrijheid van handelen ert aanpas sing aan specifieke omstandigheden kunnen werken. „Deze constructies maken het niet nodig dat de leiding zich met alles bemoeit. De overheids organisatie staat hier lijnrecht tegen over", aldus de heer Nuy. Om nog enigszins effectief te kun nen werken, proberen de gemeenten zich tevoren op de hoogte te stellen van de gedachten op de departemen ten. „Komt dat in zaken van een be paalde soort veel voor, dan krijgt het officieuze overleg een instiutionele vorm: een commissie. Deze woeker groei is al jaren aan de gang". De wethouder voegde eraan toe: Een van de leidinggevende ambtenaren is lid van 45 commissies, die beslag leggen op 63 pet. van zijn normale werktijd. Gevolg is natuurlijk dat hij zijn normale werktijd in de avond uren en tijdens de weekeinds moet aanvullen". Van het openbaar be stuur. „Minder detaillering op hoger niveau, meer uitwerkingsbevoegdheid en dus verantwoordelijkheid op la ger niveau zijn de voor hand liggen de remedies", aldus de Haagse wet houder. In Dacca ondertekenen hier de chef van het oostelijk commando van de In diase strijdkrachten Generaal-majoor Jagjit Singh Aurora (liiiks) en de be velhebber van de Pakistaanse troepen in Oost-Pakistan, generaal A. A. K. Niazi de overeenkomst, waarbij de Pakistani in Bangla Desj zich overgaven. Dacca is thans in handen van India en de Mukhti Bahini. Leden van de Oost- bengaalse bevrijdingsbeweging wachten onder de vlag van Bagla Desj na dere orders af in de buurt van de door hen bevrijde stad. UTRECHT De komende vier jaar zullen 2500 werknemers bij de Nederlandse Spoorwegen moeten afvloeien. De hoofddirectie van de Spoorwegen heeft deze maatregel in een brief aan het personeel meegedeeld. De inkrimping van het personeel is het gevolg van de herstructurering van het goederenvervoer. Een groot aantal van de 2500 werk nemers zal op de natuurlijke wijze afvloeien. Een aantal mensen kan waarschijnlijk binnen de NS worden overgeplaatst, vooral naar de snel groeiende afdeling reizigersvervoer. Ongeveer honderd mensen zullen op wachtgeld worden gezet. Op grond van een onderzoek, dat het Amerikaanse bureau McKinsey twee jaar geleden instelde, kwam de NS tot de conclusie, dat van de vier honderd laadstations er in de toe komst nog maar honderd mogen overblijven. Met ingang van de nieu we dienstregeling, volgend jaar mei, worden de eerste honderdvijftig laadstations gesloten. Tevens willen de Spoorwegen de hoofdrangeersta tions Utrecht en Tilburg volgend jaar laten vervallen. Voor 1973 staan slui ting van de rangeerstations Zwolle, Hengelo, Öldenzaal en Boxtel op het programma. Of Venlo als rangeersta tion zal worden afgeschaft, is nog niet zeker. De Spoorwegen kwamen tot deze herstructurering nadat de vorige re gering de NS de opdracht had gege ven het goederenvervoer rendabel te maken. „De verliezen van het goede renvervoer worden niet vergoed", zegt een woordvoerder van de NS. „Wij moeten daarom een aantal dode takken wegsnijden, waaronder de los- en laadstations, die zeer arbeids intensief zijn maar weinig opleveren, en een aantal rangeerstations, die niet meer rendabel zijn". De NS gaat de rangeeraktiviteiten nu vooral concentreren op Rotterdam en Amsterdam, waar zowel overdag als 's nachts gerangeerd zal worden, en op drie dag-rangeerstations. Om men. Eist en Susteren. Gastarbeiders Van het aantal werknemers die moeten afvloeien is slechts een klein gedeelte buitenlander. De NS ziet overigens geen moeilijkheden voor de gastarbeiders, omdat deze, voor het merendeel ongeschoolde, werknemers gemakkelijk ander werk kunnen vin den. Minister Drees (verkeer en water staat) heeft overigens nog steeds geen goedkeuring verleend aan de NS om volgend jaar honderdvijftig los- en laadplaatsen te sluiten. De Tweede Kamerleden Van Thijn en Roethof (PvdA) hebben daarom de minister gevraagd, of het waar is, dat hij één dezer dagen een beslissing zal nemen over de herstructurering en of het tempo en de uitvoering van deze be ten. Indiase bommenwerpers hebben woensdag zware bombardementen op de Pakistaanse stad Karatsji uitge voerd. Volgens de Pakistaanse radio hebben Indiase troepen in diverse ge bieden in het westen zware verliezen geleden. Bij te veel twisten raakt de waar heid zoek. PUBLILIUS SYRUS NIEUW DELHI, KARATSJI (AP, Reuter) De oorlog tus sen India en Pakistan is afgelopen. President Jachja Khan van Pakistan heeft vandaag het Indiase voorstel tot afkondiging van een bestand aan het westelij'ke front aanvaard „in het belang van de vrede en de stabiliteit op het Voorindisch continent*' zo meld de radio-Pakistan. Het bestand moet volgens Khan om 15.30 uur (onze tijd) ingaan. Dit is dezelfde tijd die India gisteren voorstelde in een eenzijdig staakt-het-vuren aan het westelijke front. India deed dit voorstel gisteren vier uur na de val van Dacca. De Indiase regering kwam vier uur na de val van Dacca met het een zijdig voorstel tot een „staakt-het- vuren" aan het westelijke front. President Jachja zei gisteren in een radiorede nog, dat zijn land de strijd met India zou voortzetten tot „de be zette gebieden zijn veroverd". Hij waarschuwde toen, dat „als India geen overeenkomst met Pakistan wil aangaan geheel Azië in een bloedige oorlog betrokken zal raken". Met de kracht van ons geloof in de islam, kan ik u met vertrouwen zeg gen dat wij de genadeloze vijand van ons grondgebied zullen verdrijven. Wij zijn op het pad van de Jihad (de heilige oorlog) en zullen pas stoppen als de uiteindelijke overwinning is behaald'. 'De tijdelijke terugslag op een van beide fronten betekent absoluut niet dat het einde van de strijd is bereikt. Wij hebben misschien een slag verlo ren, maar de uiteindelijke overwinning in deze oorlog om ons bestaan zal als Allah het wil aan ons zijn'. Khan heeft voorts verklaard dat zijn land bereid blijft gehoor te geven aan elke beslissing van de VN die ten doel heeft om 'in overeenstemming met onze nationale belangen een eer volle oplossing tot stand te brengen'. In zijn rede heeft Khan aangekon digd dat hij in de grondwet die hij op 30 december wil afkondigen 'maxi male autonomie zal toestaan aan Oost- Pakistan". Eerst zal de centrale rege ring worden geformeerd en daarna de provincial regering', aldus Khan. Gisteren is gemeld dat op het wes telijke front nog hevig wordt gevoch- NEW YORK (AP) De Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties heeft gisteren drie resoluties aan genomen waarin een dringende op roep wordt gedaan tot opschorting van alle kernproeven. Een Mexicaanse resolutie waarin alle kernproeven worden veroordeeld en waarin een volledige stopzetting wordt geëist voor 5 augustus 1973 kreeg 73 stemmen voor, 2 tegen en 3P onthoudingen. In een resolutie van Saoedi Arabië worden de kernmachten opgeroepen ..zonder nader uitstel" te komen tot overeenstemming over een stopzet ting van de kernproeven. Deze reso lutie kreeg 71 stemmen voor 2 tegen en 38 onthoudingen. In een door 15 landen onderteken de resolutie worden alle landen op geroepen om het verdrag over de ge deeltelijke stopzetting van kernproe ven uit 1963, waarin proeven in de atmosfeer en onder water verboden worden, te ratificeren. Ook wordt er in gevraagd dat de conferentie van Genève voorrang geeft aan onderhan delingen over het stopzetten van on dergrondse kernproeven. Stemming 91 voor, 2 tegen en 21 onthoudingen. slissing in overeenstemming zullen zijn met zijn toezegging, dat hij „nog al zorgvuldig te werk zou gaan en rekening zou houden met de mening van de provinciale besturen." Verder vragen de Tweede Kamer leden waarom minister Drees de Ka mer en de vaste commissie voor ver keer en waterstaat niet van de gecon cretiseerde plannen op de hoogte heeft gesteld. Tenslotte vragen zij minister Drees uitstel van de plannen gezien de sterk toenemende werkeloosheid in ons land. Mama is veel te mooi om u bij zich te hebben, papa. Waarom blijft u niet thuis en maken we wat lol. DEN BILT In de nacht van gisteren op vandaag brak de be wolking in het zuiden en midden van het land. waarna een flinke temperatuurdaling volgde. Dit hing samen met een sterke uit straling, maar ook met aanvoer van koudere lucht. Hoewel de luchtdruk op het continent geleidelijk daalt, blijft de luchtstroming in het komende etmaal zodanig, dat de aanvoer van koude lucht van Frankrijk uit aanhoudt. In de komende nacht moet ook in het binnenland plaatselijk op lichte vorst worden gerekend. Barometerstand: heden 10 uur: 77 cm (1026 millibar), dalend. Zon en maan 18 December: zon op 8.44, onder 16.29; maan op 9.44, onder 16.48; 25 dec. E.K. Hoog water Hoog water, 18 december: Rotterdam le getij 4.47, 2e getij 16.58; Scheveningen 3.23-15.35; Vlissingen 1.56-14.16; Haring vliet aan de Zeezijde 3.43-15.56. ROTTERDAM Bü een verkeers ongeluk op de Schiedamscweg in Rot terdam zijn in de nacht van donder dag op vrijdag twee personen om het leven gekomen en drie mensen zwaar gewond geraakt. Het waren allen Rotterdammers en inzittenden van een personenauto, die komend uit de richting Schiedam, door nog onbekende oorzaak van de weg raakte, door een zwaar afscheids- hek sloeg en op een enkele meters la ger gelegen rangeerterrein van de spoorwegen terecHtkwamen. De slachtoffers en de gewonden moesten door de brandweer uit de zwaar beschadigde auto worden ge zaagd. Bij het ongeluk werden de 51- jarige J. van Koppenaal en de 61-ja- rige mevrouw Fransen-van Schie op slag gedood. Zwaargewond werden de 53-jarige mevrouw Koppenaal- Mache. de 22-jarige Anton Marie Fransen en de 15-jarige Petronella Koppenaal. Het echtpaar Koppenaal, van wie de man werd gedood en de vrouw ernstig werd gewond, heeft 14 kin deren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1