Navo wil snel van kwestie Berlijn af Huis van afgevaardigden neemt wet voor hulp aan Cairo gaf toestemming executie Wasfi Teil Kennedy hekelt Londen wegens aanpak Ulster Wagner had ook lang haar Evacuatie van Nederlanders uit Pakistan Medewerker van Vrije Volk houdt straf Italiaans neo fascist Almirante contra kranten Westduitse stakers trekken straat op Amerikaan doodde minstens acht vrouwen Te grote kloof in kleinmetaal remt loonoverleg Boeren dreigen met nieuwe mars door Brussel Wordt aardgas veel duurder? Bedrijfsleven is niet zo vooruitstrevend Handel met China wordt veel groter Losgeld betaald voor vrouw onder de drooehap 9 DONDERDAG 9 DECEMBER 1971 DEN HAAG Een KLM-vliegtuig zal waarschijnlijk morgen (afhanke lijk van landings- en overvliegaf- spr«ken) naar Karalsji vliegen voor het ophalen van Nederlanders die willl* evacueren. De beslissing daartoe is genomen, nacjat bleek dat toch meer landgeno ten Pakistan willen verlaten dan eerder werd aangenomen. Hoewel het juiste aantal daarvan niet bekend is, ziet het ernaar uit dat het hier on geveer 70 landgenoten betreft. Dit hee/t het ministerie van buitenland se zaken gisteravond meegedeeld. MÜNCHEN (DPA) De recht- bank voor arbeidszaken in Bay- reuth Beierenheeft met verij- zing naar de haardracht van de componisten Franz Liszt en Ri chard Wagner het onmiddeVjke ontslag van een leerling met lang haar ongedaan gemaakt. De kosten van het proces moe ten worden betaald door een landbouwvakverenigingdie de jongen had ontslagen omdat ver scheidene bezoekers van het kan toor aanstoot genomen hadden aan zijn lange haar. De verklaring van de vakvereni ging werd door de rechtbank gisteren in scherpe bewoordin gen veroordeeld: 'dan zou het de plicht van de chef geweest zijn, degenen die zich negatief hadden geuit te verzoeken om meer to- U lerantie'. Tamelijk ongeloof waardigvond de rechtbank dc bewering van zes employés, dat zij zich 'in hun arbeidspresta ties gehinderd' voelen door het lange haar van de leerling. mogendheden-akkoord over Berlijn nog geen sprake zou zijn. Dat het akkoord toch op korte ter mijn verwacht kan worden bleek echter toen gisteren later werd ge meld dat de DDR bereid was de overeenkomsten met Bonn en West- Berlijn „onverwijld te paraferen". Volgens waarnemers zou een ak koord tussen de DDR en West-Duits- land over Berlijn het houden van de Europese Veiligheidsconferentie en het overleg over wederzijdse troepen verminderingen in Europa fors be spoedigen. BEIROET, CAIRO (UPI. AFP) De Egyptische autoriteiten hebben vooraf toestemming ge geven voor de executie van de Jordaanse premier Wasfi Teil. Dit heeft de Palestijnse comman do-organisatie „Zwarte Septem ber" meegedeeld in een verkla ring, die aan alle persbureaus in Beiroet werd verstuurd. Vol gens politieke waarnemers is deze tot dusver onbekende groep een geheime onderafde ling van Al Fatah. ..Onze vrijheidsstrijders stonden in contact met de Egyptische autoritei- te" en hadden hun goedkeuring ont vangen om deze operatie uit te voe ren... Onze strijders hadden ook een belofte van de Egyptische regering om niet tussenbeide te komen en daardoor onze strijders in de gelegen heid te stellen, veilig op hun bases terug te keren". De Egyptenaren houden op het ogenblik vier Palestijnen in hechte nis. allen leden van de Zwarte Sep tember op beschuldiging van moord met voorbedachte rade. In het communiqué van Zwarte September worden „de verraderlijke Egyptische autoriteiten ervoor ge waarschuwd om onze krijgers niet slecht te behandelen of hen aan de Jordaanse autoriteiten over te leve ren. Want de hand, die Wasfi Teil heeft weten te bereiken, kan ook hen bereiken... Wij geven deze verklaring uit, om de feiten te onthullen over de verraderlijke Egyptische autoriteiten, die onze strijders hebben gearres teerd en van plan zijn hen ter dood te veroordelen.... Deze Egyptische autoriteiten willen hun slimheid laten zien, alsof zij niets afwisten van ons plan om het koninklijke agenten-re gime in Jordanië te vernietigen... Wat de Egyptische regering nu doet met de bestraffing van onze helden, is uitsluitend bedoeld om hun verraad tegen de (Palestijnse) revolutie te verdekken en henzelf als onschuldi- gen tegenover de wereld af te schil deren". Het communiqué besluit met de wens, dat de vier zo snel mogelijk in vrijheid gesteld zullen worden, „teneinde hun plicht verder te doen". Advocaten uit zes Arabische landen hebben al aangeboden de verdediging van de .vier beschuldigden in Cairo op zich te nemen. Wanneer het proces tegen hen zal beginnen, is niet be kendgemaakt. DEN HAAG Het hoog militair gerechtshof heeft de straf van drie_ dagen verzwaard arrest gehandhaafd die de commandant van de vierde di visie opgelegd had aao de militaire medewerker van „Het Vrije Volk", de 44-jarige majoor G. Miog. De com mandant van het eerste legerkorps had eerder al het beklag van de ma joor tegen de straf afgewezen. Majoor Miog had de straf gekregen voor wat hij in het Vrije Volk onder zijn schuilnaam „Democritus" ge schreven had over uitlatingen van prins Bernhard. Hij duidde de prins aan als „ene mijnheer von Lippe- Biesterfeld" en als „een de facto ambteloos burger". Ook had hij (als reactie op wat militairen geschreven hadden in een verboden VVDM- blaadje) majesteitsschennis „je rein ste flauwekul natuurlijk" genoemd. Het hof vindt de publikatie naar vorm en inhoud strijdig mèt de krijgstucht. Kritiek van militairen op maatregelen en beslissingen van mili taire autoriteiten of op iq de krijgsmacht bestaande toestanden, is volgens het hof toegestaan, mits de kritiek op zakelijke wijze geleverd wordt en blijkens vorm en toon geen afbreuk doet aan de vereiste eerbied voor de in de kritiek betrokken auto riteit. Van zakelijke kritiek is hier geen sprake." ROME (Reuter) Giorgio Almi rante, de leider van de neo-fascisti- sche partij, de MSI, die in Italië op nieuw opbloeit, is voor de rechter verschenen om beweringen de kop in te drukken dat hij tijdens de Tweede Wereldoorlog opdracht heeft gegeven Italiaanse partrsanen te laten execu teren. Twee communistische kranten in Italië L'Unita en II Manifesto hebben in juni een foto van een document van 17 juni 1944 gepubliceerd. In het document zou, met de handtekening van Almirante eronder, een waar schuwing hebben gestaan dat partisa- nen, die destijds tegen Mussolini stre den, ter dood zouden worden ge bracht. Almirante, thans 57 jaar oud, was onder Mussolini de belangrijkste medewerker van Fernando Mezzaso- ma, die in 1944 minister van volks cultuur (propaganda) was. In het document, dat gisteren op nieuw in L'Unita is gepubliceerd, worden gedemobiliseerde Italiaanse soldaten en leden van partisanen-be- wegingen opgeroepen zich binnen 24 uur aan de Duitse of Italiaanse auto riteiten over te geven. Zo niet dan zouden zij door schoten in de rug worden terechtgesteld. Almirante heeft alle beweringen ontkend en een aanklacht wegens laster ingediend tegen de *wee Ita liaanse bladen. Toegang tot Hoge C* C"1 Veluwe duurder ARNHEM De toegangsprijzen voor het nationale park De Hoge Ve luwe zullen met ingang van 1 januari verhoogd worden. Sommige tarieven gaan zelfs met honderd procent om hoog. De prijsverhoging wordt mede ver oorzaakt door het feit dat De Hoge Veluwe zogenaamde gecombineerde toegangsbiljetten verkoopt: in de prijs is mede begrepen de toegang tot het rijksmuseum Kröller-Müller, dat op last van „E'en Haag" de dubbele toegangsprijs van 1971 moet vragen. De nieuwe tarieven worden: kinderen een gulden, volwassenen twee gulden vijftig. BONN (UPI) In de Westduitse stad Stuttgart hebben 35.000 stakende metaalarbeiders gisteren op straat be toogd vopr tegemoetkoming aan hun looneisen. Het was de eerste keer dat de stakers de straat op gingen sinds 360.000 metaalarbeiders 17 dagen gele den in'staking gingen. Een speciaal bemiddelingscollege is al een week bezig een compromis te bereiken. Ook bondskanselier Willy Brandt heeft beide bij het conflict betrokken partijen gesproken in een poging de staking te beëindigen. De staking in 544 Westduitse me taalbedrijven heeft diverse onderne mingen, die van de leverantie van metaal afhankelijk zijn, lamgelegd. CHICAGO (DPA) De voormalige Amerikaanse soldaat Mark Allen Smith (22) heeft in Chicago bekend dat hij tijdens zijn verblijf in West- Duitsland vier vrouwen heeft ver moord. Smith heeft toegegeven dat hij een 35-jarige lerares bij Mann heim heeft gewurgd en een vrouw uit Frankfort werd later door Smith doodgestoken en ook een 18-jarige gymnasiaste uit deze stad werd door hem gewurgd. Smith is in de VS opgepakt omdat hij ook daar vier vrouwen heeft ver moord. Hij wordt ervan verdacht nog vijf andere vrouwen in de Bondsre publiek te hebben gedood. Amerikaanse rechters hebben Smith tot levenslang plus 400 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Indiase militairen rukken op in de richting van de Oostpakistaanse hoofdstad Dacca. Tijdens een ge vechtspauze mikken Indiase krijgers met hun wapens in de richting van Dacca bij een wegwijzer in Jessore. EEG-visserij voorstel door Noren afgewezen BRUSSEL Noorwegen heeft het EEG-voorstel verworpen, dat de op lossing zou moeten brengen in het visserijgeschii tussen clit land en de Z«. Het voorste" kwam er op neer, dat Noorwegen voor zijn eigen vis serij een twaalfmijls zone mocht handhaven ten noorden van Trond- heim. Bezuiden deze stad zou een zesmijlszone gelden, maar evenals de twaalfmijlszone niet langer dan tien jaar. Ook Engeland en Ierland, twee andere kandidaatleden, hebben het voorstel, een heet hangijzer in de uitbreidingsprocedure van de EEG, verworpen. Noorwegen wil een verandering in de EEG-visserijbepalingen of anders een speciale overeenkomst tussen EEG en Noorwegen. De Noorse onderhan delaar Sommerfeld deed evenwel uit komen. dat het Noorse standpunt mo gelijk voor enige wijziging vatbaar zou zijn. Van oplossing van de visse rijkwestie hangt af of Noorwegen zal toetreden tot de EEG. LONDEN (UPI) De Ame rikaanse senator Edward Ken nedy heeft gisteren opnieuw fel le kritiek geleverd op de wijze waarop de Britse regering de kwestie Ulster aanpakt. In een ingezonden brief aan het dagblad The Times zegt Kennedy dat de gebeurtenissen in Noord-Ierland van afgelopen weken de opmerkingen bevestigen, die hij eerder maakte in de Senaat. „Ik sprak toen van de toe nemende internationale bezorgdheid over de publikatie van beweringen over wreedheden in de internerings kampen in Ulster. We hebben nu de resultaten van het onderzoek van de (Britse) commissie Compton, die veel van de meest ernstige beweringen be vestigen. Toch worden de feiten over martelingen in het rapport door de woordkeuze verhuld en wordt de be tekenis ervan onder tafel geveegd", aldus Kennedy. „De logica van Alice in Wonderland in het rapport en dc wijze waarop de Britse regering dit in het parlement verdedigt zouden lachwekkend zijn als de implicaties van zijn wrede huichelachtigheid niet zo onheilspel lend zouden zijn met betrekking tot de vooruitzichten op vrede in Ul ster", zo vervolgde hij. In het rapport van de commissie Compton is erkend dat Britse en Noordierse functionarissen zich meer malen aan geweldplegingen te buiten zijn gegaan. Met kracht is echter ont kent dat er sprake van martelingen is geweest. In Belfast zijn gisteren, twee Britse militairen neergeschotén tijdens de begrafenis van acht van de vijftien doden, die vorige week bij een explo sie in de rooms-katholieke McGursk- bar. Een militair werd ernstig ge wond. De andere is er minder slecht aan toe. Een lid van het Ulster Defensiere giment is gisteren in een huis in 'het graafschap Trone gedood door drie gewapende mannen. Aangenomen wordt dat het leden van de IRA zijn geweest. Gisterochtend is Belfast geteisterd door een reeks bomaanslagen die zware schade hebben aangericht aan diverse bedrijven. In totaal zeven ontploffingen deden zich voor. Nie mand liep er echter verwondingen door op. MONTREAL (AFP) Een bankdi recteur uit Montreal in Canada heeft WASHINGTON (AFP, AP) Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft met 214 tegen 179 stemmen een wets voorstel inzake de hulp aan het buitenland voor een bedrag van drie miljard dollar aangenomen. Hierin wordt 400 miljoen voor Israël beschikbaar gesteld. Alle hulp aan India, Pakistan en Ecuador is opgeschort. De maat regel ten aanzien van India en Pakistan geldt voor de duur van de oorlog. Het huis haalde een streep door 15,5 miljoen dollar voor Ecuador om dat dit land herhaaldelijk Ameri kaanse vissers arresteert die binnen de 200 mijlszone vissen. De Verenig de Staten erkennen slechts de oude 12-mijlsgrens. De stemming van woensdag was een van de vele stappen in de proce dure over de begroting voor de bui tenlandse hulp die de senaat weigert te aanvaarden. Senaat De senaat heeft, zoals bekend, tot nu toe nog steeds niet toegestemd dit wetsontwerp te aanvaarden. Leiders van de senaat en het huis hebben overleg gepleegd over een voorlopige verlenging van de bestaande wet maar zijn niet tot overeenstemming gekomen. De bestaande wetgeving waarby gelden voor buitenlandse hulp en militaire steunverlening worden be schikbaar gesteld loopt vanmiddag om zes uur af. Leiders legden er de nadruk op dat de 400 miljoen dollar aan hulp voor Israël, 300 miljoen in credieten voor de aankoop van wapens en 100 mil joen als militaire hulp, in het wets ontwerp waren opgenomen als poli tieke aanmoediging om het door de senaat aangenomen te krijgen. De voorzitter van de commissie voor de toewijzingen van het Huis van Afgevaardigden George Mahon heeft tegenover journalisten ver klaard dat hij weigert de 500 miljoen dollar voor Israël die de senaat heeft toegevoegd aan een wetsvoorstel be treffende gelden voor defensie te aanvaarden, met als gevolg dat de senaat alleen maar hulp aan Israël zal kunnen verstrekken door het wetsvoorstel betreffende de buiten landse hulp te aanvaarden. Van onze soc. economische redactie DEN HAAG De metaalvakbon den hebben gisteren de onderhande lingen over de nieuwe cao voor de metaalnijverheid (klein-metaal) op geschort, omdat er naar hun mening een te grote kloof is tussen hun voorstellen en die van de werk gevers. De bonden willen nu eerst overleg met de achterban plegen, waarna de onderhandelingen op don derdag 16 december zullen worden voortgezet. Het gisteren gevoerde overleg over de nieuwe cao voor de metaalindus trie (groot - metaal) leek ook te worden afgebroken, nadat vak- bonds woordvoerders naar buiten hadden laten doorschemeren, dat de werkgevers tot „te weinig" concessies bereid waren. Het overleg, dat 's-morgens was begonnen, duurde niettemin tot halfvijf 's middags voort. Na afloop daarvan werd mee gedeeld, dat de onderhandelingen morgen worden voortgezet. Over de inhoud van het besprokene werd aan beide zijden het stilzwijgen bewaard. Van een verslaggever DEN HAAG De Hollandsche Maatschappij voor Landbouw heeft openlijk gedreigd met een nieuwe mars door Brussel. De voorzitter van deze organisatie, de heer W. H.. Jas heeft op de alge mene vergadering van deze organisa tie de Europese Commissie een dui delijke hint gegeven. Blijft men wei nig bereid om te voldoen aan ge rechtvaardigde verlangens van de Europese boeren, dan houdt dat een uitnodiging in om nogmaals een mars door Brussel te houden. Aldus de heer Jas gistermorgen. Hij zei ook dat de Europese Commissie zich niet zoals In het verleden met ar gumenten die niet houdbaar zijn van de zaken af kan maken. Als taak en verantwoordelijkheid van de Europese Commissie zag de heer Jas het toepassen van inflatie correcties op de landbouwprijzen en het wegwerken van de achterstanden die de inkomens van de boeren heb ben opgelopen. De Hollandsche Maatschappij heeft zijn leden in Noord en Zuid-Holland. DEN HAAG Tijdens het voort gezette debat over de begroting van economische zaken heeft minister 'Langman verklaard dat hij binnen kort een beslissing zal nemen over de wijze waarop de aardgasprijs steeds kan worden aangepast aan de olieprijs. Op deze wijze wil de minister prijs- discrepantie tussen aardgas en ver vangende energie voorkomen. Uit mi lieu-hygiënisch oogpunt zullen wel bezwaren tegen dit voornemen naar voren worden gebracht, omdat het verbranden van ofieprodukten over hét algemeen een veel grotere lucht vervuiling ten gevolge heeft dan het verbranden van aardgas. Belfast, een stad in oorlogstijd. Een familie laat alles wat zij bezit achter om zich in veiligheid te stellen nadat in de straat waar zij woont, Napier Street, een explosie een busgarage in lichterlaaie had gezet. Een van de bewoners van Napier Street werd gewond, toen een omvallende muur van een garage zijn huis trof. 50.000 dollar losgeld betaald voor zijn vrouw die naar hij meende ontvoerd was. In werkelijkheid bevond zij zich in een kapsalon. Dinsdagmiddag kreeg een bank directeur een anoniem telefoontje met de mededeling dat zijn vrouw ont voerd was en dat zij tegen betaling van 50.000 dollar vrij zou komen. Het geld moest in een tas op een bepaalde plaats in de ondergrondse gedepo neerd worden. De bankdirecteur Uracht het geld bijeen en liet het naar de bewuste plek brengen. Daarna waarschuwde hij de politie. Enige tijd later vond hij zijn vrouw in een kapsalon. Hiermee was de zaak echter niet afgelopen. Toen hij weer op zijn kantoor was. werd de directeur opnieuw opgebeld door de afperser. Deze verweet hem zijn instructies niet opgevolgd te hebben. Ete politie had inmiddels laten weten dat zij het geld niet gevonden had. Kennelijk is een andere dief er met de tas vandoor gegaan. BRUSSEL (AP, Reuter, UPI) De VS, Engeland en West- Duitsland heben op de NAVO- vergadering in Brussel afgespro ken dat er geen voorbereidingen zullen worden getroffen voor het houden van een Europese Vei ligheidsconferentie totdat een algemeen akkoord over Berlijn in werking treedt. Van een verslaggever DEN HAAG „Uitspraken van het bedrijfsleven als „onze mensen zijn ons belangrijkste bedrijfskapi taal" zijn wel te verklaren uit het toe genomen aandeel van de personeels kosten in de bedrijfshuishouding, maar worden niet verantwoord in de eventueel toegevoegde waarde door middel van opleiding en vorming." Dit is een van de stellingen, die prof. dr. P. Hesseling, hoogleraar interne organisatie in Rotterdam naar voren bracht in zijn toespraak ter gelegen heid van een leerpakket voor de scho ling van ondernemingsraden door de firma Samsom uit Alphen aan den Rijn. Een andere uitspraak van de hoog leraar: „de vooruitstrevendheid van de ondernemers is dikwijls niet meer dan een aanpassing aan de situatie en deze vooruitstrevendheid heeft de neiging te verminderen, wanneer de gang van zaken in het bedrijf slech- ,/ter wordt." Prof. Hesseling zei aanwijzingen voor de juistheid van deze uitspraken te ontlenen aan gegevens van zijn studenten, die stage lopen bij het be drijfsleven. Ook buitenlandse onder zoekingen wezen in de door hem aan gegeven richting. Dit is gisteren uit goed ingelichte bronnen in Brussel vernomen. Volgens de zegslieden zal niet voor de komende lente aan de voorberei dingen van een Europese veiligheids top kunnen worden begonnen. Het zal zeker enige tijd kosten voor het Ber- lijn-akkoord effectief wordt, aldus de zegslieden. De veiligheidsconferentie, waarop vooral door Moskou is aangedrongen, zal wellicht een ontmoeting worden van ambassadeurs, die in Helsinki zou plaatsvinden. Deelnemers zullen uit de NAVO- en Warschau Pact-lan den komen en uit andere staten die belangstelling hebben. De kwestie Berlijn is gisteren nog steeds niet tot een definitieve oplos sing gebracht. Aanvankelijk leefde er in Berlijn gisteren optimisme dat de zelfde dag een akkoord zou worden bereikt over een pasjesregeling naar Oost-Berlijn. Wegens ziekte van de Oostberlijnse onderhandelaar Gün- ther Kohrt was een vervanger aange wezen, de staatssecretaris Peter Flo rin. Deze had in de nacht van dins dag op woensdag een langdurig ge sprek met de Westberlijnse staatsse cretaris Ulrich Müller, waarop ver wacht werd dat de impasse doorbro ken was. Het compromisvoorstel, dat Müller met Florin had doorgenomen, werd door de Oostduitse autoriteiten ver worpen. De Westduitse regerings woordvoerder Conrad Ahlers liet la ter in Bonn weten dat er van parafe ring van de uitwerking van het Vier- SCHIPHOL De handelsbetrek kingen tussen Nederland en China zullen belangrijk verbeterd worden. De Chinese buitenlandse handel groeit tien tot vijftien procent per jaar, maar de Nederlandse export naar de Volksrepubliek (nu ƒ100 mil joen) zal sterker groeien. Deze toezegging heeft de heer Sid ney van den Bergh in Peking verkre gen van Chinese ministers. De heer Van den Bergh was in China als hoofd van een delegatie van de Cen trale Kamer voor handelsbevordering. Reden voor de tegemoetkomende Chinese houding is, dat Nederland er op het ogenblik goed op staat in Pe king, in tegenstelling tot de Verenig de Staten, de Sowjet Unie en Japan. Men was zeer tevreden over de Ne derlandse houding in de Verenigde Naties bij de stemming over Taiwan en wil graag zaken met ons doen, aldus de heer Van den Bergh. De Ne derlandse missie kreeg gedaan, dat Nederland in 1972 of begin 1973 een handelstentoonstelling in Peking mag organiseren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1971 | | pagina 9