Excelsior in Utrecht afgedroogd Manchester voetbalstad Gert Bal blinkt ui| tegen Aja FC DEN HAAG MACHTELOOS Geen goals in Volendam Trainer Drachten ontslagen Piet Roozenburg niet mee cloet Schalke wint topper tegen Bavern: 1-0 Weer nederlaag voor Doimer Wereldreco Shane Gou Tegen MAANDAG 13 DECEM&E UTRECHT Eén helft had Utrecht het geluk dat slechts had de FC Utrecht tegen Excelsior nodig om de record- score (61) in het bestaan van de FC tot stand te brengen. In die tweede helft speelde Utrecht werkelijk voortreffelijk voetbal (trainer Bert Jacobs: oord zo voortreffelijk gefunctio neerd had, werd ook Utrecht in eerste instantie aan banden ge legd. Gerrit den Butter, Dick van Nierop en Jan Kleingeld hielden respectievelijk Bonsink, Van Veen en Groenendijk in bedwang. En zowaar schiep Ex celsior zich in die eerste helft de beste kansen. Meutstege, Frans van der Heide en Coenen konden echter niet scoren. En daarbij „Ik zat er zelf van te genie ten") en reageerde de ploeg ook het eigen ongenoegen af over het falen voor rust. Want in de eerste helft was Excelsior voortdurend in staat geweest de zaak in de hand te houden. Met hetzelfde systeem dat onder andere tegen Feyen- putzer Tonnie Pronk negentig minuten in topvorm speelde en de absolute uitblinker ook na rust werd. Kankeren Dat Utrecht in de eerste helft te leurstelde, had het geheel aan zich zelf te danken. Ook al waren er ex cuses (de wedstrijd tegen Borussia Mönchengladöach die nog doorwerkte en het snelle uitvallen van motor John Steen Olsen, die per brancard werd weggedragen maar achteraf niet ernstig geblesseerd bleek), dat Utrecht weigerde tempo te maken en te bewegen kan op deze feiten niet worden teruggevoerd. Jacobs: „En wat doe je dan? Dan ga je in de rust kankeren. Wat kan je anders nog doen?" Dat kankeren hielp wonderwel. Utrecht speelde na rust enige klassen beter dan ervoor en drukte dat al vrij snel uit met twee doelpunten binnen de minuut: eerst bediende Cabo Van Veen die doorkopte waarop Groenen dijk kon scoren en Van der Merkt maakte er op een t^ekbal van Van Huissteden 20 van. Bijna was "het in het zelfde tempo 30 geworden, maar een treffer van Leo van Veen werd wegens buitenspel afgekeurd. Nu kon Excelsior nog terugkomen door een doelpunt van Reinier van der Vaart, al enige weken een van de uitblinkers bij Excelsior. Daarna vlamde Utrecht op en voerde het de score in zes minuten naar 61. Doel puntenmakers: Van der Merkt (na voorbereidend werk van Marco Ca bo), Bonsink (een bal die uit een scrimmage het doel in hobbelde. Of Van Nierop het schot van richting veranderde of dat Groenendijk het laatste tikje gaf, daar waren de spe lers het achteraf niet over eens), Groenendijk en Leo van Veen (die in de laatste minuut nog eens op de lat schoot). Hiermee was Excelsior na een goe de eerste helft ver teruggewezen. Trainer Joop Castenmiller: „Toen we in korte tijd met 20 achterkwamen, betekende dat de nekslag. We gingen iets te veel op de aanval spelen en verwaarloosden daardoor de dekking. Dat is bij ons nog het probleem: het ge brek aan evenwicht bij het over schakelen van verdediging op aanval. En wat Utrecht betreft: ik vind het een heerlijke onbe dorven ploeg. Ik heb er alleen maar waardering voor dat ze doorgaan, hoe ver ze ook voor staan. En als het bij Utrecht gaat VOLENDAM FC Den Haag heeft opnieuw een punt verspeeld en daarmee tevens benadrukt, dat het dit seizoen niet die rol kan spelen als het vorige jaar. De ploeg van Vaclav Jezek staat momen teel aan het eind van zijn mogelijkheden en onderstreepte in het duel tetgen Volendam (00) de stelling van Jezek dat het in feite geen perspectieven heeft. Om aan de toekomst te kunnen bouwen, heeft de Tsjech duidelijk aanvulling van het spelersarsenaal nodig en hij zoekt in de eerste plaats een coördinerende speler op het midden veld. FC Den Haag-speler Van Eeden in duel met zichzelf. AMSTERDAM Internationaal meester Wim van der Sluis en Anton Schotanus, nationaal meester, zijn de plaatsvervangers van de beide Neder landse grootmeesters Wiersma en Sij- brands in het internationaal suiker- damtornooi dat zaterdag 18 december in Amsterdam begint. Drs. Piet Roo zenburg, die aanvankelijk was uitge nodigd een van de opengevallen plaatsen te bezetten, kon zich op zo korte termijn niet meer vrijmaken. Eerste reserve is de Russische inter nationale meester Michael Korchov. In het Aijechlnschaaktornooi dat te Moskou wordt gehouden, heeft wereldkam pioen Boris Spasski in de twaalfde ronde opnieuw een nederlaag geleden. Hij gaf zijn partij tegen zijn landgenoot Kortsnoi na 29 zetten gewonnen. De Rus Stein leidt met 8,5 punten, gevolgd door petrosjan, Smyslov en Bronstein met leder 7,5 pun ten. De Nederlander Ed Swart heeft met izjn partner, de Zuidafrikaan Scheckert met een Chevron B 19. in de vijfde en laatste race van de Springbokken op de goudvelden van Welkom (Zuld-Afrika) in een drle-uursrace een tweede plaats be haald. In de tweede plaats kampt FC Den Haag met aanvallende problemen. In de eerste helft, die nogal rommelig verliep en waarin Volendam domi neerde, konden de Tagenaars nauwe lijks gevaarlijk worden. Scheidsrech ter Vervoort trad bovendien nogal la- koniek op bij harde acties van De Zoete en Pelk, en schreef later, toen er sprake was van aanmerkelijk min der zware overtredingen, Pelk en Sjaak Roggeveen op. Hoewel Volen dam domineerde, was het toch niet werkelijk gevaarlijk tegen de Haagse defensie, waarin Aad Mansveld be kwaam optrad. Een opmerkelijke verandering in FC Den Haag bleek kort voor rust een aanzienlijke verbetering. Vaclav Jezek haalde Witze Couperus uit het elftal en zette verdediger Leo de Ca- luwé in. Joop Korevaar verhuisde hierdoor naar de spits en de verdedi ger die als aanvaller zijn voetballoop baan begon, bewees in de tweede helft ook op die plaats uiterst nuttig te zijn. Doordat ook Berg en van Eeden aktiever werden, kon FC Den Haag in die tweede helft de domine rende rol van Volendam overnemen. Bij Volendam speelde jeugdspeler Stout een opmerkelijke partij. Hij was in de tweede helft vooral bij de tegenaanvallen bijzonder gevaarlijk. LONDEN Na vijf magere ja ren is Manchester weer Enge- lands voetbalstad nummer een. Manchester United gaat aan kop in de eerste divisie. Manchester City is nummer twee. United moest overigens een punt van zjjn voorsprong prijsgeven door een gelijkspel (11) tegen mid denmoter Stoke City. Het ver schil met de naar de tweede plaats opgeklommen stadgenoot bedraagt nog vier punten. Man chester City zelf zegevierde met 40 over Ipswich. Manchester United kwam na 26 mi nuten met 10 achter, toen John Ma- honey een voorzet van John Ritchie inkopte. De League-leiders waren twee minuten later alweer op gelijke hoogte door een kopbal van Dennis Law, die hiermee zijn zesde doelpunt in vier wedstrijden maakte. Enge- lands wereldcup-spelers Colin Bell en Francis Lee namen de helft van de doelpuntenoogst van Manchester City voor hun rekening. De andere helft werd verzorgd door Wyn Davies en Ian Mellor Leeds United, dat twee seizoenen achtereen vlak achter de kampioen is geëindigd, kwam door een doelpunt loos gelijkspel tegen Chelsea op de derde plaats .een punt achter Man chester City. De 45.000 toeschouwers de beste bezetting van de dag zagen geen doelpunten, wel drie boe- kingen. Deze werden uitgedeeld aan de Chelsea-aanvaller Alan Hudson en United's Johnny Giles en Allen Clar ke. Derby County, dat tot deze zater dag de tweede plaats bezette, viel te rug door een nederlaag met 32 te gen Liverpool. Doelpunten werden verzorgd door John O Hare en Jack Whitham. Eerstgenoemde maakte tweemaal gelijk, maar Whitham had nog voldoende kruit over voor een derde treffer. Tottenham Hotspur en Arsenal, de Londense clubs met een wijde repu tatie, zullen zich na zaterdag wat meer kunnen bemoeien met de gang van zaken aan de kop van de rang lijst De Spurs wonnen dankzij een doelpunt van Martin Peters mét 10 van Leicester City en dubbel-kam- pioen Arsenal versloeg Coventry City met 20. De treffers kwamen hier op naam van John Radford. De noodgreep van het in moeilijk heden verkerende Newcastle United om Bev Busby te lenen van de twee de-divisieclub Luton Town, blijkt een gelukkige greep te zijn geweest. Sa men met de eveneens van Luton Town afkomstige Malcolm MacDo- nald nam hij de doelpunten voor zijn rekening. New Castle won met 30 van het onderaanstaande West Brom- wich Albion. Busby scoorde er een en MacDonald twee BL'ISDESLIGA Door een overwinning met 10 op Bayern München verzekerde Schalke 04 zich zaterdag van het „herfstkam- pioenschap" in de Bundesliga. Maker van het gouden doelpunt van de top per in Gelsenkirchen was Heinz van Haaren. die ooit onder Georg Kessler kandidaat heeft gestaan voor het Ne derlands elftal. Van Haaren scoorde in de 78e minuut. Door dit succes kan de Duitse oud-kampioen met een voorsprong van drie punten op Bayern München beginnen aan de tweede helft van de competitie, die op 22 januari a.s. van start gaat. Schalke 04 heeft 28 punten, tegen Bayern München 25. Titelhouder Borussia Mönchen- gladbach ligt reeds vijf punten op de koploper achter. Borussia kwam in Bremen niet verder dan een gelijk spel: 22 tegen Werder. Nog een kleine kans op de titel heeft ook nog FC Köln (22 punten), dat in het duel van de achtervolgers HSV met 30 klopte. Bernd Rupp scoorde daarbij in de tweede helft alle drie de tref fers binnen een tijdsbestek van veer tien minuten. Dramatisch belooft in de tweede helft van de competitie de strijd in de onderste regionen te worden. Laatste op de ranglijst is nog steeds Hannover 96 (8 punten), dat in Dort mund tegen Borussia (11 punten) een gelijkspel: 11 bereikte. Naast Han nover zijn Rotweiss Oberhausen en Arminia Bielefeld (beiden 9 punten) eveneens ernstig in gevaar. Heinz van Haaren was in dubbel opzicht de grote figuur bij het door 40.000 bezoekers bijgewoonde top- duel Schalke 04 - Bayern München. Hij scoorde het enige doelpunt, nadat hij een minuut of tien eerder een doelpunt van de tegenpartij had voorkomen. Hij tikte toen de bal uit het doel, nadat doelman Nigbur al was gepasseerd. Zijn eigen treffer kwam enigszins gelukkig tot stand. Bij het vlakke schot dat hij in de 78e minuut van zo'n 25 meter losliet, werd de zeer goed spelende Sepp Maier in zijn uitzicht belemmerd, zo dat deze een fractie van een seconde te laat naar de hoek dook. Afgezien van deze twee op zienbarende daden speelde Van Haaren een zwakke wedstrijd In feite had het zeer goed van tem po wisselende elftal van Franz Beckenbauer meer recht op de overwinning. Maar het geluk was deze zaterdag niet aan Beierse zijde. Met het oog op de Olympische Spelen is door de Westdultse zwembond besloten geen nationale waterpoloeompetltie in het seizoen 1*71/72 te organiseren. Dit besluit werd door de bond met de afgevaardigden van 16 verenigingen besloten. DRACHTEN Teddy van der Horst, trainer van Drachten (eerste kXsse C amateurs), is op staande voet ontslagen. Van der Horsr was met zijn selectie- ploeg op het hoofdveld van het gemeentelijk sportpark aan het trainen, hoewel dit verboden was. De secretaris van de club, de heer Van der Heide, bemerkte dit. In zijn hoedanigheid van secretaris van de sportstichting Drachten sommeerde de heer Van der Heide de trainer van het. veld af te gaan hetgeen deze tot tweemaal toe weigerde. Daarna belde de heer Van der Heide clubvoorzitter Kranendonk op, die later ook aan Van der Horst vroeg het hoofdveld te verlaten. Toen de oefenmeester dit opnieuw weigerde, werd hij op staan de voet ontslagen. Van der Horst, die de club gedurende vijf jaar trainde, zat zondag dan ook bij de wedstrijd Leeuwarden - Drachten op de tribu ne. Dinsdag komt het bestuur bijeen om zich verder over deze kwestie te beraden. PALMA DE MALLORCA De Nederlandse schaker Jan Hein Don- ner heeft in de tiende ronde van het int. schaaktoernooi in Palma de Majorca een nieuwe nederlaag gele den. Hij verloor van de Hongaar Csom na 60 zetten. ARNHEM Zelden zal Cor Brom, de trainer van Vitessl doelpunt van zijn formatie zó enthousiast begroet hebben als dj sationele gelijkmaker van zijn formatie tegen Ajax. Uitzinntf vreugde danste hij langs de zijlijn. Dat „herfstkampioen" Ajal daarna toch vrij simpel naar de overwinning (13) speelde, vei de natuurlijk niemand. Alleen Cor Brom, de meesterlijke opl moest bij de kopstoot, waarmee uitblinker Ben Gerritsen dol Hein Stuy verraste, vérder gedacht hebben. Naar de zeer 1 toekomst. De wedstrijd van aanstaande zondag tegen D» Brom: „We gaan nu de punten pakken." Van Veen (midden) scoort het zesde doelpunt in de wedstrijd tegen Ex celsior. Doelman Eddy van de Roer kan de bal niet meer bereiken. De 6—1 zege van de FC Utrecht is een feit. lopen, ben je verkocht; welke ploeg je ook neerzet". En Eddy van der Roer: „Wat moet je als de dekking voor je wegvalt? Na die eerste goal kwam Utrecht als een stoomwals op me af". Bert Jacobs tenslotte: „Van mij had de wedstrijd best tien minuten langer mogen duren. Toen Leo de bal tegen de lat schoot, zat ik al te juichen voor het zevende doelpunt." De confrontatie met Ajax kan voor Vitesse straks toch opmerkelijk veel rendement gaan opleveren. Want de Arnhemmers hebben aanzienlijk méér dan alleen een „afgang" voor komen. De door Ajax logisch gepro grammeerde zes, zeven doelpunten zijn uitgebleven. Deels door het non chalante optreden van de Ajacieden zelf, maar ook door de bewonderens waardige inzet, de moed en de durf, waarmee Vitesse speelde. Het aan trekkelijke spelverloop zorgde daar naast voor voetbalmiddend Arnhem in deze moeilijke dagen plotseling voor een „fijne" wedstrijd. Vitesse heeft wellicht weer vertrouwen ge wonnen. En juist dat vertrouwen heeft het kwalitatief povere, maar hardwerkende elftal erg hard nodig. De uiterst eervolle nederlaag tegen Ajax. méér nog de treffer van Ben Gerritsen, heeft Cor Brom en zijn dem Vleeming - Van Toledo y meer stootkracht gaan Toledo, is in de eerste helft 7 competitie een onverwacht voor Cor Brom geweest. De I dammer, die deze zomer zijnj} bij Excelsior voor Vitesse tot nu toe ver beneden de vtj tingen geblevf hij na lange tijd weer een i wedstrijd mee. Vaak stond 1 zaam in de spits, bewoog wel bleek traag in de combinatie ontdekte Brom een stijgende fin de vorm van zijn spits: „Hij hfute keer vrij behoorlijk gespeeld." Van Toledo heeft in ArnheJ moeilijkheden met de aanpassi had. Eeri reeks blessures maak| I daarnaast mentaal zeer kwa de Brom: „Van Toledo heeft well diep in de put gezeten. Hij the echte Rotterdammer en ik 1 volgelingen opnieuw hoop gegeven, /heel goed voorstellen, dat Tegen DWS, dat toch ook duidelijk in een impasse verkeert, moet de nieuwe weg ingeslagen worden. Dan immers kan Vitesse voor het eerst beschikken over de ervaren Co Prins op hét mid denveld en de schutterscapaciteiten van Henk Vleeming. Mèt Theo van Toledo, die eindelijk de problemen zich af lijkt te schuiven, gloren er plotseling toch weer nieuwe moge lijkheden voor de hekkesluiter in dé eredivisie. Brom: „Als je hard werkt, kan succes niet uitblijven." Complex De Vitesse-trainer gebruikt deze uitspraak wekelijks. Maar een feit blijft, dat hij er steeds weer in slaagt via eindeloze gesprekken zijn elftal mentaal optimaal te laden. Alleen: het zelfvertrouwen moet groeien. Daarom heeft Ajax zijn oud-trainer een geweldige dienst bewezen door Vitesse niet te „slachten". Compli menteerde trainer Stefan Kovacs: „De laagst geklasseerde negen ploe gen in de eredivisie lopen tegenover Ajax en Feijenoord met een gigan tisch complex rond. Begrijpelijk, maar ze weten van te voren, dat ze die wedstrijd normaal gesproken ver liezen. Laten ze daarom proberen te voetballen. Vitesse heeft dat tegen ons gedaan. Daar heb ik respect voor. Deze tegenstander heeft moed en durf getoond." Ajax gaf Vitesse ook de kans om voor even het gigantische complex van zich af te schudden. De snelle openingstreffer (na nauwelijks vijf minuten) van Sjaak Swart leek de aanhef te worden tot een eenzijdig doelpuntenfestijn. Vitesse bleef echter manmoedig knokken. Het profiteerde bij clagen van de verslapte aandacht in de Ajax-defensie, van de te grote „Spielerei" in de aanval en het wat moeizame schakelen op het midden veld. Daarom durfde Vitesse de aan val te zoeken. Met vier, vijf, soms zelfs zes" spelers. Het leverde nog een doelpunt op ook. Vrije verdediger Ben Gerritsen rondde een voorzet van Willy Melchers knap met het hoofd af. De „weelde" duurde tien minuten. Toen schoot Keizer na een magnifieke, korte één-twee met Swart Ajax weer aan de leiding. Ko vacs: „Ik heb me in de rust kwaad gemaakt. Vooral op de verdedigers. Tegen een elftal met zo'n vechters mentaliteit kan een speler in de de fensie zich geen ongeconcentreerd op treden veroorloven." Vitesse kwam vooral op het middenveld en in de spits zelfvertrouwen en kwaliteit te kort om de lakonieke houding van Ajax genadelozer af te straffen. Co Prins kan in de middelste lijn bin nenkort het elftal wat meer inhoud geven. Brom: „Prins moet straks voor meer rust en evenwicht zorgen. Zijn ervaring zullen we erg hard nodig hebben." Zorg In de aanval kan weilicht het tan- verschrikkelijk moeilijk is om ling hier dezelfde vorm te bi Hij heeft ook onder druk de transfer gestaan. Hij voelde, na het vele geld onmiddellijk ds moest maken." En Van Toled po „Toen ik hier kwam dacht dat ik een soort redder van zou zijn. Dat ik wel even al doelpunten zou zorgen. Bij was het concept veel meer op op Thijs Kwakkernaat afgesti Vitesse moest ik in het conce |eli past worden. Ik geloof, dat nu voorbij is. Ik krijg mijn trouwen terug. Daarom gaat petitie voor mij nu pas goer "J1 nen." Gert Bal» Vitesse is nu nog Ger De ervaren doelman, die zijn oude elftal opnieuw V weldige wedstrijd speelt keer op keer met sterk get acties zijn hele doelgebit dc streek. Twee keer kwam |n Cruijff zonder succes alleei5 Bals. Slechts één keer we in de tweede helft door gepasseerd, toen deze eei de lat terugkomende bi heerst inschoot. Kovacs: Cruijff, Keizer en Swart dist week gewaarschuwd, dat zn Bals niet teveel moeten Ik heb gezegd, dat ze va a vele uitlopen moesten prof door veel uit de tweede liji in te schieten. Dat is veel t nig gebeurd. Alleen Swart één poging gewaagd." GERRIT DEN AMB' SYDNEY De Australische ster Shane Gould heeft zater l(j Sydney een nieuw wereldrecoi e zwommen op de 1500 meter vri voor dames. Zij legde de afst in 17 minuten en 0.6 seconde. 1 een verbetering van 18,6 sec i oude record dat sinds 29 van dit jaar stond op naam Amerikaanse Kathy Calhoun, in Houston vestigde Shane Gould (15 jaar) is nu ster van alle vrije-slagrecord 200, 400, 800 en 1500 meter. -M- Ajax veroverde bij Vitesse dig een 10 voorsprong. Go dief-bij-uitstek Jacques Swart opende de score. Z'n ex-ploepèr Ger Bals moest voor de eerst rar de bal uit het net halen rei

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 14