naar 100.000 J )EVALUATIE DOLLAR IN ZICHT Werkloosheid India ongerust over naderende vloot VS nieces Pompidou in prestigeslag FAMA I TARV0 Treinkaartje duurder nu definitief We hebben een aardig kerstgeschenkje voor u. Geen garanties voor identiteit dagbladen TARVO GOEDE ZANGKANARIES ...dekinderen hè., lekker TARV0 zit berstensvol bouwstoffen! Verbetering HET WEER Zacht weer Minister Engels antwoordt: (RIta) leiïwe leidse Courant Woensdag 15 december 1971 52ste jaargang CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert In teghenspoet!" alles voor huisdieren BREESTRAAT 3 LEIDEN TEL. 33311 [kantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur ANGRA DO HEROISMO (AP. Reuter, UPI) President Richard Nixon is bereid de Amerikaanse dollar te devalueren. Hij heeft dit bekendgemaakt aan het slot van zijn be sprekingen met de Franse president Georges Pompidou, die op de Portugese eilanden groep de Azoren zijn gevoerd. POMPIDOU Daarbij zal prioriteit worden gege ven aan de regio's en de kwetsbare groepen in de samenleving. De PvdA reageerde bij monde van mejuffrouw Barendregt geprikkeld op de beleids voornemens van de minister. Zij interrumpeerde de minister herhaaldelijk met vragen. ..We kun nen niet aan het studeren blijven," zo zei zij. Studies Minister Boersma zei dat studies noodzakelijk zijn om een slagvaardig beleid te voeren. Hij kondigde ook aan dat de aanvullende werkgelegen- heidsobjecten in 1972 volledig in wer king zullen komen. Over de buitenlandse werknemers zei de minister in dit verband dat zij niet beschouwd kunnen worden als een conjuncturele arbeidsreserve. „We kunnen ze niet zomaar de deur uitschoppen. De contracten zullen precies moeten worden nageleefd," aldus de minister. Wel zei hij dat de werving van lAtitenlands personeel „anders" zal worden. Hij kondigde aan dat nog voor de Kamer op reces gaat een nota over de buitenlandse werknemers zal worden ingediend. Dts. Boersma verzette zich scherp tegen de wens van DS'70 (en in min dere mate van de WD) om als over heid in het loon- en prijsoverleg in te grijpen. „In het verleden is al geble ken dat een ingreep in lonen en prij zen weinig effect sorteert en alleen conflictsituaties oproept. Het is beter een beleid te voeren dat gedragen wordt door werknemers èn werkgevers. Volgend jaar zal blij ken of onze keus juist is geweest," aldus de minister. Sociaal beleid De minister verzette zich tegen de aanvallen van de oppositie op zijn contra-prestatiebeleid. De contra prestatie, een sociale voorziening voor kunstenaars is de laatste jaren met vijftig prpcent toegenomen. In 1971 beliepen de uitkeringen nog 5,2 miljoen gulden en in 1972 is dit bedrag begroot" op 7,9 miljoen. Om het beneden dit bedrag te houden is een nieuwe regeling ontworpen die in de kunstenaarswereld op veel verzet is gestoten. „Een falend cultuurbeleid kun je dit niet noemen, omdat ik al leen een sociaal beleid voer," aldus de minister. Feestelijke gekleurde dikke kaars (middel lijn 5 cm) voor wie een nieuwe abonnee op geeft. Met kandelaar van sierlijk smeed werk. Brandt minstens 40 uur. Ook leuk om cadeau te geven. Ik geef op als nieuwe abonnee: naam: adres: woonpl. I betaling per k. Mijn naam is: adres: woonpl; kwartaal maand 1 1 Stuur mij de dikke kaars met kandelaar als tegenprestatie Postzegel is niet nodig als u op dé envelop' schrijft: Nieuwe Leidse Courant - antwoordnummer 267 leiden pak het, dat gulle goede ROTTERDAM In onze bijla ge Kerstfeest 1971 is tot onze spijt een fout geslopen. De laatste twee alinea's onderin pagina 15 zijn „verdwaald". Ze behoren te staan bovenaan de tweede kolom van pagina 19. Redactie Devaluatie van de dollar bete kent dat de VS voor het eerst sinds 1933 de waarde van hun munteenheid herzien. In dat jaar werd de koers van de dollar vastgehaakt aan een vaste goud prijs. Bepaald werd toen dat een „troy ounce" (31.1035 gram) goud de vaste waarde van 33 dol- dit bedrag inwisselbaar zou zijn. lar zou krijgen een steeds tegen In het slotcommuniqué aan het ein de van het overleg van Nixon en Pompidou is onder meer verklaard: „In samenwerking met de andere te- trokken landen zijn wij overeengeko men te streven naar een spoedige herziening van de wisselkoersen door middel van een devaluatie van de dollar en een revaluatie van enkele andere valuta's. Dit betekent dat de waardevermin dering van de dollar door waardever meerdering van andere valuta aan genomen wordt onder meer de Duitse mark en de Japanse yen zal moeten worden gecompen seerd. Import heffing Uit het communiqué blijkt nergens of Washington nu ook de importhef fing van 10 procent ongedaan gaat maken. Vooral voor de ontwikke lingslanden, maar ook voor de EEG, was deze maatregel die bedoeld was de Amerikaanse betalingsbalanste korten op te heffen, uiterst pijnlijk. President Pompidou heeft bevestigd dat de EEG een mandaat voorbereidt voor besprekingen met de VS. Frankrijk maakt zich klaar om sa men met de andere EEG-landen met de VS te onderhandelen 'teneinde problemen zoals die nu bestaan op korte termijn te regelen en de agenda samen te Stellen voor het bestuderen van fundamentele problemen op het gebied van de handel', zo staat in het communiqué. De op de Azoren bereikte overeen komst zou het einde kunnen beteke nen van de internationale monetaire crisis, die is ontstaan door het wan trouwen in de waarde van de Ameri kaanse dollar. Op 15 augustus had Nixon besloten de mogelijkheid dol lars in te wisselen tegen goud op te schorten. (Vervolg van pag. 9) l onze parlementsredactie )EN HAAG In de afgelopen elf maanden zijn bijna 100 arbeidsplaatsen weggevallen als gevolg van bedrijfsslui- £n of inkrimpingen. Minister Boersma verwacht op grond van e ontwikkeling dat het werkloosheidscijfer volgend jaar de '•000 zal passeren. De minister heeft dit gisteren in de Tweede Oer meegedeeld. I minister toonde met deze cijfers [dat de toenemende werkloosheid |dit jaar een duidelijk structureel Waarmee hardnekkig karakter IJ gekregen. Overigens moet het *8e werkloosheidscijfer van P° toch nog grotendeels worden ►schreven aart seizoens- en con- Iturele invloeden. Ontwikkeling jffc bedrijfssluitingen of inkrim- 'pn ontwikkelden zich als volgt: pt eerste kwartaal van 1971 kwa- P 122 bedrijven ih moeilijkheden j rvan er 90 volledig moesten wor- gesloten 5200 arbeidsplaatsen eri hierdoor weg. 1 *>et tweede kwartaal kwamen bedrijven in moeilijkheden en moesten er 59 hun poorten sluiten. 5110 arbeidsplaatsen vielen weg. In het derde kwartaal 108 bedrij ven waarvan er 64 werden gesloten en 4400 arbeidsplaatsen wegvielen. In de maanden oktober en november ten slotte 96 bedrijven waarvan er 54 dicht gingen met als gevolg 4700 weg gevallen arbeidsplaatsen. Nota De minister kondigde aan dat er hard gewerkt wordt aan een nota ter bestrijding van de werkloosheid, die mogelijk reeds voor 1 april van het volgend jaar bij de Tweede Kamer kan worden ingediend. Op het ogen blik worden uitgebreide studies ver richt om de werkloosheid zo effectief mogelijk te bestrijden. n onze parlementsgedactie) EN HAAG De treinkaart- tirorden definitief met ingang 1^16 december duurder. Een ;e van het Kamerlid Ed van (i (PvdA), om uitstel, werd iren door de meerderheid de Tweede Kamer verwor- de stemming over de begroting conomische zaken kregen de lellen van de oppositie om vooi* ledrag van rond veertig miljoen l stimuleringsmaatregelen te n in het Noorden, het Zuiden en ond, geen meerderheid. ie moties waarin wordt ge ld maatregelen te treffen tegen rote huurverhogingen van be- panden. ondergingen hetzelfde K Kamer stemde ook niet in met motie waarin volgend jaar al om nota wordt gevraagd over de (Brische groei. moties van de regeringspar- TCden wel aangenomen. Het n de motie-Keuning (DS'70) rlnhet principe van <ie verplaat- fan rijksdiensten wordt vastge- en de motie-Van Aardenne ra n wordt gevraagd de diverse in- gen, die zich met onze export- 1 tiering bezighouden, te integre- Zon en maan 6 December: zon op 8.42, onder 29; maan op 7.51, onder 14.56; dec. N.M. In de algemene luchtdrukver deling komt nog maar weinig verandering. Een omvangrijk ho- gedruksysteem bevindt zich al dagenlang boven Midden- en Zuid-Europa en neemt nog steeds in betekenis toe. Diepe en tamelijk actieve depressies trek ken daarbij van het zeegebied ten zuiden van IJsland in de richting van Scandinavië. Zeer zachte en vochtige oceaanlucht stroomt als gevolg van deze luchtdrukverdeling via de Britse eilanden naar onze omgeving. Ook donderdag zullen daarom de temperaturen bij ons boven normaal zijn, terwijl er naast wolkenvelden af en toe ook op klaringen zullen voorkomen. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 77 cm (1026 millibar), stijgend. Hoog water Hoog water, 16 december; Rotterdam le getij 3.34, 2e getij 15.39; Scheveningen 2.03-14.19; Vlissingen 0.43-12.58; Haring vliet aan de Zeezijde 2.25-14.43. NEW DELHI, WASHINGTON (Reuter, AP, UPI, AFP) In New Delhi is ongerustheid ontstaan over berichten als zouden eenheden van de Amerikaanse zevende vloot opstomen in de richting van de Golf van Bengalen. De New York Times meldde gisteren, dat de eenheden, met als kern het grote vliegdekschip Enterprise, vanuit de Golf van Tonkin bij Vietnam naar de Straat van Malakka zijn gevaren en daar verdere bevelen afwachten. Volgens zegslieden in Washington is het wellicht de bedoeling, dat de Amerikaanse schepen Amerikaanse burgers uit het benarde Dacca op pikken. Het Amerikaanse ministerie van defensie wilde gisteren niet re ageren op de berichten over de vloot- verplaatsing. De Indiase regering beschikt over betrouwbare inlichtingen, die erop wijzen dat het Amerikaanse vloot- eskader misschien in Oost-Pakistan een bruggehooffd wil vestigen voor de evacuatie van Pakistaanse mili tairen en burgers. Dit heeft de In diase ambassadeur Laksjima Kant Jha gisteravond op een persconferen tie in Washington meegedeeld. De ambassadeur vertelde dat hij de inlichtingen had doorgegeven aan de Amerikaanse onderminister van bui tenlandse zaken Joseph Sisco, maar dat hij er geen besliste ontkenning op had gekregen. De ambassadeur zei dat hij het merkwaardig zou vinden als zo'n es kader alleen maar werd ingeschakeld voor het ophalen van de paar Ameri kanen die nog in Oost-Pakistan wa ren achtergebleven. Daar kwam nog bij dat India al zijn volle medewer king had aangeboden voor de evacu atie van Amerikanen uit het gevechts- gebied. Werd de evacuatie van Paki- stanen overwogen, dan zou dat een heel ernstige zaak zijn, aldus de am bassadeur. Zijn land zou niet toe staan dat Pakistaanse militairen uit het oosten naar West-Pakistan wer den overgebracht zolang in het westen nog gevochten werd. Kort nadat gisteren de Veiligheids raad opnieuw bijeengekomen was voor overleg over de oorlog tussen India en Pakistan is de zitting op verzoek van de Britse ambassadeur Colin Crowe voor onbepaalde tijd ge schorst. Intussen zal achter de schermen het overleg over een Frans-Brits voorstel worden hervat, in een poging om eensgezindheid over een resolutie te bereiken. De Veiligheidsraad zal tijdens een volgende zitting in staat moeten zijn unaniem een resolutie aan te nemen, aldus de Britse vertegenwoordiger. China protesteerde tegen de verda ging, maar na een procedurediscus sie stemden alle leden in met uitstel van de zitting, met dien verstande dat de voorzitter van de Veiligheids raad de vergadering zal heropenen als er bij de gesprekken achter de schermen voldoende vooruitgang is gemaakt om hervatting van de de batten te rechtvaardigen. Eenheden van de Amerikaanse Zevende Vloot zouden in de richting van de Golf van Bengalen stomen. Naam m I Adres Plaatsi %K1 Als brief verzenden naar erlands Christ hele goeie. V een schep bo Een 100 pagina's dik reizenplan. Van de Nederlands Christelijke Reisvereniging. Doet in vakanties. Hele fijne, hele goeie. Voor iedereen, naar alles. Al vijftig jaar. Welk heuglijk feit aanleiding is er dit jaar nog een schep bovenop te doen. Zodat u, behalve het gewone programma, ook nog een reeks jubileum-aanbiedingen voorgeschoteld krijgt.'t Staat allemaal in dat T kerstgeschenkje. Even de kerstbal invullen lr en het valt in uw bus. DEN HAAG Van de bij de bladen ook in de toekomst ver samenwerking van de Neder- zekerd zal blijven, cq. niet zal landse Dagbladunie, de Arbei- worden opgeheven zonder na- derspers en de Perscombinatie drukkelijke raadpleging van de betrokken eigenaars kan de rege- redacties. Dit heeft minister Engels van erm geantwoord op vragen van de Kamerleden Roethof (PvdA), Wil- bers (P'66) en Aarden (PPR) over de concentratie in de dagblad wereld. Minister Engels zei nog, dat de regering zich op het standpunt stelt, dat verscheidenheid in nieuwsvoorzieningen, informatie en opinievorming via pers, radio en televisie uit het oogpunt van algemeen belang in ons demo cratisch staatsbestel van funda mentele waarde is. Dit impliceert echter niet, dat deze diversiteit onveranderlijk in zijn historisch gegroeide uitings vormen in stand moet of kan blij ven, aldus minister Engels. ring niet de garantie eisen, dat de eigen identiteit van de bij de samenwerking betrokken dag- S waarom juist moutbrood? ie zijn toorn inslikt, heeft hem lang niet verteerd. FLIEGENDE BLATTER e, ik gooi het dit keer niet op een toordje met mama. Tom. Laat jouw «der mijn moeder bellen of ik j[ ar de film mag!

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1