Henk Smaling' s „zwanezanf NIEUWE STATENZAAL STRIJDPUNT EEN Bloemenwijkje in Delft verdwijnt voor industrie iamer-commissie op de bres voor de wilde ganzen „De historie herhaalt zich Burgemeester van Fijnaart naar Dronten Barbecue Inn hobby van twee zwagers Oor bleef in auto achter Regionaal I crematorium in Gouda Weer bestuur voor NRT Tweetal doden bij verkeersongeval Lagere huur nieuwbouw Schilderswijk Nieuwe keten kleine restaurants (van onze redacteur prov. staten DEN HAAG In 1973 zal et vierhonderd jaar geleden n dat de staten van Holland Kcli in de residentie vestigden en in de benedenvertrekken l van het huidige gebouw van de ffieiste Kamer hun vergaderin- n Melden. Bsr eeuwen terug waren n.l. de eiïjke gebouwen op het Binnen- ARLEMMERMEER Gisteren e een personenauto, bestuurd door 30-jarige leraar uit Amstelveen bocht van rijksweg 6 nabij de ringweg. De auto sloeg enkele i over de kop. Toen de politie {plaatse kwam, was de bestuur- lor een automobilist al naar een ihuis gebracht. Eén van de po- innen keek in de auto en zag jr toen een oor liggen. Toen de po- I wist dat het slachtoffer naar het fabeth Gasthuis in Haarlem was 'oerd, werd het oor ingepakt en r het ziekenhuis gebracht, waar |en het nog konden aannaaien. 'UDA De kans is vrij groot, Gouda over ongeveer acht jaar regionaal crematorium krijgt. !ns het voorlichtingscentrum er latoriabouw bestaat er omstreeks Ij een duidelijke behoefte aan zo'n plex in de Goudse streek. gemeentebestuur van Gouda ■r- inmiddels al opdracht gegeven ^piogelijkheden van een cremato- 1 in de Pijpenstad te onderzoeken, meer de resultaten van dit onder- bekend zijn, valt momenteel nog te zeggen. hof in hun bezit gekomen toen zij Philips de tweede als souverein vorst hadden afgezworen. Omstreeks die zelfde tijd kwam een tweede be stuurslichaam naar de hofstad: de Staten-Generaal, die na de val van Antwerpen zich in het noorden veili ger voelden. De inval van de Fransen in 1795 had aanvankelijk voor de staten van Holland weinig gevolgen. Drie jaar later werden echter de gewestelijke domeinen nationaal verklaard en ver loren de staten hun rol van gastheer op het Binnenhof. In 1801 mocht men zich opnieuw op het Binnenhof vestigen, maar' de vreugde duurde maar drie jaar. Op last van Lodewijk Napoleon verlieten de staten wederom hun eigen terrein en trokken in het paleis Noordeinde. De terugkomst van Wil lem de Eerste in 1813, maakte ver trekken noodzakelijk, want hij eiste het paleis als erfdeel op. De admini stratie werd ondergebracht in het lo gement van Haarlem aan de Korte Vijverberg in Den Haag, terwijl de vergaderingen beurtelings gehouden werden in de statenzaal thans ook vergaderzaal van de Eerste Kamer en in de gemeente Haarlem. De daarop volgende dertig jaar gle den in alle rust voorbij. De herzie ning van de grondwet in 1848 was voor de staten geen onverdeeld ple zier. Door deze wetsherziening ging de eerste statenzaal zijn die de provin- vergaderen, waarvoor in de oorspron kelijke vergaderruimte in de Treves- zaal geen plaats was. Door middel van een ministeriële missive werd toen meegedeeld, dat de Eerste Ka mer voortaan in de statenzaal moest vergaderen, waarbij aan de staten echter ook het recht van vergaderen in deze zaal werd verleend. Protesten van provincie-zijde, zelfs tot bij de Kroon, mochten niet baten. Minister Thorbecke gaf het advies zelf te bouwen. Niet eerste Het advies van minister Thorbecke om een eigen zaal te bouwen zou pas nu. ruim honderd jaar later verwe zenlijkt worden. Dit zal echter niet de eerste statenzaal zijn die de provi- ciale staten laten bouwen. Met het aanbreken van het eerste stadhouder loze tijdperk in 1650 kregen de Hol landse staten de vrije beschikking over een groot gedeelte van het Bin nenhof. Deze gelegenheid liet men niet onbenut voorbijgaan en er werd besloten daar een nieuwe vergader zaal te laten bouwen. De bouw meesters Pieter Post en Jacob van Campen kregen deze opdracht. Het is niet bekend of destijds door de bevolking tegen de bouw van deze statenzaal is gefulmineerd. De plaats die het „gewone volk" in die tijd in nam ten opzichte van de magistraten doet echter vermoeden dat hiervan geen sprake is geweest. Het feit dat kosten nog moeite werden gespaard zal waarschijnlijk niet eens bekend zijn geweest bij de bewoners van de sloppen en stegen van de Hollandse steden, terwijl de toenmalige boeren stand dit hooguit gemerkt zal hebben aan de belastingverhogingen e.d. De uitspraak „de historie herhaalt zich" wordt momenteel bewaarheid. Eviehonderd twin tig jaar na de beslis sing voor de bouw van een statenzaal ligt een voorstel op tafel om bij het nieuwe provinciehuis in de daar te realiseren derde vleugel een nieuwe statenzaal te realiseren. De zwijgende bevolking van zoveel eeuwen terug is niet meer te vergelijken met die van vandaag. Protesten Voor de oktober-vergadering van de provinciale staten van Zuid-Hol land, waarin gestemd moest worden ■ever de uitbreiding van het provin ciehuis met een derde vleugel inclu sief statenzaal, verhieven vele actie groepen, politieke jongerenorganisa ties en groeperingen als Dolle Mina's hun stem en protesteerden luidkeels tegen deze plannen, die ƒ35.6 miljoen zullen kosten. Naar hun mening was dit niet verantwoord gezien de huidi ge conjunctuur en de talLrae proble men als woningnood die een hogere prioriteit zouden moeten krijgen. Hoewel door Gedeputeerde Staten de nadruk werd gelegd op de noodza kelijke uitbreiding van de kantoor ruimte voor het stijgend aantal amb tenaren, bleek bij de stemming in de staten de ene helft van de leden voor en de andere helft tegen was. In de De hoek van de Crommelinlaan en de Rozenstraat. Het mag geen naam meer hebben. Wat overbleef is een vlakte vol rommel. vergadering van vandaag was daar om een nieuwe stemming nodig. Na tuurlijk is het aanvaardbaar om bij uitbreiding van het personeelsbestand tegelijk voor vergroting van arbeids- ruimte te zorgen. De vraag blijft ech ter waarom een nieuwe statenzaal, die zoveel miljoen kost nodig is. Het vergaderschema van de Eerste Ka mer, die de zaal aan het Binnenhof nog steeds voor vergaderingen ge bruikt, is onlangs teruggebracht tot één vergadering per week, terwijl de staten slechts eenmaal per maand ge middeld gebruik maken van de zaal. Ged. Staten zullen met goede argu menten moeten komen om het voor stel aanvaardbaar té maken. Burgemeester Van Veldhuizen zal maandag 3 januari worden geïnstalleerd. Minister Geertsema hoopt dan persoonlijk te komen. Dronten krijgt bestuurlijk een unieke status. Als enige gemeente in Neder land wordt het niet provinciaal inge deeld, maar zal het rechtstreeks on der de minister van binnenlandse za ken ressorteren. ROTTERDAM Tussen de begro tingsbehandeling door kreeg de ge meenteraad woensdag het voorstel van B. en W. te verwerken tot red ding van het Nieuw Rotterdams To neel. B. en W. hebben in dit bestuur nu benoemd mr. J. A. J. van Gorkom, hoofd van de afdeling kunstzaken ter gemeentesecretarie, drs W. Hof man, directeur van de dienst ge meentelijke kunstgebouwen en drs A. J. van der Staay, directeur van de Rotterdamse Kunststichting. Met algemene stemmen vulde de gemeenteraad het NRT-bestuur aan met mevrouw S. WijnoltsStuive ling, jhr H. P. van Beresteyn en de heer P. MentzeL DELFT Al enkele jaren wordt gewerkt aan de uitvoering van het bestemmingsplan Hooikade-Zuideinde in Delft. Dit in november 1959 vast gestelde plan houdt een verbreding tot 36 meter in van de Schie tussen de Rotterdammerpoortbrug en de ha ven bij de Rotterdamseweg en een regeling voor de industriële bebou wing. Ter bevordering van deze industrie moest een woonwijkje, de „bloemen- buurt,," verdwijnen. Het grootste deel van de veelal in slechte staat verke rende woninkjes is al verdwenen. Crommelinlaan, Tulp-, Rozen-, Le lie- en Dahliastraat zijn nog slechts doelloze stukken plaveisel in een lege vlakte, zoals gewoonlijk gevuld met autowrakken en andere rommel. Er staan nog enkele dichtgetimmerde huizen, die de paar bewoonde panden steunen. Een troosteloos gezicht. HAAG Een commissie uil rweede Kamer heeft aangedron- °P een wijziging in het tracé van ouisleidingenstraat vanaf Pcrnis de Schelde. De Kamerleden wil- .het natuurgebied „Het Oude P van Strïjen ontzien, cén van fclangrijkste pleister- en overwin- J§sgebieden voor wilde ganzen in I-Europa. Van de Brandgans is "id cn wijle twintig procent van fereldpopulatie in dit gebied. 1 net eindverslag van de Kamer- missie staat opnieuw kritiek op •rocedure De commissie kan zich aan de indruk onttrekken dat net parlement onder grote druk j* ?ezet om het wetsvoorstel tot Jgening van erenden zeer snel tot te verheffen. Daardoor resteert onvoldoende tijd om allé facetten tot hun recht te laten komen. Naar de mening van de commissie is het ernstig te betreuren, dat door onvoldoende tijd voor overleg en voorbereiding een grote weerstand tegen de leidingstraat is gewekt, juist bij degenen die tot dusverre loyaal en in der minne aan het tot stand komen van een uitgebreid ondergronds lei- dineennet hebben meegewerkt. Een spoedige openbare behandeling van deze onteigeningswet waarop de regering had aangedrongen is overi gens niet meer haalbaar. De commis sie heeft besloten op grond van het reglement van orde, dat totuiterlijk 11 januari van het volgend jaar amendementen op het wetsontwerp kunnen worden ingediend. - 3E Ook de woningen langs de Hooika- de en het Zuideinde moeten verdwij nen. Een dertigtal daarvan is nog be woond. Van gemeentezijde kon men nog niet mededelen wanneer het ge bied geheel ontruimd kan zijn. Het plan voorziet ook in de aanleg van een weg voor langzaam verkeer, die vlak langs de spoorbaan zal lopen van de oude Abtswoudseweg naar de Van Leeuwenhoeksingel, over het viaduct van de Irenetunnel. Hiermee wil men de kruising met het drukke verkeer op het traject Zuidwal-West- landseweg zoveel mogelijk vermijden. Voor de verbreding van de Schie zullen Hooikade en Zuideinde een eindje verlegd worden, in de richting van de spoorlijn. Het door sloop leeg gekomen gebied, dat geheel wordt omsloten door het terrein van de Ko ninklijke Fabrieken W. Braat N.V.. is voor de industrie bestemd. Het is nog niet bekend welke bedrijven er zich zullen vestigen. Het grootste deel van het gebied in het bestemmingsplan is bestemd voor handels- en nijverheidsbedriiven met een maximale hoogte van 25 meter. Langs Engelsestraat. Hooikade en Zuideinde is een strook tevens be stemd voor winkels, kantoren en la boratoria en woningen, maximaal 15 meter hoog De woonfunctie in deze strook is evenwel nauw gebonden aan de te vestigen bedrijven. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Burgemeester Roelfsema van Schiedam heeft woensdagmiddag aan de Dam in Schiedam met een antiek pistool het startschot gelost voor een nieuwe keten van horecabedrij ven. Het gaat hier om de Bar becue Inns. Het is een idee en een hobby van twee zwagers, de heren J. W. van Loon uit Eind hoven en A. Th. van Wezel uit Schiedam. Zij hebben hun Barbecue Inn „af gekeken" van de Engelsen die reeds een „bake-and-take" -systeem ken nen. Deze eerste Barbecue Inn zal worden gevolgd door een in Eindho ven en vervolgens moeten uitgroeien tot een keten van twintig restaurants. De Barbecue Inns zullen in hoofd zaak kip en kipspecialiteiten brengen. Voorin de zaak is een aparte afdeling voor mensen die hun gerechten kun nen meenemen, achterin de zaak kan men eten. Dat maakt geen verschil in de prijs. Niet alleen de gebraden kip pen kan men meenemen, ook de bij behorende sausen e.d. De eerste Barbecue Inn is in pre cies zes weken gerealiseerd. De keu ken staat centraal. De klanten kun nen precies zien wat er gebeurt. Naast de grote grills zijn er appara ten om snel geroosterde en gevulde broodjes te bereiden; ook is er een hoge-druk-fri-tuurpan voor gepa neerde en gefrituurde artikelen zoals gordon-blue met kip en kip schnitzel. hoge-druk-frituurpan voor gepa- Inns, willen de heren, die daarvoor de Foodservice Exploitatie Maat schappij hebben opgericht ook keukenapparatuur gaan leveren, als mede alle produkten die verband houden met grilleren. Naast de kip pen zullen ook kruiden, sausen en zelfs ovensprays worden verkocht. De bedoeling is niet dat men zelf WOERDEN Door een tragisch ongeval op de M. A. Reinaldaweg tussen Woerden en Linschoten zijn dinsdagmiddag twee persönen om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de 47-jarige mevrouw C. G. Schou ten-Schoonhoven uit Linschoten en haar 84-jarige schoonmoeder, me vrouw G. C. Schouten-Cleize. Beide dames zaten in een DAF- personenauto, die in de richting Lin schoten reed en door tot nu toe onbe kende oorzaak op een gegeven mo ment volledig op de linkerweghelft terecht kwam. Daar volgde een fron tale botsing met een Opel-caravan, bestuurd door de 48-jarige betonwer ker C. Mooij uit Woerden. Hij werd eveneens gewond en werd voor nader onderzoek naar het Hofpoortzieken huis overgebracht. De beide dames waren nagenoeg op slag dood. De auto's werden onherstelbaar vernield. alle restaurants gaat exploiteren. Maar degene die de naam wil gebrui ken zal zich moeten houden aan de lay-out, de voorgeschreven inrichting, de voorgeschreven gerechten en de benodigde apparatuur via Foodservi ce moeten kopen. De beide heren hebben dan ook de alleenverkoop van allerlei apparatuur. - Overigens zijn de heren Van Loon en Van Wezel ook van plan hun acti viteiten naar Belgic uit te breiden. Zij willen niet het hele systeem klak keloos overbrengen, maar aanpassen aan de Belgische smaak. Dc eigenaars verwachten dat het grootste deel van de omzet zal wor den bereikt door het afhalen. Er is ook een bezorgdienst, met behulp van studenten, opgezet. Door de wijze van opzet denkt men aan slechts twee personeelsleden per Barbecue Inn te kunnen volstaan. DEN HAAG De huurprijs voor de aan het Oranjeplein en omgeving in de Haagse Schilderswijk te bou wen woningen zal gemiddeld 208 a 217 gulden per maand kunnen bedra gen in plaats van 280 gulden zoals aanvankelijk was berekend. Dit is gebleken tijdens het gesprek dat minister Udink van volkshuisves ting woensdag heeft gehad met het comité „Betaalbare huren" uit de Haagse Schilderswijk en waaraan ook staatssecretaris Buck en de Haagse wethouder voor stadsontwikkeling deelnamen. De lagere huurprijs is het resultaat van een kritische bewerking van het officiële plan door de gemeente Den Haag in nauwe samenwerking met het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Bij de nieuwe huurvaststelling is een maximaal gebruik gemaakt van de mogelijkheden die de officiële regelingen bieden. Het comité, dat het initiatief had genomen tot het ontwerpen van een alternatief plan voor het Oranjeplein en omgeving, was tot een gemiddelde maandhuur van 195 gulden gekomen. ROZENBURG Vrijdagavond om 8 uur zal Henk Smaling voor het laatst voor „zijn" koren staan in Ro zenburg. Dan sluit hij zijn bijna 15-jarige Rozenburgsc periode af met een Adventszangavond in de Geref. kerk Koninginnelaan. Hij werd opvolger van de heer S. C. v. Helden, die 24 januari 1957 te gelijk met burgemeester Just de la Paisieres in tyet Brielse meer ver dronk. Na de ruim 35 jaren die de heer Van Helden „de Lofstem" had gedirigeerd was er voor het koor plotseling de vraag: Wat nu? De Chr. bond van Zang en Orato rium verenigingen adviseerde over een aantal proefdirigenten. De 37-ja- rige Henk Smaling uit Den Haag bleek de meest geschikte. Hoewel Smaling administrateur van een woningbouwvereniging geen pure vakman was, bleek hij zeer veel in zijn mars te hebben. Zijn ervaring met jeugdkoren in Den Haag, werd de oorzaak, dat ook in Rozenburg na overleg met het be stuur, eerst een meisjeskoor „Rome- ko", en enkele jaren daarna een kin derkoor „de Rozenknopjes" werden opgericht. Zijn naam kreeg een bekende klank op Bondsconcoursen en Jeugd- zangdagen. Met „de Lofstem" behaal de hij in 1970 cn 1971 een eerste prijs in de Ere-afdeling. Met „Romeko" haalde hij hoge prijzen en trad hij op vele plaatsen in Nederland op. Met de Rozenburgse en Haagse ko- xen werden twee platen gemaakt: „Zingt de Here een nieuw lied" en onlangs „Alles wat adem heeft". De eerste is nergens meer te koop. de verkoop van de tweede loopt dank zij de recensies ook zeer goed. Verschil lende keren is met alle koren voor de N.C.R.V. omroejf gezongen. Met de gezamenlijke meisjeskoren werd drie maal voor de televisie opgetreden. Dit zijn de opmerkelijke resultaten voor een amateurdirigenl. Hij heeft het dirigeren meer als hobby dan als werk zeer intensief gedaan. Bij concerten of populaire zangavonden zocht hij altijd naar een goede en sfeervolle samenstelling van de programma's. Vele malen bracht het publiek ovationeel applaus en vele vooral populaire liedjes zijn nog steeds niet vergeten. De intensi teit heeft zich gewroken en de waar schuwing kwam: Rustiger aan gaan doen. Het reizen naar Rozenburg en dan vier uur voor de resp. koren staan moest afgelopen zijn... Hoe moeilijk ook, de koren hebben het verwerkt en zijn er mee ver zoend. Wat rest is heel veel dank aan Henk Smaling die een stempel zette op het culturele leven van Rozenburg en dit stuk levenswerk met moeite loslaat. Vrijdag 17 december zal hij voor het laatst dirigeren te Rozen burg. Hij laat een mooie erfenis na.... DONDERDAG 16 DECEMBER 1971 DRONTEN De in woners van Dronten in Oostelijk Flevoland hebben het nieuws over de benoeming van hun burgemeester gistermiddag enkele minuten vóór de nieuws berichten van één uur via de eigen lokale televisie vernomen. Terwijl een foto van de minister van binnenlandse zaken op het scherm verscheen, deelde de heer Geertsema mee, dat tot burgemeester was benoemd mr. E. P. van Veldhui zen (38), die sinds 1965 burgemeester is van de Brabantse gemeente Fijn aart en Heijningen. Het was voor de eerste keer dat in Nederland de benoeming van een burgemeester op deze wijze werd be kendgemaakt. Minister Geertsema, die door een speciale telefoonlijn met Dronten verbonden was, deed de me dedeling terwijl in De Meerpaal een persconferentie aan de gang was. De heer Van Veldhuizen was, voor dat hij burgemeester werd onder meer op de afdeling voorlichting van de Steenkolen Handels Vereniging te Rotterdam werkzaam. Hij is her vormd en lid van de CHU. Hij is voorzitter van de prot.chr. stichting voor maatschappelijk werk in Noord- west-Brabant.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 5