Recreatiepark nabij het Rietveld Kerstconcert bij kaarslicht 'Ons Huis' op tweede kerstdag open De Engel vergrijst N.v. HET MQtQRHUIS Scholengemeenschap breidt uit Rietsuiker PROVINCIE STEMT VOOR STATENZAAL Kerst-inn in Mevr. v. d. Bos Alphen op ereburgeres Oegstgeest twee plaatsen Opel cliënten de foto's van St. Nicolaas zijn klaar. U kunt ze deze week gratis komen uitzoeken i Roven om te ^ee^ma,rkIt.. JNoordwijk bij crossen sporthal Frederiksoord heeft wijkcomité Polder wil wegen overdragen aan gemeente Haarlemmermeer DONDERDAG 30 DECEMBER en VRIJDAG 31 DECEMBER A.S. LAATSTE avondzitting in 1971 DONDERDAG 23 DECEMBER a.s. Coöp. Raiffeisenbank „KATWIJK AAN ZEE" Coöp. Raiffeisenbank „KATWIJK AAN DEN RIJN" ÏÊSB Boeren betalen als vervuiler Waterleiding vo recreatiegebied in Warmond Ned, Chr. Reis Ver. DAGTOCHT NAAR BRUSSE met feeërieke kerstverlichting Ritprijs 12,- NIEUWE IEIDSE COURANT DONDERDAG 16 DECEMBER HAZERSWOUDE PvdA-ge meenteraadslid P. Oosterhoff stelde het eergisteravond al voor: geen biet-, maar rietsuiker in de koffie. Gisteravond had hij een hele doos met rietsuiker by zich. „Als hommage aan de Derde Wereld", zei hy. Prompt bood hy de leden van het college rietsui ker aan. toen concierge Menken de koffie ging ronddelen. Burge meester Ten Heuvelhof toonde zich geen tegenstander, maar wees wel op de politiek, die, gezien de tekst op de achterkant van het rietsuikerzakje, achter dit alles steekt „We moeten ook de ogen niet sluiten voor de situatie van bietsuikerindustrie in ons land", merkte hy ook op. ARP-er De Wit protesteerde heftig, omdat de socialist geen verlof aan de voorzitter voor het uitdelen had gevraagd. „Party- politiek mag je met die rietsui ker hier niet voeren". CHU-er Van Elderen vond de toestand van de bietsuikerindustrie in ons land niet florissant, maar deed wel een ander voorstel: met z'n allen het presentiegeld beschik baar stellen voor de slachtoffers in India en Pakistan. VVD-er Dekker steunde hem. Uiteindeiyk werd het maar het best geacht, dat ieder moest weten wat hy met z'n presentiegeld zou doen. En namen de meeste raadsleden hun tweede kopje koffie zonder riet- en mèt bietsuiker» HAZERSWOUDE Het is niet de bedoeling, dat het recreatiepark, dat te züner tyd in de hoek Boskoop. Hazerswoude en Alphen (naby het Rietveld) zal verryzen. een „pret park" wordt Burgemeester J. ten Heuvelhof zei gisteravond tydens de begrotingsvergadering, dat de eerste opzet is. het terrein veel functioneler te maken. VVD-er K. Dekker was nl. nogal beducht voor de komst van een recreatie-industrie. CHU-er Van Elderen deed de suggestie het park niet alleen een visitekaartje van de boomkwekerswereld te doen zyn. maar ook b.v. een boerdery, voor iedereen tocgankclyk, in het plan te doen verryzen. Het moet mogeiyk zyn, aldus wet houder Verwey. naast een polder- padcnplan een boomkwekerspaden- plan te realiseren. Volgens deze wet houder krygt de integratie van de twee Hazerswoudse woonkernen, zo als ARP-er Kamphuis wenst, ge stalte door deze paden. Hoe Hazerswoude de aansluiting van de Burgemeester Smitweg op het elektriciteitsnet (f 140.000) moet financieren, is nog een vraag. Volgens de heer Oosterhoff zou dat verhaald moeten worden op degenen, die hier bij baat hebben. Winst van de weg is. volgens wethouder v. d. Werf dat de kwekerij gronden in de nabijheid zich utibreiden en dat het water leidingbedrijf „De Rijnstreek" de drinkwaterleiding al heeft gelegd. Burgemeester Ten Heuvelhof wees erop, dat het recht van petitie (1900 ondertekende brieven) serieus moet worden genomen. Hij memoreerde de opinie van de gezamenlijke sport verenigingen, die tegen concentratie zijn. De liberaal Dekker vroeg zich af. wat met de sportenquêteresultaten gedaan zal worden, nu daarin de ZOETERWOUDE Op tweede Kerstdag wordt in het gebouw Ons Huis een hele dag durende interker kelijke kerstbijeenkomst georgani seerd waarvoor iedere ingezetene van Zoeterwoude Dorp wordt uit genodigd. Een en ander gebeurt op initiatief van de Werkgroep „Vrede" in samenwerking met de Jeugdraad van de N.H. Gemeente. Het pro gramma begint 's morgens na de diensten van 10 uur met koffiedrin ken. Drie ruimten zijn ingericht als creatief centrum. Om half twee start in de zaal een continu programma met community- singing en voordrachten. Om half drie begint een kindermiddag die ge heel wordt verzorgd door de Jeugd raad. Vanaf 17.00 uur gaat het pro gramma verder met poppenkast, volksdansen, vertoning van films van Charlie Chaplin en improvisa tiewedstrijden. In de avonduren zal de zanger/gitarist Peter Blanken op treden. Tussen half zes en half acht kan iedereen in de pastorie van de N.H. gemeente gratis eenvoudige, maar zelf te bereiden maaltijd ge bruiken. Dominee Schoch en zijn vrouw houden de pastorie overigens de gehele dag open voor iedereen die wil spreken over de waarde en de zin van het kerstgebeuren. Om dit programma te financieren wordt morgen, vrijdag, een huis-aan- huiscollecte gehouden. vraag gesteld werd, of men sport in het dorp of aan de Rijndijk wil baoefenen. De Rijndijkers zullen, aldus Dekker, graag sport bij hun huis willen beoefenen. Concentratie van sportaccommodaties in het dorp houdt zijns inziens in, dat de Rijn dijkers zich wat sport aangaat, gaan oriënteren op Koudekerk. De burgemeester vond het enquête formulier moeilijk van samenstelling. De onbewoonbaar verklaarde, on bewoonde huizen in de Groenendijkse „Slof" worden binnen afzienbare tijd met de grond gelijk gemaakt. Burgemeester Ten Heuvelhof zal met zijn wethouders overwegen, of de straat, die langs zijn nog te bou wen bungalow gaat lopen, genoemd zal worden naar Waldkappel. Het oude raadhuis te Hazerswoude- dorp (zie foto) gaat fungeren als Pernix meer conditie LEIDEN In de Ker.nemer Sporthal in Haarlem hebben Aurcra en Pernix een aantrekkelijke micio- korf bal wedstrijd gespeeld. Ten slotte gaf de betere conditie en techniek van de Leidenaren de doorsiag en behaalde Pernix een 79 zege. Het begin van de wedstrijd was duidelijk voor Pernix. Bij cie iust was Aurora echter weer langszij ge komen (44). De eerste 10 minuten na rust kwam Pernix in moeilijk heden. Aurora k^vam op een 54 voorsprong. Nadat Aurora een unieke kan had laten liggen, wist Flip van der Kooy van ver a5 te scoren. Peter van Duin zorgde voor enige opluchting in het Le:dse kamp: 65, maar weer kwam Aurora terug: 66. Maar al spoedig werd duidelijk dat de Haarlemmers hun krachten niet goed verdeeld hadden. peuterspeelzaal, zodra de leerlingen van de Johannes Postschool een eigen home hebben betrokken. DEN HAAG De uitbreiding van het provinciehuis aan de Zuid-Hol- landlaan, waarin opgenomen een ver gaderzaal voor de Provinciale Sta ten van Zuid-Holland, zal doorgang vinden. Er stemden vanmorgen 44 leden vóór en 35 tegen. Vorige maand staakten zoals bekend de stem men. Zonder enige discussie werd vanmorgen tot direct stemmen be sloten. De totale kosten van het plan bedragen 35'/t miljoen gulden. Naast de realisering van de statenzaal om vat het plan ook uitbreiding van kantoorruimte. De fracties van D'66, vrijwel de hele WD-fractie, de PSP en de PPR waren tegen het voorstel, alsmede de helft van de PvdA-fractie. Een aantal leden van deze fracties noem den de te bouwen statenzaal een „statuszaal". De KVP en de CH waren unaniem voor het plan, de A.R. was voor een derde tegen. NOORDWIJK Vuilverwerking. B. en W. stellen de raad voor toe te treden tot een gemeenschappelijke regeling voor de verwerking van het huisvuil. Behalve Noordwijk zullen ook Hillegom, Katwijk, Lisse, Noord- wijkerhout, Rijnsburg, Valkenburg en Voorhout aan deze regeling deelne men. OEGSTGEEST Gistermiddag werd in het raadhuis van Oegst geest afscheid genomen van mevr. M. v. d. Bos-Buurman als lid van het „College voor de verlening van Bijstand". Op grond van haar bui tengewone verdiensten werd zij be noemd tot ereburgeres van Oegst geest Burgemeester jhr. T. A. J. van Eysinga hield een toespraak waanna hij de ereburgeres de zilveien me daille en oorkonde overhandigde. Mevrouw v. d. Bos-Buurmcn, Rijnzichtweg 25, werd te Leiden ge boren. Met ingang van 1 januari 1950 werd zij benoemd tot lid van het Burgerlijk Armbestuur, een or gaan ter uitvoering van de toen malige Armenwet. Zy was de eerste vrouw die zitting kreeg in dit, lot dan toe, mannelijke college. Deze benoeming was een gevolg van haar activiteiten vanaf 1930 in de diaconie van de Gerei. Kerk. Bij het inwerking treden van de Algemene Bijstandswet. 1 januari 1965, werd zy benoemd tot lid van het „College tot verlening v<m Bij stand". Mevrouw Van der Bos heelt ruim 270 vergaderingen meegemaakt. Hoewel de omschakeling van Armen wet naar Algemene Bijstandswet ten grote souplesse vroeg, heeft mevr. v. d. Bos dit kunnen volbrengen en een waardevol aandeel gehad bij de besluitvorming in het nieuwe col- lege. Zij werd tweemaal heihe- noemd en is nu niet meer herbe noembaar. ALPHEN AAN DEN RIJN Ook dit jar zal in Alphen een Kerst-inn worden georganiseerd. Het interker kelijke comité dat zich met de orga nisatie bezig houdt, heeft voorbe reidingen getroffen voor een derge lijk „open huis" in twee gebouwen, nl. de Opstandingskerk aan de Pr. Marykestraat en het Kasteel aan de Veldbloemweg in Ridderveld. Het Kasteel zal rondom de daar te houden kerstnachtdienst geopend zyn vanaf 8 uur op 24 december tot in de kleine uurtjes van de nacht, zolang bezoekers daar prys op stellen. Voorts zullen beide ge bouwen op beide kerstdagen voor ieder open staan van 's middags 12 uur tot het middernachtelyk uur. De beide Kerst-inns staan open voor ieder die niet in de gelegenheid is in gezin of familiesfeer de Kerst dagen te vieren. En voor ieder die er behoefte aan heeft om door deze min of meer alternatieve wijze van kerstviering meer inhoud te geven aan de persoonlijke of gemeen schappelijke beleving ervan. De kosten, verbonden aan de beide Kerst-inns worden gedragen door de deelnemende kerken. Mochten er be- drUven, organisaties of personen zyn die een bijdrage in geld of natura willen schenken het comité stelt met nadruk daar niet op te willen aandringen dan zal een derge lijke steun uiteraard zeer op prys worden gesteld. Het secretariaat is in handen van de heer D. Engel. Antaresstraat 17. tel. 6217 (na 17 dec. 91417). De toegang tot de Kerst- inns zal vrij zijn. LEIDERDORP Het Leids Kamerkoor zong gisteravond voor een verblij dend groot en dankbaar publiek in de door kaarsen verlichte Dorpskerk, die door sfeer en goede akoestiek een waardevolle concertruimte is geblelctn. De opzet, een Kerstconcert te geven, is ten dele geslaagd. Inderdaad zong het koor vier kerstliederen, waarvan trouwens alleen „Lobt Golfihr Christen alle gleich" als gezang 22 uit de N.H. bundel vrij algemeen bekend is Het drietal van Cornelius Freundt is dat zeker niet. In deze beweikte liederen vielen het duidelijke stemmenverloop en de goede voordracht op. Dit koor, door Barend Schuurman met vaste hand, eer strak dan soepel geleid, bezit, vooral onder de sopranen, verder ook verspreid onder de anaere l artijen, zeer goede vocalisten. In het algemeen zijn de uitspraak en de dictie duidelijk. In Herman Strategiers goed geschreven, vrij nieuw klinkende, soms aan Grieg herinnerende zeven „Cantica pro tempore natali" („voor de kerst tijd") deden de mannenstemmen hier en daar nogal ruig. Maar „O oriens'', bijvoorbeeld werd heel mooi gezongen ook al vanwege het relief door de dames eraan verleend. Men kan erover van mening verschillen oj Psalm 2d (van J. P. Sweelinckop een kerstconcert thuis hoort. Maar het is een kunstig gebouwd, maar ook moeilijk werk, waarin de schone meioaie van Bourgeois steeds doorspeelt in alle stemmen. Het moet erkend, dat Schuur man goed en betrouwbaar leidde. Maar de dieptewerking, waartoe de com positie alle gelegenheid geeft, werd niet in voldoende mate bereikt. Daar voor had de klank meer open, meer geprofileerd en vooral contrastrijker moeten zijn. Toch kon de nu wat vlakke uitvoering wel als een verdien stelijke prestatie gelden. De vocale programmadelen werden afgewisseld door voortreffelijk en muzikaal hobospel van Han Kapaan, die met orgel begeleiding van Schuur man een mooie sonate van Willem de Fesch en als solist, de drie Lande lijke Miniaturen van Van den Sigtenhorst-Meyer blies. Men kon er nog aan de herders bij denken. JOHAN VAN WOLFSWINKEL LISSE Burgemeester Berends vertelde vorige week in de raad dat de kans op uitbreiding van de Lisserbuurtschap De Engel tot een minimum was gedaald. Van hogerhand maakte men bezwa ren tegen het bebouwen van het gebied tussen de Derde Poel laan en de kerk bij de Beekbrug. Woningbouw op deze grond zou niet in overeenstemming zyn met het streekplan. Deze geluiden hebben teleur stelling verwekt in de 2500 inwo ners tellende buurtschap. De voorzitter van de woningbouw vereniging, de heer Van Dijk, ver telde dat hij wel weer „een klap voor de kop" gehad had bij het horen van de laatste ontwikke lingen. „Wij zijn teleurgesteld, want anderhalf jaar geleden is ons in een gesprek met de ge meente al toegezegd dat men een bepaalde uitbreiding wel zou bevorderen". Een vergroting van het wo ningbestand zou de Engel zeer welkom zijn. Vergrijzing bedreigt de buurtschap. Van Dijk: „Wij hebben in de laatste jaren talloze jonge mensen moeten afwijzen. Er is voor hen geen plaats hier. On ze wachtlijst groeit voortdurend aan. Er staan op dit moment al 160 mensen op. Voor hen zal er weinig plaats zijn. Doorstroming is er bijna niet. Op den duur zul len hier alleen nog maar oudere mensen wonen". De mogelijkheid om te bouwen is er wel. De woningbouwvereni ging, die 185 woningen in De Engel heeft, heeft in het verleng de van de Romijnstraat al enige jaren grond in reserve. Op die grond zou men 50 huizen kunnen bouwen. Ook dat zou echter nog niet genoeg zijn om een gezonde situatie te scheppen. Om dat te bereiken is het nodig dat er in De Engel minstens 100 woningen gebouwd worden. Van Dijk: „Wij denken aan een dergelijk contin gent huizen, met daarbij nog een aantal kleinere bejaardenwonin gen. Dan kunnen we de door stroming bevorderen". De heer Van Dijk kan zich niet goed verenigen met het argu ment dat woningbouw voor De Engel is uitgesloten omdat dat niet strookt met het streekplan waarin de buurtschap is opge nomen. „Als je ziet dat nog niet zo lang geleden een groot bedrijf als dat van Bakker hier wel mocht bouwen, dan vraag je je toch wel eens af: waarom de een wel en de ander niet?" AMBACHTSWEG 1 KATWIJK INDUSTRIETERREIN 'T HEEI TELEFOON 01718- 71046" NOORDWIJK B. en n de weekmarkt verplaatsen 1 grote parkeerterrein bij de Nor sporthal aan de Duin wetering markt werd in april 1960 ingt Aan de Prins Bernhardstraat toen de voorkeur gegeven. Do toeneming van het verkeer men elke donderdag geconfra met een zeer onoverzic situatie en in de zomermaai er vaak sprake van een ch« toestand. Voor uitbreiding Prins Bernhardstraat geen n heden. Verplaatsing van de i de enige oplossing. De mog< is er op het parkeerterrein i sporthal. Er is een ruime gelegenheid. NOORDWIJK De politie arres teerde een groepje jongens in de leeftijd van 15 tot 17 jaar, dat zich op vrij uitgebreide schaal aan dief stal had schuldig gemaakt. De zaak kwam aan het rollen, toen dezer dagen 's avonds een melding binnen kwam, dat jongens bezig waren straatlantaarns stuk te schieten. Bij de komst van de politie namen zij de benen, maar konden na korte tijd worden gepakt. Meer moeite kostte het het luchtpistool te vinden. De politie vond niet alleen heft ge bruikte wapen, maar ook, in een schuurtje achter de woning van een der daders, een ongewoon grote hoe veelheid gereedschappen en brom fietsonderdelen. De jongelui, allen afkomstig uit een behoorlijk milieu, bleken to\ diefstal te zijn gekomen door hun interesse voor de cross-sport. Raad Valkenburg VALKENBURG Maandag 20 december om 8 uur vergadert de raad. Agenda: Vaststelling gemeen schappelijke regeling vuilafvoer; verhoging reinigingsrechten; wijzi ging verordening hondenbelasting; grondtransactie Lv.m. bouw kleuter school; wijziging leges verordening; garantie ijsbestrijding op vaarwegen; aankoop grond i.vun. aanleg tunnel onder de aan te leggen secundaire weg 4 op de hoek Marinus Post- straat - Achterweg; behandeling be groting 1972. Woensdag 22 december half acht komt de raad weer bijeen. Voorge zette behandeling van de begroting. RIJtfSBURG Frederiksoord heeft een definitief wijkcomité. Hier toe werd gisteren besloten tijdens een bijeenkomst in het gemeentehuis. Burgemeester B. H. Koomans vend het een loffelijk streven de belan gen van de inwoners van een be paalde wijk te gaan behartigen. Ook het percoonlijk contact kan hiermee gediend zijn. De burgemeester wees op de vele buurtverenigiingen die „onder de vleugelen van de Oranjeveieniginp" veel goed werk doen. Deze buurt verenigingen krijgen ook subsidie. De heer Muskee, die vervolgens het woord voerde, wees op cie vele wensen die onder de bevolking van Frederiksoord leven. Het bestuur bestaat uit zeven leden: de heren Muskee, Renooi, Van Egmor.d, Werkhoven en Nieuwenhoven en de dames Van der Vlis en Van Zwie- ten. Nu driebonden' Kativijkers nat Loivestoft Ift KATWIJK Om het o*ijr jaar deden 25 leerlingen va Katwijkse Mavo's en HauoB^ aan een uitwisseling met L tü stoft in Engeland. Maar 25 ft lingen op een bevolking van ft 37.000 is toch wel weinig. NuW men dit aantal gaan uitbrom, tot driehonderd. Van de Julianamavo, de V' tevaermavo en de Chr. Scheme gemeenschap elk honderd fei lingen. De bedoeling is nu er «p werkweek door te brengen. Vto| is echter of Lowestoft wel 300 1 zinnen in de uitwisseling kan trekken. De heer Van der Schee, van afdeling onderwijs van de i meentesecretarie ziet de zaak lip zo somber in. Een definitief c woord uit Lowestoft is nog niet binnen HAARLEMMERMEER De hoofd ingelanden van de Haarlemmermeer polder gingen akkoord met de be groting voor 1972, die een tekort van f 300.000 laat zien. De discussies ver liepen moeizaam. Hoofdingeland G. W. A. de Clcrcq toonde namens de financiële commissie waardering voor de begroting. Over het algemeen In verband met balanswerkzoamheden zijn onze kontoren op de gehele dag gesloten. Volledigheidshalve maken wij U er op attent dat de zal worden gehouden op Beleefd verzoeken wij U hiervan goede nota te nemen. kan worden gesproken van een voor zichtig en goed uitgestippeld beleid van dykgraaf drs. M. G. Spaans en de heemraden. Elf. punten werden genoemd om de stijgende kosten (o.a. lonen) enigs zins het hoofd te bieden. De belang rijkste hiervan: overdracht van pol derwegen en wegen binnen de be bouwde kommen van de gemeente. De vergadering juichte ,dit toe. De Nederlandse Spoorwegen hebben vergunning gevraagd voor het ont graven van een bouwput in het ge bied van Schiphol, ten behoeve van de bouw van een 110 meter lange tunnel van de zgn. Schiphollijn (Am sterdamDen Haag). Hoofdingelan den attendeerden dijkgraag en heem raden erop, dat men in deze voor zichtig moet zijn met name in ver band met het zoutbezwaar In april willen de Spoorwegen met het werk beginnen. TER AAR Op uitnodiging vnn de vereniging voor bedrijfsvoor lichting Noordelijk Klei-Veengebied kwam de heer A. D. Bekuoy van het Hoogheemraadschap Rijnland een uiteenzetting geven over oe hef fingen die de landbouwers moe'en betalen voor het zuiver houden van het water. De lozing van mest op het slootwater rechtstreeks van het dier, zal de boer voortaan moeten betalen met tachtig gulden per koe WARMOND De eigena, bewoners van de in de Lee Sprietlaeck gelegen woonbote de eigenaren van de in de Ha der staande zomerhuizen, zyn steeds verstoken van drini Zevenentwintig belanghehbei- hebben de gemeente vcrzochljl aansluiting op het waterleirii Volgens B. en W. is de aanlt, waterleiding in dit deel van de polder en Zwanburgerpolder lijk. Als alle belanghebbenden werken moeten zesenveertig ai tingen tot stand worden gel De aanlegkosten worden vi Hof- en Zwanburgerpolder g op f 12.500 en f 16.000. De van de dienstleiding zijn op per aansluiting begroot. De aa»et kosten van hoofdleiding en di leiding bedragen voor een aai m ting in de Hofpolder f 1140 enL. Zwanburgerpolder f 1495. B. en W. zijn van oordeel d i aanlegkosten van hoofdleidin: dienstleiding door betrokkenen l ten worden betaald. De industrie is niet de ergsL. vuiler; slechts voor een derdt ij verantwoordelijk. Als uitvlotisi de wet op de waterveronticï is Rijnland begonnen met net» wen van zuiveringsinstallaties.! Omdat de „vervuiler" moet ij len, wordt een aanslag opg^ aan eigenaars van grond, fabrid bedrijf. Met name waarschuwde de ij der voor het mestvocht dat oei ten inloopt, het hebben van! vuilopslagplaats en de varkenT KATWIJK De Chr. Scholengemeenschap voor Havo en Atheneum aan de Pr. Frederikdreef, wordt uitgebreid met zeven lokalen, waaronder een teken- en handenarbeidlokaal. Half januari hoopt men ze in gebruik te kunnen nemen. In een van de lokalen zal het eerste talenprakticum van de school voorden geïnstalleerd. Het hele ge bouwencomplex is in feite een noodbehuizing. Het ministerie van onderwijs wil eerst eens be kijken hoe groot de school uiteindelijk gaat wor den voordat de opdracht voor een definitief ge bouw de deur uitgaat. Dat de school niet tussen het „lyceumpad" en de sporthal zal komen is nu zeker. De grondop- pervlakte van dat terrein is eenvoudig te klein. Behalve een gestage aanwas van leerlingen in de eerste klassen, krijgt de school nu ook jaar lijks een groot aantal nieuwe leerlingen die uit de vierde klassen van de Mavo komen. Hierdoor heeft die Scholengemeenschap, terwijl de zeven lokalen nog niet eens klaar zijn, een nieuwe aan vraag in moeten dienen, voor nog eens twaalf noodlokalen erbij. DINSDAG 21 DECEMBER Inlichtingen en aanmeldingen: MEVR. VAN EGMOND BURG. HERMANSSTRAAT 21A RimsR TELEFOON 01718 - 72990 (alleen van 10-^J nlï vTmï

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 4