BOSVELD STERK DIRIGENT eijenoord voetbalt een uur Den Bosch: knappe draw tegen Twente Sparta met 2-1 langs Telstar l Topscorers Muilenburg 13 MAANDAG 13 DECEMBER 1971 )EN BOSCH FC Den Bosch heeft voor een verrassing orgd door de FC Twente in Den Bosch op een 00 gelijkspel ïouden. Deze puntendeling mag zeker niet geflatteerd genoemd 1 rden, want de enthousiaste Brabandse formatie was in het d volstrekt niet de mindere van de Tukkers. De 442 telling van de FC Den Bosch bleek een afdoende verweer en het snelle Van de Kerkhof-duo van de FC Twente. Ook ts Jan Jeuring later vervangen door Achterberg had en routinier Schuurman weinig in te brengen. Kees Krijgh [te voor Den Bosch de kans van de dag door vrij voor Piet nijvers over te schieten. MW-NAC lide formaties waren beslist p. in topvorm. Zowel bij MVV "(bij NAC was vooral het plaat- bijzonder onzuiver. Het duurde ook zeer lang, voordat beide kansen wisten te scheppen., na ruim een half uur nam 1 een 10 voorsprong, toen Re- zowel Van Gorp als Vermeulen O® >eelde. Doelman De Jong van was eveneens kansloos. Het Van Dijk, die, na twintig mi tt in de tweede helft, met een schot de stand in evenwicht ht. Ivan Mraz, die zijn laatste strijd voor de Limburgers 1de, nam op gepaste wijze af- id: hij scoorde de winnende !er voor MVV, tien minuten tijd. Go Ahead-PSV fo Ahead heeft PSV de zoveelste |m in successie verkocht. Reeds Ie eerste helft namen de Deven- aren ruim afstand van de pupil- q van Kurt Linder, die iedere minder in eigen kunnen gaan yen. Drie verdedigingsfouten ten PSV even zovele doelpun- Na twintig minuten was het ert ter Mors, die voor 10 de. Kort hierop was het Ruud s, die de tweede Go Ahead !er liet aantekenen. In dc laat- ninuut voor rust was het weer Mors, die voor 30 zorgde. Na was het voor Go Ahead geen Bl probleem om de voorsprong ionsolideren. PSV kon via Bent nidt Hansen de uiterst schame- r redden. Bosch - FC Twente 00, Volendam - FC Den Haag 00, Telstar - Sparta 1—2, FC Utrecht - Excelsior 61. Feyenoord - FC Groningen 4—1, MVV - NAC 2—1. Go Ahead Eagles 2—3 Ajax Feijenoord FC Twente Sparta FC Den Haag FC Utrecht NEC GA Eagles MVV NAC Telstar PSV FC Groningen DWS Excelsior Volendam FC Den Bosch Vitesse Eerste divisie De Graafschap - SW 20. de Volewijckers - Wageningen 31, Heerenveen - Roda JC 12, Hera cles - FC VW 3—0, Willem II - AZ'67 11, Veendam - Haarlem 0—0, PEC Zwolle - HVC 2—0, Hel mond Sport - DC 2 F2, Fortuna VL - Blauw Wit 10, Eindhoven - SC Cambuur 31 3- 1, DWS NEC 17 14 3 0 31 40— 9 17 14 1 2 29 36— 7 17 10 5 2 25 23— 6 17 9 6 2 24 39—19 17 9 4 4 22 25—16 17 9 3 5 21 33—19 16 8 1 7 17 18—19 17 7 3 7 17 26—25 17 8 1 8 17 18—20 16 5 6 5 16 22—25 17 6 4 7 16 20—26 17 4 5 8 13 22—19 17 3 7 7 13 21—25 17 5 3 9 13 14—26 17 3 4 10 10 9—25 16 1 5 10 7 6—28 16 1 4 11 6 7—35 17 1 3 13 5 8—38 DWS-NEC WS heeft tegen NEC een te llende nederlaag geleden, man bij NEC was Janssens. Ben hattrick scoorde. Reeds in wste minuten nam DWS een worsprong door een goal van Wdeunt. NEC kon na ruim een uur via Janssens naast de Am- iJammers komen. Twee minuten f rust was het wederom Jans- die met een schitterend schot 12 zorgde. Drie minuten na hervatting besliste Janssens de IDktri.id door een misser van er beheerst af te straffen. Het 1 ïsief dat DWS hierna inzette, irde slechts één doelpunt op. ker was de maker. Eredivisie itesse - Ajax 13, FC Den Haarlem Heerenveen Eindhoven Roda JC Wageningen AZ '67 Blauw Wit Fortuna SC FC VVV PEC Zwolle Veendam SVV Heracles Willem 2 De Graafschap HVC Cambuur Fortuna VI. Volewijckers DFC Helmond Sport 2 29 25—11 3 29 29—12 3 25 22—13 5 24 25—19 7 19 24—21 7 18 20—18 7 18 23—23 6 18 21—25 8 18 22—27 9 17 23—24 8 lfi 21—22 9 16 19—21 9 16 20—30 10 15 22—26 8 15 14—21 8 15 14—12 9 14 15—25 10 12 17—13 Ruud Geels heeft op de zeven- tiepde competitiedag zijn voor sprong aan de kop van de topsco- rerslijst op Lex Schoenmaker, die niet speelde, tot twee doelpunten vergroot. De stand na zondag luidt: 1. Geels (Go Ahead) 13, 2. Schoenma ker (Feijenoord) en Groenendijk fFC Utrecht) 11. 4. Kowalik (Sparta) 10, 5. De Vrindt (PSV), Cruijff (A- jax) en Koudijzer (Sparta) 8. VELSEN Jan Rabs stellingname was niet helemaal reëel. De trainer van Telstar vertelde na afloop van het verloren duel tegen Sparta (12), dat zijn ploeg de steun van Vrouwe Fortuna had gemist. Rab had maar liefst zestien kansen geteld voor zijn ploeg, waarvan er precies een was benut. Hij ging echter met die uitspraak voorbij aan de grootste tekortkoming van zijn elftal. Want Telstar had op de eerste plaats veel minder dan zestien kansen kunnen creëren (ongeveer zeven) ep daarnaast was het eerder te wijten aan het uitstekende optreden van de Spartaanse verdediging dan aan het ontbreken van Vrouwe Fortuna's hulp, dat Telstar niet meer dan een treffer kon stellen tegenover de twee van de Rotterdammers. Een van de vele aanvallen van Telstar: André kopt de bal net naast Het zijn wel de enige verwijten die Telstar gemaakt kunnen worden. Want Telstar speelde tegen Sparta een hartverwarmend soort aanvallend voetbal, dat een beter lot verdiende. Snel, attractief en geen moment ver velend opereerde Rabs elf. Spajrta had daar ook wel de hand in. De ploeg was niet met uitgesproken of fensieve bedoelingen naar Velzen ge komen. De voorsprong die binnen twee minuten via een kopbal van Arend Koudijzer werd veroverd, pas te toen wonderwel in het schema van Elek Schwartz. Want vanaf dat mo ment hoefden de Rotterdammers zich slechts te beperken tot het counteren. En dat gaat Sparta met spelers als Nol Heijerman en Jürgen Kristensen goed af. Tegen de muur Jan Rab. over het geheel genomen niet ontevreden over het spel van zijn ploeg, legde de spelwijze van Sparta echter anders uit: „Wij heb ben Sparta met de rug tegen de muur gedrukt Van de organisatie en de taktiek in die verdediging klopte dik wijls niet veel. Telstar had gewoon de tegenslag dat het na twee minuten al achter stond. Dat was het grote punt, omdat hoewel er door ons maar aangevallen werd, er geen doelpunt viel. Dan raakt een ploeg ontmoedigd. Meestal tenminste, want ik vind het een verdienste dat alle spelers zich tot het uiterste hebben gegeven, van af de eerste tot de laatste minuut. Ik begrijp de mensen ook niet, die lang voor het einde weggingen. Het was toch een wedstrijd zoals ik voorspeld had: attractief en snel." Snarta bracht dat er dus ook in, dankzij de vroege treffer. Jürgen Kristensen. op dat moment nog niet al te zwaar in de gaten gehouden door Driessen, speelde zich uitstekend vrij en gaf een afgemeten pass op het hoofd van Koudijzer: 01. Jan Rab: „Ik had De Vries verteld, dat Koudij zer vooral in de lucht ers sterk is. Daar hadden we op de training al aandacht aan besteed. Het ging de eerste keer inderdaad mis, maar daarna heeft Koudijzer toch geen kans meer gehad. Koudijzer werd na rust door Schwartz uit het veld gehaald en vervangen door Arie van Staveren. Het was Van Staverens eerste optre den bij Sparta. Elek Schwartz heeft er meteen van geleerd dat het in de toekomst een moeilijke keuze tussen het duo wordt. Koudiizer mas* dan in de lucbt sterker zijn. Van Staveren heeft aanmerkelijk meer techniek en Arend Koudijzer kopte Sparta reeds in de eerste minuut naar een Imm* Doelman Van der Meeren snelheid. Hij paste daarmee beter dan Koudijzer in het counterende Sparta. Elek Schwartz: „Van Staveren heeft zich goed aangepast. Ik weet nog niet of ik het wel zo zal laten. Ik moet het allemaal eens rustig bekijken. Als linkerspits deed hij nu in ieder geval een paar goede dingen. Als experi ment om wat meer snelheid in de voorhoede te brengen was het ge slaagd." Evenals het optreden van Van Sta- van de FC Groningen, dat regel matig massaal voor de aanval koos, hoefde Feyenoord nu eens niet negentig minuten lang krampachtig aan te vallen. Het resultaat was een attractief duel waarin Groningen een handvol kansen creëerde, maar uiteinde lijk toch nog veel tekort kwam bij Feyenoord (41). de Kuip voor een sensatie door Feyenoord uit te schakelen voor de nationale bekercompetitie (01). En ook daarvoor was Feyenoord in Rot terdam regelmatig in moeilijkheden gekomen tegen het massaal verdedi gende GVAV. Onder Ron Groene- woud, bezig aan zijn tweede seizoen, heeft Groningen het imago van de superdefensieve ploeg definitief afge schud. Voor het duel tegen Feyenoord koos Groenewoud, ondanks zijn aan vallend ingestelde middenveld noch Fransen, Hovenkamp en Van der Heide kunnen brekend werk ver richten voor positiedekking. 01- denburger en Hylkema fungeerden als spitsen en Bos, Hovenkamp en Fransen penetreerden regelmatig vanuit het middenveld. Bovendien trok ook rechtervleugelverdediger Schipper regelmatig mee naar voren. Groningen tekende daarmee bewust het eigen doodvonnis. Al na vijf mi nuten kogelde Wery nummer één achter de niet reagerende Nordstrom en halverwege de eerste helft zorgde Laseroms vallend voor 20. Groene woud later: „We wilden persé niet op 00 spelen. Ons enige doel was hier niet weggespeeld te worden. En dat is ons aardig gelukt, moet ik zeggen. We wisten dat we daEydoor in feite de punten van tevoren weggaven, maar we konden wel een stootje hebben. Als je negentig minuten lang pro beert een ka.nonnade op te vangen dan blijft de vraag hoe de jongens het geestelijk verwerken als ze dan toch verliezert. Nu weet iedereen dat ze een goede wedstrijd hebben ge speeld, iedereen heeft aan zelfver trouwen kunnen winnen." Kort voor rust kwam Groningen zelfs verrassend op 21 door Gerard Hylkema die de bal uit een voorzet van Bert Oldenburter onbedaarlijk hard langs Treytel joeg. Maar Van Hanegem en Hasil uit een straf schop. nadat Maiwals was neerge haald zorgden kort daarna al voor 4—1. lelman Nordstrom van de FC Groningen maakt een machtige sprong om de door Franz Hasil ingeschoten bal •reiken. De bal zal op de paal spatten. Babbelen In die periode zakte Groningen ver terug en was slechts aan enkele red dingen van Nordstrom te danken dat Feyenoord niet verder 'wegliep. Nordstrom voorkwam zeker vier doelpunten met de voet. Ook Hylke ma. die door zijn fabelachtige snel heid Laseroms in de eerste helft nog al eens had verrast, kwam niet meer in het stuk voor. Hylkema: „Kort na rust kreeg ik een trap van Laseroms tegen m'n kuit. Daar heb ik wel last van gehad. En toen het snel daarna al 41 stond, toen voelde ik er niet veel voor om er nog erg hard in te gaan. Na dat vierde doelpunt ben ik maar een beetje met Laseroms gaan babbelen." En Laseroms: „Een lastige jongen, maar hij zoekt de hoeken een beetje te veel op, vind ik." Niet iedereen was even gelukkig met de dappere spelwijze van de FC Groningen. Jan Schipper bijvoor beeld: „We hebben het uitvoerig over deze wedstrijd gehad van de week. Ik had graag een consequente man bij Van Hanegem willen zien. maar de anderen wilden dat niet. Ik vind niet dat je met dit aanvallende mid denveld zo kan spelen. Tegen FC Twente zijn we ook zo de boot in Wim van Hanegem in duel met doelman Nordstrom van FC Gronin gen. gegaan." Groenewoud echter: „Die 1O overwinning van GVAV moet vergeten worden, we hebben nu geen ploeg om zo te spelen. Misschien dat we wél defensief gespeeld hadden als we op vijf punten gestaan hadden." Maiwald De overwinning van Feyenoord kon de problemen van Ernst Happel niet verdoezelen. Voor het duel met Gro ningen stuurde Happel Maiwald het veld in voor Schoenmaker, maar ook Maiwald kreeg geen kans de negentig minuten vol te maken. Onmiddellijk nadat hij door Cornelis in de straf schopgebied onderuit was gehaald, haalde Happel Maiwald naar de kant en zette Posthumus in; de zoveelste kans voor de zoveelste spits. Matthias Maiwald houdt het na het duel met Groningen zelfs wel voor gezien, zo lijkt het. Maiwald: „Ik geloof niet meer in een echte kans. Ik moet zo langzamerhand eens om m'n toekomst gaan denken, ik zal eens om me heen gaan kijken. Dit heeft niet veel zin meer;" BERT NEDERLOF veren, moet ook het spel van Peter de Quant de Sparta-trainer aan het den ken hebben gezet. De Quant speelde op de plaats van de geschorste Jan van der Veen in de eerste helft een uitstekende partij, zowel verdedigend als aanvallend. De Rotterdammer moest na de rust echter vervangen worden. „Ik kreeg al na een paar mi nuten een trap tegen m'n enkel, waar ik last van bleef houden. Ondanks dat dacht ik dat het toch nog goed was gegaan." En Elek Schwartz: „Ik zag aan het lopen van hem dat er iets mis was met z'n enkel. Maar ik kon hem niet meteen vervangen. Een voetballer kan met een paar minuten lopen al van de pijn af zijn. Dat was met hem echter niet zo. Ondanks die blessure speelde hij toch erg goed." Telstar ontsnapte in de eerste helft juist op tijd aan een tweede tegen doelpunt. Arbiter Lau van Ravens floot namelijk voor rust op het mo ment dat de doorgebroken Jan Klijn- jan wilde scoren. Kort daarvoor was Van Ravens al tweemaal „in de kij ker" geweest, toen hij een handsbal van Gerrie ter Horst en een overtre ding van Walbeek en Ter Horst tegen Co Stout, beide binnen het straf schopgebied, onbestraft liet. Sparta kwam na een half uur in de tweede helft wel aan 20. Nol Heijerman besloot toen een korte ren met een droge knal langs doelman Paul van der Meeren. Het was het sein voor Telstar om nog nadrukke lijker in de aanval te gaan. Toen bleek ook dat de ploeg met Gerrie Fons (ingevallen voor de falende Manders) een stuk inventiever en ge vaarlijker kan opereren. Maar voor het doel van Pim Doesburg bleek de hoop van de Velsenaren slechts ge vestigd op het hoofd van Fred André. De lange spits was echter de gehele wedstrijd zeer onnauwkeurig in de afronding. Dat het toch nog 12 werd, mag voor Telstar gelden als een groot compliment. Vooral voor het niet af latende doorzettingsvermogen waar mee gespeeld werd. De treffer kwam van Dick Bond, die een afgeslagen inzet van Bijl langs Doesburg knalde. Jan Rab: „Als Bond even eerder bij een doorbraak ook gescoord had, dan hadden we kansen op winst gehad. Ik ben toch wel blij dat we in ieder geval nog een doelpunt gemaakt heb ben. Maar was het maar eerder ge beurd." Elek Schwartz daa'fenteeen vond. dat alleen Sparta s speelwijze na rust er verantwoordelijk voor was ge weest, dat het bij één treffer bleef. „Toen hebben wij taktisch heel goed gespeeld. We hebben het tempo er bij Telstar een stuk uit kunnen halen. En dat is erg moeilijk tegen zo'n snelle ploeg. Ik vind trouwens toch dat het voor ons gewoon moeilijk was om te gen Telstar te spelen. Je kunt na tuurlijk wel stellen dat als Van Ra vens bij het rustsignaal even door had laten spelen, we van heel wat zorgen af waren geweest. Maar ik zeg ook tijd is tijd. Niks aan te doen. Natuurlijk wind je je als trainer over zoiets op. Per slot van rekening is ieder puntje voor ons belangrijk, om- dat het je de derde plaats kan gaan kosten. Neemt niet weg, dat ik be grijp dat een scheidsrechter fluit als het tijd is." En Jan Rab nog over Van Ravens: „Er kan niet gesproken worden van eigen voordeel als een speler onderuit gehaald is. Toen het met Stout gebeurde stond hij wel snel op, maar de kans was verkeken. Het voor deel dat je in dat soort situaties alleen maar kunt krijgen is dat de scheidsrechter de bal op de stip legt. Dat had voor ons de hele wedstrijd in een klap kun nen veranderen". RUUD VERDONCK UTRECHT De heer Jan Muilenburg, die in verband met het bereiken van de pensieon- gerechtigde leeftijd is afgetreden als directeur van de Sporttoto is sinds zaterdag ridder in de orde van Oranje Nassau. Dr. J. Ver hoeve, directeur-generaal van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, maakte op de zaterdag in Utrecht gehou den afscheidsreceptie de benoe ming tot ridder bekend. Uit alle geledingen van de sportwereld waren velen naar Utrecht gekomen om van „toto baas" Muilenburg afscheid te he men. Dit ging gepaard met vrien delijke en waarderende woorden, alsmede een grote hoeveelheid cadeaus, zoals een kleuren-tele- visie-toestel van de afdelingen van de KNVB, bij welke sport organisatie Muilenburg voor zijn functie bij de toto chef de bureau was, een stereo cassette-recorder met muziek-cassettes van het personeel, een Friese klok, twee schilderijen (gezichten op Gor- cum, de geboorteplaats en weder om woonplaats van Muilenburg» en enkele series kostbare post zegels hem aangeboden door Jhr Mr A. Feith namens de Neder landse sportfederatie, de KNVB en het centraal overlegorgaan fondsenwerfacties. Braziliaan De FC Den Bosch heeft de Braziliaan Reborto Abrussezze voor een jaar gecontracteerd. De Braziliaan, die 25 jaar oud is en als spitsspeler zal fungeren, speelde voor Verdun uit Hondu ras en gedurende twee seizoenen voor het befaamde Botafago. Hij mag reeds zondag a.s. in het duel tegen FC Den Haag worden op gesteld. Miinclien Brazilië en Columbia hebben zich zaterdag in Bogota in het „El Campinstadion" geplaatst voor het eindtoemooi van de Olympische Spelen in München 1972. Brazilië won met 10 van Peru en Columbia en Argentinië speelden met 11 tegen elkaar gelijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 13