Auto's moeten de lucht in Geen optimisme over De Zijl Jonge Olifant: de zachtste PAK zonder PSP Kanaalweg wordt boomloze vierbaans Hettema exposeert LERAAR ENGELS M. L. Mussert kreeg zilveren medaille COMMENTAAR Burgerlijke stand van Leiden sscher's Modehuis nieuwe leidse courant 3 DONDERDAG 16 DECEMBER 1971 Wethouder Kret: geen huiswerk nodig invoering van de „lopende straat agent" maar het grote bezwaar is, dat de bepaling van de sterkte van het korps is gebaseerd op een gro tendeels gemotoriseerde patrouille- dienst. De jeugdbaldadigheidsbri- gade is onlangs met èèn man uit gebreid. LEIDEN Het Leids City Cen trum (LCC) hield gistermiddag voor het eerst een lunchbyeenkomst waar in als spreker wethouder A. J. Kret optrad met als onderwerp: Goede rendistributie in wandelgebied. De heer Kret vindt dat de goede rendistributie niet alleen een taak van de overheid maar zeker ook van de winkeliers is. Hij achtte het dan ook raadzaam in eerste instantie het bedrijf door te lichten op de nood zaak en de intensiteit van het goede renvervoer. Bij sommige bedrijven is er sprake van een winkelstraat aan de voorzijde en een expeditiestraat aan de achterkant van het pand. Zo is de Haarlemmerstraat een mooi voorbeeld. Met de Camp en de Van der Werfstraat enerzijds en de Apo- thekersdijk en Stille Rijn aan de an dere kant Ook de Breestraat heeft deze cbnstructie. Dergelijke bedrij ven hebben van het wandelgebied weinig last. De aparte busbaan heeft nu al winst opgeleverd voor het openbaar vervoer. In 1960 deed de bus er 6 minuten over om van het Levendaal naar het station te rijden. Enige maanden geleden 11, hetgeen nu is teruggebracht tot 8 minuten. Als het een beetje meezit zijn we in 1972 ja ren, weer zover als in 1960. Dat is gunstiger dan perkeerterrei- nen aanleggen want al heeft Leid- senhage nu enorm veel parkeerruim te, over een aantal jaar komt men daar ook weer parkeergelegenheid tekort. Het is onmogelijk in Leiden, dat een verzorgingsgebied met 250.000 in woners telt, voldoende parkeerplaat sen te maken. De wethouder vindt het treurig hoe sommige winkeliers hun klanten verdrijven door op drukke dagen bijv. op de Hoogstraat en in de Don- kersteeg te laden en te lossen. Ook het plan om bij de Ir. Dries- senstraat een expeditie- en overslag plaats voor de binnenstad te creëren werd aangeroerd. De wethoudet stel de voor, het bodecentrum dat nu op de Kaasmarkt is gevestigd daar eveneens onder te brengen. De Pieterskerkwijk is een groot knelpunt; er zijn in die omgeving een kleine 2175 arbeidsplaatsen en maar 750 parkeerplaatsen en er zul len daar eerder plaatsen verdwijnen dan bijkomen. Men moet dus „on zichtbaar de lucht in met de auto's", d.w.z. parkeergarages die het stede lijk aanzien niet storen. Bussen sneller door centrum LEIDEN De rijtijden van de NZH-bussen door de binnenstad zijn gunstig beïnvloed door de diverse verkeersmaatregelen in het centrum, wat blijkt uit de volgende gegevens: Op de woensdagmiddagen in de vorige winter bedroeg de gemiddel de rijtijd over de route station-Kore- vaarstraat (1300 meter): 10 minuten, terwijl nu de gemiddelde rijtijd 7,6 minuten is. In de omgekeerde richting (Kore- vaarstraat-station) bedroeg vorige winter de gemiddelde rijtijd op za terdagmiddag 11,6 minuten; nu: 8,3 minuten. Volgens de dienstregeling is de rij tijd 9 minuten; in 1962 bedroeg de rijtijd nog slechts 6 minuten. Hoog en laag water KATWIJK AAN ZEE Vrijdag 17 december: hoog water 2.51 en 15.04 uur, laag water 10.54 en 23.15 uur. Er is waarachtig wel een jonge jenever die zacht isals fluweel. Die straalt van zuiverheid. Diedubbelgebeid is. Dat mag toch wel een lichtpunt heten. LEIDEN Tot 16 januari exposeert de in Amsterdam woonachtige beeld houwer Renze Hettema fraaie beelden in De Lakenhal. Het is een niet grote, maar wel attractieve tentoonstelling. De werken geven een vrij geleidelijke gang te zien van het figuratieve naar het abstracte. Een ontwikkeling van een realistisch „Liefdespaar" uit 1965 tot een fraai, vol ledig abstract Grafbeelduit 1971, dat in zijn vrije vormen de verbonden heid van de dode met de aarde symboliseertv tegelijk echter door een zekere openheid de overgang naar een onbekend hiernamaals. Hettema heeft ook een aantal „terreinplastieken" op zijn naam staan. Hiervan zijn grote foto's te zien, die daarvan eentgoed beeld geven. De (speel)- plastieken vormen geen storend element in de hem toegewezen ruimte; ze zijn in harmonie met die ruimte en de omgevende architectuur. per 1 jan. a.s. gevraagd bij cursus Prabo voor conversatielessen Sollicitaties met bevoegdheden aan W. de Greef, Fr. Hcndriklaan 86, Leiderdorp. Tel. 32532. LEIDEN Op 15 december her dacht de heer M. L. Mussert, kassier bij de gemeentelijke sociale dienst, het feit dat hij 40 jaar geleden in dienst trad bij de gemeente Leiden. Tijdens een feestelijke bijeenkomst van het personeel van de Sociale Dienst verklaarde loco-burgemeester Menken, dat het hem verheugde per- soonlijk de heer Mussert namens het gemeentebestuur te mogen gelukwen sen en hem te kunnen mededelen, dat de Koningin hem had onder scheiden met de eremedaille in zil ver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De jubilaris, die vergezeld was van zijn echtgenote, zijn kinderen en zijn moeder, werd vervolgens toegespro ken door de directeur van de dienst, mr. J. W. ten Napel, die de toewijding van de heer Mussert prees en hem als blijk van waardering een enve loppe met inhoud aanbood. Namens de afdeling administratie en het overige personeel werden ge lukwensen uitgesproken en geschen ken overhandigd. LEIDEN Gedurende de kerstva kantie is de expositie 'Tiderida' in het Rijksmuseum voor Volkenkunde herschapen in een kerstsfeer. Aan een bezoek aan 'Tiderida' in kersttijd is tevens een puzzeltocht verbonden, waarmee leuke prijzen zijn te winnen. Donderdag 16 december Stadhuis. 2 uur en half 8: gemeente raad. Antolnus-clubhuis, .Mare, 2 uur: kerst- middag afd. Lelden Ver. Hulsvrouwen. Gehoorzaal. 8.15 uur: Rott. Phllharm. Orkest. Janinc Dacosta, piano. Werken van Schubert. Mozart. Fauré en Stra vinsky. LEIDERDORP Nieuw Ouderzorg, 8 uur: afd. Leiden Chr. Plattelands vrouwenbond. kerstvergadering Zaal Gcref. Zulderkerk. Lammen- schansweg. 8 uur: CNV-forumavond over economische teruggang, inflatie, loonbevrlezlng. ontslagen, fusies, prijs stijgingen en milieuverontreiniging. Nieuwe Rijn 19. 8 uur: eerste fede ratieve samenkomst kvp- en chu-Jon- geren, bespreking preambule en beleids plan. Zaal bevrijdingskerk, 8 u.: afd. ZW Christenvrouwenbond, kerstfeestviering. Vr(Jdag 11 december Gebouw Staalwljk. Herenstraat. 8 uur. ledenvergadering Door Eendracht Ver bonden. Jazz-zolder Hot House. Rapenburg 21. 10 tot 3 uur nam Phoenix-band. Mil. Tehuis. Korte Mare—hoek Oude Singel. 8 uur: Het Mobllisatickruls. schletavond. Zaterdag 18 december Antonius clubhuis. 8 uur: toneelver eniging TIG. opvoering van ..Een meisje als JIJtB v d Lykej. Gebouw K. en O.. Oude Vest, 2.30 uur: kinderfilm „Avontuur op de zee bodem". Koor Hooglandse Kerk, 7 uur: avond gebed. uitgaande van wljkkcrkeraad Pnlël FILMS CAMERA: „De nachten van Dracula". ma, do. vr en di 2.30. 7 en 9.15 uur: „De man met het zwarte masker", a l., za. wo 2.30 cn zo 2 en 4.15 uur; nachtvoorst, vr. za 11.30 uur „Nevada Smith". 18 jr. LUXOR: ..Billy Jack", 18 jr. STUDIO: ..Wat zien ik?". 1« jr. LIDO: ..Vamos a matar companeros". TRIANON: ..Danielle", 18 jr. REX: ..Betty. Bed in. bed ult", 18 jr.. nachtvoorst, vr. za 11.30 uur „Sexexplo- sle In het paradijs". De voorstellingen zijn om 2.30. 7 en 9.15 uur dagelijks, zo 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Apotheken Haven-apotheek, Haven 18. tel. 20085. De apotheek Voorschoten is open, die van Leiderdorp en Oegstgeest zijn dicht. Doktersdlenst Tot zaterdag 10 "üur de eigen dokter raadplegen. Daarna 5 maal 2 bellen tot zondag 24 uur. De geesten zyn nu ook in het Leidse PAK gescheiden. De PSP is er uitgestapt. Zij vindt dat de andere PAK-partners zich niet hebben gehouden aan de in de verkiezingstijd gemaakte afspra ken. PAK-Ieden hebben zich niet links en radicaal genoeg opge steld. Aanleiding was het voorstel van b. en w. tot huurverhoging voor een aantal gemeentewonin gen en de uitslag van de stem ming, waarmee dit voorstel werd aangenomen. De belangen der bewoners zyn volgens de PSP niet voldoende behartigd. Boven dien verwyt de PSP de rest van het PAK dat die onverholen lonkt naar wethouderszetels in b. en w., waar het Pak immers ontbreekt omdat het daarin geen meerder heid kon kry'gen. De afscheiding van de nogal leerstellige PSP kan nauwelijks een verrassing worden genoemd. Waar „polarisatie" het doen toe nemen en blootleggen van tegen stellingen een beginsel is gewor den. kan moeilijk worden ver wacht, dat de eigen „eenheid" aan de gevolgen daarvan ont komt. Wij hebben het Leidse PAK nooit als een hechte ideologische eenheid gezien. De drijfveer is ge weest, op deze wijze de meerder heid in handen te krijgen. En dal is niet gelukt. In de Leidse raad is dat een bron van steeds terugkerende moeilijkheden. Als je een vrij sterke positie hebt, valt het niet mee, vier jaar lang tegen een college van b. en w. te moeten aankijken waarin je eigen men sen ontbreken. In die ontwikke ling heeft de PSP een grote, zo niet de grootste rol gespeeld. Zij is nu zelf uit de PAK-boot ge stapt en de anderen zullen, al of niet gefrustreerd door een nogal onhanteerbare verkiezingsover eenkomst, wel tot het eind van de rit moeten doorvaren, willen zij althans het PSP-verwyt ontzenu wen dat zy naar wethoudersze tels zouden lonken. Wy weten niet of de niet- PSP-ers in het PAK zetels in b. en w. zouden begeren. Dat zou ons ook al niet verbazen, omdat reeds bij het wethoudersoverleg na de verkiezingen in PSP-krin- gen werd rondbazuind dat PAK- partners op dit punt wel conces sies zouden willen doen. Reeds toén heeft het aan fundamenteel wederzijds vertrouwen ontbro ken. Het besluit van de PSP kan perspectieven openen voor de sa menstelling van het college van b. en w. over drie jaar. Misschien krijgt Leiden dan weer een „nor male" raad. Het bestuur van de stad zal het toch meer moeten hebben van samenspel dan van polarisatie. Een samenspel waar bij een kritische opstelling van de raad de daad- en bestuurskracht alleen maar kan vergroten. Dat het in Leiden nü zo beroerd gaat, is niet alleen te wyten aan factoren buiten het gemeentebe stuur. Er wordt in commissies hard gewerkt en uitputtend ge praat. maar de resultaten zyn nogal pover. Dat komt ook omdat dit huis tegen zichzelf verdeeld is. De raad is een toonbeeld van zwakte geworden. En de burger snapt er weinig meer van. De PSP vindt dat misschien niet zo erg. Dat de anderen zich hierin hebben laten meeslepen is iets waarvan de zin ons nog altyd ontgaat. Een „eenheid" geboren uit een verkiezingsroes, is blykbaar on voldoende om het loyaal vier jaar lang met elkaar vol te houden. Tegenstellingen in visie, aanpak, opvatting en mentaliteit laten zich niet blijvend verloochenen. DE GR. (door Leo Verkaik) ■jl,EIDEN Zomaar een medede- fling van wethouder Kret in de be grotingsvergadering van gisteren, een opmerking, die kennelijk nogal ..aankwam". De (provinciale) Ka naalweg wordt een vierbaansweg en daaraan zullen de bomen, die deze weg nu nog sieren, worden opgeofferd; de studie hiervoor ligt al klaar bij de provincie. jen kennelijk wat geïrriteerde wet houder verzette zich met deze en soortgelijke mededelingen en op merkingen tegen het „huiswerk- opgeverige" PAK. Het was gisteren trouwens weer een uitgesproken „collegedag"; aan het woord kwa men behalve wethouder Kret: wet houder mevrouw Den Haan en de I burgemeester. Groenoordhal Kreatief Sentrum en aanzien van ingrijpende voorzie ningen in het zwembad De Zijl was mevrouw Den Haan niet erg optimistisch gestemd, ij had vertrouwen in de toekomsti ge samenwerking tussen de club huizen. levrouw Den Haan deelt soms de ongerustheid ten aanzien van het Kreatief Sentrum. Dit centrum zal in het kader van de reorganisatie nog enige weken dichtblijven ten einde voldoende „grip" op de zaak te krijgen. at de huisvesting van muziekver enigingen betreft, heeft YVerkmans Wilskracht prioriteit maar ten aanzien van de school aan de Boommarkt moest mevrouw Den Haan meedelen, dat ten eerste vol gend jaar augustus misschien weer een paar lokalen van dit gebouw voor het onderwijs nodig zijn, ter wijl er bovendien over wordt ge dicht het gebouw te slopen, mede door de bouwvalligheid ervan en door de verkeerstechnisch ongun- V Iliflliging. Te weinig tandartsen Fancy-faiiin 'Troef' LEIDEN Op zaterdag 18 decem ber vanaf 's morgens 11 tot 's avonds 12 uur zal in en door het vormings centrum (voor jong-volwassenen) „Troef". Hogewoerd 57, een grootse fancy-fair gehouden worden. Naast de gebruikelijke attrakties op een fancy-fair zal er nog een vei ling zijn, waar gewone tot meest ex centrieke artikelen geveild worden, zoals 4 schilderijen van de Leidse schilder Bastiaan van Mastrigt, een zeefdruk van Willem Breddels, origi neel Delfts Blauw enz... (Veiling meester is Pieter Turk). Ook is er een loterij en enkele Amerikaanse tombola's en kan men tegen kleine vergoeding de mooiste foto's laten maken door de fotogroep van Troef. Bovendien zullen als grote attractie de bekende Leidse folk groep National Fun and Music Com pany Lotus" en de zangeres Natasja optreden. De opbrengst is voor Troef, omdat het centrum in financiële moeilijkhe den verkeert, mede door de bezuini gingen van de regering. I evrouw Den Haan opende gister middag de beantwoording en zij J liet er geen twijfel over bestaan, dat haar portefeuilles (cultuur, re creatie en sport- en jeugdzaken alsmede maatschappelijke zorg en volksgezondheid) belangrijk en omvangrijk zijn. De raad was er tenminste 3!/ï uur over aan het woord, zei hij. Een kleine bloemle zing uit haar antwoord op de vra gen der raadsleden: e werkgroep voor de Groenoordhal is misschien niet optimistisch over 1 de mogelijkheden om de exploita tie te verbeteren maar dit betekent nog niet, dat de bestemmingen van deze hal mcretcn worden gewijzigd. Mevrouw Den Haan: omvangrijke portefeuilles de ontwikkeling dichter bij is dan een half jaar geleden werd ge dacht. Straatagent De burgemeester over openbare orde en veiligheid: Iedereen is voor her- zal waarschijnlijk voorlopig geen ubsidie worden verkregen voor t ipbouwwerkers; daarom wordt ge- lacht aan part-timers. De wethou- ier was blij met de positieve reac- ies van de raad op het kinderdag verblijf. minister verleende nog steeds ;een vergunning voor fluoridering van het drinkwater waartoe de t aad zeven jaar geleden besloot. Leiden heeft nu aangedrongen op len spoedige beslissing, n de fluoridering naar de tandarts s slechts een kleine stap: In Lei- .den zijn twee tot drie tandartsen tekort en alle praktijken zijn vol- geboekt. Uitzicht op spoedige ver betering is er niet. t maatschappelijk Contactorgaan wordt komend jaar omgebouwd tot een „Rowa". De provincie heeft een plan klaar liggen om van de Kanaal- weg een vierbaansweg te ma ken en de bomen daartoe te rooien. LEIDEN Geboren: Sounia, d v A Ajar en L Faiz; Patrick C H, z v T C van Noort en C W M Moerkerk; Sandra I, d v R H Kruese en S H W Springer; Regima M G, d v B B Huis man en M G Brouwer; David J J, z v H J J Zandvliet en H M Lourier; Robin E I, z v E F J M Doornen en A M Persoon; Leendert M H. z v L M H F Hilkhuijsen en R J C Suur- land; Linda F E, d v P A van der Klugt en F J M Duivenvoorden; Sas- kia, d v G S I M Jansen en F W D Hoonhout; Martijn H, z v M H van Dam en E de Vlugt. Overleden: G. Kieviet. 2 feb 1910, wed van A Bremmer; S van der Reek, 1 dec 1898, man: P de Smit, 14 aug 1907, man; J Dreef, 21 dec 1890, man; G van der Pijl, 5 jul 1891. man; H Werter, 28 jun 1894. man; T van Delft. 18 sep 1905, man: S Bo- jopg, 1903, wed van A S'.egten- horst; G Segaar, 2 jan 1886. vrouw; E C J van Baal, 16 apr 1883, wed van J J M Meijers; J W Onvlee, 18 dec 1887, wed van N Hout. G van de Wetering, 25 jan 1933. man; E G M Wins, 23 sep 1882, vrouw; C de Ko ning, 26 nov 1900, man; G Kling. 10 jan. 1889. wed van A Straver; C A Caspers, 24 aug 1911, echtgen van A van der Ploeg: K L W Versluis. 17 apr 1910, man; J E G Klep. 22 dec 1970, dochter: M van der Mev, 8 nov 1891, man. IEESTRAAT 175 - LEIDEN TELEFOON 22095 232 parkeerpasjes ftDEN Tot nu tere zijn aan 232 'oners van de binnenstad zg. par- Jpasjes uitgereikt, die hen in '1 stellen langer dan anderhalf J 'n de blauwe zóne te parkeren. merendeel van de pasjes (117) M uitgereikt aan bewoners van de prikerkwijk. Buslijn 17 blijft tthouder Kret: De tweede wandel gebiednota zal een evalutatie zijn vart de eerste; het wennen aan het hele pakket maatregelen kost tijd. problemen rond buslijn 17 zijn uist gistermiddag na een gesprek r' net de universiteit opgelost; de 1 ijn blijft! i' voorstel om voor de Kooi een ênrichtingverkeerssysteem te ma- en, neemt het college over. J poed met Hoflandbrug Hoflandbrug in het verlengde van e Vijf-Meilaan is besteksklaar en i r zal zo spoedig mogelijk met de i »uw moeten worden begonnen i' »mdat deze brug een belangrijke ol speelt in de ontwikkeling van e achter de Voorschotense wijk ïoord-Hofland gelegen toekomsti- i e wijk Stevcnshové waarvan

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 3