Pakistaanse delegatie oopt weg uit Y-raad Israël zou zijn eisen aan YS afgezwakt hebben Philips schakelt over op producten van ïoger technisch niveau Nog geen de voor president Italianen Bhoetto: Ik ga terug om te vechten! oedan valt eganda aan Aanklacht wegens laster ingediend tegen rechter Metaalbonden bereiden acties voor Panterleider opnieuw vrijgesproken Dorp werkt familie van Willian eruit GOED DAT ER POLITIE IS..? Proeven met fosfaatvrij wasmiddel DONDERDAG 16 DECEMBER 1971 NEW YORK (Reuter, UPI, AP) De hele Pakistaanse delegatie woensdag weggelopen uit de zitting van de Veiligheidsraad, nadat ninister van buitenlandse zaken Zoelfikar Ali Bhoetto alle ontwerp- esoluties had verscheurd, die daar waren ingediend. „Houden jullie e Veiligheidsraad maar - ik vertrek", zo riep hij woedend. Direct nadat de raad bijeen was ■komen om het geschorste debat jer het conflict voort te zetten, nam loetto het woord. Hij trok fel van ■r tegen de raad, die volgens hem in modebuis' was geworden. Paki- in zou zich niet langer gebonden hten door de besluiten van het VN- :haam. Hij had 'niets meer te ver- •zen' en kon daarom vrij uit spre- n. „Nooit wil ik deel hebben aan een ffe capitulatie. Zo nodig vechten we tg duizend jaar door. probeert de aangename waarheid te verdoeze- Pakistaanse minister Ali Bhoetto II^buitenlandse zaken loopt de zaal van de Veiligheidsraad na te heb- üt meegedeeld dat hij niet meer rder wil deelnemen aan de be- slagingen. Op de voorgrond (met ind) zit zijn Indiase collega Sar- Swaran Singh. Na zijn drama- vertrek woensdagmiddag gaf Jto te verstaan dat de Pakistaan- VS-delegatie toch de bijeenkom- van de Veiligheidsraad zal blij ven bijwonen. len. U hebt geen secretaris-generaal, maar een scherprechter nodig", zo schreeuwde hij. Onder geen enkele voorwaarde wilde hij zich laten be trekken bij de legalisering van een verachtelijke overgave. Zijn stem be gaf het bijna toen hij vertelde dat zijn elf-jarige zoon hem de dag tevo ren had opgebeld om hem te zeggen: ..We willen u niet in Pakistan terug zien als u dat doet." Tijdvers pilling Bhoetto vertelde dat er gisteren van man tot man gevochten werd in Dacca en dat desondanks de raad niets zat te doen. „Duizenden werden vermoord terwijl de raad aan het be raadslagen was of ze een schorsing voor twee of voor drie uur zou toe staan. Waarom zal ik mijn tijd hier verder verspillen? Ik vind het walge lijk als ik en mijn land hier nog een minuut langer blijven", aldus Bhoet to. Bhoetto's woede richtte zich voor namelijk op Engeland en Frankrijk, die steeds blanco hadden gestemd, terwijl als ze zich met hun volle ge wicht zouden hebben ingezet voor de kwestie er misschien overeenstem ming zou zijn bereikt. „Ik bewonder de Sowjet-Unie. Zij nam tenminste een positie in. Het was een verkeerde positie, maar het was tenminste een positie." Daarop stond Bhoetto op en stapte met zijn gehele delegatie weg uit de Veiligheidsraad. „Tk ga terug naar mijn land en ga vechten", zo riep hij de achtergeblevenen na. Bhoetto sprak juist nadat hij het nieuws had vernomen dat militaire en burgerlijke autoriteiten in Dacca om een bestand hadden gevraagd aan India, maar de minister weigerde iedere medewerking aan de 'legalise ring' van deze overgave. Ontwerpresolutie Frankrijk en Engeland hebben gis ternacht in de Veiligheidsraad een ontwerpresolutie ingediend, waarin op de regeringen van India en Paki stan een beroep wordt gedaan, onver wijld een duurzaam bestand af te kondigen. Dit zou zowel in alle con flictgebieden op het westelijk strijd- tineel als in Oostpakistan moeten ge beuren, in afwachting van een terug trekking van troepen. Voorts wordt er bij beide partijen DEN HAAG Philips zal :h moeten aanpassen bij de orrfie ontwikkeling van de iktronische industrie, die de gelopen 10 jaar in diverse lan- ;n van het Verre Oosten heeft latsgevonden. Dit zegt de di- iteur van de afdeling radio, ammofoon en televisie van het ïilips-concern, de heer L. Th. lessels, in het jongste nummer n het Philips tijdschrift „An imeer". In het verre oosten heeft men zich het bijzonder toegelegd op de mas- abricage van produkten van hoge aliteit, die echter behoren tot het ider „sophisticated" gedeelte van I Philips-produktieprogramma. Deze wikkeling heeft invloed gehad op bestaande industrieën in andere en van de wereld. De onderne- igsleidingen moeten echter de soe- ïeid en de moed kunnen opbren- ^ilh om de bakens te verzetten, bijv. V [or om te schakelen op produkten i een technologisch hoger niveau, lp het ogenblik streeft Philips er t in de eerste plaats naar nieuw te [wikkelen artikelen aan zijn pro- in» dieprogramma toe te voegen, wan- r de ontwikkeling, vervaardiging verkoop grote investeringen zou- vereisen. In plaats daarvan zullen rgie en tijd worden geconcen- g4erd op de technische en kwalitatie- itoo verbetering van het bestaande pro- ■"Ttieprogramma. Dit zal tenslotte en tot prijsverlagingen. Ook wil >ps via de invoering van nieuwe tructies, bijv. bij wasmachines, en tot goedkopere, kleinere en re produkten. MPALA (AP) Een woord- er van het leger van Oeganda vanavond meegedeeld dat Soe- ese regeringstroepen vijf km het dgebied van Oeganda zijn bin- getrokken en daar felle gevechten ren met guerrillas uit Zuid-Soedan. waarschuwde Soedan dat als niet morgenochtend zich op hun grondgebied hebben terugge en Oeganda gedwongen zal zijn met „de grootst mogelijke kracht" n hen op te treden. Philips is niet de enige fabrikant, voor wie de grote kapitaalinvesterin gen, die vereist zijn voor ontwikkelin gen en vervaardiging van grote huis houdelijke apparaten een probleem is, In 1960 waren er in Europa vijftig fabrikanten van grote huishoudelijke apparaten. Thans zijn er nog slechts acht over en men verwacht, dat er tenslotte slechts vijf zullen blijven bestaan. Hetaantal fabrikanten van kleine huishoudelijke apparaten is in dezelf de periode verminderd van 75 tot 35. Een andere ontwikkeling van de laat ste jaren is de totstandkoming van kleinere, gespecialiseerde maatschap pijen, die zich beperken tot de ver vaardiging van één of twee produk ten, en die toch een betrekkelijk groot deel van de markt veroveren. Van een verslaggever DEN HAAG De heer W. M. van der Prijdt uit Vogelenzang heeft een aanklacht wegens laster ingediend te gen de Haarlemse rechter mr. H. £ockart. De heer Van der Prijdt was adop tief vader van drie Libanese kinde ren, die hem in Libanon volgens Li banees recht zijn toegewezen. Begin vorig jaar werd de heer Van der Prijdt aangehouden op verden king van het plegen van ontucht met zijn aangenomen kinderen. Het ge rechtshof in Amsterdam sprak hem in september vorig jaar vrij van deze beschuldiging. De Haarlemse rechtbank ontzette hem vervolgens uit de ouderlijke macht op grond van de tegen hem ingebrachte beschuldiging, waarvan juist het Amsterdamse gerechtshof hem had vrijgesproken. Ook heeft de heer Van der Prijdt aan de Libanese regering verzocht om uitlevering van de kinderen, die tij delijk bij een gezin in Haarlem zijn ondergebracht, te vragen. Ze zouden dan weer onder Libanees recht vallen en aan de heer Van der Prijdt kun nen worden toegewezen, die voorne mens is zich met zijn gezin in Marok ko te vestigen. ARNHEM „Het nationale park De Hoge Veluwe heeft het profijtbe ginsel omgezet in een profijtonttrek- kingsbeginsel. Het park is zodanig af gegrendeld door een hoge betalings drempel dat het een lusthof is gewor den voor buitenlandse toeristen. Voor onze eigen burgerij is het te duur." op aangedrongen, met spoed een uit gebreide politieke regeling te sluiten, die beantwoordt aan de wensen van de bevolking van Oost-Pakistan. Bij de indiening verklaarde de Brit sir Colin Crowe, dat nog niet alle le den van de raad met de tekst hebben ingestemd. De Sowjet-Unie heeft •reeds drie eerdere ontwerp-resoluties voor een staken van het vuren met haar veto getroffen. De Britse en Franse afgevaardigden hebben nu echter goede hoop, dat de raad met hun voorstel akkoord zal kunnen gaan. Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT De vakbonden van werknemers in de metaalindustrie hebben gisteren besloten vijf werk groepen in te stellen die de acties moeten voorbereiden, welke na 1 ja nuari zullen worden gevoerd als er dan nog geen nieuwe cao is. Door middel van deze acties willen de bonden dan hun verlangens ver wezenlijken, die zo werd na afloop van hun beraad verklaard in goed overleg onbereikbaar zijn gebleken. Een der werkgroepen zal zich be zighouden met het uitwerken van de strategie, de andere met de hoogte van eventuele stakingsuitkeringen en de financiering daarvan, de beleids- technische en juridische aspecten, de konsekwenties van de sociale verze kering en de voorlichting. De werkgroepen hebben de op dracht midden volgende week met hun nota's klaar te zijn. In de loop van volgende week zullen bij de me taalindustrieën in heel het land pam fletten worden uitgereikt door middel waarvan de vakbonden alle werkne mers in deze bedrijfstak over de stand van zaken zullen voorlichten. Reorganisatie Coöp-Netlerlanii treft 280 man DEN HAAG Door de reorganisa tie bij Coöp-Nederland komen onge veer 280 van de in totaal 5.000 werk nemers op straat te staan. Het aantal opgeheven en op te hef fen arbeidsplaatsen treft het Noorden (42). het Oosten (34) en het Westen (209). Er wordt door de directie naar gestreefd de werkgelegenheid, vooral voor de oudere werknemers, door in- terne verschuivingen zoveel mogelijk te handhaven. In totaal worden 29 werknemers, die 60 jaar of ouder zijn, vervroegd gepensioneerd. Bovendien staat al vast dat 25 werknemers bin nen het bedrijf worden overgeplaatst. Aangenomen mag worden, zo blijkt uit het antwoord van minister Boers- ma (sociale zaken) op vragen van het Kamerlid S. Keuning (DS'70), dat uit eindelijk onder het vaste personeel, voor zover dat jonger dan 60 jaar is, slechts een beperkt aantal ontslagen zal plaatsvinden. ROME (AP) Een president of eigenlijk geen president is toch ook niet alles. Dit blijkt weer eens uit de Italiaanse ver kiezingen, die op een eentonig lied met veel herhalingen gaan lijken. Thans na een week af en aan naar de stembus te hebben gelopen hebben de Italianen nog steeds geen gekozen leider. De impasse wordt nu ook groter, terwijl de machtige coalitie van so cialisten en communisten zwakke plekken begint te vertonen. De chris ten-democratische partij is er nog steeds niet in geslaagd om al zijn aanhangers te scharen achter de offi ciële christen-democratische kandi daat Fanfani. De scheuring in het socialistisch- communistische blok kwam voor het eerst tot uiting bij de 12de stemming toen de door de communisten ge steunde socialistische kandidaat De Martino het minste aantal stemmen tot nu toe behaalde. De Martino kreeg 394 stemmen, 19 minder dan hét hoogste aantal van 407, dat hij kreeg bij de 11de stem ming. Een eenvoudige meerderheid van 505 stemmen is genoeg om tot president te worden gekozen. Elke verzwakking van de socialis- tisch-communistische kandidaat werd gezien als een vergroting van de kan sen van Fanfani. Maar bij de 11de stemming van morgen kreeg Fanfani zeven stem men minder dan de 400 die hij vol gens berichten nodig zou hebben om de stemmen te verwerven van de drie kleine centrumpartijen. Bij de 12de De Spaanse ambassadeur in Zweden, prins Alfonso de Bourbon y Dam- pierre (35), bij gerucht eens genoemd als een van de huwelijkskandidaten voor prinses Irene, en Maria del Car men Martinez Bordtu, kleindochter van het Spaanse staatshoofd generaal Franco hebben aangekondigd, dat z\i zich op 23 december in het El Pardo- paleis in Madrid gaan verloven. stemming onthielden de chriéten-de- mocraten zich van stemming. Toch minder Vanmorgen kreeg Fanfani 393 stemmen, het hoogste aantal tot nu toe, maar nog altijd 14 .minder dan Martino. Bij de stemming van gisteravond onthielden de liberalen zich voor de eerste maal van stemming. Tot nu toe hadden zij hun 49 stemmen uitge bracht op hun partijsecretaris Gio- vannie Malagodi. De liberale onthouding werd gezien als een aanwijzing dat zij bereid zijn om naar Fanfani over te zwaaien. Als Fanfani de steun krijgt van een anti-marxistisch front, zou zijn ver kiezing een belangrijke politieke crisis in Italië tot gevolg hebben. Ita lië is de afgelopen 10 jaar geregeerd door een centrum-linkse coalitie, en een coalitie tussen het centrum en de katholieken zou daaraan een einde maken. Halfmiljoenste Daf van de band Gisteren is in Bom (Limburg) met feestelijk vertoon de halfmiljoenste Daf personenwagen van de band ge lopen. Op 7 februari 1958 is de eer ste DAF 600 op de RAI in Amster dam aan het publiek getoond, op 23 maart 1959 werd metd e produktie begonnen. De hier afgebeelde wagen, een DAF 55 de luxe, is ongeveer de kwartmiljoenste uit de Limburgse vestiging in Bom, waar in 1967 met de personenwagenfabricage was be gonnen. OAKLAND (Reuter) Ook het derde proces tegen Zwarte-Panter» leider Hue Newton in verband met de dood van een Californische poli- Van onze correspondent ARNHEM Het Betuwse dorp Randwijk heeft de familie Janssen „weggepest". De ellende begon nadat 8-jarige zoon Willian van school werd gestuurd omdat hij te lang haar zou hebben. Willian zit nu in het naburige Heteren op school. Het gezin verhuist binnenkort ook daar heen. De pla gerij uit het dorp is zo groot gewor den dat de gemeente een huis in Heteren toewees. Overigens zijn niet alle Randwij- kers boemannen. Er circuleerde een handtekeningenlijst die het voör de Janssens opnam, en daar kwamen 288 namen op voor. Geen vervolging in zaak-Scholten (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Tegen burgemeester mr. J. N. Scholten van Rijswijk (N.Br.), tevens Tweede Kamerlid voor de ARP. zal de procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof geen ver volging instellen. Mr. Scholten zou zich persoonlijk hebben bezig gehou den met aankopen van grond voor een Amsterdamse aannemingsmaat schappij. Met medeweten van zijn wethou ders had mr. Scholten via een bankrelatie op zijn naam in Rijswijk gronden aangekocht en betaald met geld van de aannemingsmaatschappij. Uit het onderzoek is gebleken, dat het bedrag geheel is verantwoord. De grondaankopen zijn betaald en het overblijvende geld is teruggestort op de rekening van de aannemingsmaat schappij. De procureurTgeneraal gelastte tot het onderzoek op grond van het amb telijk onderzoek dat de commissaris van de Koningin in Noord-Brabant heeft ingesteld. Over deze kwestie zijn in de Kamer vragen gesteld door de leden Goudsmit (D'66) en Van Thiin (PvdA), waarop nog het door minister Geertsema toegezegde ant woord moet komen. tieman in 1967 is woensdag met vrij spraak geëindigd. De stemmen van de jury staakten: zes tegen zes. waarop de rechter de aanklacht betreffende doodslag se poneerde. Het recht wordt gedwars boomd. vond officier van justitie Jen sen. Hij verklaarde dat Newton op nieuw in staat van beschuldiging zal worden gesteld als nieuw bewijsma teriaal wordt gevonden. JERUZALEM (Reuter) Er bestaat een kans dat Israël als nog instemt met het Amerikaan se initiatief om een interim akkoord te sluiten met Egypte over de heropening van het Suezkanaal. Dit is uit goed inge lichte bronnen in Jeruzalem ver nomen. Een en ander zou het resultaat zijn van besprekingen die de Israëlische premier Golda Meir met president Nixon heeft gehouden. Israël heeft twee maanden geleden verklaard dat het Amerikaanse initiatief zou worden geboycot totdat Washington positief heeft gereageerd op bet verzoek meer Phantom-straal- vliegtuigen te leveren. Premier Meir heeft gisteren in een speciale zitting van het Israëlische kabinet verklaard dat haar bezoek aan de VS de betrekkingen tussen beide landen heeft verbeterd. Volgens zegslieden hebben Amerikaanse func- tionarissert mevrouw Meir beloofd een waakzaam oog te houden op het militaire evenwicht in het Midden- Oosten. De Egyptische minister van buiten landse zaken Machmoed Riad heeft verklaard dat als Israël de resolutie niet aanvaardt, die de VN dinsdag 'hebben aangenomen, Egypte gerech tigd is de vijandelijkheden te hervat ten. „Als Israël de resolutie aan vaardt kan de VN-bemiddelaar Gun nar Jarring zijn missie onmiddellijk hervatten", aldus Riad. Een woordvoerder van de VN heeft meegedeeld dat Jarring contact heeft gehad met Egyptische en Israëlische Confessionelen: akkoord handhaven inz. werkende jeugd (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De drie confessio nele partijen in de Tweede Kamer verlangen van minister Van Veen, dat hij zicli strikt houdt aan wat in het regeerakkoord is vastgelegd over de werkende jongeren. Dr. P. G. J. Zelissen (KVP) legde de bewindsman het volgende plan voor, dat uitgevoerd moet worden: in augustus één dag verplicht onderwijs voor de 16-jarigen, met ingang van augustus 1973, twee dagen voor de 15-jarigen, augustus 1974, twee dagen voor de 16-jarigen en met ingang van augustus 1975 één dag voor de 17-ja- rigen die het jaar daarvoor reeds vorming hebben gekregen. Volgend jaar zullen nog zo'n 56.000 16-jarigen een dagvorming moeten volgen. Moet zo'n jongen van pak weg negentien jaar je een kat geven, omdat hij toevallig een uniform aan heeft, en jij niet! Ik vroeg: weet jouw moeder wel, dat je in donker nog op straat bent? Twee dagen later is een in sluiper gepakt. Hij had pech gehad: het was geen brigges van vijftig geweest die hem had nagezeten, maar een jónge agent. Zo eentje van negen tien... vertegenwoordigers over hervatting van zijn vredesmissie. Premier Meir heeft een brief ge kregen van een ultra-orthodoxe jood se gemeenschap, waarin zij met de dood wordt bedreigd als er geen eind wordt gemaakt aan secties op lijken. Dit is gisteren in Jeruzalem meege deeld. Volgens de orthodqje-joodse sekte Bnei Brak moet het menselijk lichaam na de dood in takt blijven om te kunnen herrijzen bij de komst van de messias. De sekte heeft de. afgelopen weken ook dreigementen geuit aan het adres van een aantal Israëlische pathologen. Een militaire woordvoerder in Tel Aviv beeft bekendgemaakt dat tien Egyptische krijgsgevangenen zijn in geruild voor een in Egypte gevangen Israëlische piloot. DEN HAAG In twee wasserettes in Zwolle en Kampen worden op het ogenblik proeven genomen met een fosfaatvrij en biologisch afbreekbaar wasmiddel, waarin het fosfaatvervan gingsmiddel NTA is verwerkt. Het middel is ontwikkeld door een kleine Deventer wasmiddelenfabri kant Senzora. Wanneer de proeven slagen, zal het nieuwe waspoeder nog voor het einde van dit jaar op de markt worden gebracht. Het nieuwe middel voorkomt, even als fosfaten, kalkaanslag in de was machine en op het wasgoed en heeft geen milieuvervuilende werking. Be halve NTA bevat het ook soda, het bleekmiddel perboraat en enkele op tische bleekmiddelen. De fabriek heeft het middel door TNO laten testen. Volgens de directie zijn er daar geen bezwaren tegen aangetekend. LONDEN (AP, AFP, Reuter, UPI) De Jordaanse ambassa deur in Engeland, Zaïd el-Rifaï, is gisteren aan de dood ontsnapt toen hij met zijn auto onder vuur werd genomen door een onbe kende. De Palestijnse organisatie „Zwarte September", die onlangs de Jordaanse premier Wasfi Tell in Cairo heeft vermoord, zegt ook voor deze aanslag verantwoordelijk te zijn. BELFAST (AFP. Reuter) Het Britse leger heeft erkend dat Engelse soldaten gisteren per vergissing de 16-jarige jongen Martin Meshane hebben doodgeschoten. De jongen speelde met zijn broer en drie vriendjes in het Noordierse dorp Coalisland en had een onschul dig plastic speelgoedgeweer bij zich. Een Britse patrouille, die passeerde, voelde zich volgens de Britse woord voerders bedreigd en schoot de jon gen neer. „De soldaten waren er ze ker van dat het een echt wapen was", aldus de woordvoerders.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9