TOCH OVERGAVE VAN DACCA Raadselachtige dood van man Ultimatum op laatste moment aanvaard HUIS Cuba valt Amerikaans schip aan Particulier beroofd van kostbare verzameling antiek Verhoging collegegeld groot probleem voor confessionele fracties IARV0 1ARV0 Het Kwartet Vlucht in ziekte Vrouw was 'etuige van vechtpartij Eigenaar telefonisch bedreigd zwaar is, neem danlichtverteerbaar TARVO! MEUBELSHOWROOM W. J. ZIRKZEE N.V. SPREUK (RITA) HIT WEER Kouder Nieuwe Leidse Courant Donderdag 16 december 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" fdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. ƒ1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur ASSEN „Voor ieder die in nze maatschappij geen bevredi- ing vindt bestaan verschillende Iternatieven om er zich in thuis voelen: de kunst, de mystiek, Ie religie en zelfs de misdaad. De menleving biedt in toenemende nate. een nieuwe mogelijkheid: het ziek worden". Dit zei dokter F. A. Bol, voor- itter van de provinciale Drentse lereniging „Het Groene Kruis", n Assen op de algemene verga- lering van deze vereniging. De Pakistaanse opperbevelhebber in Oost-Pakistan. generaal A. A. K. Niazi. heeft in Indiaas ultimatum tot overgave van de Pakistaanse troepen aanvaard. India heeft generaal J. F. R. Ja cob, stafchef van het Indiase Oostelijke commando, vanmorgen naar Dacca gestuurd om regelingen te treffen voor de overgave van de naar schatting 80.000 Pakistaanse soldaten in Bangla Desj. India stelde het ultimatum tot overgave na een verzoek van lingin Juliana heeft gisteren in het Prinsenpark In Apeldoorn een lument onthuld ter herinnering aan de slachtoffers van de Ja- se vrouwenkampen in de tweede wereldoorlog. Het beeld ónt- >en door de beeldhouwèr Frans Nixs is tot stand gekomen door het initiatief van de stichting Nederlandse slachtoffers Japanse vrouwenkampen. generaal Niazi om een bestand, iets wat in depraktijk terecht komt op een overgave. Volgens het ultimatum zouden alle Pa kistaanse troepen zich half vijf afgelopen nacht onze tijd) moe ten overgeven. De Indiase premier mevrouw In dira Gandhi deelde vanmorgen een enthousiast parlement mee. dat de eerste Indiase troepen Dacca zijn binnengerukt. De troepen kwamen om 6.28 uur (onze tijd) in de stad aan. Zij namen de kapitulatie in ontvangst van ge- neraal-majoor Mohammed Sjamsjer, kommandant van de 36ste Pakistaan se divisie. Journalisten te Dacca melden, dat .de aanvaarding van de overgave tien minuten voor de uiterste Indiase ter mijn werd ontvangen via het mili taire kommunikatienet van de Ver enigde Staten, omdat de militaire kommunikaties van de Pakistani's verbroken waren. Een woordvoerder voor het Lndiase ministerie van landsverdediging ver klaarde in Nieuw-Delhi, dat op het moment dat bedoelde termijn ver streek nog geen antwoord was ont vangen en dat de Indische strijd krachten hun lucht- en artillerie bombardement op Dacca hadden her vat. Naderhand bleek, dat dit bericht hoogstwaarschijnlijk onjuist was. Een woordvoerder in Nieuw-Delhi zei, dat de Pakistaanse opperbevelhebber, lui tenant-generaal Niazi, meer tijd had gevraagd voor het ultimatum en dat generaal-majoor Jacob van Calcutta naar Dacca onderweg was voor be sprekingen met Niazi. Het Indische ultimatum was woens dag gesteld door generaal Sam Ma- neksahw, stafchef van net leger. Generaal „tijger" Niazi had maan- 'dag nog gezworen, dat zijn troepen liever tot de dood zouden vechten dan zich overgeven. „Het is een kwestie van leven of dood en wij zul len vechten tot de laatste man. Het leger zal sterven. Er zullen geen mi litairen over zijn om te repatriëren naar West-Pakistan", zei hij toen. De aanvaarding van de overgave volgde nadat Indiase troepen en een heden van de Moekti Bahini, Ben gaalse guerillastrijders, in de afgelo pen twaalf dagen van verschillende kanten naar Dacca waren opgerukt en nog slechts enkele kilometers van het centrum van de Oost-Pakistaan- se hoofdstad verwijderd waren. Op 4 december was de oorlog op grote schaal begonnen, nadat de In diase premier, mevrouw Gandhi, de nacht tevoren had bekendgemaakt, dat zij haar land op voet van oorlog had gebracht. Zij zei geen andere keuze te hebben gehad, nadat Paki staanse straalvliegtuigen acht Indiase vliegtuigen hadden beschoten en ge bombardeerd. MIAMI (AP/DPA) Het Ameri kaanse vrachtschip Johnny Express is gisteren 80 km voor de Cubaanse kust aangevallen door een Cubaanse ka nonneerboot. De kapitein en een be manningslid zijn gewond geraakt. Er zijn zestien bemanningsleden aan boord. De reden van beschieting is niet bekend. Twee vliegtuigen van de kustwacht zijn met medicamenten uitgezonden naar het schip, dat zich bevond op ongeveer 160 km ten oosten van Cuba. De kustwacht heeft meegedeeld, dat deze het schip niet te hulp zal komen omdat het geen Amerikaans schip is en het zich niet binnen de Ameri kaanse wateren bevindt. Het schip vaart onder Panamese vlag. De Johnny Express is het tweede schip van de Bahama Lines, dat bin nen een paar dagen door Cubanen gekaapt is. Een tanker, de Layla Ex press. is zondag gekaapt en naar Cuba gebracht. Het schip had 20 man aan boord. Dit schip is in beslag genomen omdat het door de Amerikaanse in lichtingendienst CIA zou worden ge bruikt om door contrarevolutionaire groeperingen, wapens en springstof fen binnen te loodsen in Cuba. Beide schepen zijn eigendom van de vier gebroeders Babun, die Cubaanse ballingen zijn en die door de Cubaan se regering beschuldigd worden van contrarevolutiónaii-e activiteiten te gen Cuba. Na carillonbespeling van de toren der Sint Janskerk is op de Markt le Gouda een grote kerstboom, geschenk van de Noorse stad Kongsberg, ont stoken. Kaarsjes verlichten de hele markt, zoals we op deze foto over zien. CAPELLE AAN DE IJSSEL De 42-jarige verwarmingstechni cus D. J. de Rotte is al zijn an tieke voorwerpen, die hij gedu rende vele jaren heeft verza meld, kwijt. Twee mannen zijn zijn woning in Capelle a/d IJs- sel binnengedrongen en hebben 87 voorwerpen van goud, zilver, tin en ivoor meegenomen. Voorts zyn een aantal sieraden en wat kristal verdwenen. De waarde van de buit bedroeg 20.000. De eige naar is verzekerd, maar onder de ge stolen voorwerpen bevonden zich diverse stukken met grote persoonlij ke waarde. De gedupeerde heeft een anoniem telefoontje gekregen. Hem werd te verstaan gegeven de inbraak niet aan de politie aan te geven. „Anders zou ■ROTTERDAM De recherche n de Rotterdamse politie staat een raadsel na de geweld- - dige dood .van de 55-jarige ndrik van Tricht uit Rotter- m. De zaak kwam aan het rol- toen een vrouw de politie de ver een vechtpartij die zij d gezien. 'm half acht, aldus deze getuige, zij vanuit de verte twee mannen vechten op het Charloisse Hoofd, bij het Maastunnclgebouw aan zuidelijke Maasoever, j had ook gezien dat een van de itende een zwaar voorwerp (de lie vermoedt een hamer) had zien ten waarmee hij de ander enkele en op het hoofd sloeg. Daarop het slachtoffer achterover de iwe Maas zijn ingevallen. De an- man was snel verdwenen in het ter. >en politie en brandweer gingen en, vonden zij inderdaad in het cr een man. Hij was overleden, noedel ijk aan een zware verwon- aan het achterhoofd. Het bleek Bn Tricht te zijn. Het lichaam is Vandaag zou sectie op het li Feestelijke gekleurde dikke kaars (middel- im worden verricht. - z politie tast nog volkomen in het ter over de aanleiding tot ztpartij. de toedracht en over de ititeit van de dader. 143.144 toestel 4242) vraagt in- werk. Brandt minstens 40 uur. Ook leuk tingen over deze doodslag die ook j moord kon blijken te zijn. De po- Of Tl CClClCClll IC PCVCfl, is bijzonder geïnteresseerd in het n en laten van de heer Van Tricht "rende de laatste uren voor het °r'jf. Ook eventuele getuigen hit verzocht contact op te nemen I Ik geef op als nieuwe abonnee: de politie.v*I j naam: ARIJS (UPI) Tussen de par- op het Parijse Vietnam-overleg hevige spanning gerezen nu de erikaanse delegatie heeft voorge- o de volgende bijeenkomst uit te 'en tot 30 december. een persverklaring heeft de erikaanse delegatie het verzoek uitstel gemotiveerd met de op- iv. ('a^ tegenpartij dan meer neeft voor het „nadenken over en hemen van een besluit Van onze parlemensredactie DEN HAAG Bij de confessionele fracties in de Tweede Kamer bestaan bezwaren tegen de verhoging van het collegegeld van 200 gulden tot 1000 gulden per jaar. hij er spijt van krijgen". Hij heeft de zaak echter wel aangegeven. Niette min is de inbraak, die vorige week donderdag werd gepleegd, niet eerder naar buiten bekend geworden. Op genoemde dag verscheen om 11.15 uur een personenauto voor de deur van de woning aan de Paulus Potterlaan. De echtgenote van de heer Rotte, die onderwijzeres is, was niet thuis. Twee jongemannen van ongeveer 25 jaar stapten uit de wa gen. forceerden de keukendeur aan de achterzijde van het huis, deden de overgordijnen dicht en verzamelden op hun gemak alles was van hun ga ding was. Buren, die zagen dat de twee man nen met de buit het huis verlieten, reageerden niet. Eerst veel later waarschuwden zij de politie. De heer Rotte is er zeker van. dat hier een deskundige aan het werk is geweest. De eigenaar had van enkele antieke voorwerpen kopieën in huis, die alleen door deskundige antiquairs van de echte zijn te onderscheiden. De inbrekers hebben de echte mee genomen en de kopieën laten staan. Maurice Chevalier in ziekenhuis PARIJS (DPA) De beroemde Franse chansonnier en toneelspeler Maurice Chevalier ligt sinds maandag in een Parijs ziekenhuis. Naar gisteren bekend is geworden, lijdt de 83-jarige Chevalier aan een nierontsteking. waarom juist moutbrood? pakhet, dat gulle goede SFEEBVOL ZEEMANLAAN 22 LEIDE> TELEFOON 42627 lijn 5 cm) voor wie een nieuwe abonnee op- geeft. Met kandelaar van sierlijk smeed- adres; woonpl. I betaling per l_ kwartaal maand Mijn naam is: adres: woonpl: Stuur mij de dikke kaars met kandelaar als tegenprestatie .1 Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant antwoordnummer 267, Leiden Drs. Van Leijenhorst vroeg minis ter De Braauw gisteravond in de Tweede Kamer, het toelatingsbeleid zo te herzien dat deelneming aan het wetenschappelijk onderwijs niet door een financiële drempel kan worden belemmerd. Lts Van Leijenhorst die namens KVP. ARP en CHU het woord voerde stelde voor, de studietoelagen te verhogen met het bedrag waarmee de collegegelden moesten stijgen en een gelijk bedrag in de vorm van een lening te verstrekken. Hij zei dat de drie confessionele partijen het liefst met de verhoging van de collegegel den hadden willen wachten tot het moment dat er een nieuw studiefi nancieringssysteem in werking zou kunnen treden. MIDDENGROEP Van Leijenhorst vreesde dat vooral de middengroepen door de verhoging van het collegegeld zullen worden ge troffen, namelijk degenen die een in komen hebben tussen 18.000 en 30.000 gulden per jaar. Bij een inkomen van 18.000 gulden komt men in het alge meen niet meer in aanmerking voor een toelage ten behoeve van een stu derend kind. Dan moet men de hele studie uit eigen zak bekostigen. Een verhoging van het collegegeld tot duizend gulden zou voor deze groep een extra zware last betekenen. Bovendien had drs. Van Leijen horst aangevoerd dat de verhoging van het collegegeld voor de laagste inkomensgroep een psychologische drempel kan vormen, zodat ook daardoor de democratisering van het onderwijs zou kunnen worden belem merd. Drs. M. Dijkstra (D'66) wenste eerst een nieuw stelsel van studiefinancie ring. voor tot verhoging van het col legegeld wordt overgegaan. Een stu dentenstop aan de universiteiten is alleen aanvaardbaar, aldus drs. Dijkstra, als niet aantoonbaar alles is gedaan om hem te vermijden. De WD-er dr. Van Dijk wilde de hogere collegegelden koppelen aan de studietoelage. Maar is het geen kwes tie van vestzak-broekzak als er 11.000 een extra toelage krijgen?, zo vroeg de heer Van Dijk. De heer Verwoert (DS'70) vroeg zich af of de verhoging van de collegegelden geen grotere barrière zou zijn voor de sociaal zwakke groepen om het hoger onder wijs te volgen. Hij vroeg daarom een soepele regeling van de studietoela gen. De heer Masman (PvdA) diende een motie in om de medische faculteit in Maastricht uiterlijk in 1975 te starten. De financiering hiervoor moet worden veilig gesteld. Het kabi net wil pas in 1976 met deze faculteit beginnen. De heer Masman infor meerde of aan de versoberde begro- ting nog een grote berekeningsfout kleefde en minister Van Veen nog een gat van 50 tot 60 miljoen gulden zou moeten dichten. Wie zich in woede vertoont, laat zich door een microscoop bekijken. JOHANN KASPAR LAVATER Mag Tom uw „voetenplank" lenen. Hij zegt dat hij koude voeten heeft. Zon cn maan 17-December: zon op 8.43. onder 16.29; maan op 8.53, onder 15.45; Nieuwe Maan DE BILT Een hogedrukge- bied is in het afgelopen etmaal vrijwel stationair gebleven boven Oostenrijk en Zwitserland. Het heeft zich daarbij iets naar het noorden uitgebreid. In de zuidwestelijke stroming werd vrij vochtige lucht over ons land gevoerd. Er was daarom in het algemeen veel bewolking. Verwacht wordt, dat boven Frankrijk de luchtdruk zal dalen, waardoor bij ons de wind wat zuidelijker wordt, zodat koudere lucht uit Frankrijk het zuiden van het land kan binnendringen. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 77.2 cm (1029 millibar), stij gend. Hoog water Hoog water, 17 december: Rotterdam le getij 4.10, 2e getij 16.16; Scheveningen 2.45-14.58; Vlissingen 1.19-13.36; Haring vliet aan de Zeezijde 3.04-15.17.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1