Miüeuvervuiling kan blijvende schade in natuur aanrichten Regering voelt niets vooi subsidiëring kerken ,DAR' vraagt pionierswer! Fusie in Hervormd vormingswerk Wereldraad roept kerken en christenen op tot actie Tijd Opeenhoping Urgentie Een woord voor vandaag Kerken Traag Onderzoek Spoedig wetsontwerp afkoop verplichtingen Puzzelboek Het noorden BEROEPINGSWERK Vroeger waren de mensen geneigd aan te nemen dat het deponeren van vreemde stoffen in het natuurlijk milieu geen gevaar op de lange duur oplevert, dat de natuur alle schadelijke neven effecten zou opvangen en neutraliseren. Maar wij weten nu dat het herstellend vermogen van een biologisch systeem kan worden geblokkeerd. De veerkracht van het milieu kan onherstelbaar worden beschadigd. De periode die nodig is om bepaalde door de mens veroorzaakte beschadigin gen te herstellen, kan eeuwen duren, zodat de schade in feite blijvend wordt. Geloven (1) Wat een minderwaardig commen taar (anders kan ik het niet noemen) op „Een lied van alle tijden", gepre senteerd door J. v.d. Waart. Onderge tekende is een stadsmens, maar hij heeft, met zijn vrouw, voor de tv zit ten meezingen met en meegenieten van de gezongen liederen. Weet u waarom? Omdat wij zo van harte met de inhoud van de liederen in stemmen. Ik zou bijna gaan geloven dat de heer Klei dat niet doet, want anders ben je blij als geestelijke liederen, hoe en waar dan ook, ten gehore worden gebracht. Bij uitzendingen van de EO zie je soms een gezin op treden een beetje jrimitief maar dan zijn we alleen blij dat het evangelie wordt gebracht. Den Haag H. L. van Reine Chr. ger. evangelisatie in Antwerpen Van een onzer verslaggevers ANTWERPEN Na overleg met vertegenwoordigers van reformatori sche kerken in Antwerpen hebben de kerkeraden van de christelijke gere formeerde kerken van Dordrecht- Zuid en Eindhoven besloten, op 1 ja nuari 1972 te starten met evangelisa tiewerk in Antwerpen. De heer K. Groeneveld te Werkendam, die dit jaar afstudeerde aan een bijbelschool te Brussel, is benoemd tot parttime evangelisatiewerker. In de binnenstad van Antwerpen- Borgerhout heeft men een pand ge vonden (Kerkstraat 173), dat na ver bouwing en restauratie zal dienen als woonhuis, vergadercentrum en met tertijd voor kerkdiensten. De heer Groeneveld wil beginnen met lec- tuurverspreiding en (samen met zijn vrouw) kinderclubwerk. DEN HAAG De Landelijke Ver eniging tot behoud van de Waddenzee heeft minister-president Biesheuvel schriftelijk verzocht het Waddenzee gebied tot natuurpark te verklaren. De vereniging wijst de minister-pre sident op het voorbeeld van de West- duitse deelstaat Sleeswijk-Holstein dat zijn hele waddenkust tot natuur park heeft verklaard. Tengevolge van deze maatregel mogen er in het des betreffende gebied geen projekten meer worden uitgevoerd, die veran deringen van de natuur daar tenge volge hebben. Vervuiling beïnvloedt planten en dieren vaak directer dan de mens zelf. Maar wanneer zij leidt tot slecht functioneren van het biologische sys teem, kan de mens zelf het slachtof fer worden. Giftige verontreinigingen kunnen door de mens direct uit de lucht wor den opgenomen, of via voedselketens, of op nog andere manieren. Sommige verontreinigingen veroorzaken niet alleen storingen in de lichaamsfunc ties, maar ook erfelijke veranderin gen. Er kan een aanzienlijke tijdsspanne liggen tussen het eerste gebruik van een vervuilende stof en zijn latere giftige uitwerking op de mens. Scha de wordt dus niet alleen teweegge bracht aan de huidige generatie, maar ook aan haar nakomelingen. De mens die verontreinigt, heeft ook de technische capaciteiten om aan bijna al deze vernielende praktij ken een eind te malken. De opeenhoping van verontreini gingen in het milieu is nauw verbon den met bepaalde manieren van in dustriële en agrarische produktie, die niet gemakkelijk of vlug kunnen worden veranderd, omdat zij deel uitmaken van hele leefpatronen. Niettemin is verbetering mogelijk, wanneer de openbare aandacht een maal op de gevaren is gevestigd, en de politieke wil is geschapen om de aanzienlijke kosten te dragen die het gevolg zijn. Verontreiniging veroorzaakt „maat schappelijke kosten" die behoren te worden meegecalculeerd als onder deel van de produktiekosten van ver vuilende industrieën openbare en particuliere. Doeltreffende wetgeving, met forse straffen voor schending, zal nodig zijn om te verzekeren dat met deze sociale kosten wordt rekening gehouden. ling. Dat kwam onder andere door een wijdverbreid gebrek aan kennis van de oorzaken en de omvang van het probleem, de verdeling van be voegdheden over verschillende in stanties, en particuliere druk die pro beert tegen te gaan dat de autoritei ten het hun toevertrouwde openbare belang beschermen. Dit maakt het nog noodzakelijker de publieke belangstelling te wekken voor de vervuiling, en politieke macht te organiseren namens dege nen die er onder lijden. Er moet wor den gewerkt aan voldoende voor schriften, aan de handhaving daar van, en aan voortgezet onbevooroor deeld onderzoek naar vervuilings vraagstukken. Internationaal gebied, zoals de ,zee en de atmosfeer, valt op het ogenblik buiten doeltreffende controle,, of is op zijn best onderworpen aan beginnen de controlesystemen. Vervuiling eer biedigt geen grenzen. Dit werpt met nieuwe urgentie de vraag op van het internationaliseren van bepaalde re geringsbevoegdheden die nu door soe vereine staten worden uitgeoefend. personen, ja van alle geïnteresseerde mensen, is welkom. De vragen waarvoor wij ge steld worden zijn nieuw, hun complexiteit is ontmoedigend, en de tijdsspanne waarbinnen ver antwoordelijk moet worden op getreden lijkt alarmerend kort. Tegenover een verlammende verleiding om niets te doen, wor den de christenen dringend op geroepen tot overdenking en ac tie, samen met alle mensen van goeden wille, om deel te nemen aan het opbouwen van Gods aarde. Dit is het vierde en laatste deel van de nota „Het wereldwijde milieu, verantwoordelijke keuze en sociale gerechtigheid", opge steld door het departement Kerk en samenleving van de Wereld raad van kerken. Dit is de voor lopige versie, die voor commen taar aan deskundigen is toege zonden en volgende maand in Genève definitief vorm moet krijgen. De definitieve nota zal worden uitgebracht op de milieu conferentie van de Verenigde Na ties, volgend jaar in Stockholm. De vorige delen verschenen in de krant van 11, 13 en 15 december. De sectie voor sociale vragen van de Raad van Kerken in Neder land die reacties in ons land inza melt, verzoekt ons mede te delen dat zij ook gaarne reacties uit onze lezerskring inwacht op haar adres: Raad van Kerken, sectie Sociale Vragen, Maliebaan 88, Utrecht. Jozua loopt in de omgeving van Jericho en vraagt zich af hoe die stad moet aanvallen. Dan slaat hij zijn ogen op en staal eens tegenover een gewapende man. „Zijt gij voor ons of j !en onze vijanden?" vraagt hij. hc Het antwoord is merkwaardig. De Vorst van het leger van zegt: „Neen." Maar Israël is toch dat leger van God. Het bond is toch hersteld, de verzoening van pascha beleefd eerste zegen ervaren. Dat God niet voor de vijanden is, is zelfsprekend. Maar Hij is toch voor Israël? Nee, is het antwoord. Maar zegt de Bijbel dan niet: „Als voor ons is, wie zal dan tegen ons zijn?" Het gaat er niet om dat Hij voor ons is. Dat zou ons zo gen kelijk veilig doen voelen. Alsof we de ark maar uit de ten Iev hebben te halen om in de strijd te overwinnen. m: De grote vraag moet omgedraaid worden: Zijn wij voor Q l'e Daar gaat het om. Hij gaat niet met ons door het leven, n J wij moeten met Hem door het leven gaan. We lezen vandaag Genesis 6:8 13 en 17 - 20. Vanwege de internationale concur rentie zullen overeenkomstige rege lingen in alle landen moeten gelden, wil deze nieuwe berekeningswijze werken. Zorgvuldig moet worden ge waakt tegen exporteren van de ver vuilingsproblemen van industriële sa menlevingen naar de ontwikkelings wereld. Om een aantal redenen hebben po litieke autoriteiten maar traag inge grepen op het terrein van de vervui- Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De centrale voor het vormingswerk vanwege de hervormde kerk en de lande lijke commissie hervormde vrou wendienst (HVD) hebben beslo ten tot samensmelting. De nieu we organisatie krijgt de naam Centrale voor het vormings werk-hervormde vrouwendienst. Het bureau is gevestigd De Horst 1, Driebergen. Door de generale synode zijn twee secretarissen benoemd: ds. C. van Gelder te Bunsum en mej. M. A. de Vlieger te Oegstgeest. Reeds lang bestond er tussen beide organisaties een nauw contact. De toenemende belangstelling voor het vormingswerk in de plaatselijke ge meente en de groeiende behoefte aan begeleiding van instellingen op het grondvlak, als HVD-commissies, bij de dienstverlening in de gemeente (open bejaardenwerk, diakonaal-pas- torale activiteiten e.d.) waren stevige stimulansen om over eenwording te praten. Wat de hervormde vrouwendienst in het land betreft: de provinciale commissies en de ruim vierhonderd gemeentelijke HVD-commissies zet ten hun werk gewoon voort. Als van ouds zal het landelijk bureau als ad viserend en stimulerend centrum op treden. De komende jaren zullen van ker ken en christenen een grotere deelne ming eisen aan denkwerk, discussie en actie met betrekking tot de pro blemen van het wereldomvattende milieu van de mens. De Conferentie van de Verenigde Naties over het menselijk milieu, die in Stockholm in juni 1972 bijeenkomt, zal het eerste grote intergouverne mentele overleg zijn over deze dilem ma's. Bij de kerken wordt erop aan gedrongen, deze debatten te volgen en hun regeringen te stimuleren tot actief deelnemen aan het Roeken naar verantwoordelijke gedragslijnen met betrekking tot het milieu op wereld schaal. Veel niet-gouvernementele organi saties internationaal zowel als na tionaal en plaatselijk werken in tensief aan nieuwe benaderingen van milieuproblemen. Christenen moeten hun rol spelen in het op gang bren gen en steunen van creatieve actie, in samenwerking met mensen van ver schillend geloof, verschillende vakge bieden en verschillende culturen. Om de christelijke overdenking en deelneming te helpen bevorderen, is de wereldraad van kerken een theo logisch en ethisch onderzoek begon nen naar deze zaken. De deelneming van christelijke kerken, groepeij en ARP en KVP achter Nobelprijs voor Dom Helder Camara Van onze parlementsredactie DEN HAAG De fracties van ARP en KVP in de Tweede Kamer hebben zich gesteld achter de voor dracht van Dom Helder Camara voor de Nobelprijs voor de vrede. Het initiatief voor de voordracht komt van het Nederlands comité „Dom Helder Camara" (secretariaat F. Mooren in Leiderdorp) dat in heel Europa steun probeert te werven. Tal van organisaties en kerken hebben adhesie betuigd, evenals ruim drie honderd Europese parlementariërs. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De regering heeft gisteren in de Tweede Kamer nog eens benadrukt, niets te voelen voor subsidiëring van de kerken. Zij is voor de afkoop van de bestaande financiële ver plichtingen en zal biertoe zo spoedig mogelijk een wetsvoorstel indienen. voor de afkoop klaar heeft. „Zal de zaak op zijn minst twee jaaf gesteld, we zitten dan nog langl een paar verouderde grondwel kelen waar in principe de hel mer vanaf wil," aldus de heer sema. „Het godsdienstig leven in beperkte zin komt niet in aanmerking voor subsidiëring. Wegens haar algemene verantwoordingsplicht van de uitga ven zou de overheid bij subsidiëring een oordeel over de kerken moeten geven. De afkoopregeling zal zo ruim hartig en zorgvuldig mogelijk worden opgesteld," aldus lichtte staatssecre taris Van der Stee (financiën) het re geringsstandpunt toe. Desondanks verklaarde hij zich gisteren bereid ook de mogelijkheden van een subsi dieregeling voor de kerken te laten onderzoeken. KVP, CHUen een PvdA-minderheid hadden daar verle den week sterk op aangedrongen, om de mogelijkheden van afkoop of sub sidie beter tegen elkaar te kunnen afwegen. De Kamer drong begin dit jaar middels een motie van de socialist Voogd al aan op uitwerking van de subsidiemogelijkheden, maar de rege ring weigerde die motie tot gisteren toe uit te voeren. KVP, CHU en een deel van de PvdA dreigden vorige week echter tegen een wetsvoorstel voor schrapping van de financiële verhouding tussen kerk en staat uit de grondwet te zullen stemmen, als de motie niet zou worden uitgevoerd. Met deze stemmen tegen zou het wetsontwerp nooit de voor de grondwetswijziging noodzakelijke twee derde meerderheid kunnen be halen. De stemming over de grond wetswijziging is overigens op verzoek van de CHU-fractie uitgesteld tot volgende week omdat deze fractie zich op haar standpunt wil beraden. Het CHU-Kamerlid mej. Haars wees er verleden week op weinig te voelen voor schrapping uit de grond wet van de financiële verhouding kerk-staat omdat daarna de wettelij ke regeling betreffende subsidie of afkoop met slechts de normale meer derheid door de Kamer kan worden aangenomen. De CHU zou op deze manier veel moeilijker de door haar afgewezen afkoopregeling (waar de meerderheid van de Kamer voor is) kunnen tegen houden. BEZWAAR Minister Geertsema vond dat men zo volkomen onterecht een tweederde meerderheid eist voor een normale organieke wet. Hij keerde zich ook fel tegen de suggestie, de behandeling over deze grondwetswijziging uit te stellen tot de regering de conceptwet Kwartet - Trouw De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Trouw Commissie van hoofdredactjÉ J. de Berg (voorzitter) H. P. Ester, G. J. Brinkmi5® J. van Hofwegen. i den eniUIMBMTADPM trUIVI IVI tri 1 MKt,N Het is een feit, dat de aardgaswinning in het noorden des lands de Nederlandse staat een lieve duit oplevert, die niet allereerst wordt besteed aan de ontwikkeling van dat noorden. Een ander feit is, dat de welvaart in dit gebied duidelijk bene den algemeen Nederlands peil ligt. Tussen deze beide feiten lijkt op het eerste gezicht een tegen stelling te bestaan. Noordelingen ervaren dit con trast als pijnlijk en onbillijk. Dat is gisteren weer gebleken bij de algemene beschouwingen in de provinciale staten van Groningen. De christelijke fractie heeft daar het standpunt verdedigd, dat hulpmaatregelen voor het noorden moeten worden gekoppeld aan de baten uit de aardgaswinning. Deze zienswijze staat of valt na tuurlijk met de veronderstelling, dat het noorden, omdat daar aardgas wordt gevonden, aanspraak zou kunnen maken op (een flink deel van) de revenuen die de staat dankzij de winning van het aardgas op strijkt. Erg deugdelijk lijkt dat argument ons niet. Bin nen een staatkundig bestel dat zo gecentraliseerd is als het Nederlandse, kan er geen sprake zijn van gewestelijke of provinciale (of gemeentelijke), maar alleen van nationale bodemschatten. En wat er op overheidsniveau aan zulke bodemschatten te verdienen valt, behoort niet als een Gronings (of Ladder-puzzel Vul horizontaal in: 1. zangvogel, 2 afkeer, 3. plots, 4. sier lijk, 5. wisselgebed, 6. ondier. Op de spijlen ontstaat bij juiste invulling van boven naar beneden gelezen de naam van een beroep. Oplossing vorige puzzel 1. porter, 2. tronie, 3. einder, 4. elkeen, 5. klepel, 6. nepent, 7. remise, 8. ladder, 9. Nevada. Gelders of Zuidhollands), maar als een Neder lands revenu te worden beschouwd. De gedachte als zou de rijksoverheid het noor den moeten helpen, (mede) omdat ze financieel voordeel trekt van wat, geografisch gezien, een noordelijke bodemschat kan worden genoemd, maakt bovendien de positie van het noorden kwets baarder dan nodig is. Er volgt immers uit, dat het recht van dit gebied op rijkshulp zou verminderen, wanneer, door welke oorzaak dan ook, de stroom aardgaspenningen die nu in de staatskas vloeit, zou slinken of opdrogen. Conclusie: de noordelijke bevolking moet gehol pen worden (dat is buiten kijf), niet omdat ze woont boven een aardgasbel waarvan heel Neder land profiteert, maar omdat ze het slachtoffers is van een structurele achterstelling die in een land waar het beginsel van solidariteit als een grondslag van het binnenlands beleid geldt, met kracht be hoort te worden bestreden. Ook als morgen die hele bel op wonderbaarlijke wijze verdwenen zou zijn, dan nog is het de taak van Nederland, en dus van de regering, om de noorderlingen royaal de kans te geven, zich op te trekken naar het welvaartspeil dat elders in ons land al is bereikt. Daarom hopen we ditmaal mèt de Groningse staten dat de verwachte structuur-nota van de regering geen i j i. j Bedankt: voor Bodegraven, Sprang- „kletsverhaal wordt, maar vergezeld gaat van de Capellei Drarhten en Boskoop: L. benodigde fondsen. Blok te Beekbergen. NED. HERV. KERK Aangenomen, het beroep van de generale synode tot pred. voor het vormingswerk: C. van Gelder te Bus- sum; naar Oisterwijk: C. H. W. Waardenburg, kand. te Utrecht, die bedankte voor Peize; naar Utrecht: W. E. Th. Rutgers te Wijdenes c.a. GEREF. KERKEN Beroepen: te Oost- en West Sou burg: D. Kloppenburg te Drachten. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Zaandam: W. Quist te Opperdoes. GEREF. GEMEENTEN Door N. Biersteker De werkgroep DAR (arablsch voor „huis") in Amsterdam probeert al jaren lang buitenlandse arbeiders van dienst te zijn, in het bijzonder de meest kwets bare onder hen: de Marokkanen. Maar de groep voelt zich vaak net zo onbe holpen als een paar jaar geleden toen zij met een groot aantal van deze isla mieten in het Vondelpark het offer van Abraham wilde gaan vieren ...en de schapen niet gaar wilden worden. Is er enig werkelijk perspectief te bie den aan de duizenden uit Noord Afrika die door de nood gedreven hier hun DE KERK IN DE WERELD arbeidskracht komen aanbieden? Hun komst is een welkome oplossing voor onze econortjie al wordt dat rap ver geten als er een depressie dreigt maar schieten ze er zélf blijvend iets mee op, en hun landen van herkomst? Drs. A. Dronkers, hervormd jeugdpre- dikant in Amsterdam, die volop bij de werkgroep DAR betrokken is, zoekt in de woordenstromen die over deze ar beidsmigratie zjjn uitgewisseld tussen opeenvolgende regeringen, werkgevers- en werknemersorganisaties al jaren te vergeefs naar een poging om het nu eens in het raam van de ontwikkelings samenwerking aan te vatten. Er wordt wel erkend dat er een samenhang is met het ontwikkelingsvraagstuk, maar dat leidt tot niet meer dan algemene conclusies zonder verdere uitwerking. Zo vermeldt een verslaq van een open bare hoorzitting van NVV, NKV en CNV de volgende gezamenlijke conclusie: ,,Ten opzichte van de landen van her komst (van de buitenlandse arbeiders - red.) bestaan morele verplichtingen. De extra baten die voor onze economie voortvloeien uit het gebruikmaken van vele buitenlandse arbeidskrachten die nen derhalve te worden aangewend om de sociaal-economische omstandiaheden van de landen van herkomst te verbete ren". Er wordt gepleit voor het overbrengen van arbeidsintensieve productieproces sen naar deze landen, vorming van de migranten hier (gericht op hun terug keer), voorlichting over rentabiliteit van het verdiende geld, enzovoort. Tot nu toe is echter van al dit soort dingen niets terechtgekomen, zoals blijkt uit een studie van de OECD-landen: „Alle rapporteurs hadden moeite om gunstige factoren te vinden in het proces van herintegratie van de terugkerende mi granten. Geen enkele rapporteur was in staat een werkeli|k doorslaggevend voorbeeld aan te halen waarbij terugke rende werkkrachten ingezet waren op een manier, die bevorderlijk was voor de ontwikkeling". Planning nodig Om zoiets wel te bereiken is natuur lek een zekere planning nodig, ep een duidelijke ruggespraak met de landen van herkomst. Zou het mogelijk zijn om werklozen uit een bepaalde streek in een ontwikkelingsland aan te werven en hen vervolgens met hier opgedane be kwaamheden en fondsen in te schakelen in een streekontwikkelingsplan? „De een schatert van het lachen van wege de onmogelijkheid ervan maar de ander ziet er iets in", zei dominee Dron kers. We hebben in ieder geval nu een suggestie gedaan en we hopen dat die ernstig bekeken zal worden". De werkgroep DAR maakt van de zo mervakanties gebruik om poolshoogte te nemen In landen waar veel buitenlandse arbeiders vandaan komen. De afgelopen zomer was zij In Tunesië, een land waar Nederland nauwe relaties mee onder houdt op het gebied van ontwikkelings samenwerking. Dit land voldoet volgens de werkgroep duidelijk aan een aantal voorwaarden die voor het positief ge bruikmaken van de migratie noodzake lijk zijn. Er zijn een paar Nederlandse projecten die rechtstreeks ten goede komen aan de armste bewoners van het land, er zijn Nederlandse deskundigen en vrijwilligers. De Tunesische overheid heeft een voorlichtingscentrum „Formé- gol", waar alle vertrekkende arbeiders een paar dagen heen moeten om dege lijk voorbereid te worden. voerig bezoek gebracht aan Kairoï lej, waar een Nederlands hulpteam is ra p gestreken na de overstromingsramp i jU]C november 1969. Óat team heeft inr me^ dels een schat van ervaring opged: maar begin volgend jaar is de vier i joen die door ons volk na de ri spontaan bijeen werd gebracht, op. [{ken moet het team weg. Het heeft in herstelwerk de aanzet kunnen ge n, van een streekontwikkelingsplan, w. voor echter de geldmiddelen ontbrek tin Bij enquêtes bleek dat iedereen In streek kon weven, maar dat niem lou het geld had om een weefgetouw aan schpffen. Die uitbarsting van medele ol van ons volk in 1969 zal dus tot i ie méér hebben geleid dan tot herstel too de oude, uitzichtloze toestand als verder niets gebeurt. Het Nederlan team in Kairouan zag er wel degi iets in om gebruik te maken van arbeidsmigratie. „Selectieve werving begeleiding vooraf, waarbij een bep aantal leden van families in Nederl kunnen gaan werken om het benodi investeringskapitaal bijeen te bren voor bijvoorbeeld het slaan van een terput, het bouwen van een eigen h de aankoop van voedergewassen voor andere middelen van bestaan, vens zijn hier konkrete uitwerkingen gelijk voor in te stellen spaarpren van de Nederlandse werkgevers en gering. Bijvoorbeeld: de man in kwe betaalt uit eiqen middelen het slaan de waterput (ongeveer f 80001 terwli! hier als premie een motorpomp X bij krijgt". Lange arm Rapportje Juist nu de eerste Tunesiërs worden geworven wil DAR met een kort en overzichtelijk rapportje duidelijk maken dat je met een land als Tunesië afspra ken kunt maken waardoor die migratie niet weer dezelfde doffe ellende hoeft te worden. De werkgroep heeft een uit- Een soortgelijke verbinding met de beidsmigratie zou volgens de werkg' DAR ook te maken zijn met een 8H Nederlands project Sidi Mhamed Noordwest-Tunesië. Het is bekend gr met name het algemeen diakonaal reau van de gereformeerde kerken laatste tijd intensief met het problt van de buitenlandse arbeiders bezig Waarschijnlijk voelt men zich daar nadere studie even machteloos ter over staan als de mensen van l~ Maar het diakonaat heeft een „U Woï arm" in de vorm van het werelddi? !IT naat. Ik maak er maar vast attent r voor het geval men van overheidsw zo in het defensief zit teqenover stroom van arbeidskrachten" dat voor dit soort creatief pioniers^1*' qeen plaats meer is. D .EI

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 2