loger schoolgeld stuit op sterke bezwaren rekkers letterlijk oorverdovend en 'uiterst gevaarlijk Politie kind weet (nog) in garage niet wie legde Aanval in zendingsblad per inlegvel afgezwakt Buitenparlementaire oppositie fel tegen begroting onderwijs - Gescheiden bejaarden meer AOW Politie verwijdert vijf woonwagens met diepladers Jit de Haagse hof geplukt DO: i!>EiR,C.4,G 16 D'ECEMIER 1971 Van onze parlementsredactie EN HAAG In de Tweede Kamer is niet alleen door de op tie, maar ook door de drie confessionele partijen ernstig bezwaar taakt tegen de plannen van de regering om voor het gehele voort- >tte onderwijs over te gaan tot het invoeren of het verhogen van jlgelden. andere, haast algemene kritiek [id op het terugbrengen van het lesuren van het voortgezet on- ijs van 32 tot 30 per week, zon- dat hierover overleg was ge- Van alle kanten werd erop •ongen het aantal expressie- ;n in geen geval te verminderen. zwaartepunt van de kritiek de oppositie betrof vooral het irblijven van de onderwijsver- toing en de democratisering van Onderwijs. De KVP, ARP, CHU R'70 drongen bij de minister aan ft opstellen van een beleidsplan liet onderwijs. Uitstellen oppositiepartijen spraken zich lirect uit tegen de vermindering aantal lesuren. Drs. W. A. F. (D'66) diende een motie in, wordt gevraagd de maatrege- te stellen en het overleg met ikkenen weer te beginnen. Imit-Kroes (WD) noemde de egel veel ingrijpender dan bui- anders zich kunnen voorstellen, maatregel kan onze goedkeu- noeilijk wegdragen. Het onder- noet tijd hebben voor didacti- janpassing. De zwakke leerling de dupe. reductie van de lesuren is voor- waarlijk voor het avond-onder- Om de 32-30 maatregel te ver in voelt de VVD er voor minder uit te geven voor de pedagogi- tentra. A. Veerman (ARP) merkte op, ij de vermindering niet het ni veau van het onderwijs, maar het kind zelf centraal moet staan. De vermindering van het aantal les uren is vooral bezwaarlijk voor het lager beroepsonderwijs. „Die ombui ging van het beleid weegt bij ons (de drie confessionele fracties) zwaar der", zei dr. A. Veerman, ..Het gaat hier om kinderen, die een groter zorg en een intensievere begeleiding nodig hebben." Er zou veel gewonnen zijn, aldus dr. Veerman, wanneer dit be roepsonderwijs vierjarig zou worden. Drs. Wilbers („40 procent van de jeugd wordt door deze maatregel ge pakt") kondigde een motie aan over deze vierjarige opleiding, wanneer het antwoord van minister Van Veen niet bevredigend is. Schoolgeld De heer C. Laban (PvdA) kwam met een motie om geen schoolgeld in te voeren voor leerplichtige kinderen. Deze motie is ook ondertekend door D'66 en PPR. „De beginselvaste ARP", kreeg van de heer Laban het advies bladzijde 46 van het verkie zingsprogramma van de partij te le zen. Daar staat wat over het wegne men van sociale en financiële barriè res. Die barrières worden nu opge trokken. „Wijst de ARP nu de school geldheffing af?", vroeg de woordvoer der van de PvdA. Overigens bleken bij KVP, ARP en CHU ook ernstige bezwaren te leven tegen de plannen van minister Van Veen. Deze partijen vinden het juist dat voor niet-leerplichtige kinderen een redelijk schoolgeld wordt betaald. Maar voor minder draagftrachtigen moet een vrijstelling mogelijk zijn. Kleuteronderwijs Het kleuteronderwijs kreeg in het bijzonder de aandacht van de VVD. Mevrouw Smit-Kroes wilde in het onderwijsbeleid vooral het accent leggen op het kleuter- en basisonder wijs. Zij diende een motie in om ook kleuters van drie jaar tot de kleuter scholen toe te laten. Mevrouw Klaas- sens-Postema (PvdA) vroeg een alge meen beleidsplan voor de kinderen van 4 tot 12 jaar. Van de kant van de PvdA en D'66 deed men nog een beroep op de rege ringspartijen om niet om politieke re denen tegen de amendementen van de oppositie te stemmen. DEN HAAG De Tweede Kamer is gisteravond akkoord gegaan met het voorstel duurzaam gescheiden ge huwde bejaarden niet meer het halve AOW-pensioen voor gehuwden, maar het AOW-pensioen voor ongehuwden te geven. Volgens de huidige AOW-maatstaf betekent dit, dat deze duurzaam ge scheiden mensen in plaats van ƒ296,25 per maand, ƒ418 per maand krijgen. Zij gaan er 121,75 per maand op vooruit. Het is de bedoeling deze nieuwe regeling, als zij ook door de Eerste Kamer is goedgekeurd, 1 januari as- in te voeren. Docenten en studenten hielden gis teren op en rondom het Binnenhof een protestdemonstratie (foto hoven). Achter de regeringstafel, v.l.n.r. de ministers De Brauw (wetenschaps beleid), Van Veen (onderwijs) en staatssecretaris Schelfhout luisteren naar kritiek op hun beleid. Van een verslaggever WASSENAAR In de zaak van het enige dagen geleden te vondeling gelegde meisje in de garage van de familie Boreel in Wassenaar is nog geen licht ge komen. De politie zoekt momen teel binnen Nederland naar eventuele aanwijzingen die o.a. de burgerlijke standen zouden kunnen geven. Tot nu toe is het onderzoek echter zonder resultaat gebleven. Ook de publikaties over het vondelingetje in de dagbladen leverden geen enkele tip op. De Wassenaarse politie deelde desgevraagd mee, dat als er volgende week nog geen aanknopingspunt zou zijn gevonden, zij via Interpol haar onderzoekingen zou uitbreiden Europa. STRAF i een onzer verslaggevers iSTERDAM De meeste rbestuurders in Neder- lopen grote kans doof te tn, omdat hun voertuigen lawaai maken. Dit vertel- J. Crucq, rijksconsulent de landbouwmechanisatie ageningen, op een persbij- mst over de land- en tuin- Ir. J. CRUCQ: ongezond en gevaarlijk bouwexpositie die 17 januari in de RAI begint. Deskundigen hebben uitgerekend .welke hoeveelheid geluid een trek kerbestuurder gedurende een werk tijd van vijf uur nog kan hebben zonder dat zijn gehoor gevaar loopt. Van de trekkers die aan deze norm getoetst werden, zat ruim negentig procent boven de lawaaigrens. „Onze trekkerttestuurders die over het algemeen nog zeer jong zijn, wor den met blijvende doofheid be dreigd", concludeerde ir. Crucq. Hij wees erop dat werken met een land bouwtrekker altijd gevaarlijk is ge weest. Veel mensen die regelmatig op een trekker hebben gereden, hebben daar ernstige rugklachten aan over gehou den. De kans op een yersleten rug is nu kleiner omdat de nieuwe trekkers van betere zittingen zijn voorzien. Vroeger deden zich ook veel ongeval len voor met de zogenaamde aftakas. Het aantal afgerukte armen en benen lag toen hoog. Nu is de aftakas beter beveiligd. Het komt nog wel veel voor dat trekkers kantelen. Gemiddeld verlie zen jaarlijks twihtig mensen hun le ven bij dit soort ongevallen. Bestuur ders van trekkers die zijn voorzien van goede veiligheidscabines lopen veel minder risico. Maar de cabines, die nu in de handel zijn vormen al lerminst een oplossing voor de ge luidsoverlast. De meeste versterken het geluid. Het wachten is op een veiligheids cabine die geluidswerend werkt. Zo lang die er niet is moet het dragen van oorkappen worden aangeraden, aldus ir. Crucq. Voor een eventuele strafvervolging van de ouders, of de persoon die het meisje achterliet zal het, volgens het parket van de officier van justitie te Den Haag, geen verschil maken of het hier buitenlanders of Nederlan ders betreft. Mocht de dader gevonden worden, dan zal strafvervolging niet uit kun nen blijven, deelde een woordvoerder van het parket mee. In de praktijk wordt echter vaak geen strafvervol ging ingesteld, vanwege de trieste achtergronden, die oorzaak van het te vondeling leggen zijn. De maximale straf die officieeel voor het „in hulpeloze en onverzorgde toestand achterlaten van personen, die van je afhankelijk zijn" kan wor den opgelegd, bedraagt vier jaar ge vangenisstraf. Mogelijk zal hierin verandering ko men, gezien het voorstel van het Tweede-Kamerlid voor de KVP, dr. Th. E. E. van Schaik, die onlangs de minister van justitie een plan voor legde om het te vondeling leggen te legaliseren en moeders van onge wenste kinderen in de gelegenheid te stellen hun kinderen achter te laten in zieken- of kindertehuizen, waarbij de moeder anoniem zou kunnen blij ven. Hii deed destijds dit voorstel om de problemen rondom de abortus te ver minderen. De minister toonde zich toen verrast over deze mogelijkheid en beloofde dit voorstel in studie te geven. Momenteel worden op het mi nisterie de mogelijkheden hiertoe be keken. Binnenkort is de benoeming te verwachten van jonkheer D. van den Brandeler tot Nederlands ambassa deur in Tunesië, aldus heeft het mi nisterie van buitenlandse zaken mee gedeeld. De heer Van den Brandeler was Nederlands ambassadeur in Brazilië. Zeister Zending verlegen met n.v. Kersten (Van onze correspondente) PUTTE Met diepladers en een takelwagen hebben dertig man van de rijkspolitie gisterochtend vijf wooncaravans van een illegale stand plaats in Putte (Noord-Brabant) naar Tilburg gebracht. Drie van de vijf woonwagens wa ren gisteravond echter al weer terug gekeerd naar Ossendrecht, op enkele kilometers afstand van hun oude standplaats. De woonwagens werden door de politie verwijderd, nadat bewoners al vele malen gemaand waren te ver trekken. Aanvankelijk stonden enkele tientallen woonwagens buiten het centrum van Putte. Na de aanzegging te vertrekken gingen de meesten weg. De bewoners van vijf wagens ver klaarden dat ze onder geen voor waarde weg wilden. De politie besloot toen om ze onvrijwillig te verwijde ren. Dit gebeurde zonder incidenten. Nu weer drie wagens in de omgeving zijn teruggekeerd overweegt de poli tie welke maatregelen nu genomen gaan worden. h< echtpaar stond met een paar 'en op een kluitje voor de uit- lijK van de bus. Meneer wipte als er uit. Mevrouw echter stond ven te treuzelen, omdat ze haar tchoenen kennelijk aan wilde 3-1#" uoor ze de kou inging neer stond met geheven gebaar jed -ega op te wachten, de hand folijk uitgestoken om haar de ped wnk af te helpen. *r oud dametje, heel fragiel, voorzichtig schoof naar voren. nd voor de deuropening, keek <u>d naar de diepte, die haar toe benen overbruggen moes- meneer keek, de hand nog om zag de onbekende vrouw en haastig een stap opzij. Zijn ge- stond op „neem me niet kwa- 1 dametje tobde voort en be- eindelijk stuntelig op de be- grond. Bloeiende echtgenote ™en nu in de deuropening en tol lief hielp meneer haar meer galant dan noodzakelijk het stapje af. Oud dametje trachtte intussen via de zebra het trottoir te bereiken. Wat haar niet te best lukte omdat de auto's haar geaarzel niet au se- rieux namen en doorreden. Echtpaar echter, stevig gearmd, stapte onvervaard de rijweg op en de auto's stopten prompt. Om direct na het echtpaarlijk oversteken weer de vaart enn te zetten. Hygiene Het gebeurt zo elke dag, elk uur in ons openbaar vervoer en overal elders. Zo dikwijls, dat het omge keerde direct argwaan wekt, zoals ik ervoer toen ik op een station vlak achter een oude dame stond die be laden was met een niet al te lichte koffer en de onontbeerlijke handtas. Ze kon onmogelijk beide dingen tor send de treetjes op. Dus dacht ik goed te doen, de zware koffer over te nemen. Moest dat doen zonder haar in het gezicht te kunnen kijken en zei daarom met enige stemverheffing: „Zal ik deze even van u overnemen De reactie was verbluffend. Me vrouw klemde de koffer onwrikbaar vast. maakte een welhaast levensge vaarlijke sprong de treeplank op en wurmde zich onverwacht vlug de trein tn. Op het platform gunde ze zich geen ogenblik rust maar schoot als een aal al hotsend en botsend een coupé binnen. Toen ik er langs liep zag ik haar verschrikte wantrouwige blik door de reeds dichtgeschoven deur. Ik ben er wel zeker van, dat ze des avonds aan vrienden en magen verteld heeft, hoe zij bijna beroofd was van haar bagage door een bru tale onbekende.... We maken ons zo druk over de materiële milieuhygiëne, maar man keert er aan onze geestelijke hygië ne ook met wat? Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De buitenpar lementaire oppositie tegen de onderwijsbegroting vond giste ren een climax in ernstige kri tiek van de studentengrondra- den en de actiegroep van leraren aan het middelbaar onderwijs. De studenten dreigden: als deze begroting wordt aangenomen, zal er een nog groter en massa ler protest volgen. Dan wordt het een totale actie tegen deze regering, die de ondernemers steunt. Drs. H. Graafsma zei namens de leraren: Met dit kabinetsbeleid is geen goed onderwijs in Nederland mogelijk. Wie kiest voor het onder wijs, zegt „nee" tegen de begroting. Deze protestgeluiden gingen ge paard met enkele demonstraties op het Binnenhof en het aanbieden van 16.000 handtekeningen van studenten (een zesde van het totaal) en van do centen aan mr. Van Thiel, de voorzit ter van de Tweede Kamer. De studenten voorspelden, dat het in september van het volgend jaar een nog grotere troep zal worden op de universiteiten en de hogescholen. Aangekondigd werd, dat straks de betaling van het collegegeld van 1.000 gulden massaal geboycot zou worden. Een ander punt van kritiek is, dat het levenspeil van de studenten bij de welvaart moest achterblijven. De prijscorrectie voor de maximunrbeurs is sinds 1966/1967 onvolledig doorge voerd. Bovendien is er sprajte van een relatieve achteruitgang van het inkomen van de studenten tegenover de rest van de bevolking. Ook is het besteedbaar inkomen van de ouders van beursstudenten achtergebleven. KIND DUPE De leraren legden er vooral de na druk op, dat vooral de gewoon be- Onderzoek naar tv- nieuwsuitzendingen DEN HAAG Minister Engels (erm) heeft aan de heren P. Willem- sen en J. Saarloos uit Nijmegen op dracht verleend voor een onderzoek naar de verschillen in televisie nieuwsuitzendingen in een aantal Westeuropese landen. De heer Wil- lemsen werkt als journalist bij het Utrechtsch Nieuwsblad, de heer Saar loos is verbonden aan het instituut voor massacommunicatie te Nijme gen. gaafde leerlingen de dupe zullen wor den van het verminderen van het aantal lesuren van 32 tot 30 uur per week. Het gaat ons ook om onze eigen belangen, zo werd betoogd, maar het kind moet het juist opvan gen. Er zal een geweldige hoop kin derverdriet ontstaan. „Ik blijf weigeren te accepteren," zei drs. Graafsma verbitterd, „dat het parlement zo verstard is, dat er niets meer te veranderen valt. Hier wordt een cultuurkamerpolitiek bedreven." De leraren legden er nog de nadruk op, dat het organiseren van een sta king zeer moeilijk is. De bonden, ge leid door vrijwillige krachten, zijn machteloos, want de ambtenaar heeft geen stakingsrecht. Een stakingsop- roep zou van particulieren moeten uitgaan. Van een onzer verslaggevers ZEIST Lichtelijk geschrok ken van de felle toon van een artikel in haar eigen zendings blad „De Surinaamse Zending" heeft het Zeister Zendingsbe- stuur er op het laatste moment een inlegvel bijgedaan om te la ten weten dat zij het met de strekking wèl eens is, maar met de toon niet. Het artikel is van de evangelist en godsdienstleraar Sipke van der Land, die in navolging van de inmiddels af getreden secretaris Theo Rijks, een aanval doet op de N.V. Kersten in Suriname, „een koloniale uitbuiters club die zich zendingsfirma noemt" om een term van de heer Rijks te gebruiken. De heer Van der Land maakt in zijn artikel duidelijk dat de firma Kersten geen eigendom is van de kerk en de zending in Suriname, ook al is zij wel uit het werk van de Hernhutter zendelingen voortgeko men „die geen rooie cent bezaten om hun werk te bekostigen en die daar om handeltjes begonnen en zo aan de kost kwamen. De winst was voor de zending". De firma is nu eigendom van de Moravian Church Foundation die op haar beurt weer in het bezit is van de wereldwijde Broedergemeente. De raad van commissarissen van de stichting wordt benoemd door de ge nerale synode van de broedergemeen te, die eens in de zeven jaar verga dert. dr. J. Polanen (lid van die kerk) pro beerde zijn invloed aan te wenden. In het artikel wordt de inhoud van een rede geciteerd die dr. Polanen als kerklid in deze vergadering zou hou den, waartoe hem echter geen gele genheid werd gegeven: „Broeders, ik ben er zeker van dat heti nooit de bedoeling is geweest van Jezus Chris tus om de armen armer en de rijken rijker te maken. Maar Kersten geeft) ons hiervan het voorbeeld. Pas hoorde ik van een werknemer, al 16 jaar bij Kersten in dienst, die nog geen 45 Surinaamse guldens per week verdient De Kraker (president- directeur van Kersten - red.) is een van de Weinige miljonairs van Suri name terwijl het toch bekend is dat de meerderheid van zijn personeel te weinig verdient om de kinderen een goede schoolopleiding te geven. Kers ten discrimineert de Surinamers. Ik waarschuw de Moravian Church Foundation om Kersten niet langer in een positie te houden die ertoe zal leiden dat werknemers het bedrijf zullen platbranden zoals gebeurde met bedrijven op de Antillen die daar evenmin hun tijd verstonden." Brief Rede Toen in 1963 de Surinaamse Broe dergemeente zelfstandig werd hadden de aandelen van de firma Kersten moeten worden overgedragen aan de kerk van Suriname. Maar dat is nog steeds niet gebeurd. De commissaris sen vergaderden in juni 1971 in Bad Boll (Duitsland) en de praeses van de Surinaamse kerk drong daar aan op overdracht. Ook de gevolmachtigd minister van Suriname in Den Haag „Noel" is de toepasselijke naam van dit kerstkapsel van de Bredase kapper Frans van Oers. De creatie is compleet met kerstboomversiering en zelfs kleurenlampjes. De feesttooi is ca. 45 cm hoog. Het provinciaal bestuur van de broedergemeente in Suriname had voor deze commissarissenvergadering een brief aan het directorium van de Stichting geschreven met de volgende voorstellen: 1 De firma Kersten moet worden overgedragen aan de Evange lische Broedergemeente in Suriname. De Stichting moet worden overge plaatst naar Paramaribo. 2 Buiten landse investeringen van Kersten moeten worden afgeremd en gestopt, er mag geen geld meer het land uit. 3 Er moet worden geïnvesteerd in Suri name, echter niet in de eerste plaats in grote projecten maar in kleine projecten ten behoeve van de sociaal zwakken om zodoende een bijdrage te leveren tot de opbouw van het land. In het later bijgevoegde inlegvel verklaart het Zeister Zendinesbestuur het geheel eens te ziin met deze voor stellen. maar „niet geheel eens" met de taal en de toon van het stuk en met de daarin opgenomen citaten. In het artikel had volgens het bestuur ook naar voren moetpn komen, dat de commissarissen van de firma Kersten Sur'namers ziin: dat twee Surina mers lid ziin van het directorium van de genoemde stichting en dat het be- driif Kersten na een bijna volledig bankroet in oorlogstijd door de huidi ge directie weer geheel opnieuw van de grond is gebracht en na deze moeiliike periode nu ook bezig is om in Suriname zelf produkten te fabri ceren (bv. schoenen, matrassen, kle ding. beton, enzovoort) en winst te investeren o.m. in een hotel en in een winkelcentrum. Tenslotte had er volgens het bestuur ook wel bij ge mogen, dat geld van de firma Kersten buiten Suriname bijvoorbeeld ge bruikt wordt voor opleiding van niet- blanken in Zuid-Afrika. „Door deze dingen onder uw aan dacht te brengen willen wij niet zeg gen dat het nogal meevalt", aldus het Zeister Zendingsbestuur, "wij staan voor het levensgrote probleem van een kapitalistisch bedrijf in een ont wikkelingsland, dat kerkelijk eigen dom is". orpn kri <?en «retis bnrnen Van onze correspondent EPE De inwoners van Eoe kun nen bij de plantsoenendienst gratis bomen en planten bestellen. Daarmee wil men voorkomen dat de nieuw bouwwijken van dit Veluwenlaatsje kale steenwoestijnen worden. De be woners kunnen kiezen uit een tiental soorten bomen, die in het vooriaar geplant kunnen worden. In verband met de kosten is er een beperkte voorraad en zullen de bomen vooral daar komen waar ze het hardst nodig zijn om het aanzien van de buurt wat op te fleuren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 7