SOWJETVETO VERLAMT V-RAAD Desnoods alleen de prijzen aanpakken Israëli's naar Nederlandse ambassade in Sowjetunie? Woesteling raast met politie op z'n hielen door Noordoostpolder Voor de derde achtereenvolgende maal Crita) TARVO TARVO Het Kwartet it me* Ds. Gabe van Duinen (79) overleden Israël wijst VN-resolutie van de hand ...toch wel duidelijk Houten wapens en granaten van klei I 1 1 Pas na kapotte band en schot in been overmeesterd ieiüwe Leidse Courant Dinsdag 14 december 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen ofdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Giro 58936 Abonnementsprijs p. w. f 1,63, p. m. f 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur w jet-ambassadeur Malik, NEW YORK (AFP/RTR) De Sowjetunie heeft gisteravond n Je Veiligheidsraads voor de derde maal haar veto uitgespro ten over een voorstel voor een onmiddellijk staakt-het-vuren tus- en India en Pakistan, en terugtrekking van hun troepen. Elf leden stemden voor de be ruste Amerikaanse ontwerp- isolutie, Engeland en Frank- ijk onthielden zich, en Polen temde met de Sowjetunie te en. Het was de 108ste maal dat e Russen in de Veiligheidsraad sbruik maakten van hun veto- echt. De mens heeft slechts weinig no dig. en dat weinige niet eens lang. EDWARD YOUNG I 't Is mijn Japanse correspondentie- I vriendin. Ze luistert naar mijn nieuwe I beatplaat. Boven midden en zuid Europa handhaaft zich in het komende et maal een gebied met hoge baro meterstanden. In de omgeving van de kern met name in Frankrijk en het Alpengebied is de lucht vrijwel tot stilstand gekomen, als gevolg van opklaringen daalt de temperatuur 's nachts in midden Frankrijk plaatselijk tot meer dan 5 graden onder het vriespunt. Onder invloed van een Oceaan front, dat morgen via de Britse eilanden naderbij komt, zal bij ons met winden tussen zuid en zuid west de drogere lucht uit Frank rijk toestromen. Vooral in de nacht zal daardoor de tempera tuur op een lager niveau komen, dan de laatste tijd het geval is geweest. Overdag echter zal de zon het kwik weer tot omstreeks normale waarden doen oplopen. Barometerstand: heden 10 uur 76,6 cm (1021 millibar), stabiel. Zon en maan 15 December: zon op 8.41, onder 16.28; maan op 6.42, onder 14.20; 17 dec. N.M. Hoog water Hoog water, 15 december: Rotterdam le getij 2.52, 2e getij 14.59; Scheveningen 1.23-13.29; Vlissingen 0.02-12.17; Haring vliet aan de Zeezijde 1.40-14.02. Tijdens de viering van het belang- rijkste religieuse feest van Mexico het feest van onze lieve vrouw van Guadelupe, zijn het afgelopen week- end 46 mensen om het leven geko men en bijna 1500 gewond. De slacht offers kwamen om bij verkeersonge lukken. door dronkenschap, bij ruzies of in het gedrang. Bij een verkeersongeluk werden 17 mensen gedood en 38 gewond toen een overbelaste vrachtwagen inreed op een processiestoet in de staat Veracruz. Ontwerpresoluties van de zelfde strekking waren ruim een week te voren al tweemaal op een Russisch veto gestuit, waarna de raad de kwestie overhevelde naar de Alge mene Vergadering, die India en Pa kistan wél tot een bestand en terug trekking der troepen opriep. Pakistan aanvaardde vorige week die assem blee-resolutie, maar India stelde zon dag als voorwaarden terugtrekking van de Westpakjstaanse troepen uit Oost-Pakistan en sluiting van een vredesverdrag tussen Islamabad en de regering van Bangla Desj. Amerika vroeg zondag de nieuwe spoedbijeenkomst van de Veiligheids raad aan op grond van een persoon lijk besluit van president Nixon, die India ervan beschuldigde „de wereld opinie te negeren". De Russische vice-minister van bui tenlandse zaken Jacob Malik zei, toen Amerika zijn ontwerp-resolutie in diende, dat iedereen wist waarom deze ter tafel werd gebracht „om te zien of er nog eens een Sowjetrussisch veto zal komen". Malik verklaarde zondagavond: „U heeft dat veto nodig, zodat het Witte Huis de Sowjet-Unie opnieuw kan belasteren". Malik hield vol dat elke poging om tot een staakt-het-vuren te komen verbonden moet zijn met een politieke oplossing in Oost-Pakistan. China Malik beschuldigde de volksrepu bliek China van het spelen van een „hypocriete dubbelrol" in de strijd tussen India en Pakistan. Hij zei dat agenten van Peking actief getracht hebben de situatie in Oost-Pakistan te verscherpen, terwijl de Chinese pro paganda de regering van Pakistan heeft gesteund. De Russische afgevaardigde be schuldigde de Chinezen ervan dat zij het conflict gébtüiken als een „spring plank" om hun positie in Azië te ver sterken en om Aziaten op te zetten tegen Aziaten. India en de Sowjet-Unie zijn er gisteravond niet in geslaagd om een vertegenwoordiger van Bangla Desj gehoord te doen krijgen in de Veilig heidsraad. Wapenstilstand India is bereid de oproep van de Verenigde Naties voor een wapenstil stand te overwegen. Dit heeft de In diase premier Indira Gandhi geant woord op de oproep van de VN het vuren te staken en de troepen uit Oost-Pakistan terug te trekken. DEN HAAG In de ouderdom van ruim 79 jaar is gisteren overle den ds. G. van Duinen emeritus pre dikant van de Gereformeerde Kerken. Ds. Van Duinen werd 4 juli 1892 ge boren en studeerde zowel aan de Theologische Hogeschool te Kampen als ahn de Vrije Universiteit. Op 27 november 1921 werd hij predikant bij de Gereformeerde Kerk van Zeg waard, Zoetermeer, daarna ging hij naar Schiedam. In 1927 werd hij le- gerpredikant in het voormalig Ne derlands Indië. Na de bevrijding verbond hij zich op 2 juni 1946 aan de kerk van Wassenaar-Zuid. Daar is hij werk zaam geweest tot aan zijn emerittaat in 1961. Ds. Van Duinen kreeg voor al naam als kanselredenaar en publi cist. Van zijn hand verscheen niet al leen een bijbels dagboek maar ook tal van geschriften zoals: „Gesprekken met God", en anderen. De begrafenis zal in alle stilte plaatshebben. TEL AVIV (AP) Het is mogelijk, dat Israëlische diplomaten gaan werken °P de Nederlandse ambassade in Moskou en dat Russische diplomaten aan de slag gaan op de Finse ambassade in Tel Aviv. .Zo citeerde het Israëlische blad Jediot Achronot gisteren de bekende Rus sische journalist Wiktor Louis in Moskou. Louis geldt als een soort informele Woordvoerder van het Kremlin, die dingen zegt, die de Russische regering nog niet openlijk uit wil spreken. Hij heeft Israël niet lang geleden bezocht en onderhield zich toen met hoge Israëlische functionarissen. Zoals bekend werden na de Israëlisch-Arabische oorlog in 1967 de diploma tieke betrekkingen tussen Israël en de Sowjet-Unie verbroken. Het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken verklaarde gisteren naar aanleiding van t ^richt in Jediot Achronot: „Een typisch stukje Louis-werk, een proefbal- '°n met welk doel dan ook. Wij weten van niets". Louis, die regelmatig schrijft voor het Londese blad Evening News. zei ook, o®t als Israëlische diplomaten op de Nederlandse ambassade in Moskou zou- en kunnen werken, dit het vertrek van Russische joden naar Israël zou ver- Sfiffiakkelijken. itvi SCns de Russische journalist vertrekken momenteel honderd Russische Wen per dag naar Israël. Nederland vertegenwoordigt momenteel de Israëli- be belangen in Moskou. Europese en Amerikaanse evacuees kijken met spanning toe hoe een Her cules transportvliegtuig van de Brit se luchtmacht een landing maakt. Repatrianten zouden zelf de start baan van het vliegveld van Dacca, die zwaar beschadigd was na Indiase luchtaanvallen, hersteld hebben. NEW YORK (AP) De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren opgeroepen tot een her vatting van de vredesbemiddeling in het Midden-Oosten via V.N.-bemid- delaar Gunnar Jarring en heeft ge vraagd om een Israëlische toezegging dat dat land zich zal terugtrekken uit het bezette Egyptische grondgebied. De Algemene Vergadering negeerde een waarschuwing van de Israëlische minister van buitenlandse zaken Abba Eban dat hierdoor een sfeer van oor log werd gecreëerd en nam het voor stel aan met 79 tegen 7 en 36 onthou dingen. Hij wees de resolutie van de hand. Eban's voornaamste bezwaar was de oproep tot de Israëlische toezeg ging om zich terug te trekken, iets waartoe volgens hem via onderhan delingen besloten moest worden. Hij zei dat aanneming van een van de twee andere voorstellen die ter tafel lagen die opriepen tot her vatting van de bemiddeling van Jar ring zonder Israëlische terugtrekking te noemen het mogelijk zouden hebben gemaakt dat de onderhande lingen „morgen al beginnen." waarom juist moutbrood? In verband met het ko mende Kerstfeest zullen on ze lezers vandaag of morgen een speciale bijlage in hun bus vinden. Op pagina 3 is tot onze spijt de naam van de auteur C. Rijnsdorp weggevallen. NKV en f'.VI komen terwr op SER-ofsprank Van onze sociaal-economische redactie UTRECHTAls zou blijken dat de loonontwikkeling gedisciplineerd verloopt, terwijl de prijzen in het huidige tempo blijven stijgen, dan moeten er maar afzonderlijke prijsmaatregelen worden genomen. Dit zeggen het Nederlands Katho liek Vakverbond en het Christelijk Nationaal Vakverbond. Met dit standpunt komen deze twee vakcen trales terug op hun aanvankelijke op vatting, dat eventuele prijs- en loon maatregelen niet afzonderlijk, maar tegelijkertijd en in duidelijke samen hang moeten worden genomen. Deze opvatting is neergelegd in het inte rim-advies van de Sociaal-Économi sche Raad over het loon- en prijsbe leid als instrument van conjunktuur- beheersing. SIMULTAAN In dit unanieme advies, waarop de huidige vrije loon- en prijspolitiek is gebaseerd, komen de vakbeweging, de werkgeversorganisaties en de onaf hankelijke kroonleden van de SER tot de conclusie dat „het niet gelijk tijdig noch voor hun samenvallende periode afkondigen van een loon-, respectievelijk prijsmaatregel bezwa ren oproept." En verder onder meer: „De raad staat op het standpunt dat de centrale overheid de bevoegdheid dient te hebben gedurende een be perkte periode algemene maatregelen te nemen zowel ten aanzien van de prijzen als ten aanzien van de lonen! Het door de regering uitvaardigen van een algemene maatregel met be trekking tot lonen en prijzen, hetgeen simultaan zou moeten geschieden, dient alleen mogelijk te zijn indien het konjunktuurverloop zulks ver eist". Uit afzonderlijke artikelen in de organen van deze twee vakcentrales van deze week blijkt dat zij hun nieuwe opvatting motiveren vanuit de overweging dat de lonen worden vastgesteld in onderhandelingen tus sen werkgevers en werknemers, ter wijl de prijzen meestal eenzijdig worden bepaald door de onderne ming. EENZIJDIG Zoals bekend werd dezelfde argu mentatie onlangs aangevoerd door mevrouw Gerda Brautigam (PvdA) tijdens het prijzendebat in de Tweede Kamer waarin zij om een eenzijdig overheidsingrijpen in de prijsvorming vroeg. Dit werd toen door de regering en de meerderheid van de Kamer mede op grond van de daarover be staande unanimiteit in het SER-ad- vies afgewezen. LONDEN (Reuter) In de drie eeuwen oude Londen se kathedraal van St. Paul weergalmde zondag avond het geluid van basguitaren en drumstellen, toen daar 2600 bezoekers tijdens een herdenkingsdienst luister den naar de muziek en de liederen uit „Hair" ter gelegenheid van de derde verjaardag van deze musical. Buiten demonstreerden een kleine duizend mensen tegen de beslissing van de deken de kathedraal voor dit doel beschikbaar te stellen. pak het, dat gulle goede PHNOM PENH (AP) Een ge deelte van de communistische strijd krachten in Cambodja beschikt slechts over houten wapens en granaten van klei. De commandanten te velde hebben honderden houten modellen van Ame rikaanse, Russische, Chinese en Franse wapens gevonden. Deze wapens zijn met de hand gemaakt en nauwelijks van echte te onderscheiden. Zegslieden voor de Cambodjaanse regering hebben verklaard, dat de houten wapens een weerspiegeling vormen van het toenemende wantrou wen van de Noordvietnamezen in de Khmer Rouge, die zijnerzijds er ge noeg van heeft orders te krijgen. De Noordvietnamezen, die jarenlang met de Cambodjaanse communisten hebben gemanipuleerd, krijgen een steeds grotere achterdocht tegen deze vrienden. Minister Basjew van Bulgarije verongelukt SOFIA (AFP) De Bulgaarse mi nister van buitenlandse zaken, Iwan Basjew, is gisteren tijdens een ski tocht verongelukt. Volgens de Bul gaarse radio vindt vanmiddag in So fia de begrafenis plaats. Basjew was zondag een ski-tocht gaan maken in het Witosja-gebergte ten zuiden van de Bulgaarse hoofdstad. Na een sneeuwstorm keerde hij niet naar zijn berghut terug. Reddingsploegen vonden hem gisteren pas onder een flinke berg opgewaaide sneeuw. Hij leefde toen nog, maar overleed in een ziekenhuis aan ernstige bevriezingen. De 55-jarige Basjew was sinds no vember 1962 minister van buitenland se zaken van zijn land. Hij gold in Bulgaarse partij- en regeringskringen als een model-politicus. Een week ge leden nog nam hij deel aan de minis tersovereenkomst van het Warschau pact in Warschau. Feestelijke gekleurde dikke kaars (middel lijn 5 cm) voor wie een nieuwe abonnee op. geeft. Met kandelaar van sierlijk smeed werk. Brandt minstens 40 uur. Ook leuk om cadeau te geven. Ik geef op als' nieuwe abonnee: m naam: adres: woonpl I betaling per L. Mijn naam is: adres: woonpl: kwartaal maand Stuur mij de dikke kaars met kandelaar als tegenprestatie Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe leidse Courant antwoordnummer 267, leid°r EMMELOORD De 35-jarige stuurman van de bin nenvaart G. B. uit Hoogeveen heeft gistermiddag met een in Leeuwarden gestolen nieuwe auto opschudding veroorzaakt in Overijssel, de Noordoostpolder en Fries land. Twintig politiemensen hadden bijna drie uur werk om hem te overmeesteren. De man, die de auto in Kampen verkeerd had ge parkeerd, ging er om een bekeuring te ontlopen met de auto vandoor. Hij negeerde de stoplichten van de Kam- perbrug, ramde een tegemoetkomende auto, reed tus sen overstekende schoolkinderen door en verdween op het Kampereiland. Achtervolgende politie-auto's van de Kamper gemeentepolitie wisten hem te dwingen in de richting Noordoostpolder te rijden. Van de verbin- dingsbrug tussen het Kampereiland en de Noordoost- polder waren, op politievervoek, de bomen neergelaten. Omdat de stuurman alle wachtende auto's negeerde en recht op de bomen afreed, haalde de brugwachter de bomen op. Hij vreesde ongelukken met de wachtend auto's. Op de drukke Kamper- en Friescheweg in de Noord oostpolder bleef de man met zeer hoge snelheid zo lang mogelijk links rijden om de achtervolgende politie auto's in moeilijkheden te brengen. Ttientallen tegen liggers moesten scherp afremmen en raakten daardoor in moeilijkheden. Bij Lemmer reed de man, om een grote vrachtauto te ontwijken, dwars door enkele weg- afzettingen en langs de verkeerde kant van een via duct. Op dat viaduct keerde hi) om en reed richting Noordoostpolder. Daar reed hij recht op enkele politie mensen in die zich ternauwernood in veiligheid konden stellen. Vervolgens reed hij met grote snelheid tegen een geparkeerde auto van de politie. Agent B. Sytsma liep daarbij enkele gekneusde ribben op; de politie-auto werd vernield evenals een tweede politie-auto die ver derop stond. De man wist te ontkomen en reed, achter volgd door enkele auto's onder meer vdn de rijkspolitie uit Lemmer, naar Harich in Gaasterland, 40 kilometer van Kampen. Daar wist de politie een van de banden van de auto stuk te schieten. De wagen begon te slin geren en kwam in een weiland terecht. Met een auto- krik bedreigde de stuurman daarna de achtervolgende politiemensen. Hij zag kans in de patrouilleauto van de politie uit Lemmer te komen en wilde daarmee weg rijden. De politie schoot hem in zijn been en kon hem toen overmeesteren. Na verbonden te zijn werd hij met een gebroken been opgenomen in het ziekenhuis te Em- meloord. De politie, die de man nog niet kon verhoren, tast volledig in het duister omtrent de motieven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1