Het komische overheerst in Der junge Lord Avontuur in Tfaiqnon Wagner als inleider van Bergs vioolconcert TV-commentaar Nederlandse première van opera allen en ïstaan J Scapino Opper N. de Jong eervol ontslagen Boycot Raad voor de kunst Routine NOS-tradities on feestdagen vy~ 9 MAANDAG 13 DECEMBER 1971 door R. N. Degens >HEVENINGEN Voor Nederland was de opvoering van de „Der junge Lord" van Hans Werner Henze, vrijdagavond in het everjingse circustheater, een première. In Henze's geboorteland it-Duitsland wordt het stuk al vanaf 1965 met veel succes ge- jjld. Èt werd in de jaren 196565 ge sneerd en het is een min of meer :he voortzetting van Henze's t opera's en balletmuzieken waar lij steeds probeert zichzelf te tieuwen". or Der junge Lord zocht hij het n terugkeer tot de totale muziek een libretto dat alle mogelijk- [i voor een „komische opera" Dat Der junge Lord dat niet ïaal geworden is, moet niet wor- loegeschreven aan een tekort ten van Henze's vakmanschap ndien hij helemaal zou willen, leuk" te zijn en zijn muziek van ne humoristische maat naar de e te laten huppelen, ïze's persoonlijkheid (met name ïuzikale ambitieusheid) is er niet om een ongecompliceerd stuk ant muziektheater te maken. Het lende is dat hij daar in Der Lord af en toe bijna in dreigt irvallen, en dat het dan, door lichte mazen van de smaakver- g heen, eén banaal nakomertje de operette blijkt te zijn. Het to staat trouwens ook niet zo loven het niveau van de onzin op in de 19e eeuw maar dan inste recht voor zijn raap en t pretenties operettes met een gevangenisbewaarders, ver- baronnen en kittige keuken- es werden gemaakt, t verhaal van Der junge Lord i in het kort hierop neer, dat een ferlinge rijke Engelsman Sir Ed- inet een nog zonderlinger gevolg len klein Duits stadje arriveert hij, om wraak te nemen op de dige houding van de bevolking, ap dresseert en deze als zijn neef Barrat tijdens een feest bij hem aan de society presenteert, de jonge Lord Barrat door zijn vaardige gedragingen iedereen s het feest het hoofd op hol gebracht (inclusief Louise, die ene Wilhelm bestemd is) rukt de lord zich alle kleren van het f, en dan volgt de bittere ont ering. te heeft hierop met zijn dui delijk beeldende muziek een toch wel komisch bedoelde opera gemaakt, hoewel je met hetzelfde gegeven ook heel diepzinnig aan de gang kunt over de ijdelheid en de wispelturigheid van het mensdom, over de hypocrisie en zelfs over discriminatie. Het lijkt alsof Henze daar af en toe ook wel naar toe wil. Voor geëngageerdheid gaat hij als het moet ook niet uit de weg; zijn kort na deze opera geschreven „Het vlot v.an de Medusa" werd aan Che Chevarra opgèdragen. In Der junge Lord blijft het komi sche toch overheersen, middels een muziek die, zoals van de enorme vak man Hen'ze' te verwachten is, soms puntgaaf situaties en handelingen ty perend verklankt, die volmaakt uit gewerkte vondsten (zij het niet altijd originele) heeft, zóals het pianospel op de Bühne in het tweede tafereel, en die met authentiek-muzikale mid delen een psychische toestand kan suggereren, zoals de paniek tegen het einde van het zesde tafereel. Maar omdat hij er niet in geslaagd is het satirische element daarin met voldoende tegenwicht voor het alleen maar-lollige, of ten hoogste leuke, te laten meespelen, is het een stuk ge worden waarbij je voortdurend naar een echte ongecompliceerde operette op dit onderwerp zit te verlangen, omdat je daarbij zeker weet dat je niet op iets dieps achter de noten hoeft te zitten wachten; wat hier óók vergeefse moeite is, die je tóch maar neemt omdat het tenslotte Henze is die het stuk maakte. De Nederlandse Operastichting gaf er overigens een goede voorstelling van, met grotendeels Nederlandse krachten (Nico Boer als Lord Barrat, Sophia van Santé als Barones en Meinard Kraak als Secretaris mogen hier van worden genoemd) in fraaie decors van Herbert Stahl, met een uitstekende regié van Bodo Igesz en met tenslotte, om de hele lange rij van medewerkenden niet te memo reren, het Radio Filharmonisch Or kest met als algemeen muzikaal leider Jochem Slothouwer. HAAG Hans van Manen zijn speciaal voor Scapino ge- e kinderballet op de grappige lij mengt een grote dosis plas- flegma met de uitstekende chniek die Scapino zich ein- dan toch de laatste tijd erworven. al de komst van een soliste als van Tol betekent een scènische ing van dit ensemble dat ook n kaboembie een loze choreo- jfthe kreet weer goed op dreef requisieten als een tafel en een I 25 minuten durende dansgrapje I yoor een groot deel zonder mu il tgevoerd, maar dat geeft juist li enden en toeschouwertjes vol- e Egenheid zich te concentreren I rijk genuanceerde bewegings- 3! n verschillende snelheden, die ;ii anen hier letterlijk laat opdra- lumor in dit werk ligt er als pstick dik bovenop, maar dat de leeftijd waarvoor dit bal- stemd is nog geen bezwaar. Veel en opstaan en de kinderen op H bezette familiematinee in het Congresgebouw zondagmid- ar plezier hebben, e overige nummers, waaronder zeventiende-eeuwse hofdansen goed aan. Jammer is, dat de Scapino-figuur Wim Ben- verbaal nog steeds achter zijn inkomt. F. D. door Adr. Hager DEN HAAG Wagners Lo- hengrin-voorspelen -te plaatsen voor het vioolconcert van Alban Berg kan op het eerste gezicht, of beter op het eerste gehoor, be vreemding wekken. Toch waren Wagner en Mahler de geestelijke vaders van de Weense school, waartoe ook Alban Berg be hoorde. Dat de klankwereld van Wagner en Berg niettemin zover uiteen ligt, vindt zijn verklaring reeds in het feit, dat tussen Lohengrin en Bergs con cert een afstand ligt van zo een ne gentig jaar. En dat is in de scheppen de kunst een eeuwigheid. Aan André Gertler was de vertolking van het vioolconcert opgedragen. Gertler is een musicus met wie de naam van Bartók zeer nauw verbonden is. Ja renlang is de 64-jarige Gertler een be grip geweest, gespecialiseerd in con certen als van Bartók en Berg. Toch kwam zijn weergave niet over. Het was alsof hij dit toch al verstilde con cert alleen voor zichzelf speelde. Door zijn kamermuziektoon gingen meer dere maten in de ruimte verloren. Zo kreeg dit optreden eigenlijk alleen historische waarde en daarvoor is Bergs concert te groots, te verheven. Van Otterloo die het Residentie Or- HEERTEN Minister Van Agt van EERTEN Minister Van Agt van justitie heeft het verzoek van opper wachtmeester N. de Jong van de Rijkspolitie in het Limburgse Herten hem eervol ontslag te verlenen inge willigd. Het ontslag is hem per 1 februari volgend jaar gegeven „we gens ongeschiktheid ander door li- chaams- of zielsgebreken". De opperwachtmeester werd in 1968 als postcommandant ontslagen na een conflict met de toenmalige majoor, thans lutenant-kolonel W. A. Holmans. Hij werd toen overgeplaatst naar de politie-opleidingsschool in Baexem, waar hij tot dit weekeinde heeft gewerkt. Officieel was hij al op 7 december vrijgesteld van dienst. De heer De Jong heeft sinds 1968 vele pogingen gedaan zijn ontslag als postcommandant ongedaan ge maakt te krijgen, maar is daar nooit in geslaagd. De functie bij de oplei dingsschool heeft hij nooit geambi eerd. TELEVISIE Awvovn Jrland I. NOS: 18.45 (K) P öeltjeskrant. STER: 18.50 g eclame. NOS: 18.55 (K) aal. STER: 19.00 (K) Re- ,n AVRO: 19.05 (K) AV- Toppop 19.30 (K) Boeltje TV-serie. STER: 19 55 te eclame. NOS: 20 00 (K) Ml STER: 20.15 (K) Re- i„i£.VRO' 2021 Analyse: elljks politiek overzicht, K> Peyton Place. 21.15 j, ,a,r,a„k'cl". TV-spel (dl. 4). n^RO s Televizier Maga- tr -50 Wie zeggen de men- - at ik ben? TV-serle. v 23 nn nr\ crland II. NOS: 18.45 (K) je NOS: 18.55 (K) Jour- BTER: 19.00 (K) Reclame 19 05 (K) Lippy de tekenfilm 1910 (K> en Bamm-Bamm. te- i m 19 so (k) Op blote in het park. TV-serle. ,19 55 (K) Reclame. NOS: k> Journaal. STER: 20.15 sclame KRO- 20 21 Boli- I M1Jnwerkers of sla- nokumentaire «lm. 21.15 0| erlnnerlngen aan Fer- NOS 22 45 (KI Jour- TELEAC: 22 50-23.20 EH- 11* <herh if '^-Nederlands. 18.00 (K) v -cskrant. 18 05 <K) De p?rs- jeugdfilmserle. r-iementaire economie Jniversiteit» 19 05 Sport- 1» 33 Keurig Frans: dl rl 19,39 Mededelingen £r.rman '9 45 Nieuws. S O.S.-natuur. 20 35 •urnen, tv-spel (2) van Walter van der Kamp. 21.25 Verhuls- llederen, documentaire. 22.10 Nieuws van de boekenmarkt. 22.45 Nieuws. GRAMMOFOON-PLATENPRO- GRAMMA DRAADOMROEP VANAVOND VAN 18 - 20 UUR 1. Joseph Haydn. 1. Concert voor fluit en orkest in *D gr.t. 2. Concertante Symphonie voor viool, cello, hobo, fagot en orkest in Bes gr.t. II. Lud- wig van Beethoven. 1. Concert voor piano en orkest in .Bes gr t. op. 19 2. Ouverture ,,Co- riolaji" op. 62. 3 Symphonie nr. 7 in A gr.t, op. 92 Hilversum I 402 m. NCRV: 18 30 Nieuws. 18.41 Toelichting bij het nieuws. 18.47 (S) Kapel van de Koninklijke Lucht macht. E.O.: 19 00 WIJ hebben een woord voor de wereld: met om: 19.04 Reformatie en Reveil: 19.20 Vragenbeantwoor- dlng; 19 40 Bijbelstudie NCRV- 20.00 BIJ de tijd: informatie over ontwikkelingen in de sa menleving 20 20 (S) Le Sermon sur la Montagne, oratorium van Migot. 21.35 Sterven in Zwolle, hoorspel 22.20 Avond overdenking 22 30 Nieuws. 22 40 Llterama over boeken, schrijvers en toneel. 23.00 (S> Le Sermon sur la Montagne. oratorium van Migot (verv.) 23 30 Vers ln het gehoor: voor dracht en muziek. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum I 402 m. AVRO: 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojour naal 18.25 <S) Licht orkest met zangsolist. NVSH: 19 10 Sex tant. RVU: 19.20 Hedendaagse Israëlische muziek NOS: 20 00 Nieuws. 20.05 Komt u maar actueel programma met mu ziek en telefonische reakties. 22 00 Wereldkampioenschap Zaalhandbal voor dames. 22 05 (S) Jazz in Aküe. 22.55 Mede delingen. 23.00 Nieuws. AVRO: 23.10 Radiojournaal. NOS: 23.20 Gesprek met de auteur Mdr- nix Gljsen 23 55-24.00 Nieuws. K.%1110 IIOROEV Hilversum I 402 in KRO: 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende woord 7.07 (S) Badinerie: klassieke en semiklassieke muziek (gr). (7.30 Nieuwst 7,41-7.50 Actualiteiten). 8 24 Overweging. 8 30 Nieuws. 8 41 Voor de hulsvrouw. 10.00 (S) Aubade: Klassieke en moder ne kamermuziek (gr). <10.30-10.32 Nieuws. 11.00 Voor de zieken 11.30 Bejaardenpro gramma. 1155 Mededelingen. 12 00 (s) Van twaalf tot twee. (12.22 Wij van het land: 12.26 Mededelingen t b.v. land- en tuinbouw 12.30 Nieuws: 12.41-12.50 Actualiteiten; 13 00-13 05 Raden maar. 14.05 Schoolradio 14 30 (S) Interlo kaal op dinsdag: muzikaal mtddagmaeazine (15.30-15 32 Nieuwst 17.00 Overheidsvoor lichting. KRO: 17.10 (S> Metro- pole-orkcst: amusementsmu ziek 17.25 Voor de kinderen. 17 30 Nieuws. 17 32 (S), Actuali teiten. 18.00 (S) Licht ensemble met solisten Politieke Par tijen: 18.19 Uitzending van de NMP. Hilversum II 298 m AVRO: 7.00 Nieuws en och tendgymnastiek. 7 20 (S) Dag met een plaatje (gr) 8 00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8 20 (S) Dag met een plaatje (vervolg). (8.30-8.33 De groente man.) 8 50 Morgenwijding. 9.00 Kerkorgelconcert: <S> klassieke muziek 9.35 Waterstanden. 9 40 (S) Klassieke orkestmuziek 10 00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen. u.oo Nieuws.) 11.30 Voor de Vrouw. (11.55 Beursberichten) 12.30 Voor de landbouw. 12.40 Knip perlicht. 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 13.30 (s) Scala: Viool en plano. 13.55 (S) Nieu we grammofoonplaten. NOS: 15.00 Zoeklicht op Nederland: reportages en commentaren. (16 00 Nieuws.) AVRO: 17.00 Mobiel: een beweeglijk pro gramma voor beweeglijke mensen, waarin om 17.55 Me dedelingen. Hilverdsum III 240 m VA RA: 7.00 Nieuws. 7.02 Dag dinsdag. 8.00 Nieuws. 8.02 On derweg 9 00 Nieuws. 9 03 Plaatjes voor de pep. (10.00 Nieuws.) u.oo Nieuws 11.03 Een opvallend vrolijke geva rieerde visite. (12.00 Nieuws. 13.00 Nieuws. 13.03 De Eddy Becker Show. <14.00 Nieuws.) 15.00 Nieuws. 15.03 Drie-draai 16 00 Nieuws 16 03-18.00 Mix. <17.00 Nieuws.) kest niet kon stimuleren tot een feil loze interpretatie van de Lohengrin- voorspelen van Wagner moet ontzet tend hard gewerkt hebben op Le Sa- cre du Printemps van Strawinsky. Hij leverde met de realisering van deze destijds zo omstreden partituur een formidabele prestatie. Een span ningsvol geheel waar de vonken van afspatten, schitterend opgebouwd tot krachtige klimaxen en ondanks de orkestrale bezetting open en doorzich tig. Een compliment voor Van Otter loo die zijn orkest tot deze prestatie wist te dwingen is hier zeker op zijn plaats. Kunstenaarsfederatie AMSTERDAM Dc Kunstenaars federatie heeft de aangesloten vereni gingen „dwingend" geadviseerd de vertegenwoordiging in de Raad voor de Kunst te staken. Die boycot moet volgens de federatie voortgezet wor den totdat minister Engels en het ka binet een aantal eisen zullen hebben ingewilligd. De federatie wil toezegging, dat alle ministers de Raad voor de Kunst om advies zullen vragen over beleidsza ken en belangrijke maatregelen op het gebied van de kunst; zij wil ook een toezegging dat de ministers slechts onder opgaaf van reden zullen afwijken van adviezen van de raad. Ook verlangt de federatie dat advie zen inzake beleidsvragen en belang rijke maatregelen op het gebied van de kunst openbaar zullen zijn en wil zij ruimte voor het instellen van vol doende commissies om over de uit voering van het beleid te adviseren. Ten slotte eist de federatie dat mi nister Engels een beleidsnota uit brengt gedurende zijn ambtstermijn en dat er realistischer streefcijfers aan gegeven worden met betrekking tot de hoofdlijnen van het kunst- en cultuur beleid. Bij dat laatste moet blijken welke ruimte er in de begroting is voor verwezenlijking van deze hoofd lijnen. OAKLAND (AP, UPI, AFP) Huey P. Newton zal waarschijnlijk voor de vierde maal terecht moeten staan op beschuldiging van moord op een po- litie-agent. Na drie dagen te hebben beraadslaagd slaagde opnieuw een jury er niet in een uitspraak te doen of de oprichter van de Zwarte Panter- partij schuldig was aan de moord op politieman Prey in 1967. Everlyn Mandac (Louise) en Nico Boer (de jonge lord) in Henze's „Der junge Lord". Een routinew eekeinde op de tele visie. Dat klinkt ondankbaar tegen over zoveel creativiteit die in al die programma's verwerkt is, maar het valt op dat er zo weinig over te schrijven is of het moeten een paar prijzende woorden zijn over de televisiebewerking van „Karakter" door Walter van der Kamp of de constatering dat het geluid zo bar slecht is in een film als „De Jantjes". Wat heeft onze voorouders bezield toen zig van deze vooroorlogse film een kassucces maakten? Een programma van dit weekeinde, dat zonder meer om een lyrische begeleiding zou vragen, is het film portret van de tachtigjarige J. C. van Schagen, maar de dichter zelf heeft ons geleerd erg voorzichtig te zijn met lyriek. Dan kan alleen maar dankbaar voor het fenomeen televisie de hoop worden uitgesproken dat misschien nu dit medium deze dichter, die zichzelf zo dikwijls een anti-dichter noemt, op zijn tachtigste verjaardag de waardering en de verkoopcijfers geeft waarop hij recht heeft, want ik ontdek dat ik tien jaar geleden toen de man zeventig werd, zijn ge dichtenbundels nog in de ramsj winkel gekocht heb. J.K. HILVERSUM Op de komende feestdagen zal de NOS-televisie in haar uitzendingen tradities handha ven, maar 'ook enkele nieuwe pro gramma's verzorgen. Hiertoe be horen het reeds vermelde kerstcon cert door het Radio Filharmoniscli orkest met solisten en koor op de middag van de Eerste Kerstdag, een Brits tv-spel „Engelen worden schaars" op de avond van Tweede Kerstdag en op die zelfde avond een reportage van kerstvieringen in Bel fast (in het programma Panoramiek). Bij traditie komt de kerstvoorstel ling van het circus Billy Smart op het scherm, ditmaal niet 's middags maar 's avonds half acht. Hilversum II Tweede Kerstdag. Voorts op Oudejaarsavond op Nederland II het binnenlands jaaroverzicht, een eerder het buitenlandse. Op Oude jaarsavond kan men na de klok van twaalven weer een uur hoogtepun ten van amusementsprogramma's uit het afgelopen jaar zien. Op Nieuw jaarsochtend het welbekende Nieuw jaarconcert van de Wiens? Philhar- moniker onder leiding van prof. Willy Boskowsky en 's middags tus sen half vier en half vijf ook op Ne derland I, reportages van het ski springen in Garmisch Partenkirchen onderbroken door 20 minuten jaar overzicht van NOS-sport. Jongetje verdronken (Van een verslaggever) LEEUWARDEN De 2'^-jarige Rienk Idsardi uit Holwerd (Friesland) is bij het spelen in de gracht voor de boerderij van zijn ouders gevallen en verdronken. Op een gegeven moment miste men de jongen. Bij het zoeken werd het stoffelijk overschot in het water ge vonden. Vanavond te zien MAANDAG 13 DECEMBER NEDERLAND 1 AVRO 19 05 uur Toppop 19.30 uur Boekje open 20.30 uur Peyton Place 21.15 uur Karakter (dl. 4), tv-spel 22.50 uur Wie zeggen de mensen dat ik ben?, serie NEDERLAND 2 KRO 19.10 uur Pebbles en Bamm-Bamm, tekenfilm 19.30 uur Op blote voeten in het park. serie 20.21 Bolivia 1971, documentaire film 21.15 uur Herinneringen aan Fernan- del, film Vanavond te horen HILVERSUM 1 NCRV 19.00 Uur (EO) Wij hebben een woord voor de wereld 20.00 uur Bij de tijd, informatief programma 20.20 uur Le Sermon sur la Montag ne, oratorium van Migot 2L35 uur Sterven in Zwolle, hoorspel 22.40 uurLiterama 23.00 Le Sermon sur la Montagne, verv. HILVERSUM 2 NOS 19.30 uur (RVU) Hedendaagse Israë lische muziek 20.05 uur Komt u maar, actueel pro gramma 22.05 uur Nos-Jazz 23.20 uur Gesprek met de auteur Marnix Gijsen MARY STEWART 124. Ik zou Johnny nooit meer missen met die diepe, doffe pijn, alsof een stuk vam mezelf was weggerukt, en het litteken me van koude ineen deed krimpen; maar, hoe paradoxaal dit ook moge klinken, nu ik weer ongeschonden was, was Johnny dichter bij me dan sinds de laatste keer dat we samen waren geweest voor hij wegging. Ik was weer heel, en Johnny was er voor eeuwig, een deel van mij vóór altijd. Doordat ik Richard had gevonden, zou ik Johnny nooit verliezen. Wat ik van het leven en van de liefde wist, was Johnny's geschenk geweest, en zonder dat zouden Richard en ik alleen maar armer zijn geweest. We stonden beiden bij hem inliet krijt, eens en voor altijd. Ik hief Johnny's fotó op en kuste die. Het was de laat ste keer dat ik dat ooit zou doen. Toen legde ik hem weer voorzichtig terug in de koffer en pakte ik opnieuw mijn jurk- Korte tijd later deed ik mijn deur open, riep Louise, en ging naar buiten in de zonneschijn qm Richard te ont moeten. Het terras van het hotel De la Garde hangt bijna' over de rand van de zee. Het is ruim, en belegd met witte'ste- ,nen, met prachtige stijve sinaasappelboompjes in potten- om er. schaduw te brengen, en een briesje pal van de 'Middellandse Zee.om het af te koelen. De kleurige boot jes, rood en groen en wit', dobberen net iets lager dan je tafel, en de „bouillabaise" is er verrukkelijk. We vormden een bijzonder vrolijk gezelschap. Richard en Marsden hadden het grootste deel van de nacht en morgen gesleten bij de politie, en beiden zagen er moe" uit, maar bij Richard merkte ik iets op wat ik nog niet eerder bij hem gezien had; hij was zorgeloos. De laatste •spanning was opgeheven, en hoewel zijn ogen moe ston den, waren ze helder, en zijn mond was die harde trek- kwijt. Wat David aangaat, die was in een dolle bui, en hield ons allemaal aan het lachen totdat de koffie en si garetten rondgingen Marsden haalde zijn pijp voor de dag en leunde achterover op zijn stoel met een lange zucht van voldoening. Ook hij zag er uit alsof hij van •een spanning was bevrijd, maar bij hem was het eerder een verslapping van zijn aandacht, alsof, bij wijze van spreken, zijn hersens een ogenblikje pantoffels hadden aangetrokken. Hij was nu niet meer in dienst. Zijn blauwe ogen namen me, over het vlammetje van de lucifer die hij boven zijn pijp hield,aandachtig op. Eindelijk brandde die behoorlijk. „Als ik dat zeggen mag, mevrouw Selborne", zei hij, „u bent uit deze affaire tevoorschijn gekomen met een bij zonder welvarend uiterlijk. Hoe voelt u zich vandaag?" „Uitstekend, dank u", zei ik. „Geen enkel gevolg behal ve een paar blauwe plekken". Ik ving Richards berouw volle glimlach op, en glimlachte terug. „Wat is het anders rustig, niet, nu iedereen weet, wie aan welke kant staat?" „Dat is het inderdaad", gaf Marsden toe. Hij keek even in de richting van Louise. „Ik neem aan 'dat u Louise al hebt ingelicht?" „Ze heeft me het hele verhaal verteld", zei Louise, „be halve het allerbelangrijkste - de oorzaak van dit alles. Dat moest je. maar raden. Heb je verder .iets ontdekt' over de reden, waarom Kramer dit tweetal gebruikte om de moord te plegen?" - -„Onze vermoedens waren juist'', zei Richard. „De poli tie heeft vanmorgen huiszoeking gehouden in de woning, van Kramer, en 'daar is bewijsmateriaal bij de vleet. Het hele geval is nu zo klaar als een klontje." „Vertel; het ons, alsjeblieft", zei ik. (Wordt vervolgd) Momma ONZIN! IKHE8 NOG LIEVER EEN TELEFOONTJE VMJJOU.PANc VAN 06 I koningin! JOUIÜ /VMM S I HOUDT 1 MM OVER- 1 MIJI/EN,,. n Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel 21. Met een treurig ge zicht legde Ouwe Murk uit, dat hij de blauw-geruite kiel enkele uurtjes tevoren verkocht had aan het klei ne jongetje, maar dat-ie er niet in was geslaagd het betreffende kledingstuk weer terug te kopen Toen Bill Sketterbreen dat hoorde, hief hij vertwijfeld zijn vuisten omhoog en hij knarsetandde: „Natuurlijk is het weer die sidderaal van een smidje Verholen, die ons dwars zit!" En ook hij rende er woest van door om Murk eenzaam en verslagen op de boulevard achter te laten. De drift, die in zijn verdorven brein- tje rondkolkte, gaf hem als het ware vleugelen en zo duurde het niet lang of hij kon het bouwvallige woninkje weer binnenstormen, waar kapitein Foxhol stond te wachten. „Nou...? Heb je de kiel?" vroeg deze gespannen. „Nee!" bracht de kleine Bill èr met een snik en een kreun uit. „De blauw geruite kiel was al verkocht. Aan dat gekke kleine jongetje, dat ons van middag probeerde te kieken!" Goeie grutjes", zei kapitein Foxhol gesmoord. „Dat ventje hoorde bij Smidje Verholen. Dat betekent dus, dat de kiel in handen is van de smid!" „Juist! Zó is het!" beaamde de kleine schavuit en een onaangenaam licht glom in zijn ogen. „En snapt U wel wat dat wil zeggen? Dat betekent, dat wij naar de schatten van Simon Duynkerck kunnen fluiten, als die dwarskop van een Verholen achter het geheim van de kiel komt! Zo is het en niet anders!" Er schijnt dus wel een groot geheim verborgen te zitten achter de blauw-geruite kiel en we wachten nu maar rustig af wie erin zal slagen dat geheim tot oplossing te brengen FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9