Student van 71 jaar deed doctoraal TV-commentaar Bloemenexport nam zeer sterk toe Uitzichtloos navond te horen Vanavond te Welluidende muziek in Congresgebouw zien Middag-tv in de kerstvakantie kontuur in TLii^non 10 DONDERDAG 16 tXECEMBft Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN Sinds gister morgen mag de 71-jarige heer J. P. van der Linden zich doc torandus noemen. Hij kreeg de bul aan de Nijmeegse universi teit na een afsluitend monde ling examen van drie kwartier in de Spaanse taal en letter kunde. Hij heeft als als een gewoon stu dent alle colleges gevolgd, kortom „alles gedaan wat „des students" was, behalve met ze aan de rol ge weest, want daar voel ik me een beetje te oud voor", vertelde hij na afloop. De heer Van der Linden begon zijn loopbaan als onderwijzer, be haalde vervolgens de akten MO A en B Frans en was leraar in deze taal aan verscheidene middelbare scholen, waarvan het Nijmeegse Canisius-College hem het langste in Kenmerk wijdde gisteravond alle aandacht aan de Ierse republiek en Noord-Ierland. Het was een docu mentaire waarvan de uitzichtloosheid afstraalde. Er was dan wel een jour nalist te beluisteren die zei op lange termijn hoopvol te zijn over de ont wikkelingen, uit de documentaire zelf bleek dat. als er al kon worden geko zen, de keus zou moeten gaan tussen burgeroorlog of het voortzetten van de huidige situatie. Een erg sterk element in het pro gramma was dat er volop aandacht werd besteed aan de tweederangspo sitie van de Noordierse katholieken maar dat tegelijk de aandacht werd gevestigd op het zeer conservatieve gezicht van het Roomskatholicisme in de Ierse Republiek. De kardinaal al daar schijnt het mogelijk maken van een echtscheiding te hebben vergele ken met het legaliseren van het ge bruik van heroïne. Degene, die een oplossing mocht hebben bedacht in de richting van aansluiting van Noord- Ierland bij de zuidelijke republiek, zal zich na dit soort uitlatingen an dermaal gaan bedenken. Want in die omstandigheden leek de uitspraak dat aansluiting burger oorlog zou betekenen, niet te pessi mistisch. Het lijkt er overigens op dat Kenmerk, dat in het nieuwe seizoen een plaats kreeg na het tweede jour naal, zich wil gaan toeleggen op lan gere onderwerpen. Als dat zo is, dan lijkt ons dat een voortreffelijk idee. Op het andere net zagen we de hoofdfilm „Vijanden", in 1967 ge maakt naar een draabioek en onder regie van Hugo Claus. Het leek ons dat de regie zwakker was dan het draaiboek. Het was ons bijvoorbeeld niet duidelijk waarom het Engels als voertaal werd gebruikt. In het begin dachten we, dat dit was gedaan om nog duidelijker te maken dat er spra ke was van een verstandhouding tus sen een Amerikaan, een Belg en een Duitser. Al spoedig zagen we dat dit niet de reden kon zijn, want de Belg en de Duitser spraken hetzelfde ge broken Amerikaans als de Amerikaan zelf. Daarmee kwam dan ook de mo gelijkheid te vervallen dat het Engels was ingevoerd uit eventuele export overwegingen. A.I. ROTTERDAM Aan de Rotter damse dichter en essayist N. J. Sleu telaar is de Flaviüsprijs voor jonge letterkundigen toegekend. Het is de eerste maal dat deze prijs, ingesteld door de Catullus Stichting te Amster dam, wordt uitgereikt. De jury be stond uit K. L. Poll, Adr. v.d. Veen en Cees Nooteboom. De prijs wordt op 5 januari overhandigd door uitgever G. A. van Oorschot in het gebouw van de Kon. Ned. Academie van Weten schappen, het Trippenhuis te Amster dam. zijn midden had, namelijk 37 jaar Na zijn pensionering begon hij aan de studie Spaans, louter als hobby Hij deed het steeds rustig aan, bleef elke week enkele malen tennissen ('s winters overdekt) en maakte steevast elke morgen een forse ochtendwandeling In totaal heeft iets meer dan vijf jaar over deze studie gedaan, wat vlot ge noemd mag worden, want velen doen er langer over. Geen proefschrift Vanwege zijn leeftijd werd hij vanmorgen aan de universiteit niet met extra égards behandeld. Jk kreeg na afloop van het mondeling de bul uit handen van de prof met het bekende toespraakje. Het enige bijzondere was, dat de hoogleraar nog even mee naar buiten ging om mijn vrouw proficiat te wensen", zegt de heer Vat} der Linden, die niet van plan is nu ook nog een proefschrift te gaan schrijven. HILVERSUM I NCRV 19.05 uur Kerkorgelconcert 19.35 uur Koorzang en fanfare-orkest 20.05 uur De kleine wereld, vervolg- hoorspel 20.30 uur Radio Actief, gevarieerd programma 22.50 uur Onheilspellende parallellen, lezing HILVERSUM 2 AVRO 19.00 uur Jeugd en ritme 19.30 uur (IKOR) Vragen rondom schrift en samenleving 20.05 uur Kleine zaal-concerten: so praan en piano 21.30 en 23.20 uur Residentie Orkest met solist NEDERLAND I VPRO 19.12 uur Er zijn geen goudzoekers meer in Californië, film reportage 20.55 uur Have fun with Feiffer, amusementsprogramma 21.45 uur Joop van Tijn in gesprek met mr. Biesheuvel 22.30 uur (CVK/IKOR) Paulus, bui tengewoon gezant, ge sprekken NEDERLAND 2 TROS 19.05 uur Zorro, film 19.30 uur De Alpen, natuurfilm 20.21 uur Dubbel en dwars, spel- programma 20.50 uur Mission Impossible, film 21.40 uur TROS-Sport: ijshockey 22.45 uur (NOS) Ter visie, parlemen tair en politiek overzicht. Door Adr. Hager DEN HAAG Sinds jaar en dag is de Engelse violiste Ida Handel een bekende verschijning op de Nederlandse podia. Haar aandeel aan het concert van gis teravond door het Residentie orkest zal er ongetwijfeld toe hebben bijgedragen, dat de Grote Zaal van het Congresgebouw vrijwel tot de laatste plaats be zet was. Bovendien was er bij het program ma sprake van twee B's uit de mu ziekliteratuur namelijk Brahms en Beethoven, namelijk het Vioolconcert en de Derde Symfonie. Een program makeuze waarmee de Zwitserse com ponist Honegger niet gelukkig ge weest zou zijn. Immers, zo zei hij, bij zulke werken komt het publiek alleen maar om te luisteren hoe solist A speelt en dirigent B. slaat, zonder zich meer wezenlijk te verdiepen in de muziek. Het publiek dat wel op de hoogte is van de laatste uitgaven op het terrein van de literatuur, schuwt eigentijdse compositie, aldus Honeg ger. Daar mag dan wel een kern van waarheid in zitten, het concertbedrijf moet het, zuiver zakelijk gezien, nog steeds hebben van Beethoven, Brahms en andere componisten die tot die kleine kring behoren. Door middel van diezelfde Brahms stelde Ida Handel het publiek toch in staat te genieten van die overbekende muziek. Inderdaad genieten, want zij speelde met ware meesterhand. De cadens uit het eerste deel was als het ware de samenvatting van haar grote technische beheersing, het adagio het middel om haar muzikaal welluiden de welsprekendheid te uiten. iHet was zeker niet de eerste maal dat zij soliste was bij het Residentieorkest, na deze Brahmsvertolking ligt het voor de hand, dat het ook niet de laatste maal geweest zal zijn. Beethovens Eroica moge dan over bekend zijn, wellicht juist daardoor vraagt de weergave de volkomen in zet van het orkest. Men zal in de vertolking moeten concurreren met de herinnering die het publiek van het werk heeft, door middel van grammofoonplaat of vori ge uitvoering. En dat vraagt van de orkestleden meer dan een routineuze instelling. Dat meeredre was gister avond aanwezig, Van Otterloo en de zijnen kwamen tot een spanningsvol en correct afgewerkt geheel. Vanavond. Radio. Half tien Hilversum 2 Residentie-Orkest Xenakis Nomos Alpha (voor cello-solo) Nilsson Szene 1 Kelemen Changeant(voor cello en orkest) Feldman On time and the instrumental factor Vermeulen Symfonie 3 ('Thrène et Péan') dirigent Hiroyuki Iwaki solist Siegfried Palm, cello De radio weet goed te kiezen. DEN HAAG De export van bloemen is zeer sterk gestegen. In de periode juli tot en met no vember nam de waarde van de uitvoer, vergeleken met de over eenkomstige maanden van vorig jaar, toe tot 394 (308) miljoen. Dit heeft de heer H. J. Hylkema, voorzitter van het Produktschap voor siergewassen, gezegd tij dens een vergadering van het schap. Duitsland was met een stijging van 80 min tot 320 min de grootste afnemer. Op de tweede plaats kwam Zwitserland, dat voor 16 min bloe men afnam. De export van bloembollen begint weer toe te nemen. De uitvoer ver toonde een stijging van-4 min kg tot 83 min kg ter waarde van 317 min. West-Duitsland was ook in dit geval met 107 min de voornaamste afne mer. De VS komen met ƒ41 min op de tweede plaats. Onder de bloemenexporteurs bestaat angst voor de overheersende positie van Duitsland als afnemer. Ook de voorzitter van het Produktschap voor bloemen zou graag meer spreiding in de export zien, maar hij verwacht niet dat de ontwikkeling in andere landen zo hard zal gaan als in Duitsland. (Van onze radio- en TV-redactie) HILVERSUM De NOS en alle orproepen behalve de EO, doen mee aan de middagtelevisie welke tradi tiegetrouw in de kerstvakantie wordt uitgezonden. De uitzendingen, die da gelijks op Nederland I verschijnen en beginnen om half vier, zullen een tot twee uur, soms ook langer duren en zijn gericht op het gezinskijken. In de programma's komen natuur- en muziekfilms voor, teken- en sprookjesfilms en zelfs nog een late aflevering van „Vaders tegen wil en dank". Verder ondermeer een paar eenakters van Charlie Chaplin en op woensdag de normale rubrieken van de aan de beurt zijnde omroepen. Voor de beide kerstdagen gelden, zoals we al melden, andere program ma's. Thérèse Steinmetz en John Soer in een scène uit het kerstspel „Zij hiel den getrouwe de wachte" van André Alice. John Soer is Jeannot, de herder uit Bretagnq met zijn doedel zak, volgens regisseur Willy van He- mert een zeer oud gebruik. Uitzen ding Eerste kerstdag door de KRO- televisie. Boerma in Perspectief Van onze radio en TV-redactie HILVERSUM De AVRO wijdt morgenavond op Nederland II haar programma 'Perspektief' aan dr. ir. A. H. Boerma, sinds vier jaar direc teur-generaal van de voedsel- en landbouworganisatie van de Verenig de Naties. Een maand geleden werd hij opnieuw voor vier jaar gekozen. Een filmploeg' van de AVRO volgde dr. Boerma, die reeds een indrukwek kende carrièrfe achter de rug heeft, van zijn woning dichtbij Rome naar een algemene vergadering van de FAO en van zijn geboortehuis in het Drentse Anloo naar een audiëntie in het Vaticaan. Dagbladpers wil gesprek óver regionale tv AMSTERDAM De NDP (Vereni ging de Nederlandse Dagbladpers) wil een gesprek met minister Engels van CRM over de positie van de dagbla den bij de opzet .van een eventuele regionale tv. De voorgangster van mi nister Engels, mevr. Klompé, heeft de NDP toegezegd dat eerst met deze or ganisatie zal worden overlegd voordat een beslissing zal worden genomen over de regionale tv. Minister Engels heeft nu kortgeleden in een radio uitzending gezegd dat er geen rol is weggelegd voor de NDP bij plaatse lijke en regionale tv-stations. De mi nister is van mening dat dan „com merciële" televisie zal ontstaan, wat in strijd is met het standpunt van de volksvertegenwoordiging. De NDP acht de stellingname van de minister in het radioprogramma in tegenspraak tot wat minister Klompé gezegd heeft. MARY STEWART 127 „Die had een- strafregister zo lang als je arm," ze Marsden monter, „en een half dozijn valse namen. Kra mer had in zijn brandkast genoeg gegèvens om Paul Vé ry met een reeks veroordelingen tot levenslang naa Duivelseiland te sturen." „Hij moet beloofd hebben de stukken aan Loraine ei Paul te geven, nadat Richard veilig uit de weg zou ziji geruimd," zei ik. „Ik hoorde hem tegen hem zeggen da ze van hem af zouden zijn zodra dit karwei klaar was." „Was zij inderdaad de vrouw van Paul Very?" vroej Louise. „Dat staat als een paal boven water. Ze trouwde in 1942, en toen werd hij het jaar daarop als vermist ge rapporteerd. Ze legde het met Kramer aan in de herfs van 1945. Toen Paul Véry weer opdook, schijnt hij df toestand te hebben aanvaard (tot op zekere hoogte, stel ik me voor, onder dwang), en bleef hij voor Kramer wer ken. Hij schijnt een tamelijk - hoe zal ik het noemen - liberale opvatting te hebben gehad over het doen en la- ten van zijn vrouw. Toen Kramer Byron en Baxter za? op de Lemaire-veiling, en besloot dat ze uit de we? moesten worden geruimd, koos hij Paul Véry uit voor di karweitje." „Met alle hulp," zei Richard bitter, „van die idioot vai een Byron, die, zodra hij Loraine op de veiling zag, blij ken begon te geven van een belangstelling, die het ge makkelijk maakte voor het waardige trio om de eersti moord te plegen." „Als jij niet met haar „getrouwd" was en haar niet had meegenomen naar Deepings,' zei Marsden, „zouden ze het wel op een andere wijze hebben klaargespeeld." „Dat geloof ik wel," zei Richard, „maar je kunt niet zeggen dat ik hen niet heb geholpen. Het was tenminste een zekere troost, te weten dat ze nooit mijn wettige vrouw is geweest... Het was natuurlijk Paul Véry, die Tony vermoordde en David bewusteloos sloeg. Het wai Paul Véry die probeerde mijn wagen te rammen. En toen de poging tot de dubbele moord mislukte, namen ze Da- vid mee naar Frankrijk.Ik betwijfel of ze eigenlijk wé een uitgewerkt plan hadden, maar David was kennelijk een troefkaart." „Ik begrijp niet helemaal waarom* weet u?" zei David „Niet?" zei zijn vader. „Loraine wist heel goed dat i! haar nooit uit mezelf terug zou willen zien. Kramer wil de me hier in het land hebben, maar als zij had gepro beerd een ontmoeting met mij te arrangeren, zou ik haa of genegeerd hebben, of ik zou het aan mijn advocate hebben opgedragen. Maar jij," - hij tikte even met ee vinger tegen Davids wang, - „ik kan me niet permitti ren jou te laten gaan. Jij betekent een aftrekpost mijn inkomstenbelasting." .„Van inkomstenbelasting gesproken", zei ik, „je verze keringsmaatschappij-" „Goeiehelp, ja", zei Richard. „Twee auto's in viel maanden! Ik weet het. Er staat me een leuke tijd wachten om dat te verklaren, wanneer ik terugga.., Maar ja, dit is het verhaal. De rest weet je. Hun opzet was, me hierheen te lokken, waar de mogelijkheden rui mer waren om me kwijt te raken, en jullie weet dat hun plan had kunnen slagen, als zij niet twee belangrijke factoren buiten beschouwing hadden gelaten'" „Welke twee dingen?", vroeg David. (Wordt vervolgd) Momma Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel TEl.KVISIE V WOND Nederland I NOS: 18.45 <K> De labeltjeskrant. STER: 18.50 (K) Reclame. NOS: 18.55 '(K) Journaal (STER: 19.00 <K> Reclame. VPRO: 19 05 Popeye. 'tekenfilm 19 12 (K> er zijn 'geen goudzoekers meer in Ca- llfornie, ülmreportagc. STER: 19.55 <K> Reclame. NOS: 20.00 IK) Journaal. STER: 20 15 <K) Reclame. VPRO: 20.21 Berich ten uit de samenlevlnc 20 35 Film met Laurel en Hardy. 20 55 (K) Have tun with Felf- fer, amusementsprogramma. 2145 Interview. 22.20 Muzikale film. IKOR/CVK: 22.30-23 00 Paulus. buitengewoon gezant, gesprekken. <K). NOS: 23.00-23.05 (K) Journaal. Nederland II NOS: 18.45 (K) De Fabeltjeskrant. STER: 18.40 <K) Reclame NOS: 18 55 (K) Journaal. STER: 19 00 (K) Reclame. TROS: 19.05 Zorro. TV-film. 19 30 (K) De laatste sporen: 3. De Alpen, natuur film. STER: 19.55 (K) Reclame. NOS: 20.00 (K) Journaal. STER: 20.15 (K) Reclame. TROS: 20.21 (K i Dubbel en dwars, spelprogrammn. 20 50 (K) Mission Impossible. TV- film. 21.40 TROS-Sport: IJshoc key NOS: 22.40 (K) Journaal. 22.45-23 10 (K) Ter Visie: Parle mentair en politiek overzicht. Belglë-Nederlands 18 00 (K) Fabeltjeskrant. 18.05 (K) De perikelen van Penelope Pttstop. tekenfilmserie 18 25 Jonger dan je denkt. 19.03 Ho ren en zien. 19.25 Politieke tri bune: De partij voor Vrijheid en Vooruitgang. 19.40 Hier spreekt men Nederlands. Aansl. Mededelingen 19.45 Nieuws. 20.10 Europa nu: De Europakroniek van Omer Gra- wet. 20.25 Lijmen, tv-spel (3>. 21.10 Nobelprijzen 1971. 22 00 (Ki Filmfragmenten. 22.40 Nieuws. plano. In de pauze: discussie. 21.30 (S) Residentie orkest met solist. 22.30 (S) Nieuwe chan sons. 22.55 Mededelingen. 23.00 Nieuws. 23.10 Radiojournaal. 23.20 (S) Residentie orkest (vervolg). 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum I 402 m NCRV: 18.30 Nieuws. 18 41 Wereldpano rama. 18.50 Leger des Heils- kwartler. 19.05 (S) Kerkorgel- concert. 19.35 (S) Tijd vrij voor muziek In vrije tijd: koorzang en fanfare-orkest. 20.05 De kleine wereld, ver- volghoorspel. 20.30 (S) Radio Actief: gevarieerd programma. 22.15 (NOS): Het wereldkam pioenschap zaalhandbal voor dames. NCRV: 22 20 Avond overdenking. 22.30 Nieuws. 22.40 Den Haag vandaag. 22.50 Onheilspellende Parallellen: De ontwikkeling van minder heidsgroepen analoog aan si tuaties ln Zuld-Afrika. Ameri ka en Nederland, lezing (1). 23.10 (S) Metropole-orkest, koor tn solisten. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m AV RO: 18 00 Nieuws, om I8.li Ra diojournaal en om 18.20-18.30 Uitzending van het GPV. 19 00 (S) Jeugd en ritme 19.25 De gesproken brief. IKOR: 19.30 Kleur: vragen rondom schrift en samenleving. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.% (S) Sopraan en Hilversum I. 402 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende woord 7.07 (S) Badinerle: klassieke en semteklassleke muziek (gr.). (7.30 Nieuws: 7.41-7.50 Actualiteiten). 8.24 Overweging. 8.30 Nieuws. 8.41 Voor de huisvrouw. 9 40 Schoolradio. 10.00 (S) De beste plaat voor Uw stereokop. (10.30-10.32 Nieuws). 11.00 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. 12.00 (S) Van twaalf tot twee. (12.22 Wij van het land: 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws: 12.41-12 50 Actualiteiten: 13.00-13.05 Raden maar...) 14.05 Schoolradio. 14 30 (S) Interlo kaal op vrijdag: muzikaal middagmagazine. (15.30-15.32 Nieuws) 17 00 (S) Metropole orkest. 17.25 Voor de kinderen. 17.30 Nieuws. 17 32 (S) Actuali teiten 18 00 (S) Licht ensemble en solisten. Politieke Partijen: 18.19 Uitzending van de PSP Hilversum II. 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws en ochtendgymn.i tiek. 7.20 Dag met een gaatje: lichte grammofoonmuziek met reportages en interviews en om 8.00 Nieuws, om 8 11 Radio journaal en om 8.30 De groen teman. 9.00 (S) Klassieke mu ziek (gr.). 9 35 Waterstanden 9.40 Planorecital. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitami nen. <11.00 Nieuws.) 11.30 (S) Claveclmbelrecltal. 11.55 Beursberichten NOS- 12.00 Blik op de wereld: populair programma over ontwikke lingssamenwerking. 12.30 Voor de landbouw. 12.40 (S) Lichte grammofoonmuziek. 12 50 Recht en slecht, praatje. 13.00 Nieuws VARA: 13 11 Actuali teiten. NOS: 12 25 Toeristische informatie uit binnen- en bui tenland. 13.50 (S) Promenade van magazine met gewijde Orkest en solist. 14.25 Spiegel van Duitsland: Informatie en muziek uil de Bondsrepubliek. EO: 14.55 Ruimte: magazine met gewijde muziek en lezin gen. VPRO: 16.00 VPRO-vrij- dag: lichte muziek, reportages, interviews, commentaren, enz. (16.00 Nieuws: 17.55. Mededelin gen). Hilversum III. 240 m. NCRV: 7.00 Nieuws. ,7.02 Zing, zing, zing: lichte vocale muziek. (8.00 Nieuws.) NOS: 9.00 Nieuws. 9.03 Jan Corduwener Show met o m. Europees Pop- parlement. 10.00 Nieuws. 10.03 De Eddy Becker Show. 11.00 Nieuws. 11.03 Vincent van En gelen Show. VPRO: 12.00 Nieuws. 12.03 The Joe Blow Show. 13.00 Nieuws. 13.03 Felix Meurders Show. NOS: 14.00 Nieuws. 14.03 De Herman Stok Show, met o a. Top Tien L.P.'s. 15.00 Nieuws. 15.03 De Hugo van Gelderen Show. 16 00 Nieuws. 16.03-18.00 Top-30. (17 00 Nieuws.) 24. Langzaam en on hoorbaar ging de deur van de kamer verder open en toen werd een sinistere ge daante zichtbaar. Het was maar een kleine gedaante, doch zijn uiterlijk was er niet minder schrikwekkend om. Een afschuwelijke kop tooide zijn misvormde lijf en het gedrochtje zelf was. gewikkeld in voddige lom pen. Langzaam schoof deze gestalte de kamer in en dat hij niet van plan was gezel lig op theevisite te komen, dat bleek wel uit het feit, dat hij zo sloop en zo laat was. Mensen voor de thee visite komen namelijk altijd wat vroeger en ze sluipen niet. Het was dus duidelijk dat het ventje boze zaken van plan was en we be grijpen al gauw wat hij wil, omdat hij zich sluipend in de richting van de blauw-geruite kiel begafEn juist op het moment, dat hij dit kledingsstuk grijpen wou, ging er plotseling een lamp aan en begon er een bel knetterhard te ratelen. „Verraad!" siste het gedrochtje en met een sprong verdween hij onder het bedOnmiddellijk daarop staken smidje Verholen en Kareltje Knetter hun hoofden over de rand van hun sponde, klaarwakker en voorbereid op alles. Maar de kiel hing nog rustig over de stoel. „Nou, nou", prees Kal „De alarminstallatie heeft zijn werk goed gedaan, baas. Kijk, de wekker nog te ratelen op de grond en de draden naar de schakelaar zijn stukgeti .,Er is dus iemand binnen geweest," antwoordde de smid. „En het was kennelijk om de kiel te doen, maar hij werd gestoord. Wat is er toch me ding." „En wie was er binnen?" vroeg Kareltje

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 10