VEILIGHEIDSRAAD FAALT OPNIEUW Vrouw moet uiteindelijk zelf beslissen over abortus Sowjet-delegatie naar New Delhi Ook KLM gaat reizen verkopen Debat geschorst na nieuwe zitting op verzoek Nixon I'1 Senator van Ulster laf vermoord CH-vrouwen in Unieraad: Het Kwartet (R'TA) HET WEER Cliina Iaat twee Amerikaanse gevangenen vrij Groothandel roept leden op tot matiging prijzen Smit Nijmegen: 190 man weg Nieuwe Leicis e Courant Maandag 13 december 1971 52ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" fdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijs p. w. 1,63, p. m. 6,95, p. kw. 20,65 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur [Wie tevreden is over zijn arbeid, •eft reden tot ontevredenheid over in tevredenheid MULTATULI DEN BILT Op de oceaan ikt een diepe depressie van iland naar het noordoosten n ander lagedrukgebied, dat h vanmorgen boven het zee lied ten zuiden van Groenland pond. verplaatst zich meer ar het oosten. Tussen dit laat. 1 lagedruksysteem en een om- ngrijk gebied met hoge baro- terstanden boven het Middel- ndse zeegebied stroomt ook lotRtn zachte oceaanlucht naar Me .Omgeving. In het algemeen er in deze lucht veel bewol- waaruit hier en daar wat en of motregen kan vallen. De rslaghoeveelheden zijn daar- gering. arometerstaiid heden 10 uur cm (102 millibar) stabiel. Zou en maan l December: zon op 8.40, onder 8; maan op 5.30, onder 13.54; lec. N.M. ng water loog water, 14 december: tterdam le getij 2.06, 2e getij 15; Scheveningen 0.31-12.57; ssingen 11.32; Haringvliet ide Zeezijde 0.53-13.18. NEW YORK (AP) De Veiligheidsraads is het vannacht niet eens kunnen vrorden over een formule tot beëindiging van de oorlog tussen India en Pakistan. Het op verzoek van de VS her vatte debat werd geschorst tot vanmiddag. De Russische ambassadeur Malik had toen al gedreigd de Amerikaanse resolutie met een veto te treffen als zijn tegenspe ler Bush deze toch wilde indie nen. In deze resolutie wordt aangedron gen op afkondiging van een bestand en terugtrekking van de strijdende troepen over de eigen landsgrenzen. De Indiase minister van buiten landse zaken Sardar Swaran Singh had in het debat een brief van pre mier Gandhi voorgelezen, waarin werd verkondigd dat India pas met een staakt-het-vuren en terugtrekking van troepen kon instemmen als de Pakistaanse leiders al hun militaire eenheden uit Oost-Pakistan halen en tot een vergelijk met de leiders van de vrijheidsstrijd voor Bangia Desj komen. Onrealistisch Volgens Swaran Singh was het on realistisch verder aan te dringen op een bestand als de raad niet eerst een vertegenwoordiger van Bangia Desj zou horen. Elke oplossing moet vol gens hem aanvaardbaar zijn voor het volk van Bangia Desj. Zijn betoog werd vanzelfsprekend fel bestreden door de nieuwe Pakis taanse vice-premier Zoelfikar Ali Bhoetto, die waarschuwde voor een „tragisch precedent" als de volkeren organisatie zou toestaan, dat een lid staat met gebruik van geweld uiteen gerukt zou worden. Verzoek Nixon De Veiligheidsraad kwam gister avond op verzoek van president Ni xon in spoedzitting bijeen voor een nieuwe poging een eind te maken aan het conflict. Het Witte Huis beschouwt de acties van de Indiase militairen, die Oost-Pakistan bezet hebben als een „aanval op het bestaan van een lidstaat van de VN". Dat India de oproep van de alge mene vergadering van de VN naast zich heeft neergelegd en daarmee de ■stelijke gekleurde dikke kaars (middel- 5 cm) voor wie een nieuwe abonnee op- ft- Met kandelaar van sierlijk smeed- k. Brandt minstens 40 uur. Ook leuk \cadeau te geven. op als nieuwe abonnee: kwartaal maand Mijn naam is:_ adres: woonpl: 1 1 Stuur mij de dikke kaars met kandelaar als tegenprestatie X opinie van de wereld in de wind geslagen heeft, is „een bedreiging van de wereldvrede", liet een woord voerder van het Witte Huis weten. In New Delhi is een Russische de legatie onder leiding van .crisis specialist" en China-kenner Wassili Koeznetsow aangekomen. Dacca herdoopt De voorlopige regering van Bangia Desj heeft zondag haar voorlopige zetel in Jessore gevestigd. Premier Tajoeddin Achmed uitte de wens dat de stad Dacca herdoopt zal worden naar sjeik Moedjiboer Rachman en Moedjibnagar zal gaan heten. De re gering wil een socialistische politiek gaan volgen met nationalisatie van alle geldbronnen en sleutelindustrieën. In Rawalpindi werd de Chinese am bassadeur op de hoogte gesteld van „de ernstige toestand als gevolg van voortdurende Indiase agressie". Op het slagveld neemt de strijd rond de Oostpakistaanse hoofdstad Dacca met z'n 560.000 inwoners de voor naamste plaats in. Indiase parachutis ten, die zaterdag op verschillende punten bij de stad landden, trokken gisteren op naar de hoofdstad, nadat ze een Pakistaanse aanval hadden afgeslagen. Vluchtelingen stromen de stad uit, terwijl het leger huis-aan-huis-zoe- kin'gen doet naar leden van de Moekti Bahini, het Bengaalse vrijheidsleg'.r, die volgens de berichten daar 12.000 man sterk zijn en in actie zullen komen, zodra de Indiërs de stad van buitenaf aanvallen. Volgens evacuees wordt in de stad nog niet gevochten. Britse C-130 trans portvliegtuigen hebben ruim 400 bui tenlanders uit Dacca weggehaald. Ze vertelden dat er een permanent uit gaansverbod geldt en dat zich op het vliegveld wilde taferelen hadden af gespeeld. Ongeveer 60 mensen en alle bagage moesten achterblijven, omdat het toestel anders niet kon opstijgen. Toen het laatste vliegtuig vertrok klemde zich een man vast aan de buitenkant van de deur. Hij viel op de grond toen het vliegtuig wegreed. (voor vervolg zie pag. 8) HONGKONG (Reuter) China heeft twee Amerikaanse gevangenen vrijgelaten en de straf van een der de levenslang verminderd tot vijf jaar. De vrijgelatenen zijn de 43-jarige Richard Fecteau en mejuffrouw Ma ry Ann Harbert. De 41-jarige John Downey kreeg vermindering van straf. Downey en Fecteau werden gevan gen genomen in 1952, toen hun vlieg tuig tussen Zuid-Korea en Japan tijdens de Koreaanse oorlog werd neergehaald. Mejuffrouw Harbert werd in 1968 aangehouden, toen zij met een jacht de Chinese wateren binnenvoer. Bij haar was de Amerikaan Gerald Ross McLaughlin, die zelfmoord zou heb ben gepleegd. Fecteau en mejuffrouw Harbert zijn vanochtend in Hongkong aange komen. Fecteau heeft 19 jaar uitgezeten van een gevangenisstraf van 20 jaar. Enige honderden Surinamers (en sympathisanten) hebben zaterdag in Amsterdam een 'mars naar de vrijheid' ge houden, tijdens welke zij hun verlangen naar volledige onafhankelijkheid niet onder stoelen of banken staken. De stoet trekt hier over het Waterlooplein. BELFAST Een senator van Ul ster is zondagavond doodgeschoten. De terroristen bliezen vervolgens zijn huis op met een bom. De stoffelijke resten van de senator liggen thans onder tonnen puin. Senator John Barnhill, lid van de Unionistische partij, is het eerste lid van het parlement van Ulster, dat in twee jaar van geweld, waardoor reeds 196 mensen zijn omgekomen, is ver moord. Zijn vrouw vertelde dat hij in hun boerderij te Strabane, dicht bij de grens met de Ierse republiek, naar de deur ging toen gebeld werd. Zij hoorde twee schoten en trof haar man aan, die bij de deur lag met een gewapende man, die naast hem knielde. Een tweede man hielp het lijk naar de huiskamer slepen, waar de daders een gelignietbom naast dat lijk legden. Barnhill, die 63 jaar oud is gewor den, was tien jaar lang senator. Me vrouw Barnhill holde het huis uit om hulp te halen en ligt thans met een shock in het ziekenhuis. Van onze parlementsredactie UTRECHT De uiteindelijke beslissing over een abortus ligt bij de vrouw en niet bij een team van deskundigen. Dat team moet er wel zijn, maar uitsluitend voor de hulpverlening. Dit stelden de dames ir. N. de Ruiter en mevrouw C. H. Evenhuis-Van Essen zaterdag in de Unieraad van de CHU in een discussie over een rapport van de Lohmanstichting over het abortusvraagstuk. De grote meerderheid van de Unie raad was het wel eens met de conclu sies van het rapport van de Loh manstichting, dat in overeenstemming is met de abortusparagraaf in het re geerakkoord. Alleen herinnerde me vrouw De Ruiter nadrukkelijk aan de motie van de C H -vrouwen, waarin wordt gesteld dat de vrouw in laatste instantie zelf beslist. Mevrouw Evenhuis zei in deze ver gadering van haast uitsluitend man nen dat in de praktijk dikwijls de gehuwde* vrouw om abortus vraagt. Wanneer zij (met haar man) het eens is met de huisarts en de vrouwenarts, is dit voldoende. De vrouw moet al tijd voor de opvoeding staan, zei me vrouw Evenhuis en niet het team, dat op een gegeven ogenblik de begelei ding staakt. Koele berekening Kritiek op. het rapport hadden vooral het Tweede-Kamerlid drs. G. van Leijenhorst en ds J. Bos uit Hoornaar. De heer Van Leijenhorst wees op het grote gevaar van het pragmatisme, dat geen oog heeft voor de menselijkheid. Een koele bereke ning gaat uitmaken wat nog leef- wa?rdig is. Dr. C. Blankestijn. onder wiens lei ding het rapport was opgesteld, en ds. A. Oliemans uit Dordrecht deelden deze zienswijze niet. De laatste .ver weet de twee tegenstanders een ver keerd tekstgebruik en fundamentalis me. Het is te simpel om te zeggen het mag niet omdat er in de bijbel staat: gij zult niet doden. Dr. Blankestijn was teleurgesteld door het Zeeuwse lid van Gedeputeer de Staten de heer A. J. Kaland, die in de discussie een dagboek van het on geboren kind uit Protestantse Ge zondheidszorg had geciteerd. Dit dag boek, zei dr. Blankestijn, is de ergste vorm van demagogie, die ik ken. La ten we dit maar uit de discussie weg laten. Hij pleitte voor een ruime for mulering in de nieuwe wet, indicaties moeten niet genoemd worden, omdat deze onmiddellijk weer verstarrend zullen werken. De Unieraad zal zaterdag 19 fe bruari de nieuwe voorzitter kiezen. Tot eind december kunnen de leden van de Unieraad namen van kandi daten indienen. Volgens de statuten moet de nieuwe voorzitter uit het hoofdbestuur worden gekozen. Maar vice-voorzitter ds Oliemans deelde mee dat er wel een procedure mogelijk is dat ook kandidaten in aanmerking komen die nu geen lid van het hoofdbestuur zijn. Voorzitter prof. J. W. van Hulst maakte in een toevoegsel van zijn openingsrede offi cieel zijn aftreden bekend. Over het militair tucht- en strafrecht, waar over de laatste tijd veel te doen is, merkte de voorzitter op, dat dit recht eigentijds moet zijn en in overeen stemming met het moderne rechtsge voel, speciaal van de jonge mens. Bijbels uitgangspunt Pro. Van Hulst herhaalde dat de nieuwe partij van KVP. ARP en CHU een bijbels uitgangspunt moet hebben. Een partij met slechts enkele ethische nuances als fundament zal haar aanhang binnen enkele jaren verliezen aan het socialisme, liberalis me en aan extreem rechtse religieu ze dwergpartijen. Van sommige antirevolutionairen had prof. Van Hulst de indruk gekre gen alsof de ARP is voorbestemd om er tot in eeuwigheid te blijven. Het zal bijzonder moeilijk zijn met zulke mensen politieke zaken te doen. Aan de andere kant is er weer een groep KVP-ers die aanstuurt op het faillissement van elk religieus uit gangspunt. Misschien heeft de CHU, dacht prof. Van Hulst, te midden van deze extremen een duidelijke functie. Het hoofdbestuur dat vóór de Unieraad bijeenkwam, stemde in grote lijnen in met het reorgani satieplan, dat neerkomt op het I Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe ieidse Courant - antwoordnummer 267, Leiden Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Met het doel zich op de internationale vakan- tiereismarkt een positie te ver overen, gaat de KLM met ingang van I april volgend jaar in haar kantoor aan de Rotterdamse Coolsingel reizen verkopen. Te vens heeft de maatschappij mede met dit doel voor ogen een chartermaatschappij opge richt, die onder de naam KLM Air Charter in de toekomst goed kope groepsvluchten moet gaan uitvoeren. De verkoop van reizen betreft in eerste instantie de KLM - Labeltours, door enkele grote reisorganisatoren samengestelde „inclusieve toer rei zen". die met KLM-machines worden uitgevoerd en van de maatschappij een kwaliteitsgarantie hebben gekre gen. Meer kantoren Wanneer het experiment slaagt, zullen in de toekomst echter ook an dere reizen worden verkocht Waar schijnlijk zullen dan eveneens meer kantoren worden ingeschakeld. De Algemene Nederlandse Vereni ging van Reisbureaus (ANVR) heeft inmiddels al laten weten weinig ge lukkig te zijn met dit initiatief, om dat de maatschappij de reisbureaus nu rechtstreeks en hard gaat becon curreren. Voorzitter F. Benningen: ,.de KLM heeft altijd gepleit voor solidariteit tussen de reisagenten en haarzelf en nu gaat zij zich ineens tegen diezelf de reisagenten keren door zélf reizen te verkopen. En dat terwijl wij de KLM allemaal zoveel mogelijk heb ben verkocht. Ik verwacht, dat de klap hard zal aankomen." Niet achterblijven De KLM, de eerste luchtvaartmaat schappij, die zich op dit terrein gaat bewegen, zegt daarover: „Nu zoveel andere organisaties als banken en warenhuizen in reizen gaan doen, kunnen wij niet achterblijven. Dy zijn tenslotte zeer nauw betrokken bij de hele reismarkt". Ten aanzien van de oprichting van de charterdochter KLM Air Charter wijst de maatschappij erop, dat het hier voorlopig nog om een papieren maatschappij gaat. Er is nog geen aparte organisatie voor in het leven geroepen en evenmin zullen op korte termijn vliegtuigen onder de vlag van de nieuwe maatschappij worden ge bracht. Wél zijn bij de Rijksluchtvaart dienst start- en landingsrechten aan gevraagd. Wanneer de maatschappij operationeel wordt, kon nog niet wor den bekendgemaakt. Voorbeeld Met de oprichting van dit charter- bedrijf volgt de KLM het voorbeeld van een groot aantal buitenlandse lijnmaatschappijen. Deze gebruiken hun „dochters" vooral voor het uit voeren van goedkope vluchten, een mogelijkheid, die geboden wordt doordat deze maatschappijen niet zijn aangesloten bij de IATA en dus ook niet gebonden aan de binnen deze or ganisatie gemaakte tarief-afspraken. Met nadruk ontkent de KLM, dat zij met dc nieuwe dochter een stuk van dc markt wil veroveren, die nu in handen is van Martin Air en Transavia. In dc eerste maatschappij heeft de KLM een belang van 25 pro cent. omvormen van de Unieraad tot een partijraad. De algemene ver gadering zal worden voorgesteld, zo werd verder besloten, een con tributieverhoging door te voren. Als tegenprestatie zal het leden contactblad twee keer per maand gaan verschijnen. Van een verslaggever DEN HAAG Het Verbond voor de Nederlandse Groothandel stemt in met de regeringsoproep aan het be drijfsleven om bij de afsluiting van nieuwe cao's ernstig rekening te houden met de situatie in de be drijfstak. In een telegram aan minister president Biesheuvel en de ministers Langman (economische zaken) en Boersma (sociale zaken) zegt het verbond bij zijn leden opnieuw te hebben aangedrongen op uiterste matiging by de prijzen. Het Verbond is het voorts eens met de regering dat moet worden overgegaan op het stelsel van com pensatie van prijsstijgingen achteraf, en dat incidentele loonstijgingen en verbeteringen van secudaire arbeids- verbeteringen vai\ secundaire arbeids- moeten blijven. Van een vi NIJMEGEN Bij de vijf fabrieken en administratieafdelingen van Smit N.V. in Nijmegen zullen 190 werk nemers (tien procent van het totale bestand) moeten afvloeien. De direc tie van het bedrijf, dat o.m. een elektronische fabriek, een ovenfa- briek en een draadfabriek bevat, heeft hiertoe besloten, omdat het rendement de laatste jaren sterk is gedaald. Voor het volgend jaar wordt opnieuw een ferme verlaging van het omzetniveau verwacht. Hoewel Smit N.V. behoort tot het Holec-concern, blijven de maatrege len beperkt tot de Nijmeegse bedrij ven. Tot deze maatregelen behoort ook een drastische verlaging van de kosten. De directie denkt nog twee weken nodig te hebben om deze sanering tot stand te brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 1